V.V.V. - SOEST. De medische wereld ia opschudding. ZATERDAG 27 JULI 1957. SOEST BLOEMENCORSO Vertrek 14.30 uur uit park ,,Braamhage". Route Rijksweg naar Soester- bergsestraat en Soesterberg. ZOMER AVONDFEEST Aanvang 20 uur, te houden in 't prachtig verlichte Natuurbad. IN DE HOEK. VRIJDAG 19 JULI 1957. 35e JAARGANG No. 55. SOESTER OURANT Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2.10 - per post 2.25 UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIEVAN WEEDESTRAAT 35, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 De gehele medische wereld is in be weging gekomen door het steeds door knagend conflict tussen tandartsen en ziekenfondsen. De Maatschappij van ge neeskunst, de Maatschappij van Tand heelkunde en de Maatschappij van Pharmacie hebben gezamelijk stelling genomen tegen de leiders van het fonds wezen. Nu er een splitsing is gekomen in het fondswezen, nadat verdere onder handelingen schenen gewaarborgd, zien de drie geneeskundige instituten geen uitweg meer uit de huidige, gevaar lijke situatie. Men meent, dat er voorlopige maatre gelen zijn te vinden, waardoor de ver zekerden weder tandheelkundige hulp kunnen verkrijgen. De fondsen zouden hun leden kunnen ontheffen van dat deel der fondspremie, dat zij nu voor het nu niet toegekende tandheelkundige hulp betalen. Of wel de fondsen kun nen volgens het reeds te Alkmaar ge geven voorbeeld zich aansprakelijk stel len voor tandartskosten, particulier door de fondsleden gemaakt. Zal men, op welke wijze ook, tóch tot een oplos sing komen Er is een pijnlijke, haast niet te ontwar ren situatie ontstaan, doordat een grote groep fondsen (De Centrale Bond van onderling beheerde ziekenfondsen) de bereidheid niet deelt om aan de zui ver tandheelkundige wensen van de Maatschappij voor Tandheelkunde tege moet te komen. De gedachte arbitrage, door een zuiver onpartijdige instantie gegeven, is opge komen en met instemming begroet. Maar hoe wil men die arbitrage doen slagen als de standpunten zo ver uit een liggen De ziekenfondsen willen uitgaan van het punt, waarop de onder handelingen zijn afgebroken, de tandart sen willen teruggaan naar het begin der onderhandelingen, die al jaren lopen. Men heeft de grillige ontwikkeling van dit conflict in de couranten gevolgd, maar het is nodig, dat wij ons over het wezen van deze strijd bezinnen. Het is bij de tandartsen niet de kwes tie van iets meer of iets minder hono rarium dat hun verzet beheerst, maar het is bij hen een kwestie van prestige. Zij menen, dat de verhouding tussen arts en patiënt, dus de wijze waarop zij hun patiënten behandelen, niet mo gen worden beheerst door de politiek der ziekenfondsen. Dat de ziekenfond sen hun leden zo goedkoop mogelijk willen verzekeren is hun goed recht. Maar het gemis van inschikkelijkheid, waarmee de onderhandelingen zijn ge voerd, heeft nu zijn funeste gevolgen. Er heerst de onjuiste voorstelling, dat het beroep van tandarts zó winstgevend is, dat de tandartsen de laatsten zouden zijn om salarisverbeteringen te bedin gen. Zeker, er zijn zeer rijke tandartsen, vooral op die plaatsen, waar de con currentie gering is. Maar men moet er zich rekenschap van geven, dat de stu- die-onkosten zo hoog zijn, dat vele tand artsen jaren moeten werken, eer zij de zware last, die de voorbereiding tot het vak hun op de schouders legt, hebben inverdiend. Tandartsen moeten arbei den onder de hypotheek van hun studie. Het is een onrustbarend feit, maar niet temin een feit, dat de vooruitgang der medische wetenschap de genezing duur der maakt dan zij vroeger was. Er wordt