Examentroost. NAAR GEAUTOMATISEERDE OVERWEGEN. SOEST GAAT ZATERDAG NAAR SOEST. IN DE HOEK. DINSAG 25 JUNI 1957. 35e JAARGANG No 48. SOESTER (0 OURANT Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2.10 - per post 2.25 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT 35, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 In de komende tien a vijftien jaar zul len de N.S. alle belangrijke trajecten van automatisch blokstelsel voorzien. Dit houdt in, dat de door personeel be diende armseinen (de ouderwetse sein palen) worden vervangen door moderne lichtseinen, die door de treinen zelf worden bediend. Een groot aantal be mande blokposten zal dan kunnen ver dwijnen. Reeds geruime tijd hebben de N.S. ook het voornemen om op grote schaal over te gaan tot automatisering van de overwegbeveiliging en dit voornemen kan nu gelijk met de invoering van het automatisch blokstelsel worden ver- wezelijkt, want wanneer men met het een bezig is, kan ook gemakkelijk en met minder kosten het ander gelijk worden uitgevoerd. Een voordeel van geautomatiseerde overwegbeveiliging is, dat de kans op storing in de lijnen met automatisch blokstelsel kleiner is dan op andere lijnen. Dit vertelde ons Ir J. J. Hissink, hoofd ingenieur bij de Dienst van Weg en Werken der N.S., toen wij hem bezoch ten om eens een praatje te maken over het overwegprobleem in Nederland. „Inderdaad vormen de overwegen een probleem in ons land. Er zijn hier op een betrekkelijk klein gebied veel we gen en spoorwegen en dus veel krui singen. Een klein deel hiervan, hoofd zakelijk gelegen in grote drukke rijks wegen en in enkele steden, levert geen moeilijkheden op, aangezien men hier viaducten of onderdoorgangen heeft ge maakt, zodat wegverkeer en railverkeer geen hinder van elkaar ondervinden, doch het grootste deel wordt gevormd door gelijkvloerse kruisingen, al of niet beveiligd. Er zijn op de hoofd- en lo kaalspoorwegen 850 bewaakte overwe gen, waarvan er 340 op afstand worden bediend, voorts 2288 onbewaakte over wegen, waarvan 2021 van Andreas kruisen als waarschuwingsmiddel zijn voorzien 206 zijn beveiligd met au tomatische knipperlichtinstallaties en 61 met halve overwegbomen. Voorts zijn er dan nog 3000 niet-openbare overwe gen zoals uitwegen, overpaden en der gelijke zeer verkeersarme overgangen. Miljoenen De spoorwegen doen al het mogelijke om de overwegen zo veilig mogelijk te maken. Miljoenen en nog eens miljoe nen worden er aan besteed. Zo zijn vrij wel alle bewaakte overwegen voor zien van een moderne verlichting met natriumlampen en zijn ongeveer 400 van de belagrijkste bewaakte overwe gen uitgerust met rode knipperlichten. Ook de nieuwste overwegbevloering met betonplaten blijkt een belangrijke vooruitgang. Naast deze verbeteringen ligt het in de bedoeling om de komende jaren de daarvoor in aanmerking komende be waakte overwegen te voorzien van het nieuwe snufje, de automatische halve overwegbomen, terwijl een aantal min der belangrijke bewaakte overwegen en ook enkele onbewaakte overwegen voor zien zullen worden van automatische knipperlichtinstallaties. Waarom juist halve bomen „Waarom prefereert men de automati sche halve overwegbomen informeer den wij. Het antwoord kwam snel „Omdat de normale bomen bij be waakte overwegen, waar het verkeer ten volle op vertrouwt, door mensen worden bediend, die door omstandig heden in gebreke kunnen blijven. Hun taak is zwaarder dan men zou vermoe den omdat er grote verantwoordelijkheid op hen rust, namelijk het bepalen van het moment waarop de bomen moeten worden gesloten. Bij een overweg met druk verkeer is dit steeds een probleem, want de overwegwachter wil het ver keer zo min mogelijk hinderen, doch anderzijds draagt hij de verantwoorde lijkheid, dat de bomen toch op tijd dicht zijn en er geen ongelukken kunnen ont staan. Bovendien kunnen zich omstan digheden voordoen waardoor de wachter vergeet te sluiten en dit komt in weer wil van alle maatregelen toch nog voor. Gelukkig is het aantal ongevallen met ernstige gevolgen hiervan zeer klein, doch dit neemt niet weg, dat het een gevaar betekent. Met de automatische halve overwegbomen ondervangt, men dit gevaar. De naderende trein stelt zelf de overwegbomen in werking en menselijkerwijs gesproken is het uitge sloten, dat de bomen zouden openblij- ven. Bij nadering van de trein gaan ongeveer 30 seconden voor het passeren van de overweg bellen luiden en rode lichten knipperen. Het wegverkeer wordt dus duidelijk gewaarschuwd. 