HARTELIJKE ONTVANGST VAN SOEST IN SOEST (DId.) Dc zee trekt. IN DE HOEK. DINSDAG 2 JUU 1957. 35e JAARGANG No. 50. SOE5TER OURANT Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart 2.10 - per post 2.25 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT 35, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 „Voor de derde maal ontmoeten de sportlieden van Soest (Holland) en Soest (Westfalen) elkaar. Het is een gebeurtenis die uitgaat boven de ont moeting op het sportveld alleen. Deze contacten, die na de oorlog spontaan ontstonden, en veel onaangenaams de den vergeten, zijn nu reeds ontmoetin gen van vrienden geworden. Op deze plaats willen wij de hollandse gasten nog eens dank brengen voor de bijzonder vriendelijke ontvangst die ons het vorig jaar in hun woonplaats te beurt viel en het prettige verblijf. Zij kunnen ervan overtuigd zijn dat zij door de gemeenteraad van Soest en alle sportbeoefenaars met vreugde ver wacht worden en dat allen hopen dat de vriendschappelijke betrekkingen die in het hollandse Soest aangeknoopt werden, hier verder verstevigd zul len worden en uitgebreid. Wij hopen dat de gasten uit Holland zich in onze woonplaats zullen thuis- voelen. w.g. Georg Dülberg, Bürgermeister; Wilhelm Trippe, Vorzitzender des Stadtverbandes für Leibesubungen." Dit stond vrijdagavond in de kranten die verschijnen in het Westfaalse Soest; in de „Westfalenpost" met 120.000 abonné's, in de „Soester Anzeiger" met 11000 abonné's en de verschillende an dere streekbladen die in Soest ver schijnen. De volgende morgen om 5 uur ver trok een motor van Soest naar Soest als vroege bode van de bus die 6 uur later van het gemeentehuis vertrok. Het was bijzonder warm maar dit had iamilieleden en kennissen niet weerhou den getuige te zijn van het vertrek van de 50 jonge mensen, die onze gemeente in Duitsland als sportbeoefenaars ver tegenwoordigen. De burgemeester was ook aanwezig en hij begroette de voorzitter van de Soester Sportfederatie, de heer W. J. van Schaffelaar en de andere bestuurs leden, waarna de leidsters en leiders van de groep voorgesteld werden mevr. Pouw en de heer Pouw en de heer A. van Appeldoorn, die de be langen van de voetballers behartigt. De heer Hoogbergen kon door droeve familie-omstandigheden pas vandaag vertrekken. Achter het gemeentehuis sprak de bur gemeester de afgevaardigden van de Soester sportjeugd toe „Wij zijn hier bijeen om afscheid te nemen voor uw vertrek naar het duitse Soest en u gaat erheen met de gedachte uw ui terste best te doen om prijzen te be halen. Het is een goed streven dit te proberen, maar u moet bedenken dat Zowel het mensdom, dat daar leeft Ver in het binnenland Als de bewoners van de kust En de gasten aan het strand. Wij houden allen van de zee, Wij gaan er gaarne heen De zee De zee 't zij eb of vloed, De zee trekt iedereen. Wij staren naar haar wond're pracht Bij held're zonneschijn Of in een stille sterrennacht En voelen ons er klein. Wij luist'ren naar het eeuwig lied, Fel, woest, of teer en zacht, En al verstaan wij het ook niet, De zee trekt - door haar pracht. En uit de duffe, hete stad, Vol zorgen en vol wee, Zoekt arm en rijk en oud en jong Vergetelheid aan zee. Gastvrij breidt zij haar armen uit Komt, mensen, allemaal Ik wil uw goede gastvrouw zijn De zee trekt - door haar taal. Daar lopen mensen vlug bijéén, Daar klinkt een rauwe gil Politie dringt door drommen heen, 't Is onheilspellend stil. Daar ligt in 't koele, zilte zand Een mens de lippen stom. En dan vertrekt de droeve stoet De zee „trekt" - Denk er om CLINGE DOORENBOS. de manier waarop u deze