Mislukte Staatsgreep. TWEEDE BLAD ERKENDE A. N. W. B. AUTORIJSCHOOL VAN DOOREN MENINGEN VAN ONZE LEZERS. C. DE JONGH RADIO - TELEVISIE ERKENDE AUTORIJSCHOOL „CRAME R" V00J1 kuutiteiUuoedeA BERINI de Beste Bromfiets! [UGERS RIJWIELEN DE SCHAT VAN DE ZEEROVER VRAGENDIENST. VAN DE „SOESTER COURANT" VAN VRIJDAG 12 JULI 1957. Hoewel nog niet alles bekend is van hetgeen verleden week in Moskou is gebeurd, moet men aannemen, dat daar een staatsgreep is verhinderd. Het is dus zo, dat weliswaar na Stalins dood geen nieuwe dictator is opgestaan, doch dat onder de arfgenamen toch een felle strijd is gevoerd. En waarschijnlijk nog wórdt gevoerd. Ditmaal zijn vier leiders uitgeschakeld, hoewel tot nu toe niet „gelikwideerd", zoals Beria toen hij de plaats van Sta- iin wilde innemen. Doch welke komen hierna Men kan de gedachte aan vaarden, dat het Sowjet-regiem niet meer afhankelijk is van bepaalde per sonen, doch tegelijk erkennen, dat het tussen de leiders slecht botert. Wat dit betreft heeft de Sowjet-Unie meer weg van een zuidamerikaanse republiek dan van een westerse demokratie. De kabinetscrises in het westen zijn toch van een andere aard dan de ruzies in Moskou. In het begin der week leek het er zelfs op, dat het met de vier verslagen leiders er niet zo goed uit zag, als in het verleden met Malenkow alleen, toen die werd afgezet als pre mier, doch in elk geval als vice-premier bleef en niet werd gearresteerd. De aanval. Wat is er gebeurd Volgens de be richten uit russische bron - en die lij ken ditmaal wel geloofwaardig - heeft Molotow de aanval geopend op de partij-secretaris Chroesjtsjow in het pre sidium van het centrale comité der partij. Dat centrale comité is een bestuur van ongeveer 225 leden en het presidium van elf (intussen uitgebreid tot vijf tien) is zo ongeveer het dagelijks be stuur. Het heeft vrijwel dezelfde bete kenis als het vroegere politieke bureau, dat oppermachtig was, al is die macht blijkbaar in de afgelopen week iets verminderd. In die club der elf heeft Molotow dan Chroesjtsjow uitgemaakt voor een „trotskist". Waarom Omdat hij persoonlijk con tacten wilde met niet-communistische staatsliedenomdat hij vormen van „nationaal communisme" duldde, zo als in Polen, ook al hielp hij ingrijpen in Hongarije, waar het hele communis me bijna van de kaart was wegge vaagd. Verder zou de beschuldigde partijsecretaris (Chroesjtsjow) te veel kapitaal hebben geïnvesteerd in de ont ginningen in aziatisch Rusland en tc weinig in de zware industrie. Hij heeft te grote macht gelaten aan de afzon derlijke republieken en heeft de al macht van Moskou verminderd. Ten slotte zou hij te ruime vrijheid hebben gelaten aan de boeren van de kolcho zen bij het regelen van hun eigen za ken. Molotow is een oud vriend van wijlen Stalin en heeft kennelijk niet kunnen verkroppen, dat Chroesjtsjow het heeft aangedurfd om Stalin van zijn reputatie te beroven. Steun voor Molotow. Molotow, die verleden jaar is afgezet als minister van buitenlandse zaken, kreeg nu steun van Kaganowitsj, een oude rot in de partij en evenals Molo tow een oude vriend van Stalin. Hij heeft niet veel achting vo.or de mening in de partij en is gewend aan dictato riaal optreden. Verder stond Malenkow aan hun kant. Die was de protégé van Stalin, werd na diens dood premier, maar later van die plaats verwijderd en kon dus hopen op een roemrijke te rugkeer, als de tegenwoordige toplei ders werden afgezet. Merkwaardig was het, dat ook Sjepilow tot hun groep bleek te behoren. Die was eens 'n beschermeling van Chroesj tsjow en is dus overgelopen. Dat is waarschijnlijk al eerder gebeurd, want in februari heeft Sjepilow