s HOE ZIT DAT MET DE E.H.B.O.? K VRIJDAGS tu CQ BATENBURG'S Erkende Auto- en Scooterrijschool Burgerlijke stand. BRANDWEER TELEF. 333 3 electr. Koelkast vanaf f5.70 per maand. keuken-, douche- en badgeijsers. W. N. NIEUWENHUIS MENINGEN VAN ONZE LEZERS. DE SCHAT VAN DE ZEEROVER HOE HEET UW HUIS? Z met Ph WU M0< GRAF c/3 Gedipl. A.B.A.N.-Instructeiir PARKLAAN 33 SOEST TELEFOON 3982 (K 2955) U wordt gehaald en gebracht. ONTVANGST SOEST-SOEST (DLD.). (Vervolg van pag. 1). den begroet door de burgemeester van Soest (Dld), de heer G. Dülberg. Ook hij gaf uiting aan zijn overtuiging dat het belangrijkste van deze sportuit- wisseling het element van verbroedering is. De heer Trippe bood de voorzitter van de Soester sportfederatie een hou ten handwerkbord aan, onze burgemees ter gaf uiting aan zijn vreugde over dit prettige contact tussen de beide ge meentes en bood een boekwerk met pla ten over ons land aan en de heer Van Schaffelaar had als geschenk van de Soester sportlieden een wandbord mee gebracht. De namen van de Soester ge meenteraadsleden en de gasten werden in het ereboek van de stad Soest ge schreven, er werd koffie met koek aan geboden en de raadsleden van onze gemeente waren de gast van de stad Soest bij een diner in hotel „lm wilden Mann". Gisteravond was er een filmvoorstel ling waarbij de wereldkampioenschap pen 1954, waarbij Duitsland de titel behaalde, gedraaid werden. Van morgen (dinsdag) is er gezwommen en vanavond zullen de turndames uit onze gemeente moeten laten zien of ze het met succes kunnen opnemen tegen de meisjes uit het duitse Soest. Morgen (woensdag) een tocht door het Sauerland en 's avonds een gezellig samenzijn in het „Zentral Hotel". Donderdag wordt de Coca Cola fabriek bezichtigd en donderdagavond komen de zwemsters en zwemmers in het geweer tegen de duitse meisjes en jongens. Vrijdag bezoek aan de beroem de Möhnetalsperre en 's avonds de ta feltenniswedstrijden. Waar en wanneer de prijsuitreiking zal plaats vinden wordt nog nader bekend gemaakt. Als dit op zaterdagavond is dan zal de nacht van zaterdag op zon dag benut worden voor de terugreis. Maar dit is nog niet zeker. JAN ZWART-HEKDENKINGEN. Zaterdag 6 juli en zaterdag 13 juli a.s. zal respectievelijk in de Oude Kerk te Soest en de Julianakerk te Soestdijk de bekende organist-componist Jan Zwart worden herdacht. Op het zomeravondconcert van a.s. Za terdag in de Oude Kerk zal Maarten Kooy enkele werken van Jan Zwart spelen en een korte inleiding houden over de betekenis van de plaats van Jan Zwart in de orgelmuziek. Aan dit concert werkt verder mede Ine Kooy, alt. Zaterdag 13 juli a.s. speelt in de Juli anakerk de heer Den Broeder werken van Jan Zwart. Verder werken mede Maria Maatman en Anne Holtrop, de clamatie. Beide avonden zijn kosteloos. Het con cert in de Oude Kerk vangt aan om half negen. SACRAMENTSPROCESSIE De jaarlijkse sacramentsprocessie die zondagmiddag wederom in de tuin van Nieuw-Mariënburg gehouden is, had te lijden van de hitte want de belangstel ling was minder groot dan andere jaren. Na het lof schreed de stoet door het park. Achter het harmoniecorps „St Caecilia" uit Utrecht werd door pastoor mgr S. Th. Visser het Allerheiligste onder een baldakijn gedragen. Parochi anen van de drie Soester parochies en leden van de jeugdverenigingen bevon den zich in de stoet, zusters van „Nieuw Mariënburg" en „St. Josef" en vele bruidjes. Bij het rustaltaar, gelegen aan de vijver van het park werd een korte predikatie gehouden door drs B. J. We- terman van Huis ter