\hoemaker \onn I Soest voor 30 jaar. Radio - Televisie 1-kBcis Baby VROOM TWEEDE BLAD ERKENDE PHILIPS RADIO SERVICE ERKENDE AUTORIJSCHOOL „CRAME R" SOEST. FALCON REGENKLEDING VENEMA Kapsalon W. A. BUTZELAAR BELASTINGVERHOGING BRENGT GEEN CONSUMPTIEBEPERKING. VOOR UW BROMMER Motorhuis M0BI VIERDAG UW SUCCES IS ONZE RECLAME. AUTORIJSCHOOL D. ENGEL MOTOREN en SCOOTERS MOTORHUIS M0BI VIERDAG MAIC0 en GUZZI VAN DE „SOESTER COURANT" VAN VRIJDAG 24 MEI 1957. Dertig jaar geleden werd er voor wei nig geld een mooie fokbeer te kooo aan geboden. Het edele dier dat negen maan den was, zal inmiddels wel overleden zün, want fokberen worden evenmin oud als andere varkens, die, net als schil ders en dichters, pas na hun dood ten- volle waardering vinden. Bij de arbeidsbeurs stonden werk lozen ingeschreven bij tientallen en de meest-gewaardeerde vaklieden van nu de metselaars zaten in die tijd met z'n dertigen bij de kachel, omdat er niets voor hen te doen was. Ook twin tig opperlieden hadden geen baan en maar drie kantoorbedienden hadden zich opgegeven, zodat de vooroorlogse misère in dit beroep blijkbaar wat later kwam. Er was in Soest ook een werkloos toneelspeler, die waarschijn lijk weinig met Louis Bouwmeester gemeen gehad zal hebben. Kinderen werden dertig jaar ge leden nog zoet gehouden met licht beelden, maar toch was er al een we tenschappelijke film in omloop De eeuwige stilte die de ontdekking van de Noordpool door Robert Scott in beeld bracht. De politie van Soesterberg trof op de Postweg een man aan. die zo dronken was, dat hij niet merkte, dat slapen in een plas water een minder aangena me bezigheid is. v.WE EDESTR364 SOESTDUK TELEF.2792 Gediplomeerd B.O.V.A.G.- en N.B.A.-instructeur le Klas lesmateriaal. Normaal tarief. Voor Soest opgave Van Weedestraat 26 - Telefoon 2581 geit, maar Bok de Korver had wel de naam, die we aan een mannelijke geit geven, dus de schrijver, die zo beangst was over ons lot, haalde de vrouwelijke bok er ook maar bij. „Denkt u nu heus, dat die duizenden mensen alleen voor het voetballen anderhalf uur in weer en wind staan. Geen 10 De andere 90 gaat erheen om te gokken op Jan of Bok of Geit, of weet ik hoe die lui genoemd worden". Nu zal Bok de Kor ver op het ogenblik ongeveer aan zijn pensioen toe zijn en met de wijsheid van de man op jaren zal hij lachen om deze man, die to^h ook niet kon weten, dat verven, persen, sfoppage, repareren van Uw kleding. hij referendaris zou worden. Het zesda- gen-rennen had het ook gedaan en met recht, want de goede man vond uit, dat niet de renners en de jury uitmaak te wie winnaar moest worden, maar dat de baandirectie heel veel vingers in de pap had. „En de buffetchef", zette hij er ook nog bij, maar dat zal wel een vergissing gewees zijn want ik kan me moeilijk voorstellen, dat Piet van Kem pen en Jan Pijnenburg met flessen drank om te kopen waren. Kippen hadden in 1927 ook al van die gekke'namen en gestreepte of koe koek plym.rocks kostten toen als kui ken l'/a gulden. Het ei van de rod- bonte ned. sabelpoot-kriel 50 cent en van een licht brahma kriel een gulden. Verder waren er kloeken met kuikens van ieder ras voor zachte prijsjes te koop bij de man, die per advertentie mee deelde, dat hij 102 prijzen en ereprijzen, 3 bekers en 22 medailles met zijn dier tjes gewonnen had. Door de gemeente werd bij de rege ring subsidie gevraagd voor de gemeen telijke werkverschaffing. Het antwoord hierop was een schrijven van het mini sterie van binnenlandse zaken dat 25 procent van de lonen in werkverschaf fing door de regering betaald zouden worden mits het uurloon niet meer dan 25 cent zou bedragen. Geen kinder