kwaki VRIJDA WAAR HEB IK RECHT OP? 30 JAAR ZONNEGLOREN electr. Koelkast vanaf f5.70 per maand. keuken-, douche- en badgeijsers. W. N. NIEUWENHUIS SOEST. ZIE HET met Philips Televisie. tü OQ 5s BATENBURG'S Erkende Auto- en Scooterrijschool DE SCHAT VAN DE ZEEROVER DE BELASTING EN DE IN BEDRIJF WERKENDE KINDEREN. Inmaak gen, r B AZ Burg VERLOF, SNIPPERDAGEN EN VAKANTIEGELD. VAKANTIEPROBLEMEN. De vakanties zijn al weer begonnen en zoals ieder jaar zijn er weer pro blemen te over. Heb ik recht op va kantiegeld, recht op snipperdagen, recht op mijn loon, recht op betaling als ik de vakantie niet opneem enz. enz. We zullen e.e.a. eens wat nader be kijken. Veel werknemers zijn wat va kantie e.d. betreft aangewezen op de voor het bedrijf waarin zij werken geldende collectieve arbeidsovereen komsten. In deze overeenkomsten is alles geregeld wat nodig is. De mogelijkheid bestaat echter dat er geen c.a.o. van kracht is en nu is het zo, dat het College van Rijksbemid delaars dikwijls een loonregeling voor zo'n bedrijf heeft vastgesteld, waarin het vacantierecht staat omschreven. Tenslote zijn er werknemers in wier arbeidsovereenkomst speciale bepalin gen over vakantie zijn oogenomen. Toch blijft er nog altijd een groep over voor wie geen van deze voorzieningen van kracht is. Dit is dan de groep werkne mers voor wie geen C.A.O. geldt en ook geen loonregeling, of wel een loonrege ling maar één zonder vakantiebepalin gen en die bij het in dienst treden ook niet over vakantie gesproken hebben. Toch een minimum. Voor deze laatste categorie nu heeft het College van Rijksbemiddelaars in 1952 een minimum vakantieregeling vastgsteld. Deze regeling bepaalt, dat een werknemer recht heeft op een aan eengesloten vakantie met behoud van loon van minstens 6 werkdagen per jaar, ongeacht eventuele snipperdagen. Dit wil o.i. dus zeggen, dat de snipper dagen, welke de werknemer wellicht al heeft gekregen in het lopende jaar, niet mede tellen. Eventueel zal een werkgever bij het geven van snipperdagen er rekening mede moeten houden, dat de werkne mer ook nog 6 aaneengesloten dagen moet hebben. Om nu recht te hebben op die dagen moet men op 1 juli van het lopende kalenderjaar minstens een jaar in dienst zijn. Is men dat niet, dan heeft men slechts recht op één dag per twee maanden dienstverband te rekenen tot aan 1 juli. Huishoudelijk personeel. Maar deze regeling geldt niet voor iedereen, voor wie de vakantie niet op andere wijze is vastgesteld. Het College voor Rijksbemiddelaars is n.1. niet bevoegd voor alle werknemers re gelingen te maken. Voor de meeste van hen, die in zo'n Alleen als in de bindende loonregeling of c.a.o. ook het recht op vakantiegeld is vastgelegd, kan men aanspraak ma ken op de uitbetaling. Uitbetaling van niet-opgenomen vakan tiedagen kan men van zijn werkgever slechts verlangen als op deze dagen is doorgewerkt in het belang van het bedrijf en op het verlangen van de werkgever. Wie stilzwijgend blijft wer ken, b.v. omdat het regent of omdat hij geen reisdoel heeft, kan niet bij de kassier aankloppen om extra munt te slaan uit deze omstandigheden. Bij dit laatste geldt uiteraard, dat waar c.a.o. of arbeidsovereenkomst wel voor zien in dit geval, men de regels daar van in acht moet nemen. OPBRENGST COLLECTE. De collecte ten bate van de afdeling Soest van de Kon. Ned. Ver. voor E.H.B.O. heeft opgebracht 666.44. SPORTDAG. Tijdens de sportdag van de Amersfoort- se Rijks H.B.S., welke door onze