ZUINIG WAGENPARK VAN DE GEMEENTE. IN DE HOEK. D1NSBAG 1« JUU 1957. 35e JAARGANG No 54. SOESTER OÜRANT Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2.10 - per post 2.25 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT 35, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 DE SOESTER RAAD BIJEEN. J 200.— OF MEER VOOR FOKVERENIGING. In een korte vergadering heeft de Soester raad vrijdagavond een agenda van 21 punten afgewerkt. De heren Klarenbeek (K.V.P.) en Van Andel (Prot. Chr.) waren afwezig. 1. Vaststelling van de notulen der ver gadering van 17 juni 1957. Ongewijzigd vastgesteld. 2. Ingekomen stukken. a. Schrijven, d.d. 24 mei 1957, van de raadsfractie van de Partij van de Arbeid, waarin vragen worden gesteld inzake de huren van onbewoonbaar- verklaarde woningen en van wonin gen, welke door het aanbrengen van verbeteringen niet meer in bewoonbare staat zijn te brengen, met antwoord van burgemeester en wethouders. Mevr. POLET (P. v. d. A.) meent, dat de onbewoonbare woningen wat te wei nig belangstelling bij gemeentewerken hebben, omdat de personeelsbezetting veel aandacht niet zou toelaten. De heer HILHORST (K.V.P.), aan wie de voorzitter, voor de aanvang van de vergadering, zijn deelneming namens de raad betuigd had met het over lijden van zijn broer, krijgt ook wel eens de indruk dat er bij gemeente werken niet genoeg in het voren ge werkt kan worden, maar hij heeft er nooit van gehoord dat er geen vol ledige bezetting zou zijn en het lijkt hem ongewenst aan uitbreiding van het aantal ambtenaren te denken. Wethouder VAN ZADELHOFF (K.V.P.) antwoordt, dat hiervan ook geen spra ke zal zijn. Met straataanleg en rio lering is men bij gemeentewerken met het maken van plannen zover voor uit, dat als er een ambtenaar weg zou gaan, er geen nieuwe behoeft te komen. Bij bouw- en woningtoe zicht is de situatie wat moeilijker ge weest, maar thans is het een stuk beter en de achterstand is grotendeels in gelopen. Er is persé niemand nodig. b. Brief van het Nederlands Verbond van Middenstandsverenigingen te 's Gravenhage, d.d. 4 juni 1957, inzake schadeloosstelling aan huurders etc. van bedrijfspanden i.v.m. de onteigenings wet en stedebouwkundige maatregelen, met voorstel deze voor kennisgeving aan te nemen. De heer ZOETELIEF (K.V.P.) vraagt nadere inlichtingen over deze schade loosstelling, die nog in studie blijkt te zijn. Voor de landbouw heeft men in Soest een bij uitstek kundige com missie, die deze gevallen beoordelen kan, voor de middenstand dienen des kundigen aangetrokken te worden. De VOORZITTER is van mening dat Soest hiermee niet zoveel te maken zal krijgen. Dit schrijven is een ge volg van onteigening van hele straten in Amsterdam, die het slachtoffer wor den van de uitbreiding. Dt heer ORANJE (V.V.D.) gelooft dat wij hier wèl veel mee te maken zullen krijgen bij het eventueel omleggen van de rijksweg te Soesterberg, maar de voorzitter zet uiteen, dat in een dergelijk geval van omlegging geen sprake kan zijn van schadeloosstelling omdat het eind dan zoek zou zijn. Voor sommigen is zoiets nadelig, voor an deren geeft het weer voordeel. c. Nota van burgemeester en wethou ders inzake de financiële verhouding tussen de gemeente en de woningbouw corporaties, met voorstel deze voor ken nisgeving aan te nemen. De heer ZOETELIEF (K.V.P.) meent dat men in de vorige raadsvergadering op losse schroeven beschuldigingen ge uit heeft aan het adres van de woning bouwvereniging St. Josef, want uit dit rapport blijkt dat het bestuur of het pseudobestuur een goed financieel be heer gevoerd heeft. Negenentachtig gul den per huis per jaar vooi1 onder houd is beslist onvoldoende en toch wisten zij 38000 gulden in het on- derhoudsfonds te krijgen. Het is ge wenst voortaan wat voorzichtiger