bijslag en geen huurtoeslag zou gegeven mogen worden, want anders werd de subsidie Weer ingetrokken. B. en W. waren van oordeel, dat deze voorwaar den onaanvaardbaar waren en accep teerden het gulle aanbod niet. De man in werkverschaffing zou op deze wijze 45 kwartjes per week zegge 11,25 kunnen verdienen en er was niemand in de Soester gemeente raad, die dit geen schandalig klein beetje vond. Er brak in 1927 even vaak brand uit als in 1957, maar terwijl nu de brand het meestal niet kan opnemen tegen de snelheid van de vrijwillige brand weer en de onverbiddelijkheid van de nevelspuiten, stond er dertig iaar gele den meestal in het bericht, dat het geval helaas tot de grond toe afbrandde, om dat dit of dat niet kloote. De brandweer was ook toen niet lui, maar de spullen waren wat primitief en als er geen gro te hoeveelheid water te krijgen was, dan was het met het huis meestal ge beurd. Een dame bood haar fiets te koop aan „wegens vertrek", zodat het leek alsof er dertig jaar geleden alleen in Soest maar gefietst werd. Dat was echte niet het geval, evenals er niet alleer.. hier schulden gemaakt werden door vrouwen, die de mannen niet wensten te betalen. Dit maakten ze dan per ad vertentie bekend. Drank kan wel eens niet zo best zij als men er teveel van gebruikt, maar d meneer, die dertig jaar geleden, in een bijeenkomst in onze gemeente, zn afkeer van alkohol kwam spuien, maai te het toch wel wat al te gek. Hij ze dat het lichaam door geregeld alkohoJpaim garandeert U een gebruik verziekt en verzwakt, dat d organen worden aangetast en men SP°^ dig t.b.c krijgt. En dat was allemaa ',ucien; deze sterke vezel schuld van drankfabrikanten en ner^^ en zuigen zonder bergiers, meende die meneer. De v. d. Huchtschool heette in 192' nog Engendaalschool en hij was ^e%nocjerne kleuren dcs- vestigd aan de Molenstraat. het saaie bruin of de Niet alleen de drank maar ook de™ van deze tijd vindt sport had het soms gedaan. Een heer die zeer begaan was met het lot van onj land, fulmineerde tegen de snort, waar-n toegepast: als karpet door we allemaal naar de ondergan^frer meter ver- gevoerd werden. Het was verschrikkelijk dat iedere zon- drg zoveel duizenden gingen kijken naar Jan of Bok of Geit, die achter i een balletje aanrenden. Niemand heet, JAARVERGADERING BOERENLEENBANK. Op de agenda van de jaarvergadering van de Coöperatieve Boerenleenbank, welke woesdagavond in De Gouden Ploeg werd gehouden, stond o.m. de statutenwijziging, die geen doorgang kon vinden, omdat inplaats van 3/4 van het aantal leden, dat 628 bedraagt, slechts een dertigtal leden aanwezig waren. Voor deze statutenwijziging wordt daar om op 6 juni a.s. een nieuwe vergade ring belegd. Bij deze tweede vergadering is het niet nodig dat 3/4 van het aan tal leden aanwezig is. De voorzitter, de heer J. J. Koelman, opende de vergadering en sprak de wens uit, dat deze in aangename sfeer zou verlopen. Het jaar 1956 is gunstig voor de bank geweest ondanks poli tieke en financiële moeilijkheden, waar van alleen de laatste voor de bank van belang waren. Jarenlang waren er vol doende geldmiddelen op de kapitaals markt, maar in 1956 trad er schaar- te aan geld op. Er was een grote vraag naar kapitaal en tegelijkertijd namen de besparingen over de gehele linie af. In oktober kwamen zij zelfs geheel tot stilstand, echter niet bij de Boerenleen bank, waar ze zelfs met 11,2 °/o stegen. Toen de geldschaarste zich deed gelden nam de centrale bank direct maatrege len. Thans is het zo. dat niet alle aan vragen voor vaste hypotheken onmid dellijk geraliseerd kunnen worden, maar bedrijfskredieten zijn wel mogelijk. Iels nieuws zijn de