DE IJ-TUIVNEL EEN DONKERE POORT. SOEST DE WITTE ANJER. IN DE HOEK. VRIJDAG 21 JUNI 1957. 35e JAARGANG no. 47. SOESTER OURANT Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart 2.10 - per post 2.25 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT 35, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 Het IJ-tunneldebat heeft ons duidelijk gemaakt, dat bestedingsbeperking een onvruchtbare onderneming moet heten, wanneer zij geëist wordt op een ogen blik, waarin de schatkist leeg is en door een overhaaste behandeling on doelmatig wordt aangewend. Een doeltreffende bezuiniging beoogt, dat de staatsuitgaven worden vermin derd zonder dat vitale belangen van het land worden aangetast. Men kan niet in het leven snijden en de voor waarden van het volksbestaan vernie tigen om een reeds gestorven na tie financiële verlichting te geven. Dan komt men telaat. Dan dempt men de put als het kalf verdronken is. De regering is plotseling door een be zuinigingswoede bezeten, die haar mis staat, omdat haar voorgangster, die on geveer uit dezelfde mannen bestond, het zover heeft laten komen als thans is. Wij bevinden ons thans voor de harde feiten er is geen geld meer, onze de viezen-positie wordt slechter, onze ex port daalt onrustbarend. En deze toe stand is geboren in de jaren, waarin wij op onze welvaart pochten en van hoge belastingoverschotten konden pro fiteren. Meer dan slordig is er huis ge houden. Bestedingsbeperking betekent een onderscheiden en afwegen van be langen en een stelselmatig achteruitstel len van het wenselijke ten bate van het noodzakelijke. Men heeft maar uitgege ven en men gaat er mee door. Is het niet verbijsterend, dat men in de om standigheden waaronder wij leven vijf en twintig miljoen wil voteren voor achterlijke landen buiten ons ko ninkrijk ,.Een lekgeslagen schip kan men niet voor hulpverlening uitzen den", zei een kamerlid terecht. Minister Algera heeft in de Kamer uit geroepen, toen men de tunnelbouw te Rotterdam met die te Amsterdam verge leek „ja, achter de tunnel van Rotter dam ligt heel Europa, achter die van Amsterdam alleen de kop van Noord- Holland Wij zijn het met die uitroep niet eens. Het probleem van IJ-tunnel hangt niet samen met het bredere achter land van Rotterdam, maar met de in dustrialisatie. die eist dat aan en af- voerwegen in goede staat gehouden wor den, dat voldoende woningen voor ar beiders wordt gebouwd, dat een tun nel een goede verbinding verzekert tussen twee gescheiden stadsdelen. Men moet de Amsterdamse tunnelbouw zien binnen het geheel der industria lisatie en die industrialisatie is een le vensvoorwaarde voor Nederland. Wij moeten nieuwe bronnen van welvaart aanboren na het verlies van Indië wij moeten onze export vergroten en daar voor hebben wij veel en goed te pro duceren. Voor een industrie-centrum als Amsterdam is een werk als de IJ-tunnel een dringende noodzakelijkheid. „Eerst huizen bouwen", zegt de regering. Maar men mag vragen waarom is er op het gebied van de woningbouw zo weinig gebeurd toen de gelden aan wezig waren In een der grote dagbla den lazen wij een felle kritiek op de vreemde argumenten, die de regering gebruikt ter motivering van haar hou ding, die wij onze lezers niet willen ont houden. De bouw van de IJ-tunnel zou de woningbouw vertragen, alsof het knelpunt van de woningbouw het tekort aan arbeiders ook maar enige soulaas zou ondervinden van het niet- doorgaan van de IJ-tunnel. Amsterdam zou door een lening de kapitaalnood hier te lande vergroten, terwijl lenin gen in het buitenland beschikbaar zijn. En het scherpste verwijt, dat Amsterdam nu plotseling wel van de ene dag op de andere 26 miljoen aan werken kan uitstellen, komt in een vreemd licht te staan als de minister zelf zoals uit de op dezelfde dag verschenen memorie van antwoord blijkt plotseling wel 29 miljoen heeft kunnen bezuinigen, nadat de Kamer, door de motie Janssen, bij het melksubsidie-debat hem hiertoe gedrongen had. Er is veel over het IJ-tunneldebat te schrijven. Wij beperken ons tot de vast stelling, dat zich hier een symptoom