Economische afgrond weer verwijd. Brandstichter gegrepen. SOEST IN DE HOEK. DINSDAG 23 JULI 1957. 35e JAARGANG No. 56. SOESTER OURANT Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2.10 - per post 2.25 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT 35, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 Het is niet twijfelachtig, dat de komende huurverhoging en de looncompensatie voor de kleine zelfstandigen een zware lastenstijging betekenen. Wij noemen hierbij slechts een deel van de handel drijvende en industriële middenstand omdat deze drukvermeerdering zeker niet geldt voor alle zelfstandigen. Velen onder hen zijn er immers dank zij de gunstige conjunctuur in geslaagd een goed winstgevend bedrijf te bouwen, dat onder de zwaardere huur- en loon lasten wel zal buigen, maar zeker niet barsten. Kleine zelfstandigen zijn zij, die met hun zaak een inkomen verdienen, dat niet hoger is dan vijf of zesduizend gulden. Onder de meer welgestelden zijn er die een eigen bedrijfspand bezitten, terwijl zij ook anderszins een kostenstijging gemak kelijk kunnen opvangen. Juist onder de kleine middenstanders zijn er echter velen, die een huurhuis in explotatie hebben. De 15 °/o huurverhoging van de toch al hoge huursommen gaat op hun inkomen drukken, welke last nog ver zwaard wordt door de looncompensa tie, die zij eventueel aan hun werkne mers moeten geven. Dit wordt pas goed duidelijk wanneer wij ons er rekenschap van geven, dat het prijsstabilisatiebeleid van minis ter Zijlstra met kracht zal worden voortgezet om doorwerking van het nieuwe huurbeleid in de prijzen te voor komen. Minder dan ooit, zo heet het in een verklaring van het ministerie van Economische Zaken, zal aan drang tot prijsverhoging het oor worden geleend. Het behoeft geen betoog, dat de mati ging van de huurverhoging op bedrijfs panden van 25 op 15 °/o, die te elfder ure tot stand kwam, voor de kleine middenstanders een voordeel betekent. In de huurwet staat reeds duidelijk omlijnd wat onder een bedrijfspand wordt verstaan. Het woongedeelte van een winkelhuis valt er in elk geval onder. Een winkelier behoeft dus niet over de helft van zijn huurbedrag 25 meer huur te betalen. In korte trekken willen wij trachten de toekomst voor de kleine zelfstandigen te schetsen. Het behoeft nauwelijks be toog, dat wij daarbij geen opgewekt ge luid kunnen laten horen en dat de kou de sanering van de middenstand, die al jaren voortgaat, door de economische ontwikkeling nog zal worden versneld. Reeds heeft de vestigingswet, die be paalde eisen stelt voor vakbekwaamheid en kapitaalkracht, opening van zieke lijke bedrijfjes voorkomen. De na de oorlog optredende arbeids- schaarste en de relatieve verbetering van de sociale positie der laagst beloon de werknemers betekende voor de rand- bedrijven opnieuw een duw naar de af grond. Immers deze verschijnselen maak ten het noodzakelijk dat men in dienst genomen werkkrachten niet alleen be ter moest betalen, maar dat men ook de gestegen sociale lasten moest voldoen. De vergeten groep. In kringen van kleine zelfstandigen was men daaraan niet gewend. Men zag al spoedig de zotte figuur, dat de kleine zelfstandige ondernemer soms met een veel lager netto-inkomen genoegen moest nemen dan zijn werknemer. De laatste zag zich beschermd tegen ziek te, ongevallen, dokterskosten, werkloos heid enz., terwijl de zelfstandige al die risico's nog voor eigen rekening nam. De werktijd voor de ondergeschikte is al vele jaren korter dan die van de on dernemer zelf, die meestal van vroeg in de morgen tot laat in de avond be zig is, terwijl het personeel zich be schermd ziet door de arbeidswet. De werknemer kreeg een recht op een week vakantie, de ondernemer moet maar zien of hij, in samenwerking met collega's, aan zijn trek komt. Na de sociale verheffing van de werk nemers komen nu de zelfstandigen zelf aan de beurt. Of men wil of niet, men is