ROUW- TROUW* GEZOND LEVEN GEEN GARANTIE VOOR EEN LANG LEVEN! SOLEX Motorhuis MOBI VIERDAG SOEST. Voor de verkoop van uw oud papier, „CIBAS" - BUSCH ZONEN MENINGEN VAN ONZE LEZERS. KAN DE KINDERARBEID KWAAD? Officiële Mededelingen. „ALS NIEUW". VRAGENDIENST. ERKENDE A. N. W. B. AUTORIJSCHOOL VAN DOOREN LANG LEVEN IS OOK EEN GEESTELIJKE KWESTIE. De meeste mensen willen toch wel graag lang blijven leven, ook al bewe ren ze wel eens te hopen, niet oud te worden. De angst voor oud worden zit niet zozeer in het bang zijn een hoge leeftijd te bereiken, als wel voor finan ciële afhankelijkheid en lichamelijke gebreken. Is de op leeftijd gekomene ge zond en geniet hij of zij van een pen sioentje, dan willen ze heus nog wel een paar jaartjes mee, hetgeen volko men begrijpelijk is. Hiermede is het bewijs geleverd, dat men graag oud wordt. Volgens de statistieken geniet de ge middelde pensioentrekker ongeveer elf jaar van zijn of haar pensioen, maar bij het bestuderen van deze statistie ken, die een prachtige bron zijn om te zien hoe lang verschillende categorieën mensen leven, komt men tot wonder lijke ontdekkingen. Zo blijkt, dat heel wat mensen, die een gezond leven in de buitenlucht achter de rug hebben, niet zo lang van hun verdiende oude dag genieten als zij die op andere manieren hun leven sle ten. Natuurlijk geldt dit niet voor ie dereen persoonlijk, maar op het totaal blijkt dit verschil wel duidelijk. Uitgerangeerd Zo zijn er b.v. veel zeelieden, die een maal gepensioneerd snel in vitaliteit achteruitgaan. Wat kan hiervan de oor zaak zijn De oorzaak moet waarschijnlijk gezocht worden op het geestelijk terrein. We vinden dit verschijnsel ook bij andere beroepen en wel bij die mensen die een stevig leven van hard werken in de buitenlucht gewend zijn. Wanneer zij gepensioneerd zijn, kunnen zij zich niet meer aan hun normale werk wijden met als resultaat dat zij zich letterlijk „dood vervelen", omdat zij door hun vroegere drukke werkzaamheden nooit geleerd hebben zichzelf met iets anders bezig te houden. Zij teren hoofdzakelijk op de herinnering aan hun geliefde werk, dat niet meer gedaan kan worden en gaan dikwijls geestelijk dood. Hebben gepensionneerde zeelieden het voorrecht, dat zij bij de zee blijven wo- VOOR SOEST BIJ Kerkstraat 59 - Soest - Tel. 3830 nen, dan zijn zij altijd aan de haven te vinden. Maar worden zij in hun ogen „gedegradeerd" tot landrot, dan gaat het meestentijds snel bergafwaarts. Hetzelfde verschijnsel zien we bij boe ren, wanneer zij zich op hun oude dag niet meer met het landwerk kunnen be moeien. Kunnen zij hun stem nog laten gelden in het bedrijf, ook werken ze zelf niet meer, dan gaat het nog wel, maar is dit niet het geval, dan gaan zij de zelfde weg als de zeelieden. En zo zouden we nog meer beroepen kunnen opnoemen. Hobby als redding. Merkwaardig is, dat dit verschijnsel zich onder hoofdarbeiders minder voordoet, al zijn er hier natuurlijk ook die het verschrikkelijk vinden wanneer ze hun werk moeten neerleggen, maar zij kun nen zich er over het algemeen beter in voegen. De aard van hun werk heeft veelal meegebracht, dat zij veel vrije tijd overhielden, waarin zij verpozing zochten met een hobby of iets derge lijks en dit komt hen na de pensionering ten nutte. Dan hebben zij iets om han den en hun leven blijft zin hebben, met als gevolg dat zij langer leven. Natuurlijk is deze geestelijke kwestie niet de enige factor die een rol speelt bij het al dan niet oud worden, want ook de algehele gezondheidstoestand is van zeer groot belang, maar toch is de geestelijke factor van meer belang dan men op het oog zou