rrr 3ames? Soest voor 30 jaar. Blijf meester TWEEDE BLAD ERKEIVDE AUTORIJSCHOOL „CRAME R" FALCON REGENKLEDING VENEMA ERKENDE A. N. W. B. AUTORIJSCHOOL VAN DOOREN AFSCHEID VAN SOEST C. DE JONGH RADIO - TELEVISIE SOLEX Motorhuis MOBI VIERDAG SOEST INWONING SLECHT VOOR DE GEZONDHEID. VROOM REUMATIEK. VAN DE „SOESTEB COURANT- VAN VRIJDAG 31 MEI 1957 Dertig jaar geleden waakten burge meester en wethouders als ouders over de inwoners van Soest» zodat de vol gende waarschuwing in de krant kon komen„De burgemeester van Soest waarschuwt de ingezetenen van deze gemeente tegen de handelingen van mejuffrouw B., geboren W., wonende alhier. (Naam en adres door ons weggelaten. Red.) Genoemde juffrouw maakt er een gewoonte van om bij in gezetenen kleine bedragen te leen te vragen, die echter niet door haar wor den terugbetaald." Men was trouwens in die tijd toch veel zorgzamer dan nu en een verslag van een gezellige avond voor duitse meisjes, die toen met tien tallen in Soest werkten, eindigde met de mededeling, dat er een knoop van een mantel gevonden was. Twee zakenlieden in Soesterberg wa ren het niet eens over het recht van de één of het recht van de ander en ze sloegen elkaar zo lang bont en blauw tot de politie ingreep. Ze kregen een proces-verbaal. Meer geluk had vlieger Wiersma, die zo onbenullig met zijn toestel manoeu vreerde, dat hij neerstorte. Het toe stel werd totaal vernield maar Wiers ma mankeerde niets. In hotel Eemland werd een elite kunstavond gegeven, hetgeen per ad vertentie bekend gemaakt werd. Wat de elite er mee te maken had is niet duidelijk, want meneer Leo Snijder, een declamator, die zich Neerland's bekende acteur noemde, voerde „Harry moet dennen poten" op. Een oer komi sche éénacter, waarin de elite-acteur een half dozijn rollen voor zijn rekening nam. Om het weer een beetje goed te maken declameerde hij hierna Shakespeare, Gezelle en Negri. Wie Negri is weet ik niet, maar ongetwijfeld is het niet Pola geweest, die dertig jaar geleden haar sex-appeal rondstrooide en met Rudolf Valentino getrouwd zou zijn als de arme man was blijven leven. over Uw zenuwen. Neem Mijnhardt's Zenuwtabletten Gediplomeerd B.O.V.A.G.- en N.B.A.-instructeur le Klas lesmateriaal. Normaal tarief. Voor Soest opgave Van Weedestraat 26 - Telefoon 2581 25 x 1 is 66V2 staat er in de Soes- ter krant van 30 jaar geleden. En om het te verduidelijken staat er bij, dat dit niet volgens Bartjens maar volgens Mussolini is. Verder niets, dus het zal wel altijd een raadsel blijven wat dit te betekenen had. zijn rijbewijs was hij voor een jaar k\yijt. Ook dertig jaar geleden kon men zich al ergeren aan de Sowjet-Unie en met afgrijzen werd in de Soester Cou rant meegedeeld, dat de werken van Tolstoi verbrand moesten worden ter wijl de schrijver zelf tot verbanning ver oordeeld werd. Dat laatste was niet zo erg, want de schrijver stierf al in 1910. VOOR DAMES EN HEREN IN TWEED - EG. LINNEN GABARDINE DE NIEUWSTE MODELLEN F. C. Kuijperstraat 10 - Tel. 2803 GALLENKAMP PELSWEG 14 SOEST-ZUID - TELEF. 3823 De heer J. W. Ooms Soestenaar sinds 1937, schrijver van een dertigtal boeken, oud-gemeenteraadslid, ambtenaar van de burgelijke stand gedurende een jaar, gerenommeerd dammer, medewerker van „De Spiegel", „Trouw" en andere bla den gaat Soest verlaten. Niet direct, want het huizenprobleem is niet gering, maar uit 162 candidaten werd de heer Ooms gekozen voor de functie van di recteur van de centrale plattelandsbi bliotheek in de provincie Gelderland en op 1 juni wordt hiermee gestart. De vaste bibliotheek bevindt zich in Arnhem en daarnaast is in 80 gelderse gemeenten een filiaal of een uitleen- post. De heer Ooms ambieerde deze betrek king omdat boeken zijn grote liefde hebben en juist Gelderland trok bij zonder omdat het een grote provincie is met vele karakteristieke