verplicht zijn bijdrage voor de A.O.W. te voldoen. Voorheen dacht een kleine middenstander er niet aan middelen te reserveren voor zijn oude dag. Hij be gon daar pas mee wanneer zijn zaak en zijn inkomen tot een bepaalde hoogte waren gestegen. Het gevolg van deze politiek was wel dat velen er nooit aan toe kwamen, maar dat risico nam men eenvoudig. Opnieviw offers. Inmiddels komt ook de kinderbijslag voor zelfstandigen aan de orde. Thans is deze regeling nog gegoten in een vorm van overheidssteun aan zeer be hoeftige zelfstandigen, maar het is te verwachten, dat hier verdergaande maat regelen zullen volgen. Vervolgens den ken wij aan de komende weduwen- en wezenverzekering, waarbij te verwach ten valt, dat zelfstandigen opnieuw een offer zullen moeten brengen in de vorm van premiebetaling. Het aanvaarden van eigen risico op dit terrein zal in de eeuw van sociale re volutie niet meer worden toegestaan. In dit verband moet ook worden ge dacht aan de nog in opkomst zijnde Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie, die straks met een aantal verordeningen verscheidene sociale en andere verplich tingen aan bedrijfsgenoten zal opleggen. Er is weinig fantasie voor nodig om te concluderen dat al deze maatregelen een grotere mate van economisch en sociaal inzicht van kleine ondernemers zal eisen dan thans het geval is. In dit zelfde vlak moet men de nieuwe huurverhoging zien. Hetgeen tot heden sociaal noodzakelijk werd geacht, zal morgen uit economisch oogpunt niet meer verantwoord worden gezien. Verboden risico Vele kleine zelfstandigen huldigen het vrijheidsbeginsel op economisch terrein. Zij behoren tot een type ondernemer, dat zijn bestaansrecht stap voor stap wordt ontnomen. Want de moderne ge meenschap staat niet meer toe, dat men eenvoudig in de ijskoude wind van het alle risico's aanvaardende economische leven gaat staan met de kans, dat men op zeker moment ten onder gaat en dan die gemeenschap tot last wordt Dit betekent, dat ook een z.g. randbe- drijf toch weldra nog zoveel winstcapa citeit zal moeten bezitten, dat men een bepaalde marge aan sociale verplich tingen zal kunnen overbruggen. Hiermee wordt de entree tof de midden stand zo moeilijk gemaakt, dat dit tot zekere verstarring moet leiden en tot economische bloedarmoede door gebrek aan toetreding van frisse geesten, die altijd voortkwamen uit de regionen der niet-bezitters. De geschiedenis van de gilden heeft geleerd, dat elke vorming van gesloten groepen op de duur het consumenten belang zal schaden. De economische ont wikkeling van ons land laat zien, dat vele wegen naar het grootbedrijf en be drijf sconcentratie leiden, doch steeds minder poorten openstaan voor men sen, die zichzelf 'n kans willen scheppen. AUTOBOTSING. Maandagmorgen, om tien uur, stopte een personenauto die in de richting van Amersfoort op de Kerkstraat reed, aan de rechterkant van de weg, maar toen hij gepasseerd werd door de auto van N. A. H. ging hij juist weer rij den en dwong deze wagen ver naar links uit te wijken. Van de andere kant kwam een militaire vrachtwagen en H. reed er met zijn auto tegenop en vervolgens tegen een boom. De au to's werden beschadigd, het verkeer gestremd, maar persoonlijke ongeluk ken deden zich niet voor. In de nacht van vrijdag op zaterdag brak brand uit in een hooiberg van de landbouwer W. v. d. Broek aan de Dorresteinweg. Toen de sirene gegaan was en de snelste van onze snelle brandweerlieden bij de brandweercen trale kwam, bleek C.W., die sinds kort dienst doet bij de brandweer, daar al te zijn. Hij vertelde, dat hij van een fuifje kwam en de brand gezien had voor de sirene ging, zodat hij maar di rect doorgegaan was naar de garage. Hij bluste ijverig mee, maar er was wantrouwen tegen hem en toen hij eens aan de tand gevoeld werd, kon spoedig uitgemaakt worden, dat hij de hooiberg in brand gestoken had. Ook voor men wist dat C. W. de dader