tegenwoordig gelet op ver schijnselen, die men vroeger over het hoofd zag, het specialisme, waardoor de kans op genezing wordt verhoogd, ontwikkelt zich snel, ook binnen het gebied van de tandheelkunde. Daarte genover staat, dat de particuliere prak tijk een uitstervend iets is. Tachtig procent van de mensen is aan gesloten bij de ziekenfondsen en er be staat een neiging de inkomengrens, die voorwaarde is om tot een ziekenfonds toe te treden, voortdurend te verhogen. Als men dit alles overweegt, kan men zich indenken, hoe de medicus in ver zet komt tegen deze voortschreidende socialisatie. Het ingrijpen der drie grote medische organisaties is een belangrijke gebeur tenis. Waarom komt de hele medische wereld in opschudding Omdat door het tandarts-ziekenfonds-conflict de volks gezondheid wordt bedreigd. Vroeger was er het inzicht, thans is er de stel lige overtuiging, dat de tandheelkunde een onontbeerlijk element is in de alge mene geneeskunde. Tandverzorging is voorkomen van kwalen, die verderfe lijk kunnen worden voor de mens. Het toevoegen van medische onderdelen aan de tandheelkundige studie bewijst hoe biezondere waarde men hecht aan de tandverzorging voor de algemene hygië ne. Wij waren een heel eind op weg naar de toepasing van de preventieve tand heelkunde. Iedere tandarts is van me ning, dat alleen voorzorg het ontstaan van ernstige kwalen voorkomt. Die preventieve praktijk is nu gestuit. De ontwikkeling van het ellendige con flict dat gaande is, heeft de kwestie een nieuw aanzien gegeven. Zij is nu niet meer een strijd van opvattingen over regelingen, zij is een rechtstreekse bedreiging geworden van een vitaal na tionaal belang. Het is een noodzaak voor de naaste toekomst, dat er een definitieve regeling wordt getroffen, desnoods met ingrijpen der overheid, waardoor aan toestanden als thans ge groeid zijn, definitief een einde komt. Maar laat de heren beginnen met aan hun gekibbel terstond een einde te ma ken. Het is een schande voor ons land PUZZELRIT. Olympia heeft voor de vierde maal ge puzzeld. Er startten 44 koppels bij de school in de Prins Bernhardlaan voor een rit van 14,6 km. Na afloop van de rit werden de prijzen in de Kekstraat bij de finish uitgereikt door de heer R. van Sfempvoort. De vijfde rit zal op 31 juli gehouden worden. Uitslag 1. Echtpaar L. v. d. Kamp, 6 strafpunten. 2. G. v. d. Ley en G. Wigge- linkhuizen, 8 p. 3. C. Roskam en F. Spaink, 8 p. 3. L. en E. Hornsveld, 8 p. 5. Mevr. Renshof, 9 p. 6. W. van Hees, en J. Rademaker, 9 p. 7. Mej. B. van Dijk en T. v. d. Steen, 11 p. 8. Echtpaar B. v. d. Broek, 11 p. 9. Echtpaar J. v. d. Broek, 12 p. 10. C. Blokpoel en C. van Dijk. Het koppel L. Rodenburg-F. Gerth kreeg een troost prijs voor 135 straf punten. DE VRIENDSCHAP. Vlucht van Pont St. Maxence. 371 km. In concours 97 duiven. Gelost om 6.15 uur. Aankomst eerste duif 10.26 uur. Snelheid 1479,90 meter per minuut. Aankomst laatste duif 10.41 uur. UitslagW. Nieuwenhuis 1 3 12 14. H. Verkerk 2 18 24. E. C. van Daatse- laar 4 9. R. Koster 5 11. Gebr. Rijksen 6 20. E. Veerman 7 21. Z.K.H. Prins Bernhard 8 16 22. Th de Muynck 10. D. J. Bos 13 17. Joh. Duiser 15. W. Roest 19. C. Dijkman 23. Vlucht van Roosendaal met 445 duiven. 