PINKSTERFEEST. SOEST IN DE HOEK. VRIJDAG 7 JUNI M57. 35e JAARGANG no. 44. SOESTER OURANT Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2.10 - per post 2.25 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT 35, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 Het pinksterfeest brengt in onze her innering terug hetgeen ons in „Hande lingen 2" wordt medegedeelddat de „Heilige Geest" met zichtbare tekenen werd uitgestort over de apostelen. Wij zijn geneigd op de christelijke hoogtij dagen de werkelijkheid van het nu te toetsen aan bijbelse uitspraken en heils beloften. De heilige geestWij naderen deze waarde met ontzag, maar ook met schaamte. Wat is over van de heilige geest in deze wereld Niet het hei lige, maar de onheiligheid beheerst ons. Het is een wereld, vol overmoed en vol verontreiniging, waarin wij le ven. Wij overschrijden de wetten, die God ons heeft gesteld. De drang naar ons leven is niet gericht op de plicht, maar op de lust. Wij dienen niet God, maar onszelf. Wij gebruiken ons ver stand om feiten te verdraaien en on juiste voorstellingen op te wekken. De grootste zonde, die wij begaan, is, dat wij de geestdrift vertroebelen. Geest drift is een drang, die het hele leven van de waarlijk religieuze mens heeft te vervullen. De ware geestdrift houdt in zich besloten geestdrift voor het heilige, voor 's levens zuiverheid en de geestdrift die wij heden aanschouwen is ontaarde geestdrift, enthousiasme voor concrete doelstellingen en inciden tele gevallen, niet de loutering van het hart, waarvan Pinksteren getuigt. Er is veel opgewondenheid, veel opgeto genheid in deze mensheid, terwijl zij de dans verricht op de vulkaan. Onze wereld wordt door onrust bewo gen, door een schijn-geestdrift, die niets van doen heeft met de geestdrift, die ontsproten is uit de heilige geest. Geestdrift is de verrukking en de ede le daadkracht, die gewekt wordt door de macht der bekering. Geestdrift is waardeloos zonder geloof. En omdat onze tijd zo weinig geloof heeft, kent hij zo weinig ware geestdrift. Wij kunnen de pinkstergebeurtenis zien als een wonder. De gemeente, die op de pinksterdag tezamen was, wordt door vlammende tongen aangeraakt. De geestdrift, de zeldzaamste en hoogste toestand, waarin de mens kan verke ren, wordt hun van Gode gegeven. Als wij het hoofdstuk, waar de pink stergebeurtenis wordt verhaald, met aandacht lezen, dan worden wij ge troffen door het feit, dat Petrus de pinkstergedachte afleidt uit Christus. In Pinksteren leeft een heilsbelofte. Het heil van de gelouterde mens, die uit die loutering het nieuwe leven bereikt. Het pinksterverhaal leidt ons tot een nieuw leven. De persoonlijke mens en de gemeenschap herleze het hoofdstuk en overdenke het. Want als de pinkstervlam de onrein heid uit de wereld wegbrandt, dan alleen is er die wereld aanwezig, waar naar wij hunkeren. Stellen wij opnieuw de pinksterge dachte. Het is de eerste gedachte, die de mensheid van nu nodig heeft. ERNSTIG AUTO-ONGELUK. De heer A. W. van Hal reed gister avond, om half acht, van zijn woning aan de Steenhoffstraat met zijn auto de Dalweg op en werd bij de onbe waakte overweg gegrepen door een trein die uit de richting Utrecht kwam. De auto werd 20 meter meegesleurd en totaal vernield langs de spoorbaan geworpen. De heer Van Hal werd ern stig gewond en dokter Van Beurden, die de eerste hulp verleende, constateerde inwendige kneuzingen, enige gebroken ribben en een schedelbasisfraktuur. Per ziekenauto van de E.H.B.O. werd het slachtoffer naar het St. Elisabeth ziekenhuis overgebracht. De auto werd door een kraanwagen van gemeentewerken weggehaald. De trein had na het ongeluk een kwartier vertraging. Op de plaats waar de auto door de trein gegrepen werd is het zicht bijzonder slecht door hoogop- groeiend koren. Daar de heer Van Hal deze overweg enige malen per dag pas seert en dit altijd bijzonder