Zei v 10% De lucht veel veiliger dan de weg Er is geen geld meer voor woningbouw. Werkei vast v ROUW- TROUW- 250 grar SOEST. SOESTERBERG NAAMSVERANDERING VRAGENDIENST. EVENTJES TERZIJDE. Assuranti< AUTO'S Chevrolet Bespreek DE Ri GEEFT Overstroming, aardbeving, hongersnood alle drie rampen die de wereld ook in de laatste tijd weer hebben getroffen. Duizenden mensen verloren er het le ven bij en wij vinden het erg. Maar het „doet" ons toch dikwijls niet zo ver schrikkelijk veel, wanneer het gebeur de „ver weg" heeft plaats gehad en wanneer we er niet rechtstreeks bij be trokken zijn. Dan plotseling komt het bericht K.L.M.-vliegtuig neergestort bij Nieuw- Guinea, direct na de opstijging. 59 pa- sagiers aan boord, onder wie 56 Neder landers. En onze eerste reactie is allemaal dood, want we weten, dat vliegtuigrampen als regel radicaal zijn. Zelden zijn er overlevenden. Maar gelukkig, het valt mee er zijn geredden. Hoeveel'? Wie Een zucht van verlichting. Toch, met weemoed en medegevoel denken we aan hen, die de ramp niet hebben overleefd en voor al aan degenen die achterblijven, die eerst nog hopen, maar tenslotte zeker heid krijgen mijn man, mijn vrouw, mijn jongen, mijn meisje, mijn vader, mijn moeder heeft het ongeluk niet over leefd, maar is jammerlijk- omgekomen. En misschien is onze eerste opwelling ik stap nooit of nooit meer in een vlieg tuig. En die reactie valt volkomen te verstaan. Hoe zijn de feiten Maar de feiten zijn, dat vliegen niet alleen voordeliger is dan u denkt, zo als er bij ons per advertentie wordt in- gehamerd, maar ook veiliger. De cij fers van de statistiek wijzen immers duidelijk uit, dat er naar verhouding veel meer ongelukken op de weg ge beuren dan in de lucht. Nee, niet maar tien of twintig procent meer het risi co bij autorijden is zes maal zo groot als bij vervoer door de lucht. En toch stapt bijna iedereen met een volkomen gerust hart in elke willekeurige auto, terwijl de meesten van ons toch stellig een beetje zenuwachtig zouden zijn, wanneer ze de trap van het vliegtuig moesten of mochten beklimmen. Waarom dan angst? De angst voor het vliegen, die er on danks het enorm toegenomen luchtver keer, bij velen toch nog blijft, is met name te verklaren uit het radicale en massale van de ramp, wanneer zo'n luchtmonster neerstort. Dit feit nu valt weliswaar niet te ontkennen, maar wij mogen onze ogen toch niet sluiten voor de werkelijkheid, de werkelijkheid van de statistisch vastgestelde feiten, de werkelijkheid ook van dit feit, dat de voorzorgs- en veiligheidsmaatregelen, die men neemt voor een vliegtuig de lucht in gaat, enorm zijn. Alles wat men kan doen, om ongelukken te voorkomen, wordt ook gedaan. Daarom kan zonder bezwaar gesteld worden men kan min stens even rustig stappen in een tot en met gecontroleerd vliegtuig als in welke „dure slee" van een auto ook, om over de vele gammele vehikels, die zich nog dagelijks op de weg bevinden, maar te zwijgen. Het rijden daarmee is nu eens werkelijk gevaarlijk en onverantwoord. En ten slotte geldt, dat we zowel in het ene als in het andere middel van ver voer als waar we ons ook bevinden bewaard moeten worden door Hoger Hand. Anders helpen al onze voorzorgs- en veiligheidsmaatregelen niemendal. ZOMERAVONDCONCERT. Opnieuw werd een zomeravondconcert gegeven in de oude kerk en ditmaal was het niet zo leeg als anders, want een veertigtal aanwezigen luisterden naar het orgelspel van Gert Muts en de fluit van Kees Verhoeven. De collecte aan de uitgang was ten bate van het orgelfonds en opnieuw bleek tijdens de uitvoering dat het gewenst is met gulle hand voor dit orgel te geven, want het smeekt om