5 seconden later gaan de bomen lang zaam zakken, die hierover ongeveer twaalf seconden doen. Door de halve bomen is insluiten uitgesloten want wie eenmaal onder de boom door is, kan verder rijden en dus zorgen van de spoorbaan te zijn voordat de trein passeert. Zijn de bomen neer, dan houden de bellen op, doch de lichten blijven knipperen. Is de trein gepasseerd, dan gaan de bomen vanzelf weer open en stoppen de knipperlichten pas, wan neer de bomen hun verticale stand heb ben bereikt. Nog geen minuut wachten. Het geweldige voordeel van dit systeem is ten eerste, dat er geen mogelijkheid bestaat dat de bomen open blijven, ten tweede, dat de wachttijd voor het weg verkeer tot een minimum wordt be perkt. Voor het passeren van een trein zijn hoogstens 45 tot 50 seconden wach ten nodig en dan kan men weer ver der. Mocht er echer dadelijk van de an dere kant een trein naderen, dan kan de wachttijd verdubbeld worden. Maar het enorme lange wachten, zoals bij normale bewaakte overwegen, behoort dan tot het verleden. Behalve economi sche voordelen door minder tijdverlies geven korte wachttijden voor het weg verkeer nog het voordeel dat er geen lange files worden gevormd die steeds extra gevaar meebrengen. De leden van de Soester sportvereni gingen die zatedag a.s., om 11 uur, naar Soest in Westfalen vertrekken, zijn vrijdagavond in restaurant Eemland bijeen geweest als gasten van de Soes ter Sportfederatie voor een bespreking. De voorzitter van de S.S.F., de heer W. J. van Schaffelaar, zette uiteen hoe de contacten gelegd waren, die geleid hebben tot het bezoek van een 50-tal Soester sportslieden aan de duit- se gemeente van dezelfde naam. Het eerste contact was door de burge meester gelegd en enige jaren geleden kwamen de duitsers hier. De herin nering aan dit bezoek is een prettige, evenals die van het bezoek, dat het vorig jaar aan onze gemeente gebracht werd. Het gemeentebestuur zag in de internationale sportweek, die toen ge- i ouden werd, een middel om goodwill te kweken en ook het bestuur van de S.S.F. achtte dit nog belangrijker dan de sportieve prestaties. In Soest (Wf.) is een sportprogramma samengesteld, dat van 29 juni tot en met 6 juli afgewerkt zal worden en daarnaast zijn er verschillende trips in Ge omgeving, zodat niet alleen aan de sport maar ook aan de recreatie en ontspanning gedacht is. De afgevaardigden van onze gemeente gaan naar Soest met de nationale vlag, de vlag van de gemeente Soest en de vlag van de S.S.F. Vooral het mede- nemen van de nationale driekleur schept verplichtingen. Het vorig jaar was men in onze gemeente bijzonder tevreden over het correcte gedrag van de duitse sportmeisjes en sport jongens en het is nu de taak van de neder- landse sportbeoefenaars uit Soest te tonen, dat het niet in de bedoeling ligt in herinnering te brengen wat 15 jaar geleden gebeurde. Internationale sport- uitwisseling wordt door het rijk gepro pageerd, dus een gemeente mag daar niet afwijzend tegenover staan. De reis wordt gemaakt met financiële steun van het gemeentebestuur, want de deelnemers betalen slechts 17,50 aan de reis. Zij worden ondergebracht bij particulieren, zoals dit het vorige jaar met de duitse deelnemers aan de sportweek in onze gemeente gebeurde. De voorzitter van de S.S.F. hoopte op een correct gedrag, zodat het doel van deze uitwisseling, het kweken van be grip voor elkaar, zou bereikt worden. De secretaris