vermoeden. Zo zien we, dat mensen met hobbies of liefhebberijen volgens de statistieken een groter kans hebben op een lang leven, dan zij die dit missen. VEILIG VERKEER. Veilig Verkeer is een aangelegenheid die ons allen aangaat want ieder jaar wordt de lijst van slachtoffers groter en niemand kan zeggen dat het hem niet overkomen kan omdat hij het ver keer door en door kent. Er zijn namelijk anderen die het niet kennen of er zich weinig aan gelegen laten liggen omdat ze zich koningen op de weg voelen. Tegen deze onverantwoordelijke ele menten, de onwilligen in het verkeer, vecht het Verbond voor Veilig Verkeer. Daarnaast wil het ook voorlichting bie den en tot dit doel wordt nu al 4Vs jaar door ons land gereisd waarbij iedere gemeente, ieder dorp en ieder gehucht bezocht wordt. Groningen, Gelderland, Brabant, Overijsel, Zeeland, Zuid-Hol land en Limburg zijn al aan de beurt geweest en thans wordt de provincie Utrecht bewerkt. Dinsdag was Soest aan de beurt en de politie verleende alle medewerking. Bij het politiebureau stond een stand voor de uitgifte van folders en de verkoop van velerlei nut tige zaken, er reed een propaganda- auto door de straten en dinsdagmid dag werden de kinderen in het St. Josef- gebouw op films onthaald. Dinsdagavond marcheerde P.V.O. en de drumband van Olympia door de straten met achter zich de verkeersbrigadiertjes en om 8 uur was de zaal van het St. Josefge bouw goed gevuld, al hadden er wat meer ouderen moeten zijn. Er werden films gedraaid. De korpschef van de politie, de heer C. van Es, dankte P.V.O. Olympia en de jeugdige verkeersrege laars en inplaats van de heer Zieke- meyer sprak de heer J. v. d. Scheer uit Amersfoort. Omdat er zoveel kinde ren waren werd het maar een enkel woord. Hij dankte de korpschef van de Soester politie en allen die deze veilig- verkeersdag mogelijk gemaakt hadden, in het bijzonder adjudant De Raedt. Het verkeer in ons land heeft het vorig jaar bijna 1600 doden gekost en 400 waren kinderen. Wij moeten er reke ning mee houden dat over een tiental jaren het verkeer verdubbelt zal zijn, maar wij dienen er voor te waken dat het aantal verkeersongevallen eveneens verdubbelt. Als iedereen er van doordron gen raakt dat elke dag een veiüg-ver- keersdag behoort te zijn dan zijn we al een stuk op de goede weg. Kinde ren spelen hierbij een belangrijke rol en het is gewenst dat de ouders deze aangelegenheid niet uitsluitend door de onderwijskrachten laten behartigen maar hun kinderen zelf dagelijks wijzen op de gevaren van de weg en de midde len om die te bezweren. VUURWERK. Op 5 augustus wordt prinses Irene 18 jaar en de V.V.V.'s van Soest en Baarn organiseren met de Baarnse en de Soes ter Oranje-vereniging en het Oranje comité Soest een vuurwerk dat bij de Gedenknaald zal worden afgestoken. ONVOORZICHTIG. Op de hoek van de Verl. Talmalaan en de Beukenlaan stak een onvoorzich tige mevrouw per fiets de weg over zonder uit te kijken. Zij werd aangere den door een personenauto en viel. Dr Van Dorssen behandelde haar voor een hoofdwonde en een lichte hersenschud ding waarna zij door de E.H.B.O.-zie- kenauto naar huis gebracht werd. LOMPEN, OUD IJZER EN METALEN alsmede diverse opruimingen SOESTDIJK TELEF. 3397 VREDEHOFSTRAAT 32 SNELLE en ACCURATE BEDIENING met eigen geregelde ophaaldienst. 