vernieuwing. Van Buxtehude werd een preludium en fuga in D groot uitgevoerd door het orgel. Van W. de Fesch de sonate in e voor orgel en fluit, met de delen lar ghetto, allemande, sarabande en giga. Gert Muts speelde van Johann Sebas- tiaan Bach „Vater unser in Himmel- reich" en ,,Ich ruf' zu dir Herr Jezu Christ". Van J. M. Leclair voerde or gel en fluit sonate in h mol uit. De delen zijn adagio, allegro, aria graci- oso. Een fuga en een sarabande van Bach voor orgel en fluit werden tot slot gevolgd door „Nun bitten wir den Heiligen Geist" van Brunner, de enige hedendaagse componist die in dit pro gramma voorkwam. WEEKENDWIJDING TE SOESTDIJK. Voor belangstellenden onder de plaats genoten en vacantiegasten wordt in de Julianakerk aan de Julianalaan a.s. za terdagavond weer een weekendwijding gehouden. Het programma duurt van acht uur tot half negen. De toegang is vrij. Volgorde van programma Orgel a. O Mensch bewein dein Sünde grosz, J, S. Bach. b. Heut triumphieret Gottes Sohn, J. S. Bach. TenorAria en Arioso. Ev'Ry valley shall be exalted, G. F. Handel. Orgel Wat God doet, dat is welgedaan, Willem Mudde. Declamatie Wie zijt gij, Joos Martin. OrgelPastorale en Toccata, H. F Mi- cheelsen. ZONDAGSDIENST ARTSEN EN APOTHEKEN. De Zondagsdienst wordt waargenomen door dr J. H. W. Tervoert, Lindenlaan 16, telefoon 2705 en dr P. Donker, Mid delwijkstraat 34, telefoon 2815. Zondag is geopend apotheek Soestdijk, Van Weedestraat. ZEEPOST. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië s.s. „Alberto Dodero", 25 juli. Brazilië s.s. „Highland Princess", 23 juli Canada m.s. „Noordam", 25 juli. Canada m.s. „Prins Casimir", 27 juli. Chilivia New York, 25 juli. Ow adres eoor kal kra BAARX TEL. 1783 UITSLAG LOTERIJ FEESTMARKT. Dinsdag j.1. vond in „Onder de Linden" te Baarn in aanwezigheid van een rechercheur van politie, de trekking plaats van de loterij, die de Centr. Ver eniging van de markt-, straat- en rivier- handel organiseerde ter gelegenheid van de Feestmarkt op 9 juli j.1. en waarvan de baten bestemd zijn voor het T.B.C.- fonds van genoemde vereniging. De prijzen vielen op de volgende num mers 41536 herenrijwiel45014 damesrijwiel 18279 twee dozen sigaren 38264 thee servies 497 blauw 2 dozen sigaren 12200 waterstel11076 twee dozen siga ren 35752 twee dozen sigaren4780 plaid 34016 twee dozen sigaren 49782 strijkplank. De prijzen moeten op dinsdag 23 of dinsdag 30 juli afgehaald worden op de markt bij de kraam van de heer A. Peereboom (le kraam bij het gemeen tehuis). Prijzen, die op 30 juli nog niet afgehaald zijn, vervallen aan de Centr. Vereni ging van de markt-, straat- en rivier- handel. De belastingontwerpen, die onze volks vertegenwoordiging heeft aangenomen, waardoor onder meer de vennootschaps belasting met 4 omhoog gaat, zul len naar onze mening minder de be stedingen beïnvloeden dan de regering meent. Wel is echter een ernstige klap toegebracht aan de interne besparings mogelijkheden van het bedrijfsleven, v/aardoor de kapitaalmarkt onder nog grotere druk zal komen te staan dan reeds het geval was. De gevaren, die de kapitaalmarkt in ons land bedreigen, zullen gevolgen hebben voor ons allen. Via die kapi taalmarkt, dat is dus het geheel van vraag en aanbod van geld voor een periode die langer duurt dan een jaar, komen onze kantoren en fabrieken tot stand, worden er machines gekocht en ook huizen gebouwd, waaraan wij nog steeds zo'n groot gebrek hebben. Men heeft het in de afgelopen jaren wel zo gesteld, dat alleen het gebrek aan materialen en mensen de uitvoe ring van een groots woningbouwplan in de weg zou hebben gestaan. Alleen al een oppervlakkige beschouwing zou