met kritiek te zijn. Mevr. POLET (P. v. d. A.) dankt B. en W. voor de snelle wijze waarop dit rapport is verstrekt. d. Besluit, d.d. 1 juli 1957, van Gede puteerde Staten van Utrecht tot ver daging van hun beslissing op het raads besluit van 30 januari 1957, strekkende tot oprichting van de Stichting Open luchttheater Soest, met voorstel dit voor kennisgeving aan te nemen. Conform besloten. e. Controle-rapporten van het Centraal Bureau voor Verificatie en Financiële Adviezen der Vereniging van Neder landse Gemeenten met voorstel deze voor kennisgeving aan te nemen. Conform besloten. f. Overzicht over het le halfjaar 1957 van de werkplaats voor mindervalide arbeidskrachten met voorstel dit voor kennisgeving aan te nemen. De heer VERSTEIJNE (K.V.P.) heeft uit het rapport opgemaakt dat de re sultaten verheugend zijn. Dit is in de eerste plaats prettig, omdat de werk plaats voor minder-valide mensen le vensvreugde geeft. Er is nu echter onrust gerezen over de vraag of zij, die hier werken, voortaan naar de streekwerkplaats in Amersfoort zullen moeten gaan. In de commissie is dit reeds besproken en het is gewenst dat alles gedaan wordt om dit te voorkomen. Wethouder DE HAAN (P. v. d. A.) vindt deze onrust wat voorbarig, want er is helemaal geen besluit in deze richting genomen. Het overzicht wordt voor kennisgeving aangenomen. g. Concept begroting van inkomsten en uitgaven van de Kring U IV Bescher ming Bevolking voor het jaar 1958 met voorstel deze voor kennisgeving aan te nemen. Conform besloten. h. Adres d.d. 29 juni j.1. van T. Riet veld met voorstel dit ter afdoening in handen te stellen van Maatschappelijk Hulpbetoon. Conform besloten. Vóór de behandeling van punt 3 komt een schrijven ter sprake, waarin de fok vee vereniging een bijdrage van het gemeentebestuur vraagt voor de fok- veekeuring, welke op 30 augustus ge houden zal worden. De begroting geeft 1400.kosten aan en de melkfabriek Amersfortia, K.I. Eemland, de Coöpe ratie en de Boerenleenbank geven sa men 750.B. en W. stellen de raad voor een garantie tot 200. te geven voor het nadelig saldo van 200.—. De heren HILHORST en BUTZELAAR van de K.V.P. vinden dit wel heel weinig, temeer daar het in de bedoe ling ligt deze fokveekeuringen eens in de vijf jaar te houden. De WETHOUDER van financiën meent dat de vereniging eerst zelf moet pro beren het restant bijeen te krijgen. B. en W. zien het grote belang van deze fokveekeuring wel in, maar het aanzuiveren van het begrotingstekort zou te ver gaan. De heer BUTZELAAR (K.V.P.) merkt op, dat een sportvereniging al gauw 100,per jaar krijgt, dus 200, voor vijf jaar is niet teveel. Er wordt besloten dat C.B.T.B., A.B. T.B en de fokvereniging zullen trach ten zelf aan geld te komen. De ge meente blijft garant voor 200. maar B. en W. kunnen dit bedrag ver hogen als mocht blijken dat serieuze pogingen van de fokvereniging om meer op brengen mochten falen. Wethouder VAN ZADELHOFF (K.V.P.) gelooft, dat de prijzenpost nog wel eens zou kunnen meevallen. Hiervoor is 600.geraamd. Mogelijk worden er prijzen geschonken. De VOORZITTER betreurt het dat de aanvraag zo laat binnenkwam. Een dergelijke keuring is van groot be lang voor de gemeente, maar een be drag van 500,kan maar niet zo een-twee-drie gegeven worden. Ook de heer VAN WELY (V.V.D.) meent, dat men niet te royaal moet zijn. Uit een antwoord aan de heer Grift (P. v. d. A.) blijkt dat er geen inschrijfgeld voor deelname aan deze keuring is, zodat er geen inkomsten zijn. Het blijft bij 200,eventueel te verhogen tot een maximum van 500.—. 3. Voorstel tot vaststelling van de vijf jaarlijkse afrekening 1950 t.m. 1954 B.L.O.-scholen. Conform besloten. 4. Voorstel tot het verlenen van een krediet voor de aanschaffing van een projectiescherm voor de o.l.