Zet U schrap tegea de volgende hittegolf. Soester jeugd terug uit Duitsland. SOEST. IN DE HOEK. BRANDWEER TELEF. 3333 DINSDAG 9 JULI 1957. 35e JAABGANG No. 52. SOESTER (OURANT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT 35, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT Bij drukkend weer kunnen levensge vaarlijke toestanden ontstaan. Uit alle delen van Europa zijn berich ten binnengekomen over mensen, die aan de eerste hittegolf ten offer zijn gevallen. Inderdaad, bij die „hele mooie dagen" is voorzichtigheid dringend geboden, zeker voor vakantiegangers en dagjes mensen. Het gehele jaar degelijk aangekleed op en neer naar kantoor en dan plotse ling al die zon urenlang op schouders, armen en benen dat gaat zo maar niet Daar komen meestal narigheden van. Vooral blonde mensen kunnen zoveel ultraviolette stralen niet plotseling ver dragen. Dezelfde avond zijn er al na righeden. Dan wordt er geklaagd over jeuk en pijn, de huid is rood en vurig. Deze op zichzelf reeds onaangename dingen worden dan nog steevast be geleid door een biezonder slecht hu meur. Echt ziek. Dat is niet alleen onplezierig voor het slachtoffer zelf, maar de slechte stem ming van degeen, die te lang „gezond" heeft, bederft ook het plezier van de andere vakantiegangers, die zich van deze dagen zoveel gezelligs en vrolijks hadden voorgesteld. Roodharige mensen zijn in dit opzicht nog veel gevoeliger. Na overmatige zonbestraling worden zij echt ziek. Soms komen bij de bovengenoemde ver schijnselen ook een volledig gebrek aan eetlust en een uitputtende slapeloos heid. Als het nog erger is, treden bo vendien heftige hoofdpijnen en hoge koorts op. In al deze gevallen duurt het verschei dene dagen voordat de huid geen pijn meer doet en voordat men zich weer fris en prettig voelt. Warmtestuwing. Het recept is hier zo eenvoudig. Wan neer men nu maar eens zoveel verstand kon opbrengen om een beetje kalmaan met „zonnen" te beginnenWanneer de duur van het zonnebad geleidelijk aan wordt uitgebreid, komt al deze na righeid helemaal niet ter sprake. Vel len, blaren en slechte humeuren zijn alleen te danken aan zorgeloosheid, on verstand en overmoed. Maar ook zon der directe zonlichtbestraling hangt ons op warme zomerdagen bij drukkend weer nog iets heel vervelends boven het hoofd. Dat is de zogenaamde warmtestuwing. Wanneer iemand op zulk 'n zeer warme dag last kriigt van hoofdpijn, duizelig heid, grote dorst en erge loomheid, dan kan hij maar het beste dadelijk gaan liggen. Daardoor voorkomt men erger. Een plaats op een bed in een koel ver trek verdient in deze de voorkeur. Uitwaseming. Jarenlang is men van mening geweest, dat dit ziektebeeld, dat levensgevaar lijke vormen kan aannemen, slechts ont stond door langdurige inwerking van zonnestralen in hoofd en nek. Men stelde zich daarbij voor, dat de hersenen en het verlengde merg daar bij zouden worden getroffen en men sprak derhalve altijd van „zonnesteek". Bij warmtestuwing kan het lichaam de overtollige warmte niet kwijt aan de omgeving, omdat de vochtigheidsgraad van de omgevende lucht zulks niet toe laat. Hierdoor is een goede uitwaseming van het lichaamsvocht onmogelijk, zo dat geen voldoende afkoeling door ver damping kan plaatsvinden. Lichamelijke inspanning bij sport en spel bevorderen bij drukkend weer de kans op de gevaarlijke warmtestuwing. De hoeveelheid warmte, die het lichaam moet zien kwijt te raken, wordt dan immers groter. Ook met dikke nauwsluitende kleren r^akt men op zulke dagen spoedig „door de warmte bevangen" die kle ding belemmert de warmteafgifte nog eens extra. GEMEENTERAADSVERGADERING. Tegen vrijdag, 12 juli 1957, te 19.15 uur, is een gemeenteraadsvergadering be legd, waarop de navolgende agenda punten in behandeling komen. 1. Vaststelling van de notulen der ver gadering van 17 juni 1957. 