plaats genoot, de heer J. J. Houtman, leraar lich. opv., op voortreffelijke wijze werd georganiseerd, gelukte het een aan tal soester leerlingen een diploma te verwerven. In de verschillende leeftijdsgroepen werd het diploma A behaald door Hans Even huis, André de Rooy, Arend Schoema- ker, Erwin Hinderdaal, Jan Alblas, Mengs Alblas, Herbert Hinderdaal en Marcel Demoet. Het diploma B verwierven Koos Ise- ger, Jan Visser en Marius Meyer. Van de soester meisjesleerlingen van de Rijks H.B.S. is nog niets bekend. Als bijzondere prestatie zij nog ver meld, dat de Rijks H.B.S. te Amersfoort zaterdag j.1., te Dordrecht, het kampi oenschap van Nederland schoolathle- tiek behaalde. De P.U.E.M. en alle erkende in stallateurs verhuren U een Ook verhuren wij, namens het Gem. Gasbedrijf, Vraagt vrijblijvend inlichtingen. Erkend P.U.E.M.-installateur en erkend gasfitter. Van Weedestraat 23 Tel. 2577 uitzonderingsgroep zitten is dat niet erg, omdat hun vakantie toch wel vast staat (b.v. onderwijzend personeel). Maar voor één groep is het wel zeer jammer, dat er geen wettelijke rege ling bestaat, n.1. voor het huishoudelijk personeel in dienst van particulieren, dat zijn dus b.v. dienstmeisjes in een gewone huishouding. Voor dit personeel bestaat nog steeds geen regeling, en is het dus raadzaam dat dit huispersoneel bij indiensttre ding een regeling maakt, dus dat zij een algehele arbeidsovereenkomst aan gaan. Leg het vast. Wij hebben er al eens eerder op gewe zen en nog steeds blijkt een grote groep van dit personeel buiten alle vakantie regelingen te vallen, eenvoudig omdat men nalaat e.e.a. vast te leggen, in duplo en door beide partijen te on dertekenen en te dateren. Hierin kan natuurlijk ook de arbeidstijd omschre ven worden en eventuele vrije dagen, buiten de vakantiedagen om. Het is in het belang van dit personeel een regeling als boven bedoeld te tref fen, nu de overheid nalaat een wet telijke regeling in te voeren. Vakantiegeld is niet verplicht! Dan zijn er velen ten onrechte van me ning, dat hun werkgever verplicht zou zijn vakantiegeld te geven. Weliswaar wordt het vakantiegeld tegenwoordig vrij algemeen verstrekt en bedraagt het soms reeds 4 °/o van het jaarinkomen, maar deze uitkering blijft een vrij willige bijdrage van de werkgever in de vakantiekosten. Op woensdag 13 juni 1927 is het christe lijk sanatorium „Zonnegloren" geopend in aanwezigheid van H.M. Koningin- Moeder Emma, de minister van Arbeid, Prof. dr Slotenmaker de Bruine, de com missaris van de koningin in de provin cie Utrecht, mr 's Jacob, het college van B. en W. van Soest en Amersfoort en vele predikanten van de Hervormde Kerk. De voorzitter jhr Rutgers van Rozen burg» £af in zijn rede een overzicht van de wordingsgeschiedenis van het sana torium. Zonder de daadwerkelijke steun van de kerk en haar organen zou dit sanatorium niet tot stand gekomen zijn. Ongeveer tweederde van het benodigde kapitaal was door de diakonieën bij eengebracht en de rest kon van de re gering geleend worden. Er waren vele giften in natura ontvangen een ameu blement, een piano en een orgel, zaal inrichting en veel wat het sanatorium nodig had. De voorzitter opende het ge bouw, dat beschikbaar gesteld werd voor hen, die naar nieuwe gezondheid zoch ten en nieuwe kracht voor de vervul ling van hun levenstaak. Alle menselijke factoren voor het behalen van gunsti ge resultaten achtte de voorzitter thans aanwezigeen gebouw dat aan hoge eisen beantwoordde, een geneesheer directeur, die op het gebied van de t.b.c.