van de S.S.F., de heer Joh. Uiterwijk, sprak over de moeite die gedaan is om deze sportuitwisseling op een later datum te houden, maar dit was onmogelijk door het deelnemen van de voetballers. Er is een strikt gesloten voetbalseizoen in Duitsland en dit begint op 1 juli. De voetballers spelen op zondag 30 juni, dus later kan het niet. Slechts 4 van het elftal blijven de hele week en de anderen Gij arme in dat kaal lokaal, terwijl de lieve zon schijnt, terwijl uw hele hersenkas een opgedroogde bron schijnt. Gij arme, die daar transpireert vanwege al die vragen. De heer, die jou die vragen doet, doet 't niet om je te plagen. Hij doet eenvoudigweg zijn plicht, hij vraagt wat je moet wéten, een zeker aantal jaren t'rug heeft het net zo gezeten. Nu gij daar zo te zwoegen zit, te hopen en te vrezen denkt ge misschien wat zou ik graag d'examinator wezen Kijk, als je hem dat voorstel deed, zei hij beslistda's bèstig Graag, jongeman, ik ruil direct ik twintig en jij zestig CLINGE DOORENBOS. moeten zondag of maandag al weer terug. De officiële ontvangst door het ge meentebestuur van Soest vindt plaats op zaterdagavond, te 8 uur. Zondagmiddag de voetbalwedstrijd, dinsdag het turnen, groepsgymnastiek, paard, brug en een grote oefening met beoordeling door een jury. Het vo rig jaar hebben de Soester meisjes de derde plaats bezet, dus er is nu een kans het beter te doen. Donderdag zwemmen. Er gaan op het ogenblik maar 2 zwemsters en 3 zwemmers mee daar de anderen door schoolverplich- tingen verhinderd zijn. Er was gere kend op 12, die zouden deelnemen aan 100 m. vrije slag, 100 m. schoolslag, 50 m. rugslag, 50 m. vlinderslag, duiken, estafette en" polo. Dit zal wel iets gewijzigd moeten worden, al is het te hopen, dat nog meer zwemsters en zwemmers zich zullen aanmelden. Vrijdagavond tafeltennis en de zondag ervoor wordt er in Soest (Wf.) een toer nooi gehouden, waaraan tafeltennissers uit onze gemeente kunnen deelnemen als oefening voor de wedstrijd op vrij dag. Op maandag en woensdag zullen grote tochten gemaakt kunnen worden. Het ligt in de bedoeling dat zoveel mogelijk in de kleuren van onze ge meente gespeeld wordt en de deelne mers krijgen insignes op met „Soest- Holland". De heren Schagen, Schrijvers en v. d. Bor stelden zich beschikbaar voor het het dragen van de vlaggen, waaronder de deelnemers voor de gemeente Soest op het sportveld zullen laten zien wat ze kunnen. Het gemeentebestuur verzorgt de uit zending onder supervisie van de S.S.F., terwijl de heer Van Schaffelaar erop wees, dat de leidsters en leiders verant woordelijk zijn voor de gedragingen van de deelnemers, zodat een incorrec te houding ook hen zou aangerekend worden als hiervan sprake is. Noch het gemeentebestuur, noch het be stuur van de S.S.F. is gesteld op het jagen naar prijzen. Het is leuk als er behoorlijke prestaties geleverd worden, maar belangrijker is, dat de Soester deelnemers een prettige week zullen hebben in een gezellige sfeer. De verantwoordelijkheid van de leid sters en leiders maakt het nodig dat de deelnemers niet op eigen houtje ini tiatieven gaan ontwikkelen, en dat zal blijken, dat ook zonder dat een gezellige week de afgevaardigden van onze gemeente wacht. Hoe het met de bandbalsters gaat is nog niet bekend, omdat er in het Duitse Soest niet gehandbald wordt. De voorzitter achtte het echter heel goed mogelijk, dat uit een naburige plaats een handbalteam tegen de Soes ter dames zou kunnen spelen. Het is echter niet mogelijk contact hierover op te nemen voor de aanwezigheid in Soest (Wf.). Tenslotte sprak de heer Schaffelaar de wens uit, dat de deelneemsters en deelnemers zouden voldoen aan de verwachtingen, die door het gemeente bestuur en het bestuur van de S.S.F. gesteld zijn en dat de deelname zo prettig zal blijken, dat achteraf ge zegd wordt „dat wil ik nooit meer missen". S.V.D.U.-K.P.S. De veteranen van K.P.S. spelen woens dagavond op het K.P.S.