\NBIEDINGEN VROOM A DREESMANN HUUR EN KRISIS. SOEST. IN DE HOEK. 10-50 ONGEBLEEKTE GEZUIVERDE KATOEN BADSTOF per meter AM'ERSFOORT DINSDAG 21 MEI 1957. 35e JAARGANG No. 39. SOESTER OURANT Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2.10 - per post 2.25 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT 35, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 Omtrent het drietal regeringsvoorstel len betreffende de huurverhoging be staat allerminst een gunstige progno se. Zoals men weet, wil de regering de hu ren verhogen met 25 °/o, met blokke ring van de helft van de verhoging. Tegen de huurverhoging als zodanig heeft men geen bezwaren, maar tegen de blokkering zijn velen gekant. Er zijn vele eigenaars, die haar zien als een voor hen ongerechtvaardigde beste dingsbeperking. De regering antwoordt daarop, dat zij geen bestedingsdwang beoogt, maar bestedingsdrang. Het is o.i. moeilijk, de grens tussen deze begrippen te vinden. De blokkering zal weliswaar gelden voor verbeteringen aan de woningen, niet voor onderhouds werk. Maar er zijn oude huizen, die voor dergelijke verbeteringen niet in aanmer king komen, omdat zij behoorlijk inge richt en onderhouden zijn. De blokke ring betekent dan een belemmering voor de verhuurder in het gebruik van zijn geld. Wij bevinden ons met het probleem van de huurverhoging voor een uiterst inge wikkelde materie. Aan de ene kant is de huurverhoging voor de huurders een biezonder onaangename geschiedenis. Een nieuwe factor, die hen wederom door een kostenvermeerdering ernstig treft in hun reeds zo moeilijk bestaan. Aan de eigenaar echter moet noodzake lijk worden tegemoet gekomen, omdat het verhuren van huizen door de ont zaglijke stijging der onkosten, een niet meer lonend bedrijf is. Door de blok kering wordt hun met de ene hand ont nomen hetgeen men hun in de andere hand gaf. Wij mogen, hoe groot onze bezwaren zijn tegen het blokkeringsstelsel, niet ver zuimen oog te hebben voor enkele voor delen. Wij zijn het eens met wat 't dag blad „Trouw" schrijft, dat men niet zeggen kan het is een blokkering zon der meer. Immers, het geblokkeerde geld kan gedeblokkerd worden eer de gestelde tien jaren om zijn, indien men het geld wil besteden voor verbetering van oude woningen. Daar zit een gezond element in. Het gezonde is dit, dat het redelijk is, dat het oude woningbezit, nu de huur prijzen opgetrokken worden in de rich ting van de nieuwe woningen, ook ver beterd wordt wat de inrichting er van betreft. En dat is in het belang van het voortbestaan van het oude huizenbe- zit en daarom een belang, zowel van verhuurder en huurder als van ons volk als geheel. Maar al met al, het blijft een verplicht gerichte besteding, een aantasten van de eigenaar in zijn han delingsvrijheid en het levert een ad ministratieve rompslomp op, die de re gering ontkent, maar waarvoor wij niet temin blijven vrezen. Er is sprake geweest van een huurbe lasting. Daarvoor in de plaats heeft men nu Let blokkerings-systeem ge bracht. Men heeft, zoals Trouw het uit drukt, door dit blokkerings-stelsel „de huurbelasting afgekocht". verre niets. Er is een rapport van de Sociaal Economische Raad, dat basis van het regeringsbeleid zou zijn. Een nota aan de Staten-Generaal daarover, aanduidende welke maatregelen zouden worden getroffen, werd al in decem ber verwacht en op 1 februari was zij er nog niet. Aan dit kabinet ontbreekt een basis. Dit kabinet heeft in werke lijkheid geen gemeenschappelijk re- geerprogram. Dit