J. HOPPENBROUWERS Fa. Van de Wijngaart KUNNEN DE MILITAIRE UITGAVEN OMLAAG? Talloze Rheumatieklijders vonden baat bij 'n bloedzuiverende kuur met Kruschen Salts. Makelaars- eo Assurantiekantoor PLASWEG 63 - SOEST - TELEFOON 2064 MAANDAG 15 JULI KOOPJES VOOR DAMES EN HEREN ZIET DE ETALAGES Van Weedestr. 44 - Naast de apotheek HOOFDPIJN? ZOMEROPRUIMING Wiersema's Kleermakerij en Stoffenhandel UW SUCCES IS ONZE RECLAME. AUTORIJSCHOOL D. ENGEL f37.500,- VOOR JUBILEREND „ZONNEGLOREN". Voor de verkoop van uw oud papier, „CIBAS" - BUSCH ZONEN IK KAN PUZZELEN PER AUTO OF MOTOR. BRANDWEER TELEF. 3333 Wij geven te veel geld uit. De beste dingsbeperking spreekt in dit opzicht duidelijke taal, ondanks alle grappen, die er gemaakt worden over het „be steden van de beperking". Bij de ver soberingsplannen wordt er een niet ge ringe last gelegd op de schouders van de landsbestuurders, die jaarlijks met een begroting, welke de laatste maal de 6V2 miljard overschreed, voor het forum van de Tweede Kamer moeten verschijnen. Is het een wonder, dat men zich alom afvraagt, of er van die geweldige staatsuitgaven niet een flinke hap af kan Men kijkt die begro tingscijfers nog eens door en ontdekt dan de post defensie, die liefst meer dan 21 procent van het gehele budget opslokt. Kunnen wij op de militaire uitgaven bezuinigen In deze tijd staat minister Staf wel voor de moeilijkste opgave van alle departementsbestuurders. Zijn ministe rie geeft het meeste geld uit. Zal men hem aan zijn ministersjas trekken en zal hij dan een open oor lenen aan hen die bezuinigen willen of zal hij het been strak houden Het is onmogelijk een antwoord op deze vraag te geven zonder hem in inter nationaal verband te bezien. De fei ten zijn deze, dat zowel de V.S. als Rusland er naar hunkeren om de fan tastische defensie-uitgaven te vermin deren. In Frankrijk, waar de militaire begroting een staatsbankroet dreigt te veroorzaken, zint men eveneens op mid delen deze te korten. In België heeft men het, onder dreiging van de toekom stige verkiezingen, zelfs al aangedurft de diensttijd te verkorten tot 15 maan den. Het is waarschijnlijk dat bij deze beslissing geen advies is gevraagd aan de nederlandse regering. Immers heeft een beslissing op dit terrein direct ge volgen voor de buurlanden. Minister Staf heeft zich derhalve al gehaast te verklaren, dat de belgische verkorting van de diensttijd door hem zeer wordt betreurd. Wij kunnen, aldus de minis ter, in Nederland geen twee parate divisies in Navo-verband aanhouden, wanneer wij het belgische voorbeeld volgen. De dreigende atoomwapenen. Zeer belangrijk in dit financiële defen sie-vraagstuk is de houding van En geland. Zoals men weet hebben de Brit ten de bezuinigingstheorie voor defen sie reeds in daden omgezet. Men gaat zich aan de overzijde van het Kanaal intensief toeleggen op de vervaardiging en het mogelijk gebruik van atoom wapenen. Het zijn dus vooral de aan valswapens, die sterk gemaakt zullen worden en dit zal ten koste gaan van de defensieve middelen. Het gevolg is inkrimping van de getalsterkte van leger en vloot. Het geringer aantal manschappen wordt nu beter voorbereid op het gebruik van de meest angstaanjagende en verschrik kelijke wapens, zodat een mogelijke vij and door de vrees voor deze verschrik- En 't betekent als het ware een her wonnen leven, als ge, bevrijd van Uw Rheumatische Pijnen, weer monter en vief uit de voeten kunt, bevrijd van stijfheid en stramme