-terrein tegen de veteranen van S.V.D.U. (marechaus see). De wedstrijd begint om 7.15 uur. GESLAAGDE SPORTDAG TE OVERSCHIE. Zondag j.1. waren onze 4 plaatselijke sportverenigingen „B.D.C." (voetbal), „Crescendo" (gymnastiek), „Shot" (tafel tennis) en „Vitess" (wandelen) te gast bij de sportverenigingen te Overschie. Dit bezoek gold als een tegenbezoek, daar de Overschiese sportverenigingen vorig jaar een bezoek aan Soest brach ten. Het gunstige weer was zeker van in vloed op de stemming van spelers en speelsters en toen na een gezamelijk ontbijt de aalmoezenier van de Over schiese sportverenigingen de sportdag opende met een toepasselijk woord kon het programma een aanvang nemen. S.V.O.-B.D.C. (voetbal) 3-4. Ii een frisse en aan beide zijden spor tief gespeelde wedstrijd wist B.D.C. wederom de overwinning te behalen. S.V.O. ging vlot van start en stond al spoedig met 2-0 voor. Dit was vooral te danken aan de voorhoede, die met goed opgezette combinaties de B.D.C.-ach- terhoede keer op keer verschalkte. Naarmate de wedstrijd vorderde kwam B.D.C., dat verschillende jongere spe lers had opgesteld, er beter in en deze jongeren bleken net wat meer uithou dingsvermogen te bezitten, want zij wisten tenslotte een 3-2 achterstand om te zetten in een 4-3 overwinning. S.V.O.-Crescendo (gymnastiek). Door het stralende zomerweer konden de gymnastiekdemonstraties in de open lucht gehouden worden. Bij de dames van Overschie zagen wij hoe interessant er gewerkt kan worden op de evenwichtsbalk, terwijl ook de oefeningen met knotsen opvielen. Onze plaatselijke vereniging „Crescendo" bracht ook een zeer gevarieerd program ma. Vooral de gemengde oefeningen met het paard en de brugoefeningen waren van prima gehalte. En dat dit ook werd gewaardeerd door het talrijke publiek bewees wel het enthousiast applaus. W.V.O.-Vitess (wandelen). De nog jonge wandelvereniging „Vitess" heeft op deze sportdag een goed figuur geslagen. Na eerst de avondvierdaagse uitgelopen te hebben, startten zij zon dagmiddag te samen met W.V.O. voor een wandeltocht van pl.m. 20 k.m. Begunstigd door het mooie weer kon den de deelnemers(sters) genieten van de prachtige tocht. De wandelvereniging W.V.O. had hier toe een prachtige route uitgestippeld, welke voerde door 't mooie polderland van Zuid-Holland. Keurig werd er door de beide verenigingen gelopen. Dit eer ste contact tussen de wandelverenigin gen van Overschie en Soest kan zeer geslaagd genoemd worden. Overschie—Shot (tafeltennis) 11-25. Als laatste onderdeel van deze sport dag waren alle deelnemers en deelneem sters getuige van een interessant tafel tennisduel tussen Overschie en Shot. Het meest opvallende in deze wedstrijd waren niet de uitslagen doch de spor tieve sfeer, waaronder de wedstrijden werden gespeeld. Dat onze plaatsgenoten uiteindelijk een flinke overwinning behaalden was het gevolg van het spelen in een hogere klasse. De uitslagen waren alsvolgt Overschie A-Shot A 4-5. Overschie B- Shot B 2-7. Overschie C-Shot C 0-9. Overschie D-Shot D 5-4. Tegen 8 uur 's avonds waren alle ver enigingen met supporters gezamenlijk verenigd en al spoedig zat de stemming fi goed in, maar tegen 10 uur moest deze sportdag worden besloten om niet al te laat in Soest te arriveren. Namens de 4 sportverenigingen sprak de heer B. van Haarlem een dankwoord. Spreker zeide o.m. getroffen te zijn door het vele werk, dat de Overschiese sport verenigingen zich hebben getroost om de spelers en speelsters van de Soester verenigingen een onvergetelijke dag te bezorgen. Hij wenste de verenigingen veel succes toe en een tot ziens in 1958. LEERLINGENAVOND. Begin juli zullen de leerlingen van de pianolerares Ida Reinink-Jongsma weer hun voordrachtavond geven. In afwijking met voorgaande jaren zal er deze keer geen zangspel worden op gevoerd. In de plaats daarvan zal de heer Loe Bonger met zijn volksdans groep optreden. Het spreekt van zelf, dat ouders en gezinsleden, vrienden en vriendinnen in de eerste