VOLK EN VOLKS VERTEGENWOORDIGING. VADERDAG. SOEST. GEREPATRIEERDE KINDEREN NAAR SOEST. IN DE HOEK. VAN VRIJDAG 14 JUNI 1957. 35e JAARGANG no. 45. SOESTERjbURANl Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. d. kwart, 2.10 - oer oost f 2.25 Abonn. p. kwart, 2.10 - per post 2.25 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT 35, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 Het kamerdebat over de huurwet, dat met spanning werd tegemoetgezien, is een ernstige teleurstelling gebleken. Weinig wetsontwerpen, die in de loop der jaren verschenen zijn, hebben vóór hun behandeling in het parlement zo veel verzet ontmoet als de voorstellen, die in de afgelopen week de aandacht van Nederland hebben gehad. Vooral de blokkering had het zwaar te verduren. Men schreef en sprak van een juridisch wangedrocht. Men was er aan alle zijden tegen gekant. De mensen van rechts verhieven zich tegen de aan tasting van de eigendom, die in de blok kering ligt besloten, maar het ontwerp droeg evenmin de warme sympathie van de socialisten, die liever huurbelasting hadden zien komen dan het blokke ringsstelsel. Dit debat heeft zich gekenmerkt door een te weinig zakelijke behandeling. Zeker, vele leden kwamen met hun ideeën, met hun voorstellen, met hun bezwaren, maar een grondige bespre king van de materie zelf, los van de politiek, ontbrak toch eigenlijk. De be handeling was evenredig aan de ont zaglijke volksbelangen, die aan de orde werden gesteld. Ook in politiek opzicht kregen wij geen licht. Zijn de leden van de fracties, waaruit het ministerie is voortgekomen, gebonden aan het vooroverleg over het regeringsprogram, dat aan de vorming van de regering is voorafgegaan of ach ten zij zich niet gehouden de regerings voorstellen te steunen Er zijn op die vraag verschillende ant woorden gegeven die elkaar tegenspra ken. Er is verdeeldheid geweest in di verse partijen. Men kan niet zeggen, dat deze voorstellen volgens beginsel- punten zijn beoordeeld. Men kan niet zeggen, dat er rechtstreeks van een po litieke beoordeling sprake was. Dit neemt niet weg, dat de houding van dë kamer on-rechtstreeks doordrenkt was van politiek. Het parool was uit gegeven, dat men het kabinet niet mocht laten vallen. De neuzen waren geteld en toen gebleken was, dat geen ge vaar dreigde voor het kabinet, had de zaak die aan de orde was, de reële be langstelling verloren. Wat had het nog voor zin, veel over de onvolmaakthe den van het juridisch wangedrocht te spreken Over het lot van de wet was in principe gunstig beslist. Maar nu komen er couranten, grote en gezaghebbende couranten, die schrij ven „de regering zal door deze kwade dagen heenkomen, maar wij geven haar toch geen vier jaar, valt zij vandaag niet dan valt zij morgen". Wij laten in het midden in hoeverre het verwekken van een regeringscrisis mogelijk en wenselijk is, maar wij ach ten de toestand bedenkelijk, waarin openlijk wantrouwen wordt uitgespro ken tegen een kabinet, terwijl de Sta- ten-Generaal het leven van dat kabi net verlengen, zelfs wanneer er voor stellen worden ingediend, waartegen de hele openbare mening in verzet komt. Er is een plausibele aanleiding voor de kamer het kabinet aan te vallen wan neer er belangrijke