Bonneterie Nog één week OPRUIMING Pantalons J. HOPPENBROUWERS Zitten blijven is niet erg Het Broekenhuis Soest voor 30 jaar. ZIEKENFONDSENBESLUIT. C. DE JONGH RADIO - TELEVISIE I Van verschillende artikelen hebben wij nogmaals de prijzen verlaagd. SOEST. Dc verplicht verzekerden in het buitenland. BRANDWEER TELEF. 3 333 Dertig jaar geleden werd het rijwiel- belastingplaatje van de „brievengaarder" van Soesterberg gestolen. Wat een brievengaarder is weet ik niet, maar het zal wel iets met de P.T.T te maken hebben. De politie van Soesterberg kon de dader niet te pakken krijgen, maar wel een aantal fietsers, die zich lieten voorttrekken door een auto en een „persoon" terzake openbare schennis der eerbaarheid, wat heel mooi uitge drukt is. De afdeling Soesterberg van „Ons Belang" vergaderde en er werd be sloten met alle ten dienste staande middelen de verslechtering tegen te gaan. Een nobel streven, maar de lezer moest maar raden welke verslechtering aan de orde was. Op de Wieksloot brak brand uit. Niet aangestoken door iemand die ver zot is op blussen, maar door vonken, die uit een kachel vielen. De brandweer was er heel snel bij, maar dat was niet nodig, omdat er geen water was, dus ze gingen er maar bij zitten tot de hele zaak afgebrand E. v. d. Heuvel bood keuen te koop aan, die beter waren dan alle andere keuen. G. J. Sukkel hielp de lijdende mensheid door te garanderen dat je in 4 dagen je likdoorns kwijt was als je maar Pascolin gebruikte en de gemol- tonneerde directoires van de firma Post daalden nog meer in prijs en waren al voor 78 cent te koop. Geen geld.... Er was een relletje op de Soester school, veroorzaakt door een strop van een jongen, die de dag doorbracht met het treiteren van zijn onderwijzer. De goede man bezat lange tijd zijn ziel in lijdzaamheid, maar gaf de naarling toen een dreun die wat hard aankwam. Kreunend kwam het kereltje thuis, terwijl er niets aan de hand was, maar pa trapte erin en in zijn 4e versnelling rende hij naar de school om wraak te nemen. De onderwijzer was niet be dacht op een onverhoedse aanval en hij had al een opstopper te pakken voor hij wist waar het over ging. Gelukkig voorkwam het hoofd van de school dat de twee heren elkaar het levenslicht uitbliezen, maar hij kon niet voorkomen, dat de zaak in handen van instanties kwam, die hun brood ver dienen met het geheskres der bewoners van ons goede vaderland. De rechter bleek een zeer wijs man en hij zei wel niet dat de onderwijzer groot gelijk had toen hij die- kleine pestkop een mep gaf, maar er werd niet veroor deeld. Het blauwe oog, dat de pe dagoog in de strijd opgelopen had, werd toen maar met enkele mantels der liefde bedekt. Als er nu een straaljager zou neer storten op de hoek van de Molenstraat en de Nieuwe weg, dan zou de ramp niet te overzien zijn, maar dertig jaar geleden ging dat wat rustiger. Een vliegtuig van Soesterberg kreeg motor- pech en het kwam niet ver van het kruispunt Molenstraat-Nieuweweg te recht. De piloot ging met het toestel over de kop, maar hij mankeerde niets al kwam hij dan een beetje klem te zitten. Omwonenden haalden hem uit het vliegtuig dat geheel vernield werd. Op de Birkstraat redde een automo bilist het leven van een jongen, die on verwacht de straat overstak, door een botsing met een boom te verkiezen bo ven een botsing met het onvoorzichtige kereltje. De auto kon direct naar de sloper gebracht worden, maar de be stuurder had geluk en mankeerde niets, De jongen had het verstandig gevonden de benen te nemen en nooit werd be kend, wie het geweest is. „Op heden, 16 juli, is het nog steeds droog en ziet het er niet naar uit of er spoedig verandering zal komen". Met deze griezelig slechte zin begint de tuin- bouwmedewerker zijn praatje op papier over het gieten van de tuin, een onder werp, dat belangrijker was dan alle internationale problemen, omdat het dertig jaar geleden in