Hachelijke tijden» SOEST. IN DE HOEK. VRIJDAG 31 MEI 1957. 35e JAARGANG No 42. SOESTER OURANT Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2.10 - per post 2.25 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT SOESTDUK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT 35, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 De minister van financiën heeft gezegd, dat het geld op is hij heeft nieuwe be lastingen in het vooruitzicht gesteld. Onze handelsbalans is ongunstig, onze deviezenpositie slecht, de gulden wordt met de dag minder waard. De financiële toestand is ernstig. Het ziet er naar uit, dat er spoedig ra dicale veranderingen zullen komen. Wij zullen genoegen moeten nemen met de tot dusver gevolgde bestedingspolitiek, omdat wij waarschijnlijk, zeker voorlo pig, de huidige regering zullen behou den, de regering, die sterk is door de zwakte der politieke situatie. Ingewijden voorspellen, dat men het kabinet niet zal laten vallen op haar huurblokkeringsontwerp. Zoals de toe stand nu is, is het kabinet „gepleisterd", men acht zijn vertrek de ergste crisis, die ons kan overkomen, omdat men, na zijn val, een zo ingewikkeld beraad voorziet, dat een langdurige regerings loosheid zal ontstaan, juist in een tijd, die tot ingrijpen noopt. Het probleem der bestedingsbeperkin gen is een probleem van selectie. Er diingen zich duizende belangen op de voorgrond, die allen hun rechtsgrond zoeken in een dringende noodzakelijk heid en die allen veel geld kosten. Vol doet de regering aan al deze wensen, dan blijft er een bestendige belemme ring van het bezuinigen en komen wij nooit uit het moeras. Doorgaan met uitgeven omdat men ieder wil bevre digen, moet noodzakelijk leiden tot de katastrofe, tot het vallen in de afgrond, waarvoor wij thans reeds staan. Er moet niet alleen bestedingsbeper king worden gewild en worden ver richt, maar die beperking moet geschie den volgens een vast kriterium. Vindt zij plaats volgens een onwrikbaar be ginsel, dan is men billijk tegenover alle gegadigden naar uitgaven, die nut tig maar niet nodig zijn. Op het ogenblik moet voor alle bestedingen gelden dat de uitgaven die gedaan worden in het levensbelang van ons volk, de voorrang hebben boven dat \vat slechts nuttig is en voor bepaalde groepen aangenaam. En waar ligt het gebied, waar uitgaven gewettigd zijn en ten behoeve waarvan al het andere moet wijken Het ligt binnen de verzorging van onze wel vaart, binnen het werken aan onze eco nomische herleving. Het mag niet bestaan, dat Nederland onderaan verschijnt op de lijst der ex porterende europese landen. Het mag niet voorkomen, dat onze welvaart ver gaat, terwijl wij een der meest technisch ontwikkelde landen van de wereld zijn en de nederlandse arbeider bekend staat om zijn bekwaamheid en soliditeit. Wanneer men uitgaat van het begin sel, dat eerst onze welvaart moet wor den hersteld alvorens de cultuuront wikkeling, de ontspanning van ons volk wordt uitgebouwd en alvorens de staat gelden uitlegt voor andere behartigens waardige doeleinden, dan werkt men indirect mee ten bate van de volks- ontplooiïng, omdat men de basis legt voor toekomstig volksgeluk. Zonder welvaart en met een devalu erende gulden, verwekt men een toe stand, waarin geen opstreving mogelijk is. Het bestaan der natie moet worden ge waarborgd eer men het naast aanlig gende