100 SERVICE. Ik zie het kweekgras en de melde Op het Hertenlaantje welig groeien, Waar hondsdraf en het varkensgras ln volle schoonheid staan te bloeien; De heesters in groot soortental, In doodsnood smekend om wat water. „Ja", zegt d' Inspector, „dat komt later, 'k Wacht op een milde regenval". De meidoorn, schoon van vorm en stand, Een schat van duizend rode bloemen - O meidoorn, 'k mocht uw schoonheid roemen - Staan stervend aan de wegenrand. Inspector, wil u thans beijveren, Tevredenstellen het publiek. Heer adviseur, wil van mij leren Het gaat niet zonder dynamiek M. SNOR, BEKENDMAKING. De burgmeester van Soest gelet op ar tikel 17 van de wet van 8 september 1950, stbl. K 425, houdende voorlopige regeling in zake het Nationaal Plan en streekplannenmaakt bekend dat op 1 juli 1957 ter provinciale griffie van Utrecht een ter secretarie der gemeen ten Amersfoort, Baarn, De Bilt, Breu- kelen. Doorn, Driebergen-Rij senburg, Jutphaas, Kamerik, Loenen, Loosdrecht, Maarsen, Maartensdijk, Montfoort, Rhe- nen, Schalkwijk, Soest, Stoutenburg, Tuil en 't Waal, Veenendaal, Vleuten- de Meern, Vreeswijk, IJsselstein, Zeg veld en Zeist voor een ieder ter inzage wordt neergelegd het bij Koninklijk besluit van 6 april 1957, nr. 7, gedeel telijk goedgekeurde streekplan tot be scherming van de waterwinplaatsen ten behoeve van de drinkwatervoor ziening in de provincie Utrecht. Soest, 25 juni 1957. Mogen wij onze kinderen in de vacan- tie arbeid laten verrichten, wanneer ze dit wensen Zonder meer kunnen we deze vraag bevestigend beantwoorden. Waarom mogen, onze zonen en dochters wel aan het strand gedurende de ge hele dag graven en baggeren en waar om mogen ze niet op een boerderij hel pen de oogst binnen halen Beide soor ten van inspanning zijn een vorm van arbeid, alleen kan in het laatste geval nog geld verdiend worden en le vert het jongmens ook nog een bijdrage tot de oplossing van de arbeiders- schaarste. Men vergeet dikwijls dat dit een reëel probleem is, dat voor onze gehele volks huishouding van belang is. Juist in de vacantiemaanden bestaat er een top in de vraag naar vooral ongeschoolde krachten. Alleen de verschillende vor men van seizoenarbeid vragen al dui- zende paren handen extra. Bij de oogst- werkzaamheden en de oogstverwerking, bij de vele door de vacantie geschapen extra baantjes in zwembaden, bij de verkoop van ijs en versnaperingen op biezondere verkoopplaatsen, door de vraag naar gidsen en noodhulpen leve ren 'n vermeerdering van werk op, die moet worden opgevangen. Wat zou er gebeurd zijn indien het vorig jaar die honderdduizend paar handen van hel pende scholieren eens niet uit de mou wen waren gestoken Het is dus van de zijde der maatschappij niet alleen een tegemoetkoming aan de jeugd of een aardigheid. Het is bittere noodzaak. De schooljeugd vervult een economische functie en die misstaat haar geenszins. En de schooljeugd zelf? De jeugd stelt nu eenmaal andere eisen aan het leven dan vader of grootvader in zijn tijd. Vroeger verplaatste men zich in de zomermaanden zo'n twin tig tot tweehonderd kilometer. Thans zijn de limieten vertienvoudigd, bijge volg ook de kosten. Men moet iets ver der van huis dan voorheen om zijn blik te verruimen. Daar is geld voor nodig en het is lofwaardig wanneer de jeugd zich spontaan aanbiedt om dat geld zelf te verdienen. Men weet hier ook weinig tegenover te zetten. Men werpt zich alleen op de bestedingszijde van dat geld. Scholie ren die in de vacantie een goed loon weten te verdienen, zouden niet meer terug naar school willen. Men leert in de vacantie veel geld uitgeven en men stelt dan óók hoge eisen tijdens de schooltijd. De kinderen zouden een te groot onafhankelijkheidsgevoel krijgen. Op de besteding van het verdiende geld kunnen de ouders toezien. Men kan bepalen hoeveel van het verdiend geld voor vacantiedoeleinden mag worden uitgegeven en welk deel gespaard moet worden. Al te grote ijver voor het