»1o nn Soest voor 30 jaar. TWEEDE BLAD ERKENDE AUTORIJSCHOOL „CRAME R" MOTOREN en SCOOTERS MOTORHUIS MOBI VIERDAG MAICO en GUZZI C. DE JONGH RADIO TELEVISIE SOEST VooJl iumtiteiti.(w.edeA. UW SUCCES IS ONZE RECLAME. AUTORIJSCHOOL D. ENGEL DE SCHAT VAN DE ZEEROVER PECIAOI de Kapsalon W. A. BUTZELAAR ZWEMMEN, DRIJVEN EN VERDRINKEN! VAN DE „SOESTER COURANT" VAN VRIJDAG 5 JULI 1957. verven, persen, stoppage, repareren van Uw kleding. Dichten konden de bewoners van Soest 30 jaar geleien beslist niet laten, zodat het veel weg had van „J. J. L. ten Kate kan het dichten toch niet la ten" en dat sloeg dan op de dominé, die al prekend aan het rijmen sloeg. Hij zal het wel beter gedaan hebben dan „een nieuwe bewoner", die de ode aan zijn nieuwe woonplaats begon met „Alles heeft zijn voor en tegen, dat is zeker en gewis, 't Voor om in Soestdijk te wonen Omdat 't goed voor je boddie is". En met boddie zal hij wel body bedoeld hebben, ,,'t Eten smaakt je hier bijzonder, slapen doe je als een os. Dagelijks voel je je gezonder, door de lucht van 't Baarnse Bos". Dat twee de couplet ging al beter. Dertig jaar geleden kon men rook- lustige Soestenaren met een Soester jongen in het hoofd zien rondlopen, want sigarenmagazijn „Pajacombo" verkocht sigaren van die naam. „Tien stuks voor 60 cent, met een sigaartje ter kennis making". Joh. Tak bood geklopte gas- cokes aan, afmeting van 30-50 mm., voor een ongekende lage prijs, maar iedereen moest er goed aan denken, dat dit ongekende maar tijdelijk was, dus haast was geboden. Het meubel magazijn van W. J. van Ee was ruim voorzien van salonwiegen. Meneer Blokhuis had in de F. C. Kuyperstraat een viswinkel op nummer 7, maar brancheverruiming leek hem Gediplomeerd B.O.V.A.G.- en N.B.A.-instructeur le Klas lesmateriaal. Normaal tarief. Voor Soest opgave Van Weedestraat 26 - Telefoon 2581 ZUNDAPP - SOLEX - SIMPLEX BROMMERS. BAMBINO 449.—. Verder kunnen wij als Bovag-lid elk merk leveren en repareren. Kerkstraat 59 - Soest - Tel. 3830 KONINGINNELAAN 74 - SOESTDIJK TELEFOON 3467 wel, waarom hij op no. 9 een zaak in tabak, sigaren en sigaretten, wijnen, limonades, likeuren enz. enz. opende. Het Soester muziekcorps had de moei te genomen de bult over te trekken om in Soesterberg te concerteren, maar er kwam geen kip. Als er een corps uit Zeist gekomen was dan waren de Soes- terbergers waarschijnlijk wel te hoop gelopen, want dertig jaar geleden was het verlangen tot aansluiting bij Zeist groot. Van P. uit Soesterberg werd gever baliseerd omdat hij een revolver bij zich droeg en vele van zijn dorpsgenoten kregen eveneens een proces-verbaal om dat ze de arbeidswet overtraden. Als je 30 jaar geleden muggebeten, een verbrand velletje of open oksels had, dan was er geen vuiltje aan de lucht, want kloosterbalsem van meneer Akker hielp perfect. Manufacturenhandel Post ging der tig jaar geleden in de zomer eens flink aan het opruimen en de heren wreven zich in de handen want gummiboor- den kostten toen maar 39 cent, een overhemd zonder boord 1,78 en als je een gulden betaalde kreeg je een keurig net hemd en twee cent terug. Damesnachtjasjes kostten 2,28, maar dat mocht dan ook wel want die waren van keper, stond er in de advertentie. Badbroeken waren al te koop vanaf 3 dubbeltjes, dus er was geen enkele re den om niet te badderen. Het materieel van de afgedankte Soester paardetram was te koop en op 24 juli, om 10 uur, werden vele gega digden verwacht voor het kopen van 3 open tramwagens met 24 en 16 zit plaatsen en 3 gesloten wagens met 12 en 16 zitplaatsen. En per 21 juli werd de melkprijs 14 cent per liter. In Soesterberg vond een wat inge wikkeld ongeluk plaats. Een auto, die toen vierwielig motorrijtuig