Heide. Kapelaan De Lange en oater Van Balen uit Bilt- hoven bevonden zich in de stoet als di aken en subdiaken. WEEK-END-ONGEVALLEN. Op het fietspad van de Middelwijk straat kwamen drie bromfietsers en fietsers te vallen. Bij twee had het weinig te betekenen, maar mevr. D. F. B., die achterop de bromfiets van haar man zat, raakte aan haar been gewond toen haar man in een gat terecht kwam en de brommer niet meer overeind kon houden. Dr Rip verleende de eerste hulp en achtte overbrenging naar „De Lichtenberg" gewenst omdat een been breuk mogelijk was. D,e marineofficier W. N. H. A. uit Den Helder gaf bij het inrijden van de Prins Bernhardlaan, vanuit de Van Weedestraat, waar hij in zijn auto reed, geen voorrang aan de fietsende mevr. C. V. die aangereden werd en een bloed uitstorting aan de linkerhand kreeg. BROMMER WEG? Een Soester bromfietser ging naar de T.T. en stalde zijn bromfiets. Na af loop van het gedaver kon hij zijn brom mer niet meer vinden, maar ook de stalling niet waar hij moest staan. Per trein ging hij naar huis, melde het ver lies bij de politie en die heeft Assen gebeld. De brommer is nog niet terecht. GEBORENMaria Paulina Hubertina Wivina, dochter van M. A. O. van Gro ningen, bureauchef, en E. P. M. Enge len, Oranjelaan 16. Margaretha Ma ria, dochter van C. Schaperkötter, elec- triciën, en D. J. Lisicooy, Baarn, Sta tionsweg 34. Ronald Alfred, zoon van A. Lammers, militair, en E. J. Driessen, Prof. Lorentzlaan 67. Cor- nelis Hendrik, zoon van H. C. A. van Rijswijk, schilder, en T. H. Jongste, Ra- demakerstraat 26. Manon Adrienne Gervaise, dochter van G. A. Schille- mans, militair, en M. L. J. Janssens, Amersfoort, P. J. Troelstralaan 69b. Anthonie Hendrik, zoon van J. van Fulpen, los arbeider, en G. van Essen, Dorresteinweg 88. Geert Alfred, zoon van L. A. Kloet, bouwk. tekenaar, en H. P. Puijk, Oranjelaan 8. Gabriel- le Marie Marcelle, dochter van Th. A. M. A. A Schreurs, psycholoog, en C. J. P. J. Maas, Julianalaan 77. Arnoldus Martinus, zoon van A. H. Hoegen Dijk- hof, directeur fabriek ceramische arti kelen, en G. D. S. Wanrooij, Prins Hen driklaan 28, Evert Hendrik, zoon van C. van Ooostenbrugge, rijkswerkman, en H. G. Goedhart, Lange Brinkweg 37. Henricus Petrus Marie, zoon van S. J. M. Karis, en M. H. de Zee, Amers- foortsestraat 124.Wilma, dochter van E. J. van den Essenburg, voorman, en J. ten Broeke, Meidoornweg 50. Alei- da Johanna, dochter van M. M. Ko- nings, militair, en A. J. Tiggelovend, Chr. Huijgenslaan 37. Hermina Ma ria, dochter van R. J. de Bruin, los ar beider, en H. M. de Ruiter, Akkerweg 10. ONDERTROUWD Paulus Johannes van Wegen, melkhandelaar, Gallenkamp Pels weg 18 en Wilhelmina Adriana van Doorn, zonder beroep, Gallenkamp Pelsweg 18. Fredericus Antonius van der Mark, belastingconsulent, Fischer- straat 168, 's Gravenhage, en Stijntje Jannetje Huijser, onderwijzeres, Hart manlaan 11 Jacobus Liethof, assi- stent-accoutant, Steijnstraat 10, Arn hem én Maria Martha Theresia Hart man, winkeljuffrouw, Birkstraat 107. GEHUWD Fredericus Johannes van Lier, kapper, Kapelweg 23, Amersfoort en Francisca Geertruida Brons, ver koopster, Andriessestraat 17. OVERLEDEN Hendrikus Helsdinger, 81 jaar, zonder beroep, gehuwd met H. van Dorrestein, Klaarwaterweg 95. Johannes Gerrit Petrus Heus, 20 maan den, Amersfoortsestraat 124. Johan na Elisabeth Jacoba Kleij, 73 jaar, zonder beroep, gehuwd met N. G. Ham, Inspecteur Schreuderlaan 48. Ru- dolf Johan Simon de Gast, 7 jaar, Kempstraat 97, 's Gravenhage. Hoe dat zit met de afdeling Soest van de Koninklijke Nederlandse Vere niging voor Eerste Hulp bij Ongeluk ken Wel, dat is niet zo eenvoudig in een paar woorden te zeggen. Heel veel dorpsgenoten menen, dat de „E.H.B.O." een vereniging is van „lief hebbers", die, als er iets te doen is (griezelig of niet griezelig), graag voor aan staat, want, zo zegt men, je ziet ze bij alle sportevenementen (te her kennen aan gele E.H.B.O.