voorzichtig doet, is het gewenst dat er spoedig voorzieningen getroffen worden om het uitzicht op eventueel naderende treinen te verbeteren. VERGADERING BOERENLEENBANK. Twee leden en acht bestuursleden van de Boerenleenbank waren gisteravond in De Gouden Ploeg vergaderd om te beslissen over wijziging van statuten en het huishoudelijk reglement. De voorzitter, de heer J. Koelman, zette uiteen, dat op de jaarvergadering hier over niet gestemd kon worden omdat er te weinig leden waren, maar op deze tweede bijeenkomst kwam het aantal aanwezigen er niet op aan en was slechts doorslaggevend of de voorstels- wijziging driekwart van het aantal stemmen kreeg. Alle tien aanwezigen stemden voor wijziging van statu ten en huishoudelijk reglement en in zijn slotwoord sprak de voorzitter de wens uit, dat deze veranderingen in de toekomst verbeteringen voor de bank mochten blijken. GEMEENTERAADSVERGADERING. De raad onzer gemeente is in openbare zitting bijeen geroepen tegen maandag, 17 juni, des avonds te 19.15 uur, ter afdoening der navolgende agenda 1. Beëdiging van de heer J. Dobben als waarnemend secretaris. 2. Vaststelling van de raadsnotulen van 26 april 1957. 3. Ingekomen stukken. a. Aanvragen om medewerking inge volge art. 72 der Lager-Onderwijswet; 1. van het R.K. Schoolbestuur te Soest- dijk om verbetering van de vloeren in de Mariaschool; 2. van het bestuur der vereniging „De School met den Bijbel" te Soest om aanschaffing van zeven hete lucht- kachels voor de Da Costaschool met voorstel deze stukken in handen te stellen van burgemeester en wethou ders om preadvies. b. Antwoord van burgemeester en wet houders op de klacht van de heer P. van Asch inzake verhuur van het per ceel Soester Engweg 54 met voorstel dit voor kennisgeving aan te nemen. c. Verzoek van de heer J. W. Ooms om ontslag als ambtenaar van de bur gerlijke stand wegens vertrek naar el ders met voorstel dit ontslag m.i.v. 1 juni 1957 eervol te verlenen. d. Controlerapporten van het Centraal Bureau voor Verificatie en Financiële Adviezen der Vereniging van Neder landse Gemeenten met voorstel deze voor kennisgeving aan te nemen. e. Kennisgeving van het overlijden van de heer H. Altena. f. Schrijven d.d. 24 mei 1957 van de raadsfractie van de Partij van de Ar beid, waarin vragen worden gesteld in zake de huren van onbewoonbaar ver klaarde woningen en van woningen, die door het aanbrengen van verbeteringen niet meer in bewoonbare staat zijn te brengen met antwoord van burgemees ter en wethouders. 4. Voorstel tot beschikbaarstelling van een extra krediet a. voor de aanschaffing van leerlin gensets ten behoeve van de openbare school Soesterberg; b. voor de aanschaffing van leermid delen ten behoeve van de openbare lagere school Soest-Zuid. 5. Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden ten behoeve van de R.K. Kleu terschool Soest-Zuid. 6. Voorstel tot het verlenen van eervol ontslag aan A. G. Koenderink als hoofd van de openbare school te Soest-Zuid. 7. Voorstel tot a. het verlengen van de termijn van ontruiming van de onbewoonbaarver- klaarde woning Nieuweweg 24; b. het onbewoonbaar verklaren van de woningen Nieuwstraat 29 en 31A. 8. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet voor de bouw van een rioolwaterzuiveringsinstallatie aan de Maatweg. 9. Voorstel tot het verlenen van een zakelijk recht aan de N.V. P.U.E.M. 10. Voorstellen tot aankoop van a. grond gelegen aan de Braamweg van mevr. I. Hofman-Mulder; b. grond gelegen aan de Plesmanstraat van H. W. van der Noll; c. grond gelegen aan de Maatweg van F. L. van Ingen Schenau; d. grond gelegen aan de Prof. Lorentz- laan van J. P. C. Posthuma te Zeist. 11. Voorstel tot het treffen van enige voorzieningen aan openbare scholen. 12. Voorstel tot intrekking van de aan vraag om een hogere uitkering uit het gemeentefonds. 13. Voorstel tot voorlopige vaststelling van de gemeente- en bedrijfsrekenin- gen over 1954. 