verschillen bij de bevolkingsdelen. Hij houdt van het platteland en van hen, die het voor een groot deel bevolken, de boeren. Niet voor niets handelen vele van de romans, die de heer Ooms in 20 jaar schreef, over het wel en wee van platte landers. En van schippers, want boe ren en schippers hebben veel overeen komst. De boer voelt zich vaak een ko ning op zijn land, zoals de schipper zich heerser op zijn schip voelt. De feuilleton in „Trouw", die kort ge leden eindigde, bracht onder de titel „Morgen wordt 't anders" de beleve nissen van een schippersgezin. Maarten de Geus en zijn vrouw Gezina zijn 5 jaar getrouwd en tenslotte wordt hun liefste wens vervuld, de geboorte van een dochter. Dat de lezers meeleefden met de gebeurtenissen in het schippers gezin bleek uit het kaartje, dat de heer Ooms als geestelijke vader van het ge zin De Geus ontving, want daar stond op „Hartelijk gefeliciteerd met de ge boorte van Uw dochter". In 1938 verscheen de eerste roman van de schrijver die Soest verlaten gaat en voor de oorlog werden het er drie De Korevaars, De Watermolen en Daggel der. In 1940 „Lidia en de erven Neute boom", dat 10 jaar later een vervolg kreeg in „Lidia en de zigeuners" en in hetzelfde eerste oorlogsjaar werd „Een vracht geluk en een brok ver driet" geschreven. Misschien heeft de heer Ooms wel eens aan de titel van dit boek gedacht bij het sluiten van de bijna 250 huwelijken sinds zijn benoe ming tot ambtenaar van de burgelijke stand in 1956. Onuitputtelijk was het arsenaal waar uit de verhalen kwamen en komen. In de eerstkomende tijd zal er minder ge legenheid tot schrijven zijn dan in de afgelopen jaren, maar het zal doorgaan want het zal 'niet mogelijk zijn ermee op te houden. Dat is dan ook de be- Meneer Julius Hartman hield niet van halve maatregelen, zodat hij een lijvige advertenie plaatste met de vol gende tekst„Ouders en voogden, die niet dulden dat hun kinderen worden geslagen door onderwijzeressen en on derwijzers, zenden de meisjes en jongens niet naar de Wilhelminaschool voor M.U.L.O. of neme hen van die school af, zoals ondergetekende deed, wiens doch tertje van 10 jaar nog geen 8 dagen op die school was". Daar werden blijkbaar forse meppen gegeven. Een advertentie als de volgende is in deze tijd ondenkbaar geworden „Het invalide-rijwiel, dat ik enige tijd gele den door tussenkomst van dr De Vos en enige andere heren heb ontvangen, moet ik verkopen, daar ik wegens ge brek aan eten mijn kinderen gedurende 6 weken niet naar school heb kunnen zenden". En toch kostte een ons lever worst toen maar een dubbeltje. En voor een ander dubbeltje kon men een pond havermout kopen. T/ „Een tweetal jeugdige personen van 17 jaar, gezeten op een zware Indiar^ motor, reden met een vaart van 50 km/' door de bebouwde kom van Soesterberg) Bij het passeren van een autobus bi; „De Zwaan" haalden zij plotseling naa links uit. Door de woeste vaart hadden ze de motor niet in de hand, zodat zi tegen een boom reden. Ze kwamen e: goed af, maar de motor werd geheel vernield. Dit ongeluk is geheel aan ei-^ gen schuld te wijten". Dat kan best maar 50 km. is geen woeste vaart. „Nutricia bereidt zuigelingenvoeding voor elke leegtijd" adverteerde G. van Essen, maar dat zal bij 2 jaar toch wel uit zijn, want je kunt geen zuigeling blijven. Er zullen tegenwoordig meer weg- piraten zijn dan 30 jaar geleden, maar f het liikt er op alsof de straffen, die toen ,Oeze Jeugdige/.pon. met de elegante pas, 1 w .Is bijzonder gracieus. Verkrijgbaar tot uitgedeeld werden, fikser waren dan nu.52i dus zeer geschikt doeling niet en de nieuwe functie van de heer Ooms zal zeker de gelegenheid tot schrijven openlaten. Er moest afscheid genomen worden van de verschillende verenigingen waarvan de heer Ooms bestuurslid of lid was en dit is intussen gebeurd. Het was niet nodig dit