blanco kredieten tot 3000,per persoon. De notulen van de vergadering van 2 mei 1956 en de rekening en verantwoor ding over 1956 werden goedgekeurd en de heer Joh. Kok deelde namens de kascommissie mee, dat alles in orde was. Hij bracht hulde aan de kassier, de heer C. v. d. Bremer en aan het be stuur van de bank. De aftredende bestuursleden Joh's v. d. Breemer Pzn. en P. A. Hilhorst van de raad van toezicht werden gekozen. De voorgestelde wijzigingen van de sta tuten hadden op het kantoor ter inzage voor de leden gelegen, maar niemand had de moeite genomen hiervan kennis te komen nemen. De wijzigingen gel den voor alle 730 boerenleenbanken in ons land en zullen op 1 notariële akte komen voor alle banken tegelijk. De statuten zijn het laatst gewijzigd in 1940, zodat ze verouderd zijn. Een van de voornaamste wijzigingen is de mogelijk heid van blanco krediet aan agrariërs. Het bestuur en de raad van toezicht moeten aan een dergelijk krediet hun goedkeuring hechten en de centrale Bank moet er in gekend worden. Het krediet is voor hoogstens 1 jaar. Bij verkiezing van leden van bestuur en raad van toezicht moet voprtaan een voordracht met minstens twee na men door het bestuur ingediend wor den en 40 leden kunnen deze voor dracht aanvullen. Niet herkiesbaar zijn zij, die een bepaalde leeftijd bereikt hebben, maar deze bepaling zal door Soest niet direct opgenomen worden. De meerderheid van de leden van de twee colleges zal uit agrariërs moeten bestaan. Het vetorecht, dat de Centrale bank bij de benoeming van een kassier had, is vervallen. Uit enkele wijzigingen in het huishou delijk reglement bleek, dat de bank Soest, Soestdijk en Soestduinen als werkgebied zal hebben. Her entreegeld vervalt, maar wie zijn lidmaatschap opzegt moet 10.betalen. Het maxi mum bedrag van spaargelden is ver hoogd tot 20.000.en met toestem ming van de centrale bank mag het zelfs nog meer zijn. Na de rondvraag sloot de heer Koelman de vergadering. OUDERAVOND INSINGERSCHOOL. Maandagavond werd in het schoolge bouw de jaarlijkse ouderavond gehou den. Nadat het hoofd van de school op de gebruikelijke wijze had geopend, ver welkomde hij de aanwezigen en gaf als doel van deze avond aan, dat men zich samen zou bezinnen op de opvoe ding van de kinderen. De geschiedenis van het gezin van Eli leert ons immers, dat men te kort schiet, als men volstaat met het laten opgroeien. Verschillende bijzonderheden uit het schoolleven van ouderavond tot ouder avond werden nog eens opgehaald, waarbij de heer De Boer de verrassen de mededeling deed van het instellen van een „Insingerprijs" in de vorm van een horloge, dat dnr.r de familie Insin ger wordt uitgeloofd aan een leerling van de klas, die de school verlaat, die er naar het oordeel van een commissie verzorging met Babyderm-preparaten Huid)e van alle smetten vrij, hoofdje rein met gezonde haargroei VOOR DAMES EN HEREN IN TWEED - EG. LINNEN GABARDINE DE NIEUWSTE MODELLEN F. C. Kuijperstraat 10 - Tel. 2803 V MAKEN STEENHOFFSTRAAT 53 TEL. 2842 voor in aanmerking komt. De spreker kwam ditmaal uit de kring van de ouders, n.1. de heer H. Wilhelm, rentmeester van het landgoed Pijnen burg. Spreker had als onderwerp Gemeen schap in gezin en school en wees daar bij op de grote waarde van een gezond gezinsleven en op het kennen en aan vaarden van verantwoordelijkheid voor de opvoeding van de kinderen. Men mag zich daar niet aan ont- tiekken kinderen zijn een stuk van je zelf. De ouders dragen een groot deel van de opvoeding over aan de school, waaraan ze hun vertrouwen schenken. Het is noodzakelijk, dat men dit ver trouwen volledig schenkt, anders is het resultaat twijfelachtig. Na