pijn. Begin mor gen zonder verwijl met Kruschen Salts; U zult, al gauw zelf ervaren, hoe goed ge er U bij voelt. KOOP EN VERKOOP Tax«tf«s - Hypotheken - Assurantiën - Expertise king erdoor zal worden weerhouden om een oorlog te beginnen. Zij bouwen op de britse eilanden dus vooral wapens met een preventieve werking. Wacht u ervoor, deze in actie te roepen, anders betekent dit het einde van de bestaande wereld De britten menen dat deze dreiging zo'n indruk zal maken, dat hierdoor oorlog zal kunnen worden voorkomen. Het is niet de eerste keer, dat Engeland alles op één kaart zet. In de eerste wereldoorlog was het vooral Frankrijk, dat zich te land roerde. Hoewel de Britten zich op het slagveld niet onbe tuigd hebben gelaten, lag ook toen hun grootste kracht in één wapen nl. in de zeemacht. Werkloos voor anker De britse vloot was in 1914 zo sterk, dat niemand haar met enige kans op succes kon aanvallen. Echter lag in drievierde van deze wereldbrand het zwaartepunt op de landoorlog, Pas in de slotfase werd de zeemacht zo be langrijk voor de aanvoer, dat de britse vloot toch nog een zeer belangrijke rol kon spelen. Voor een deel lag zij echter werkloos toe te zien. Hetzelfde gevaar bedreigt thans de nieuwe britse defensiepolitiek. Het is zeer doelmatig wanneer men zich zo sterk op de moderne vernietigingswa pens concentreert. Echter is dit alleen niet voldoende. Men zal er rekening mee moeten houden, dat die vreselijke wapens niet gebruikt worden en dat men OPRUIMING zal trachten met meer conventionele wapens zijn doel te bereiken. Mag men in dit geval van britse of algemener van westelijke zijde met atoombommen of waterstofbommen antwoorden Loopt men dan niet het risico, dat men hier door de vernietiging oproept, die men zou kunnen voorkomen, wanneer men minder radicale middelen gebruikte En wanneer men dan ten oorlog wil trekken en trachten het gevaar te keren met iets minder verschrikkelijke mid delen, zijn deze laatste dan aanwezig Het a.b.c. des doods, In dit verband mogen wij er nog wel eens aan herinneren, dat zowel het ge reedgemaakte gas als de bacillen in de jongste wereldbrand niet of zo goed als niet werden aangewend. Men paste van beide zijden ervoor op, deze mid delen aan te wenden, wetende wat de gevolgen zouden zijn. Tegen deze achtergrond moet men naar de nederlandse strijdkrachten zien, die zeker niet zijn afgestemd op een atoom oorlog. Zij vormen een onderdeel van het z.g. westelijk schild, dat een even tueel dreigend gevaar uit het oosten moet opvangen. De eerste stoot wil men dus wel degelijk opvangen met man kracht uit Duitsland, België, Frankrijk en Nederland. Mogelijk is dit een tijde lijk schild, totdat men met hulp van Amerikanen, Engelsen en andere bond genoten een sterker verdedigingsgordel gereed heeft. Herziening nodig. Minister Staf wil zijn verplichtingen in N.A.V.O.-verband nakomen. Dit kan men geen onbillijke eis noemen. Een andere vraag is of onze verplichtingen in dit verband niet te zwaar zijn, ge zien de economische toestand van het land. Nederland doet wat het kan, om dat het de les van 1940 zo niet geleerd, dan toch wel begrepen heeft. Maar helpt het wanneer wij alles op alles zetten en de buurlanden een zwakke schakel in de verdedigingsketen brengen In het westelijk verdedigingsschild kan men Duitsland zonder moeite nog door steken. Dit land kan financieel veel meer bijdragen tot de westelijke de fensie. Heeft de vermindering van de belgische strijdkrachten plaats gevonden in N.A.V.O.