was, kon reeds vastgesteld worden, dat brandstichting de oorzaak was, omdat hooibroei de brand niet veroorzaakte, terwijl kortsluiting evenmin in aan merking kwam. De brandweer was met 4 wagens uit gerukt en bij aankomst stond de hooi berg volledig in brand. Ook en schuur, die er vlak bij stond, brandde reeds. Met 7 nevelspuiten ging men het vuur te lijf en spoedigwas de felle brand geblust. Er ging 5000 kilo hooi verlo ren. Tijdens het blussen had de brand weer even met watergebrek te kampen, maar door afwisselend tanken van de nevelspuiten had dit geen invloed op het blussingswerk. De rookontwikkeling tijdens de brand was zo sterk, dat door de marechaussee van het paleis gemeld werd, dat er brand in de omgeving van het paleis zou zijn. KINDEREN HEBBEN PLEZIER, Het was jammer dat het zaterdagmiddag om 2 uur een beetje begon te regenen, want vele moeders wisten nu niet of ze wel naar het openluchttheater zouden gaan om daar de kans te lopen met hun kinderen doornat te worden. Wie thuis bleef was echter te pessimis tisch geweest, want om half drie was het goed weer en Frans Weber uit Haarlem kon met zijn vrouw en doch ter als partnerinnen beginnen met de revue Kindervreugd, die door de Soes- ter V.V.V. aangeboden werd aan de jeugd van onze gemeente. Namens onze gemeente sprak de heer A. G. Terhorst een welkomstwoord en hij wenste de kinderen een prettige middag. De jeugd beantwoordde dit met een dankuwel uit volle borst en ook met applaus waren ze erg gul. Weber en Co lieten akrobatiek op de fiets zien en menige jongeman zal 's avonds in de straat geprobeerd heb ben de halsbrekende toeren na te doen. De drie Franelly's brachten parterre- akrobatiek en de kinderen hadden mach tig veel respect voor de gedurfde staal tjes. Jan Klaassen was er ook en zijn vrouw Katrijn had erg veel pech toen twee boeven het kind roofden, dat aan haar zorgen toevertrouwd was. Geluk kig was Jan Klaassen niet van gisteren en ook een agent wist wel hoe je zoiets opknappen moest, dus het kind kwam terecht en de boeven kwamen in het gevang. Oom Frans goochelde zo wonderbaarlijk, dat vele kleine monden openstonden en tante Els deed spelletjes met de jeugd. Het hoogtepunt was echter het optreden van de superdwaze clown Up Kiki, die even een tientje zou gaan verdienen door het vullen van een emmer met water. Zelf werd hij vele keren door nat en met vallen en opstaan werden vele pogingen ondernomen, die alleen maar tot resultaat hadden dat de kin deren en ook de ouders geweldig veel plezier hadden om die domme clown. Het was een bijzonder aardige middag en om het kleine regenbuitje, dat in de pauze viel, gaf niemand iets. De kinderen toonden door hun bijval dat ze erg in hun schik waren met dit kleine gezelschap, dat twee weken ge leden voor de televisie optrad. NIEUWE BEKENTENIS. R. van N. uit Utrecht, die vorige week bekende de inbraak bij de heer Lab- berton te Soesterberg gepleegd te heb ben, heeft nu ook bekend, dat hij blik- groenten uit een woonwagen te Zeist gestolen heeft en een fototoestel uit het vakantiecentrum te Soesduinen. K.P.S.-SPORTDAG GAAT NIET DOOR. De K.P.S.-sportdag, die ie'der jaar kort na de verjaardag van Z.K.H. Prins Bernhard gehouden werd, was voor dit jaar vastgesteld op 3 augustus. Nu ech ter gebleken is, dat het, in verband met de vakanties, moeilijk is een vol waardig programma te brengen, is deze traditionele sportmiddag voor dit jaar afgelast. HET RODE KRUIS. De Soester afdeling van het Rode Kruis is, in samenwerking met Soesterberg, bijzonder aktief en vooral het werk voor de chronische patiënten heeft de volle aandacht. Naast deze afdeling zijn er echter nog 423 in ons land en samen hebben deze thans ruim 600.000 leden. Bij het 90- jarig bestaan van de vereniging had men het aantal van 600.000 willen bereiken, maar het is nu al met 16408 overschre den. DUINKIKKERS WINNEN EN VERLIEZEN. De adspiranten-jongens van de „Duin kikkers" speelden in het Soester Na tuurbad tegen „Flevo" uit Nijkerk en zij verloren deze wedstrijd met 0-4. Het herenzevental speelde tegen A.Z. P.C. uit Amersfoort. A.Z. P.C. kwam goed opzetten en scoorde het eerste doelpunt. Rob Meyer maakte gelijk (1-1) en het was Gerard v. d. Bor, die er 2-1 van maakte. Maar nu maakte A.Z. P.C. gelijk. De duinkikkers gaven zich echter niet gewonnen al werden ze wat gehandicapt door het niet meespelen van Gé Maris, die vervangen was door Rob de Vink. Rob Meyer bracht de stand op 3-2 na mooi samenspel met Piet Timmerman. Opnieuw maakte de tegen partij gelijk en opnieuw gaf Rob Meyer de Duinkikkers de leiding. A.Z. P.C. vond hierop het juiste antwoord en scoorde eveneens het vierde doelpunt. Fred Maris wist echter na een snelle rush door te breken en hij maakte er 5-4 van, waarna Rob Meyer de stand op 6-4 bracht. A.Z. P.C. gaf de moed niet op en wist door de Soester verde diging heen te breken. (6-5). Even voor het einde maakte Rob Meyer er, door een mooie voorzet van Cees v. d. Heyde, 7-5 voor de Duinkikkers van. Met nog een wedstrijd te spelen staan de Duinkikker-heren boven aan de ranglijst. BROMFIETSMISèRE. Een meneer D. uit Haarlem kwam hier enige tijd geleden een bromfiets huren en hij kwam maar niet terug. De ver huurder deed aangifte en de politie zocht en vond de huurder van de brom mer, die om klein geld verlegen was geweest en daarom de fiets maar ver kocht had. D. had al eerder in Soest een bromfiets gehuurd en deze steeds teruggebracht, maar de laatste keer kon hij dat niet over zijn hart verkrij gen. Hij had opgegeven dat hij op de Eigendomweg in pension was, maar dat klopte niet. Een paar dagen na zijn ver dwijnen schreef hij een brief, waarin hij beloofde de brommer per trein te zullen sturen, maar deze was al ver kocht en daarna nog tweemal van eige naar verwisseld. D. kreeg een proces verbaal en dat was niet het eerste. BUITENOEFENING E.H.B.O. Vele leden van de E.H.B.O. hebben vrijdagavond j.1. gehoor gegeven aan de oproep van het bestuur, om tegen woordig te zijn op de grote buiten oefening op het terrein van de heer C. Lam aan de Birkstraat. Hoewel het practisch de gehele avond in de verte bliksemde en rommelde, zijn de weergoden toch gunstig gezind geweest, want het bleef droog. Dit was ook voorwaarde voor het sla gen van deze grote oefening, hetgeen op te maken is uit de toestand der slachtoffers, n.1. één patiënt, die ge troffen was door de bliksem in een weiland, terwijl patiënt nummer 2 in datzelfde weiland door een geschrok ken stier omver gelopen was. Na het samenstellen der twee ploe gen, die na elkaar eerste hulp moes ten verlenen, werden de twee „slacht offers", de gebroeders Van Leeuwen, in een weiland, omringd door koeien, sloten en hekken neergelegd. De eerste ploeg bestond uit de heren Van Dorp, Barendse en Uijland (leider). De tweede ploeg werd gevormd door de heren Glabbeek, Vredeveld en Baars (leider). De E.H.B.O.-ers, die tijdens de voor bereiding van het „ongeval" in de boerderij afgezonderd waren, werden naar de plaats des onheils gebracht en moesten, na een gevecht met de schrik draad, de eerste hulp verlenen, welke bestond uit het toepassen van kunst matige ademhaling op de schijndode patiënt, die door de bliksem was ge troffen, waarbij tevens gebruik moest worden gemaakt van een zuurstofap paraat en hartsmassage moest worden uitgevoerd. Het ander slachtoffer van het nood- w eer bekwam bij de botsing met de stier 'n hoornstoot, die 'n diepe 10 c.m. brede buikwond en een breuk van het rechter onderbeen tot gevolg had. Ook thans bleek, dat snelle hulp dub bele hulp was, want de beide ploe gen, die hun hulp verleenden onder toezicht van de doktoren mevr. Schutte- Beek, W. J. Schutte en P. Donker, hadden elk slecht 20 minuten nodig voor verbinden, spalken, kunstmatige ademhaling en vervoer per brancard over twee hekken naar de gereedstaande ziekenauto. Deze tijd was zeer redelijk te noemen, daar de beide patiënten geholpen en vervoerd moesten worden door drie E.H.B.O.