weken niet re genen wou. En overal brak brand uit, terwijl er nog geen nevelspuiten waren en water schaars was. Er waren dertig jaar geleden van die volslagen waardeloze rijmelaars, die in stuntelige versregelen hun waren aanprezen en in de familie waarschijn lijk voor begenadigde dichters door gingen. Ook de firma Foeken adverteer de wel eens op rijm en voor die pro ducten zou Clinge Doorenbos zich niet hoeven te schamen omdat ze aardig waren en goed in elkaar zaten Slootje springen. Kleine Joost viel in het water met zijn mooiste truitje aan, dat zijn moeder hem die morgen zo verheugd had aangedaan. Dat was lopen, roepen, wijzen, Joost zonk dieper in de sloot. Hulpgeroep en dikke tranen, want de stumper was in nood. Haastig kwam de oude tuinman met een lange sterke stok, waar hij Joost met heel veel moeite gauw mee naar de kant toe trok. Toen een greep, een ruk en trekken, en de tuinman, sterk en vlug, had hem bij zijn trui te pakken, in de boord en op zijn rug. „Als dat ding maar niet gaat scheuren", riep de grijsaard aangedaan, „want dan zinkt hij en verdrinkt hij en is Joostje naar de maan". „Ach, geen nood, trek maar naar boven", roept en schreeuwt zijn broertje Piet, „Want moeder koopt altijd bij Foeken en die truien scheuren niet OLGA SCHEEPJES WOL van 1,70 nu 97 KOMPASWOL van 2,95 nu 1,98 DAMES PYAMA'S vanaf 6,98 Van Weedestraat 52 Tel. 2263 Zoals de bepalingen sedert 1 april 1957 luiden, vallen onder de verplichte zie kenfondsverzekering alle personen, ver zekerd in gevolge de ziektewet. Dit zijn in grote trekken alle arbeiders in dienst van ondernemingen, publiekrechtelijke lichamen, rechtspersoonlijkheid bezit tende verenigingen en stichtingen, als mede het huishoudelijk personeel, voor zover het inwonend is of op ten minste 5 dagen per week in dienst van de zelf de werkgever pleegt werkzaam te zijn en verder inwonende kinderen van 21 jaar en ouder en uitwonende kinderen, die in het bedrijf van hun ouders werk zaam zijn en op dezelfde voorwaarden als die, welke voor andere arbeiders gelden. Werklozen. Ook werklozen, die een uitkering ont vangen krachtens de werkloosheids wet, de Sociale Voorziening of de Uit keringsregeling 1952, zijn verzekerings- plichtig. Eveneens actief en gepensio neerd spoorwegpersoneel (het laatste voor zover beneden 65 jaar) en de ge pensioneerde weduwen en wezen van leden van dat personeel. Van deze groe pen zijn ondermeer uitgezonderd zij, die een vast loon in geld van meer dan 6900,per jaar verdienen. Ambtenaren in de zin der ambtenaren wet 1929, mijnarbeiders en een groot deel van het personeel van schoolver enigingen zijn niet verzekeringsplichtig. Arbeidscontractanten in dienst van een publiekrechtelijk lichaam, die niet on der de ziektewet vallen, omdat voor hen een biezondere regeling geldt, val len wel onder de verplichte zieken fondsverzekering, indien althans hun loon niet meer bedraagt dan 6900, per jaar. Zeelieden en militairen. Voorts vallen onder de verplichte zie kenfondsverzekering zeelieden. Deze hebben alleen wanneer zij aan de wal in Nederland zijn recht op hulp van wege een ziekenfonds hun gezinsleden hebben als indirect-verzekerden altijd recht daarop. Verder vallen er onder militairen (dienstplichtigen en reservepersoneel), die kostwinner zijn volgens regeling der verplichte ziekenfondsverzekering en voor langer dan 100 dagen in werke lijke militaire dienst zijn. Personen beneden 65 jaar met een ren te krachtens de Invaliditeitswet (inva- liditeitsrente, ouderdomsrente, wedu- wenrente of wezenrente) van tenmin ste 125,per jaar toeslagen op ren te worden niet meegerekend. KONINGINNELAAN 74 - SOESTDIJK TELEFOON 3467 Personen beneden 65 jaar met een om- ongevalsrente (berekend naar de arbeids ongeschiktheid van 50 °/o of meer of een weduwen- of "wezenrente krachtens de Ongevallenwet 1921, de Land- en Tuinbouwongevallenwet 1922 of de Zee ongevallenwet 