-verband Kan de weste lijke verdedigingsorganisatie zo maar in de waagschaal der belgische verkie zingen worden geworpen Hoe is het verder mogelijk dat Engeland een ei gen bezuinigingsplan uitvoert zonder overleg met de overige bondgenoten Dan is de vrijheid om te bezuinigen toch erg grootEn dan wordt het toch ten minste tijd om in N.A.T.O.-verband of in breder westelijk verband de eco nomische zijde van het defensievraag- stuk eens aan te snijden en de militaire lasten te verdelen naar rato van eco nomische kracht. Als men denkt, dat Nederland alleen het westen militair kan redden, ver gist men zich deerlijk. En dan heeft het ook geen zin om de bestedingen te be perken, terwille van een veiligheidsver zekering die in wezen een ficti is. Mijnhardt's Hoofdpijnpoeders. Doos 50 cent Soesterbergsestr. 9a Tel. 2408 Enige zeer voordelige Costuums naar maat. Alle japonstoffen tegen spotprijzen. Nylon kniekousen - kousen - sok ken - onderjurken enz. NIEUWE WEG 97 TELEFOON 2543 Met duizenden zijn de oud-patiënten van „Zonnegloren", die tevens vrien den van het sanatorium zijn, woens dag naar Soestduinen gekomen om te getuigen van hun dankbaarheid voor het genezingswerk, dat aan hen in het sanatorium verricht is. En dat zij hun dank niet alleen met woorden toonden blijkt uit het geschenk van 37.500, De bijeenkomst in de grote tent achter het sanatorium werd geopend door de voorzitter van het bestuur van de vere niging „Zonnegloren", de heer G. Fritsche, die het een voorrecht noemde op de dertigste verjaardag van het sa natorium zoveel vrienden bijeen te mo gen hebben. Met een gevoel van eerbied herdacht men het overlijden van de her N. Jansen, penningmeester vanaf de oprichting. Hij was de man door wiens humor de jaarfeesten tot vro lijke feesten werden. Ook mejuffrouw v. d. Horst, trouw en volijverig mede werkster, ontviel de vereniging, evenals de heer Jac. J. Prinsen van de propa- ganda-af deling, die een toegewijde kracht en goed vriend was. Bij deze lustrumviering paste dank baarheid om het vele dat Zonnegloren geschonken was, ook in materiële zin. Er dreigt thans echter een verbod van de straatcollecte cn als dit inderdaad een feit wordt, dan is dit een handicap voor de vereniging. Hervormd Neder land zal Zonnegloren echter niet in de steek laten, evenm|n als dit in de oor log gebeurde, toen het ook verboden was op straat te callesteren. Toen werd het geld in de kerk gegeven. Ds Jalink las enkele verzen uit Efeze 3 en hij wees op de heerlijke taak, die de christen heeft, daar hij mag getuigen van Christus in woorden en daden. Daarnaast wacht echter de strijd tegen alles wat God's koninkrijk bedreigt. Zonnegloren is in de afgelopen dertig jaar rijkelijk gezegend, zodat dank baarheid naast vreugde deze feestdag beheerst. Dr Berghauser Pont, de geneesheer directeur, vond het verheugend, dat de oud-patiënten weer als een grote familie bijeen waren. Dit steunt de mensen van. Zonnegloren bij het werk, want zij we ten, dat er meegeleefd wordt. Bij het tienjarig bestaan schreef de toenmalige geneesheer-directeur, dr Roëll, dat het tot ootmoedige dank stemde als men zag hoe God Zonnegloren door alle moei lijkheden heen geholpen had, zodat li chamelijk herstel en geestelijke steun en troost gegeven konden worden aan hen die dit nodig hadden. Dit geldt ook nu, evenals de woorden van de 90e psalm, die op de gedenksteen staat, die door prof. Slotemaker de Bruine ont huld werd. Het is verheugend, dat de couranten konden berichten dat de t.b.c.