aanvattingspunten zijn in zijn beleid. Maar uit te roepen „het kabinet deugt niet" en het toch te handhaven, terwille van een politiek spel, dat vinden wij ontaarding der de mocratie. Het droeve en zouteloos verloop van de recente kamer-discussies achten wij een nieuw blijkteken van de stijgende in- Mevrouw, Laat hem eens wat langer liggen Met een kopje thee op bed, Brom niet over een klein brandgat Door zijn peukje sigaret Zorg voor 'n fijn kopje koffie Met een stukje sprits er bij En geef hem voor hedenavond Huiswerkassistentie vrij. Laat de goeiert eens echt merken Heden is het vaderdag Laat hem lopen met dat hoedje, Dat hij niet meer dragen mag Zorg vooral voor nieuwe dassen, Hèt cadeautje voor een man, Omdat hij z'een vriend cadeau, of Omdat hij ze ruilen kan. CLINGE DOORENBOS. congruentie tussen volksvertegenwoor diging en volksopinie. Het los worden van de band tussen de menigte en hen, die wat in het volk leeft moeten tot gel ding brengen, achten wij een allerge vaarlijkst verschijnsel. Crisissen worden afgewend, maar de grote crisis blijft. De regering wordt niet beoordeeld op wat zij verricht, maar gehandhaafd op grond van wat zij verzuimt. Het com promis regeert. Maar het compromis is een roofdier, dat knaagt aan de wor tels der democratie. De vraag, die wij nu gaan stellen, is en wat zal de eer ste kamer doen BURGEMEESTER DOORBREEKT DE GELUIDSBARRIèRE. Het leiden van een gemeenteraadsver gadering is een minder gewaagde on derneming dan het doorbreken van de geluidsbarrière, maar onze burgemees ter heeft de moed gehad een uitnodi ging te aanvaarden, die hem de gelegen heid gaf sneller dan het geluid te vlie gen. Hij was de gast van een squadron straaljagers van de Amerikaanse lucht macht, gestationeerd in Soesterberg en dinsdag werd een vlucht gemaakt in de tweede Spirit of St. Louis, genoemd naar het toestel waarmee Charles Lind- bergh in 1927 als eerste de oceaan over vloog. Het toestel zag kans in 6 uur en 40 minuten van New York naar Parijs te vliegen, terwijl Lindbergh er meer dan 30 uur over deed. Dinsdag trok de burgemeester het straaljagercostuum aan nadat prof. dr ir H. J. v. d. Maas, als eerste van de gasten, de lucht ingegaan was. Kolonel Arthur de Bolt en luitenant John Wie- chert vlogen het toestel beurtelings, want ook de staatssecretaris van de fensie, mr F. J. Kranenburg, en de bur gemeester van Bilthoven, de heer K. Fabius, maakten een vlucht, waarvan het hoogtepunt de scherpe knallen vorm den, die uitwezen, dat de geluidsbarrière doorbroken was. VIERPALEIZENTOCHT. Zaterdagmiddag (morgen) wordt gestart voor de jaarlijkse vierpaleizentocht, ge organiseerd door Tempo. Om kwart voor zes vertrekken de deel nemers vanaf restaurant „Zonneheuvel" naar Halfweg (64 km.). De tweede etap pe loopt van Halfweg naar Zoetermeer (66. k.m.). De derde etappe van Zoeter meer naar Soestduinen (66 km.). Hier wordt gerust in Hotel „Soester Duinen" en krijgt men de gelegenheid naar de kerk te gaan. De vierde etappe van Soestduinen naar Ughelen (60 km.) en de vijfde van Ughelen naar Soest (62 km.). Zondagmiddag te 3 uur, zullen de deel nemers terugkomen bij restaurant „Zon neheuvel". De start van morgen, kwart voor zes, geldt voor de toeristen, die met een