SPAREN. VIERDAAGSE. Problemen rond de Ouderdomswet. SOEST. IN DE HOEK. VKIJDAG 26 JULI 1957. 35e JAARGANG No. 57. SOESTER OURANT /fols b 39 Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2.10 - per post 2.25 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT 35, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 Bezitsvorming is tegenwoordig een van de grote leuzen die aangeheven, wor den in de politiek en het bevorderen van die bezitsvorming is een eis van staatsbeleid voor de Katholieke Volks partij. Men behoeft er zich daarom niet over te verwonderen, dat de rege ring zich met deze aangelegenheid be zig houdt. Zij overweegt meerdere maat regelen, waardoor zij aan de gedachte van de bezitsvorming gestalte wil ge ven. Twee van die maatregelen zijn in voorbereiding, een derde maatregel ligt reeds in de vorm van een wetsontwerp bij de Staten-Generaal ter tafel. Een spaarpremieregeling voor ambtenaren is waarschijnlijk in de loop van dit jaar te verwachten. Daarnaast wordt nog beoogd vrijstelling van sociale las ten te verlenen over ondernemersbe dragen in spaarfondsen van werk nemers. Met de door premies begunstig de spaarregeling tracht men een regel matige spaargewoonte aan te kweken en een bijdrage te leveren tot de vor ming van nog bescheiden bezit. Het is het actuele wetsontwerp, het ontwerp-Jeugdspaarwet, dat ons tot het schrijven van dit artikel dringt. De vraag is te stellen, of deze Jeugd spaarwet aan het beoogde doel der bezitsvorming beantwoordt. Kunnen wij, wanneer wij van het ontwerp kennisnemen, de verklaring in de me morie van toelichting uitgesproken be amen, dat men met de faciliteiten, die de Jeugdspaarwet biedt, de jeugd vroeg tijdig tot sparen kan brengen en op die wijze ook op latere leeftijd de spaar zin kan aankweken Een tweede vraagIs het juist, dat men, zoals de memorie van toelich ting beoogt, in de huidige periode van overbesteding een gunstige, zij het be scheiden invloed op de financiële en monetaire situatie kan verwachten Het wetsontwerp gaat er van uit, dat Ze tippelen weer langs de wegen, Sportief en kwiek of elegant Er stappen nu nog 'n twaalfduizend Door ons zo mooie Gelderland. Ze noemen het nog een prestatie Van de geliefde wandelsport, Hoewel het met een massa blaren Steeds meer een vlot marcheren wordt. Waar is de wandelaar gebleven, Genietend langs een korenveld, In rustig tempo door de bossen, Want uren worden niet geteld. Die man of vrouw raakt uit de mode En hoort in deze tijd niet thuis Ze reppen zich nu op de pleisters Naar finish en vierdagenkruis. Ze zingen daarbij schone verzen Van falderie en faldera, En naast het meisje uit mijn dorpje Het opus van o mein papa. De vele buitenlandse gasten De Waalbrug in het ver verschiet, Ze worden in hun ziel getroffen Door ons echt nederlandse lied. Zie Hollands puike wandelglorie Door veld en beemd en bossen gaan, Zij blikt dan uit reebruine ogen En kijkt daarmee een jager aan. Het scheve torentje van Pisa Vindt daar een dagelijks emplooi, Het mookse rundvee wordt hoogmoedig En hoort maar wat ben je mooi. Vier dagen op de benenwagen Kweekt struise griet naast flinke vent Bij zang van amsterdamse tulpen En op de maat yan Dixieland. Nicht Tine heeft het goed bekeken, Want zij masseert haar stijve kuit En zegtWanneer ik op kantoor kom, Dan rust ik eerst eens lekker uit het voor in het arbeidsproces opgeno men ongehuwden mogelijk moet zijn in het algemeen 10 procent van het netto-loon te besparen. Met de invoe ring van een door premies begunstig de spaarrregeling wordt beoogd daar toe een prikkel te verschaffen. De re geling komt hier op neer, dat men bij een jaarlijkse inleg van 200, tegen een rente van 2,4 procent, na