kabinet is niet homo geen en daarom is het niet voor zijn taak berekend...." Dezer dagen heeft prof. Romme er het zijne aan toegevoegd. Hij zeide, dat het ernstige overweging verdient de mede werking van de K.V.P. aan het kabinet te beëindigen, wanneer het in zijn in tern beraad niet tijdig tot een oplos- 1955. Er werden 425 nieuwe spaarbank boekjes uitgegeven, terwijl van 105 boek jes het totaal-tegoed werd terug be taald. Op 31 december waren 3596 boek jes in omloop. Het aantal jeugdspaar- boekjes bedroeg in 1956 719. Het saldo van de spaargelden was per 31-12-56 ri.im 4,5 miljoen. De winst van de bank bedroeg per 31-12 4257,81 en de re serve 213394,05. NIEUW SUCCES VOOR DE WONDER-WANDELKINDEREN. Het houdt niet op met het winnen van eerste prijzen door de wonder-wandel- kinderen van Olympia, die zaterdagmid dag te Amsterdam bij de Trouw-mars 278 van de 300 punten behaalden. De groep van 9-14 jaar stond onder lei ding van de heer W. A. Suman en de sing zal weten te komen, zodat het bij I 64 jeugdige Soestenaren toonden zich de normale duur van de lopende par lementaire periode toch niets wordt dat het aan te bevelen is onthouding te overwegen boven een „ongewijzigd voortglijden naar 1960". Al deze uitspraken zijn tekenen aan de wand en zij doen ons bevreesd zijn voor een politieke situatie in de naaste toe komst. Kan ons land tegelijkertijd een econo mische en een politieke krisis beleven V/ij hopen dat regering en Staten-Gene raal zo behendig door de doolhof, waar in wij vertoeven, weten te manoeu vreren, dat de gevaren die dreigen, wor den afgewend. De regering is aan enkele bestaande grieven tegemoet gekomen. Zij heeft medegedeeld, dat de eigenaar gelden voor woningen, die geen verbetering behoeven, kan overhevelen naar andere in zijn bezit zijnde en in het groot boek ingeschreven woningen. Huurver hoging van bedrijfspanden komt in het algemeen niet voor doorberekening in aanmerking. De rente voor het geblok keerde geld is bepaald. De gereserveerde gelden zullen recht streeks in 's Rijks kas komen, dus geen tussen-instantie. Het geblokkeerde deel! is vrij van inkomstenbelasting. Maar hoezeer de regering bezig is geweest^ zich te beraden, zij handhaaft haar be ginsel van de blokkering. En hier blijft zij lijnrecht staan tegenover de essen-Wli tiële grief van de oppositie. Het lot vanm haar voorstellen is dus onzeker. Hier) opent zich een moeilijk perspectief, dats-jé een politiek karakter heeft. Er is een gevaarlijke coïncidentie. Heti huurverhogingsprobleem komt op in d€Aieseizoen zelfde tijd waarin de kritiek op het al-wij u dit gemeen beleid en op de samenstelling van de regeling vaardig wordt. ïen Dr Bruin Slot, een voorman van d(Jichtgeven- anti-revolutionairen, schreef een artitizers. Du|: JUBILEUM „CENTRAAL". De biljartvereniging „Centraal" bestaat op 21 augustus 15 jaar en om dit jubi leum t.e herdenken wordt een nederla gen-toernooi gehouden, waaraan deel genomen wordt door een twaalftal ver enigingen. D.O.S. uit Soest trad als eerste tegen de jubilaresse op en won met 12-4. Ook V.V.V. uit Amersfoort behaalde de overwinning (10-6). Ch. Meyer ver sloeg in deze wedstrijd R. Loor met een moyenne van 6,88. „Gijsbrecht van Aem- stel" uit Hilversum kwam als derde en bracht de Hilversumse kampioen Ver steeg mee, die tegen A.verkerk speelde. Verkerk startte overrompelend en be zorgde zijn tegenstander al direct een grote achterstand, waarvan hij slechts een deel kon inlopen. Het moyenne van Verkerk was 26,09. K. van