deed gelden, dat de ellende waarin wij leven een scherpe belichting geeft. De bezuiniging bijt in een voor Amster dam en voor Nederland onontbeerlijk project, terwijl de schaarse gelden aan onnodige en zelfs onwenselijke zaken worden verspild. Wie oefent critiek op het slordig beheer aan defensie, op het ontzaglijk te veel aan ambtenaren van wie velen aan productief werk worden onttrokken Wie let er op vele inter nationale overeenkomsten, wier uitwer king, naar kritisch inzicht, voor Neder land niet gunstig is En een noodza kelijk plan, als dat van de IJ-tunnel schuift men op de lange baan. Er zal nog wel meer actie komen uit Am sterdam, maar het debat in de kamer blijft onbevredigend. Het eindigde :n een vage motie van de heer Romme. En er zal nog veel water door het IJ moeten stromen, eer de tunnel er is DR ORANJE EN DE ZUIVERINGSINSTALATIE. Punt 8 van de agenda van de gemeente raadsvergadering, welke maandagavond gehouden is, handelde over het beschik baar stellen van een krediet voor de bouw van een rioolwaterzuiveringsin stallatie aan de Maatweg en dr Oranje (V.V.D.) gaf zijn zienswijze hierop als volgt te kennen Mijnheer de voorzitter. Voor mijn waar dering zitten er aan dit voorstel tot be schikbaarstelling van 1.600.000.voor de raad enkele min of meer pijnlijke kanten. Daar is in de eerste plaats het feit, dat het van mei 1950 tot nu toe dat is 7 jaren heeft moeten duren voordat de voorbereiding in een zodanig stadium is gekomen, dat aan het aan vangen der werkzaamheden kan wor den gedacht. Ik begrijp dat een com plex van factoren tot deze trage ont wikkeling heeft geleid en ik vertrouw, dat de plannen, die ons nu zijn voor gelegd, voor de gemeente van meei waarde zijn dan de in 1950 gedachte opzet. Daar is om te beginnen de ver groting van 13000 inwoners naar 16500. Dan is er de combinatie met de vuilverwerkingsinstallatie, die onge twijfeld een grote aanwinst is. Maar dit alles neemt niet weg, dat een voorbe reiding van 7 jaar niet zonder meer aanvaardbaar is en nadere toelichting behoeft. Een tweede pijnlijke kant is, dat, ter wijl de capaciteit steeg van 13000 naar 16500 inwoners, de kosten stegen van f 675.000.als eerste globale raming, naar 1.600.000.Het college geeft daarvoor zeven redenen aan, waaron der de eerste is de belangrijke prijs stijging sinds februari 1953. Ik voeg daaraan toe van 1950 tot 1953 heeft de prijsontwikkeling ook niet stil ge staan. Van meet af aan is het duide lijk geweest, dat elk jaar vertraging geld zou kosten, zoals het ook thans nog duidelijk is, dat niemand garande ren kan, dat 1,6 miljoen het eindbedrag is. Het enige zekere is, dat een snel lere voorbereiding een belangrijke be sparing betekend zou hebben. Verder mis ik in dit voorstel een be cijfering van de vermoedelijke inkom sten, die straks tegenover deze uitgaven zullen komen te staan. Wat zal er van deze investering bedrijfseconomisch terecht moeten komen, wat zal er be drijfseconomisch van terecht kunnen komen Wat gaat onze riolering na deze en alle vorige uitgaven per aan sluiting kosten Wat zullen de lasten zijn die jaarlijks door de aangeslote nen opgebracht moeten worden Ik zie het als een omissie, dat ons elke mededeling op dit punt onthouden wordt. Bovendien zult U deze gege vens toch ook nodig hebben als U straks de rijksgoedkeuring voor deze uitgaven gaat aanvragen. Maar, meneer de voorzitter, het pijn lijkst van alles is, dat het nu nog een vraag geworden is of wij binnen.afzien bare tijd nog wel tot de bouw zullen kunnen overgaan. En over deze vraag rept het college geen enkel woord. U vraagt van ons krediet alsof dit de sim pelste kwestie van de wereld is, terwijl wij weten, dat de moeilijkheden dank zij dit late gereedkomen nu bijna onoverkomenlijk zijn. Want ook al krijgt U de regeringsgoedkeuring om tegen dit bedrag tot de bouw over te gaan wat ik hartelijk hoop dan zijn de gelden er nog niet en kan er dus nog niets gebeuren. Toen nu alweer geruime tijd gele den bleek, dat wij geen obligatiele ning meer konden plaatsen, heeft de heer Van Andel er reeds op