-sterfte nog slechts 5,6 op 100.000 bedraagt, maar Zonnegloren zal ook bij het afne men der t.b.c. haar taak houden, want het is één van twee prot. christelijke sanatoria. In 1939 waren hier 500 bedden, thans 700. Zonnegloren ging met haar tijd mee en zal 'n redelijke bezetting houden. In het najaar zal met de bouw van de kerk-recreatiezaal begonnen worden. Hieraan is grote behoefte. Mocht het aantal patiënten inderdaad afnemen, dan kunnen grote zalen tot kleinere omgebouwd worden. Aanvan kelijk werd verondersteld dat de t.b.c. met één-tiende procent per jaar zou afnemen, maar het aantal ziektegeval len blijkt volgens onderzoekingen in groepsverband niet altijd af te nemen, De poorten van Zonnegloren blijven wijd open voor hen die genezing zoeken. Er zijn te weinig verpleegsters en dr Berghauser Pont wekte de aanwezigen op meisjes te animeren voor het mooie werk, dat men vindt in het verplegen van zieken. De geneesheer-directeur wenste uitdrukking te geven aan zijn respect voor de wijze waarop de ver pleegsters haar werk verrichten bij een bezetting die te klein is. Met dankbaarheid sprak dr Berghau ser Pont over het werk door de pioniers verricht. Zij legden de grondslag. Sinds die tijd is er veel veranderd. Er kwa men nieuwe medewerkers en nieuwe geneesmethoden werden toegepast. De kuurduur is in weinig jaren tot de helft verkort en de mogelijkheden voor volledige genezing werden veel groter. Wat niet veranderde dat is de liefde tot de medemens, die het geheel moet blijven beheersen, vooral in deze tijd van koele zakelijkheid. Gedrongen door de liefde van Chrisus gingen de pioniers aan het werk en deze liefde moet het richtsnoer ook nu zijn. Een Amsterdamse vriend van Zonneglo ren opende de rij met een gift van 1000 gulden. Dat had meer kunnen zijn als de nood in Hongarije niet zoveel geëist had. Hierna volgde 645.en Rotter dam bracht voor de eerste tien jaar een lied, dat gezongen werd, voor de tweede tien jaar werd de toezegging gedaan dat Rotterdam zal zorgen voor de klokken in de opstandingskerk en voor de 30 jaren van het bestaan werd 30 x 110.3300.geschonken. De diakonie van Aalten gaf 150.en de 46 personen, die het Aaltense comité voor Zonnegloren vormen, hadden 4000,voor het jarige sanatorium meegebracht. Dr Berghauser Pont dank te hartelijk voor het grote bedrag, dat met kleine beetjes bijeengebracht is. Kleine giften uit vele plaatsen en uit Badhoevedorp 263,van de prikkaar- tenaktie. Een meisje, dat geen tantes en ooms had om te laten prikken, was de café's afgeweest en had daar 32,75 bij elkaar gehaald. Dat is heel veel, want in Badhoevedorp maken stand-ophou den en bestedingsbeperking het niet ge makkelijk. Mevr. Will uit Amsterdam kwam ieder jaar met haar man, maar nu was ze alleen. De heer Fritsche was echter van mening dat ze voor twee telt en dat bleek wel, want giro en con tanten leverden 8000 gulden op. Twee dames, die eveneens uit de hoofdstad kwamen, brachten ruim duizend gul den en deden de toezegging, dat per giro nog 800.zou volgen. Drieber- gen-Rijsenburg hield een prikkaarten- aktie, die 250.opleverde en een Rotterdamse meneer, die meende dat de wijze woorden „kleine geschenken onderhouden de vriendschap" van Sa lomo zijn, schonk 12 handdoeken. Klaas waal liet drie volle busjes tellen en uit verschillende plaatsen kwamen anonieme bedragen. Uit Soest tweemaal 25. Een