DE SFINX voor M_E, vam IN DE HOEK. SOEST. INBREKER GEGREPEN. VRIJDAG 12 JULI 1957. —i—35e JAARGANG no. 53. soesterDpurant Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK - BUREAU vnnn Ahonn. p. kwart ƒ2.10 - per post 2.25 Wederom zijn wij opgeschrikt door sensationele gebeurtenissen in Rusland. Het blijkt telkens weer dat er geen onstandvastiger en onberekenbaarder machten zijn in de wereld dan de dic taturen. Hoe kunnen wij' vandaag zeg gen, wat er morgen zal gebeuren wan neer wij opeens vernemen, dat de men sen, die de macht in handen hadden, van hun tronen tuimelen en tegelijker tijd hun gehele aanhang wordt „ge zuiverd dat wil zeggen vernietigd of op andere wijze onschadelijk gemaakt Dergelijke machtsverwisselingen heb ben wij, sedert de dood van Stalin, nu al enige malen aanschouwd en het is uitgekomen, wat velen voorspeld heb ben, dat na het verdwijnen van Stalin de strijd tussen de diadochen zou ont branden. Maar is het alleen een strijd om invloed en zeggenschap van perso nen, of zijn er bij zulke wisselingen algemener en ingrijpender problemen aan de orde De aard van dergelijke processen ont gaat ons westerlingen. Komen zij voort uit gewijzigde inzichten van een klei ne groep leiders, of worden er werke lijke volksontstemmingen en volkswen- sen in opgevangen? Wij weten het daarbij op de mogelijkheid van coëxi stentie. Maar eer de voorstellen concrete vor men aannemen, moet men het er met elkander over eens worden wat de öowj et-Unie onder coëxistentie be- gnjpt. Zeker is van coëxistentie de eerste voorwaarde, dat men nalaat, door allerlei ondergrondse bewegingen ae samenlevingen van de landen waar mee men onderhandelt te ontwrich ten. Kan Rusland zijn heimelijke po gingen tot het bevorderen van we reldrevolutie opgeven zonder verloo chening van zijn marxistisch beginsel Er zijn vredelievende bedoelingen aan wezig, maar er is nog geen klare taal gesproken over de prealabele voor waarden, zonder welker inachtneming elke coëxistentie moet falen. sen niet, omdat wij niet weten hoe de Sowjet-Unie eigenlijk geregeerd wordt. Maar enkele omstandigheden, die de krisis in de russische politiek betreffen zijn toch wel duidelijk. Eén van dé belangrijkste gebeurtenissen, die zich op het ogenblik in de geschiedenis aan het ontwikkelen zijn, is het verlies van Ruslands hegemonie over de com munistische wereld. Hoe langer hoe meer doen theorieën opgeld, over vor men van communisme, die geheel ver schillen van de orthodoxe leer van Stalin. China gaat meespreken, Tito Iaat van zich horen. Er zijn vertakkingen van de nieuwe leer in de satelliet-staten, met name in Polen. Het gezag der Sowjet-Unie, als voornaamste exponent van het communisme, weekt los. En het zijn niet kleine groepen van opstan- digen, die gereed staan om aan het Sowjet-Rijk zijn opperheerschappij te ontnemen, maar grote, gevaarlijke machten, evenwaardige kolossen. Een opstand kan men dempen in bloed, maar als een land als China zich op de voorgrond plaatst, dan is het gevaar niet met één handslag bezworen. Gedurende het bewind van Stalin heeft het grote Rijk van het oosten door vol komen afgeslotenheid en voortdurende angstaanjaging het westen in onrust gebracht en zijn positie gehandhaafd. Maar kan het huidige Rusland zich deze barse houding veroorloven Het heeft, vooral met de nota van de „Verenigde Naties" over Hongarije in handen, de publieke mening in de vrije wereld voor zich te winnen, door haar te overstelpen met vredesvoorstellen en vredelievende gezindheden. Die kant willen blijkbaar de lieden van de nieuwe koers uit. De dienaars van de oude politiek, een man als Molotow, die in de dienst der Sowjet is ver grijsd en die een der markantste figu ren is onder de internationale staats lieden van deze tijd, worden aan de dijk gezet. Een vredesoffensief te ondernemen, dat is hetgeen wat wij van de nieuwe bewindsheden in Rusland verwachten. Wij zien het als een noodzakelijkheid in het sowjet-beleid. Juist op dit ogen blik, nu nieuwe, mildere vormen van communisme met de sowjet-leer gaan concurreren, kan de sowjet-macht