-banden om de arm en de tas met verband). Ze gaan mee met verschillende toer tochten, zoals vier paleizentocht, rit van ouden van dagen enz. Ze zijn bij demonstraties, ze zijn lid van de B.B., ze doen soms mee aan het bloemen corso, ze hebben elk jaar een feest avond en soms zijn er wedstrijden. Ze krijgen van de burgemeester wel eens een bromfiets voor een loterij en verder in de wintermaanden hebben ze eens per week een gezellig onderonsje. Ze houden een jaarvergadering enz. Maar, zoals we reeds zeidenzo een voudig is dit echter niet, leest U maar eens verder. WIST U dat de E.H.B.O., afdeling Soest, de enige vereniging in Nederland is die een eigen ziekenauto exploiteert, die voor iedereen ten dienste staat, uitgerust is met het meest moderne ma teriaal en bemand is met „vakmensen" op het gebied van ziekenvervoer dat deze auto en het personeel elk uur van de dag en de nacht klaar staan om uit te rukken ten dienste van onze Soester gemeenschap en tot heil van ons allen dat de afdeling Soest aan de nieuwe ingezetenen van onze gemeente een kaart zendt waarop vermeld zijn de adressen en telefoonnummers van de doktoren, de in Soest aanwezige verbandkoffers en zuurstofkoffers dat de afdeling Soest elke win ter, zes tot zeven maanden lang, elke vi ij dagavond cursussen geeft en hier mee opleidt voor het E.H.B.O.-diploma dat op deze cursusavonden om beurten alle Soester artsen aanwezig zijn om de „nieuwelingen" met raad en daad ter zijde te staan bij hun oe feningen voor het E.H.B.O.-diploma dat deze artsen op deze cursus avonden hun kostbare (vrije tijd be schikbaar stellen en hiervoor geen en kele vergoeding ontvangen dat E.H.B.O.-ers vaak levens reddend werk verrichten bij straaton gevallen, bedrijfsongevallen, verdrin king, vergassing, vergiftiging (kolen damp) voor dat de dokter aanwezig is? dat de E.H.B.O. op verzoek aan wezig is bij alle bijeenkomsten, sport wedstrijden enz., om eventuele blessures te behandelen of anderszins dat de afdeling Soest op vele pun ten in de gemeente Soest verbandkof fers en zuurstofkoffers gereed houdt en waarop, bij alle voorkomende on gevallen, natuur- of verkeersrampen, verdrinking enz. een beroep kan wor den gedaan dat de afdeling Soest elk jaar weer enige tientallen nieuwe E.H.B.O.- ers toevoegt aan het legertje, dat be voegd is om op gediplomeerde wijze hulp te verlenen dat een beroep, op welke E.H.B.O.- instantie of E.H.B.O.-er nooit aan do vemans oren gezegd wordt dat de afdeling Soest zeer veel EH.B.O.-ers heeft opgeleid voor de zelfbeschermingsorganisatie B.B. dat de E.H.B.O. veel geld moet uitgeven voor aanvulling verbandkof fers, onderhoud ziekenauto, lesmate riaal, zaalhuur enz. dat in deze week, van 1 tot en met 6 juli de E.H.B.O. haar jaarlijkse collecte houdt Als u dit allemaal weet, dan mag u zich afvragen waarom niet de gehele burgerij van Soest achter deze vere niging staat om haar behulpzaam te zijn bij het uitoefenen van haar mens lievende taak. We kunnen nu eenmaal niet allemaal de moed opbrengen om E.H.B.O.-er te zijn. We kunnen ook niet dagelijks stilstaan en ons zelf confron teren met het E.H.B.O.