-school te Soest-Zuid. Conform besloten. 5. Voorstel tot het verlenen van me dewerking ingevolge artikel 72 der La- ger-onderwijswet 1920 tot a. Aanschaffing van leermiddelen voor het 4e leerjaar van de R.K. lagere school te Soesterberg. b. Verbetering van de vloeren in 5 lokalen van de R.K. lagere school te Soestdijk. c. Aanschaffing van kachels voor de Chr. lagere school aan de Prins Bern- hardlaan. Conform besloten. 6. Voorstel tot het verlenen van ont slag aan een lid van de commissie tot wering van schoolverzuim te Soester berg en tot het voorzien in de daar door ontstane vakature. De heer J. Rosing wordt met algemene stemmen in de pk.ats van de heer Raat gekozen. 7. Voorstel tot verlenging van termij nen van ontruiming van onbewoon baar verklaarde woningen. Conform besloten. 8. Voorstel tot wijziging van het al gemeen ambtenarenreglement. Conform besloten. 9. Voorstel tot benoeming ambtenaar van de burgerlijke stand. De heer M. van Zwinderen Bakker wordt met algemene stemmen in de plaats van de heer J. W. Ooms ge kozen, die ontslag nam wegens ver trek uit Soest. 10. Voorstel inzake delegatie van de bevoegdheid tot benoeming van kleu terleidsters. Voor nader overleg teruggenomen. 11. Voorstel tot overname van het ge bouw en inventaris van de kleuter school aan de Duinweg. Conform besloten. 12. Voorstel inzake aankoop van a. een strook grontjl aan Noorderweg van J. P. M. Matthijssen; b. een strook grond aan de Plesman- straat van H. J. Doj-tland; c. een strook grond pan de Noorderweg van mej. E. Oldenhof; d. een strook grond aan de Noorder weg van J. C. E. Krijpers; e. een strook gr^v "vn. de Plesman- straat van C. Ch. van Weert; f. een strook' grond aan de Plesman- straat van Jji L. Chr. Flentge. Conform besloten. 13. Voorstel tot wijziging van de raads besluiten betreffende het aangaan van kasgeldleningen en het opnemen van gelden in rekening-courant in 1957. De heer ORANJE (V.V.D.) vraagt of in de vlottende schuld van 2,6 mil joen ook het bedrag van de woning bouw zit, hetgeen het geval is, en wel ke rol de lening van 1,3 miljoen bij deze 2,6 miljoen speelt, die verhoogd moet worden met 1 miljoen voor twee fixe-leningen die in 1952 werden aan gegaan. De WETHOUDER van financiën en de VOORZITTER zetten uiteen dat de 1,3 miljoen lening, waarvoor in de laatste raadsvergadering een besluit genomen werd, voor de helft bestemd is om vlottende schuld af te lossen. Deze 1,3 miljoen zal in zijn geheel uitgesmeerd worden over 2 jaar. Conform besloten. 14. Voorstel tot vaststelling van een verordening, houdende beperking van de pensioenen aan gewezen wethouders der gemeente, zomede van de pensioe nen van hun weduwen bij gelijktijdige aanspraak op een pensioen krachtens de Algemene Ouderdomswet. Conform besloten. De heer ORANJE (V.V.D.) merkt op, dat de raad de plicht heeft dit van hogerhand gedicteerde voorstel aan te nemen uit eerbied voor de wet. waar bij men nu eenmaal maar buiten be schouwing moet laten of men het erover eens is of niet. 15. Voorstel tot benoeming van b. een hoofd der openbare lagere school te Soest-Zuid; De heer J. D. Hofman te Wassenaar wordt met algemene stemmen gekozen, b. een onderwijzeres aan de openbare lagere school aan de Beetzlaan. Deze voordracht wordt teruggenomen. 16. Voorstel tot wijziging van de ge meente- en bedrijfsbegrotingen 1956. Conform besloten. 17. Voorstel inzake de invoering van leeftijdsionen voor werk- en vaklieden. Conform besloten. 18. Voorstel tot a. Huur van grond aan de Ferd. Huyck- laan van P. C. Wantenaar. b. Verhuur van de onder a genoemde grond en van een daaraan grenzend gemeente-perceel aan de voetbalvere niging B.D.C. Conform besloten. 