-bestrijding een bekende naam verwierf en vele goede medewerkers. Prof. Slotemaker de Bruine noemde het verplegen van. t.b.c-patiënten een moei lijk werk, dat zeer veel toewijding eiste, maar aan de andere kant een werk dat schoon genoemd mocht worden om dat men de zon weer kon doen gloren voor hen die kwamen om genezing te vinden. Dat was op 13 juli, nu dertig jaar ge leden, maar deze belangrijke datum kon pas bereikt worden na jaren van moei zaam zwoegen voor de stichting van het sanatorium. Op 9 december 1921 kwamen 25 personen in Utrecht samen en daar werd de eerste bespreking ge houden. Er werd een voorlopig comité opgericht, waarin prof. Slotemaker de Bruine zitting had. Spoedig werd een vereniging gesticht, die zich ten doel stelde het bouwen van een sanatorium en het eerste bestuur werd gevormd. Jhr P. J. H. Roëll, die in 1927 genees heer-directeur van het nieuwe sanato rium werd maakte deel uit van dit be stuur dat met voortvarendheid te werk ging. De naam „Zonnegloren" werd ge kozen op voorstel van prof. Slotemaker, van wie gedacht werd, dat de woorden van Perk's sonnet ,,Ik ben geboren uit zonnegloren" hem bij het bedenken van deze naam door het hoofd speelde, maar waarschijnlijker is dat hij dacht aan de noodzaak de zon te doen gloren in het leven van lijders aan tuberculose. Er was geen geld en er waren geen leden, maar stad en land werd afge reisd om de vereniging groot te maken. Er was gelukkig veel belangstelling voor het werk dat de Zonnegloren-pioniers ondernamen en dat was eigenlijk wel begrijpelijk, want in 1920 waren 10.000 lijders aan t.b.c. overleden. Dertig jaar later waren het er nog geen 2000. De mogelijkheden tot sanatorium verple ging waren over het algemeen gering maar voor protestantse t.b.c.-lijders waren ze minimaal. Van de 2200 be schikbare bedden in ons land bevon den zich slechts 188 in prot. christe lijke inrichtingen. In september 1923 was men zover, dat de grond in Soestduinen gekocht kon worden. In oktober van dat jaar vond de aanbesteding plaats na maanden lange voorbereidingen door de archi tect ir. Mertens. In het eerste nummer van het zonneglorenorgaan, dat begin 1926 verscheen, schreef prof Slotema ker de Bruine „Nu varen we uit. Heel lang hebben we in de haven gelegen, maar nu varen we uit. Met blijheid en met moed. De geest des Heren vuile 't zeil. Los de touwen." In 1926 trad prof. Slotemaker af als voorzitter omdat hij een ministerzetel ging bezetten en jhr. Rutgers van Ro zenburg werd zijn opvolger. Op 28 juni 1926 werd een gedenksteen geplaatst en een jaar later kon de opening einde lijk plaats vinden. En daar stond Zonne gloren nu, gebouwd op een heuvel en geflankeerd door 2 lighallen. Het was op advies van de architect in drie delen gebouwd. Het middengedeelte bevatte o.m. de kerk, die met een lift te berei ken was. Het sanatorium voldeed aan vele eisen. Het was centraal gelegen, zodat het voor iedereen vrij gemakke lijk vanuit het gehele land te bereiken was. Het lag dicht bij de universiteits stad Utrecht, hetgeen voor de medische hulp aan de patiënten van groot belang was, en het w^s modern ingericht. Door de natuurlijke gesteldheid en de beplanting was het beschut tegen noor denwind. Een groot bezwaar was ech ter, dat er bij de opening 8 ton schuld was en menigeen schudde hierover het hoofd. De giften stroomden echter en ze stromen nog steeds en woensdag, wanneer voor