voldoende zijn om te weten, dat het vooral een kwestie is van financiering. Hiertoe moet men dus naar de kapi taalmarkt. Eerst de staat om er voorschotten op te nemen, waarmee ze de particuliere bouwers kan steunen en de gemeenten bijspringen, want deze laatste kunnen daar zelf lenen om de woningbouw in eigen stad of dorp van geldmiddelen te voorzien. Vervolgens de particulier, die eveneens op die kapitaalmarkt ope reert om er zijn tijdelijk tekort aan spaarmiddelen te dekken. Hier zit zelfs voor de kleine man niets ongezonds in, omdat men een opgeno men hypotheek over een lange ter mijn kan aflossen. De banken en par ticulieren die het geld afstaan, zorgen er wel voor, dat er een zodanig aflos singsplan komt waarbij de hypotheek is afgelost, voordat het huis wordt af gebroken. Het merkwaardige is nu dat de finan ciering van de woningbouw is vastge lopen. Het rijk kan niet meer naar de kapitaalmarkt omdat niemand meer be reid is geld te lenen dan tegen een zeer hoge rente. Hierbij is het dan nóg de vraag of er voldoende geld op tafel komt. De gemeenten kunnen evenmin meer geld op lange termijn opnemen, omdat ze maar 4%, maximaal aan rente mogen betalen. Rentebeperking. Deze beperking is het gevolg van het bestaande z.g. rentegama, waarbij de regering aan de gemeenten verboden heeft leningen aan te gaan boven het genoemde renteplafond. Vervolgens kun nen de particulieren niet meer naar de kapitaalmarkt omdat de rente de jaar lijkse huurkosten zover opschroeft, dat men bij het bestaande loon- en salaris peil de verantwoordelijkheid voor een Overmatig duur huis niet aandurft. Des kundigen hebben uitgerekend, dat, zelfs met incalculatie van de rijksbijdragen, de kosten van woningwetwoningen reeds zijn gestegen tot meer dan 20,per week. Van rijkswege heeft men ten dele de bui zien aankomen. Men vreesde reeds dat de lopende woningbouw in gevaar zou komen. Daarom deed de overheid een beroep op de levensver zekeringsmaatschappijen en de pensioen fondsen, die zich bereid verklaard heb ben in de loop van 1957 en 1958 voor een bedrag van samen 650,miljoen gulden voor woningbouw af te zonderen. Het is geen geheim dat men de grootste moeite zal hebben deze verplichting na te komen. Er is evenmin veel wijsheid voor nodig om in te zien, dat door deze verbintenis de kapitaalmarkt beslist niet wordt ontlast en dat integendeel de rentestand er door hoog wordt gehou den, waar ^ij wellicht gedaald zou zijn indien dit geld op de vrije markt was gevloeid. Geen korte leningen meer. Particulieren moeten zich in elk geval maar zien te redden. Zij bevinden zich in gezelschap van de gemeenten, die zich tot heden plachten te redden door het sluiten van kortlopende leningen, uiteraard tegen een nog hogere ren te en in strijd met elk gezond financie ringsbeginsel. De staat heeft dat ook gezien en in een gesprek op hoog niveau zijn inmiddels gemeenten en provincies er op gewezen, dat het met die kort lopende leningen uit moet zijn. Wanneer wij nu even zien naar al die huizen in de steigers, die na een bijna vorstloze winter onder gunstige weers omstandigheden gereed komen, dan mogen wij hopen op een recordproduc tie dit jaar. Komen er 75.000 gereed dan moeten we er evenzeer weer zo'n aantal in aanbouw hebben, willen we het volgend jaar weer een flinke slag toebrengen aan het woningtekort. Het nog oplopen der bouwprijzen met als voorbeeld een door ons genoemde huur van 20,voor een woningwet woning wijst er duidelijk op, dat de aanstaande verhoging van huur met 25 °/o spoedig nóg door verdere huurver hogingen gevolgd zal moeten worden. Hierdoor worden ook de oude percelen weer een meer rendabel bezit, wordt