genoemd werd, passeerde bij hotel „Huis ten Hal ve" een boerenwagen. De auto raakte de wagen en van de schrik sloeg het paard op hol. De voerman viel van de wagen, kwam met zijn benen in de leidsels en werd meegesleept. Toch man keerde hij niets. De auto wel, want die was lelijk beschadigd. „Oorlogsverklaring" stond er boven een advertentie, waarin A. van Lom verklaarde dat hij de zolen en de hak ken van damesschoenen voor 1,60 re pareerde. Een paar gummihakken kwa men er dan ook nog onder. „Minzaam aanbevelend" zette de oorlogszuchtige schoenmaker onder deze regels. Wat de oorlog met damesschoenen te maken had wórdt niet verklaard. „Soester Jongen" was een kwaliteits sigaartje. Deze jongen kreeg een zusje „Het Soester Meisje", waarvan met koeien van letters geadverteerd werd dat zij vol geur en deugdelijkheid was en 30 cent per half pond kostte. Ze was overal verkrijgbaar, maar of het nu om kaas of boter ging staat er niet bij. De helft van de nederlandse pro vincies was vertegenwoordigd in de aardappelhandel van Peet, want hij ver kocht Groninger Eigenheimers, Betuw^ se bravo's, Zeeuwse blauwen, Zuid- Hollandse blauwpitten en ook nog Frie se wortelen en Noord-Hollandse uien. „Wie gemakkelijk wil lopen, komt bij mij zijn klompen kopen, 'k Heb z'in magazijn bij hopen, 'k lever zelfs naar de tropen. Droge voeten steeds, nooit vuile en geen moeders meer die huilen, 'k Wil de klompen ook verruilen". Dit alles dichtte H. Voskuilen uit de Molenstraat (waar heel Soest om klom pen gaat). B.B.-OEFENING. Woesdagavond waren de blokploegen 19 en 33 aan de beurt voor een oefe ning. Het blokhoofd J. C. de Smidt was de commandant en de leiding van de avond had de heer De Kloet. Het kringhoofd. de heer P. A. v. d. Werff, was opnieuw aanwezig. In tegenstelling tot de vorige oefening werd nu geen voorafgaande bespreking gehouden. Het blokhoofd werd in ken nis gesteld van de gang van zaken bij de oefening en hij instrueerde zijn man nen. Er waren brand- en brisantbommen ge vallen en de loods van gemeentewer ken was de onheilsplek. De gewonden lagen overal verspreid en er werd zelfs verondersteld dat zij onder het puin bedolven lagen. Slagaderlijke bloedin gen, wervelfracturen en andere kwet suren werden vakkundig behandeld. De brand werd met zand geblust toen de blokwagen nog niet gearriveerd was. Na afloop werd een bespreking gehou den, waarbij de heer De Kloet het be treurde dat niet meer blokhoofden aan wezig v/aren om te zien hoe collega's het eraf brachten om daarvan iets op te steken. De E.H.B.O.-ploeg kreeg een pluim, maar de man met de slagader lijke bloeding was wat te lang blijven liggen voor hij behandeld werd. De brandweerlieden kregen een aanmer king over de brillen, die voor de ogen horen maar bij de oefening om de hal zen bungelden. Het verwijderen van een brandbom had te lang geduurd want hiervoor heeft men in de prak tijk hoogstens 45 seconden. De heer De Bos, instructeur, legde de nadruk op de waarde van de taakverdeling en de heer H. van Eeden gaf als zijn mening dat aan het verkennen, voor de werk zaamheden beginnen, meer aandacht besteed moet worden. De Soester B.B. doet mee aan het bloe mencorso E.H.B.O., redders telefonis tes en melders, twee wijkhoofden en 4 blokhoofden. Een cantinewagen en een blokwagen rijden mee. De B.B. rijdt alleen de route in Soest. RIT VAN TEMPO. Amateurs en adspiranten van Tempo hebben de vijfde trainingsrit gereden. Bij de amateurs kwamen Jaap v. d. Burgt en Otto de Weert opnieuw aan de start. Beiden hebben de militaire dienst achter de rug en konden de training hervatten. Er startten 8 amateurs voor een rit over 100 ronden (60 km.). Er werd flink ge reden. In een uur werden 64 ronden