gewezen, dat wij de boot hadden gemist. Toen ik er bij die gelegenheid op wees, dat er nog een kans zij het een kleine bestond een premielening uit te geven, De witte anjer is het symbool van het Prins Bernhard Fonds. En onder dit symbool zal men de komende week een beroep op u doen tijdens de z.g. Anjer collecte. Het doel van het fonds is financiële steunverlening aan het cul turele leven van ons volk in de ruimste zin (wetenschap, kunst, volksontwikke ling, jeugdzaken enz.). Het Prins Bernhard Fonds doet zelf geen practische culturele arbeid, doch steunt slechts. Een steun die zich be weegt tussen hulp aan b.v. een Hoge Bloeddruk-Centrum in Nijmegen en een plaatselijke Harmonie die in nood zit tussen steun bij wetenschappelijke pu- blikaties en hulp aan leeszalen tussen steun aan het Nederlandse ballet en hulp aan amateur-toneelverenigingen enz. enz. Zegt het u iets dat in 1956 alleen al in de provincie Utrecht voor een totaal bedrag van 13.905,72 financiële steun werd verleend en toegezegd aan Harmo nieverenigingen, Zangverenigingen, Clubhuizen, Athletiekverenigingen, J eugdbibliotheken, Ontwikkelingsver enigingen, Kunstkringen enz. En dat deze steun verleend kan worden zonder dat het Prins Bernhard Fonds gelden ontving uit 's Rijks kas De opzet van het fonds is dan ook dat de benodigde geldmiddelen bijeen wor den gebracht door het Nederlandse Volk. Wij zelf zullen ons verantwoor delijk moeten weten voor onze eigen cultuur. Deze veranwoordelijkheid draagt u op de juiste wijze door in de week van 24 t.m. 29 juni a.s. uw bijdrage aan de Anjercollecte niet te onthouden, hetzij door het kopen van de nieuwste foto van het Koninklijke Gezin, hetzij door het storten van een gift in de collecte bus. Z.K.H. Prins Bernhard, die regent is van het fonds, zei het eens aldus „Aan mooie woorden hebben onze cul turele arbeiders niets, er dienen daden te worden gesteld. Ik zou elke land genoot er van willen doordringen, te beseffen, dat het fonds geen liefdadig heid vraagt, maar een vrijwillige bij drage in het belang van onze culturele opbouw. Het is een zaak van alle Ne derlanders". Inderdaad Het gaat om uw aller zaak. Als dus de dames van de plaatselijke U.V.V., die zich zo bereidwillig met de ze Anjercollecte hebben belast, u een foto van het Koninklijk Gezin of een collecte-speldje aanbieden, weet dan wat van u verwacht wordt en stelt uw daad. En mocht u voor dit mooie doel nog enkele vrije uren beschikbaar wil len stellen om de dames van het U.V.V. te helpen, dan bent u hartelijk welkom bij voor Soest mevrouw P. J. v. d. Stoep-Wessels, Stadhouderslaan 152 voor Soest-Zuid en Soestduinen mevr. P. J. Oranje-Entink, Plas weg 45 voor SoesterbergHulpsecretarie, Vel dm. Montgomeryweg. kwam het college met principiële be zwaren. U, mijnheer de voorzitter, deed toen de positieve toezegging die prin cipiële bezwaren in onze raad tot dis cussie te brengen. Die toezegging is later herhaald, maar nooit gehonoreerd en eenvoudig doodgezwegen, totdat het ook nu te laat is. Ik doe U de eer aan meneer de voorzitter, U daaraan te her inneren, omdat U verzuimd hebt de raad de eer aan te doen toe te lichten waarom U uw woord niet gestand deed. Ik heb er niet voor niets bij de begro tingsbehandeling op gewezen, dat de raad van tijd tot tijd gelegenheid vindt te bewijzen, dat de raad U meer res pecteert dan U dit de raad doet. Hier is weer zo'n geval. Hoe dan ook, veel prijs zal ik er op stel len wanneer het college zich in deze openbaarheid duidelijk over de finan cieringsmogelijkheden zal uitspreken, zo dat een eventueel besluit van de raad, dit krediet toe te staan, geen verwach tingen bij het publiek zal opwekken, die wij als raad niet mogen uitlokken. Het zou goed zijn als u daarbij het reeds eerder toegestane krediet voor verbe tering van de Maatweg, dat hiermede samenhangt, zou betrekken. Dit betekent niet, meneer de voorzitter, dat ik het voornemen zou hebben mijn stem aan deze kredietaanvrage te ont houden. Ik acht aanleg van riolering voor Soest onvermijdelijk en urgent, maar ik stel er prijs op