drie jaar de beschikking krijgt over een inleg plus rente van 621,88. De extra spaarpremie bedraagt dan 62,19, zodat men als eindtegoed na drie jaar 684,07 kan innen. In totaal kan men gedurende negen jaar van de jeugd- spaarregeling profiteren. Bij een jaar lijkse inleg van 200.kan men zich een extra premie van 200,60 verschaf fen. Het ligt n.1. in de bedoeling bij al gemene maatregel van bestuur de pre mie op 10 procent te bepalen. Belas ting zal over de uitbetaalde premie niet worden geheven. Wij komen tot onze eerste vraag. Be antwoordt de Jeugdpaarwet aan het beoogde doel der bezitsvorming Spa ren is een uiterst noodzakelijke ver richting voor het individu en voor de gemeenschap. Maar is sparen sparen te noemen, wanneer het geschied uit sluitend ten bate van consumptieve doeleinden Het wordt, in het kader van dit ont werp uitsluitend een tegemoetkoming, gegeven aan buitengewone onkosten, die in het leven voorkomen huwelijks uitzetten, studiegelden en dergelijke. Het eigenlijk begrip van sparen komt in de overwegingen, die tot het indie nen van het wetsontwerp geleid hebben, niet tot gelding. Sparen betekent de ac tie tot het verwerven van kapitaal, om daarvan het duurzame vruchtgebruik te genieten. Onze tweede vraagzal door dit ge subsidieerde sparen de monetaire eii financiële situatie verbeteren Wij ge loven er niets van. Juist omdat het aangewend zal worden voor consump tieve doeleinden. Wij menen, dat de voorgestelde maatregel in zijn ethische strekking wel waardering verdient, maar dat hij economisch geen zoden aan de dijk zet. En dan is er nog een derde en zeer belangrijke vraag, die reeds op ver schillende plaatsen in de pers werd ge steld en die wij allerminst willen ver onachtzamen Waarom neemt de rege ring geen koers-risico Een van de be langrijke oorzaken van de verminderde spaarzin is dat zij, die voor sparen in aanmerking komen, zich er van onthou den, omdat zij de kans van devaluatie willen vermijden. Los van alle bij-om standigheden is het een goede daad, wanneer de overheid de spaarzin wil aanmoedigen. Maar in welk licht ver schijnt deze aanmoediging, wanneer zij afkomstig is van een regering, die door overbesteding het geld liet ontwaarden De gulden wordt uitgehold en tezelf- der tijd tracht men de ellende te com penseren door maatregelen, die ten bate komen van een gedeelte der be volking en ten laste van de belasting betaler en die wij met „Het Algemeen Dagblad" geneigd zijn „knutselwerk" te noemen. Moge de gedachte, die er aan ten grond slag ligt, sympathiek zijn, wij geloven niet dat het probleem van het sparen door deze wet zal worden opgelost. Een zuivere beoordeling is daarom moei lijk, omdat het ontwerp een politieke bijsmaak heeft. Het lijkt het gevolg van een compromis tussen de K.V.P. en de P.v.d.A. (huurverhoging met blokkering tegenover „bezitsvorming"). Wij" twij felen of in de kamer het succes bereikt zal worden, dat men er van verwacht en het is opmerkelijk, dat ook in de katholieke pers kritische klanken ziin vernomen. Het probleem van het sparen is een nationaal probleem, dat met zijn ne venproblemen grondiger moet worden onderzocht dan, naar wij vrezen, bij de voorbereiding van dit wetsontwerp is geschied. PROEFALARM B.B. De eerstvolgende proef met de sirenes van de organisatie Bescherming Bevol king wordt gehouden op maandag 5 augustus, des middags te 12 uur. De signalen welke telkens gedurende één minuut worden gegeven, vangen aan en eindigen met een langgerekte, hpge toon, terwijl daartussen een jank- toon wordt gegeven. DIPLOMA-UITREIKING R.K. E.H.B.O. Dinsdagavond zijn de geslaagde cursis ten van de R.K. E.H.B.O. in het St. Jozef-gebouw bijeen geweest voor de diploma-uitreiking. De