1 2 TWEEDE BLAD VECHTEN OF VERNIETIGEN? BATENBURG'S Erkende Auto- en Scooterrijschool Moderne Kapsels - Gezichtsverzorging Fijne Parfumerieën SOEST. ZIEKTE DER VERANTWOORDELIJKEN. Het Macht- en Krachtcentrum der vrije wereld. Burgerlijke stand. VAN DE „SOESTER COURANT" VAN DINSDAG 4 JUNI 1957. Na elke oorlog lijkt plotseling het ge hele militaire apparaat op een failliete boedel. Na de overwinning heeft men genoeg van het soldaatje spelen en bij een nederlaag is men maar al te zeer bereid om de wapens op een hoop te werpen. Wanneer men er in zulke ja ren zijn zinnen op zet om een natio naal weerbaarheids-apparaat in militair verband in het leven te roepen, dat in oorlogstijd paraat staat om mede de vijand buiten de grenzen te houden, dan is er weinig animo. En zo is het in feite in Nederland ge weest. Bij de opbouw van een nieuw defensie-systeem hoopte men steun te vinden bij een groot aantal vrijwilli gers. Deze waren er in onvoldoende aantal te vinden. Men was in Neder land wel geestdriftig voor de defensie maar het enthousiasme voor de econo- nische en sociale heropbouw bleek veel groter. Waarom opheffing? Toch werd de Nationale Reserve opge richt, doch Minister Staf besloot dit apparaat weer op te heffen. Daar is tegen geprotesteerd, vooral van de zijde der 12.000 geïnteresseerden. Wil men de zaak vrij van sentiment bezien, dan moeten we eerst kennis nemen van de argumenten, die minis ter Staf aan zijn besluit tot ontbinding deed vasthouden. In de eerste plaats behoeft thans de vrijwilliger niet meer zo waakzaam te zijn als in de eerste jaren na de be vrijding. We beschikken weer over een groot leger dienstplichtigen, dat, na een intensieve training, thans geacht mag worden voor zijn taak berekend te zijn. De Nationale Reserve is aanvullend en uiteraard niet zo intensief. Minister Staf is van mening, dat slechts die genen aan de landsverdediging deel kunnen hebben, die een volledige mi litaire opleiding hebben gehad. Alle anderen zullen in oorlogstijd met de moderne middelen in minder dan geen tijd van de kaart worden geveegd. Wie zijn land naast de landmacht wil dienen, zoeke een plaats in de B.B., bij de luchtwachtdienst of bij de vrijwillige politie, welke organen nog dringend aanbeveling behoeven. Het smeekschrift der 20.000. Van de zijde der betrokkenen ging men tot een tegenaanval over. Men wil de Nationale Reserve behouden en ser geant J. van Dommelaar heeft het klaar gespeeld een petitie samen te stellen, die, vergezeld van 20.000 hand tekeningen, waaronder die van vele vooraanstaande burgers, aan de minis ter is aangeboden. Hierin wordt gesteld, dat 12.000 trou we vaderlanders zich soldaten ach ten en daarmee beschermers van huis en gezin. Bij hen staat de weerbaar heid voorop en slechts in een zodanig corps voelen zij zich thuis. De minister vecht met het argument dat de Nationale Reserve een integre rend deel moet zijn van het militaire Deze groepen moeten niet de vijand aanvallen, maar zorgen dat vóór zijn komst het gehele administratieve ap paraat wordt ontwricht. De burgerlijke stand en de afdeling militaire zaken van de gemeente-administraties moeten verdwijnen. Arbeidsbureaus moeten wor den gedesorganiseerd, de rijksverkeers inspectie moet lam liggen voordat een vijand in die plaats staat. Deze zaken mogen de vijand niet in handen val len in een eventuele oorlog. Wij mogen de fout van 1940 nimmer herhalen, toen wij de duitsers een com pleet administratief apparaat in handen speelden, waardoor de uitplundering van ons land zo is bevorderd. Wanneer men het administratief, fiscaal en eco nomisch apparaat van ons land in ge val van bezetting grondig vernielt, kost het maanden om de zaak weer op te bouwen. En wie de vijand afbreuk doet in oorlogstijd, die werkt mee voor de overwinning. Het wapen der ontwrichting is meer effectief dan elke militaire actie, het zij uitgevoerd door een burgerwacht, hetzij door een Nationale Reserve. ÖJ CQ Gedipl. A.B.A.N.