afgevaardigde van Veen wekte de aanwezigen op in het gehele land af delingen op te richten met leden en be gunstigers, zodat Zonnegloren altijd op een vast bedrag per jaar kan rekenen. Hij bracht 500.mee. De vliegbasis Soesterberg zond een telegram en de amateurvereniging van het vliegdienst- magazijn overhandigde 305.het re sultaat van een cabaretavond ten bate van Zonnegloren. De toezegging werd gedaan, dat in het najaar weer zo'n avond gehouden zal worden. Uit Gro ningen 232.en opnieuw een stroom van kleine bedragen. De heer Schuurman van de vereniging schrik, die allen om het hart gesla- van oud-patiënten vertelde van de gen was toen geïnformeerd werd wat een orgel voor de opstandingskerk moest kosten 20.000,Die schrik was over gegaan en nu reeds 8500.bijeen is durven de oud-patiënten te beloven dat het orgel er komt. Van de afdeling Gorkum kon niemand komen, maar er zal 450.gestuurd worden en Enter bracht 150,mee. Twee meisjes, die echt niet voor de microfoon durfden komen, hadden wel de moed gehad met een prikkaart 40 gulden bijeen te bren gen. Een meisje uit Oud Alblas was zelfs tot 51,gekomen en Oudewater gaf 90.eveneens van een prik- kaartenaktie. „Hare Majesteit heeft mij opgedragen U Haar hartelijke gelukwensen over te brengen met Uw dertigjarig jubile um", luide de tekst van het telegram, dat van het paleis ontvangen werd. En de geldstroom ging maar door. Nauwe lijks was het applaus na het voorlezen van het telegram wat bedaard toen de oude rivalen Schiedam en Vlaardingen op het podium kwamen. De heer Van Bommel uit Schiedam bracht 1650. mee, mevr. v. d. Schaft 200. maar Vlaardingen sloeg de Schiedam mers, want ds Van Noort bood 2000. aan. Lachend accepteerden de Schie dammers de prettige nederlaag. Ds Luteyn, een van de oprichters, sprak over de vele veranderingen sinds meer dan 30 jaar geleden de plannen gemaakt werden voor de bouw van het sanatori um en steeds meer mensen gaven. In tussen speelden de huzaren van Boreel, hetgeen de vrijgevigheid goed deed, zodat tenslotte 37500.het verjaardagsge schenk voor Zonnegloren werd. LOMPEN, OUD IJZER EN METALEN alsmede diverse opruimingen NAAR SOESTDIJK TELEF. 3397 VREDEHOFSTRAAT 32 SNELLE en ACCURATE BEDIENING met eigen geregelde ophaaldienst 100 SERVICE. Ik heb er nooit om gelogen dat ik niet puzzelen kon in een auto of op een motor en ik had me er bij neergelegd, dat ik daar nu eenmaal te stom voor was. Als er een rit in de omtrek van Soest of Baarn verreden werd dan kwam ik altijd verkeerd uit. De ene keer voor de pond bij Gorkum, de andere keer op het circuit van Assen, maar kloppen deed het nooit. Toen mijn gevoel van minderwaardigheid op dit gebied aan hondsdolheid begon te grenzen, gooide ik het puzzelbijltje erbij neer en zwoer bij al de beenderen van mijn voorva deren, dat ik nooit meer puzzelend in een auto of op een stoomfiets zou rij den tot het einde mijner dagen. Deze week is daar verandering in ge komen en de puzzelzon is gaan schijnen voor mij en voor allen die geloven, dat ze het niet kunnen en daarom nooit meedoen. De Motor- en Autoclub Soest draaide een puzzelrit voor beginnelingen in elkaar en je kunt die rijden wanneer je wilt en zo vaak je wilt. Geen con troleposten, waarvan je denkt dat ze je honend uitlachen, geen mensen bij de finish, waarvan je aanneemt dat ze al 6 uur slapen als je eindelijk aankomt, want je doet alles zelf en als het de ene avond niet naar het zin gaat, dan doe je het de volgende keer