belang, haar ontwikkeling ter !harte neemt. Zoals het nu gaat, zullen wij gestadig verarmen en zullen wij vernietigd worden door het tweesnij dend zwaard van belastingverhoging en ondragelijke prijsstijgingen. Het kriterium bij de schifting der uit gaven moet dus zijn, dat op dit ogen blik de bestedingen geschieden hoofd zakelijk ter stimulering van onze pro ductie en ter verhoging van ons wel vaartspeil. Wij krijgen de indruk, dat dat kriterium niet wordt gesteld. Mag een groot economisch belang wor den weerstreefd als het tot stand ko men van de IJ-tunnel En om nog een ander voorbeeld te noemen van mis plaatste zuinigheid mag er bezuinigd worden op het onderwijs in de natuur kunde De toekomstige welvaart van ons land eist een sterke uitbreiding zo wel als een voortdurende vernieuwing van de industrieën. En in de industrieën spelen wetenschappelijke methoden en onderzoek een steeds toenemende rol. Zij zijn essentieel voor het ontwikke len van nieuwe mogelijkheden. Deze ontwikkeling voltrekt zich in een steeds versnellend tempo. Daarbij zullen, naast ingenieurs en technici, bij de universi teiten opgeleide natuurwetenschappe- lijken onontbeerlijk zijn. Het is nu zo ver gekomen, dat de decanen van de wis- en natuurkundige faculteiten een smeekbrief geschreven hebben aan de minister-president om hier voorzienin gen te treffen. Maar waar geven wij ons geld dan wel aan uit Schrik nietde som die wij uitgeven aan onze militaire samen werking met de N.A.T.O., onze defen- sie-onkosten, bedraagt de luttele som van ongeveer 1500 miljoen. Wij zijn voorstanders van het strijden in N.A.T.O.-verband ten behoeve van onze vrijheid maar is de tijd niet gekomen, om onze bondgenoten te be duiden, dat het land de offers, die zij van ons vergen, niet meer dragen kan en dat wij ons beperken moeten tot wat wij vermogen Velen zijn daarbij van oordeel, dat de organisatie van leger en vloot op ver scheidene punten ondoeltreffend is en dat vaak het inzicht ontbreekt, dat wij de dure spullen, die wij gekocht hebben, met beleid hebben te gebrui ken en dat wij onze jonge mannen, die wij aan hun studie en aan hun bedrijf s- bezigheden onttrekken, onvoldoende vormen tot goede soldaten. Worden onze openbare functionarissen niet te veel belemmerd door representatieve verplichtingen Is er niet een te veel aan ambtenaren van Nederlanders dus, die aan de productie worden onttrokken. Moeten er allerlei feesten georgani seerd en gesubsidieerd worden, die in tegenstelling zijn met de ernst van de tijd Wij zouden kunnen doorvragen. Maar wij willen ons artikel beëindigen met de kwestie, in hoeverre de „hachelijke tijden" voort zijn gekomen uit de hui dige aard van onze bevolking. Men heeft haar beroofd van haar deugden, door het voeren van een economische politiek, die op het verbruik is gericht en niet op de productie, de eerste eis van het heden. Men keert maar uit en de aanwending van het meer-gekregene bestaat niet meer in sparen, maar in consumeren. Sparen betekent investeren. De schat kist is leeg, omdat de spaarpotten leeg zijn. En de band is verbroken tussen arbeid en beloning. De vreugde van het verwerven van bezit als vrucht van eigen inspanning is verdwenen. Voor waar er is aanleiding te over om na te denken over de „hachelijke tijden". ken stelde het bestuur het entrégeld voor bejaarden op 25.terwijl het bij andere