er een grotere evenredigheid verkregen tussen oude en nieuwe huren en komt er dus meer animo voor nieuwbouw. De gulden wordt uitgehold. Ondanks het feit dat de minister van financiën een goede maand achter de rug had met gestegen belastingopbreng sten moest hij reeds bij herhaling een beroep doen op de Nederlandse Bank om hem uit de geldnood te helpen. Dit betekent dat de overheid bezig is de gulden bewust nog verder te ont waarden. Onder dergelijke omstandig heden zal men zeker niet mogen hopen op een verruiming van de woningbouw- premies aan particulieren. Afgezien hiervan zal het rijk toch op de nieuwe begroting zo ongeveer 500,miljoen moeten uittrekken voor de woningbouw. Hoe moet ze aan het geld komen Men kan trachten een lening op de kapi taalmarkt te sluiten. Bij de bestaande toestand zal deze zeker mislukken. Een andere weg is die der belastingverho ging. Tenzij men de lagere inkomens belast zal men met belastingverhoging echter opnieuw de spaarlust treffen en daarmee het paard achter de wagen spannen, zoals men met de verhoogde vennootschapsbelasting de industrialisa tie een slag heeft toe gebracht. Zou men besluiten om lagere inkomens te treffen dan leidt dit stellig tot een politieke storm, die het einde van het zittende kabinet kan betekenen. Scheve bezuiniging. Kan de regering op overige uitgaven zo veel bezuinigen dat het geld voor de woningbouw beschikbaar komt Naar onze mening wordt het overige begrotingsbeeld dan zo scheef getrok ken, dat wij de ene nationale nood dan met de andere stoppen. Zo blijft er ten slotte geen andere weg dan die der le ning met een beroep op het volk, dat in de kritieke dagen zijn taak zal verstaan. Via allerlei wegen moet er propaganda gemaakt worden voor het grote belang dat wij dienen met de financiering van de woningbouw. Wij huiveren voor mid delen als gedwongen leningen en emissies met „stokken achter de deur", waarbij bepaalde groepen worden ge dwongen offers te brengen voor anderen met opnieuw een enorme anti-propa- ganda voor het sparen. Indonesië s.s. „Borneo", 22 juli. Ned. Antillenm.s. „Osiris", 22 juli. Suriname s.s. „Orestes", 23 juli. Unie van Z. Afrika en Z.W. Afrika m.s. „Oranjefontein", 24 juli. m.s. „Stirling Castle", 27 juli. Brits O.-Afrika via Frankrijk 27 juli. Inlichtingen betreffende de verzendings data van postpakketten geven de post kantoren. PROGRAMMA ZOMERFEEST BUURTVERENIGING. De buurtvereniging „Oranje" organiseert dit jaar weer een groot zomerfeest, dat misschien alle vorige zomerfeesten nog overtreffen zal. Het aantrekkelijke programma ziet er als volgt uit Zaterdag 20 juliToertocht voor de kinderen met bezoek aan „Ouwehands Dierenpark". Vertrek vanaf de speel tuin 14.30 uur. Er zullen 5 a 6 bussen van de N.B.M. rijden. Maandag 22 juli Bloemencorso voor de kinderen. Opstelling bij de speeltuin. Aanvang 15 uur. Dinsdag 23 juliMuzikale rondgang door het dorp, met lampionoptocht voor de kinderen. Opstellen bij de speeltuin. Aanvang 21 uur. Daarna opening van het feestterrein. Zaterdag 27 juliVolksspelen op het feestterrein voor de leden van de buurt vereniging, groot en klein. Aanvang 14 uur. Zaterdag 27 juliSluiting van het feestterrein met groot vuurwerk. Aan vang 22 uur. Dinsdag 30 juli Buurtreis naar Rotter dam en Den Haag. Vertrek 7.30 uur, Gen. Winkelmanstraat. Donderdag 1 Augustus De ronde van Soesterberg. Grote wielerwedstrijden met deelname van de beste amateurs. Aanvang 19 uur. MEDISCHE DIENST. Dokter Splinter, Amersfoortsestraat 3, tel. 432, Soesterberg, zal het a.s. week einde de artsendienst waarnemen. OPBRENGST COLLECTE. De collecte ten bate van „Herwonnen Levenskracht" heeft alhier 