1919) en oud-dienst plichtigen en oud-reserve personeel be neden 65 jaar met een pensioen wegens verwonding, verminking, ziekten of ge breken, door militaire dienst veroor- VAN WEEDESTRAAT 44 NAAST DE APOTHEEK De zenuwslopende tijd van eindrappor ten en al of niet overgaan is prac- tisch ten einde. Als het er met Pasen al zó-zó voorgestaan heeft, dan is de spanning tegen de tijd van 't overgangs rapport bijna niet meer te dragen. Voor het kind niet, maar voor de ouders evenmin, ofschoon de motieven door gaans verschillen. Het kind weet, dat zijn ouders iets van hem verwachten, of althans hopen, waaraan hij wellicht niet kan voldoen en waarin hij hen bitter teleur moet stellen. Natuurlijk komt er ook voor hemzelf de narigheid bij de klas te moeten doubleren, zijn vriendjes te verliezen en op te moeten trekken met de vreemde, jongere kinderen, die nu bij hem in de klas komen. Maar zwaar der dan dit weegt de angst, om wat ze thuis zullen zeggen. Voor de ouders betekent het zitten blijven van hun kind vaak voorna melijk de schande van het „niet mee kunnen". Ze hadden zulke hoge ver wachtingen van hem; ze hebben ook wel eens tegen andere opgeschept over zijn prestaties. De ouder moet, geloof ik, nog geboren worden, die de moed heeft er rond voor uit te komen, dat zijn kind maar tot de heel middel- matigen behoort en zeker de uitblin ker niet is, die hij er zo graag in zou zien. Hij zou zo graag En juist hiermee wordt een onredelijke last op het kind gelegd. Hij houdt van zijn oudershij zou ze graag ter wille zijn, opdat zij trots op hem kunnen we zen. Het is verschrikkelijk hen te leur te stellen. Maar wat is ontmoedigen- der voor een kind dan om doorlopend net even boven zijn kracht te moeten grijpen En dat niet te durven beken nen, omdat hij vader en moeder er zo'n verdriet mee zou doen. Het is zo ver. Jan, 11 jaar oud, staat voor zijn vader en moet hem vertellen dat hij in de vijfde klas is blijven zit ten. Moeder weet het al. Bij haar heeft hij zijn nood uitgehuild, zodra hij met de fatale boodschap uit school kwam. En hij hoopte zó op wat troost. Maar alles, wat hij van moeder te horen kreeg, was „Daar zit wat op, als vader thuis komtNu is vader thuis. En wat zal er op zitten Zal vader hem slaan Zal hij tegen hem schreeuwen en schelden Of wat nog erger is, zal vader tegen hem zeggen, dat hij te dom is, om ooit nog trots op hem te kunnen zijn en dat er later nooit iets van hem terecht zal komen Wat zegt Vader Jan staat met gebogen hoofd naast zijn vader. Zijn lippen trillen. Hij worstelt met zijn tranen. Hij wacht op zijn oordeel. En bitterder dan ooit schrijnt in hem de schaamte, dat hij zijn vader dit heeft moeten aandoen. Dan ziet hij van onder de neergeslagen wimpers, hoe vader de hand opheft. Hij verwacht een slag en deinst on willekeurig terug. Maar er gebeurt iets anders. Vaders hand legt zich op zijn schouder. En vaders stem klinkt niet hard, maar eerder vergoelijkend, als hij zegt„Dat is verdrietig, Jan. Je moet het 't volgend jaar beter proberen te doen." „Ben jeben je niet boos?" hijgt het kind. „Zou het één van ons allen helpen, als ik boos was Ik mag toch aanne men, dat je wel je best hebt gedaan en het geen luiheid was. Misschien was de stof nog te moeilijk voor je en be grijp je het 't volgend jaar beter." Nu snikt de jongen het uit. De reactie is te hevig, om zich goed te kunnen houden. En vader weet opeens alles van zijn zoon. En begrijpt wat hij op dit ogenblik het meest nodig heeft. „Luister Jan." zegt hij met een klein knipoogje van verstandhouding. „Ik ben vroeger ook eens blijven zitten. Maar ik ben toch geworden wat ik nu ben." TERLENKA RHOLAIN PALYDON ,zijn plooihoudend, kreukvrij, wasbaar, 49,75 - 42,90 - 34,90 Terlenka Pantalons nu ook in bruin. Leeuwenstraat 33 - Hilversum zaakt. Al de personen, die ingevolge de Ziekte wet verzekerd zijn of door de toepas sing van de verplichte