2. Ingekomen stukken a. Schrijven, d.d. 24 mei 1957, van de raadsfractie van de Partij van de Arbeid, waarin vragen worden gesteld inzake de huren van onbewoonbaar- verklaarde woningen en van wonin gen, welke door het aanbrengen van verbeteringen niet meer in bewoonbare staat zijn te brengen, met antwoord van burgemeester en wethouders. b. Brief van het Nederlands Verbond van Middenstandsverenigingen te 's Gravenhage, d.d. 4 juni 1957, inzake schadeloosstelling aan huurders etc. van bedrijfspanden i.v.m. de onteigenings wet en stedebouwkundige maatregelen, met voorstel deze voor kennisgeving aan te nemen. c. Nota van burgemeester en wethou ders inzake de financiële verhouding tussen de gemeente en de woningbouw corporaties, met voorstel deze voor ken nisgeving aan te nemen. d. Besluit, d.d. 1 juli 1957, van Gede puteerde Staten van Utrecht tot ver daging van hun beslissing op het raads besluit van 30 januari 1957, strekkende tot oprichting van de Stichting Open luchttheater Soest, met voorstel dit voor kennisgeving aan te nemen. e. Controle-rapporten van het Centraal Bureau voor Verificatie en Financiële Adviezen der Vereniging van Neder landse Gemeenten met voorstel deze voor kennisgeving aan te nemen. f. Overzicht over het le halfjaar 1957 van de werkplaats voor mindervalide arbeidskrachten met voorstel dit voor kennisgeving aan te nemen. g. Concept begroting van inkomsten en uigaven van de Kring U IV Bescher ming Bevolking voor het jaar 1958 met voorstel deze voor kennisgeving aan te nemen. h. Adres d.d. 29 juni j.1. van T. Riet veld met voorstel dit ter afdoening in handen te stellen van Maatschappelijk Hulpbetoon. 3. Voorstel tot vaststelling van de vijf jaarlijkse afrekening 1950 t.m. 1954 B.L.O.-scholen. 4. Voorstel tot het verlenen van een krediet voor de aanschaffing van een projectiescherm voor de o.l.-school te Soest-Zuid. 5. Voorstel tot het verlenen van me dewerking ingevolge artikel 72 der La- ger-onder wijs wet 1920 tot a. Aanschaffing van leermiddelen voor het 4e leerjaar van de R.K. lagere school te Soesterberg. b. Verbetering van de vloeren in 5 lokalen van de R.IC. lagere school te Soestdijk. c. Aanschaffing van kachels voor de Chr. lagere school aan de Prins Bern- hardlaan. 6. Voorstel tot het verlenen van ont slag aan een lid van de commissie tot wering van schoolverzuim te Soester berg en tot het voorzien in de daar door ontstane vakature. 7. Voorstel tot verlenging van termij nen van ontruiming van onbewoon baar verklaarde woningen. 8. Voorstel tot wijziging van het al gemeen ambtenarenreglement. 9. Voorstel tot benoeming ambtenaar van de burgerlijke stand. 10. Voorstel inzake delegatie van de bevoegdheid tot benoeming van kleu terleidsters. 11. Voorstel tot overname van het ge bouw en inventaris van de kleuter school aan de Duinweg. 12. Voorstel inzake aankoop van a. een strook grond aan Noorderweg van J. P. M. Matthijssen; b. een strook grond aan de Plesman- straat van H. J. Dortland; c. een strook grond aan de Noorderweg van mej. E. Oldenhof; d. een strook grond aan de Noorder weg van J. C. E. Kuijpers; e. een strook grond aan de Plesman- straat van C. Ch. van Weert; f. een strook grond aan de Plesman- straat van J. L. Chr. Flentge. 13. Voorstel tot wijziging van de raads besluiten betreffende het aangaan van kasgeldlennigen en het opnemen van gelden in rekening-courant in 1957. 14. Voorstel tot vaststelling van een verordening, houdende beperking van de pensioenen aan gewezen wethouders der gemeente, zomede van de pensioe nen van hun weduwen bij gelijktijdige aanspraak op een pensioen krachtens de Algemene Ouderdomswet. 15. Voorstel tot benoeming van een hoofd der openbare lagere school te Soest-Zuid; b. een onderwijzeres aan de openbare lagere school aan de Beetzlaan. 16. Voorstel tot wijziging van de ge- I meente- en bedrijfsbegrotingen 1956. 17. Voorstel inzake de invoering van leeftijdsionen voor werk- en vaklieden. 