-werk. Maar tel kens weer blijkt hetaanzien doet gedenken. Daar waar hulp geboden word is men dankbaar. Wat wij echter wel kunnen doen is de financiële nood van deze vereniging helpen verlichten en het haar hier door mogelijk maken met haar menslievende arbeid door te gaan. Velen van ons doen jaarlijks een be roep op de hulp van de E.H.B.O. of de ziekenauto. De E.H.B.O. doet nu éénmaal een be roep op onze offervaardigheid. Laten we haar niet teleurstellen en gezamenlijk ons offertje brengen in de hoop, dat we zelf nooit gebruik be hoeven te maken van de diensten van deze uitermate sympathieke organisatie. De P.U.E.M. en alle erkende in stallateurs verhuren U een Ook verhuren wij, namens het Gem. Gasbedrijf, Vraagt vrijblijvend inlichtingen. Erkend P.U.E.M.-installateur en erkend gasfitter. Van Weedestraat 23 Tel. 2577 GESLAAGD. Dita v. d. Schoor en Carla Faber van de Beetzlaanschool slaagden voor het toe latingsexamen van het Baarns Lyceum. K.V.S, WINT BEKER. De grote hitte van zondag heeft K.V.S. niet kunnen beletten een uitstekende prestatie te leveren. Er was een toernooi georganiseerd door de Zeister korfbal vereniging Tovers en het Soester twaalf tal moest spelen tegen O.K.V. uit Oost- zaan, Eureka uit Rotterdam en Soester- kwartier uit Amersfoort. K.V.S. won met 3-1 van Eureka, met 4-1 van Soesterkwartier en speelde met 2-2 gelijk tegen O.K.V. Met deze twee overwinningen en het gelijke spel had K.V.S. de meeste punten behaald en was daarmee eigenares van de beker. GESLAAGD. Aan de rijkskweekschool voor Onder wijzers en Onderwijzeressen te Amers foort slaagden voor de onderwijsakte o'e navolgende plaatsgenoten de heer A. Gaasbeek, en de dames Jacq. van Bakel, Th. Dekker en A. C. de Raadt. Geachte Redactie, zou ik U mogen verzoeken het onder staande op te nemen in Uw blad Bij voorbaat mijn dank. Bij mijn zwerftochten over onze onver gelijkelijk schone Eng, is het mij opge vallen hoe er hier en daar op onver antwoordelijke, ja, schandalige wijze, vernielingen, men kan soms wel zeggen verwoestingen, worden aangericht in de roggevelden. Hele gangen ziet men er in aangebracht, platgetrapte stukken, met wortel en al uitgerukte halmen zijn schering en in slag. Vooral ter weerszijden van de Tal- malaan kan men dit vandalisme aan treffen. Vermoedelijk is de lieve jeugd hier debet aan, maar dan vraag ik mij toch af hoe dit mogelijk is in een gemeente die al sinds eeuwen tot de argrarische moet worden gerekend. Men zou toch verwachten, dat de in woners, jong en oud, tot in hun diep ste vezels, doordrongen moesten zijn van het enorme belang dat de boer en zijn producten, de opbrengst van onze goede aarde, voor ons voortbestaan, voor onze samenleving heeft. Men kan zich desnoods nog voorstellen, dat jeugdige bezoekers uit de stad, voor wie elke vogel een „finkie", elk groen uitspruitsel „gras" is, in hun ar geloosheid door onze roggeakkers dar telen, maar dat de Soester jeugd tot dergelijke ongehoorde baldadigheid in staat zou zijn, gaat alle voorstellings vermogen te boven. Dat de heren van Amstel en bisschop David in hun bar baarse dagen hun wraakgevoelens op de onschuldige korenhalmen afreageer den soit, de middeleeuwen waren nu eenmaal duister maar dat nu, in de twintigste eeuw, in een „beschaafd" land als het onze, waarin zelfs het an- alphabetisme niet meer voorkomt, dit kan geschieden is diep beschamend. Wandelen de Soester onderwijzers nooit eens over de Eng? Kunnen die niet eens een hartig woordje spreken H. VAN EEDEN. 