verenigingen 250.is. Dit bedrag kan zo laag zijn omdat het niet de bedoeling is winst te maken. Uit het jaarverslag van de secretaris, de heer J. Nielsen, bleek dat er thans 200 leden zijn en dat nieuwelingen op een wachtlijst geplaatst worden en al leen als aspirantlid geaccepteerd kun nen worden. De penningmeester gaf het financieel overzicht, waaruit een batig saldo bleek. Door de kascommissie was het financieel beheer van de heer A. Struyk in orde bevonden. Op een vraag of de bejaardenwoningen bij elkaar zullen komen antwoordde de voorzitter, dat het bestuur dit wel wenst, maar dat ze volgens de wethou der verspreid zullen komen bii „Co- lenzo", park „Vredehof" en tussen Tal- malaan en Dalweg. Het bestuur zag de woningen graag bij elkaar in Soest-Zuid en er is reeds con tact opgenomen met bouwverenigingen om tot de bouw te komen. Op de vraag of de gemeente niet bui ten alles gehouden kon worden ant woordde de voorzitter, dat het hele maal de bedoeling niet is de gemeente afzijdig te houden, maar het heeft er veel van weg, dat de gemeente zich af zijdig houdt van het bejaardencentrum „Rustenburg". Het voorlopig bestuur werd bij akkla- matie tot definitief bestuur gekozen. De heren v. d. Horst en Vonhof stelden zich niet langer beschikbaar en hun plaatsen werden ingenomen door mevr. Spies-de Jong en de heer G. Dop. Een voorstel tot het verlenen van vrij stelling van contributiebetaling aan hen die drie jaar betaalden tot het moment dat ze een woning zouden kunnen be trekken had niet de goedkeuring van de vergadering, daar doorbetalen de ver eniging ten goede komt. Er wordt beweerd, dat er in Soest 1500 woningzoekenden zijn en met een met 20 won. S.V.V. 1 speelde gelijk tegen Vios (11) en Olympia won van Vios 2 en Vios 1. S.V.V. 1 verloor van Olympia uit Zeist. Bij de heren speelde Olympia gelijk tegen Vios 2 en tegen Vios 1. Van D.G.T. werd gewon nen en van 't Zand 1 verloren. In de tweede klasse dames verloor S.V.V. 2 van B. G. en S. V. en speelde gelijk tegen Mars 1. Hetzelfde resul taat werd behaald tegen 't Zand 2. Olympia 2 verloor van Mars 2 en won van Wovo. Tegen 't Zand 1 werd gelijk gespeeld en als nummer 2 van poule B werd tegen Mars gespeeld. Olym pia 2 verloor deze wedstrijd. Bij de tweede klasse heren speelde S.V.V. I, Olympia 2 en S.P.S.V. als Soester teams mee. Olympia bezette de tweede plaats en de derde plaats was voor S.V.V. Bij de jeugd bezette het team van S.V.V. de tweede plaats. Het was een bijzonder geslaagd toer nooi dat voor de derde maal door S.V.V. georganiseerd werd en het zal wel niet de laatste maal geweest zijn, want de belangstelling van deelnemers uit verschillende plaatsen was groot. TOCHT OUDEN VAN DAGEN. Ouden van dagen, die aan de tocht wen sen deel te nemen, kunnen zich hier voor aanmelden aan het poliiebureau tussen 3 en 10 juni. GESLAAGD. De Soester hoofdagent L. J. Meyer is in Bilthoven geslaagd voor het politie staatsexamen B. EERSTE TEMPO-RIT OP NIEUWE PARKOERS. Op het nieuwe parkoers Heideweg, Foekenlaan, Esdoornlaan is door Tempo over een afstand van 600 me ter de eerse rit georganiseerd, waaraan 5 seniores en 3 juniores deelnamen. Het parkoers bleek zeer snel te zijn, de bochten waren goed en het verkeer miniem. Alleen liep er nog wel eens een hond te wandelen, zodat Tempo de ONTEVREDENHEID ONDER SOESTER BEJAARDEN. Op de jaarvergadering