gemiddelde van 18 km. rijden. De groot-toeristen (gemiddelde van 24), vertrekken om half negen. BEZOEK UIT SOEST. Het vorig jaar zijn „De Duinkikkers" naar Soest in Westfalen geweest en op 2 augustus zullen de „Soester Wasser- freunde" een tegenbezoek brengen aan onze gemeente. Zij zijn daarbij tot 10 augustus de gasten van de Duinkikkers. VLEGEL. Een jongetje van 11 jaar, G. A. P. de B., reed op zijn fietsje in de Molen straat, waar een leeftijdgenootje, J. B. A. K., met een windbuks stond. De klei ne jager had misschien wel op vogel tjes geschoten, die hij toch nooit ra ken kon, maar hij dacht er niet aan op de jongen te schieten. De 21-jarige W. W. H., waarvan aangenomen mocht worden, dat hij over enig verstand beschikt, pakte de buks uit de hand van de jongen en schoot de jeugdige fietser in het hoofd. Het geschrokken slachtoffer kreeg een behandeling van de dokter en de vlegelachtige schuttel een proces-verbaal. De buks werd in beslag genomen. PUZZELRIT TEMPO. Tweede pinksterdag organiseerde de wielren- en toeristenvereniging Tempo een rijwielpuzzelrit, waaraan door 22 koppels werd deelgenomen. Het par koers van 21,2 k.m. liep door rustige wegen en straten en het werd met 'n gemiddelde van 12 k.m. afgelegd. Na afloop van de rit reikte de heer La- mens bij restaurant Zonneheuvel de prijzen uit. Uitslag1. B. J. Koppen en Zn., 8 strafpunten. 2. H. v. d. Broek en echt- Evenals in 1956 wil de Unie van Vrou welijke vrijwilligers proberen gerepa trieerde kinderen, die te Rotterdam in contract-pensions zijn ondergebracht, een vacantie van 14 dagen in Soest en om geving te laten genieten. Maar daar is Uw hulp voor nodig, Uw gastvrijheid, Uw begrip om zich te wil len verplaatsen in zo'n gezin, dat in één of twee kamers noodgedwongen moet wonen en slapen. Uit één contract-pension zijn al 13 aan vragen, allemaal kinderen van 6-10 jaar, zodat U kunt begrijpen hoe overvol het daar wel moet zijn. Deze kinderen, die in Nederland voor al hun spelen in de vrije natuur missen, hebben deze ontspanning heel hard no dig. Daarom doe ik een beroep op de bur gerij van Soest en omstreken. Wie lo- geerruimte heeft en een dezer kinderen in de vacantie zou willen opnemen, mel de dit zo spoedig mogelijk bij mij, Vos- seveldlaan 56, Soest, Tel. 2160, of bij de secr. der U.V.V., Mevr. G. Kloet-de Man, Praamgracht 11, Soestdijk, Tel. 3056. Dat velen aan dit verzoek gevolg mogen geven, is de wens van B. C. BENTINCK-PHILIPSE genote, 10 pnt. 3. C. v. d. Flier en D. Engel, 12 pnt. 4. Mevr. N. Gerritse en mej. G. v. d. Broek, 13 pnt. 5. H. Buitendijk en Zn., 14 pnt. 6. Mej. A. Luyten en P. Luyten, 14 pnt. Op 26 juni wordt opnieuw een puzzel- rit gehouden, waarvan de start in Baarn is. BENOEMD. Tot onderwijzeres aan de Insinger- school is benoemd mej. N. Snel, thans in gelijke functie te Slim (Dr.). BROMFIETS-STRIPRIT. De Soester Bromfietsclub heeft woens dagavond een striprit van 25 km. met een gemiddelde van 18 km. gehouden, waaraan 25 rijders deelnamen. Start en finish waren bij „Bos en Duin". Uitslag 1. F. Duyst, 2 strafpunten, 2. C. Marks, 3 p. 3. D. v. d. Broek, 3 p. 4. Mevr. G. v. d. Broek, 5 p. 5. E. v. d. Broek, 5 p. 6, W. Oosterbeek, 26 p. OLYMPIA VOLLEYBAL. Het is de Olympia-dames niet