zich geen politiek van intimidatie meer ver oorloven en moet zij zich de glimlach aanmeten. Maar hoe heeft de vrije we reld zich ten aanzien van de verzoe- mngs-manifestaties van de Russen te gedragen De macht tegenover ons verguist en vernietigt voortdurende op nieuw leiders, die zij gisteren aanbad en wij vermogen niet de beschuldigin gen waarmee zij plotseling overladen worden, te veroordelen. In Rusland schijnt het bezit van de macht het voor-stadium van de dood straf. Wat is een zo gestadig wankelen de, een zo vandaag ten troon geheven en morgen gekerkerde en voor het vuurpeloton geroepen macht als on een geldkistje met ruim 600,— over het hoofd. Hij had geluk gehad bij zijn operaties, want ook de waakhond was er niet. Het politie-onderzoek werd krachtig te' hand genomen en de Soester politie was er de gehele nacht van woensdag op donderdag voor in touw, maar toen zat V. N. in de klem. De buit werd te rug gevonden. Ten dele in een theebus en dele in de dubbele bodem van een bureau. Van N. werd in Soest in de cel gezet. BOTSING. De auto van de heer S. uit Soest reed op de Eikenlaan. De bestuurder ver- zuimde voorrang te geven aan een mo torrijder, die tegen de auto botste en verwondingen van vrij onschuldige aard opliep. Het slachtoffer trof het dat de autobestuurder arts is, zodat hij snel verbonden was. De voertuigen wer den beschadigd. BIERTAPKAMPIOENEN. In Soest wonen de biertapkampioenen want na de heren Bergers en Verkerk' Weusthof en Thierig hebben zich thans' de heer en mevr. C. Butselaar als dis trictskampioenen aangekondigd, met de kans het landskampioenschap te beha len Haf Vldf f/-vo>w. TD TT adviseur van de onderwijscommissie en net gemeentebestuur in moeilijke aange legenheden werd het oordeel van de heer Van Ieperen steeds op prijs gesteld. De gemeente kent geen bijzondere on- derscheidingen of beloningen bij het af- scheid van een schoolhoofd, maar gaf van haar waardering blijk door het schenken van een boekenbon. Tweemaal hebben vele leerlingen de school van de heer Van Ieperen verla ten, bij het in gebruik nemen van de school aan de Driehoeksweg en in Soest- ■ouid en tweemaal was het scheidende hoofd met opgewektheid doorgegaan met het werk in een gebouw waar wel wat op aan te merken viel, om van het huis nog maar te zwijgen. Deze wijze van werken verdient respect. Wethouder De Haan wenste de heer Van Ieperen en zijn echtgenote alle goeds voor de toekomst. De inspecteur van het lager onderwijs ae heer Lindeman, kent de heer Van Ieperen 11 jaar als hoofd van de school aan de Middel wijkstraat. Het scheidende hoofd lokte bij de inspectie geen aan merkingen uit, maar ook geen opmer kingen over zijn uitstekende manier van les geven. Bij dit afscheid stelde de heer Lindeman er echter prijs op te verklaren, dat het goed geweest was, """~«.<uMFiueiisunap te Deha- aai net goed geweest wa<? len, dat het team Bergers-Verkerk twee zoals de heer Van Ieperen het deed .laar geleden hph»aM« Als a jaar geleden behaalde. A. Verkerk deed thans als tapper en serveerder van een eenmanszaak mee en hij had pech. Een paar maal het hoogste aantal punten, maar in de hal ve finale even struikelen en daar ging het kostelijk vocht en daarmee de prijs Het team Bergers-Vonk bereikte even- Moeten wij, westelijke landen, er ons nu op inrichten, dat de russische trom pet verder vrede en ontwapening zal blazen? Wij kunnen misschien over enige tijd vernemen, dat er opnieuw een ingrijpende wijziging heeft plaats gevonden in het russische bewind. Een andere reeks van personen neemt het roer, „zuivert" de huidige machtheb bers weg. Wij zijn steeds in onzeker heid, waaraan wij ons hebben te hou den. De onstandvastigheid der rode rege ringen, de russische sfinx-achtigheid, die hieruit voortkomt, dat er binnen deze strakschijnende en ideologisch schijnbaar vastgemetselde staat een voortdurende strijd van meningen heerst, moet ons doen volharden in on ze waakzaamheid. Rusland blijft een onzekere factor, dat is de kern waar uit het wantrouwen ontstaat, dat aan de wereld de werkelijke vrede onthoudt. ma