afgelegd (38Vs km.). Hoewel verschil lende renners probeerde weg te komen lukte dit niet. Na 60 ronden kregen Wim Hommes en Otto de Weerd enige achterstand, maar zij wisten die weer vlug weg te werken. Met nog 17 ron den voor de boeg deed Gerard van Wijk een poging te ontsnappen. Het lukte hem aanvankelijk maar na 3 ronden zat alles weer bij elkaar. Ook Otto de Weert, die heel goed meereed, probeerde steeds goed advies! Laren - Veldweg 1 - tel, 3025 Soest - Mereiweg 10 - tel. 3258 het 3 ronden voor het einde, maar even eens tevergeefs. Gerrit Ruttenberg kreeg hierdoor enige achterstand die hij weer wegwerkte. Jaap van de Burgt staakte na 30 ronden de strijd. In de eindspurt viel de beslissing. 1. Wim Hommes, 60 km. in 1 uur, 38 min. 2. Bep Kriek. 3. Piet v. d. Broek. 4. Gerrit Ruttenberg. 5. Gerard van Wijk. 6. Otto de Weert. 7. Klaas van 't Klooster. De vorige week werden de renners verrast door een bromfiets-nuzzelrit en dit keer kwamen deelnemers aan een rijwielpuzzelrit over het parkoers. Klaas van 't Klooster kwam enige ron den voor het einde in botsing met een wielrijdster, waardoor hij achter raak te. Voor beide partijen liep het echter verder goed af. De adspiranten startten met 9 man. Anton Snijder raakte na 6 ronden ach ter en liep in de 21e ronde een ronde achterstand op. Ook Kees van Rees kreeg na 10 ronden achterstand maar hij werd niet gedubbeld. Adri Doeke- meyer brak in de 22e ronde zijn zadel, maar hij bleef toch doorrijden. In de zelfde ronde nam Wout van 't Kloos ter een voorsprong en hij ging zelfs met de amateurs mee, waar hij de kop nam. De andere adspiranten konden hem niet bijhouden en Van 't Klooster ging als winnaar over de eindstreep met een voorsprong van 200 meter. Bij de ove rigen moest de eindsprint de beslis sing brengen. 1. Wout van 't Klooster, 22 km. in 35 minuten. 2. Adri v. d. Burgt. 3. Menze v. d. Broek. 4. Walter van Barneveld. 5. Adri Doekemeyer, 6. Bertus de Wolf. 7. Nic. Westhof. 8. Kees van Rees. 9. Anton Snijder. FA. SPRUIT FA. OP 'T LAND BEUKENLAAN 54 TELEF. 2105 Over de hele wereld vinden meer mensen baat bij RENNIES dan bij enig ander maagtablet Rennies blussen brandend maagzuur onmiddellijk. Gewoon laten smelten op de tong en Uw pijnen verdwijnen in korter tijd dan U nodig had om deze advertentie te lezen. NIEUWE WEG 97 TELEFOON 2543 CONTACT ONDERWIJS-BEDRIJFSLEVEN. Op initiatief van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Amersfoort en omstreken en de Nederlandse Maat schappij voor Nijverheid en Handel afd. Amersfoort vond gisteren in het gebouw der Kamer een bespreking plaats met de directeuren en rectoren van de scholen voor middelbaar en voorbereidend hoger onderwijs te Amersfoort en Baarn over de wenselijkheid te komen tot een nauwer contact en een geregelde ge- dachtenwisseling tussen onderwijs en bedrijfsleven en tot een bundeling van de mogelijkheden, die zich daartoe meer in het bijzonder in het gebied der Ka mer voordoen. Na een inleidend woord van de Plv. Voorzitter der Kamer, Prof. Drs. D. B. Hartong, die bii afwezigheid van de heer Van Galen Last deze bijeenkomst opende, gaf Drs. Visser, directeur van de Stichting Contact Centrum Bedrijfs leven Onderwijs, een uitvoerige uit eenzetting over het ontstaan van deze Stichting en de door haar nagestreef de doeleinden. De in vergelijking met voor de oorlog sterk gegroeide behoefte aan leidinggevend personeel en de pro blemen, die de bezetting van het kader met zich brengt, heeft een drietal ini tiatieven, die ongeveer tegelijkertijd een tweetal jaren geleden werd genomen door Shell Nederland, de Maatschappij voor Nijverheid en Handel en de Haag se Kring van werkgevers, tot oprichting van het