instructrice, mej. G. Reijerse, ver welkomde de aanwezigen en naast de gelukwensen voor het behalen van het diploma vroeg zij aandacht voor de oefeningen, die de geslaagden in staat stellen steeds paraat te zijn. Zondag morgen a.s. gaan zij, die het diploma behaalden, naar het anatomisch labo ratorium in Utrecht voor een excursie. Dokter Van Beurden, die de cursisten met assistentie van mej. Reijerse op leidde, gaf eveneens in overweging te blijven oefenen nu het diploma be haald is. Dit kan door belangstelling te tonen voor de oefeningen welke de B.B. houdt. En vorige jaren was het percentage van hen, die na het behalen van het diplo ma de oefeningen bijwoonden, gering en algemeen hoorde men, dat het ook al tijd hetzelfde was patiënten wagdra- gen. Wat men echter door oefening hierin bereiken kan wordt bewezen door het peroneel van de ziekenauto, die hierin een bijzondere bekwaamheid kregen door het steeds te doen. Niet het kunnen alleen is van belang, maar het zo doen, dat gemakkelijk gewerkt wordt in het belang van de patiënt. Ook het verrichten van eerste hulo moet door oefening een vertrouwd werk worden. Het is prettig als dit iedere week kan, maar als dit niet mogelijk is dan toch minstens iedere maand. Het is met de E.H.B.O.-er die zijn diploma haalde als met de autobestuurder die pas zijn rijbewijs heeft oefening moet de be kwaamheid bijbrer gen. De felicitaties van .lokter Van Beurden, ook namens het bestuur van de vereni ging, golden '?fiet in het minst de jeug dige geslaagden, die heel wat pres teerden. Zij moeten straks de plaatsen van de volwassenen innemen en ook voor hen geldt dat slechts oefening de paraatheid schenkt die nodig is om op te treden in tijden van oorlog en ram pen, Dokter Van Beurden wekte allen op steeds vragen te stellen als zich moeilijkheden voordoen en gaf de jeugd de verzekering dat ook zij van harte welkom is bij de oefening. Hierna werden de diploma's uitgereikt aan de dames H, van Assen, H. M. de Bruin, H. M. Blom, W. S. M. Kehl, A. V. Uhlenbeck en G. van Winden en de heren D. H. Boersma, T. D. Dorre- stein en J. C. M. Siegel. De geslaagde jeugdleden zijn Anke Tool, Sonja Uiterwijk, Mia van Leeu wen, Koos van Leeuwen, Steef v. d. Deijssel, Bert Schalkx, Evert van de Beek, Lou Suurbier en Bert Suurbier. Mej. Reijerse dankte dokter Van Beur den voor de wijze waarop hij ook dit afgelopen seizoen de cursus geleid had en zijn bereidwilligheid in het bijstaan van gediplomeerden en ongediplomeer- den als er vragen rezen. Zij bood een langspeelplaat aan, er werden door de cursisten sigaren aangeboden en mej. Reijerse kreeg bloemen. De heer J. van Leeuwen, plaatselijk hoofd van de B.B., moest erkennen, dat hij zich vergiste toen hij aanvan kelijk dacht dat er niet zoveel van „terecht" zou komen, terwijl nu de di ploma's al uitgereikt werden. In één jaar was de cursus beëindigd di^ eigen lijk twee jaar moet duren en hij gaf de geslaagden de verzekering dat zij kunnen rekenen op de dank en de be wondering van de B.B. Zij hadden zich hiervoor opgegeven en ten behoeve van de Bescherming Be volking deze cursus gevolgd. De B.B. stelt nu de gelegenheid tot oefenen open en het plaatselijk hoofd sprak de wens uit, dat de geslaagden deze oefening zouden bijwonen. Het lessen leren verschilt veel van de toe passing in de praktijk en slechts door oefening is de E.H.B.O.