reeds moe ten aftreden als minister van buiten landse zaken. Hij was in zijn hart ook tegen verzoening met Tito (evenals Mo lotow) en wou de stalinistische ideolo gie in de partij handhaven. Een mislukte putsch. Terwijl van de elf leden van het pre sidium er maar acht aanwezig waren, begonnen de vier hun aanval. Zij eisten het aftreden van Chroesjtsjow. Deze wist met de andere vier de zaak te rekken, tot de drie afwezigen waren op getrommeld. Tezamen hebben zij toen de leden van het centrale comité in aller haast naar Moskou doen komen, voorzover die lieden daar niet woonden. Dat is in de Sowjet-Unie een hele on derneming de afstanden zijn groot en het was de vraag of de groep van Mo lotow de telefonische en telegrafische verbindingen niet zou beheersen. Hoe bet ook zij, de groep van leden van het centrale comité dat in Moskou was begon de zaal te belegeren waar het pre sidium vergaderde. Toen was het met Molotow afgelopen. Want Chroesjtsjow bleek de overgrote meerderheid van de partijleiders aan zijn kant te hebben. De vier rebellen werden uit de leiding en uit hun regeringsfuncties verwijderd Het was in het begin der week nog de vraag of zij zouden worden gear resteerd. Zij werden beschuldigd van een samenzwering en het zou dus wel slecht met hen kunnen aflopen. Ge beurt dit, dan wordt bewezen, dat er in het Kremlin nog immer wild-west- methoden bestaan. Geschiedt het niet, dan is men - ondanks alle rumoer - al thans op weg naar een vorm van poli tiek, waarin opposanten wèl uit partij en regering worden gezet, doch niet meer worden gedood. Moskou tóch stroever Men moet aannemen, dat Boelganin en Chroesjtsjow zich na de overwinning sterk voelden, want zij gingen naar Praag. Of de tsjechische communistische leiders zich prettig voelen moet men betwijfelen, want zij golden nog als „stalinisten", in tegenstelling tot Go- moelka in Polen. Maar zij zullen wel bij draaien. Terwijl ip Moskou de zittende ploeg zich in meerderheid heeft gehand haafd, heeft zij toch tegelijk doen we ten, dat de Amerikanen geen conces sies meer kunnen verwachten inzake de ontwapening. Allerlei vormen van tegemoetkoming zo heette het waren van russische zijde gekomen en nu was het uit. Dit is gezegd, opdat het buitenland niet de indruk krijgt dat de tegenwoor dige ploeg in Moskou zich zwak zou voelen. Van westelijke kant is overi gens de bereidheid om in te stemmen met het staken van de kernproeven ook belangrijk afgenomen en de V.S. hebben al doen weten, dat zij niet afzien van het gebruik van de kernwapens, als zij worden aangevallen. Dat wisten wij trouwens reeds. Men zal nu wel de oude bewapening gaan verminderen (ook zonder accoord), maar dapper voortgaan zich met atoombommen te versterken. En de wederzijdse angst moet dan een oorlog helpen voorkomen. GALLENKAMP PELSWEG 14 SOEST-ZUID - TELEF. 3823 verven, persen, stoppage, repareren van Uw kleding. PREMIE-LENINGEN. Zoals elke gemeente heeft ook Soest een chronisch gebrek aan geld en daar de normale reële voorwaarden waar op men geld kan lenen door de over heid zijn afgesneden, zoekt men naar oplossingen in diverse richtingen om tóch aan de benodigde contanten te komen. Eén der middelen is de uitgifte van premie-leningen, welk onderwerp de laatste tijd geregeld in de gemeenteraad ter sprake komt. Dit is dan qok de rede waarom ik op deze soort van leningen even de aan dacht wil vestigen. Zoals de aandachtige lezer reeds uit de eerste alinea zal hebben begrepen, worden premie-leningen, op een enke le uitzondering na, uit nood geboren. De uitzonderingen in ons land zijn o.a. de Olympiade-lening van 1925 en de Concertgebouw- en Artis-lening in 