Ewijk won van Caron. De Hilversummers wonnen de wedstrijd ten slotte met 6-4. Vrijdag speelt Centraal tegen „De Vaart" uit Hilversum en op 27 mei tegen „De Ver gulde Wagen" uit Amersfoort. De vereniging werd op 21 augustus 1942 opgericht en de eerste voorzitter was de heer H. van Breukelen, die in 1944 ge fusilleerd werd. De heer A. Verkerk was secretaris-penningmeester, de heer H. van Sitter vice-voorzitter en de heren C. Stalenhoef en H. Pohlrnan maakten verder van het bestuur deel uit. Er wa ren bij deze oprichting 9 leden en op 1 september 1942 werd de vereniging lid van de Nederlandse Biljartbond. A. Verkerk is in deze 15 jaar steeds bestuurslid geweest en daarnaast een speler van klasse, die veel voor de ver eniging betekende. Voor zijn werk in het belang van de biljartsport werd hij tot ridder van de Biljartbond benoemd. JAARVERSLAG BOERENLEENRANK. Xlorgen (woesdag) wordt de algemene erga^yyp beter dan 145 andere groepen in hun afdeling. In totaal werd door 9300 wan delaars aan deze mars deelgenomen. Zaterdagavond wachtte de drumband de jonge wandelaarstcrs en wandelaars op en er waren bloemen voor de kranige kampioenen. VOOR DE SOESTER CHRONISCHE PATIËNTEN. Saldo vorige opgave 232.72 Betaald aan de E.H.B.O. voor vervoer 4 patiënten naar Utrecht (boottocht april) Ontvangen Heer R. v. R. Mevr. R. v. R. Heer A. S. W. Heer J. W. B. Heer J. Pr. Fam. T. Mevr. G.-Pr. Mevr. St.-L. Mej. N. v. Z. 109.35 Blijft 123.37 10 10.— 10.— 10.— 5.— 10.— 2.50 5.— 2.50 188.37 Wanneer U dit leest varen er weer 5 Soester patiënten een week door Neder land. Het is de laatste tocht van dit jaar. Voor deze 5 patiënten is, zoals U ziet 188.37 beschikbaar, zodat we ruim 300,te kort komen. We hebben gemeend de aangewezen pa- tienten niet te leur te moeten stellen in de hoop, dat het geld er nog wel zal komen. Giften gaarne op giro 466784 van de penningmeester van het Nederlandse Rode Kruis, afd. Soest, of op de reke ning van de N.V. Nederlandse Midden- standsbank alhier. Wordt het alsnog benodigde bedrag door Uw giften overschreden, dan wordt het gereserveerd voor de bootreizen in het volgend seizoen. VERGADERING HOCKEYCLUB. In hotel „Boe en Duin" is vrijdagavond de algemene ledenvergadering van de Mixed Hockey Club „Soest" onder voor zitterschap van de heer J. C. Louman gehouden. De voorzitter verwelkomde de vele le den, die de "ergadering bijwoonden en gaf het woord aan de penningmeester, de heer W. Schunselaar, voor het lezen van het jaarverslag. 1956 is een zwaar maar vreugdevol jaar voor de vereni ging geweest. Na veel inspanning is het clubhuis voltooid en de bouwcom missie heeft hiervoor op alle mogelijke manieren geld bijeen gebracht, o.m. door een fancy-fair. bestuur stelt deze verhoging voor. De kascommissie, bestaande uit mevr. Felix-Schut en de heer G. Hinderdael, verklaarde dat de financiële admini stratie ook dit jaar uitstekend verzorgd was. Mej. T. Roes schonk namens de can- tinecommissie een spaarbankboekje met 26.-. Dit geld is bijeen gebracht door het sparen van de fooien en het ver kopen van consumpties. De bridgende moeders van de leden schonken 37.