-er in staat de medemens te beschermen als dit nodig mocht zijn. Dit is niet alleen in oorlogs tijd het geval, maar ook bij rampen en in de laatste jaren is gebleken dat zich catastrofes kunnen voordoen waarbij de hulp van de B.B. van groot belang is. De heer Van Leeuwen dankte dokter De algemene ouderdomswet is nog jong en het hoeft geen betoog, dat er zich wel eens moeilijkheden voordoen. Zo b.v. indien de heer des huizes meer dan één betrekking heeft en als moe der de vrouw ook nog werkt. Iedere werkgever is verplicht, hoe gering het loon is, premie voor de algemene ou derdomswet in te houden, ook al is over de verdienste geen loonbelasting verschuldigd. Het totaalbedrag aan premie wordt dan wel eens over schreden en tot dusverre was het zo, dat men lang moest wachten voor tot teruggave van het teveel betaalde pre mie werd overgegaan. Om dit te ondervangen is enkele dagen geleden een mededeling verschenen van het ministerie van financiën, waarin het volgende is bepaald. De inspecteurs der belastingen verlagen de voorlopige aanslagen in de inkomstenbelasting over het jaar 1957, op verzoek van belasting plichtige, met het bedrag dat in 1957 vermoedelijk boven 465.aan premie zal worden ingehouden. Aangezien de definitieve premieaan slag en de definitieve aanslag in de in komstenbelasting gelijktijdig zullen wor den opgelegd, wordt daarmee be reikt, dat belanghebbende voor een ge lijk bedrag uitstel van inkomstenbelas ting genieten als zij voorlopig aan pre mie ouderdomswet te veel betalen. Daarmee is aan een veel gevraagde wens tegemoet gekomen. De 65-jarige weduwe. Dikwijls komt het nog voor, dat de ach tergebleven weduwe boven 65 jaar in de veronderstelling verkeert, dat zij na het overlijden van haar man tot en met de elfde maand na die van het overlijden recht houdt op uitkering van het bodempensioen voor gehuwden. Dat is niet juist. In een dergelijk geval houdt de weduwe deze uitkering slechts tot en met de vijfde maand na die van het overlijden. Een uitzondering op deze regel bestaat er, indien de achtergebleven weduwe op het tijdstip van het overlijden van haar man nog geen 65 is. Is dit het geval, dan kan een verlenging der uitkering verkregen worden tot en met de elfde maand, met dien verstande, dat indien de weduwe tijdens die verlenging zelf 65 wordt, de uitkering voor gehuwden ophoudt op de eerste der maand waar in zij die leeftijd bereikt. Van die da tum af ontvangt zij zelf een uitkering voor ongehuwden. Bij langdurige reizen. Dan is er nog het probleem van de op reis gaande pensioentrekker. Nu er zo vele gezinnen zijn, waarvan een of meer kinderen zijn geëmigreerd, komt het voor dat de ouders, een bezoek willen brengen aan hun kinderen overzee. Veelal is dit geen bezoek van een week maar van maanden, Ook zijn er, die voor de gezondheid lange tijd naar het buitenland moeten gaan. Hoewel de algemene Ouderdomswet in feite niet spreekt van een tijdsduur waar binnen men weer terug moet zijn hier te lande, is het al een ingeworteld feit geworden, dat, indien men langer dan een jaar wegblijft, de uitkering op houdt. Men moet goed bedenken, dat niet mag worden overgegaan tot het laten uitschrijven uit het bevolkings register hier te lande, want dan is men geen Nederlander meer en voor het ver krijgen en behouden van de uitkering is dit een der hoofdpunten. Is men dus van plan er een klein jaar tje tussenuit te trekken, dan doet men er verstandig aan hier te lande een ge machtigde aan te wijzen, die de uit kering in ontvangst kan nemen. Men kan hiervoor ook een spaarbank aan wijzen natuurlijk, (of andere bankin stelling). Ook kan de echtgenote, als deze de reis niet mocht meemaken, worden aangewezen als gemachtigde. Maar.altijd dient men aan de Raad van Arbeid kennis te geven dat men voor enige tijd op reis gaat. Dit is voor schrift. Een emigrant, die wegens een of ande re reden na een maand of wat weer naar Nederland terugkeert, verliest zijn recht op uitkering, want hij heeft zich bij zijn vertrek laten uitschrijven uit het