18. Voorstel tot a. Huur van grond aan de Ferd, Huyck- laan van P.nC. Wantenaar. b. Verhuur van de onder a genoemde grond en van een daaraan grenzend gemeente-perceel aan de voetbalvere nging B.D.C. 19. Voorstel tot weigering van onthef fing van de Hinderwetverordening aan L. van Dijk, voor het oprichten enz. van een autogeen-lasinrichting in het per ceel Schoutenkampweg 15. 20. Voorstel inzake looncompensatie i. v.m. de huurverhoging per 1 aug. 1957. 21. Voorstel tot afwijzing van een ver zoek om vergoeding ingevolge art. 13 van de Lager-onderwijswet 1920. Onder stromende regen kwamen ze za terdag terug uit Duitsland, de 50 Soes ter meisjes en jongens met hun leiders, die een fijne week in het Westfaalse Soest gehad hebben. Ze kunnen zich niet op de borst slaan over de prach tige resultaten die ze behaald hebben, want ze behaalden niets of bijna niets. Wel toonde Tiny Dijkman zich de beste turnster, maar Tiny woont in Baarn, dus Soest kan niet met haar geuren, al is ze dan lid van een Soester turnver eniging. Het was er prettig en dat is veel belangrijker dan het winnen van bekers of lauwerkransen. En het was niet alleen prettig bij de duitse gast heren en gastvrouwen maar ook onder ling. De leden van de verschillende ver enigingen leerden é'kaar kennen en namen kennis van eikaars sporten en niemand hoefde te snoeven op z'n eigen sport, want voetballers, turnsters, tafel tennissers en handbalsters toonden allen met vacantie te zijn en vochten niet hard voor de zege. Een paar voetbal lers deden dat wel, maar dat was een opgedrongen vuistgevecht met Canade zen, die een teveel aan energie kwijt moesten. Er vielen een paar stevige klappen, er sneuvelde een enkele tand, maar een bloedbad werd het niet en met glazen bier werd het strijd vuur geblust. Wat was het ontzettend heet. Maandagmorgen startten twee groepen voor een leerzame rondwandeling door Soest, maar zo successievelijk verdwe nen bijna alle deelnemers in een van de 336 Wirtschaften, die Soest rijk is, om de uitgedroogde keel te bevochtigen en de excursie-leider bleef met en handjevol taaie volhouders over. Het diner van de raadsleden met het ge meentebestuur van Soest was genoeg lijk en nog eens werd de anekdote ver teld van de directeur van gemeente werken, die in 1945, bij een bombarde ment met brandbommen, kon kiezen tussen het blussen van een kerk en hotel „lm wilden Mann". Hij koos het laatste, zag kans alle brandbommen de straat op te gooien en heeft nu levens lang een stoel in de zaak met de be paling dat hij gratis kan eten en drinken tot aan het eind zijner dagen. Voor de wedstrijden in de Patrokli-turn- halle was veel belangstelling. Ook onze raadsleden waren hier aanwezig en de voorzitter van de S.S.F., de heer W. J. v. Schaffelaar, toonde zijn vreugde over deze interesse, 250 km. van huis. Hij sprak hierbij de wens uit, dat het ge meentebestuur van Soest voortaan ook deze belangstelling zou tonen als het in onze gemeente om slechts enkele kilometers afstand ging. Tiny Dijkman was de beste bij de persoonlijke pres- aties. Onze meisjes wonnen de groeps- gymnastiek, maar in de totaaluitslag stonden de duitse meisjes met gering verschil bovenaan. De reis door Sauerland, die woensdag gemaakt werd, was een prachtige reis en het hollandse gezelschap werd ont vangen in het Jugendheim, gesticht met het geld dat de Duitse voetbaltoto oplevert. Het is een gebouw ter grootte van het Hilversumse raadhuis en een jeugdherberg in luxe uitvoering. Het bezoek aan de Coca Cola-fabriek had ook in ons land plaats kunnen vin den, want al deze fabrieken zijn op ame- rikaanse leest geschoeid, maar het was warm en er kon gratis gedronken wor den, dus het was allang goed. Voor de zwemwedstrijden was heel veel belangstelling omdat gelijkertijd de Soes ter kampioenschappen op het program ma stonden. Het waterpolo-team speelde met 3-3 