91 km. Gelost 7.30 uur. Aankomst eer ste duif 8.30 uur. Snelheid 1540,27 m. per minuut. Aankomst laatste duif 8.40 uur. Uitslag A. de Heus 1 2 3 12 49 70 77. Z.K.H. Prins Bernhard 4 6 8 10 15 19 29 41 46 50 75 87 91 99 106 107. E. Veer man 7 14 21 81 82 83 95 96. E. C. van Daatselaar 9 20 28 66. C. Dijkman 11 24 35 39 54 63 71 111. J. Onwezen 16 31. D. J. Bos 17 23 64 69 70 76. G. Sukkel 8 18 36 85. H. Verkerk 25 30 59 62 67 97. W. Roest 22 45 55 110. Jac. Stalenhoef 27 32 43 44 48 56 57 60 79 103. J. Wij- nands 26 94. W. Nieuwenhuis 31. G. H. v. d. Broek 34 73 90. G. M. Duiser 36 89 92. Gebr. Rijksen 38 51 65 93 98 102 108 109. G. Sikkelbein 47 78. G. Hooyer 58 100. P. Wagner 72 74. F. Groenesteijn 80. G. van Klooster 86. W. Altenaar 88 104 105. R. Koster 101. ONVOORZICHTIG. Een paar jongens fietsten om het hardst hun rondjes op de Lange Brinkweg en de Raadhuisstraat en in de hitte van de strijd lette de achtjarige A. N. niet op toen hij de Raadhuisstraat uitkwam en hij reed tegen een personenauto, be stuurd door mevr. K., die het ongeluk onmogelijk voorkomen kon. De jongen viel en na eerste hulp werd hij naar huis gebracht. Het viel gelukkig nogal mee, want een gekneusd been en een ka potte fiets waren het gevolg van deze onvoorzichtigheid. VOETBALTOERNOOI. Zondag wordt op het S.E.C.-terrein een voetbaltoernooi gespeeld voor adspiran- ten. Hieraan nemen deel S.E.C., A.M.M. (Hilversum), Maarssen, A.W. (Bussum) en Amersfoortse Boys. Op 21 juli komen dezelfde verenigingen met de junioren in het veld. KOEIENKEURING. Ir Van Ooyen, rijksveeteeltconsulent te Utrecht, en de heren J. v. d. Goot, in specteur Nederl. Rundveestamboek, G. J. van Eek te Utrecht en H. Brouwer te Hoogland hebben als jury 63 koeien ge keurd, die nakomelingen zijn van de stieren Bert en Friso Noorman van de K.I. vereniging Eemland. Deze keuring vond plaats in het weiland van de heer K. Lam aan de Birkstraat. De koeien werden gekeurd op kwaliteit, gang en houding. Van de nakomelingen van Bert werden 8 met een eerste prijs, 8 met een tweede prijs en 10 met een derde prijs gewaardeerd en bij de twee jarige afstammelingen vielen 2 tweede en 7 derde prijzen. Van Friso Noorman waren het 8 eerste prijzen, 8 tweede prijzen en 12 derde prijzen. TEMPO COMPETITIE. De zevende rit van de competitie werd in beide categorieën weer snel gereden. De senioren legden 100 ronden af en de junioren 55 ronden. Bij de senioren kon er door de snelheid geen uitloop poging slagen, al werden er heel wat ondernomen. Pas na drie kwartier van de rit zakte het tempo wat, omdat de renners zich voorbereidden op de eind spurt. Gerrit Ruttepberg, die zelf niet meereed, schonk voor beide groepen een premie, die in 3 sprints verreden werd. De eerste spurt (25e ronde) werd gewonnen door Klaas van 't Klooster (4 punten), tweede werd Bep Kriek met 2 punten en derde Jaap v. d. Burgt. De tweede spurt (50e ronde) werd gewon nen door Bep Kriek. 2. Klaas van 't Klooster. 3. Otto de Weerd. De derde was eveneens voor Bep Kriek, die 10 punten had. Tweede Klaas van 't Kloos ter met 8 punten. In de eindspurt was het Wim Hommes, die aan het langste eind trok. 1. Wim Hommes, 60 km. in 1.39.50. 2. Bep Kriek. 3. Otto de Weerd. 4. Klaas van 't Klooster. 5. Jaap van de Burgt. 6. Peter Kenemans. Bij de junioren was de strijd weer zeer hevig en na de eerste premiespurt la gen Menze van de Broek en Adri van (Voor nadere bijzonderheden zie men de advertentie in de volgende couranten.) de Burgt iets voor. Beiden zette door en kregen een voorsprong. Nic West hof, die op dat moment aan het ver keerde wiel zat, kwam voor de opgave te staan te trachten zijn achterstand goed te maken. Bijna lukte hem dit en na een furieuze achtervolging eindigde hij als derde, nadat hij de anderen had ingehaald en voorbijgegaan was. De rest werd door de koplopers één of meer malen gedubbeld. De premiesprints ver liepen als volgt le1. Menze v. d. Broek. 