-, waarvoor de voorzitter dank bracht. De heren P. Dekker en J. Hoppenbrou wer traden af als bestuurslid en beide werden herkozen. De elftalcommissie heren zal bestaan uit de captain van het eerste elftal en de heren J. Hoppen brouwers en H. J. Stroband. De elftal commissie van de dames bestaat uit de captaine van het eerste elftal, mej. T. Roes en mevr. E. Nauwelaers-Agé. In de kascommissie hebben zitting mej. T. Mulder en de he^r L. Mimpen. De com missie van beroep wordt gevormd door mevr. de Jong en de heren A. Wijsmul ler en J. M. Hoppenbrouwers. Dr P. Felix is plaatsvervangend lid. Na de rondvraag, waarvoor veel animo was, sloot de voorzitter de vergadering. P.K.V.S. VERGADERDE. De Soester vereniging van Pluimvee- en konijnenhouders heeft in pafé But- selaar een vergadering gehouden onder voorzitterschap van de heer A. J. A. v. d. Sanden. Na opening en het lezen van de notu len werden drie nieuwe leden en een nieuw jeugdlid aangnomen. De beschrij vingsbrief van het hoofdbestuur, die over de jaarvergadering handelde, werd besproken. Er werd besloten een ziek lid vrijstelling van contributie te ver lenen. Uitvoerig werd gesproken over de jonge nestjes konijnen. De volgende vergade ring zal half juli gehouden worden en de tafelkeuring van 31 augustus tot on derwerp hebben. DE SNOEKBAARS JUBILEERT. De hengelsportvereniging „De Snoek baars" te Baarn, die vele leden in Soest heeft, bestaat dit jaar 35 jaar. Er is in deze tijd door verschillende besturen steeds geijverd voor de belangen van de sportvissers en sinds een zestal jaren hebben Baarn (Soest), Amersfoort, Weesp, Hilversum en Naarden-Bussum zich onderling verenigd en wordt er in federatieverband gevist. De hengelaars beschikken daardoor over verscheide ne kilometers viswater. Op het ogenblik heeft de vereniging een kleine 500 leden en steeds melden zich nieuwe leden aan, zodat de vereniging bloeit. Het bestuur, dat kort geleden ge kozen is, bestaat uit de heren Posthu mus (voorzitter), Mooy, eerste secre taris, Mans, tweede secretaris, Van Ame- rongen, eerste penningmeester, Veen- kamp, tweede penningmeester en de heren Breuker, Van Gelder, Van Brum- melen en Van 't Riet als commissa rissen, die alles doen om een hechte band tussen de hengelaars te kweken. Dinsdag 28 mei wordt het jubileum te Baarn gevierd met een filmavond. OPBRENGST COLLECTE. De collecte voor de autotocht voor ouden «van dagen heeft de mooie som van 1743.47 opgebracht. NED. CHR. VROUWENBOND. De afd. Soest-Soestdijk van de N.C.V.B. H™DerhWWWÉRHotKÏ>tL 4 - SOESTDIJK - TEL. 22121 Helaas moet ik het nog een keer hebben over de bomen langs de hoofdweg. Helaas, omdat .k weet, dat er lezers zijn, die zeggen, dat ik 'n vandaal ben, een bomenhater en nog meer, maar ook omdat ik weet, dat er op het ogenblik nog al wat deining is over het rooien van bomen in Soestdijk en mijn betoog dus op een zeer slechts moment komt. Toch doe ik het, omdat ik er zondag getuige van was hoe enige buitenlanders ternauwernood aan de dood ontsnapten doordat de bestuurder van hun auto nog juist op het laatste ogenblik op zijn rtm kon gaan staan en hiermee een knetterende aanrijding met een even eens buitenlandse auto kon voorkomen. Het zou wel een nare speling van het lot zijn geweest, wanneer buitenlandse gasten uit het zelfde land, de hoek Van Lenneplaan-Birkstraat in Soest hadden uitgekozen om elkaar naar de eeuwige jachtvelden te rijden en temeer, daar zij beiden correct reden en de wagen, die de Van Lenneplaan uitkwam, bij wijze van spreken, op handen en voeten van achter de bomen kwam kruipen, die het uitzicht daar totaal benemen. Alleen hieraan was het te danken, dat zii elkaar op een krantdikte na misten, want een autorijder met een beetje lan ge wagen, zit al met de neus van zijn wagen in het verkeer voor hij zicht op de weg krijgt. Feitelijk is het om te lachten, dat onze