van de damclub te doen, want die ging kortgeleden als een nachtkaars uit. Wel van de Hervormd-Gereformeer- de Evangelisatie, waarvan de heer Ooms voorzitter was, de vereniging van oud illegalen, die eveneens hun voorzitter moeten missen, de federatie van oud- illegale werkers in de provincie Utrecht, de vereniging van kunstenaars in de provincie Utrecht en als moderamen- lid van het provinciaal comité van de A.R. kiesvereniging moest de heer Ooms eveneens bedanken, omdat er zo spoe dig mogelijk verhuisd zal worden. Arnhem of omstreken, en het zal niet lang duren of het toetreden tot een damvereniging in de Gelderse hoofd stad zal een feit zijn. Veertig jaar geleden verkocht de heer Ooms, als 13-jarige, zijn eerste vervolg verhaal. twintig jaar later verscheen de eerste grote roman en weer twintig jaar later werd de laatste hand gelegd aan het dertigste boek, dat niet het laatste zal zijn. Het schrijven bleef zijn grote aantrekkingskracht behouden en vaak bleek uit reacties, dat de lezers meer lazen dan het verhaal. Dat zij door de belevenissen in het boek heen de bedoeling van de schrijver bespeurden, die wil wijzen op de bloemen die over al in het leven bloeien naast de door nen. Op de kinderen, die zo argeloos zijn vergeleken bij de volwassenen met hun stugge harten en hun ogen, die afge wend zijn van het licht. Als dit volle dig begrepen wordt dan is dit voor de schrijver een grote voldoening, omdat men besefte, dat er meer is dan het en kele verhaal en de wijze waarop het al schrijvend verteld werd. Omdat men inzag dat de doornen wel veelvuldig voorkomen maar niet in staat zijn de bloemen te verdringen. KONINGINNE LAAN 74 - SOESTDIJK TELEFOON 3467 VOOR SOEST BIJ Kerkstraat 59 - Soest - Tel. 3830 SCHRIJVEN P.v.d.A. AAN B. EN W. Door de raadsfractie van de Partij van de Arbeid alhier is het navolgende schrijven gezonden aan burgemeester en wethouders Ingevolge het nieuwe artikel 5 van de Huurwet zal de huurprijs van onbe woonbaar verklaarde woningen, als mede van onbewoonbare woningen die nog niet onbewoonbaar zijn verklaard, omdat ontruiming voorhands, gelet op de schaarste aan woonruimte, niet mogelijk is, worden teruggebracht tot de huur prijs van 31 december 1950. Aan het onderhoud van deze woningen wordt in de regel niets ten koste ge legd. Van de eigenaren te verlangen bepaalde verbeteringen c.q. meer in grijpende onderhoudsvoorzieningen aan te brengen, kan, gezien de in verhouding hoge kosten en het zeer betrekkelijk nut daarvan veelal moeilijk als redelijk worden aangemerkt. Het is intussen evenmin redelijk in de hierboven bedoelde woningen de eige naren wel in het genot te stellen van de sinds 1951 toegestane huurverhoging. In verband met het bovenstaande ver zoeken wij u onze fractie in te lichten omtrent het navolgende 1. Heeft uw college reeds stappen on dernomen om de huurprijs van de be doelde woningen terug te brengen tot de huurprijs van 31 december 1950 2. Zo ja, in hoeveel gevallen werd de huurprijs teruggebracht tot de huur prijs van 31 december 1950 3. Indien uw college nog geen stappen dienaangaande heeft ondernomen, is uw college dan alsnog bereid op korte ter mijn zorg te dragen, dat de huurprijs van deze woningen wordt teruggebracht tot de huurprijs van 31 december 1950. Onze fractie dringt ten sterkste aan op spoedige terugbrenging van de huurprijs naar het huurpeil van 31 december 1950, daar de sinds 31 december 1950 toege stane huurverhoging ten onrechte aan de bewoners van eerderbedoelde wonin gen worden opgelegd. NED. VROUWEN ELECTR. VER. In het Oranje-Hotel hield majoor Boss- hardt een lezing over het leven in de oude binnenstad van Amsterdam, waar ook het Goodwill-Centrum van het Leger des Heils is gevestigd. De toe stand die majoor Bosshardt schilderde maakte op de aanwezige dames een die pe indruk. De