derhandelaar waard? Het recept is eenvoudig. Zodra de man, die een staatsgreep wil ondernemen over vol- ooende aanhangers beschikt, gelast hij een volksbeweging, hij geeft een bevel aan pers en radio om tegen de men sen, die hij vernietigen wil een fanatie ke scheldpartij te organiseren en de zaak is voltrokken, onder de schijn van rechtvaardiging. Het verschrikkelijkste in het regiem der totalitaire staten is dat zij de middelen misbruiken van de demokra- tie. Een volksbeweging wordt gemaakt, de verontwaardiging, die in de vrije pers der vrije wereld ruim baan geeft aan spontane kritiek, wordt in de to talitaire landen aan de publiciteit op- gelegd door hen, die de macht in han- den hebben. Door wie Door de eer- ste de beste, wien de omstandigheden gunstig zijn voor de greep naar het roer. De grote belemmering voor het tot stand komen van een algemene ontwa pening, van een overeenkomst tussen oost en west, was tot dusver hst wan trouwen van het westen tegen Ruslands verborgen bedoelingen, die zich op de bodem kunnen bevinden van zijn ogen schijnlijke vredelievendheid. Maar de actuele gebeurtenissen hebben er een nieuwe belemmering aan toegevoegd de wisselvalligheid van het russische bewind. Niemand heeft houvast aan een staat, die steeds schommelt tussen uitersten. Voorwaar, wij moeten (helaas!) voor lopig blijven dromen van een harmo nische wereld, terwijl, wanneer de on- derhandelingen zouden gevoerd wor den tussen standvastige en oprechte re geringen, de oplossing zó voor de hand zou liggen. De wederpartij is een sfinx. V andaar de ellende. cmiu CVCH eens de halve finale en werd toen uit geschakeld, het team; R. v. d. Linden "lei- d- Heuvel vijf in de eerste ron- oe af, evenals het f kar Voskuilen sr.- Voskuilen ir. Voskuilen jr. Bij de eenmanszaken vielen de heren Beijer en Wouters in de tweede ronde af. C. Butzelaar enzijn vrouw triom feerden echter en zij j wonnen de eerste prijs vóór een team, uit Scherpenzeel en uit Laren. De wedstrijden werdén ditmaal niet in Hilversum maar in Amersfoort gehou- den, waar in de Markthallen het ger stenat rijkelijk vloeide. OLYMPIA WANDELT WEER. De Soester meisjes en jongens van „Olympia" gaan zaterdag weer wan delen met 2 groepen onder leiding van de heren W. A. Suman en D. v. d. Kamp. De standaardmars in Amersfoort staat op het programma. Zondag j.1. won een groep van 58 kinderen onder lei ding van de heer Suman, bij de Valken- heidemars, de eerste prijs voor de zo- .cycicn nel aeea. Als vertegenwoordiger van de neder- landse staat dankte hij het scheidende schoolhoofd voor hetgeen hij deed om nederlandse kinderen op te voeden. Hij nad iets te geven en deed dit 100 °/o Of een luisterschool of een doe-school het belangrijkst is kan buiten beschou wing blijven als men de pedagogische taak ziet als een hulp bieden en steun verlenen aan de kinderen Dit deed de heer Van Ieperen op voortreffelijke wijze. De gemiddelde leerling bestond voor hem niet, maar hij bezag iedere leerling apart en handelde daarnaar De heer Lindeman sprak de wens uit, oat de heer Van Ieperen spoedig zijn nieuwe plaats in het leven zou vinden en zich daar wel zou voelen. De heer Van Wely sprak als oud-collega en oud-gediende, die 20 jaar geleden met de heer Van Ieperen de leiding van de openbare lagere scholen in onze gemeente vormde. Het afscheid van de Premier Pandit Nehroe van India is zowel als invloedrijk man als in veré schijning, 'n zeer merkwaardige figuur Wanneer heer Neroe spreekt, zijn er die menen, dat wanneer alle staats lieden in de wereld van hetzelfde ge halte en inzicht waren als hij, de wereld er, wat de vrede betreft, beter voor zou staan dan thans. Misschien is dit wel zo en wanneer er maar enige zeker heid in dit opzicht was te krijgen, zou ik er voor tekenen. Wanneer er hier of daar iets aan de knikker is, zijn er velen, die halsreikend Uitzien naar hetgeen de heer Nehroe over de situatie heeft te zeggen. Voor wie echter in de laatste jaren heeft opgelet kan het merkwaardige verschijn sel met onopgemerkt zijn gebleven, dat de adviezen van Nehroe uitblijven