gemeentepolitie zich druk moet maken om hoogopschietende heesters in andere wegen in onze gemeente, maar aan dui zend maal gevaarlijker situaties aan de hoofdweg niets kan doen, omdat daar het Departement van Waterstaat het voor het zeggen heeft. Het vreemde is, dat Waterstaat, die bij aanleg van nieu we wegen niet het kleinste obstakeltje duit en bij „uitritten" met haar veilig heidsvoorschriften zo ver gaat, dat het op pragerij lijkt, zo halsstarrig is wan neer het haar bomen betreft en de zo zeer voorgestane verkeersveiligheid aan hc ar departementale laars laDt. Alleen het dikke politieboek zou ons kunnen zeggen hoeveel autobestuur ders hun dood aan de bomen van de rijksweg te danken hebben en de zie kenhuizen in Amersfoort, Baarn en Utrecht zouden kunnen nagaan hoevelen voor hun gehele leven werden verminkt, om van de miljoenen guldens aan ma teriële schade maar niet te spreken. H. OEKMAN. kei, waarin de regering onder vuur ge(:' nomen wordt. „De monetaire toestan- van ons land verslechtert snel en voort' durend", zo zei hij, „de prijzen stijge met de regelmaat van de klok. De lanc bouwer verkeert in een acute nood^ tuatie. De regering vraagt adviezr hier en adviezen daar en doet tot du I wij Partijtje MANCHESTER JONGENSBROEKEN voor leeftijd n 7C 5 tot 9 jaar O voor leeftijd m ca 10 tot 13 jaar Zolang de voorraad strekt. [beter dan Congolinnen) Voor 1 en 2 persoons lakens, 150 cm breed 2.00 per meter slechts 180 breed per meter 2.45 in streepdeasins, „raulti colour" voor capes en badjassen. 8-90 Per meter slechts Een unieke aanbieding KOFFERS in een speciaal voor V ft D gereserveerd ..Tweed" dessin M CQ 45 cm 55 cm 6.50 65 cm 8.50 75 cm 10.56 tema 6-4 4-6 6-0. Gemengd dubbel Mevr. C. Felix en J. H. van Breukelen-mevr. M. Hettema en F. Wüstenberg 2-6 4-6. Mevr. M. van Breukelen en C. W. Gey- tenbeek-mej. A. B. Kool en J. Hettema 6-4 6-3. UITZENDING VAN KINDEREN. De stichting „Het Vierde Prinsenkind" organiseert deze zomer 14-daagse zo merkampen voor lichamelijk-gebrekki- ge kinderen tussen 9 en 21 jaar, in de „Leemkule" te Hattum. De kinderen, die aan deze kampen deel nemen, moeten geestelijk wel gezond ziin. De kampen staan onder medisch toezicht. Opgave (liefst zo spoedig mogelijk) en nadere inlichtingen bij de afdeling So ciale Zaken, Gemeentehuis te Soest. AUTO-ONGELUK. Zondagmorgen, omstreeks half vijf, kwam ■lit de richting Amersfoort een perso nenauto, waarvan de bestuurder, W. de in de bocht van de Steenhofstraat, ij het St. Jozef gebouw, de macht over |het stuur verloor. De auto kwam tegen een boom terecht. De bestuurder mankeerde niets, maar H. van de B., die naast hem zat, kreeg een hersenschudding en een snee in !het gezicht. Twee andere inzittenden bleven eveneens ongedeerd. Zeer mooie KATOENEN DAMESONDERJURK Boven en onder royaal met atevige kant gegar neerd. Prima pasvorm. Alle maten C 50 Vrijdag voor |ZEEPOST. Jet de volgende schepen kan zeepost orden verzonden. De data, waarop de •rrespondentie uiterlijk ter post moet |ijn bezorgd, staan achter de naam van t schip vermeld. rgentiniëm.s. „Alcantara", 20 rgentiniës.s. „Argentina", 27 gemi Zeer voor kost maarfcanada s.s „Statendam", 25 mei. fhili via New York, 22 mei. 'led. Antillen m.s. „Isis", 20 mei. Nieuw Zeeland via Engeland, 25 mei. ■iuriname s.s. „Cottica", 22 mei. ^rits-Oost-Afrika via Frankrijk, 25 mei. nlichtingen betreffende de verzendings- lata van postpakketten geven de post- antoren. mei. mei. mei.

Soester Courant | 1957 | | pagina 1