1933. Het gecombineerde woord premie-lening zegt het al zelf dat hier sprake is van een lening waar premies aan verbon den zijn. Deze premies moeten ergens vandaan komen, want de geldnemer geeft ze niet bij de aflossing cadeau, want daar zijn ze te groot voor. Bij de leningen 2ih °/o Amsterdam 1956 II en 1956 III, 2Vz Rotterdam 1957 en 2V2 °/o Zuid-Holland 1957 wordt op 'n geleend bedrag van 20 miljoen, ge durende een 40-jarige looptijd, behalve de 2V2 rente ook nog circa 14V2 miljoen aan premies uitbetaald. Deze leningen zijn in werkelijkheid afgeslo ten op het door de overheid vastgestel de rente-percentage, waarop de lagere overheid mag lenen. Dit rente-percentage ligt momenteel op 4% °/o. Bij de uitgifte van een 2V2 °/o premie-lening (een lager percentage is bij de wet verboden) bespaart men dus op deze basis een rente van 1% per jaar over 20 miljoen gedurende 40 KONINGINNELAAN 74 - SOESTDIJK TELEFOON 3467 jaar (de betrekkelijk kleine jaarlijkse aflossingen heb ik hier gemakshalve buiten beschouwing gelaten) en van die rente-besparing worden de pre mies betaald. Zij, die onder een gelukkig gesternte geboren zijn, zullen in de loop der jaren door het lot een premie ontvan gen, welke premie door de niet-geluk- kigen in de loop der jaren betaald wordt door een i'ente-derving van 13A Het zal dus een ieder duidelijk zijn, dat bij premie-leningen het rente-per centage een belangrijke rol speelt. Nu dan ook onlangs de uitgifte van 5 °/o obligaties ten laste van de Export Financiering-Maatschappij tegen een emissiekoers van 98 mislukt is, is het logisch, dat een premie-lening op basis van éYé °/o praktisch geen kans van slagen heeft. Men kan, zoals bij de reeds eerder ge noemde leningen het geval is, de grote premie-uitkeringen in de eerste jaren laten plaats vinden, maar dat veran dert aan de rente-basis niets. Zou dus de gemeente Soest een premie-lening willen uitgeven, dan moet zij met nog voordeliger voorwaarden komen, maar waarvoor haar de pas door de over heid is afgesneden. Bovendien heeft Soest als gemeente geen „markt" als uitgever van premie-obligaties en zou het te lenen bedrag te klein zijn. Een mogelijkheid zou zijn om dit in combinatie met andere gemeenten te doen, maar dan zal er een zeer en zeer goede lijstaanvoerder moeten zijn, die natuurlijk ook aan het rente-percentage gebonden is. Een andere kwestieis, dat het in de praktijk zo is, dat alleen de kleine be zitters interesse hebben voor premie- obligaties en de grote om diverse re denen geen. Eén van die redenen is, dat de premie \olledig als inkomen aangemerkt wordt door de belastingdienst. De heffing kan wel tegen het bijzondere tarief plaats hebben, maar bij een progressieve be lastingheffing is dit toch altijd nog een behoorlijke aderlating waar niet aan te ontkomen is, want de fiscale recher che is op dit punt zeer actief. De kleine bezitters raken verzadigd, daar er reeds voor 230 miljoen aan premie-obligaties is uitgegeven en bo vendien zien zij hun bezit in veel ge vallen met 10 °/o en in sommige ge vallen zelfs met 20 °/o in waarde ver minderen. De koersdaling van premie-obligaties zal naar mijn mening nog verder gaan, Gediplomeerd B.O.V.A.G.- en N.B.A.-instructeur le Klas lesmateriaal. Normaal tarief. Voor Soest opgave Van Weedestraat 26 - Telefoon 2581 FA. SPRUIT FA. OP 'T LAND BEUKENLAAN 54 TELEF. 