19. Voorstel tot weigering van onthef fing van de Hinderwetverordening aan L. van Dijk, voor het oprichten enz. van een autogeen-lasinrichting in het per ceel Schoutenkampweg 15. Conform besloten. 20. Voorstel inzake looncompensatie i. v.m. de huurverhoging per 1 aug. 1957. Conform besloten. 21. Voorstel tot afwijzing van een ver zoek om vergoeding ingevolge art. 13 van de Lager-onderwijswet 1920. Conform besloten. De VOORZITTER deelt mee, dat de gemeente een Ford en een Volkswa gen heeft die beide op jaren zijn. B. en W. stellen voor de Volkswagen te verkopen aan de direkteur van ge meentewerken, die dan 1500.ver goeding per jaar voor het gebruik zal ontvangen uit de gemeentekas. De Ford wordt ingeruild voor een Volkswagen of gelijkwaardige auto. De gemeente heeft dan slechts een kleine auto ter beschikking, maar zuinigheid is ge boden en dit kan, omdat 3 van de 4 leden van het college over een eigen auto beschikken. Nadat de raad vijf minuten in beslo ten vergadering bijeen geweest was, bleek voor de rondvraag weinig be langstelling. De heer VAN WELY (V.V.D.) vroeg opnieuw of er een voorstel van de erven Spijker binnengekomen is om het huis aan de Van Weedestraat, waar van het hek nu al jaren een verkeers obstakel op het fietspad is, te ver kopen voor het bedrag dat de gemeente geven wil. Ook nu blijkt dat dit voorstel niet binnengekomen is. Om 9 uur sluit de voorzitter de ver gadering. JAN ZWART-HERDENKING. Zaterdagavond was de wekelijkse week end-wijding aan de herdenking van de in 1937 overleden organist Jan Zwart gewijd. De organist G. den Broeder speelde uitsluitend werken van Jan Zwart Meditatie over psalm 22, een bewer king van psalm 25 en een fantasie over Scheepken onder Jezus' hoede. Mevr. Maria Maatman declameerde „De Organist" van Wim Hessels en het orgel speelde fantasieën overAchter Hem aan, Neem heer mijn beide handen, Uren, dagen, maanden, jaren en Geluk kig is het land. Anne Holtrop declameerde van Johan de Molenaar „Adagio" en „Sonnet", waarna het orgel besloot met fantasie toccatine over psalm 35. GEVONDEN VOORWERPEN. Herenportefeuille, donkerblauwe plas tic hoes, psalmenboek, rode step, gou- de zegelring, donkerbruin jasje, foto's, witte pet, lipssleutel 14073, transport fiets, grijs damesvest, rechter zwarte handschoen, tas met boeken, step met luchtbanden, damespolshorloge, ver chroomd herenpolshorloge, grijsblauwe pullover, kadastertekening, witte plas tic portemonnaie, wieldop van volks wagen, zwart damesvest, zwarte zonne bril, f ietssleuteltje, bos sleutels, heren fiets (Rudge), bruine portemonnaie met inhoud, half pond koffie, groene por temonnaie, knipkaart natuurbad, mo- torbril, zakmesje, kinderportemonnaie, kindertas, hakmes, roodbruine vulpen, badhanddoek met zwembroekje, heren fiets „Delta", regenjas. EIGENWIJS. Twee Amsterdamse dames, die op de Burgemeester Grothestraat op het fiets pad reden, hadden grote minachting voor 'n bromfiets, die achter hen reed en door bellen te kennen gaf dat hij wilde passeren. Zij bleven rustig naast elkaar rijden. J. v. d. B. uit Amers foort, de bromfietser, probeerde er toen toch maar langs te komen, bleef met de mouw van zijn jas aan het tuur van een der dames hangen en schaafwonden waren het gevolg voor de Amsterdamse schonen. UITSTAPJE „DE KIEVIT". Begunstigd door prachtig weer heeft de afdeling der Dierenbescherming te Soest, „De Kievit", zondag haar jaar lijks reisje gemaakt. Met een extra N.B.M.