contactcentrum geleid, hetwelk zich ten doel stelt het middelbaar en voorbereidend hoger onderwijs van dienst te zijn bij zijn oriëntering op het bedrijfsleven en in het bijzonder de docenten op de hoogte te brengen van de mogelijkheden, welke er voor afge studeerden liggen, de problemen, die de leiding in de bedrijven met zich brengt e.d., opdat deze van hun kant de leerlingen omtrent deze zaken be ter kunnen voorlichten. De maatschap pij is in het algemeen te ingewikkeld gevormd, dat de ouders hebben kun nen bijhouden de talloze mogelijkhe den, die er voor hun kinderen na af loop van hun studie liggen. Dientenge volge zijn de docenten een veel cen traler rol gaan spelen in de voorlich ting omtrent de toekomstmogelijkhe den van de leerlingen. Na een zeer uitvoerige gedachtenwisse- ling kwam men unaniem tot de conclu sie, dat het oprichten van een contact commissie Onderwijs-Bedrijfsleven voor het gebied der Kamer nuttig en wense lijk is. Besloten werd op korte termijn zodanige commissie te vormen, waarin het bedrijfsleven en het onderwijs pa ritair zullen zijn vertegenwoordigd. Het ligt in de bedoeling, dat deze Commis sie bij de aanvang van het nieuwe school jaar een samenkomst zal beleggen tus sen de docenten van de vorenvermelde onderwijsinstituten en vertegenwoor digers van het bedrijfsleven in het ge bied der Kamer, teneinde tot een eerste gedachtenwisseling te komen omtrent de wijze waarop een zo vruchtdragend mo gelijk contact tussen beide groeperin gen zal worden verwezenlijkt. BIOSCOOPPROGRAMMA. James Dean was 24 jaar toen hij de zoveelste ruzie met zijn zoveelste meis je kreeg. Hij stapte in zijn auto en was een half uur later dood. Het was geen echte zelfmoord maar hij vroeg erom zich te pletter te rijden door er met een onzinnige snelheid van door te gaan. Zijn laatste film Giant was net gereed en bleek een van de middelen om hem kort na zijn dood tot een legende te maken. Er ontstond een ware James Dean-cultus die nog lang niet uitge woed is en miljoenen jeugdige aanhan gers telt. Voor de oorlog zou dezelfde James Dean als een onmogelijk manne tje geweerd zijn met het verzoek zijn temperament en humeur wat bij te scha ven, nu wordt het meisje dat de indi recte aanleiding tot zijn dood was, om dat ze niet langer om wenste te gaan met een onmogelijk mens, ontslagen daar ze schuldig zou zijn aan de dood van een groot acteur. Want dat was hij al hoefde hij slechts zichzelf te zijn om Copyright P I 8. Bo* 6 Copenhogen 36. Ik bleef in het dikke struikgewas en kroop voorzichtig verder. De „His- panolia" tekende zich duidelijk af te gen de avondhemel en ondanks de af stand kon ik Zilver en zijn mannen dui delijk horen en waarnemen op het dek van ons schip. Ik kon zelfs zijn pape gaai horen. Nadat ik even had staan kijken zag ik Zilver in een boot gaan en naar de kust roeien. Ik herinnerde me, dat Hans van Amers me verteld had over een boot die hij voor zich zelf gemaakt had en ik be sloot die te gaan zoeken. Aan de hand van de uitleg, die ik van Hans gekre gen had vond ik de weg en daar zag ik, onder een tent, gemaakt van geitenhuid, het aardigste bootje wat ik ooit gezien had. Het was ruw latwerk, waarover een gedroogde geitenhuid gespannen Het scheepje was zo klein, dat ik er aan twijfelde of het een man zou kun nen dragen. Het was bovendien erg licht en gemakkelijk verplaatsbaar. De lust bekroop mij de „Hispanolia" los te snijden van zijn ankers en het schip op het strand te laten lopen. rollen van formaat te spelen. Deze James Dean, dit tijdsverschijnsel, die in de film East of Eden de verper soonlijking van de hedendaagse (ame- rikaanse) jeugd was, is in de film Giant, die van heden tot en met woensdag in het