de dertigste maal het jaarfeest gehouden wordt, dan zullen weer honderden vrienden en oud-patiën ten ongetwijfeld weer duizenden schen ken aan het sanatorium, dat zoveel ge nezing bracht en waar voor velen een nieuw leven begon dank zij het initia tief van hen, die 36 jaar gelden, onder leiding van prof. Slotemaker de Bruine, een onmogelijk schijnende taak begon nen en niet aarzelden de risico's van een schuld van bijna een miljoen op zich te nemen. Zonnegloren moest er komen en Zonnegloren is er gekomen en be staat thans reeds dertig jaar. En het is een springlevende dertigjarige met nog heel veel wensen. JAN ZWART-HERDENKING. Het was een wat schrale Jan Zwart- herdenking, die zaterdagavond in de Oude Kerk plaats vond. Dat was niet de schuld van Maarten Kooy, die te kam pen had met een amechtig orgel, ook niet van Ine Kooy, die twee liederen zong en toen van verdere medewerking moest afzien omdat 'n verkoudheid haar parten speelde, maar van het publiek dat niet aanwezig was. Nu waren er en twintigtal mensen, die van de heer Kooy moesten horen, dat het orgel in de Oude Kerk dringend vernieuwd moet worden. Dat kost ongeveer 40.000 gulden en er is pas 1000 gulden in het orgel fonds, dat men wil spekken met zomer avondconcerten. Als er echter zo weinig mensen komen dan zal het nog wel even duren voor de 40 mille bijeen zijn. Maarten Kooy sprak over Jan Zwart, de bekende radio-kerkorganist, die 20 jaar geleden stierf. De heer Kooy had van de organist-componist slechts 2 nummers op het programma gezet, om dat Jan Zwart als componist minder be langrijk is dan als pedagoog en concert- organist. Jan Zwart probeerde het kerk orgel populair te maken, maar hierin moet hij niet volledig zijn geslaagd, gezien de geringe opkomst in de Oude Kerk. Hij trachtte nieuwe wegen te. vin den in de orgelmuziek en slaagde hierin wel. Hij had uitstekende leerlingen als Feike Asma, Willem Mudde, Cor Kee en Mein- dert Boekei. Jan Zwart was de eerste cantor-orga nist in ons land, die het orgel en het Dit ging niet helemaal volgens de regels en de Duinkikkers kregen een straf- worp te nemen. Piet Timmermans scoor de hiermee het tweede doelpunt. Na de rust scoorde 't Gooi een tegenpunt maar opnieuw doelpuntte Timmermans en de Duinkikkers behaalden een 3-1- overwinning. Gedipl. A.B.A.N.-Instructeur PARKLAAN 33 SOEST TELEFOON 3982 (K 2955) U wordt gehaald en gebracht. Soesterbergsestraat 20A Telf. 2379 kerkkoor functioneel bij de dienst ge bruikte. Als concert-organist bracht hij het werk van oud-nederlandse compo nisten voor orgel naar voren. Maarten Kooy begon met variaties over psalm 116 van Willem van Noordt en Ine Kooy zong van Heinrich Schütz ,,Bring her dem Herrn". Na de varia ties over het Onze Vader van D. Buxte- hude zong Ine Kooy Proba me Deus van Constantijn Huygens en het schaar se publiek kon zich echt niet voorstel len, dat het nodig was van verder zin gen af te zien, wanneer Ine Kooy de mening tenminste toegedaan was dat het niet goed klonk, want dat was wel het geval. Maarten Kooy speelde 6 be kende koralen van Johann Sebastiaan Bach, „Schmücke dich, o liebe Seele" van Brahms, Psalm 51 van Jan Zwart en treurmuziek van Jan Zwart en een koraal van Willem Mudde. Tot slot „Komm Heiliger Geist" van Ernst Pep- pmg en men mocht dankbaar zijn voor de verrassende wijze waarop Maarten Kooy dit orgel, waaraan de tand des tijds wel heel erg knaagde, nog tot uitstekende dingen wist te brengen. DUINKIKKER-RESULTATEN. De