-bus werd Ame- rongen bereikt, waar in de bossen ge speeld werd en in het „Berghuis" brood werd gegeten. Het doel was een bezoek te brengen aan het nieuwe dierentehuis „De Ha zenberg", waar het gezelschap werd rondgeleid door mevrouw Von Illse- mann-Gravin van Aldenburg Bentinck. Met grote belangstelling werden de kennels en speelterreinen bezichtigd, waarna mevrouw Von Illsemann de tui- Het is toe te juichen, dat er een wets ontwerp op stapel staat, waardoor t.z.t. iedere motorische weggebruiker ver plicht wordt zich tegen wettelijke aan sprakelijkheid te verzekeren. Dat is prma, want zolang dit niet al gemeen verplichtend is gesteld, lopen we kans door een deelnemer aan het snelverkeer lichamelijke en materiele schade te krijgen toegebracht, die de aansprakelijk gestelde financieel niet kan dragen, al zou hij het willen. Er zijn veel mensen met een gemotori seerd voertuig langs de weg, wiens hele bezit bestaat uit dat voertuig en vaak nog niet eens vanwege de gemakkelijke betalingscondities. Een e.v. schade, die zij toebrengen aan een ander, kunnen ze niet betalen en het slachtoffer draait, afgezien van de narigheid, ook nog voor alle financiële gevolgen op. Dit gaat met het verplicht stellen van een W.A.-verzekering anders worden. Hopen we althans. Helemaal zeker ben ik daar nog niet van, tenzij de regering tegelijkertijd de Verzekeringsmaatschap pijen, die zich met deze W.A.-verzeke- ringen gaan belasten, de nodige voor waarden oplegt en eisen stelt. Moraliter zal er bij verschilllende maat schappijen ook iets moeten veranderen. Zij zullen de coulance, die zij voorspie gelen wanneer zij iemand een verzeke ring verkopen, in de praktijk waar moe ten maken en nakomen. Ik weet dat de schuldvraag, bij het in werking komen van een W.A.-verzeke ring, het essentiële punt is, maar het moet te voorkomen zijn, dat de verze keringsmaatschappijen over de vraag wie-zal-dat-betalen rustig eens een paar jaar gaan procederen en intussen een schlemiel, die niet zelf vast her stel van have en goed ter hand kan ne men, jarenlang in een puinhoop laten zitten, zoals in Soesterberg het geval is. Het moet zo worden, dat uit een of ander te stichten fonds, direct de schade wordt hersteld, zonder dat de bena deelde hoeft te wachten op de uitslag van het touwtrekken tussen de maat schappijen. H. OEKMAN. nen van haar kasteel liet zien. Het voorbeeldige gedrag en de dieren liefde der kinderen was aanleiding, dat het niet bij een tuinbezoek bleef, maar men het indrukwekkende kasteel in wendig mocht bezichtigen en kon ge nieten van een eeuwenoude rijkdom aan gobelins en meubilair. De tocht vanaf het Berghuis naar de Hazenberg, dwars door de bossen, werd in een uur tijds te voet gemaakt, waar bij genoten werd van de prachtige natuur. Na een hartelijk afscheid werd tegen 5 uur de speeltuin van de Pyramide van Austerlitz bereikt. Hier werd naar hartelust gespeeld en tegen acht uur kwam men, na een prachtige dag, weer in Soest. DUBBELE BOTSING. Vier auto's reden achter elkaar op de Birkstraat en de eerste wilde de Van Lenneplaan inrijden. Hij remde af om een bromfietser voorrang te verlenen, de tweede deed hetzelfde, de derde ook maar de vierde kon niet zo vlug remmen, botste tegen de derde en drukte die tegen de tweede auto. Lichte schade. VOETBALWEDSTRIJD SOEST TEGEN ZEIST TE SOESTERBERG. Een elftal uit Soest speelt woensdag avond (morgen) te Soesterberg een wed strijd tegen een elftal uit de gemeente Zeist. Dit als besluit van de door de Sportfederatie Soesterberg georgani seerde manifestaties. Aan Soester zijde spelen voor het eerst 2 spelers uit Soesterberg mee, n.1. rechts half H. Stomp en linkshalf F. Dutrieux. Vooral laatstgenoemde zal een geduchte versterking betekenen, want Dutrieux (ex H.B.S.) was vorig jaar nog een ge renommeerde profvoetballer. Aan Zeister kant zullen verschillende amateurs staan, waarmee de V.V. „Zeist" zeer waarschijnlijk binnenkort contracten zal afsluiten. Wil Soest woensdagavond een behoorlijk figuur slaan, dan zal er hard voor ge vochten moeten worden. De wedstrijd begint om 19,15 uur en wordt gespeeld op het nieuwe terrein van de V.V. „Soesterberg".

Soester Courant | 1957 | | pagina 1