35. De dokter behandelde de wonden, terwijl ik de sporen van het gevecht in de hut uitwiste. De kapitein mocht ge durende weken zijn arm niet bewegen. Na het eten nam de dokter twee pisto len en stak de omstreden kaart van ka pitein Flint bij zich, waarna hij doel bewust tussen de bomen wegstapte. Ik had een hekel gekregen aan deze be nauwde vesting en mijn lust cm de dok ter te volgen werd steeds sterker. Ten slotte kon ik de lust niet meer weer staan en niemand had enige aandacht voor me. Dus vulde ik mijn zakken met scheepsbeschuit en bemachtigde enkele pistolen, een kruithoorn en kogels. Ik sloop naar buiten, klom over de om- heinig en spoedig was ook ik tussen het gebladerte verdwenen. Mijn plan was om naar zee te gaan en daar te zoeken naar de witte rots waar Hans me van verteld had. VI. „Sta Hoog" heb ik al eens eerder op een huis gezien, zodat meer mensen dit .nobele bevel vanaf hun gevel willen laten klinken in de oren van hen, die de neiging hebben laag te staan „Sta op Sterling" is ook zoiets, maar dat is reclame. „Klavervier" her bergt ongetwijfeld 4 leuke kinderen, al zal het wel geen vierling zijn^ want die zijn zeer schaars. „Streven naar beter" is een aanbevelingswaardig iets, waarmee je nooit kunt ophouden als je ermee bezig bent want er komt geen eind aan. „De Stinse" is voor mij een raadsel, maar „Us Honk" en ,,Us Wente" zal wel net zoiets zijn als us Abe, dus die mensen komen uit de provincie waar de A.N.W.B. twee namen op de borden moet schil deren als ze willen aangeven waar een bepaalde plaats begint. „Geertemastate' klinkt zeer plechtig en „De wijde blik" en „Ruimzicht" wijzen erop, dat het zo af en toe in ons dichtbevolkte land nog wel eens mogelijk is iets anders te zien dan de gevel van des overbuurmans huis. „Vo gelzang" ligt niet ver van „Zondam". Het eerste is wel te snappen maar het tweede niet. „Zonnehoeck" is ook dui delijk genoeg en „Helios" is de zonne god, dus ook deze woning wordt be woond door een familie die graag de zon opzoekt. „Eigen Haard" heten vele huizen en „De Angstel" weinig. „Eb en Vloed" kan wijzen op de gedragingen van de zee, die misschien een miljoen jaar geleden hier z'n strand had, maar het is waarschijnlijker dat de eb en vloed van het leven bedoeld zijn. „De Nieuwe Zwaan" kwam waarschijn lijk in de plaats van de oude zwaan, die oud en der dagen zat overleden is. De zwaan is dood, leve de zwaan, en dat is dan de nieuwe. „Runderlust" staat er heel duidelijk, maar in het voorbij gaan las ik abu sievelijk „runderlucht", wat natuurlijk ook eventueel zou kunnen. Er is ook een huis dat „De Lucht" heet en of dat nu op het uitspansel of op bepaalde geurtjes slaat kan ik echt niet zeggen. We hebben in Soest „Vredehof" maar ook een huis met de naam „Vredenhof" en „Ouderhoek" zal wel de hoek zijn waar de ouders wonen, terwijl de kinderen mogelijk in een andere hoek huizen, ,,'t Hoekje" kan in iedere straat wel een paar maal staan, want er zijn hoeken genoeg en de bewoner van „Deli" heeft waarschijnlijk geld in ta bak verdiend en zijn huis uit erkente lijkheid naar een beroemd tabaksoord genoemd. Huize ,,'t Lammetje" zal bin nenkort wel ,,'t Schaapje" gaap heten, want dat wollige diertje groeit na tuurlijk als kool. „Veelzicht" wijst op een blik naar buiten die alles te bie den heeft en „Stichtrust" zal wel het huis zijn van een meneer, die tientallen jaren in Utrecht in het zweet zijns aan- schijns gewerkt heeft en toen naar Soest kwam om uit te rusten. „Majarda" is ongetwijfeld een combinatie van na men, te beginnen met Marion of Ma- rianne. „De