ver werven van geld kan worden getemperd door heffingen voor de aanschaf van boeken, sportbenodigdheden en des noods voor kostgeld. Indien bij stijging van de inkomsten een steeds groter deel in de gezinskas vloeit, neemt de animo voor het zelf verdienen spoe dig af, even spoedig als de liefhebberij voor overwerk bij volleerde werkne mers wanneer de progressieve belas tingtarieven beginnen te werken. Bij lange arbeidstijden dienen de ouders het tempo zowel als de duur van de „werktijd" volkomen in handen te hou den. Men kan de kinderen b.v. verbie den om een taak aan te nemen, die de gehele vacantie duurt, wanneer men dit te vermoeiend acht. Men kan even zeer toezicht houden op het aantal ar beidsuren per dag. Algemene normen zijn daarvoor niet te geven. Er zijn eenvoudige taken voor al in de open lucht, die een leerling van de middelbare school wel geduren de de gehele vacantie kan verrichten, waarna hij toch weer met een frisse geest zijn schoolwerk zal kunnen aan vatten. Geeft men de zelfde knaap een taak op kantoor of in een fabriek, dan zou hij beslist niiet meer dan enkele weken vacantiewerk mogen aannemen. Er zijn nog andere teugels. De moderne tijd laat trouwens de ouders niet alleen in het tomen van de jeugd en het houden van toezicht op al te en thousiaste werkgevers. Hebben zij niet de hulp van personeelchefs, die heus enige mensenkennis hebben en weten waar zij het enthousiaste jonge volkje moeten plaatsen Vergeten zij het be staan van een reeks sociale wetten, die er ook zijn voor tijdelijke werknemers, zoals de ongevallenwet, de invaliditeiits- wet, ziektewet en het ziekenfondsbe- sluit om niet te spreken van de alge mene ouderdomswet. Schooljongens en -meisjes staan in de maatschappij aan dezelfde gevaren bloot als andere en moeten dus dezelf de bescherming genieten. Ongevallen b.v. komen in de meestjmschuldige baan tjes voor. Men zorge voor verzekering. Ambtenaren van arbeidsinspecties, raden van arbeid en arbeidsbureaus staan bo vendien gaarne klaar voor ouders en opvoeders om voorlichting te geven over mogelijkheden, rechten en verplichtin gen van scholieren, die in de vacantie iets willen verdienen. Passeert men een reeks van deskundigen en komt men later tot de ontdekking dat een werkgever dochter of zoonlief bij de neus heeft genomen, dan is men daar voor zelf verantwoordelijk. De karaktervorming. Het karakter van de scholier speelt hierbij een grote rol. De meeste ouders kennen hun kinderen wel en weten dus ook welke benen de weelde van „eigen inkomen" kunnen verdragen. Bovendien is er het onderwijzend personeel dat gaarne advies geeft. Ook moet men bij alle voordelen enige nadelen onver mijdelijk accepteren. In het algemeen kan echter wel worden gesteld, dat het contact met de reali teit van het leven vele scholieren een meer nuchtere kijk op het leven geeft. Deze kijk misten in het verleden velen, die zo van de schoolbanken in de ijs koude werkelijkheid kwamen en dan menigmaal in een maatschappelijk be vroren toestand geraakten. Voor het aanvaarden van verantwoor delijkheid en het op de juiste wijze waarderen van geld kan het baantje in de vacantie een gezonde correctie zijn van een overmaat aan boekengeleerd heid en een te kort aan werkelijkheids zin, waarmee in het verleden vele jon geren het harde leven werden inge zonden. „Te koop aangeboden een personen auto, als nieuw, bouwjaar 1950, geen olie". Ziedaar de aanhef van een ad vertentie, zoals men die dagelijks in alle kranten kan tegenkomen en die een eventuele koper een bron van vreugde maar ook een bron van narigheid en kosten kan schenken. Toch is het, wanneer