2. Adri v. d. Burgt. 3. Adri Doekemeyer. 2e1. Adri v. d. Burgt. 2. Menze v. d. Broek. 3. Nic Westhof. 3e 1. Adri v. d. Burgt. 2. Menze v. d. Broek. 3. Nic Westhof. Totaaluitslag 1. Adri v. d. Burgt, 10 p. 2. Menze v. d. Broek, 8 p. Wout van 't Klooster kreeg pech in de 15e ronde en moest opgeven, terwijl Bert de Wolf in de 28e ronde opgaf. In de eindsprint schoot Adri v. d. Burgt het bosje in en Menze v. d. Broek ging als eerste over de streep in 53 minuten. 2 Walter van Barneveld, op 1 ronde. 3. Adri Doeke meyer. 4. A. Snijders, op 2 ronden. GESLAAGD. De heer A. J. G. M. Koenders alhier is geslaagd voor het kandidaatsexamen werktuigkundig ingenieur aan de Tech nische Hogeschool te Delft. MANNENKOOR „APOLLO" GEEFT UITVOERING TE SOESTDUINEN. A.s. donderdag geeft „Apollo", geheel belangeloos en voor ieder vrij toegan kelijk, een zanguitvoering in de open lucht voor pensiongasten, kampeerders en plaatsgenoten, op het terrein tegen over het stationskoffiehuis te Soestdui- nen. Onder leiding van de dirigent Gerard van de Schepop zal een verzorgd en ge varieerd programma ten gehore worden gebracht. De aanvang is gesteld op 8 uur en het geheel zal ongeveer ander half uur in beslag nemen. BEZOEK. Er zat een man te slapen in het wacht huisje van de bus aan de Birkstraat. Hij werd wakker gemaakt en het bleek de Duitser K. te zijn, die hier in de oor log soldaat was en zo graag nog eens wilde zien hoe het er in Soest uit zag. Dat kon niemand hem beletten en ook het slapen in een wachthuisje is niet verboden. MELKWEG. Op de Beukenlaan reed de melkhande laar C. K. met zijn driewieler en toen hij aan de linkerkant iemand van zui velproducten moest gaan voorzien, stak hij zijn arm uit en begon over te steken. Een auto naderde van achteren en die wist niet goed aan welke kant hij pas seren moest. De melkhandelaar wist toen ook niet precies meer wat hij doen moest en er werd gebotst. Melk, boter, pap, kaas, eieren, alles over de straat, de driewieler beschadigd, maar geen per soonlijke ongelukken. FUSIE K.A.B, SOESTDIJK-SOEST. Met slechts drie stemmen tegen heeft de afdeling Soestdijk van de K.A.B. zich voor de fusie van Soest met Soest dijk verklaard nadat het bestuur hier toe een voorstel had gedaan. Dit vond plaats op de jaarvergadering, welke in het Ludgardisgebouw gehouden werd onder voorzitterschap van de heer P. H. Versteijne en in aanwezigheid van de geestelijk adviseur, kapelaan Pohl. Na het welkomstwoord van de voorzitter las de heer A. van de Hoed de notulen en gaf het jaarverslag over 1956, waar in de vereniging van 218 op 225 leden kwam. In dat jaar werd afscheid geno men van voorzitter R. Hilhorst, die naar Australië vertrok, terwijl kapelaan Pohl de plaats van kapelaan Olde Lohuis als geestelijk adviseur innam. De penning meester, de heer W. Beijersbergen, gaf het financieel overzicht en de kascom- missie maakte bekend dat het financieel beheer in orde was. Uitvoerig zette de voorzitter uiteen waarom het bestuur het voorstel tot de fusie met Soest deed. Op het ogenblik zijn er de afdelingen Soest en Soestdijk en als overkoepelend lichaam het centraal bestuur. Door kadergebrek is het ge wenst, dat drie besturen plaats maken voor één bestuur en er is reeds een com missie benoemd, die zal zorgen voor een vergadering als beide afdelingen met de fusie akkoord gaan. Dit comité bestaat uit de heren G. v. d. Berg, W. Beijersbergen, A. v. d. Deijs- Toen ik een paar jaar geleden heel netjes schreef, dat het water in het Soester Natuurbad niet „fris" was, kreeg ik onmiddellijk de wind van vo ren. Er waren er, die