Zwaluw" wordt vast en zeker be woond door een vogelkenner- of lief hebber en „Herteveld" net zo. „Vesta" en „Aurora" kunnen de namen zijn van schone dames die in die huizen wonen, maar het kan ook een posthume hulde zijn aan de Vestaalse maagden en godin van de dageraad. „Nooitgedacht" kan aangevuld worden met „Toch gekregen", maar alleen het eerste staat op het huis. „Cornelis- hoeve" is buiten kijf de hoeve van Cornelis en „Irene-hoeve" van Ireentje. „De Vrijbuiter" doet vermoeden dat de bewoner lak heeft aan conventie en zich weinig bekommert om het boek van Amy Groskamp-Ten Have „Hoe behoort het eigenlijk", want een vrijbuiter kan zich daar niet mee op houden. „Charlois" en „Feijnoord" worden vast en zeker door Rotterdam mers bewoond al kan in het laatste huis een voetballiefhebber zijn intrek genomen hebben die meer op heeft met Feijnoord dan met Ajax, H.V.C. of S.E.C. „Eben Haëzer" is uit het Oude Testament en „De twee wilgen" staan eenzaam bij het huis waaraan ze hun naam gaven, ,,'t Boerderijke" wordt ongetwijfeld door een bescheiden man bewoond en „De Cockpit" door een man, die in straaljagers of andere vliegtuigen pleegt rond te razen of dit graag zou doen. Zo kan in „De Kajuit" een zee vaarder wonen en op de „Hubertus- hoeve" en minnaar van de jacht. „Pluck the day" is met weinig letterverande- ringen om te zetten in „Pluk de dag". Door Felix Timmermans wordt het in Pallieter „Melk den dag" genoemd. „Henita" zou de naam van een meisje kunnen zijn, maar je komt hem (niet haar) niet iedere dag tegen en U moet me niet vragen wat „Hoxwier" voor wier is, want ik weet het echt niet. „De Toko" staat er op de gevel van het huis, maar het zal meer slaan op de winkel die erbij hoort en „Pietermaai" is een hele leuke naam, maar waarom Piet met het maaien in contact ge bracht wordt is voor niet-ingewijden natuurlijk duister. „Beekoever" ligt niet aan een beek en niet aan een oever en de „Piashoeve" heeft geen plas in de buurt en ligt niet bij de Plasweg, dus het is mogelijk dat de bewoner v d. Plas heet. Soesterbergsest Het vraagstuk staat in het m ling. Maar mot dachtig op zij: veel te bespar van wij het h ogenblik in een ben nieuwe br hebben goedko< reclameveldtocl bate van de ne waar wij zeke: is, dat wij niet den hebben, bronnen van i zanden. Een van die brc is niet lang gele< door vreemde landen was. een belangrijk De vreemdelii weer van Ned< onze eigen sch Een van de n landers hierhe land bekend st eiland in Eur< zelfs ten aanz perscongres, de mensen laten die zij niet ha meest kortzichl kan denken. Onder de men handelde, ware het vreeemdeli ren. Een congr van buitenland begane fout m gelegenheid orr lende belangstt verzuimd, neer de goede kans te niet gedaan. Hetgeen men vreemdelingen niet vergeten, drieregelig beri blad te verschi gasten wenden Indien ook de viezenverwervii de blunders wo: bezig met het graf. Alle kracl van nood, die w wend om te vei hoofden moetei wij verwierven, is gebleken ristenland te zi; het ons aan vo' breekt om ovei vangen, ondank natuur, is het i gekomen. Het zijn manco aar vreemdelingen lieren helpen rr hulpvaardigheid vermogen in oi nale gezindheid, vreemdelingen wondering heb! onze V.V.V.'s, andere verzon schouwd, toen c kers, die van tend wisten te h Het was „in oi In ons restaura badminton RACKET Wedstriiaformaat met ny lon b«Pannlng. Racket met shuttle. Alléén vrijdag voor J»" Pracht partif DAMESINTER Hagelwitte cam directoires. Zéér en bovendien p gewerkt. Alle m grote) Per stok

Soester Courant | 1957 | | pagina 6