Duinkikkermeisjes hebben met 0-4 verloren van de Utrechtse meisjes, die lid zijn van ,,De Vechtstreek". Het da mesteam van de Duinkikkers speelde vervolgens tegen een „Vechtstreek"- team en ook zij verloren (0-5). Zij wa ren gehandicapt door het niet-meespe- len van enkele dames, die in Soest (Dld) waren. De heren speelden tegen „'t Gooi" 2 en ook zij misten enkele krach ten. Piet Timmermans scoorde het eer ste doelpunt voor Soest. Een tweede po ging mislukte op het laatste moment door het ingrijpen van een Gooi-speler. 37. Het was langzamerhand geheel don ker geworden en ik zag slechts twee lichten het kampvuur van de piraten en het licht dat uit het venster van de blokhut kwam. Ik bracht het kleine schuitje te water en het bleek een zeer betrouwbaar vaartuigje te zijn. Het was bovendien grappig om te zien hoe vlug dit bootje kon draaien. De ebstroom voerde me naar de „Hispanolia" en spoedig lag ik naast het ankertouw, dat ik vastgreep. Het was niet gemakkelijk het zware touw door te snijden, maar toch gelukte het ein delijk. Ik stond op het punt om de boot af te stoten en weer terug te peddelen, toen ik een touw zag, dat afhing van het schip. Vanuit de kajuit had ik rumoer en schelden gehoord en daar ik me aan het touw kon optrekken kon ik niet na laten naar binnen te zien. Er doen zich vaak moeilijkheden voor als er kinderen in het bedrijf werkzaam zijn ten opzichte van de belastingwet geving. Vooral nu per 1 januari 1957 de Algemene Ouderdomswet is inge voerd, zijn deze moeilijkheden nog groter geworden, want de kinderen wil len t.z.t. toch ook in aanmerking kunnen komen voor een uitkering, maar daar voor is nodig dat de verschuldigde pre mie wordt betaald. De belastingwetgeving is dienovereen komstig aangepast. Iedere Nederlander tussen 15 en 65 jaar is premie verschuldigd, dus de kinderen ook, en aaangezien voor de premieheffing geen belastingvrij mini mum bestaat, moet er dus betaald wor den. Sedert 1 januari 1957 vallen kin deren, die in het bedrijf van vader wer ken, onder de bepaling van de loonbe lasting, alsmede onder de premiehef fing voor de Algemene Ouderdoms wet, precies zoals dat ook geschiedt ten opzichte van vreemde werknemers. Deze kinderen moeten dus een werk nemersverklaring invullen en inleve ren en er moeten loonbelastingkaarten en loonstaten worden aangehouden. Er betaat dus sedert 1 januari 1957 voor deze kinderen geen uitzonderin gen meer. Wanneer is er een dienstbetrekking? De regeling als hierboven bedoeld geldt echter alleen als tussen de ouders en de kinderen een „dienstbetrekking" be staat. Bestaat die dienstbetrekking niet, dan gelden ook het besluit op de loon? belasting en de algemene ouderdoms wet niet. Hier staat dan tegenover, dat in het laatste geval de vader ook het loon van de kinderen niet van zijn be drijfswinst mag aftrekken. Wanneer bestaat er nu een dienstbe trekking Omdat dit een belangrijke kwestie is en om zoveel mogelijk meningsverschil- len te voorkomen en om overal in de lande een gelijke wetstoepassing te krij gen, heeft de minister van financiën voor de uitvoering van de besluiten op de loonbelasting en inkomstenbelasting enkele voorschriften gegeven, die uiter aard thans ook van toepassing zijn voor de premieregeling Alg. Ouderdomswet. Hoe luiden de richtlijnen 1) Ten aanzien van kinderen beneden 16 jaar wordt geen dienstbetrekking aangenomen. Voor hen dus geen for maliteiten, noch voor de loonbelasting, noch voor de premieheffing, maar ook geen aftrek van hun loon van de bedrijfswinst. 