gelukt een plaatsje in de hoofdklasse te veroveren. Zij hebben geen kans gezien één van de twee promotiewedstrijden te winnen, die vorige week in de ener giehal te Rotterdam werden gespeeld. Het spelpeil was bij de damesteams bijzonder goed, terwijl er in hoog tem po werd gespeeld. Vooral dit laatste en het feit, dat de Oympia-dames te weinig ervaring hadden tegen derge lijke teams, bleken een grote handicap te zijn. De aanvallen werden wel goed opgezet, maar veelal te doorzichtig, waardoor het element van verrassing verloren ging en bijna iedere smash werd opgevangen. In de wedstrijd tegen het Amsterdam se V.H.H. speelden onze dames nog wat onzeker, waardoor V.H.H. zonder moeite een 159-overwinning kon be halen, maar in de tweede set ging het bij Olympia veel beter. V.V.H. had echter de langste adem en won ten slotte met 1511. Het team van de professorenwijk uit Leiden bleek veel sterker te zijn dan V.H.H., hetgeen voor de Olympia-dames wel bijzonder jammer was, omdat ze nu prachtig ingespeeld waren en goed spel te zien gaven. Tegen het sterke team van de leidse dames konden zij het echter niet bolwerken. De eerste set werd gewonnen door professoren wijk met 1511. In de twee de set stond Olympia lang op winst en kreeg zelfs een 14-11 voorsprong. De leidse dames bleven echter rustig spelen en zagen kans deze achterstand om te zetten in een 17-15-overwinning, waardoor de promotiekans van de Olympia-dames voor dit jaar verkeken was. HULDIGING MOBI VIERDAG. Een oud-Amersfoorter, die enkele ja ren geleden Soestenaar werd, is zon dag bij de motorwedstrijden in de Bokkeduinen bij Amersfoort gehuldigd omdat hij gedurende twintig jaar aan motorrennen deelneemt. Het was Mobi Vierdag, die toegesproken werd door de voorzitter van de Amersfoortse mo tor- en autoclub en een bloemenhulde kreeg. Vierdag is niet alleen een motorrenner met een lange staat van dienst, maar ook de resultaten mochten er zijn. In 1947 werd hij nederlands kampioen 250 cc en in 1950 125 cc, beide ter reinkampioenschappen, maar ook op de weg telde hij mee en hij heeft vele malen slag geleverd tegen de tweede succesvolle motorrenner die Soest kent, Dick Renooy. Zij reden op Eysink mo toren, de naam die de derde Soester motorrenner van nationale betekenis draagt, zodat Soest op het gebied van motorrenners goed vertegenwoordigd is. Mobi Vierdag heeft voor een opvolger gezorgd, want zijn zoon rijdt eveneens in wedstrijden. En met succes. K.P.S. PUZZELRITTEN. Om de fietsers uit Baarn en Soest te gerieven houdt K.P.S. de start van de eerste puzzelrit in deze zomer bij de Oranjeboom, langs de hoofdweg. Deze vindt woensdagavond 19 juni te 7 uur, plaats. Er kan door koppels wor den ingeschreven tot het moment van starten. Er worden drie ritten gehouden en het koppel, dat hierbij de beste resultaten behaalt, wint een beker, beschikbaar ge steld door h^t Technisch bureau voor Gietijzerproducten, waardoor twee be kers voor deze ritten beschikbaar ge steld werden, terwijl er verder nog vele andere prijzen zijn. DRIEBANDENKAMPIOENSCHAP. De tweede avond in de strijd om het driebandkampioenschap, tweede klasse, district Eemland, bracht voor onze plaatsgenoot Bey een overwinning op Van Lent (25 46 5 0.543 tegen 14 46 3 