de koffiepauze werden enige vra gen betreffende het onderwijs en op voedingsproblemen als snoepen, laat- naar-bed-gaan e.d. door een forum uit voerig besproken. Tot slot vertoonde de heer Wilhelm een fraaie kollektie kleurendia's naar eigen opnamen over planten en dieren, me rendeels afkomstig van het landgoed Pijnenburg. De aanwezigen hadden een mooie avond, die zeker dienstbaar was aan de ge meenschap van Hees en de Insinger- school. steeds goed advies! Laren - Veldweg 1 - tei. 3025 Soest - Merelweg 10 - tel. 3258 ONGEVAARLIJKE BRAND. In de nacht van dinsdag op woensdag ging te 1 uur de sirene nadat de eige naar van het „Witte Huis" opgebeld had, dat er brand was bij het bedrijf van de firma Hoksbergen aan de Birkstraat. De brandweer hoefde echter weinig te doen, want er bleek, dat een kleine par tij papierenzakken, die op een weiland lagen, in brand gestoken waren. An ders gebeurt dit iedere zaterdag onder toezicht, omdat de zakken waardeloos zijn, maar nu werd dit door lieden ge daan, die zin in een vuurtje hadden. De nevelspuit was er gauw mee klaar. Het begint er op te lijken, dat in Soest opnieuw iemand bezig is, die verzot is op vuurtje stoken. De deining rond onze wankele beta lingsbalans is nog niet geluwd. Nauwe lijks zijn we ons bewust van de gevol gen van de verhoogde invoerrechten op benzine en de gestegen suikerprijs of we worden alweer opgeschrikt door een voorgenomen verhoging van de ven nootschapsbelasting met 100 miljoen. De helft daarvan zou het aandeel van het bedrijfsleven zijn in de bestedings beperking en de andere helft zou wor den aangewend om de positie van de landbouw te verbeteren. Uit deze plannen blijkt dus, dat de re gering van zins is voor de vennootschap pen een directe belasting te verhogen en deze 100 °/o hoger te stellen dan de S.E.R. eigenlijk voornemens was. Een gedeelte van het inkomen der onderne mingen (grotendeels industrie) wordt overgeheveld naar de agrarische sec tor. Het was reeds bekend, dat het bedrijfs leven in het kader van de bestedings beperking offers moest brengen. Nog steeds is echter niet duidelijk waarom dit in de vorm van een belasting moet gebeuren en nog minder begrijpen wij waarom speciaal het industriële en com merciële bedrijfsleven het gelag moet betalen voor de tegenslagen of onvol doende sterke economische positie van de landbouw. Na de publikaties over onze agrariërs is het de meesten wel duidelijk geworden dat voor deze volksgroep iets gedaan moet worden, maar om nu eenvoudig handel en industrie daarvoor de reke- Kies uit de grote collectie cocoslopers en cocos-tapijt, per meter. U zult verrast zijn over de vele -t90 mogelijkheden. Met frisse, mo- 7 derne dessins, 100 breed, p. m. In uni kleur, 100 breed, per meter 6.50 Met dessins, maar op een breedte van 68 cm., per meter 5.25 Eveneens 68 cm. breed, maar effen kleur, met rand, per meter 4.50 Perfecte, ruiggeschoren matten, in frisse kleuren en dessins, een weldaad voor Uw smaakvolle woning, *-*lö 48 x 86 cm. 11.90 X 40 x 70 cm. Zeer ruime keus uit de bekende, praktische gwdochten cocos deur matten. Voor weinig geld o 50 veel gemak. 