2) Ten aanzien van kinderen die 16 .laar of ouder zijn, wordt het bestaan van een dienstbetrekking wel aange boden, als de tijd, die voor arbeid be schikbaar is, in het kalenderjaar of het boekjaar, niet grotendeels in beslag wordt genomen door het volgen van onderwijs of voor opleiding voor een beroep. Verder moet door het werk, dat door de kinderen verricht wordt, een vreemde werkkracht worden uitge spaard, terwijl het loon dat aan hen wordt uitbetaald, niet meer mag be dragen dan aan een vreemde kracht zou worden uitbetaald voor datzelf de soort werk. 3) Als de tijd, die voor arbeid beschik baar is, in het kalenderjaar resp boek jaar wel grotendeels in beslag wordt genomen door onderwijs of opleiding van een beroep, dan mag voor de kin- ,.e" ,van 16 -iaar en ouder het wer- .™etaa,lde loon tot een maximum van 400 gulden per jaar van de winst worden afgetrokken. Raadpleeg de Raad van Arbeid. Hieruit volgt dus, dat, als de kinderen b.v. tijdens de vacantie in het bedrijf van hun vader gaan werken, geduren de deze periode sprake kan zijn van een dienstbetrekking. Dan moeten dus loonbelasting èn premie worden inge houden en verantwoord. Men doet er goed aan in voorkomende gevallen met deze voorschriften rekening te houden en mocht evenwel nog twijfel bestaan aan het wel of niet bestaan van een dienstbetrekking, het advies in te win nen van de inspecteur der belastingen. Voor de sociale verzekeringswetten zal men er goed aan doen zich te wenden „f bedrijfsvereniging waartoe het bedrijf der ouders behoort. Als er spra ke is van dienstbetrekking vallen de kinderen ook onder de ziektewet, zie- kenfondsenbesluit enz., maar hier wordt alles van geval tot geval onderzocht. Men kan echter rekenen, dat in de mees te gevallen wel een „dienstbetrekking" wordt aangenomen. Men vergete niet de Raad van Arbeid e raadplegen over de verplichtingen ten aanzien van de invaliditeitswet (ze gels plakken). Veelal bestaat de ver plichting daartoe. SPEC 1 Ltr. gl Limonade Tuinslang Al Koningin] GEBOREN veld, belasti seur, Buys Marianne, d kum, physic schate, Da C nelisje, doei bedrijfsleidei Engendaalwe A. Hollande Mathey, Bet Paulus, zoo feur, en B. laan 78. dochter van bediende, en Hartweg 42. Rouwendaal, terbroek, Kc gina Irene, Dam, bakker foort, Sint j beth Gabrie! Vringer, etal Kampstraat c van A. H. Beemer, Gei hannes Jan, nisch ambtei manlaan 26. Martinus, zo< steijn, bakk Leeuweriklae J. van der van Bloen 21. ONDERTROt Wilhelm Foe 4, Baarn en huishouding, tus Hendril steijn, chaufi en Johanna Berg, hulp i: straat 66. de Keizer, m en Sophia K nieweg 1. GEHUWD Zandvoortwef Reijerse, fabi 122. Ernst ker, Lindenla fina Margaret leuse, Konin; ricus Bungen Paulownalaan men, kleute: Vlissingen. beroep, Krui: gen, zonder Jan van der houdelijke j Westbroek e verpleegster, van Voorst, 1 tielfabriek, R Martina Wilh berg, zonder straat 76A. OVERLEDEN ria Hoogberge weg 5. Rici zonder beroej Kuijer, Kruis den Brink, 5i teringpad 3. jaar, zonder van der Meij, Gijsbertus Ma? litair, gehuwd Weteringstraat thonie Marx, met E. Spc 112. Gaat Uw dochter op va- Flinke maat kantie of op kamp? Geef TUINKUSS haar dan een mooie ijzer- met strookje sterke rij/VMA mee! Prima gevuld. I] Gebloemde flanel, aardig ge uni kleuren, gegarneerd eo royaal van Het kost vrijdag maat. maar Leeftijd 2 jaar 4.95 3-6 jaar e.25 Grotere 7.75

Soester Courant | 1957 | | pagina 2