plaats gein- Het toewijz n van 20.000.000,door onze regering aan „achtergebleven ge bieden" heeft bij heel veel nederlanders verbazing gewekt. Niet omdat zij niet inzien dat achtergebleven gebieden hulp behoeven, doch meer omdat het zo grif gegeven wordt in een tijd, dat juist van regeringszijde zo gejerimieerd wordt over de financiële toestand van ons land, die inderdaad miserabel is. Er zijn zelfs dwarskijkers, die onze ei gen wet er bij halen, die zo ongeveer zegt dat hij of zij, die betaling doet terwijl hij weet dat hem een faillisse ment boven het hoofd hangt, zich schul dig maakt aan „bedriegelijke bankbreuk". En de rechter is in die gevallen niet karig met zijn straf. Hoe het ook zij, ik gun die achtergeble ven gebieden onze 20 miljoen wel, zo goed als ik de miljoenen gun aan de ned. opera, ballet en nog zo het een en ander, maar toch zou ik wel willen we ten in welke vorm de hulp aan die gebie den wordt gegeven. Ik weet een geval van „hulp" aan een bevriend achterblijvende natie, waar de hulp onmiddellijk werd omgezet in grote luxe automobielen voor de H.H. regeerders, die bij hun aftreden hun persoonlijk eigendom bleven, in frigi- daires en dergelijke wel prettige maar niet absoluut noodzakelijke dingen. U mag raden welk land dit was en voor wie iets afweet van de gangbare men- talitiet in heel veel achtergebleven ge bieden, staat het vrijwel vast, dat deze gang van zaken meer zal voorkomen. Daar onder de „achtergebleven gebie den" ook landen zijn, waar honderddui zenden mensen vaak klei slikken om van het altijd knagende hongergevoel af te komen, vraag ik me af of bij het ver lenen van de credieten niet kan worden voorgeschreven, dat b.v. de helft moet worden besteed voor de aankoop van levensmiddelen. Wij en de andere landen die overschot ten hebben, zouden uiteraard tegen kost prijs moeten leveren, hetgeen toch al tijd nog te verkiezen is boven het schan dalig vernietigen. Technisch is het mo gelijk vrijwel alle levensmiddelen te conserveren, terwijl er in Amerika vol doende opgelegde schepen zijn, om voor distributie te zorgen. Natuurlijk zijn er ook andere zaken in deze landen nodig, maar hulp aan de hongergebieden, met de door de wereld te verstrekken miljoenen, lijkt mij toch het eerst geboden. Mijn eigen hap zou mij er ook beter door smaken. H. OEKMAN. teresseerd zullen zijn bij deze avond, maar door de medewerking van de volksdansgroep zal er voldoende ge zellige afwisseling zijn om alle aanwe zigen een prettige avond te bezorgen. In de eerste plaats gaat het er echter om, dat de leerlingen van klein tot groot de gelegenheid krijgen hun vor deringen in de kunst van het pianospel ten gehore te brengenallen zien er gespannen naar uit dit te mogen doen. Per advertentie in dit blad zullen meer dere bijzonderheden bekend worden ge maakt. GESLAAGD. Onze plaatsgenoten D. Pureveen en A. Bos slaagden in De Bilt, bij de Maatschappij voor Tuinbouw en Plant kunde, voor het diploma tuintekenen. R.K. OPENBARE UITLEENBIBLIOTHEEK. Nieuwe boeken. Romans Berkhof. De man in het mid den. Corsari, Charles en Charlotte. Guozenko, De val van de reus. Han Suyin, Regen zal ik drinken. Hulme, Zuster Luc. Lambert, Zwijg stil mijn hart. Lehmann, Geluk op vier benen. Mattews. Ik was een russisch meisje. Pauwels, Het recht viert feest. Simenon, De gebroeders Rico. Tho mas. Om vier uur op het San Marco- plein. Trevor, De slag om Engeland. Turnbull. De jaren glijden voobij. Ullman. Rio del Sol, de rivier van de zon. Undset. De trouwe vrouw. De Vries, De jeugd vliegt uit, dl. 2 Duitse romans Böll, Unt sagte kein einziges Wort. Katz, Leid in der Stadt, Mann, Königliche Hoheit. Franse romansSimenon, Maigret et la jeune morte. Engelse romans Dickens, David Cop- perfield. 2 delen. Ebehart, Speak no evil. Mankiewicz, Trial. O' Brien, The last of summer. Sayers, Strong poison. Steinbeck, Tortilla flat. v. Tilburg Clark, The ox-bow incident.

Soester Courant | 1957 | | pagina 1