prijzen be haalt belangrijker is. Sportiviteit dient op de eerste plaats te staan en uw hele verblijf in Soest moet door deze sportieve geest gekenmerkt worden. Men zal u in Duitsland niet in de eer ste plaats als hollandse sportbeoefenaars zien maar als Nederlanders. Houdt de naam van Nederland en Soest in het duitse Soest hoog. Maakt er plezier maar toont u gedisciplineerd. Als sym bool van de vertegenwoordiging van enig oponthoud in de brandende zon, maar om drie uur kon de rit voort gezet worden. In het duitse land bleek de snelle bus aanvankelijk sneller dan de auto maar dit was maar schijn want de deelnemers aan de rit van de personen wagen waren al hoog en breed in Soest toen er van de bus nog geen spoor te bekennen viel. Omstreeks 7 uur begonnen vele klok ken te luiden en in overmoed meenden wij dat het ter begroeting Aankomst en ontvangst van onze plaatsgenoten in het duitse Soest. onze gemeente en van ons land over handig ik hierbij aan de voorzitter van de Soester sportfederatie de vlag van onze gemeente en de nationale vlag. Houdt deze vlaggen hoog." De heer W. J. van Schaffelaar dankte de burgemeester voor zijn aanwezigheid bij het vertrek. De Soester sportafvaar- diging is er trots op als vertegenwoor digers van onze gemeente naar het duitse Soest te mogen gaan en de vlaggen van ons land en onze gemeen te mee te krijgen. Zij zal tonen dit vertrouwen waard te zijn en als een homogene groep door sportief gedrag een goede indruk van ons land en on ze gemeente te geven. Deze ontmoetin gen zullen steeds meer uitgroeien tot iets waardevollers dan het enkele tref fen op het sportveld en bijdragen tot een beter begrip en een betere ver standhouding onder de inwoners van Duitsland en ons land. De bus liep vol. De leidster en de lei ders, de bestuursleden van de Soes ter Sportfederatie, de heren Bakker en Bergman, de turnsters en handbal- sters, de dames L. Broos, I. Borgts, H. Roos, T. Schmidt, N. van Asch, R. Kui per, C. Dorresteijn, T. Dijkman, B. Verschoor, A. Wigtman, T. Roest, M v. d. Valk, J. Wouters, R. Kaats, M. de Bruin, G. Groenesteijn, J. Semper, R. Roest, L. van Velzen, C. v d. Valk en A. v. d. Valk de zwemsters T. Morrée en N. v. d. Schoot, de zwem mers G. v. d. Bor, J. Roos en B. Peek, de tafeltennissers A. Schrijvers, J. Verhoeven, A. en H. van Haar lem, terwijl B. Hoyng vrijdag gaat. De zwemmers Rob Meijer en Fred Ma- ris vonden plaats in de auto van de heer R. Bergers, die ook de pers op nam, terwijl de zwemmer Hans de Vlaming per trein vooruit gegaan was. Dan de voetballers P. A. Brouwer, R. ten Hove, H. Huijink, W. de Bruin, M. Jekel, J. Nijholt, L. C. Ruttenberg, B. v. d. Lugt, H. Pit, C. Schagen, A. Huygen en B. Huygen. Verder het echtpaar Visser. Alles was startklaar en de heer W. van Schaffelaar had gecontroleerd of ieder een en alles er was, maar hij kon niet vermoeden dat een voetballer op het laatste moment een helder ogen blik zou krijgen en tot de conclusie kwam dat zijn pas thuis lag. Met de boodschap erbij dat mama wel zou we ten waar hij was. Een snelle wagen bracht de vergeetachtige naar huis en gelukkig was de zorgzame moeder thuis want anders zou de zorgeloze jongeling het hele huis op zijn kop gezet hebben om het waardevolle document te be machtigen. Een laatste zoen en een laatste hand druk en Soest ging op weg naar Soest. In Elten werd getankt. Door de auto's benzine, water en olie, door de deel nemers limonade en bier, want het was heel warm en heel ver. Bij de grens van de hollandse gasten was. Dit was niet het geval, maar omstreeks half acht kwamen er steeds meer mensen naar