van de bejaar den, die willen komen tot oprichting van het bejaardencentrum „Rustenburg", welke woensdag, onder voorzitterschap van de heer G. v. Kleef, in Eltheto ge houden werd, bleek, dat de 130 leden, die aanwezig waren, niet erg tevreden waren over de gang van zaken en dat men meer medewerking van het ge meentebestuur verwacht had. De voor zitter sprak zijn vreugde uit over de grote opkomst en deelde mee, dat er zestien maal een bespreking met het gemeeentebestuur gehouden is, maar dat de standpunten steeds uiteenliepen. De plannen van de gemeente liggen ge reed, maar er zit geen schot in de zaak. Tweemaal leken de besprekingen ge heel vast te lopen, maar ze werden toch weer hervat. Het lijkt echter als of de gemeente zich voor dit bejaarden probleem maar matig interesseert. Heel onprettig vond de voorzitter het, dat bij de enquete onder de bejaarden gebruik gemaakt werd van de dien sten van gepensioneerden en andere bejaarden, die dit werk voor niets deden, en toen er een woningtelling gehouden werd bood men hen niet de kans hiermee iets extra's te verdienen maar kwamen anderen in aanmerking. Ook het bestuur heeft plannen, maar die worden nog niet bekend gemaakt, want de vereniging is nog niet konink lijk goedgekeurd en ten dele is dit te wijten aan de wijze waarop het gemeen tebestuur de vereniging 16 maanden op sleeptouw heeft gehouden. Mochten er definitieve beslissingen genomen wor den dan zal het bestuur de leden hier van in kennis stellen. De vereniging zou graag zien, dat er 3 typen woningen gebouwd werden met centrale verwarming, recreatiezaal en verzorgingshuis. Om dit te berei- deel van hen wil het bestuur van de eigenaars van deze dieren verzoekt vereniging tot het zenden van een adres aan het gemeentebestuur komen. Ook zij hebben belang bij de stichting van een bejaardencentrum, want dan komen er voor de woningzoekenden huizen vrij. Als de vereniging koninklijk goed gekeurd is zal het bestuur direct maat regelen nemen die leiden tot een wat vlottere gang van zaken ten behoeve van de vele Soester bejaarden, die be lang hebben bij een centrum. S.E,C.-NIEUWS. S.E.C. ontvangt zondag de sterke Am sterdamse vierdeklasser D.V.O.S. op bezoek. Om 12 uur speelt S.E.C. 3 tegen D.V.O.S. 2 en S.E.C. 4 speelt te gen het derde van D.V.O.S. Om half drie vindt de wedstrijd D.V.O.S. 1-S.E.C. 1 plaats. Het tweede heeft in Hamersveld bij het bekertoernooi de bekerhouder V.V.Z.A. 1 met 3-1 uitgeschakeld. Om 1.15 uur wordt in Hamersveld tegen Baarn 2 gespeeld en als S.E.C. deze wedstrijd wint dan moet om de beker gespeeld worden tegen de winnaar van de wed strijd Hamersveld 1-Achterveld 1. GESLAAGD. Voor het onderwijzersexamen slaagde onze plaatsgenoot, de heer A. H. Ebbers. EVANGELISATIE-SAMENKOMSTEN. Dinsdagavond, 8 uur, Groen van Prin- stererschool en Woensdagavond, 8 uur, Heeskapel. Spr. De heer S. van Gorkum. OLYMPIA-SUCCES IN HET S.V.V.-TOERNOOI. Het damesteam van Olympia heeft zich opnieuw het sterkst getoond bij het S.V.V.-toernooi, waarin 66 volleybal wedstrijden gespeeld werden voordat voorzitter Kolthof de prijzen kon uit reiken en de winnende teams geluk wensen. Bij de dames eerste klasse was dat Olympia, Soest, met 7 punten. 2. Olym pia, Zeist, 5 p. 3. Vios 1, 4 p. Olympia ontving de wisselbeker voor de 2e maal. Heren eerste klasse1. 't Zand, 8 p. 2. Vios, 5 p. 3. Olympia, Soest, 4 p. 