dit laatste het geval is, slechts eigen schuld van de koper, want er is geen sprake meer van gewone goedgelovigheid, wanneer iemand aanneemt dat een - reeds vele jaren gebruikte auto - „zo goed als nieuw" zou zijn. Wie dat meent, geeft blijk van onvoldoende kennis in auto zaken, iets wat overigens helemaal geen schande is, maar door sommigen blijk baar wel zo wordt opgevat. Het is daarom ook altijd beter enkele tien tjes uit te trekken voor een deskundig onderzoek, waarbij o.a. de K.N.A.C. of de A.N.W.B. behulpzaam kunnen zijn, dan achteraf tot de conclusie te komen „een kat in de zak" te heb ben gekocht. Het is nu eenmaal absoluut onmoge lijk dat een wagen, die al vele jaren dienst heeft gedaan „als nieuw" is. Een dergelijk object mag natuurlijk teke nen van slijtage vertonen - daar is de prijs ook naar - maar om de mate van die ouderdomsverschijnselen te be palen, daar hebt u de hulp van een specialist voor nodig. Wel of geen olie? Een even vreemde zinsnede is die, waarin als toppunt van kwaliteit de aanduiding „geen olie" wordt gebruikt. Het is niet te hopen voor de toe komstige eigenaar, dat de motor wer kelijk in het geheel geen olieverbruik zou hebben, want in dat geval zou de zaak spoedig vastlopen en dat kan na- A. L. V. Als een schoorsteen met roet is aangezet en de bewoners er reeds 6 jaar wonen, wie moet' dan die schoor steen laten schoonmaken, de huurder of de eigenaar AntwoordTenzij in een huurcontract het schoonmaken van de schoorsteen voor rekening komt van de huiseige naar, is de huurder verplicht deze kos ten voor eigen rekening te nemen. Abonnee. Is een vink een bescherm de vogel, zodat deze niet opgesloten mag worden in een volière AntwoordInderdaad, de vink is een beschermde vogel. A. J. Wij hebben sedert kort een meisje van 15 jaar als hulp in de huis houding voor 3 maal per week, in to taal 12 uurloon 10.Welke soci ale verplichtingen rusten op mij Antwoord Het meisje werkt meer dan 2 dagen per week bij u (of dit volledige dagen zijn of niet doet hier niets ter zake) weshalve u voor haar moet plak ken 3 x een rentezegel van 0.08. Als het meisje 16 jaar geworden is, moet er 3 x per week een zegel van 0.10 geplakt worden. Loonbelas ting is niet verschuldigd, echter wel premie voor de algemene ouderdoms wet en wel 0.78 per week. J. A. Indien men naast weekloon vrije kost geniet, moet daarvan dan loonbelasting betaald worden AntwoordJa zeker. Geniet u alleen vrije kost, dus zonder ook vrije inwo ning, dan wordt uw weekloon met 10.80 verhoog^. M. v. T. 1). In welke oceaan is de diepste plaats te vinden 2) Als op de diepste plaats van de zee een schip zinkt, komt dit dan te lig gen op de bodem Antwoord 1) De grootste gemeten diep te van 10800 meter ligt ten oosten van de Philippijnen. De grootst gemeten GALLENKAMP PELSWEG 14 SOEST-ZUID - TELEF. 3823 adrm voor kmt bw umm kMtag BAARN, TEU X7KJ tuurlijk nooit de bedoeling van de adverteerder zijn. „In de wandeling" echter doet nog steeds het fabeltje de ronde, dat een in goede conditie ver kerende automobielmotor geen olie mag verbruiken. De praktijk leert echter anders. De meeste fabrikanten geven tegenwoordig zelfs nauwkeurig aan, hoe groot de olie-consumptie bij gebruik onder nor male omstandigheden mag zijn en uit deze gegevens blijkt, dat meestal een vrij ruime marge wordt aangehouden. Zou er helemaal geen olie verbruikt worden, dan zou dat betekenen, dat de bovenkant van de cylinderwanden het volkomen zonder smering zou moe ten stellen en het is juist dit deel van de motor, dat tot de meest gevoe lige en voor een goede smering in aan merking komende delen behoort. Zaak