het raadhuis en de 14 leden van het fanfarecorps van de Soester Tur- nierverein stelden zich op ter begroe ting van de gasten, die precies om 8 uur aankwamen. Voorop de bus stond de rood-wit-blauwe vlag. Schetterende fanfares van 14 instrumenten, gevoed door 28 beste longen, gejuich en de uitbundige begroeting kon beginnen. Tussen de vele honderden stond la chend onze burgemeester, die 's middags naar Soest vertrokken was voor de officiële ontvangst, die echter niet plaats vond. Toen iedereen iedereen lang ge noeg begroet had stelde het corps zich op en dwars door de stad ging de tocht naar het Jugendheim waar nederlandse Soestenaren toevertrouwd werden aan duitse Soestenaren. De heer Wilhelm Trippe sprak een kort welkomstwoord tot de burgemeester en de gasten van de Soester sportgemeen- schap. Men is nog niet vergeten dat de ontvangst het vorig jaar in het hol landse Soest uitstekend was en er zou nu geprobeerd worden dit te beant woorden. Alle duitse meisjes en jon gens waren in 1956 uitstekend onder gebracht en zij stelden er nu bijzonder prijs op dit met de gasten uit Holland te doen. Namen werden afgeroepen en het was warm en gezellig in die zaal van het Jugendheim. Een jonge voetballer, die afgehaald werd door een allerliefst meisje gaf openlijk te kennen dat hij toch maar bofte en zijn vriend die op eenzelfde verrassing hoopte aanvaardde glimlachend en vriendelijk een bejaar de man als gids, met de gedachte dat je toch niet alles kon hebben. Er werd gebaad en gegeten, maar het eerste kon door sommigen achter wegen gelaten worden, want de bus was eerst naar Werl gegaan en daar doken velen in het water dat nog net niet warm genoeg was om eieren in te koken. 's Avonds kon men overal in de stad Soestenaren tegenkomen die met Soes tenaren uit een ander land aan de wandel waren en nog even ergens gin gen zitten voor een koele dronk, want het bleef lang warm. Toen alle gasten ondergebracht waren, vertelde de heren Wilhelm Trippe, dik en gemoedelijk, en Franz Mottel, vol ledig correct gekleed - ondanks de fiitte - dat het gemeentebestuur van een officiële ontvangst op deze eerste avond afgezien had omdat men de gasten uit Nederland na de lange en warme tocht niet wilde vermoeien met toespraken terwijl ze naar rust en koelte ver langden. Dit officiële deel was daar om verschoven naar de maandag. De Stadtdirektor van Soest zou tot zijn grote spijt hierbij niet tegenwoor dig kunnen zijn omdat hij in het zie kenhuis lag tengevolge van een auto ongeluk. Het was voor alle duitse Soes tenaren, die betrokken zijn bij de komst van de hollandse gasten, een aange name verrassing dat de burgemeester van het hollandse Soest direct na zijn aankomst informeerde naar de ge zondheidstoestand van Stadtdirektor dr Groot en hem in het ziekenhuis een bezoek bracht. De heren Trippe en Mottel, die de lei ding hebben van alles wat onze meis jes en jongens geboden wordt, wezen erop dat het programma zo vastge steld was, dat dit in overeenstemming is met de wensen van de gemeente besturen van de twee plaatsen. Het is prettig elkaar op het sportveld te ontmoeten en zijn uiterste best te doen een goed resultaat te behalen, maar het is nog belangrijker door onderling con tact de jeugd te leren dat het nodig is begrip te tonen voor elkaar en in onderlinge vriendschap een bijdrage te leveren tot een betere verstandhouding onder de volkeren. De heer Trippe schroomde niet te verklaren dat het de opzet is van het gemeentebestuur van het duitse Soest en de sport verenigingen te tonen dat velen in duitsland er zich van bewust zijn dat er iets goedgemaakt