gelijk tegen het duitse team en er waren geen onaangename voorvallen zoals het vorig jaar. Toen wisten de duitsers nog niet dat het in ons land toegestaan is de tegenstander onder water te duwen en ze beschouwden dit als onsportief, waardoor lelijke dingen gezegd werden. Vrijdagavond speelden de handbaldames tegen een team van scholieren en ook zij behaalden een gelijk spel. Het tafeltennisteam had weinig in te brengen tegen de duitsers, maar ook dit was geen ramp en niemand keek er boos om. Zaterdagmiddag afscheidsbijeenkomst in het Alter Graber gymnasium. In de grote aula speelde een strijkorkest van 24 leerlingen en de burgemeester van Soest, de heer G. Dülberg, sprak de gas ten toe. Het was een fijne week met veel vriendschap en prettige dingen en dat de hitte de prestaties bij de sport beïnvloed had werd door niemand be treurd. De voorzitter van de sportfede ratie, de heer W. J. van Schaffelaar, dankte voor het verblijf, dat voor alle deelnemers een fijne vacantie geweest was en na zijn slotwoorden „Es lebe Deutschland, es lebe Holland, es lebe Soest, es lebe Soest," speelde het strijk orkest het Wilhelmus en het Duitse volkslied. Souvenirs werden aangebo den en omstreeks half vijf vertrok de bus in de richting van de grens, terwijl honderden armen en kelen voor een afscheidsgroet zorgden. De deelnemers aan de reis naar Duits land ontvingen bij het vertrek van de burgemeester de nationale vlag en de Soester vlag en het ligt in de bedoeling van het bestuur van de sportfederatie deze twee vlaggen deze week offici eel weer in handen te stellen van het gemeentebestuur. MEISJE VERDRONKEN. Het negen-jarig meisje Annie von Nord- heim uit Soesterberg was zaterdag gaan zwemmen in het Soester natuurbad met haar zusjes van 7 en 10 jaar. Omstreeks 7 uur gingen de zusjes zich aankleden en Annie zou ook zo komen, zei ze. Een kwatier later werd zij, op aanwijzing van een tienjarig jongetje, uit het wa ter gehaald. Het meisje kon niet zwem men en was in het diepe gedeelte te recht gekomen zonder dat iemand ge merkt had dat ze in moeilijkheden kwam. Dokter Splinter heeft getracht met kunstmatige ademhaling het leven van het meisje te redden, maar hij slaag de hierin niet. LAURA-RIT. Ook dit jaar nemen Soester politieman nen aan de bekende Laura-rit van he den tot en met vrijdag deel. Het zijn de heren J. Mantjes, G. v. d. Weerd en P. Bergman. In totaal wordt onge veer 600 km. afgelegd. Vandaag werd gestart in Alphen aan de Rijn. A. G. SPIJKER GEHULDIGD. Onze plaatsgenoot, de heer A. G. Spij ker, voorzitter van het district Eemland van de Kon. Ned. Biljart Bond, werd vorige week in Amersfoort gehuldigd in verband met zijn benoeming tot bondsridder. De tweede voorzitter van het district, de heer R. Slalenhoef, sprak de eerste voorzitter toe en bood hem een encyclopedie aan. De heer Spijker gaf na zijn dankwoord een overzicht van de afgelopen compe titie, die uitstekend verlopen is. Minder verheugend is het, dat er voor de jaar lijkse prijsuitreiking weinig belangstel ling is. Er zal dan ook wel besloten wor den voortaan geen aparte avond te be leggen voor het uitreiken der prijzen, zoals dit nu nog gebeurde. De voorzit ter reikte de prijzen uit aan de kam pioenen van de hoofdklasse, driebanden klasse en eerste tot en met vijfde klasse. Soester verenigingen vielen niet onder de eerste-prijswinnaars. OVERDRACHT „PRINSES MARIJKE" KLEUTERSCOOL. Zaterdag 29 juni 1957, is, in tegenwoor digheid van de gevolmachtigde van het bestuur der „Prinses Marijke" kleuter school te Soesdijk, op 't raadhuis, door de notaris, voor gemeente en bestuur, de acte van overdracht voorgelezen en ter tekening voorgelegd. Hiermede is de „Prinses Marijke" Kleu terschool te Soestdijk met ingang van 1 juli 1957 overgedragen aan de ge meente Soest. DOMME JONGEN. Zaterdag reed de motorrijder A. F. J. uit Amersfoort met zijn vrouw op