2105 daar het geld steeds „duurder" wordt en de trekkingen op het koerspeil wei nig invloed hebben. Het duurder worden van het geld is c ok door de overheid niet tegen te houden, al tracht zij dit door ver schillende maatregelen te voorkomen. Op dit laatste punt hoop ik, met mede werking van de Redactie van de Soester Courant, nog eens nader in te gaan. Al met al is het klimaat voor de uit gifte van premie-obligaties niet gun stig. Bij de debatten in de tweede kamer heeft minister Hofstra op gestelde vra gen inzake een nationale premie-lening wel gezegd, dat dit van de marktver houdingen zal afhangen, maar ik ge loof, dat men hier terecht kan zeg gen, dat een mens zijn spraak heeft gekregen om zijn gedachten te verber gen. Als minister Hofstra een andere financiële politiek gaat volgen zal de uitgifte van premie-leningen wel weer mogelijk zijn, maar dan bestaat wel licht ook weer de mogelijkheid om nor maal geld te lenen. J. K. DE BRUIN. Van Weedestraat 5, Soest. S.O.S. VAN DE WIEKSLOOT. Jan Staal, waar hang je nu toch uit Je schijnt voor goed verdwenen Je werk was langena niet klaar En toch nam je de benen. Jan Staal, het wegdek is weer los, Kom toch eens even kijken. Kom spoedig, Jan, wacht niet te lang, Er komen anders lijken Jan Staal, je bent een unicum, Want jij bouwt prima wegen. 't Is voor ons allen van belang, Voor de Wieksloot een zegen Jan Staal, kom spoedig bij ons aan Laat je door niets verstoren Want jij bent, 'k weet het zeker, Jan, Voor wegenbouw geboren. Jan Staal, je bent een flinke vent, Een man van diepe waarheid. Bezoek ons eens, zoals voorheen, En schenk ons eens wat klaarheid. Bespreek de zaak eens met De Rijk, Wellicht kan je het klaren, 't Vermindert hier het dodental En duizenden gevaren. Jan Staal, breng 't wegdek voor elkaar. Ach Jan, gun ons dat boffie. Zeg Jan, je weet er alles van Wij schenken prima koffie M. SNOR. steeds goed advies! Laren - Veldweg 1 - tel. 3025 Soest - Merelweg 10 - tel. 3258 WAARVAN EN WAARVOOR Er is iets mis hier in ons land Behalve woningnood, 't Saneerbureau bezorgde ons Weer minder melk bij 't brood. Maar wat'k niet snap is dat men zegt, De boer krijgt niets hiervan, De slijter gaat ook niet vooruit, Waar blijft die 6 cent dan. Er is misschien nog wel een kans, Hoor, wat een dichter zegt, 'k Citeer een vrije variant Van heer De Genestet. Verlos ons van de kartelbeer, Geef ons natuur en waarheid weer. Mevr. M. KERKSTRAAT 3 -S0EST-TEL2O3O Betaling in overleg. Copyright P I BBo« 6 38. Ik zag de bootsmansmaat in een do delijk gevecht met een van de andere muiters. Zij waren stomdronken en de bootsmansmaat hield de keel van de andere omklemd. Aan de wal klonk een wild geschreeuw en gezang en in het schijnsel van het vuur kon ik de figuren van de zee rovers zien. Deze twee afschuwelijke tonelen maakten een diepe indruk op me. Ik gleed terug in mijn wankel bootje en bemerkte dat de „Hispanolia" op drift was. De beide vechtersbazen had den plotseling bemerkt in welk gevaar zij verkeerden en vloekend en razend renden zij het dek op. REDACTIE E. v. d. H. geeft commen taar op het door ons gegeven antwoord cp de vraag van B., hoe of hij te werk moet gaan om een brief van Wettiging te verkrijgen voor een „overspelig" kind. Aangezien onze juridische medewer ker korte tijd met vacantie is moet de afdoening van deze kwestie, die wel juist beantwoord is, enkele dagen wach ten. W. P. Voor wiens rekening is het le digen van beerputten Voor de huis eigenaar of de huurder Ik heb geen huurovereenkomst. Antwoord Daar hieromtrent niets is vastgelegd moet u hiervóór zelf zorgen. C. R. Kunt u mij ook zeggen wan neer de nieuwe huurwet verkrijgbaar is en waar AntwoordDe nieuwe huurwet moet nog worden aangenomen door de Eer ste Kamer. Daarna zal de wet o.m. ver krijgbaar zijn bij de Staatsdrukkerij, Fluwelen Burgwal te 's Gravenhage. A. B. Op welke dagen en uren zijn het kon. paleis én het rijksmuseum te Amsterdam ter bezichtiging