vonden, dat ik daar in de winter over moest schrijven en niet in het zwemseizoen. Vanwege de „clandisie" weet U. Ik meen echter, dat het voor de Stichting Soester Na tuurbad en voor onze gemeente, maar zeker niet minder uit een oogpunt van hygiëne en alles wat daar aan vast zit, beter is er wel midden in het seizoen over te schrijven. Bovendien reken ik mij zelf ook onder- de „clandisie" en verder heb ik het idee, dat schrijven in de winter over niet fris zwemwater niet de minste in druk maakt. Ik stel me niet voor, dat er nu midden in het seizoen plotseling iets gaat ge beuren, maar misschien kan dit hoek je er toe bijdragen, dat er door de men sen, die er over gaan, eens links en rechts wordt rondgekeken hoe we „bij" moeten blijven. Ik ben er van overtuigd tegenstand te zullen ondervinden van mensen, die graag het „grote wijde bad" behouden willen zien, doch wanneer wij niet wil len dat langzaam maar zeker het Soes ter Natuurbad letterlijk en figuurlijk in „een kwade reuk" komt, zullen wij het bad in 2, liefst 3 baden moeten verdelen, met voor ieder bad een goed werkende verversing. Verder zal de toegang tot alle baden zo moeten worden, dat iedere bader ge dwongen is door een ruime „spoelbak" te gaan. En nog een voornaam ding is, in verband met de vervuiling van het water, méér toiletten over het gehele terrein verdeeld, want, enfin laat ik niet in finesses treden Wanneer wij willen, dat ons mooie Soes ter Natuurbad een trekpleister blijft, zullen wij gehoor moeten geven aan de uitgesproken en inderdaad gegronde klachten van de bezoekers. Al weet ik wel, dat de bestedingsbeperking de zaak niet gemakkelijker maakt. H. OEKMAN. sel, A. v. d. Hoed, H. Klarenbeek, J. Veen en P. Versteyne. Het ligt in de bedoeling dat het zuiver parochiële werk buiten de fusie blijft en dat dit werk naar gelang van de belangrijkheid gesubsidieerd zal wor den door de algemene afdeling Soest- Soestdijk. Het ging niet naar wens bij de beide afdelingen en het opheffen van de co- operatie en de minder goede gang van zaken bij de bouwvereniging St. Josef is zeker voor een deel te wijten aan een tekort aan belangstelling. Enige leden zagen echter weinig heil in de fusie, daar men de aktiviteit, die in Soestdijk altijd heerste, ongunstig be- invloed zag door de geringe aktiviteit, waarvoor Soest bekend staat. Er wer den herinneringen opgehaald aan de ideale verhoudingen een kwart eeuw geleden, maar de voorzitter wees erop, dat die tijden voorbij zijn en dat van de 60 man, die als kader staan ingeschre ven, maar een zestal mensen werkelijk aktief zijn, zodat een fusie slechts red ding kan brengen. Bij de stemming ble ken slechts 3 man tegen, zodat van de ziide van Soestdijk tegen deze fusie geen bezwaar is. Lang werden de verschillende onderde len, die van deze fusie van belang zijn, besproken. GESLAAGD. Voor het mulo-diploma A slaagden R. Hellenberg, T. Sistilha en T. Selling. Voor het mulo-diploma B E. de Lange, G. Kanis en G. v. d. Bor. Allen waren leerling van de Van der Huchtschool. S.P.S.V.-VOLLEYBALSUCCES. S.P.S.V. speelde tegen het volleybal team van de Bussumse politie om de eerste plaats van het district en won met 2-1 en 2-0. DIERENBESCHERMING. In juni zijn enkele kettinghonden ge controleerd en de nazorg van uitgegeven en/of verkochte dieren nagegaan. Op het asyl werden verschillende honden en katten opgenomen als zwervers. Het Poesenhuis blijkt in 'n grote behoefte te voorzien, want onmiddellijk na de ingebruikneming werden vele pension- reserveringen geboekt voor de komende maanden.

Soester Courant | 1957 | | pagina 1