moet worden. Dit kan niet gedaan worden door erover te praten, maar de eenvoudigste ma nier is een treffen van de jeugd zoals dit van 29 juni tot 6 juli tussen ne derlandse en duitse meisjes en jon gens in Soest plaats vindt. Duidelijk is het accent gelegd op het gezellige sa menzijn en het ondernemen van prettige en leerzame trips in de omgeving. VOETBAL. Soest (Dl.)Soest (Ned.) 6—3. Zondagmiddag wees de thermometer meer dan 30° aan, maar de voetbal wedstrijd was vastgesteld op 3 uur dus die moest doorgaan, want aanvankelijk zouden de voetballers uit onze gemeen te zondagavond nog teruggaan. Als de heer Trippe tijdig genoeg geweten had dat het maandagmorgen zou worden, dan zou pas tegen 6 uur begonnen zijn. Het was gloeiend heet, maar de bur gemeester van ons Soest was aanwe zig en allen die de reis meemaakten. Gelukkig was er aan een zijkant van het Jahn-stadion een stevige rij bo men zodat er tenminste schaduw was. De spelers van het duitse Soest wa ren al in het veld toen de onzen in de kleuren van onze gemeente het veld opkwamen. Alle Soester meisjes hie ven de strijdkreet aan „H.O.L.L.A.N.D, Holland spreekt een woordje mee, Je maintiendrai". Er waren niet zoveel duitse toeschou wers maar de hitte was ook te groot en de Möhnesee te dichtbij. Het was nu eenmaal helemaal geen voetbalweer. De heer Trippe sprak de hollandse spe lers toe en overhandigde aanvoerder Ten Hove een plaquette met het op schrift „Internationale Jugendbewegung Soest Soest, 29-6 bis 6-7-1957". De heer Trippe waarschuwde de hol landse ploeg dat de duitse ploeg de 2-4 nederlaag van het vorig jaar niet vergeten was en dat de duitse Soeste naren blij waren hun hollandse tegen standers van het vorig jaar weer te kunnen ontmoeten. De heer W. J. van Schaffelaar sprak zijn vreugde uit over de medewerking van het „Stadtverband für Leibesübungen" Waardoor deze wed strijd mogelijk was. Door de spelers van het duitse en hollandse Soest is dit internationale treffen in samenwerking met de andere sporten mogelijk. De voorzitter van de Soester Sportfederatie sprak de wens uit dat de spelers uit het hollandse Soest zich waardige ver tegenwoordigers van hun gemeente zou den tonen en een vriedschappelijke en sportieve wedstrijd zouden spelen. Hierna overhandigden de nederlandse spelers Van de Lugt, Jekel, Ten Hove, Pit, Brouwer, Huijink, De Bruin, Nijholt, Ruttenberg en de gebr. Huijgen een lepeltje aan de duitse speleis Pohl, Gröblinghoff, Böhmer, Pantel, Uhlen- broek, Jessche, Kneehe, Schmidt, Baum- hör, Vogel en Wienecke. Na een driewerf hoera van beide ploe gen begon de wedstrijd. Onze ploeg nam de eerste corner en al spoedig bleken de Soester groen-witten uit Nederland sterker dan de rode duivels uit Soest (Westfalen). Een aanval op het doel van v. d. Lugt werd afgeslagen en aan de andere kant een schot van Ruttenberg net naast het doel van de duise keeper. Een kogel van Pantel ging net naast en bij een goede poging van Wout de Bruin kwam het nederlands legioen met luide aanmoedigingen los. Jekel redde bij Wanneer de overige categoriën winke liers, onder aanvoering van hun vak bonden, elkaar aanstonds op dezelfde manier telijf gaan als de textielhande laren en kruideniers, kan het een leuke boel worden. Niet alleen leuk, maar bovendien goedkoop, want U zult ook wel hebben gelezen, dat de textielhan delaren per 20 juli koffie tegen in koopsprijs gaan verkopen. Een half pond koffie gaat ons dan „maar" 1,60 kos ten, wat ik overigens nog duur genoeg vind. We moeten er maar niet aan denken, en ons er maar niet al te zeer op verheugen, tot welke prettige