-ers, die met lege handen op de plaats des onheils werden gebracht en het materiaal over grote afstand moes ten aanvoeren. Toen dokter Donker na afloop de on- „Spaarraad" en „Wereldspaardag" schij nen, ondanks het enthousiasme waarmee alle voordelen van spaarzaam zijn wer den opgelepeld, niet het succes te heb ben gehad als werd gehoopt. Vorige week n.1. is van regeringszijde het voornemen bekend gemaakt, het spa ren nog meer te stimuleren door de jongeren, die tot sparen willen over gaan, een extra premie van 10 °/o over de gespaarde hoofdsom in het vooruitzicht te stellen. Daarvoor moet het geld minimaal 6 jaar en maximaal 9 jaar blijven staan. Voorts mag het premiebedrag niet hoger worden dan 200,daar het voor het rijk anders te duur zou uitkomen Waarom dit maximum van 200,is aangehouden snap ik niet best. want bij de huidige rentevoet van 5 a 6 °/o, zou ik zeggen hoe meer jullie brengen, hoe liever. Verder behoeft men geen rekenwonder te zijn om vast te stellen, dat 10 °/o extra over 6 of 9 jaar, ook niet iets is om stijl van achterover te slaan. Dat is natuurlijk een beetje kift van me, want al zou men mij 40 °/o extra beloven, dan kon ik nog niet mee doen. Ik laat hier even buiten beschouwing of ik zou willen, want tot nu toe be loonde de overheid de spaarzaamheid maar heel slecht. We denken maar eens aan vermogens belasting, heffingen inééns, personele belasting waarbij de waarde van het meubilair gold en b.v., tot voor kort eerst een gespaard klein kapitaaltje opconsumeren voordat U in aanmer king kwam voor sociale voorzieningen en nog meer van dit soort zaken, die in feite een boete leggen op spaarzaam zijn. De toestand van 's lands finansiën moeten wel heel beroed zijn wanneer onze regering met boven aangehaalde beloften jongelui er toe wil brengen een gedeelte van hun verdiende geld in beheer van de Staat te geven. Ik vrees, dat dit geen zoden aan de dijk zal zetten en wanneer de tekorten van b.v. de Holland festivallen er mee gedekt kunnen worden, zou het me erg mee vallen. De jongelui van tegenwoordig weten namelijk ook wel iets van „geldont waarding" en horen thuis wel eens praten over „harde guldens", die vroe ger gespaard werden en waarvoor vrij wel waardeloze pegulanten terugkwa men Nee, veel succes verwacht ik van deze spaaractie niet. Misschien als de overheid zelf eens het voorbeeld gaf IL OEKMAN. gevallen besprak was hij, ondanks en kele opmerkingen, tevreden over het verrichte werk. Spr. dankte allen voor hun aanwezig heid, waarmede zij bewezen hebben het belang van deze oefening in te zien. DRONKEN. Zondagavond reed V. slingerend op zijn fiets in de Bosstraat, richting Den Blieklaan. Dat was niet zo vreemd, want de man was dronken. Van de andere kant kwam de motorrijder C. V. uit Hilversum, die de fietser niet ont wijken kon. Deze werd tegen het weg dek geslingerd, kreeg een zware her senschudding en een gecompliceerde beenbreuk en werd na behandeling door dokter Rip naar „De Lichtenberg" vervoerd, waar geconstateerd werd, dat zijn toestand ernstig was. OOK DRONKEN. G. K. uit het woonwagenkamp lag naast zijn fiets aan de Soesterbergse- straat met een gewond oog, een ge wonde hand en veel te veel jenever op. Dokter Donker verzorgde de wonden, waarna de man in de cel terecht kwam. BIGGEN- EN EIERMARKT TE AMERSFOORT. Op de weekmarkt van vrijdag j.1. werden aangevoerd 314 stuks biggen, van 38,tot 56,9 drachtige zeugen van 275,tot 425,en 2 guste zeugen van 225,tot 260, Op de eiermarkt werden aangevoerd 190.000 stuks. Hoendereieren van 17, tot 18,Henneneieren van 9, tot 14,Middenprijs 17,50. Prijs per k.g. 2,83 (basis 62.) De verkopen op de eiermarkt kwamen vlug tot stand, terwijl de handel op de biggenmarkt een redelijk verloop had.

Soester Courant | 1957 | | pagina 1