EINDELIJK TUNNEL TUSSEN FRANKRIJK EN ENGELAND. SOEST BOSBRAND. DODELIJK ONGEVAL. IN DE HOEK. SCHAT VAN 1,3 MILJARD GULDEN. DE SCHAT VAN DE ZEEROVER DINSDAG 4 JUNI 1957. 35e JAARGANG No 43. SOESTER OURANT Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2.10 - per post 2.25 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT 35, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 Zal de langverbeide tunnel tussen Frankrijk en Engeland er eindelijk ko men De kansen zijn als gevolg van Nassers optreden in Egypte plotseling gestegen, want de uitgerangeerde Suez- kanaalmaatschappij heeft sinds de na tionalisatie van haar bezittingen het oog laten vallen op dit object voor de belegging van haar kapitaal. En omdat dit kapitaal toebehoort aan britse en franse aandeelhouders, de britse en franse regering beide wel iets voor de maatschappij willen doen en Nasser wel over een Suezkanaal maar helemaal niets over Het Kanaal heeft te ver tellen, beschouwt men het wel zo goed als zeker, dat het oude idee van Napo leon zij het in moderner versie in de komende jaren tot uitvoering komt. Nog altijd is dé" verbinding tussen En geland en Europa niet perfect. Men is genoodzaakt gebruik te maken van het schip of het vliegtuig om Albion te be reiken. In wezen is dit een ernstige belemmering v or de ontwikkeling van handel en toerisme, want het is nog altijd zo, dat hei. vervoer over de weg of de rail economischer is. Al deze over wegingen hebben sinds ruim honderd vijftig jaar Engeland er toch niet toe kunnen brengen zijn medewerking te verlenen uit het uit 1800 daterende project voor de kanaaltunnel. Engeland heeft voorheen steeds gezwo ren bij zijn perfecte isolatie en het zijn hoofdzakelijk strategische overwegingen geweest, die de plannen hebben doen mislukken. Reeds enkele malen is er sprake geweest van het maken van een tunnel. In 1800 waren Fransen en Engel sen enthousiast, maar de ontwikkeling van de franse politiek stak 'n spaak in het wiel. Napoleon werd gevaarlijk en de Engelsen waren blij dat er nog geen tunnel was. Zij zaten hoog en droog op hun eiland en de keizer stond knar setandend aan de overkant van het water. Hoe zou het afgelopen zijn wan neer er een tunnel was geweest In 1855 kwam hel plan weer uit het archief en enkele ingenieurs spande zich er voor, zoals de Fransman De Gamond en de Schot Low. Er werden kanaalmaatschappijen opgericht, zo als de franse onderneming „Société Con- cessionaire du Chemin de Fersous Ma- rin entre la France et 1'Angleterre" en de engelse maatschappij, de „Channel Tunnel Company". Men ging aan het werk en aan beide zij den van het kanaal werden beginschach- ten gegraven Maar verder is men nooit gekomen, omdat een bepaalde richting in Engeland, die geen voorstander was van de tunnel, zich hevig begon te roe ren. Het was weer uit zuiver militaire overwegingen, dat men verdere uitvoe ring verbood. Verschillende malen is het plan van een tunnel daarna nog in studie ge nomen, doch steeds waren het overwe gend militaire bezwaren, die de plannen torpedeerden. Toch wees men er in 1928 niet ten onrechte op, dat de oor log van 1914-1918 waarschijnlijk een gunstiger verloop zou hebben gehad en aanmerkelijk korter zou hebben ge duurd, wanneer er een kanaaltunnel tussen Engeland en Frakrijk zou zijn geweest. Misschien was de oorlog in 't geheel niet uitgebroken wanneer Duits land had geweten, dat Engeland dadelijk de franse bondgenoot op grootse en ef fectieve wijze kon bijspringen. Aan de andere kant wees men ook op het grote gevaar van een tunnel voor Engeland, een gevaar dat in het begin van de tweede wereldoorlog niet denk beeldig was, namelijk, dat de vijand door verraad of door parachutisten een bruggehoofd zou kunnen vormen aan de tunnelingang op engels gebied, waar na legereenheden door de tunnel Al bion zouden kunnen bereiken. Een Ommezwaai. Men heeft inmiddels ingezien, dat dit geen overwegend bezwaar behoeft te zijn, aangezien de tunnel altijd opgebla zen kan worden en men zeker in onze tijd in staat is zo'n tunnel ook al zou men deze inmiddels verloren hebben, te vernietigen. Er is in Engeland momenteel een ken tering te bespeuren en wel over de ge hele linie. Men begint rijp te worden voor het tunnelplan, omdat de politieke en economische situatie van Engeland