-Instructeur PARKLAAN 33 SOEST TELEFOON 3982 (K 2955) U wordt gehaald en gebracht. SOESTERBERGSESTRAAT 44 TELEFOON 2045 apparaat, terwijl de leden deel willen uitmaken van een burgerlijke militie, dus een soort burgerwacht willen vor men. De taak van een vechtend burger staat buiten de rechten en plichten, die het landoorlogsreglement biedt. Hij komt pas in actie wanneer de tegen hem strij dende militair de regels van het land oorlogsreglement met voeten treedt. Werden de gruwelen individueel be dreven, dan zou een goed geoefende burgerwacht hier goede resultaten kun nen bereiken, maar tegen de georgani seerde en goed opgezette collectieve misdaad van een heel leger bestaat geen ander verweer dan de guerilla, aangevuld door een fanatieke onder grondse beweging. Richt men in vre destijd een burgerwacht op of een andere vorm van volksbewapening, dan is daarmee van tevoren al aan een eventuele vijand bekend wie de moge lijke tegenstanders kunnen zijn en in oorlogstijd zal men deze figuren het eerste schaakmat zetten. Niet vechten maar vernietigen Wij geloven niet in een volksbewape ning in welke vorm ook. In 1940 heeft zij geen taak gehad en met de moder ne bewapening in handen van de goed geoefende tegenstander zal men niets bereiken van grote waarde. Minister Staf heeft dus wel gelijk. Zelfs de zeer verbeten vechtende Hongaren hebben het tegen de russische tanks moeten afleggen. De Volkssturm van Hitier, bestaande uit goed geoefende jon gens, werd ook spoedig tot een bela chelijk apparaat. Laten we ons liever toeleggen op ge organiseerde vernietigingsgroepen, die geheel uit burgers kunnen bestaan. NA DE MAALTIJD. Van Aagtekerken in Zeeland tot en met Zijpe in Nood-Holland telt ons land 1013 gemeenten. Een paar jaar geleden waren het er nog 1014 maar Zuilen werd door Utrecht opgeslokt. Op 30 april waren van iedere gemeente 2 personen in Soestdijk om hulde te brengen aan H.M. de Koningin op haar verjaardag. Na afloop hiervan gingen 1013 mensen in Baarn dineren en 1013 in Soest. Zij. aten bij Eemland, Zonne- heuvel, Gouden Ploeg, De Schouw, Witte Huis, Oranje Hotel, Vergulde Pollepel, Duinhof, De Soester Duinen, Zonne- hoogt, 't Zwaantje, Hotel v. d. Brink en 't Centrum. Een van de Soester ho telhouders heeft op eigen houtje een enquete gehouden onder de gasten en overal was men zeer tevreden over de ontvangst en de maaltijd. Er zijn ook brieven gekomen van mensen, die dit extra wilden laten weten. Iedere gemeente betaalde de kosten van de reis en het verblijf van de twee in gezetenen en men mag aannemen, dat zij het reisgeld meegekregen hebben want de Nederlandse Spoorwegen zijn niet sterk in poffen. Als er nu een tien tje bijgegeven was dan hadden deze mensen in Soest hun maaltijd direct kunnen betalen en dan was de kous af geweest. Nu is die pas half klaar, want de helft van het geld is nog niet binnen. Iedere gemeente moest betalen aan de povinciale griffie en deze stuurt het geld pas als alle gemeenten uit de provincie betaald hebben. Dat is heel begrijpelijk, maar het kost tevens tijd en al komt er schot in, zondag moest de helft nog betaald worden en daar de meeste van de Soester hotels en res taurants de kisten met rijksdaalders niet op de zolder hebben staan, komt dit minder gewenst voor. Niemand in ons land ziet kans te gaan eten en na afloop te zeggen „ik kom over een maand wel eens betalen" en er zou toch zeker wel een snellere manier van betalen te vinden geweest zijn. B.D.C.