City-theater draait, een dwar se jonge knecht op een veebedrijf, die steenrijk wordt maar altijd even dwars blijft. Hij geeft zijn belangrijk deel in deze historie van een trots keihard ge slacht in een keihard land. Naast hem Elisabeth Taylor ook al zo'n lief ka rakter die vorige week openlijk een onsmakelijke ruzie met haar echtvriend Mike Todd maakte en al herkressend in alle kranten verscheen. De hartstoch ten botsen danig en het drietal Taylor, Dean, Huckson maakte van deze film een bijzondere film. Donderdag„Gevangene van het ver leden". KQPSEL BEKOPEN.., 'JZ)E OPVAUBNPF LVh EN T>E 6PATIEU2E KBUlllNü VORMEN jgZr* TESOMEN N OrtSLUiTENP 6EHEEi.. /i STEENHOFFSTRAAT 53 TEL. 2842 DE ZEE BLIJFT HET GEVAARLIJKST. Enkele wenken voor baders en zwem mers. Dadelijk bij de eerste werkelijk warme dagen zocht Nederland het water op. In de kranten kon men weer de treu rige berichten lezen over mensen die teveel gewaagd hadden en die dat met hun leven moesten bekopen. Ook in deze voorzomer is weer gebleken, dat aan onze stranden de grootste gevaren aanwezig zijn Elk jaar opnieuw eist de zee een niet onbelangrijk aantal slachtoffers voor zich op. Onder de doden bevinden zich telkens weer mensen, die als geoe fende zwemmers te boek stonden. Steeds worden de eigen krachten over schat en wordt er te min gedacht over de formidabele kracht van de zee plotseling is het spel verloren. Geen waaghalzen. Dit alles wil niet zeggen, dat gezonde zwemmers niet van de verkwikkingen van het zeebad zouden kunnen ge nieten en dat een ieder de zee angst vallig moet vermijden. Wanneer de mensen die in zee willen zwemmen er maar toe zouden kunnen komen om „gewoon" te doen, zouden er heel wat minder ongelukken ge beuren. Maar de waaghalzerij en de buitennissigheden schijnen de vakantie gangers en dagjesmensen nu eenmaal in het bloed te zitten en daarom is het, dat wij nog eens een ernstige waar schuwing willen laten volgen. „Baadt en zwemt alleen op de be waakte strandgedeelten, houdt u aan de aanwijzingen en raadgevingen van het badpersoneel", dat is de gulden regel voor een ieder, die veilig van de zee wil genieten. Het vrije strand. En is U dat niet vrij genoeg let dan toch vooral op de waarschuwingsborden, ga op het onbewaakte strand niet in zee bij landwind en vallend water. Blijf ook als alles goed gaat, voort durend op uw hoede, verdiep u als na tuurliefhebber in de vele geheimen der zee, opdat u gewapend bent tegen haar arglistigheden. Doe vooral niet mee aan de rage van 1957 het bevaren van de zee op rub ber luchtbedden. Stel u voor dat een eind van het strand het dopje losgaat Luchtbedden zijn geen zeewaardige vaartuigen. Overigens dient een ieder die, waar ook, wil gaan zwemmen of gaan baden, zich allereerst af te vragen of hij wat zijn gezondheid betreft wel in het water mag. Mensen met kwalen. Het lijk allemaal zo aardig, wanneer mensen in een vrolijke roep, einde lijk eens uit de tredmolen van alledag, in zomerse zorgeloosheid het lokkende water tegemoet hollen om elkaar luid lachend met schuim en zout water te bespatten. Zulks wordt echter dadelijk veel min der leuk, wanneer men weet, dat daar steeds personen bijzijn, voor wie deze genoegens met het oog op hun gezond heid eigenlijk niet zijn weggelegd. Wie een geperforeerd trommelvlies heeft of een loopoor raadplege voor hij naar het strand gaat zijn huisarts of de behandelende specialist. Dat geldt ook voor mensen met ader verkalking, hartgebreken, wegrakingen, reumatiek, nierziekten, bloedarmoede en longtuberculose. Alleen de behan delende dokter kan van geval tot ge val beoordelen of een duik in het zeewater soms schadelijk moet worden geacht.

Soester Courant | 1957 | | pagina 9