130.op gebracht. GESLAAGD. Voor het eindexamen van de Hogere Technische School te Utrecht slaagde voor het diploma Weg- en Waterbouw kunde de heer J. Top, Soesterberg. DE AANSTOOTGEVENDE ACHTERNAAM. Hoe ze in de wereld gekomen zijn is een vraag die we in het midden zul len laten, maar er zijn mensen met ach ternamen, die werkelijk aanstootgevend zijn. Begrijpelijk dat deze „slachtoffers" wel gaarne een andere achternaam zouden willen hebben en nu is de vraag kan dat, hoe moet dat en hoeveel kost dat Inderdaad kan men de achternaam als deze werkelijk aanstootgevend is, la ten veranderen. De wijze waarop dit moet geschieden, is feitelijk vrij een voudig. Men heeft niets anders te doen dan daartoe een verzoek in te dienen aan H,M. de Koningin. Men kan volstaan met een gewone brief, d.w.z. een be paalde vorm waarin dat verzoek moet worden omschreven is niet gegeven. Schrijf dus, zoals dit in U opwelt. Nauwkeurig moet worden opgegeven volledige namen, geboortedatum en -plaats en natuurlijk ook nauwkeurig uw adres. In deze brief om naamsverandering moet de reden waarom dit verzoek ge daan wordt, duidelijk naar voren ge bracht worden. Uw brief wordt ver volgens doorgezonden naar het mini sterie van Justitie. Dit ministerie leidt het onderzoek, waarbij plaatselijke poli- tie-autoriteiten en zonodig naaste fami lieleden worden ingeschakeld. Afwachten. Het onderzoek vergt natuurlijk enige tijd, want het geschiedt grondig. Zijn de verkregen inlichtingen van dien aard, dat het verzoek niet kan worden ingewilligd, dan krijgt men hiervan be richt door middel van een afwijzende beschikking. Kosten zijn hieraan niet verbonden. Gaat het ministerie echter accoord met het verzoek tot naamsverandering, dan wordt dit verzoek gepubliceerd in de Staatscourant. Vervolgens bestaat voor belanghebbenden gedurende een jaar gelegenheid bezwaren in te dienen. Zijn geen bezwaren binnengekomen, dan wordt de verandering definitief toegestaan bij Koninklijk Besluit. De kosten. Tegen betaling van 500.komt men in het bezit van dit besluitbedragen de inkomsten echter minder dan 7.000.per jaar, dan kan men de verandering gratis krijgen. Is men van mening, dat men voor gra tis behandeling in aanmerking komt, dan moet men bij het gemeentelijk bu reau voor sociale zaken een bewijs van onvermogen aanvragen. Dit bewijs moet met het eerste verzoek aan de koningin worden meegezonden. V. W. De muur van mijn woning is bevuild met kalkstrepen Hoe kan ik deze verwijderen? AntwoordProbeert u het eens met verwarmde azijn. Goed borstelen Ver moedelijk moet de behandeling een paar keer herhaald worden. S. M. H. S. Wij bewonen eenzelfde woning als onze buren. Ons huis is echter veel beter onderhouden; wij hebben zelf alles laten opknappen, het huis van de buren is totaal uitgewoond. Nu hebben deze buren ons huis ge kocht, kunnen zij er ons laten uit zetten? Zij hebben reeds verscheidene malen geprobeerd om met ons te ruilen. AntwoordBlijft u maar rustig zitten. Als men u de huur opzegt, zegt u maar dat u met die opzegging niet ac coord gaat. Volstrekt niets doen, dat duiden kan op instemming met ruil of vertrek. Die buren moeten dan maar een proces beginnen tegen u, hetgeen u rustig kunt afwachten. De kanton rechter zal de beslissing nemen naar recht en billijkheid, overeenkomstig de wet op de huurbescherming, die u ge niet zodra u de huur wordt opgezegd. Maar nog eens stem in niets toe, laat de eigenaar het maar uitzoeken. J. D. S. Op 7 mei werd door de Duitsers het britse schip „Lusitania" in de grond geboord. Kunt u mij ook zeggen, in welk jaar dit is geschied AntwoordDat was op 7 mei 1915. 