't Zand nam de beker over van Pio niers uit Soesterberg. Dit team deed niet mee. Dames tweede klasse 1. B. G. en S. V. Baarn. 2. Mars 2, Zeist. 3. Mars 1, Zeist. 4. Olympia 2, Soest. Heren tweede klasse 1. Olympia, Zeist. 2. Olympia 2, Soest. 3. S.V.V., Soest. Jeugdklasse 1. Olympia, Zeist. 2. S.V.V. Bij de dames won S.V.V. 1 met 20 van Vios 2 en dezelfde overwinning behaalde Olympia op het S.V.V.-team dat van Olympia uit Zeist eveneens hun viervoeters op woensdagavond vast te willen houden in het belang van het dier zelf en van de renners. Na enige ronden scheidden de seniores zich van de juniores af. De kampioen, Bep Kriek, bleek het tricot waard te zijn, want met Gerrit Ruttenberg ging hij er vandoor en geleidelijk vergroot ten zij hun voorsprong. Toch duurde het nog 40 ronden voor zij de eerste lap aan hun tegenstanders konden be zorgen. Gerard van Wijk was intussen bij de 34e ronde uitgevallen door ket- tingpech. Wim Hommes kon nu bij de leiders blijven maar Klaas van 't Kloos ter moest lossen. Drie ronden voor het einde liet Bep Kriek Gerrit Ruttenberg in de steek en hij won in prachtige stijl. 1. Bep Kriek, 60 ronden (36 km.) in 59 min. 2. Gerrit Ruttenberg op 20 meter. 3. Wim Hommes op 1 ronde. 4. Klaas van 't Klooster op IV2 ronde. De juniores reden 40 ronden en ook hier was het een levendige strijd met Adri v. d. Burgt als de gangmaker, al leverde Wout van 't Klooster en Menze v. d. Broek ook hun deel. Nic Westhof, altijd nog wat bang in de bochten, kreeg in de 18e ronde een lap. Anton Snijders kreeg driemaal een lap, in de 14e, 20e en 30e ronde. Arie Doekemeyer en Walter van Barneveld tweemaal (in de 15e en 30e ronde). 1. Menze v. d. Broek, 24 km. in 40 min. 2. Adri v. d. Burgt. 3. Wout van 't Kloos ter. 4. Nic Westhof op 1 ronde. 5 Wal ter van Barneveld op 2 ronden. 6. Arie Doekemeyer op 2 ronden. 7. Anton Snijders, op 3 ronden. CIRKUS MULLENS. Een koppige ezel, die onder grote vreug de van het publiek weigerde tot rijdier gemaakt te worden en een man, die al vluchtend zijn broek verloor, vormden het uitbundige slot van een groots cir- kusprogramma met vele hoogtepunten. Nadat clowns het programma hadden geopend presenteerde Willy Mullens 12 Drachtige pony's die hun nummer prach tig afwerkten. Eén van het dozijn dank te na afloop op zijn achterpoten. Carard goochelde uitnemend met 20 schotels en mevr. José Strassburger gaf een goed nummer met haar poedels. Tot besluit speelde ze een spannende voetbalwedstrijd waarbij een half do zijn luchtballons sneuvelden. Otto Schumann reed hogeschool en zijn paard Mausie danste, op verzoek van het publiek, een wals, een tango, een polka en een samba, maar tot een rock and roll liet hij zich pas na enig overreden verleiden. Ofschoon ze er „thuis" nog niets van weten, wil ik U reeds nu de verblij dende voorspelling doen, dat we aan stonds de zoveelste loonronde krijgen. Ik weet wel, dat men geen koffiedik- lezer behoeft te zijn om dit te kun nen voorspellen, maar vaak zijn er niet altijd concrete gegevens voor. Die zijn er in mijn geval wel. Hoeveel procenten de loonstijging wordt kan ik op het moment nog niet zeggen, maar ik heb het idee, gezien de symptomen, dat het een behoorlijk aantal zal zijn. Uit Den Haag wordt ons namelijk mede gedeeld, dat we er rekening mee moe ten houden, dat de komende Euromarkt voor ons land zal