mijn stem te kunnen geven met de juiste kennis van de omstandigheden, waaronder dit ge beurt. FIETSER AANGEREDEN. J. S. uit Amersfoort liep met zijn fiets aan de hand de Birkstraat op, zwaai de naar kennissen, stapte midden op de weg op zijn fiets en werd aangereden door een auto, bestuurd door M. J. D. V. uit Deil. J. S. werd tegen de grond ge smakt en voor zijn vrij lichte verwon dingen werd hem eerste hulp verleend door een passerende automobilist. De fiets werd vernield. DUINKIKKERS. Duinkikkers 1 speelde tegen De Vest en wonnen met 4-1. Direct na het begin van de wedstrijd scoorde P. Timmerman het eerste doelpunt en uit een straf- worp maakte De Vest gelijk. Een straf- worp voor de Duinkikkers werd met goed gevolg genomen door G. v. d. Bor (2-1). P. Timmermans en G. v. d. Bor brachten de stand op 4-1. Van Brandenburg 4 verloren de Duin- kikkers-heren met 2-3. De Soestenaren hadden 3 invallers E. de Jong, K. Peek en C. v. d. Heiden vervingen P. Timmer man, G. Mar is en A. Kraaykamp. Bran denburg liep hard van stapel en maak te 3 doelpunten. Na de rust bracht De Jong de stand op 3-1 en G. v. d. Bor maakte het tweede Soester doelpunt. S.E.C.-NIEUWS. Het S.E.C.-terrein is gekozen voor het spelen voor de beslissingswedstrijd om een plaats in de derde klas tussen Ce- leritudo (Utrecht) en R.K. Avic (Amster dam). De wedstrijd begint zondag om half drie. D.V.A.V. (Diemen) en Nauti lus (Amsterdam) waren de andere kam pioenen, die zich candidaat stelden voor een plaats in de derde klas. Nau tilus behaalde, evenals Celeritudo en R.K. Avic, 7 punten en D.V.A V. viel af. Het is niet onwaarschijnlijk, dat vol gende week de wedstrijd tussen Nauti lus en Celeritudo eveneens op het S.E.C.-terrein gespeeld wordt. Celeri tudo heeft het gepresteerd in twee sei zoenen van de tweede klas-onderafde ling te promoveren naar de vierde klas van de K.N.V.B. en direct in het eerste jaar kampioen te worden. Dinsdag a.s. wordt in hotel „Bos en Duin" de jaarvergadering van S.E.C. gehouden. De bestuursleden Roeijmans en Veldhuijzen treden periodiek af en zijn herkiesbaar, evenals het lid van de elftalcommissie J. van Ginkel. De elf talcommissie zal met een lid uitge breid worden. Candidaat voor deze functie is M. Westerveld. B.B.-OEFENING. Voor de tweede maal is er door de B.B. geoefend en ditmaal waren de blok- ploegen 18 (blokhoofd G. Teeken) en 34 (blokhoofd A. G. C. Boeschoten) aan de beurt. Het kringhoofd van de B.B., de heer P. A. v. d. Werff, de leden van de blok- ploegen die aan de oefening deelnamen en anderen, die hun belangstelling toon den, werden verwelkomd door de heer J. van Leeuwen, plaatselijk hoofd van de B.B. De heer Van Leeuwen achtte het verheugend, dat ook van de andere blokken leden aanwezig waren, die bij deze oefening zouden kunnen zien hoe het moet en hoe het niet moet. Het zou dezelfde oefening van de vorige keer met een kleine wijziging zijn, maar dit maal vond een bespreking vooraf plaats en met de brandweerkazerne als blok- post, een loods van gemeentewerken als blok woningen en de cantine als verza melplaats voor de gewonden werd de situatie uiteengezet. Er is een vlieg tuig neergestort, de bestuurder bevindt zich nog in het brandende toestel, er is een bom ingeslagen in de woningen en op de tweede verdieping bevinden zich gewonden, die slechts met een zwe vende ladder gered kunnen worden. De heer Van Leeuwen wees er in de voorbespreking op, dat de leden van de blokploeg hun blok door en door moe ten kennen en moeten weten waar zich de brandkranen bevinden. Bij de oefe ning moest speciaal aandacht besteed worden aan het uitleggen der brand slangen, maar de meeste aandacht dien de gericht te zijn op het in werking komen van het eigen materiaal. Het vliegtuig stortte neer, de bommen vielen en zware rook wees op een fik se brand. De melder ging er als eerste op uit en er bleek werk genoeg aan de winkel. Er werd geblust en zwaar gewonden werden geholpen en ver voerd een schijndode, een slachtoffer dat bewusteloos was door de rook, een man met een schedelbasisfractuur en in het