0.304). Van Heideveld werd echter ver loren (25 63 3 0.396 tegen 20 63 4 0.317), evenals tegen Bouwman (25 48 4 0.431 tegen 21 58 3 0.362). Rouwhorst had aan het eind van de avond de leiding en Bey bezette de zevende plaats. Dinsdagavond werd de strijd voort gezet. Bey verloor van Scheerder (25 53 3 0.462 tegen 22 53 3 0.415) en won van Poort (25 65 3 0.384 tegen 20 65 4 0.307). DE DUIVEN VLOGEN. Zondag werd door de vereniging „De Zwaluw" vanaf Corbeil gevlogen. De afstand bedroeg 534 k.m. In concours 158 duiven. Los 7.45 uur met zuiden wind. Aankomst eerste duif 13.40.52. Snelheid 1499,73 m. per minuut. Aan komst laatste duif 14.26.50. Uitslag H. Gorissen 1 9 13. J. Rauch 2 15. A. J. van Dorrestein 3 10 18 22 27 34 39. A. Hilhorst 4 30. C. van Soest 5 8 23 28 40. B. Roest 6. W. Krijt 7. P. Duyst 11. J. van Mourik 12. V. Reyerse 14. J. v. d. Brakel 16 29 37. A. Snijders 17 26. W. Grift 19. J. Ot- tens 20 en 21. G. Sukel 24. Mevr. Brink- Zimmerman 25. H. Kriek 31. A. van Kooy 32. P. Grift 33. C. v. d. Lugt 35. Jac Wijnands 36. H. Onwezen 38. ,.Pe Vriendschap" vloog vanaf Orleans. In concours 141 duiven. Gelost om 7.45 uur. Aankomst eerste duif 13.44.20. Snelheid 1487,80 m. per minuut. Aan komst laatste duif 14.30.17. UitslagZ.K.H. Prins Bernhard 1 4 9 15 22 29 30 33 41 43. W. Nieuwen- huis 2 5 44. Jac Stalenhoef 3 14. C. Dijkman 6 7 28. Gebr. Rijksen 8 10 11 12 17 18 35 45 47. J. Wijnands 13. R. Koster 16 31 34. G. M. Duiser 19 21 23. J. Gaasbeek 26. E. C. van Daat- selaar 24 40. E. Veerman 25 42. Th. de Muynck 26 37. G. Sukel 27 46. G. Teeken 32. W. Roest 36. F. Groene- stein 38. D. J. Bos 39. GEVONDEN VOORWERPEN. Handschoenen, regenjas, jongensfiets, voetsteun van motor, paar witte kin dersokjes, tasje, zonnebril, damesporte- monnaie, nummerbord, tuinschaar, fiets- sleuteltje, tuinschaar, rood vest, rood kindervestje, blauwe sjaal, bruine por- temonnaie, beige damesvest, zadel, por- temonnaie met inhoud, paar nylons, witte blouse, pettycoat, postzegels, kin derkousje, autoped, sleutel, bruine jon gensjas, damesfiets, dekzeiltje, cein tuur. Inlichtingen omtrent deze voorwerpen zijn te verkrijgen aan het politiebureau, Van Weedestraat 3, op zaterdagmiddag en woensdagmiddag, van 24 uur. VOORZIENINGEN OPENBARE SCHOLEN. Volgens B. en W. heeft de school aan de Beetzlaan behoefte aan een betere onderzoekkamer, daar de kamer van het hoofd daarvoor weinig geschikt is. Met enkele kleine wijzigingen kan al veel gedaan worden en de kosten hier van zullen slechts 105 gulden bedragen. Meer geld is nodig voor het maken van een afrastering om het speelveld van de school 3490. De openbare ulo-school heeft een sig naalhoorn nodig om de kinderen dui- De berichten over de heer v. Hdie vorige week het slachtoffer werd van de onbewaakte overweg aan de Dal- weg, zijn gelukkig gunstig en hope lijk kan de heer v. H. zich straks onder de weinige mensen rekenen, die de strijd tegen de bierkaai wonnen. Voor wie de hoop verwrongen stukken plaat ijzer naast het politiebureau heeft zien liggen, is het onbegrijpelijk dat een mens daar nog levend uitkomt. Het is gelukkig lang geleden, dat op een van de vele onbewaakte overwegen in onze gemeente een ernstig ongeluk ge beurde, maar eens moest het