wan neer in een spannende situatie, zoals nog kort geleden in de Suezkanaalkwes- tiep, kop noch staart te vinden is en wanneer hij met zijn mening of advies komt, de zaak voor een der partijen praktisch in kannen en kruiken is. Dan spreekt hij zijn bedachtzame woor den, die vaak niet zo absoluut neutraal Z1jn als hij in zijn redevoeringen voor geeft te zijn en meestal neigt hij daar bij naar het Oosten. Dit is uiteraard met zo vreemd, het tegenovergestelde zou vreemder zijn. De heer Nehroe spreekt het liefst over vriiheid voor da gehele we- reld. Er bestaat geen mooier onderwerp en hij is daarom van een aandachtig ge hoor verzekerd. Toen hij echter deze week in ons land met journalisten sprak over het zelf beschikkingsrecht van alle volken en zei dat dit de pijler was waarop de vrede hoort te steunen, had hij waarschijnlijk niet in de gaten, dat hem een klein valstrikje werd gespannen. oen een der journalisten hem nl vroeg of dit recht van zelfbeschikking ook met gold voor Kasjmir, was de heer Nqhroe daar kennelijk verlegen mee. Ja, het is gevaarlijk de passie te preken en tegelijkertijd je buurman tot slavernij te brengen. Daarom geldt ook voor Nehroe wat Wr T U1B1Q van ae dar™ fieldt ook voor Nehroe wat eer Van Ieperen kan een afscheidsfeest voor veel andere staatslieden oelHt genoemd worden, want in vnim Hot staatslieden geldt veelste maal, dus dat belooft wat voor ?'aar na eer morgen. Zij behaalden bii deze mars van morgen. Zij behaalden bij deze mars van 15 km. 783 punten en nummer 2 had er 734. Er wordt een ontwapeningsconferentie gehouden, waarop geloofd en geboden wordt over ver-gaande en minder ver gaande voorstellen en die een spil zou kunnen genoemd worden indien ze niet de vitale vraagstukken der mensheid tot inzet had. Rusland beroept zich Dank zij het harde werken van in specteur Scholtmeijer en adjudant Pas man, is, in samenwerking met de Utrechtse recherche, de 29-jarige R. v N machinehandelaar te Utrecht, gistermoré gen, te 9 uur, op de Weertsingel te Utrecht gearresteerd. Het was van N., die dinsdagmiddag de inbraak pleegde bij oud-notaris Labber- ton aan de Amersfoortsestraat te Soes- terberg. De heer Labberton ligt in een ziekenhuis, waar zijn vrouw hem die middag bezocht en de huishoudster was even weg om boodschappen te doen. Toen zij terug kwam vond zij het huis open en de hele boel overhoop gehaald. De inbreker nam een kistje juwelen mee ter waarde van ƒ20.000.—, maar zag AFSCHEID VAN DE HEER A. A. VAN IEPEREN De heer A. A. van Ieperen, hoofd van de lagere school aan de Middelwijk straat en oudste hoofd van Soest, heeft afscheid genomen van de school, waar aan hij 22 jaar verbonden is geweest. Gistermiddag was het een afscheid van de kinderen en gisteravond van de volwassenen, die met velen naar de gymnastiekzaal van de school gekomen waren. In de met vlaggen versierde zaal waren aanwezig wethouder K. de Haan, de inspecteur van het lager onderwijs, de heer Lindeman; de' raadsleden mevr. Polet en de heren Van Wely en Brou wer, de directeur van gemeentewerken de heer Van Noesel; de politieinspecé teur H. G. Scholtmeijer, vele hoofden van scholen en onderwijzers, ouders en andere belangstellenden. De heer J. Neerbos, verbonden aan de Ulo-school, verwelkomde de aanwezi gen namens de oudercommissie. Aan vankelijk had het in de bedoeling ge legen deze afscheidsavond in Eemland te houden, maar op verzoek van de heer Van Ieperen werd het een sobere oijeenkomst. Wethouder De Haan vond het geen ge noegen, dat de heer Van Ieperen na 22 jaar ging vertrekken, maar de wijze waarop was dit wel; gezond en krach tig. Het zou onverstandig zijn de heer Van Ieperen uitbundig te prijzen, hoe zeer hij dit ook verdient, want het ligt niet in zijn aard dit te appre ciëren. De scheidende kan echter ver zekerd zijn van de grote dank van het van het gemeentebestuur voor de wij ze waarop hij in en buiten de school voor zijn leerlingen heeft gewerkt. Als genoemd worden, want in volle gezond heid legt hij zijn werk neer. Hij bereikte mooie resultaten en maakte vele meis jes en jongens