verschillende kerkelijke instanties werken daar eensgezind sa men om de nood te lenigen. Men kreeg de overtuiging, dat hier nog een groot stuk sociaal werk te verrichten valt. Ook werd door een groot aantal da mes een excursie gemaakt naar het instituut voor bewaring en verwerking van tuinbouwproducten te Wageningen. Het gezelschap werd begroet door mej. H. Brackman en na het gebruik van de koffie werd in de leskamer van het in stituut door mej. Brackman uitleg ge geven hoe men tegenwoordig groenten en fruit droogt. Deze wordt zeer veel gebruikt voor maaltijden van militairen, die lange tijd voor oefening van huis zijn. Het is niet aan bederf onderhevig, gemakkelijk ver voerbaar en de zo nodige vitaminen blijven grotendeels behouden. Ook over het inblikken, diepvriezen en het maken van jams vertelde mej. Brack man allerlei bijzonderheden. Hierna werden de dames door de diver se afdelingen geleid en kon men ken nis nemen met welke ingenieuze ma chines de voedingsproducten worden behandeld. Na Wageningen wachtte nog een inte ressant bezoek aan het elctrisch huis van de K.E.M.A. te Arnhem en in aan sluiting hierop werden verschillende ge bouwen op het K.E.M.A.-terrein be zichtigd. De resterende tijd werd gebruikt voor een mooie tocht over Lunteren en een bezoek aan het Pannekoekenhuis. De gezinsraad heeft kort geleden zijn mening over het woningtekort neerge legd in een rapport aan de minister. Er wordt gesproken over een natio nale noodtoestand de inwoning. Inder daad, honderden huwelijken gaan ka pot door het gedwongen samenwonen van jonge gezinnen met oudere mensen. Vooral wanneer het ihwoning bij de ouders betreft dreigt het gevaar, dat huwelijks- en gezinsleven worden onder mijnd, zegt het rapport. Minder storend is als regel nog het samenwonen met vreemden. Maar samenwonen met vreemden wekt evenzeer op de duur spanningen op, die schadelijk zijn voor de gezondheid. Zelfs de aardigste mensen worden krib big als zij nooit eigen baas in huis zijn, doorlopend met de medebewoners re kening moeten houden, de keuken, de gang of de badkamer met een ander gezin moeten delen. Vandaar dat de Gezinsraad, die vindt dat bij de volkshuisvesting meer aan dacht dient te worden geschonken aan de lichamelijke en geestelijke volks gezondheid, verklaart, dat inwoning alleen dan mag worden bevorderd, wanneer een vrije, zelfstandige huis houding kan worden gevoerd door de gezinnen. De Gezinsraad acht het zeer gewenst, dat bij woningbouw en verdeling van woonruimte adviezen worden ingewon nen van sociaal geneeskundigen. De Gezinsraad heeft zich ook uitge- Een caféhouder uit Amersfoort werd in| Soesterberg aangehouden. Hij zat dron-; ken achter het stuur van zijn auto Dat kostte hem een maand hechtenis eni sproken over het feit, dat leeftijd of huwelijksduur in het geding warden gebracht wanneer verloofde paren of jong gehuwden een woning zoeken. Dit is een onbehoorlijk iets. Alles bijeen wordt het noodzakelijk geacht, dat ons gehele volk zich in spant om de woningnood en alle daaruit voortvloeiende schadelijke morele, gees telijke en maatschappelijke gevolgen te bestrijden. Daartoe geeft de Gezinsraad ter over weging een nationale lening uit te schrijven tegen lage rente. Op die ma nier zou het geld bijeen kunnen worden gebracht voor de bouw van 50.000 ex tra woningen in de eerstkomende jaren. Dit zouden duplex- en triplexwoningen van semi-permanente aard moeten zijn. Elke wooneenheid dient ten minste drie kamers te bevatten. Hieraan is onmiddellijk iets toe te voe gen over de geneeskundige kant van de kwestie. Wie verneemt, dat de gezondheid wordt geschaad door het woningtekort denkt alleen eerst aan gevaren voor de licha melijke gezondheid. Ongetwijfeld zijn die er, maar ze vallen in het niet bij de psychische moeilijkheden, die tal van jonge en oudere mensen