1200 opvarenden verdronken. Het tor pederen va/i dit schip had tot gevolg, dat Amerika ging deelnemen aan de eerste Wereldoorlog. De duitse duikboot U 20 torpedeerde dit schip met 1600 opvarenden. J. D. S. Wat betekenen de letters T T in de uitdrukking „De T T races van Assen"? AntwoordT.T. wil zeggenTouring Trophy, letterlijk vertaald(motor) toeristen trofee (zegeteken). J. D. S. Als er in kleren vlekken zijn gekomen van zwavelzalf, waarme de kan men deze vlekken dan ver wijderen Antwoord Zwavel lost op in benzine of zwavelkoolstof. Gezien het feit, dat u niet opgeeft uit welke stof de kleren gemaakt zijn, willen wij wel gaarne nadere inlichtingen. J. D. S. Onlangs kreeg ik van ie mand een zegeltje met de beeltenis van een mens met vleugels en daar naast twee vliegtuigen in de lucht. Verder met een onderschrift, luidende Aero-Targ. Poznan 1921. Degene die het mij gaf, beweerde dat het geen postzegel is en dat het onderschrift pools zou zijn. Kunt u mij de betekenis van dit onderschrift mededelen Anwoord Wij zouden dit zegeltje wel eens willen zien, alvorens wij u ant woord geven. CURSUS. Als je geen technische knobbel hebt en je wilt zo af en toe toch eens laten ho ren dat je het verschil weet tussen een zuiger en een bougie, dan is het raad zaam een cursus te volgen, die je bin nenleidt in technisch wonderland. Dat wou ik ook maar eens doen, want ik kan van die vreselijke domme dingen zeggen over motoren en auto's dat er nodig iets aan gedaan moet worden. De leeraar bleek zeer kundig in de din gen die hij doceerde, want ik snapte er geen klap van, maar het verzamelen van al die kennis had hem geen tijd ge laten wat aan zijn nederlands te doen. Hier viel iets schoos te genieten. Ik schreef evenals de anderen als een be zetene. Echter niet om zijn wijsheid op papier te zetten, want daar kon ik toch geen touw aan vast knopen, maar om zijn stijl- en taaibloempjes te boeksta ven. „Het is geen nuance dit zo op te lossen, want er bennen veel eenvoudiger me thodes. We kennen het natuurlijk wel zo doen, maar ik zien niet in waarom dat nodig is. Het duurt op die manier plusminus ongeveer een uur langer". Sommetjes kwamen er ook tepas bij deze les en hij schreef er een op het bord, die wij „in tussentijds" over kon den nemen. Daar had ik geen tijd voor, want hij begon over „sjemische wer king" van dit of dat en ik moest eerst even opschrijven dat intrigenten een an der woord voor ingrediënten is. „Wij nemen de intrigenten ampart volgens de opgegeven precentages. Ik kan jul lie wel anrecommanderen hier goed op te letten". „We hebben monumenteel nog een kwartier en we zullen vlug nog even over de zuiger praten, want anders blijft dat weer leggen tot de volgende week. Alles wat je van de zuiger weten moet staat op blad 1, 2, 3 en eksetera tot 10. De belastingen kwamen ook nog op de proppen en de goede man bleek wei nig te voelen voor de „Fieskus". De Ambusade" kwam ook nog ter sprake maar ik miste „optelefoneren" en „fok- seren" al mag de zin „wilt u indirect geen zegsman wezen" er ook zijn mag. „Als ze hun eigen niet kennen bevei ligen, dan bennen hun kletsnat". Zo, zo. „Maar dat wou dan wezen dat ze gemo- nopoleerd waren". Ik ga er niet meer heen want ik snap er niets van. meer premie scherp conct o.a. voor ai gev Levensverzeb I Financiering motc Hypoth Woningen 1 woning is mo Stadhoudersla EEMNESSER op Duitse te len en ban Grundig, N Televisie O) Géén uitverl moderne app Eventueel gei den, zonder matige rente. Ook levering 6 maanden g Koopt of bes augustus alles met verhogin Sparrenlaan 1 Vul onderstas dan binnen z een besprekin Behalve ONG Naam Adres Plaats (gemer voor slechts

Soester Courant | 1957 | | pagina 6