bevolkingsregister. Men doet er goed aan dit te bedenken. Nu weten we wel, dat niet veel ouderen emigreren, maar het is toch voorgekomen. Kort na het gereedkomen van het au tobusstation aan de Soesterbergsestraat, wees ik, op verzoek van reizigers die regelmatig gebruik maken van de bus diensten, erop, dat de schuilgelegen- heid bij slecht weer wel modern maar uiterst pover was. De daken van deze moderne hokjes zijn maar zeer minuscuul en wijzen bovendien omhoog, zodat je, wanneer het tegelijk met de regen een beetje waait, evengoed „buiten" kunt gaan staan. Dat maakt in een ander opzicht trou wens ook geen verschil, want of het nu binnen of buiten is, staan moet U altijd. Dit is vooral voor de oudere passagiers, die bovendien vaak de gewoonte heb ben om veel te vroeg te komen of net te laat, zodat ze altijd overmatig wach ten moeten, zeer ongerieflijk. Ik vertelde U toen het verhaal, dat vooral oudere dames, wanneer zij lang moesten wachten, de straat overwip ten naar het Handelshuis, om daar b.v. een klosje garen te gaan uitzoeken, doch alleen maar omdat daar stoelen staan. Met alle eerbied voor de service, die de heren van het Handelshuis daarmee verlenen, is dat toch eigenlijk een beet je dwaas. Bovendien is dat foefje om te zitten alleen aan Soester inboorlingen bekend. Voor de zoveelste keer werd onze redac teur opgebeld over deze aangelegenheid en of daar nu niets aan gedaan kon wor den. Er schijnen busaansluitingen te zijn waarbij men tien minuten of langer moet wachten. Zij vroeg o.a. of het niet mogelijk zou zijn het meer comfortabele wachthuis je, dat nu ongebruikt op de hoek Eiken- laan-Birkstraat staat, naar het bussta tion over te brengen. Op zichzelf geen gek idee, maar dat kunnen we rustig vergeten. Eerstens omdat dat ding voor overplanting wel te oud zal zijn, maar niet minder om dat we een schoonheidscommissie heb ben, die hier zeker bezwaar tegen zal maken. Dit zal dus, jammer genoeg, niet (een snelle) oplossing zijn. Uitbreiding van de bestaande huisjes met meer wind- en regenbeschermende capaciteit plus enige zitplaatsen is wat daar noodzakelijk is. En dan liever niet pas met St. Juttemus. H. OEKMAN. Van Beurden, die, met assistentie van mej. Reijerse en met de steun van het bestuur der R.K. E.H.B.O., een bijzon dere prestatie leverde door de cur sisten zo snel met succes voor het di ploma op te leiden. Hij gaf de verzeke ring dat de B.B. graag haar best zal doen nieuwe cursisten aan te werven voor het komende seizoen. De heer E. van Eeden vroeg de mede werking van de jeugdige mannelijke ge slaagden voor de oefening op 31 juli, waarbij zij als „slachtoffer" kunnen fungeren en tevens eens kunnen con stateren hoe anderen eerste hulp ver lenen. Ten slotte dankte dokter Van Beurden mej. Reijerse voor de wijze waarop zij in het afgelopen seizoen haar taak als instructrice verrichtte. De R.K. E.H.B.O. mag zich gelukkig prijzen dat zij over haar beschikt. Het bestuur is de heer Van Leeuwen dankbaar voor zijn medewerking en hoopt op een nog beter resultaat in het komende seizoen. Hiervoor is van belang dat de leden hun medewer king tenvolle geven, want van hen moet het komen. KAMPIOENSWEDSTRIJD DE DUINKIKKERS. Hédenavorid, te acht uur, spelen de da mes van „De Duinkikkers", in het Soester Natuurbad, een polowedstrijd tegen de dames van „Brandenburg" uit Bilthoven om het kampioenschap 3e klas. PUZZELRITTEN. Maandagavond houdt de Motor- en Automobielclub „Soest" een puzzelrit. Start om 7,30 uur bij „Bos en Duin". De afstand is ongeveer 36 kilometer. Zondag 4 augustus houdt de Soester Bromfietsclub een puzzelrit, evenals op woensdag 14 augustus. Start bij „Bos en Duin".

Soester Courant | 1957 | | pagina 1