meebrengen, dat verschillende prijzen van levensbehoef ten een stijging te zien zullen geven. Dat was nu echt een bekendmaking, waar we met verlangen naar hebben uitgezien. We hebben in de dagbladen wel de waarschuwingen gelezen van mensen, die dagelijks met de handel op het buitenland te maken hebben, maar we dachten: wat-weten-die-mannen-veel, die willen natuurlijk weer iets extra verdienen. Het waren weliswaar dezelfde mannen die onze regering al jaren geleden waarschuwden, dat we met onze hoog conjunctuur op een fiasco afstevenden, maar nu moeten die mensen niet doen of zij het alleen maar weten en onze regering bij die Euromarkt overeen komsten heeft zitten slapen. Wat den ken ze wel Nou ja, die eerste berichten pakken een beetje beroerd uit, maar dat kun je van te voren weten. Wanneer de prijzen inderdaad stijgen raken we weliswaar onze gunstige con currentiepositie kwijt, maar dan zien we wel weer. Hoe het ook zij: er zit weer een loonronde in de lucht. H. OEKMAN. Germaine en Gabriël, fraai uitgedost, toonden zich lenig als slangen en op nieuw voerde Willy Mullens paarden voor, waarna Henry Mullens zich op een dravend paard een uitstekende jongleur toonde en als klap op de vuur pijl in het duister met lichtfakkels jongleerde. Vrouwelijke jeugd klom tot in de nok en eindigden hun goed num mer als levende draaitollen. Een clown in een zeer veelkleurig kleed had het aan de stok met 2 zangers en gedrieën verzorgden zij een dolle maaltijd. Een van de hoogtepunten was het op treden van de 5 d'Angoly's, een zuid- amerikaanse jongleursfamilie, die met vele verschillende attributen een prach tig nummer brachten. Voor de pauze veel fanfares en veel vlaggen waarna de vele medewerkenden een fleurige parade brachten. Het Ne derlands debuut van de franse tra pezewerker Lothar was een uitstekend debuut en hij liet het publiek griezelen door o.m. op zijn hoofd in de nok van de tent te zweven. Indianen lieten uitstekend werk zien en eindigden met een grote schietpartij. Willy Mullens liet het kleinste paard ter wereld zijn aardige kunsten vertonen en José Mul lens presenteerde haar prachtige schim mel. De Lehr-family, pa, moe, twee zoons en een dochter brachten een ame- rikaanse rock and roll, waarin zij de practisch geheel gevulde tent wisten te betrekken en te laten meeleven ir een hollandse rock and roll. De humeurige ezel zorgde voor een leuk slot van een goed program, waar van hedenavond en morgenavond nog velen zullen genieten. PRIJS VOOR OLYMPIA-DRUMBAND. De drumband van de chr. gymnastiek vereniging ..Olympia" heeft op een con cours in Zeist, in haar afdeling, de tweede prijs gewonnen met het meeste aantal punten van de deelnemers. De eerste prijs werd niet toegekend omdat het daarvoor benodigde aantal punten niet gehaald werd. RONDE VAN SOEST. De ronde van Soest, georganiseerd door de Soester Bromfietsclub, is gewonnen door de heer R. Wehmann, die daar mede winnaar werd van de wisselbeker, beschikbaar gesteld door de heer M. Bergers. Het was een rit over 37,5 kilometer, met een gemiddelde van 20 k.m. per uur. Er waren 35 deelnemers. 1. R. Wehmann, 12 strafpunten. 2. J. v. d. Bank, 13 str.p. 13. J. v. Woerden, 16 str.p. 4. L. Roedelof, 18 str.p. 5. E. v. d. Broek, 22 str.p. 6. W. Grift, 22 str.p. Op 12 juni houdt de Soester Bromfiets club een avondrit.

Soester Courant | 1957 | | pagina 1