over. Star ten bij restaurant „Zonneheuvel" op ieder gewenst moment en daar ontvangt men de routebeschrijving voor het lut tele bedrag van 50 cent. Deze puzzel- rit kan de hele maand juli gereden wor den en als er genoeg animo is dan komt er in augustus een tweede, al net zo gemakkelijk, want een geroutineerd puzzelaar word je niet na één keer. We startten om 8 uur, het geroutineer de echtpaar en ik. Hij reed en zij gaf op wat de routebeschrijving aangaf. Bij de eerste aanduiding zaten we al verkeerd en ik had schik voor tien omdat ook geroutineerde rijders zich wel eens ver gissen, dus debutantjes mogen dat hele maal wel. Bij „De Spar" links en bij „De Hoeksteen" rechts. Dat kon ik nog wel snappen en angstvallig werden ki lometerteller en horloge in de gaten ge houden, want een gemiddelde snelheid van 30 km. eist aandacht. Het is op je slofjes te doen, dus geen angst voor slopen van de wagen. Kris en kras door Soest-Zuid, waar geen weg overgesla gen werd, zodat mensen met zwakke hersenen er tureluurs van kunnen wor den. Bij huis nummer zoveel van weg zus en zo moet je de torentijd noteren en dat is prettig, want als er geen toren staat, dan weet je zeker, dat je fout bent. Bij Aletta moesten we linksaf en ik dacht in mijn argeloosheid dat een vriendelijk Soester meisje, dat Annetta heet, gedurende de maand juli langs de weg stond om de weg te wijzen, maar het bleek een huis te zijn. Joke Mensink kwam ook nog in het stuk voor, maar dat is geen huis. Meer vertel ik er niet van, want anders is er niets meer aan die rit te rijden. Hotel S.D. komt er ook nog in voor, maar die letters hebben niets te maken met die aantrekkelijke duitse politie mannen van 15 jaar geleden. Het is alleen maar een aanduiding om het niet al te gemakkelijk te maken. Na 41 aan duidingen is het eerste blad van de routebeschrijving verleden tijd, maar er volgen er nog 60. Bij Zonnewende zaten we helemaal verkeerd, zodat niet de zon maar de auto gewend moest wor den om weer op het rechte pad te ko men. Bij een heel bekend huis met een heel bekende naam, die iedere Soes- tenaar kent, hetzelfde en dat was toch wel erg stom vond ik. Maar niet van mij, want ik zat niet achter het stuur en reed alleen ter opluistering mee. Straten, wegen, straatwegen en vaak de aanduiding V.R.W. Dat is niet de naam van een of andere wielervereniging of voetbalclub, maar betekent dat er een voorrangsweg in het verschiet is. Zoiets als „laat je asjeblieft niet tot mosterd rijden". Dat hebben we ook niet laten doen. Bij punt nummer 66 wordt ge vraagd „Hoe heet deze laan Ik wist het en die meneer uit Amsterdam, die er vorig jaar heen moest, ook. Hij stapte in Baarn uit de trein liep naar de bus van Tensen en vroeg of die hem mee kon nemen naar die laan. Dat kon en hij stapte in. Toen de conducteur hem zei, dat hij uit moest stappen en hij ging zoeken naar het adres waar hij moest zijn, bleek hem, dat hij in Soest was, terwijl hij een laan van dezelfde naam in Baarn bedoeld had. En het was nog wel de laatste bus geweest. Kris-kras door Soest en Soestdijk en toen we aan de finish kwamen bleek, dat we geen 32 km. gereden hadden maar 35, dus we waren toch wel even fout geweest of de kilometerteller deugde niet. Een echte rit voor automobilisten die nog nooit zoiets deden of die menen het nooit te zullen leren. Geen geweldige voetangels en klemmen en aan het eind van de maand de kans een prijs te winnen.

Soester Courant | 1957 | | pagina 6