van vertrouwen. Zolang het olieverbruik nog geen gro tere proportie heeft aangenomen dan ca. 1 liter per 1000 700 km is er nog geen sprake van een onrustba rende slijtage, al begint men in laatst genoemd geval wel in de richting van een in het verschiet liggende motor revisie te gaan. De grote moeilijkheid hierbij is echter, dat ook een deskundige de mate van olieverbruik pas na enige honderden kilometers kan vaststellen. Op geen enkele expertise-rapport komt daarom een nauwkeurige opgave van dit ver bruik voor, hoogstens de vermelding of er al dan niet een overmatige con- umptie te verwachten is. Wie een wagen koopt, die reeds ette lijke jaren oud is, kan op dit punt weinig eisen stellen, maar wie zijn keuze bepaalt tot een „zo goed als nieuwe auto", doet er verstandig aan tevoren een overeenkomst te treffen met de verkoper, wanneer na b.v. 1000 k m. zou blijken dat de motor te veel olie verbruikt. De aankoop van een gebruikte auto blijft altijd een zaak van vertrouwen. diepte in de Atlantische Oceaan be draagt 8525 meter en is te vinden ten noorden van Portorico. 2) Het blijven zweven van gezonken schepen is een sprookje uit een boek van Jules Verne. De ijzeren schepen zinken tot op de bodem en zakken veel al nog dieper daarin weg. A. A. Als iemand is veroordeeld tot 15 jaar gevangenisstraf en weet na drie jaar in de gevangenis te zijn geweest, te ontvluchten, doch wordt 10 jaar daar na weer gevat, moet hij dan nog maar 2 jaar zitten of nog twaalf jaar Antwoord Het recht tot uitvoering van de straf is 'in dit geval nog niet ver jaard, omdat de\ termijn van verjaring (in dit geval 16 jaar) nog niet is bereikt. Deze verjaringstermijn is n.1. 1/3 langer dan de verjaringstermijn van het recht tot strafvordering (in dit geval 12 jaren). Abonnee. Een meisje, 20 jaar, is voor dag en nacht in huishoudelijke betrek king. Hoeveel moet werkgeefster, die alle sociale lasten voor haar rekening neemt, per mand betalen Antwoord Behalve de wekelijkse ren tezegel van 0.40 moet deze werk geefster per maand reserveren voor de ziektewet1 °/o van het loon van 100.- plus 65,voor kost en inwoning maakt 1,65. Voor het ziekenfondsenbe- sluit 2.1 3.46. Voor de algemene ouderdomswet 14.50 en voor loonbe lasting ƒ16.12, totaal dus 35.73. De werkgeefster moet zich bij de bedrijfs vereniging DETAM te Utrecht melden. Zij krijgt dan een zg. premienota te vol doen. Mej. H. Z. Ik heb in 1951 een huisje gekocht van twee oude mensen. Deze wil ik er niet uitzetten, doch ik zou wel zekerheid willen hebben, dat ik na hun overlijden de vrije beschik king over mijn eigendom krijg. Ter zake vroeg ik advies aan B. en W., waarop ik bericht ontving, dat als het huis mettertijd leeg zou komen, pas dan een beslissing genomen kan wor den. Hoe zit dat AntwoordHet advies lijkt ons juist. De burgemeester heeft n.1. de zorg voor een billijke verdeling van de woonruimte en wie zal zeggen, of later uw belang niet achtergesteld moet worden bij de behoefte aan woonruimte van een gezin. Alles hangt dus af van de dan bestaande woonruimte of u al dan niet vergunning krijgt om uw woning te betrekken. Abonnee. Wat verstaat men onder smartegeld als iemand een ongeluk heeft gehad Antwoord Schadevergoeding in een dergelijk geval omvat steeds de op geld waardeerbare schade, waarnaast soms, in sterk sprekende gevallen, door de rechtspraak smartegeld, d.w.z. niet op geld waardeerbare, onstoffelijke, mo rele, ideële schade, wordt toegekend. Onder sterk sprekende gevallen b.v. invaliditeit te verstaan, of het over houden van lidtekens, die iemand mis maakt doen zijn.

Soester Courant | 1957 | | pagina 10