klaar voor het leven. Hij heeft hard gewerkt om Soest door middel van het opvoeden van de jeugd vooruit te brengen en de leerlingen zijn hem hier dankbaar voor. De heer Van Wely raadde het scheidende hoofd aan met op zijn lauweren te gaan rusten, maar na een korte rustperiode weer aan het werk te gaan omdat dit jong houdt. De heer J. Hoek, onderwijzer aan de school, vergeleek het zegel en het zwaard van Karei de Grote, die één waren, met de fluit van de heer Van leperen en het hoofdschap, die even eens een eenheid vormden. Deze to verfluit verdient een plaats in het diaawiicuen Het gaat niet om wat hij zegt om wat hij doet. H. OEKMAN. veiuieni een plaats in het ule 10 laar geleden voor het eers museum, want zij deed 35 jaar dienst !"et de heer Van Ieperen kennis maak dij velerlei eele^enhprlpn tv^v. te, was toen tppHc Hq -i bij velerlei gelegenheden. "Toch was niet de fluit het belangrijkst, maar de man die hem gebruikte, de heer Van Ieperen. De scheidende, die zich een uitnemend hoofd in de school toonde was echter op zijn allerbest als leider van schoolreisjes en uitstapjes en ook hierbij ontbrak de fluit niet. De heer Van Ieperen had blijk gegeven van zijn liefde voor de kinderen en het vertrek is een verlies voor de school Ook de heer Hoek wenste de heer Van Ieperen en zijn echtgenote het allerbeste voor de rustperiode die nu aanbreekt. De heer J. v. d. Wal sprak als Ulo collega namens de leerkrachten van de school, waarin hij 22 jaar, met zijn leerlingen, met de heer Van Ieperen en diens leerlingen heeft samenge woond. Het is altijd goed gegaan, on danks het feit, dat onderwijzers van een eigenaardig ras zijn". De heer Groot van de afdeling On derwijszaken zag de heer Van Ieperen 22 jaar geleden komen en thans gaan en er is steeds prachtig samengewerkt. De heer C. v. d. Schoor, voorzitter van Volksonderwijs, wees op de prettige klank, die de naam Van Ieperen bii deze vereniging heeft. De drager van deze naam leefde steeds met Volks- onderwijs mee en gaf er zijn steun aan. De heer v. d. Schoor schonk de heer V an Ieperen een boek. De heer R. K. Jager roemde de sport prestaties van de school en het schei dende hoofd. Viermaal was aan school- wedstnjden deelgenomen en eerste en tweede prijzen behaald. In 1950 werd voor de eerste maal de wisselbeker J de schoolzwemwedstrijden gewon nen en thans is deze nog in het bezit van de lagere school aan de Middel- V/ijkstraat. De leerlingen wandelden als maar dat kan als het hoofd zelf flink meedoet. De heer Dijkshoorn dankte namens de directie van de Nutsspaarbank voor de medewerking bij het schoolsparen en schonk een boek. De heer Blanken aankte als familielid en de heer Neer bos, die 16 jaar geleden voor het eerst x"-"-" «.ciixxia maaK- '\waS. n reeds de ouderwetse de gelijkheid van het onderwijs opgeval- Jen, terwijl toch de nieuwigheden niet veronachtzaamd werden. hQea^ Van IePeren is geen man van 9-12 en van 2-4 geweest, maar ook voor 9 uur en na 4 uur heeft dij zijn krachten aan de school gegeven De samenwerking met de oudercommisé sie was prettig geweest. De scheidende was geen man voor een leunstoel, maar voor een televisietoestel en dat werd hem dan ook door ouders, leerlingen en oud-leerlmgen geschonken. De heer Van Ieperen dankte allen Tegen deze avond had hij niet opge zien, maar van het vorstelijke geschenk was hij toch wel geschrokken. Het is voor het scheidende hoofd geen af scheid met weemoed geweest, want met dankbaarheid voor de goede ge zondheid wordt opgewekt de rustperiode worden6"' Waa"n nog veel gewerkt zal Dank aan de gemeente voor het ver trouwen, dank voor de prettige samen werking met de afdeling onderwijs van het gemeentehuis en wethouder De Haan dank aan de medewerkers, in het bijzonder mevr. De Ruiter en de heer Hoek die het advies kregen de school goed te houden. Het was een afscheid zonder wee- daTde h?eraVde TaanweziSen begrepen, dat de heer Van Ieperen nog lang geen afscheid van het werkzame leven neemt en na een korte rustperiode op ander terrein weer aan de slag zal gaan. e

Soester Courant | 1957 | | pagina 1