-NIEUWS. De heren Bakker en Hooischuur hebben bij de aanvang van het nieuwe zittings jaar bedankt als bestuurslid van B.D.C., de voetbalvereniging die thans 130 le den telt. Het bestuur wordt nu ge vormd door de heren J. de Jong, J. Vonk, G. van Meegen, G. Heeremans en als nieuw lid A. W. Voet. De ver eniging zal in het komende seizoen pro beren het eersteklasserschap van de onderafdeling te heroveren. BEJAARDEN-ZORGEN. Het bouwen van bejaardencentra heeft de bijzondere aandacht van de rege ring, zodat het de woningnood ten goe de komt als bejaarden in een gemeen te zo aktief zijn zelf te ijveren voor de bouw van een centrum. Onder leding van de heer G. van Kleef is men de laatste anderhalf jaar in Soest zo aktief geweest, maar de voorzitter van de vereniging Bejaar dencentrum „Rustenburg" is van me ning, dat er in die tijd veel minder bereikt is dan mogelijk geweest zou zijn. Dit kwam duidelijk tot uiting in de jaarvergadering, die de vereniging vorige week gehouden heeft. In december 1955 beklaagde een ge pensioneerde zich in een ingezonden stuk, dat vele beurzen van bejaarden te klein waren om op „Braamhage" te gaan wonen en de heer G van Kleef gaf het antwoord op deze klacht door kenbaar te maken, dat er genoeg be jaarden in onze gemeente waren, die aktief wilden meewerken aan de bouw van een bejaardencentrum, waarin goedkoop gewoond kon worden. Het bleek al gauw, dat hier niets te veel gezegd was en velen zegden medewer king toe. Hun entreegeld bedroeg slechts 25 gulden en het lag in de bedoeling door het uitgeven van obligaties het De eerste verschijnselen van de „ma- nager'-ziekte worden meestal niet door de patiënt zelf, maar door zijn omge ving opgemerkt. Het betreft dan een toestand van nerveuze uitputting en van geestelijke overprikkeling. Pas daarna vertonen zich doorgaans de meer lichamelijke symptomen, die hoofdzakelijk worden veroorzaakt door ziekelijke afwijkingen aan hart en bloedvaten. En deze afwijkingen zijn het, die in de regel voor de vroegtij dige dood verantwoordelijk moeten wor den gesteld. Te hard slijten. De directeuren, fabrikanten, bedrijfslei ders en procuratiehouders werken veel al onder een te hoge druk. Naast deze overbelasting in het beroep staat maar al te vaak een groot gebrek aan vrije tijd, zodat de mogelijkheid zich te ont spannen en zich van vermoeienis te her stellen in onvoldoende mate aanwezig is. In alle beschaafde landen, vooral in de gebieden met sterke industrialisatie, neemt het aantal personen die „te hard slijten" hand over hand toe. Het zijn vooral de leidinggevende figuren uit het bedrijfsleven, bij wie de z.g. manager ziekte zich openbaart. Belangrijke beslissingen. Vele mannen uit deze beroepsgroep sterven reeds op middelbare leeftijd. Blijkbaar is het niet erg gezond steeds belangrijke beslissingen te moeten ne men temidden van rinkelende telefoons, omringd door secretaressen met stapels in- en uitgaande post, tussen ingewik kelde personeelskwesties, termijnen van leveringscontracten, beperkende over heidsmaatregelen en vérstrekkende