er weer van komen en binnen korte of lan gere tijd zal het weer het geval zijn wanneer niet betere voorzorgen bij de onbewaakte overwegen worden getrof fen. Het minste, dat wij m.i. van de Neder- lande Spoorwegen kunnen eisen is bij iedere onbewaakte overweg goed werkende knipperlichten en luidklin- kende schellen. Ik meen dat dit destijds ook is toege zegd en het zou dan ook in de stijl van onze inderdaad vooruitstrevende N.S. zijn, wanneer deze toezegging was nagekomen. Mocht ik, wat die toezegging betreft, abuis zijn, dan wordt de noodzakelijk heid om iets meer aan de veiligheid bij onbewaakte overwegen te doen, er niet minder om. Natuurlijk dringt de zaak bij de Ne derlandse Spoorwegen niet zo heel erg, omdat zij, wat de wettelijke aanspra kelijkheid betreft, altijd aan de goede zijde van de kassa zit, maar zoveel te netter zou het zijn wanneer de N.S. vlugger maatregelen trof. Overigens is het voor een ieder dui delijk, dat dit ongeluk waarschijnlijk niet zou hebben plaats gevonden, wan neer het uitzicht op de spoorbaan niet belemmerd was geworden door het hoog opschietende koren. Zelfs de mensen die beweren moeten- ze-maar-beter-uitkijken, zullen het met mij eens zijn, dat een grote vrije hoek, de veiligheid zeer ten goede zou komen. Een voorschrift op dit gebied moet toch ook voor onbewaakte overwegen mogelijk zijn. Of zo'n voorschrift veel zal geven is een andere 1 westie, want ondanks ver zoeken en geschrijf over uitzichtloze straathoeken, is onze gemeente er nog dik mee bezaaid en het is eigenlijk een wonder, dat er niet veel meer onge lukken gebeuren. H. OEKMAN. delijker te kunnen laten horen dat de school begint. Kosten 85.De open bare school Soest-Zuid heeft een putje nodig dat 60,kost. De lichtkap in deze school zal voorzien worden van stroken lood in de glassponningen om schade door regenval te voorkomen. Kosten 365,B. en W. hebben de raad de begrotingswijzigingen, die be trekking hebben op deze voorzieningen, ter vaststelling aangeboden. ZONDAGSDIENST ARTSEN EN APOTHEKEN. De zondagdienst wordt waargenomen door dr G. v. Beurden, Steenhoffstraat 12, telefoon 2667 en dr H. J. Stroband, Henr. Blaekweg 12, telefoon 2434. Zondag is geopend apotheek Soestdijk, Van Weedestraat. VERZAMELAARS TONEN HUN SCHATTEN. De Nederlandse Vereniging „De Ver zamelaar" telt 'n duizendtal leden en heeft o.a. afdelingen in Amsterdam, Den Haag, Utrecht, Haarlem, Delft, Breda, Eindhoven en Groningen. Om ook in Soest en omgeving de belangstelling voor het verzamelen als 'n verantwoorde en tevens cultu rele vorm van vrije-tijdsbesteding te propageren, zullen enige leden van de verenging uit Amersfoort, Bussum, Utrecht en Delft een deel van hun collecties tonen op een tentoonstelling. Deze wordt gehouden op zaterdag 15 juni a.s., van 13.00 uur tot 20.00 uur, in het Militair Tehuis, Korte Gracht 8 in Amersfoort. Tevens is hieraan verbonden een ruil beurs, waar postzegels, albumplaatjes, lucifersmerken, sigarenbandjes, enz. ge ruild kunnen worden. Tot de collecties, die ten toon ge steld worden, behoren o.a. militairia (distinctieven, documentatie), sigaren bandjes, wijn- en bieretiketten, mun ten, postzegels en foto's van het Ko ninklijk Huis.

Soester Courant | 1957 | | pagina 1