de Abonn. p. kwart, 2.10 - per post 2.25 Hoezeer het me ook spijt voor hen, die vinden, dat ik er nu maar eens mee moet eindigen, moet het toch nog maar een keer gebeuren en zijn de bomen langs de hoofdweg voor de zoveelste keer het onderwerp van dit hoekje. Wanneer het bomen betrof, die onze gemeente toebehoren, zou ik niet steeds weer op dit onderwerp terugkomen. Dit zou trouwens niet nodig zijn, want onze gemeente zou allang gedaan heb ben wat voor de veiligheid van de bur gerij onvermijdelijk is. Weliswaar zit onze gemeente nog vol met onoverzich telijke straathoeken, maar dat komt wel. Met „Waterstaat", eigenaar van de bo men langs de hoofdweg, ligt de zaak heel anders. Wanneer U naar een boom wijst, loopt U al kans van majesteits schennis te worden verdacht. I Nu wil ik het vandaag niet hebben over de bomen, die alle gezicht op het ver keer benemen, want daar kan onze hoofdinspecteur, met zijn totaal uitzicht loze uitrit naast het bureau, Waterstaat beter op wijzen dan ik. Ik wilde vandaag aan de orde stellen voor wie de financiële gevolgen zou den zijn geweest wanneer de armdikke dode tak, die tijdens het onweer van vorige week naar beneden kwam, de dame, die daar juist passeerde, wel had getroffen en haar iets ernstigers was overkomen dan enige weken in het zie kenhuis Naar mijn gevoel zou Water staat hier aansprakelijk voor zijn, maar of daar ooit een cent van terecht zou zijn gekomen betwijfel ik ten zeerste. Ik heb het idee, dat men zich zou beroe pen op „overmacht", maar dit zou zeer ten onrechte zijn, want er wordt niets gedaan om het dode hout, dat vaak arm dik en dikker is, te verwijderen. Er zullen er zijn en zeker Waterstaat zal dit zeggen, dat het ondoenlijk is eidere dode tak te verwijderen. Daar is genoegen mee te nemen wan neer de bomen in een bos staan, doch wanneer zij langs een openbare weg en nog wel drukke hoofdweg staan, liggen de papieren anders. Ik meen dat wij mogen eisen, dat de bomen langs de hoofdweg in geen enkel opzicht le vensgevaar en gevaar voor beschadiging van particulier eigendom mogen geven. Wanneer dit de eignaar van de bomen te ver gaat, is er maar één oplossing voor. U mag zelf invullen wat dit is. H. OEKMAN. Soesterbergsestraat. Uit de richting Soes terberg kwam een bromfietser, die even eens op de hoofdweg reed, wat omstreeks 6 uur toegestaan is. Het was de 16-jarige G. J. van Z. Hij stak onverwacht de weg over om de Ossendamweg in te rijden en botste tegen de motor. Drié wegge bruikers kwamen op de straat terecht en ze kregen een lichte hersenschudding. De motorrijder mist bovendien een paar tanden en zijn vrouw verwondde haar bovenlip. GESLAAGD. Voor het toelatingsexamen voor het Chr. Lyceum te Hilversum slaagden Dirk Troost en Beatrix Snijders. Voor het Chr. Lyceum te Amersfoort slaagde Willy Maarsing. Alle drie leerlingen van de Groen van Prinstererschool te Soestdijk. Geslaagd voor 't eindexamen H.B.S.-B: mejuffrouw A. J. A. Bos en de heren J. E. Berkhuysen, C. Blokpoel, N. J. de Boer, J. F. van Buuren, J. Ch. C. C. Campagne, J. C. A. Ditshuizen, J. J. M. Dudok van Heel, R. A. Eman, M. W. F. Habold, D. Hepp, C. Heybroek, H. S. I. Koesoebjono, J. K. Kooper, A. H. J. Kroon, E. H. Kruseman, J. Th. Künz, P. C. Lange, F. Th. van Lim burg Brouwer, L. B. van Nierop, K. Roscam Abbing, W. Siderius, L. Stro band, L. F. C. Baron van Till, P. R. Visser, W. F. Volz, O. L. Wendelaar, D. E. Wentink, R. Zwartendijk. Voor het toelatingsexamen voor het Amersfoorts Lyceum slaagden de leer lingen van de openbare school te Soest-Zuid Pieter van Woerden, Chris Kruyff en Hugo de Vries. Geslaagd voor het mulo-diploma B E. de Lange, G. v. d. Bor en G. Kanis. Voor het toelatingexamen Uitg. Tech. School te Utrecht slaagde T. Sistilha. Voor het toelatingsexamen H.B.S. en Lyceum Wim Littooy, Jacqueline Brons en Janneke Visser.

Soester Courant | 1957 | | pagina 1