cal culaties. Nadat men in verschillende landen oog kreeg voor de „manager"-ziekte is het gebleken, dat ook personen, werkzaam buiten het bedrijfsleven, door dit lij den kunnen worden getroffen. Te hoge eisen. Er zijn tal van andere beroepen, ook buiten het bedrijfsleven, waarin meer van de mensen wordt gevergd dan zij op den duur kunnen geven. Men kan dit ook anders stellen - en hier ligt tegelijk de sleutel van het geheim hoe deze ziekte kan worden voorkomen - er zijn veel meer beroepen waarin de mensen eisen aan zichzelf stellen, waar aan zij op den duur niet kunnen vol doen. Ook bij vooraanstaande politici en bij hoge ambtenaren blijkt deze „ziekte der verantwoordelijken" voor te ko men. Bij de medici zijn het vooral de huisartsen, die aan de „manager"-ziek- te ten offer vallen. Innerlijke onrust. Dr. O. Graf, verbonden aan het Max Planck-Instituut voor arbeidsfysiologie te Dortmund, die uitgebreide onderzoe kingen op dit gebied heeft verricht, geeft als oorzaken van de „manager ziekte op constante overbelasting, ge jaagdheid bij het werk en gebrek aan ontspanning. Ter voorkoming van deze levensbedrei gende toestand worden de volgende maatregelen aanbevolen dagelijks lich te lichamelijke inspanning, evenwicht tussen voedselopname en energiever bruik, innerlijke onrust zoveel moge lijk vermijden, nachtrust van minstens acht uren per etmaal. kapitaal te verwerven, dat nodig was om te komen tot de bouw van een be- j aardencentrum. Statuten en reglement waren al in con cept gereed, maar na IV2 jaar is het pas zover, dat de vereniging de ko ninklijke goedkeuring kan aanvragen. De voorzitter wijt dit aan de geringe medewerking van de gemeente. De vereniging vraagt niet om geld maar heeft slechts de grond van de ge meente nodig. De 200 bejaarden, die thans lid zijn, kunnen 60.000.bijeenbrengen, het geen een mooi begin is en als de ver eniging koninklijk is goedgekeurd zal met voorvarendheid gewerkt worden aan de totstandkoming van het cen trum, waardoor woningen zullen vrij komen voor woningzoekenden. De gemeente heeft maanden geleden verklaard, dat een stichting de aange wezen weg is om te komen tot de bouw van een bejaardencentrum en de vereniging ging hiermee akkoord, mits de zaak in eigen beheer van de ver eniging kon komen. Van deze stichting is nog steeds niets gekomen en bejaarden zijn geen. men sen die jarenlang wachten kunnen. De vereniging heeft voorgesteld dat in Soest-Zuid begonnen wordt met de bouw van 96 woningen voor bejaar den, maar een definitief antwoord op dit voorstel bleef achterwege. Toch is bij de enquete onder de bejaarden ge bleken, dat een kwart van de onder vraagden de voorkeur geven aan het wonen in een bejaardencentrum. De vereniging „Rustenburg" vindt dat er al te lang getreuzeld is en wil nu proberen zo spoedig mogelijk tot resul taten te komen ten behoeve van de Soester bejaarden en daarmee van alle woningzoekenden in onze gemeente. ZEEPOST. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Australië via Engeland, 8 juni. Canada s.s. „Groote Beer", 5 juni. Chilivia New York, 5 juni. Indonesië m.s. „Willem Ruys", 11 juni. Ned. Antillen m.s. „Willemstad", 4 juni. Ned. Nw. Guinea m.s. „Willem Ruys", 11 juni. Nieuw Zeeland via Engeland, 8 juni. Unie van Z. Afrika en Z.W. Afrika m.s. „Pretoria Castle" 8 juni. Brits-Oost-Afrika via Frankrijk, 8 juni. Inlichtingen betreffende verzendings data van postpakketten geven de post kantoren. ZOMERAVOND-COMPETITIE. De Soester middenstand (C.S.M.) heeft met 10 van K.P.S. gewonnen en he denavond spelen K.P.S. en V.V.Z. te gen elkaar op het K.P.S.