14. Voorstel tot het aangaan van een geldlening ten bedrage van 1.391.300, met de N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten (woningbouwlening 1957). 15. Voorstel tot intrekking van een renteloze geldlening ad 500,aan de Soester Turnclub. 16. Voorstel tot vaststelling van een uitbreidingsplan \oor het N.H. Wijk- gebouw aan de Middelwijkstraat. 17. Voorstel tot het verlenen van een garantie aan de >port Federatie Soes terberg. 18. Voorstel tot ruiling van gronden aan de Beukenlaan en de Klaarwater- weg met W. Sukei. CONCERT P.V.O. Donderdagavond, 13 juni, geeft de har monie P.V.O. een concert in „Braam- hage". Het navolgende programma zal wor den uitgevoerd1. Soldatenblut. mars, Franz von Blon. 2. Les Saltimbanques, ouverture, L. Ganne. 3. Le Trésor, wals, J. Strauss. 4. Carmen, fantasie, G. Bizet-M. J. H. Kessels. 5. Trafalger, mars, W. Zehle. 6. The Gladiators' Fa- rewell, H. L. Blankenburg. 7. Espana, wals, E. Waldteufel. 8. Fantasie op mo tieven van Franz Schubert. 9. Florica, wals, L. Golesieanu. 10. Imperial Echoes, Safroni. EXCURSIE VAN 'T NUT. Op 5 juni maakten een aantal leden van 't Nut met hun introducé's een excursie, o.a. naar Lelystad en Dwin- gelo. In Lelystad, waar een stevige bries stond, werd het expositiegebouw tje bezichtigd. Hier kan men aan de hand van talrijke maquettes, panelen, kaarten, foto's enz. een indruk krijgen van de plannen - en de uitwerking van die plannen - betreffende de nieuwe inpolderingen. In noordelijke richting werd de reis voortgezet, onder anderen door Rou- veen/Staphorst, een zeer oude neder zetting, oorspronkelijk veenkolonie. De boerderijen zijn gelegen op lange, smalle percelen, laast elkaar, soms zelfs meerdere acl^er elkaar en die aan de weg liggen, staan daar dwars op. Typerend voor deze plaatsen is de kleur van de buitenverf van deze boerderijen, n.1. hard groen met hard blauw en iets bijzonders zijn ook de dikwijls fraai bewerkte emmerrekken aan de zijgevels. Ook wordt hier de kleder dracht nog in ere gehouden door jong en oud. Na Meppel kwam men al spoedig in de binnenlanden van Drente en be reikte men langs smalle, schilderach tige en slingerende wegen Dwingelo. Jammer genoeg was een zware regen bui er schuld aan, dat men hier niet ten volle van het uitzonderlijke na tuurschoon kon genieten. De bus voer de het gezelschap evenwel tot bij de nieuwe, zeer grote radiotelescoop, met een middellijn van 25 M., momenteel de grootste ter wereld, die in bedrijf is. Langs een bijzonder fraaie route, via Hoogeveen, Ommen, de Holterberg en de Veluwe keerde men voldaan huis waarts, ondanks het minder goede weer. H. ALTENA TER AARDE BESTELD. Wijlen de heer H. Altena, die deze week, tijdens zijn werk, als employé van Ge meentewerken, op de Birkstraat door een motorrijder werd aangereden en op slag gedood werd, is gistermiddag op de begraafplaats aan de Veldweg ter aarde besteld. Vooraf was in zijn wo ning een korte dienst gehouden, die door de heren De Bos en Van Manen van Gemeentewerken werd bijgewoond. Bij het Emmamonument werd door de burgemeester een krans aan de baar gehecht, die het stoffelijk overschot vervoerde en van het personeel van Gemeentewerken, dat nagenoeg voltal lig de rouwstoet naar de Veldweg volgde, werd eveneens een krans aan gehecht. Bij de groeve werd gesproken door de burgemeester, die, met de heer J. Dob ben, namens de gemeente aanwezig was; door de directeur van gemeentewerken, de heer J. Th. van Noesel; door de oud-collega van de heer Altena, de heer T. Muit; door de heer A. Lenten namens het C.N.V., waarvan wijlen de heer Altena lid was, terwijl de voor ganger van de Hersteld Apostolische Gemeente, de heer Oegies, het slot woord sprak. VIER-PALEIZENTOCHT. Opnieuw organiseert „Tempo" dit jaar de vierpaleizentocht, die op 15 en 16 juni gehouden wordt. Er wordt in twee afdelingen gereden