tot ze nuwziekte drijven. Waarlijk, in onze tijd geldt, dat bestrij ding van nerveuze stoornissen moet beginnen met de strijd tegen de wo ningnood De KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN te AMERSFOORT houdt, voor het verstrekken van inlichtingen, woensdag a.s., van 14 tot 17 uur, zit-« ting ten Gemeentehuize alhier. Blazers zijn weer bijzonder in trek en zeker dit vlotte, sportieve model, van prachtige wol. Keus uit ver schillende mooie blauwe tinten voor de iets vollere figuren EEN WEL ZEER VERBREIDE ZIEKTE Een aantal kwalen is zo algemen ver breid, dat men ze volksziekten moet noemen. Zo is het zeer zeker met de reumatiek gesteld en dat geldt niet alleen voor landen als Nederland en Engeland met hun kille regenachtige klimaat, maai ook voor zeer veel an dere streken in deze wereld. „Reuma" is de samenvattende naam voor een aantal aandoeningen van ge wrichten, beenderen, spieren en bind weefsel, die gepaard gaan met pijn en stijfheid, welke ziekteverschijnselen meestal verergeren bij inwerking van koud en vocht. Veel leed en grote maatschappelijke schade zijn het ge volg van deze stoornissen. In ons land komt ongeveer 20 pro cent van al het uitgekeerde ziekengeld op rekening van de reumatiek Behal ve met tijdelijke arbeidsongeschiktheid moet rekening worden gehouden met de kans op blijvende invaliditeit. Bij ver waarlozing van de ziekte kunnen aan getaste gewrichten namelijk in een ab normale stand gaan verstijvenspieren kunnen dan in het geheel niet meer worden gebruikt. In Nederland zijn wij helaas lange tijd schrikbarend ten achter geweest in de bestrijding van reuma. Zweden kende de zo nodige speciale reumatiekhuizen al tientallen jaren geleden. Gelukkig begint nu ook in ons land wat meer tekening in de georganiseerde reuma- tiek-bestrijding te komen, al blijft het een vreemd feit, dat de bevolking als zodanig nog steeds niet voldoende van de ernst dezer ziekte doordrongen is. Dat laatste is vooral zeer vreemd, wan neer men bedenkt, dat er op iedere vier nederlanders één aan een reuma tische aandoening lijdende is. Velerlei vorm. Behalve het chronisph gewrichtsreuma, waarbij handen en voeten en tal van ander plaatsen achterenvolgens kunnen worden aangedaan, zijn er nog twee an dere vormen van reumatiek, die zo ernstig zijn, dat ze aller aandacht ver dienen. De eerste daarvan is de acute reuma, dat het meest voorkomt bij kinderen, alsmede bij jonge mannen en vrouwen en dat de voornaamste oorsprong is van vele hartziekten. De andere reumatische aandoening waarvan we de betekenis niet mogen onderschatten, is de z.g. artrose. Hierbij beperken de afwijkingen zich dikwijls met een algemeeen ziek-zijn gepaard. Desondanks brengt de artrose voor het levenslot van de patiënt genoeg narig heden mee. Daarenboven is deze laat ste vorm van reumatiek, door haar veelvuldig voorkomen, van enorme so ciale betekenis. Artrose treft vooral personen van mid delbare leeftijd, die hierdoor soms zwaar gehandicapt worden, zodat zij niet meer tot werken in staat zijn. Tijdig hulp zoeken. Nu zijn de meeste reumalijders zelf vaak veel te laks. Zij verzuimen tijdig ^behandeling in te roepen, uitgaande van de veronderstelling, dat er „toch niets aan te doen" zal zijn. Het tegendeel is waar. Wie tijdig hulp zoekt, hetzij op het particuliere sprek- uur van de reumatoloog, hetzij op een der speciale reumaconsultatiebureau's, zal daar beslist geen spijt van hebben. Dikwijls zal een algehele genezing wor den bereikt, in elk geval is er een aan merkelijke verlichting van de klachten te verkrijgen. Meestentijds kan inva liditeit worden voorkomen. iTot slot willen wij onze lezers er |op wijzen, dat het inwinnen van een specialistisch advies steeds door bemid- AMERSFCdeling van de huisdokter behoort plaats te hebben.

Soester Courant | 1957 | | pagina 5