vliegtuig de piloot, die zware in- Of alle op de laatste raadsvergadering door verschillende leden geuite grie ven en klachten gegrond waren, kan ik als gewone dorpeling, die eens in de vier jaar mag stemmen, niet be oordelen en feitelijk interesseert het me ook niet zo erg meer. Dat valt U misschien tegen van me, maar het is nu eenmaal niet anders. Niettemin heb ik de verslagen van onze raadsvergadering met genoegen gelezen al klinkt dit ook paradoxaal, want ik mag het wel dat onze verte genwoordigers in raadszaken elkaar op een nette, maar daarom niet minder verstaanbare wijze het jasje afborste len. Dit is immers de enige kans om iets te weten te komen over wat in besloten commissievergaderingen op het vuur wordt gezet. Zonder een heel klein beetje heibel in de openbare raads vergadering zouden alle agendapunten vrijwel gesloten boeken voor ons blij ven. Daarom las ik met genoegen het raadsverslag, al bedoel ik daarmee niet te zeggen, dat alles me nu duidelijk is. Van huis uit ben ik de vlugste niet, maar toch vind ik een tegenvaller van 900.000.na een aanvankelijke ra ming van 7 ton, voor 'n rioolzuiverings installatie wel een beetje veel. Ik neem graag op gezag van onze wet houder aan, dat dit voor een deel de schuld is van de „Dano-installatie", maar ik had ook graag gehoord bij wie het andere deel van de schuld zit. Per slot is 900.000.'n sommetje om zuinig op te zijn en in feite zijn we met die sof onze hele lening van 1,3 miljoen weer haast kwijt. Een troost is, dat we voor het geld toch geen huizen hadden kunnen of mogen bouwen, maar er zijn over minder pe- gulanten wel eens meer nare woorden gevallen. Goed, praten we niet meer over. Ook al omdat het er op lijkt, dat ik me toch interesseer voor wat er in de raadsver gadering wordt gezegd. Misschien komt dit wel doordat een der vrouwelijke leden een lans brak voor een betere voorlichting aan het publiek en verzocht de zaken niet af te doen in de commissievergaderingen, doch meer via de raadsvergaderingen in de openbaarheid te brengen. Ik hoop dat we zover nog eens komen. Eerstens omdat ik meen, dat dit de op zet van een „openbare raadszitting" is, maar ook omdat we toch mogen weten wat we in de raad kozen en wie er voor de bekende Piet bijzit en wie niet. H. OEKMAN. wendige kneuzingen en een shock had. Het verzorgen van de gewonden verliep uitstekend evenals het blussingswerk, zodat de kritiek, die na afloop door de plaatsvervangend instructeur, de Heer Dammers, geleverd werd, mild kon zijn. Bij moeilijkheden dienen noodwachters direct overleg te plegen met de man die de witte helm draagt, het blokhoofd of zijn plaatsvervanger. Gewonden moeten eerst buiten de rook gebracht worden, voor aan de behandeling begonnen wordt. Zij moeten afgedekt worden. Het leggen van knopen bij het gebruik van de zwevende ladder dient vereenvou digd te worden. In zijn nabeschouwing kon de heer Van Leeuwen meedelen, dat deze oefening tot de best geslaagden in kring 4 be hoorde en grotendeels was dit wel te danken aan de voorbespreking, die bij de eerste oefening achterwege geble ven was. Een speciaal# compliment kreeg de melder. De heer Van Leeuwen wees erop, dat hij thans zelf 2 jaar voor de B.B. werk zaam is, waarbij veel tijd aan de or ganisatie besteed moest worden. Hij hoopte dat allen, die zich aansloten evenmin zullen aarzelen met het be schikbaar stellen van tijd om de oefe ning bij te wonen. Eigen initiatief is gewenst. De B.B. kan op het ogenblik in Soest 600 man totaal op de been brengen, waaronder begrepen zijn de noodwachters, de telefonistes, de reser- ve-politie en alle andere functionaris sen. Over de vrouwelijke leden had de heer Van Leeuwen slechts lof. Maar 2 °/o was bij de cursussen afwezig ge weest. Het ligt in de bedoeling over enige tijd op te treden in het publiek en als er nog wat meer geoefend is dan worden er per blok straalpijpen met 200 meter slang beschikbaar ge steld. Met een dankwoord aan allen beëin digde de heer Van Leeuwen de bijeen komst, die de oefening besloten had.

Soester Courant | 1957 | | pagina 1