-terrein. De wedstrijd tussen C.S.M. en V.V.Z. ging niet door. V.V.Z. 2 verloor met 02 van W.P.H. Boys. Van de acht elftallen in afdeling A staat C.S.M. op de laatste plaats, K.P.S. is zevende en V.V.Z. staat op de derde plaats. De veteranen van H.V.C. staan aan de kop en O.T.V. staat op de vijf de plaats. V.V.Z. 2 staat in afdeling D op de derde plaats. Helaas is de wereld in twee delen ge splitst, een vrije en een onvrije helft en wij mogen ons gelukkig prijzen tot de vrije helft te behoren. Dat wij nog steeds vrij zijn danken we aan het feit, dat de heterogene westerse wereld zich onder de dwang der omstandig heden aaneengesloten heeft en zo in ge bundelde kracht een gigantisch bolwerk vormt tegen het opdringende commu nisme. Het grootste deel van deze ge bundelde kracht wordt uitgemaakt door de amerikaanse strijdkrachten, zij vor men de kern en de ruggegraat der westerse defensie. Het is begrijpelijk, dat een dergelijke gigantische organisatie, waarvan de de len zich over de gehele wereld ver spreid bevinden, een zeer uitgebrei de staf heeft en deze staf zetelt in het Pentagon te Washington, dat hiermede het macht- en krachtcentrum van de vrije wereld is geworden. Dit Pentagon is eigenlijk een typisch amerikaans product, dat uit een zeke re noodzaak is ontstaan. Toen de Ver enigde Staten in de tweede wereldoor log betrokken werden en het dus een dringende noodzaak werd de strijd krachten grootscheeps te organiseren, bleek dat het departement van oorlog der V.S. zeer gedecentraliseerd was ge huisvest, namelijk in niet minder dan zeventien verschillende gebouwen, her en der in Washington en Virginia ver spreid, hetgeen een ernstige belemmering betekende om tot efficiënt werken te komen. Vijfhoekig spinneweb. Daarom projecteerde men met ameri kaanse voortvarendheid even buiten de stad Washington het merkwaardigste en grootste kantoorgebouw dat ooit in de V.S. werd gebouwd en daarin zou den het gehele departement en de mili taire staven worden ondergebracht. Dertienduizend man tegelijk werkten er ongeveer twee jaar aan, maar toen stond het gebouw, dat niet minder dan GEBOREN Ali Lamberta, dochter van C. Visee, magazijnbediende, en C. G. van Daal, Baarn, Sumatratraat 42. Ber- tus Johannes, zoon van K. P. J. Wiss, sorteerder, en M. Brouwer, Wieksloter- weg O.Z. 25. Hendrika Johanna, dochter van B. B. Krijnen, assistent accoutant, en J. M. Versteijne, Schriks- laan 27. Antonie Maria, zoon van A. A. Broek, fabrieksarbeider, en H. M. de Klerk, Amersfoortsestraat 70. Eduard, zoon van J. Groen, los arbei der, en L. E. Bosson, Klaarwatenveg 40. ONDERTROUWD Antoon Groenestein, timmerman, Beetzlaan 3, en Reiniera Maria Willemse, zonder beroep, Eiken laan 27 datum huwelijk 19 juni 1957, 9.00 uur. Fredericus Johannes van Lier, kapper, Kapelweg 23, Amersfoort, en Francisca Geertruida Brons, verkoop ster, Andriessestraat 17 datum huwe lijk 25 juni 1957, 15.30 uur. Jacob Johannis van Cuijlenborg, handelsrei ziger, Veldm. Montgomeryweg 61, en Jansje Nout, zonder beroep, Amersfoort sestraat 4 daturn huwelijk nog onbe paald. Durk van Kalsbeek, tuinman, Staringlaan 20, en Gerritje Jantje Hak- kert, zonder beroep, Staringlaan 20 datum huwelijk 12 juni 1957, 11.00 uur. Hendrik Arie Alphons MeinsteT, electronicus, Dijkhuisstraat 16, en The- odora Antonia Petronella Gill, secre taresse, Dijkhuisstraat 16datum hu welijk 19 juni 