na twee wereldoorlogen zo ingrijpend is gewijzigd. De Engelsen zien in, dat zij in hun huidige positie onverbrekelijk met Europa zijn verbonden, zowel eco nomisch, politiek als militair. Daarom zijn snelle verbindingen van het aller grootste belang. Het arme Engeland zou kunnen profiteren van een aanmerke lijk grotere invloed van toeristen, die ongetwijfeld door de kanaaltunnel zou den komen, omdat de verbinding kort is en men snel van het vaste land naar Engeland kan reizen voor minder geld. De treinen die gebruik van de tunnel zouden maken, kunnen zonder stag natie tot in de verste uithoeken van het continent doorrijden. Economisch zou men kunnen profiteren van de voor delen en zouden handelswaren snel ler en goedkoper van leverancier naar afnemer kunnen worden gezonden. De voordelen. Niet alleen Engeland en Frankrijk zullen voordeel van zo'n tunnel hebben, doch evenzo de Beneluxlanden en Duitsland. Zelfs al loopt het verkeer via Hoek van Holland en Schiphol terug, er zullen méér toeristen en zakenlui uit Engeland de weg naar onze lage landen vinden. Militair heeft de tunnel zeer grote voor delen. Wanneer er onderzee een weg had bestaan, zou de ramp van Duinker ken in 1940 nooit hebben plaats gevon den. Het militair verkeer tussen Enge land en Europa zou zo intensief kunnen zijn, dat iedere aanvaller zich wel twee maal zou bedenken, wetende, dat hij bij een aanval op Europa zich boven dien geplaatst zou zien tegenover de gehele engelse strijdmacht, die in zeer korte tijd via de tunnel naar het vaste land kan worden gepompt. Technisch is het plan reeds lang uit voerbaar en momenteel wordt er door de Suezkanaalmaatschappij hard aan de voorbereidingen gewerkt. Er worden nieuwe tekeningen gemaakt en nieuwe vindingen toegepast. De oude bereke ningen zijn achterhaald door de vorde ringen der techniek. De engelse regering staat er welwillend tegenover en als de parlementen er t.z.t. mee accoord gaan, zal men binnen korte tijd een aanvang kunnen maken met het project, dat Engeland voorgoed aan Europa zal ver binden NIEUW SCHOOLHOOFD De heer B. Dijkema uit Niezijl (Gr.) is vrijdag door het schoolbestuur geïn stalleerd als hoofd van de Groen van Prinstererschool, waar hij de heer Mut- hert opvolgt. Vele ouders waren hierbij aanwezig en de voorzitter van de vereniging „School met de Bijbel", de heer H. Fennema, de inspecteur van het onderwijs, de heer Lindeman, namens het gemeen tebestuur de heer K. de Haan, Ds Lam- bers Heerspink, ds Maarsing en de hoofden van scholen, de heren Kene- mans, Grritse, De Boer en Bronsema. De heer Fennema heette de heer Dijke ma welkom. In Niezijl was hij hoofd geweest van een driemansschool en nu krijgt de heer Dijkema de leiding van een school met ruim 300 kinderen en 7 onderwijskrachten. Daaraan zal heel wat meer werk verbonden zijn. De verstandhouding op de school is altijd uitstekend geweest en de heer Fenne ma sprak de verwachtng uit, dat dit ook zo zal blijven nu de heer Dijkema hoofd geworden is. Daarnaast hoopte de voorzitter op een prettig contact tussen ouders en hoofd van de Groen van Prinstererschool. De heer Dijkema kreeg de sleutel van de school en me vrouw Gerth bood mevrouw Dijkema namens de oudercommissie bloemen aan. Inspecteur Lindeman wees erop, dat de Groen van Prinstererschool als „de school van Muthert" bekend stond. Het kind is een kostbaar bezit, dat met beleid opgevoed moet worden, zodat verwacht wordt, dat de heer Dijkema serieus, ernstig en met overgave aan het werk zal gaan. Wethouder De Haan prees de goede verstandhouding tussen het gemeente bestuur en de bijzondere scholen in onze gemeente, zodat zijn aanwezigheid bij deze kleine plechtigheid begrijpelijk was, al heeft het gemeentebestuur dan ook niets te maken met het benoemen van het hoofd van een bijzondere school. Ds Lambers Heerspink sprak namens de Gereformeerde Kerkeraad, de heer Kenemans namens de hoofden van scho len en de heer Hagebeek, die twee maanden waarnemend hoofd is ge weest, namens het personeel. De heer Dijkema sprak een dankwoord. WANDELPECH. We zijn er aan gewend, dat de meis jes en jongens van „Olympia" altijd de eerste prijs winnen als ze aan een mars deelnemen, maar nu is het een derde prijs geworden door een fout van de jury. Vijfenzestig leden van „Olympia", in de