48 x 86 5.25 N 40 x 70 cm. ning te presenteren lijkt ons niet be paald rechtvaardig. Bij alle luidruch tige protesten tegen de achterstelling vsn de landbouw meenden wij op te merken, dat het hier in de eerste plaats ging om een te lage prijs voor melk. Vervolgens dat het jaar bepaald slecht was geweest voor de landbouw en ten derde, dat bij de uitvoering van kapi- taalswerken de boeren achteraan in de rij stonden. Wij denken b.v. aan de on voldoende afwatering in het noorden van Overijssel. De prijs voor melk moet worden ver hoogd indien de boeren er niet meer uit kunnen. Het kunstmatige laag hou den van de prijs van dit belangrijke consumptie-artikel heeft geen zin. Ons kabinet wil ons de feiten in ons economisch bestel helder en klaar pre senteren en nu moet men ophouden met het voeren van een politiek, die ons uiteindelijk nog verder in de zorgen brengt. Wie melkproducten wil gebruiken, moet de daarvoor noodzakelijke prijs betalen en wanneer dit gebeurt, zal er geen kind en geen baby in ons land een druppel melk te kort behoeven te ko men. Sanering van de betalingsbalans en 's lands financiën is goed, maar dan de koe bij de horens vatten. Vervolgens kan men 's rijks kas be lasten met de kosten van kapitaal- werken voor de landbouw. Daar kan voor geleend worden en zo dit onmo gelijk is, kan men deze kosten ten las ten brengen van het gehele volk en behoeven daar noch handel noch indu strie alleen een veer voor te laten. Tenslotte mag de industrie niet blijvend belast worden wanneer weersomstandig heden, dus bijzondere invloeden, een jaar aan de landbouw minder zegen brengt. Heeft de industrie door toeneming van concurrentie op de wereldmarkt een slecht jaar gehad, dan wordt ze ook niet direct langs fiscale weg geholpen. Klemmende vragen. Overigens is de vraag of de bestedings beperking door belasting of anders zins moet worden verkregen nog on voldoende bezien. Waarom blijft men toch voortgaan op de verderflijke weg van steeds maar belastingverhoging Waarom weigert men de stelling te aan vaarden, dat alle energie en onderne mingslust aan de burgers wordt ont nomen. Elke belastingverhoging zal voorname lijk de hogere en midden-inkomens treffen. In deze kringen kan en wordt het meeste gespaard. Belastingverhoging gaat dus in de eerst plaats ten koste van de spaarsaldi. Verhoging van vennootschapsbelasting IS HET AANGEWEZEN ADRES Kerkstraat 59 Soest - Tel. 3830 NIEUWEWEG 97 TELEFOON 2543 ZUNDAPP - SOLEX - SIMPLEX BROMMERS. BAMBINO ƒ449.—. Verder kunnen wij als Bovag-Iid elk merk leveren en repareren. Kerkstraat 59 Soest - Tel. 3830 voor een keurig huis kiest de moderne mens COCOS zal opnieuw de ondernemerslust aan tasten, die toch al geremd wordt door de progressie. Dit betekent een rem op onze industrialisatie-plannen, die toch onder de bestedingsbeperking niet mo gen lijden. Het paard achter de wagen. Het spant hiermee het paard achter de productie-wagen. De handhaving van het thans bestaande welvaartspeil is voorts afhankelijk van een meer effi ciënte productie. Per arbeider moet er meer worden geproduceerd. Dat is al leen mogelijk wanneer het bedrijfsle ven zo veel mogelijk kan moderniseren, mechaniseren en automatiseren. Wil men tot dit doel geraken, dan moeten daar grote bedragen in worden geinvesteerd die bij de bestaande kapitaalschaarste vooral uit de winsten moet worden ge financierd. Verhoging van de vennoot schapsbelasting maakt dit in mindere mate mogelijk. De regering is er in de laatste jaren iet in geslaagd het sparen van de be- olking aan te moedigen. Nu de rente- tand stijgende is, zal daar wel enige jverbetering in komen. Op een optimisti sche verwachting kan echter geen enkel bestuur zijn politiek gronden en daar om kieze men liever een systeem van gedwongen besparing. ■Men kan het bedrijfsleven opleggen leen deel van de winst in spaarcertifi- Icaten te beleggen, waarmee b.v. de wo- Inigbouw kan worden gefinancierd. Men kan vooruitlopen op belastingheffingen AME|in de toekomstige jaren door gedwongen aankoop van een aantal belastingcerti- jficaten. Het bezwaar van te grote be perking blijft echter ook dan bestaan.

Soester Courant | 1957 | | pagina 5