toeristen en groot toeristen. De toeristen rijden 18 km. per uur. Zij starten om kwart voor zes. De groot-toeristen kunnen zelf hun tempo bepalen. Zij starten om kwart voor negen. De E.H.B.O. zal de tocht weer mee maken en ook de brokkenwagen is weer present om pechvogels te helpen. Er rijden volgauto's mee om eventuele uitvallers op te nemen en op zondag morgen is er een rusttijd in onze ge meente, waarin kerkdiensten bezocht kunnen worden. De voorgeschreven rustplaatsen zijn voor iedere deelnemer verplicht. Start en finish bij restaurant „Zonneheuvel" in de Torenstraat. Men kan zich voor deze rit aanmelden bij G. Hendriksen, Balistraat 26, Baarn. NIEUWE POLITIEAUTO. De blauwe engel heeft een zusje ge kregen in de gedaante van een kleine zwarte wagen, die een mobilofoon, een sirene en een luidspreker heeft. De auto heeft een verlichte driehoek met het woord „politie" erop. OLYMPIA VOLLEYBAL. Het eerste damesteam van Olympia zal. zaterdag 8 juni promotiewedstrijden spelen voor overgang naar de hoofd klasse afdeling West van de Nevobo. De wedstrijden worden gespeeld in de energiehal te Rotterdam. Zij beginnen om half drie. Olympia is ingedeeld in poule B. Als eerste tegenstandsters ontmoeten de Olympia-dames het Am sterdamse V.H.H. en het Leidse team van de de professorenwijk. BILJARTEN. KAMPIOEN TWEEDE KLASSE. Aan de kampioenswedstrijden drieban den, tweede klasse, wordt deelgenomen door de Soestenaar J. Bey van de vere niging „Centraal". De wedstrijden wor den in Amersfoort gespeeld. ïn de eer ste ronde won W. Rouwenhorst van .Vriendenschaar" tegen Bey (25 76 2 0.328 tegen 16 76 3 0.210). In de tweede ronde was Bey vrij en hij bezette woensdagavond de vijfde plaats van de 8 deelnemers. YOUTH FOR CHRIST. Maandag j.1. hield Youth for Christ, afd. Soest, een vergadering in verband met de tentcampagne van 16-28 juli a.s. Ook de plaatselijke predikanten en jeugdleiders waren uitgenodigd. Youth for Christ is een internationale en interkerkelijke beweging, die in 80 landen werkt en tot doel stelt de jeugd in aanraking te brengen met het evan gelie van Jezus Christus en de jon geren terug te brengen tot de kerken. Op de vergadering waren pl.m. 30 personen aanwezig, w.o. ds Rullmann en de voorzitter van de evangelisatie commissie. De heer J. J. van Capelleveen gaf een uiteenzetting van het werk en maakte plannen bekend voor de tentcampagne. De eerstvolgende vergadering is op maandag 1 juli, ten huize van de fam. Kant, Soesterbersestraat 112. Wilt U meer van dit werk weten, dan kunt U zich in verbinding stellen met bovenstaand adies. Telefoon 3544. Voor Soesterberg is dit de heer D. M. Wels, Plesmanstraat 79. TWEEDE RIT VAN TEMPO OP HET NIEUWE PARKOERS. Bij de tweede rit welke „Tempo" op het nieuwe parkoers gehouden heeft is nog eens duidelijk gebleken hoe snel het is. De winnaar, Bep Kriek, legde in IV2 uur 94 ronden (56,4 k.m.) af. Gerrit Ruttenberg, die door pech ach tervolgd werd, bezette een goede twee de plaats, Klaas van 't Klooster gaf reeds in het begin op en Wim Hom mes kwam in de 15e ronde te vallen. Het ging zo hard, dat Piet v. d. Broek in de 27e en 61e ronde gelapt werd. Ook Gerard van Wijk moest eraan ge loven. Hij werd gedubbeld in de 36e en 62e ronde. Gerrit Ruttenberg werd door zijn pech in de 71e ronde gelapt. Zijn achterstand wist hij tweemaal ten dele goed te maken, maar viermaal moest hij zijn ketting opleggen. De 50 ronden gingen in 48 minuten (de ju niores deden er 49 miniuten over) en in een uur werden 62 ronden (37,2 k.m.) afgelegd. Uitslag1. Bep Kriek, 56,4 k.m. in anderhalf uur. 2. Gerrit Ruttenberg, op IV2 ronde. 3. Gerard van Wijk, op 2 ronden. 