1957, 14.30 uur. Ro- bert van der Heiden, technisch koop man, Van Lijndenlaan 8, en Hendrika Catharina Maria Francien Croes, hoofd leidster kleuteronderwijs, Harderwij- kerweg 136, Nunspeet, gem. Ermelo datum huwelijk 11 juni 1957, 12.00 uur. GEHUWDPetrus Richardus Hilhorst, veehouder, Ferd. Huycklaan 12 en Mar- garetha Johanna van den Breemer, Ferd. Huycklaan 16 adres na huwelijk Ferd. Huycklaan 12. Jacob Cornelis van Burgsteden, landbouwer, De Koop 4, Hoogland en Christina Cornelia van den Breemer, zonder beroep, Ferd. Huycklaan 16 adres na huwelijk Kerk- pan N.Z. 41. OVERLEDEN Dirk Smid, 72 jaar, zon der beroep, gehuv/d met M. M. Roepers, Generaal Spoorstraat 63. Johannes de Bruin, 29 jaar, zonder beroep, Aagje Dekenlaan 27. Dientje Klarenbeek, 81 jaar, zonder beroen. weduwe van H. Fokker, Steenhoffstraat 46. Chris- tiaan Kant, 74 jaar, zonder beroep, ge huwd met M. J. Kole, Eigendomweg 73. drieentachtig miljoen dollar had gekost, klaar voor gebruik. Begin 1943 werd het betrokken en van dat moment af werd dit het .zenuwknooppunt van de westerse militaire inspanningen. Van hieruit is west-Europa bevrijd van het nazi-juk enwerden na 1945 de mili taire orders voor de strijd in Korea gegeven. Het Pentagon dankt zijn naam en vorm aan de vijfhoekige wiskundige figuur en ziet er vanuit de lucht uit als een soort vijfhoekig spinneweb. Het bestaat uit vijf, in elkaar passende vijfhoeken, die van. elkaar gescheiden zijn door een tussenruimte en in het midden een groot plein vrijlaten. Van buiten naar binnen worden de in el kaar liggende vijfhoeken weer verbon den door lange gangen, waardoor de indruk van een spinneweb ontstaat. Hoog is het geheel niet, want elke ring heeft slechts een hoogte van vijf verdie pingen, hetgeen voor Amerika niets is, maar de oppervlakte is des te uitge strekte!*. Er werken niet minder dan ruim 30.000 ambtenaren in dit gebouw met zijn vijfhonderdvijftig trappen, vele liften en gangen met een totale lengte van ongeveer achtentwintig kilometer. Met ziekenhuis en bioscoop. Het gebouw is van alll gemakken voor zien. Men vindt er twee ziekenhuizen, bioscopen, café's, cafetaria's, een bank, diverse winkels, zoals kappers, banket bakkers, boekwinkels enz., een televi sie en radiostudio, kortom teveel om op te noemen. Het gebouw beschikt over een telefooncentrale, waar niet minder dan driehonderd telefonistes werken en welke centrale geen gek fi guur zou slaan in een middelgrote stad. Het Pentagon ligt even buiten de stad Washington aan de andere zijde van de rivier de Potomac, waar twee brug gen de oevers verbinden. Een net van luxe amerikaanse wegen zorgt er voor, dat men het gebouw langs vijf verschil lende toegangswegen kan bereiken. Rond het Pentagon liggen vier enorme parkeerplaatsen waar elke dag niet min der dan bijna tienduizend auto's ge parkeerd staan. Zo is het amerikaanse verdedigingscentrum als het ware een stad op zich zelf. Enerzijds zijn de Amerikanen trots op dit prachtige gebouw en de organisatie die er in huist, doch anderzijds hebben zij zeer veel aanmerkingen op de amb tenarij die hier hoogtij viert. Tientallen moppen en anecdoten doen de ronde over het Pentagon en zijn ambtenaren, doch dit neemt niet weg, dat iedere Amerikaan er diep van over tuigd is, dat het Pentagon en zijn amb tenaren niet gemist zouden kunnen wor den en dAt daar, zij het langzaam, zeer nuttig en belangrijk werk wordt ver richt in de koude en als het moet de warme oorlog.

Soester Courant | 1957 | | pagina 5