leeftijd van 8-15 jaar, namen deel aan de Wingmars in Huis ter Heide. Onder leiding van de heer W. A. Su- man liepen ze 15 kilometer, terwijl deelnemers boven 15 jaar 25 kilometer moesten lopen. Door een vergissing liepen twee groepen van oudere deel nemers de mars van 15 k.m. mee en zij wonnen de eerstel en de tweede prijs. De heer Suman heeft hiertegen ge protesteerd en de christelijke wandel- bond zal de zaak onderzoeken. WATERPOLO. Het herenteam van „De Duinkikkers" speelden tegen Brandenburg en Soest nam spoedig de leiding door Henk Tim mermans, die zijn debuut in de com petitie maakte. Uit een vqorzet van Maris scoorde Rob Meyer het tweede doelpunt en hij zorgde eveneens voor het derde en vierde. De dames speelden zonder Saskia Vee- nendaal tegen de meisjes van de Vecht streek uit Utrecht. Soest nam de lei- Wat zijn dennen mooie dingen En wat prachtig is de hei Hoor je al die vogels zingen Pak maar uithier blijven wij. De natuur is zeer te loven, Hebben jullie wel gelet Op die blauwe lucht daar boven Wie wil er een sigaret Wat zijn dennen mooie dingen Lelijk is die zwarte hei 'k Hoor geen enk'le vogel zingen Pak in, dan vertrekken wij. 't Vuur is bijna niet te doven Hebben jullie wel gelet Op die vieze lucht er boven Dat komt van die cigaret. CLINGE DOORENBOS. ding door een doelpunt van Hilde Tim merman, maar De Vechtstreek scoorde hierna tweemaal en won met 2-1. De 43-jarige H. Altena uit de Troelstra- straat, werkzaam bij Gemeentewerken, bevond zich met de auto van de vuil nisophaaldienst op de Birkstraat bij de Bartolottilaan. Hij stak met een vuil nisemmer de straat over toen de mo torrijder K. van E. uit Amersfoort pas seerde en werd aangereden. De heer A. was op slag dood en de motorrijder werd met een hersenschudding naar huis gebracht na behandeling door dokter Stroband. VLEESVERKOOP. Woensdagmiddag, 2 uur, zal verkoop van vlees plaats hebben aan het slacht huis. EVANGELISATIE. Morgenavond (woensdag) is er te 8 uur een dienst in de Heeskapel met me dewerking van een zangkoor en solo zang. AFSCHEID VAN HET PALEIS. Als garderobiere van H.M. de Koningin was mej. C. Schutte jarenlang inwoon ster van de gemeente Baarn daar zij intern was. Sinds vrijdag woont zij in Soestdijk, want op die dag is zij door de koninklijke familie ontvangen en heeft na 28 jaar afscheid genomen om met pensioen te gaan. Mejuffrouw Schutte kwam in 1929 in dienst bij H.K.H. Prinses Juliana, die 's winters in Den Haag woonde en in de zomer te Apeldoorn. Na Haar huwe lijk werd het paleis Soestdijk de wo ning van het prinselijk en sinds 1948 koninklijk gezin. Mejuffrouw Schutte vierde daar in 1954 het 25-jarig jubi leum, waarbij door H.M. de gouden medaille van de huisorde van Oranje Nassau werd verleend. Er waren geschenken op 15 augustus 1954 en er waren geschenken op 31 mei 1957, toen mejuffrouw Schutte, kort na de reis naar Zweden, die zij meemaak te, afscheid nam van haar werk, waar door zij in de gelegenheid kwam vele in teressante reizen te maken. Zij kwam toen de twinigjarige prinses nog studente was en ging toen Zij al bijna tien jaar koningin was en na 28 jaar was het tijd voor het afscheid van een prettige werkkring, die mejuffrouw Schutte veel voldoenig geschonken heeft. Enige tijd geleden heb ik op deze plaats al eens de vraag gesteld of het niet mogelijk is, dat ons gemeentebestuur duidelijk bekend maakt hoe men over het verdere verloop van de riolering- aanleg in onze gemeente denkt. Dit zal natuurlijk, vooral nu, bij het beperken der bestedingen, onze rege ring hevig met het rode potlood in de plannen van alle gemeenten werkt, een niet gemakkelijk te beantwoorden vraag zijn. Toch lijkt het mij voor de vele huis eigenaren in onze gemeente gewenst, dat zij weten waar zij aan toe zijn. Zelfs in het geval, dat zij er op zullen heb ben te rekenen, dat riolering, al is het ook buiten de schuld van het gemeen tebestuur, met Sint Juttemis te ver wachten is. En misschien juist in dat ge val. Er lopen namelijk in onze gemeente legio huiseigenaren rond met het idee, dat geld voor nieuw te graven putten weggegooid geld is, omdat zij de me ning zijn toegedaan, dat „vandaag of morgen" de riolering een feit is en dus een nieuwe put overbodig. Hier en daar heeft dit al tot min of meer ernstige wrijving tussen huurder