openge steld Antwoord Het kon. paleis is gedurende de maand augustus elke werkdag ge opend van 10 tot 16 uur. Het rijks museum is open dagelijks van 10 tot 17 uur. Zon- en feestdagen van 13 tot 17 uur, terwijl het museum op nieuw jaarsdag gesloten is. M. S. Mijn dochter is werkster van 's morgens 9 tot 's middags 2 uur. Heeft zij recht op vakantiegeld en snipperdagen Antwoord Dit ligt er maar aan waar zij werkt. Werkt zij bij een particu lier, dus in een gewone huishouding, dan kan zij geen enkel recht doen gelden, behalve dan het recht, dat zij bedongen heeft bij de indiensttreding. Werkt zij in een zaak, dan is de re geling op haar van toepassing, zoals die voor die zaak is voorgeschreven. Abonnee. Als iemand een of meer kamers in zijn huurwoning verhuurd, met of zonder pension, moet dan de personele belasting gesplitst worden, of kan men onderling een regeling tref fen, b.v. dat ieder de helft betaalt. Antwoord A. Wanneer ongemeubileerd of ongestoffeerd wordt verhuurd, ont staat voor de personele belasting een nieuw perceel, waarvoor de huurder belastingplichtig is. B. Wordt gemeubileerd of gestoffeerd verhuurd, dan ontstaat ook een nieuw perceel, doch is de verhuurder belas tingplichtig. Hij krijgt dan een aan slag voor het eigen en voor het ver huurde perceel samen. In onderling overleg (tussen huurder en verhuurder) kan men natuurlijk een afwijkende regeling treffen t.a.v. het dragen van de personele belas ting. Voor de belastingadministratie blijven echter de gevallen a en b resp. huurder en verhuurder belastingplich tig. B. M. Kunt u mij helpen aan het recept van een trommelkoek AntwoordHier volgt het recept. Be nodigd 150 g. bloem, 150 g. boek- weitmeel of 300 g. bloem, 2V2 dl. melk, 1 ei, 7V2 a 10 g. gist, 75 g. krenten, 75 g. rozijnen en een theelepel zout. U gaat als volgt te werk van bloem, boekweitmeel (of van bloem alleen), melk, gist en ei een beslag maken. Dit laten rijzen. Daarna het zout, de krenten en rozijnen toevoegen, de mas sa overdoen in een met boter bestre ken en met paneermeel bedekte vorm, deksel sluiten en de vorm in lauw water plaatsen. Het water langzaam aan de kook' brengen en de trommel koek laten gaarkoken, ongeveer 2 uur. Mevr. V. K. Kunt u mij vertellen hoe Rotterdam komt aan de vier leeu wen in het gemeentewapen AntwoordVolgens de kroniekschrij vers heeft graaf Willem III uit het henegouwse huis in 1305 aan de stad het recht toegestaan haar wapen met dat van Henegouwen te verrijken, als blijk van erkentelijkheid voor de be wezen diensten door burgers van Rot terdam ter gelegenheid van het ont zet van Zierikzee, dat door de Vla mingen belegerd werd. Het alleroudste thans nog bekende zegel van het jaar 1351 vertoont echter slechts een effen veld met verticale balk met gegolfde lijnen, overspannen door een dam, waarin men de zinnebeeldige voorstel ling van de Rotte met de dam meent te zien. De latere zegels uit de 14de, 15de en begin 16de eeuw geven een dergelijke voorstelling met bijvoeging ener stadspoort. In een zegel van het jaar 1560 is de dam vervangen door een met leuningen voorziene brug, welke de Rotte-oevers verbindt. Bij dit zegel behoort echter een contra-zegel, dat het huidige stadswapen vertoont. Bovendien is het zeker, dat in het jaar 1508 de van de stedelijke regering uit gaande belangrijke stukken met dit wapen werden gezegeld. Oudere voor beelden zijn er niet van gevonden. Hierbij kunnen wij nog aantekenen, dat de hollandse graven uit het henegouwse huis als wapen voerden een gevieren deeld schild. Men vindt hun wapen in dat der gemeenten Beverwijk, Uitgeest, Rotterdam en Oirschot.

Soester Courant | 1957 | | pagina 5