situaties dit allemaal leiden kan, want het is nog geen 20 juli. Ik heb zo 't idee, dat er op een of andere manier een stokje voor gestoken zal worden en dat de betrokken groe pen elkaar aanstonds snikkend om de hals zullen vallen en vergiffenis zullen vragen voor het uit het gareel breken. Wanneer we het dan misschien niet mo gen zien gebeuren dat we aanstonds kof fie tegen inkoopsprijs kunnen kopen, hebben de publicaties over een en an der ons toch wel wat te denken en te leren gegeven. Ik laat nu in het mid den, dat ik een winstmarge van 58 cent op een half pond koffie van 2,10, in aanmerking genomen dat koffie een ver- bruiksartikel met een ontzaggelijke om- zetsnelheid is, verbazingwekkend vind. Maar het meest verbazingwekkend is eigenlijk niet eens de prijs op zich zelf, doch meer nog, dat van elk fabrikaat de prijs precies gelijk is. Wanneer eendracht macht maakt, heb ben de H.H, koffiehandelaren daar een aardige wissel op getrokken. Ze hebben een kartel opgebouwd om de vingers bij af te likken. Onze Minister heeft in een optimistische bui wel gezegd, dat hij ten strijde zou trekken tegen prijsafspraken, maar op dit strijdtoneel is het tot nu toe erg rustig gebleven. De prijsafspraak in de koffiehandel, die nu toevallig wat dui delijker in het licht treedt, is er slechts een van een onafzienbare reeks. Alle maal handelaren die de concurrentie vrezen en deze gezamenlijk hebben kun nen uitschakelen, waardoor zij op flu weel zitten. Overigens heb ik meer resnect voor han delsmensen die er met scherpere cal culaties moeten komen, al geef ik toe dat het met prijsafspraken gemakkelijker is en meer de geest van de tijd ademt. H. OEKMAN. een gevaarlijke situatie door zich in de zandwoestijn bij het doel van v. d. Lugt moedig voor een duitse aanvaller te werpen. Bij een nieuwe aanval op het hollandse doel scoorde Vogel en het loeiende legioen eiste een tegenpunt. Een schot van Nijholt ging net naast, een schot van De Bruin werd onderschept en weer scoorden de duitsers, nu door Kneehe, maar dit doelpunt werd afge keurd. Het legioen werd stil door de warmte en dreigde in te dommelen, maar Nijholt schudde de toeschouwers wakker. Hij maaide over een bal heen, herstelde zich direct en schoot de gelijkmaker hard in. Ruttenberg nam het kort hierna op tegen drie duit sers, maar die opgave was te zwaar. Een schot van J. Huijgen ging tegen de lat en Schmidt schoot aan de andere kant tegen de paal. Wienecke zocht het nederlandse doel iets te hoog, maar Huijgen deed het beter en de onzen stonden met 2-1 voor. De yell H.O.L.L. A.N.D. deed weer opgang en het hielp want kort hierop maakte Ruttenberg het derde doelpunt 3-1, Toen was het afgelopen met de groen-witte Soeste naren uit Nederland. Schagen speelde in de tweede helft voor Pit mee maar deze verfrissing van onze ploeg kon niet verhinderen dat het Westfaalse Soest vijfmaal scoorde. Schmidt maakte het tweede doelpunt, Wienecke het derde en de kleine rechtsbuiten Kneehe scoorden onder dichte stofwolken nog driemaal. Het legioen langs de kant moedigde maar niet meer aan want het was zinloos. Op de goede stemming had deze nederlaag echter geen invloed. Maandagmorgen omstreeks 8 uur, ver trokken mevr. Polet en de heren Van Zadelhoff, dr Oranje, Klarenbeek, But- selaar, Pieren, Versteyne en Zoetelief met enkele auto's naar het duitse Soest waar zij ontvangen werden door het bestuur van de stad. In de oude ridder zaal van het Burghofmuseum werden onze burgemeester, de gemeenteraads leden en de Soester sportafgevaardig- (Vervolg pag. 2, kolom 1.)

Soester Courant | 1957 | | pagina 1