en eigenaar geleid en het is te voorzien, dat e.e.a., afgezien van de stank, nog wel erger zal worden. De eigenaar wacht op de riolering die „vandaag of morgen" komt en de huur der, die opdraait voor het telkens leeg pompen der put, gaat een andere weg zoeken, resulterende in een open put je. Nou, berg je dan maar als je daar naast woont. Aan de hand der verorderingen is hier natuurlijk wel een eind aan te maken, maar dat is niet plezierig. Ik stel me ook niet voor, dat met een duidelijke bekendmaking van gemeen tewege hoe de „planning" er momen teel bijstaat, alle narigheid voorbij zal zijn, maar misschien dat verschillende huiseigenaren zullen inzien, dat zolang met het graven van een nieuwe put niet gewacht kan worden. Hoe jammer dit ook is. H. OEKMAN. DE GESCHIEDENIS BEGON MET HET BREKEN VAN EEN AARDE POT. Ongeveer tweehonderd Israelis, van wie de meesten straatarm uit Irak zijn geko men, hebben van de Bank van England en een aantal andere britse bankinstel lingen uitbetaling van een fantastische erfenis tot een bedrag van ruim een kwart miljard gulden geëist. De geschiedenis zou ongeloofwaardig zijn, indien niet de israelische minis ter van financiën, Levi Eshkol, een grondig onderzoek heeft laten instellen, dat alle bijzonderheden bevestigde. De Copyright P B. Bo» 6 Copenhog 7i!an,d. Tr&asuce üsidtid. 29. „Wat wil je", vroeg de kapitein. „Wat hier gezegd wordt is gericht tot iedereen, die zich in deze hut bevindt ook tot jouw Jim Hoogenborst", zei Zilver. Ik stond achter de kapitein en luister de gespannen. Zilver begon met een wat verward verhaal over wat er gedurende de nacht was voorgevallen. Smolet luisterde en knikte nu en dan, maar het is zeker, dat ik de enige was, die het begreep. Ik veronderstelde, dat de muiters ver rast waren toen ze dronken waren en dat Hans van Amers, de achterge laten zeeman, hen een onplezierig be zoek had gebracht. Ten slotte eiste Zilver de kaart op. In ruil daarvoor beloofde hij onze le vens te sparen en ons van voldoende voedsel te voorzien om te kunnen blij ven leven tot wij door een ander schip gered zouden worden. israelische regering heeft goede rede nen voor deze belangstelling, want zij zou, bij een goede afloop van deze af faire, meer deviezen in het land krijgen, dan zij thans uit de leningen van de Verenigde Staten put. De geschiedenis begon in Bagdad, in 1816, toen twee broers, Eleazer en Si- mon Levi, besloten van Bagdad naar Perzië te gaan en daar een handel in lompen te beginnen. Bij het sorteren van oudroest er- andere rommel stuit ten zij op een gebarsten aarden pot, waarop aan alle kanten stroken ver schoten stof waren geplakt. Een van de broeders liet de pot vallen en eruit sprongen honderden schitterende edelstenen. Het land uit De Levi's begrepen, dat zij een vermo gen hadden gevonden zij wisten ech ter ook, dat de perzische autoriteiten, indien zij van de ontdekking zouden horen, onmiddellijk beslag op de schat zouden leggen en zich op de een of an dere manier van de twee Levi's zouden ontdoen. Zij besloten daarom de juwe len naar Engeland te smokkelen. Daar verkochten zij de edelstenen, belegden het geld in aandelen, obligaties en bij banken, werden miljonair en keerden tenslotte naar Bagdad terug, waar zij een testament maakten, hetwelk bepaal de, dat hun vermogen onder hun kinde ren moest worden verdeeld. Spoedig daarna stierven zij tijdens een epedemie en geld en waardepapieren bleven bij de engelse banken, waar zij waren ondergebracht, want het testa ment bleek onvindbaar te zijn. In de daarop volgende 120 jaren groeide het kapitaal met rente tot een bedrag van 1,3 miljard gulden aan. Veertien jaar geleden werd het zoek geraakte testament teruggevonden, maar pas in 1956 werd een proces aanhangig gemaakt, nadat het merendeel der erf genamen, dat in Irak woonachtig was, zich in Israël had gevestigd. Ook de re gering van Iran (Perzië) en Irak pogen zich op het ogenblik in de zaak in te schakelen. De perzische regering be weert, dat een groot deel van de erfe nis haar toekomt, omdat de juwelen in Perzië gevonden en illegaal uit dit land zijn gebracht. De iraakse regering daar entegen stelt, dat de Levi's burgers van Irak zijn geweest en dat de edelstenen oorspronkelijk uit Bagdad zouden ko men.

Soester Courant | 1957 | | pagina 1