4. Piet v. d. Broek. De juniores reden 50 ronden (30 k.m.) en dat het snel ging bleek uit het feit, dat zij slechts eenmaal door de seni ores gepasseerd werden. Weer waren het Wout van 't Klooster, Adri v. d. Burgt en Menze v. d. Broek, die de toon aangaven, ofschoon Nic Westhof nu goed meeging. Pas op het laatst van de strijd moest hij het trio laten Wanneer ik dit schrijf is in de 2e Ka mer het regeringvoorstel tot verho ging der huren met 25 °/o op een oor na gevild en is het onmogelijke mo gelijk gebleken. Tot op het laatste ogenblik hebben er in ons land duizenden rond gelopen, die eenvoudig niet wilden geloven, dat het voorstel er in de 2e Kamer door zou komen, omdat vrijwel iedereen er te gen is, tot in de gelederen van de politieke voorstanders toe. Zelfs de huiseigenaren zijn er tegen. U zult eens wat zien, voorspelden de optimisten. Rekent U maar niet, dat het nederlandse volk deze grove aan tasting van het eigendomsrecht tolereert en let op dat we in de 2e Kamer een politiek vuurwerk van vooroorlogse kwaliteit te zien en te horen krijgen. Nou, ik heb opgelet, maar ik voelde me zwaar in de boot genomen, want het is van het begin tot het eind een tam me boel geweest, met geen werkelijk gemeende poging tot verzet. Alleen de communisten zijn konsekwent gebleven, omdat die nu eenmaal principieel tegen alles zijn. Voor wie heeft opgelet was feitelijk niet anders te verwachten dan dat het voor stel tot huurverhoging er door moest komen, omdat op wel zeer ondemo cratische wijze, bij de laatste kabi netssamenstelling, zulke bindende af spraken over dit onderwerp zijn ge maakt, dat de hele behandeling in de 2e en le kamer een paskwil van de eerste orde is. Al die tijd- en geldrovende bespre kingen vooraf, commissievergaderingen over alle punten der huurverhoging, ar tikelen en scherpe aanvallen op poli tieke tegenstanders, die ons via dag bladen en tijdschriften bereikten, zijn evenzoveel schijnvertoningen geweest in democratische stijl, waar in wezen de democratie geen lor mee te maken heeft. Enfin mensen, overmorgen is het Pink steren en de Goedzo-actie bracht bijna 3 miljoen op. We krijgen weer een loonronde en het Ouderdomspensioen wordt verhoogd. Wanneer De Bilt ons niet zo laaghar tig in de steek liet, zou het allemaal ideaal zijn. H. OEKMAN. schieten. Menze v. d. Broek gaf zijn fiets af aan Gerrit Ruttenberg. Zeer sportief maar op dit moment niet juist, want hij had zelf nog alle kans op een eervolle plaats. Toen hij zijn fiets na 4 ronden terug kreeg gaf de wed strijdleiding hem 3 ronden vergoeding. Uitslag1. Adri v. d. Burgt, 30 k.m. in 49 min. 2. Wout van 't Klooster op 1 lengte. 3, Nic Westhof op 1 ronde. 4. Menze v. d. Broek op IV2 ronde. 5. Walter van Barneveld op 2 ronden. 6. Adri Doekemeyer op 2 ronden. 7. Cees van Rees. 8. Anton Snijders. NEDERLAAGWEDSTRIJDEN VAN CENTRAAL. Het nederlaagtoernooi van de jubile rende biljartvereniging „Centraal" is voortgezet en „Leusderkwartier" heeft het beste resultaat behaald door een overwinning met 124 (percentage 95,37 „Centraal" behaalde 74,43 °/o, zodat Leusderkwartier 20,94 °/o winst maakte. In zijn partij tegen Kuyvenhoven (Cen traal) maakte W. Craanen van „Leus derkwartier" een serie van 22 en met 102 carambols uit 21 beurten behaalde hij een moyenne van 4.85. „De Vergulde Wagen" uit Amersfoort speelde eveneens tegen „Centraal" en bereikte een gelijk spel (88). „De Vergulde Wagen" behaalde 86,17 °/o tegen „Centraal" 94.41 °/o. Kuyvenhoven „Centraal" maakte 103 caramboles in 25 beurten (moyenne 4.12). De hoog ste serie werd door Stove gemaakt (7) en het moyenne van Schipper was 3.27. De stand van de verenigingen die tegen „Centraal" speelden is thans 1. Leusderkwartier, Amersfoort, winst 20.94 2. D.O.S., Soest, winst 15.84 °/o. 3. V.V.V., Amersfoort, winst 3.92 4. De Vaart, Hilversum, verlies 1.66 °/o. 5. De Vergulde Wagen, Amersfoort, verlies 8.24 6. Gijsbrecht van Aemstel, Hilversum, verlies 8.67 Hedenavond speelt „Onder Ons" uit Hilversum tegen „Centraal" en volgen de week de verenigingen „De Doelen" en „De Roemer", eveneens uit Hilver-

Soester Courant | 1957 | | pagina 1