ziekenfondsver zekering als zodanig gelden, worden aangeduid als „rechtstreeks verplicht verzekerden". DE VIERDAAGSE. Vandaag eindigt' de Vierdaagse en het is onwaarschijnlijk dat een Soester deelnemer zal uitvallen, want dit komt nooit voor. Reeds hedenavond arriveren 5 lopers (3 van de politie en 2 van de pos terijen) weer in onze gemeente en ook de andere lopers worden, in verband met bloemencorso, vroegtijdig met de behaalde kruizen terug verwacht. Het zijn mevr. De Bruin, Mej. De Bruin, mej. Klein en de heren A. de Raadt, W. Ie Clerq, T. v. d. Meulen, J. Th. van Noesel, N. Voet, J. Over- steege, De Boer, Schuitema, Kater, Van Ark el en Zijtveld. WERKEN. Werken is gezond, maar als je het laat doen zonder dat de uren op de arbeids lijst vermeld staan dan volgt een pro ces-verbaal. Een Soester fabrikant had deze pech. GESLAAGD. Voor het toelatingsexamen van het Chr. Lyceum te Amersfoort slaagden Bouwe Brandsma, Riet van Brummelen, Joop van Kasteren, Gerda Künz, Jan van Ledden, Gritta Martens, Hidde Smit, Willy Verweij en Bertus Vreman. Voor het Baarns Lyceum slaagde Ma rijke Nijhof. Allen leerlingen van de Chr. School, Driehoeksweg 16. LIEVERDJES. Kinderen hadden genoeg van gewone spelletjes en zij vernielden haver. De politie heeft ze flink de les gelezen. ZOMERAVONDCONCERT „APOLLO". Het weer was uitstekend, de muziektent was opgesteld en de verlichting was prima, zodat het dubbel jammer was, dat betrekkelijk weinig mensen kwamen luisteren naar het concert dat het man nenkoor Apollo gisteravond in Soest- duinen tegenover hotel „De Soester Duinen" gaf. Onder leiding van de dirigent Gerard v. d. Schepop zong het koor voor een klein maar dankbaar publiek, want het applaus na ieder nummer bewees dat dit optreden' op prijs gesteld werd. Een volgende maal zullen er dan ook zeker meer mensen zijn, want „Apollo" geeft steeds meer blijk de inzinking van enkele jaren geleden te boven zijn. Het programma bestond uit de vol gende nummers Gebed uit Der Frei- schütz van Carl Maria von Weber, Scheiden van Mendelssohn, Heilig van Schubert, La Rossignol van Grétry, Af scheid van 't woud Van Mendelssohn, Zum Eingang van Schubert, Die Nacht van Schubert, Het priesterkoor uit Die Zauberflöte van Mózart, Heimweh van J. R. Weber en Domine, salvam fac Reginam nostram van Giesen. DRONKEtf. Drie lieden hadden zóvëel géJrónkeii,- dat ze in de gaten liepen en op staats kosten hun roes konden uitslapen. De rekening zal achteraf gepresenteerd worden. BIOSCOOPPROGRAMMA. Het City-theater zorgt goed voor de vakantiegangers want er draaien deze week vier films, stuk voor stuk van goed gehalte en met spelers van naam in de rolbezetting. Vandaag wordt om 6,45 uur gestart met de film „Jacht zonder genade" met Alan Ladd, Edward G. Robinson en Joanne Dru in de hoofdrollen. Steve Collins (Alan Ladd) heeft vijf jaar onschuldig gevangen gezeten, ver dacht van moord en hij begint een genadeloze jacht op de werkelijke moordenaar, die tenslotte zijn loon krijgt. Van maandag tot en met woensdag „Onsterfelijke liefde" met Jane Wyman en Van Johnson, het verhaal van twee mensen in een wereldstad. Een een voudig verhaal van een bijzondere liefde. In de matinee's hernieuwde kennis making met Doris Day, die kwistig met populaire liedjes omspringt. Dit is een vakantiefilm bij uitstek. Doris is de laatste tijd misschien wat op de achtergrond geraakt, maar het is nog niet zolang geleden dat er alleen maar foto's van haar in omloop sche nen te zijn. In de donderdag-cyclus Kirk Douglas, de ster van de films Odysseus en Vincent van Gogh, in „Young man with a horn". Deze jongen met de trompet is Kirk en hij wordt bijge staan door Doris Day en Lauren Bacall. ZEEPOST. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentiniës.s. „Argentina", 29 juli. Australiës.s. „Strathmore", 29 juli. Brazilië m.s. „Paraguay Star", 30 juli. Canada m.s. „Joh. v. Oldenbar- nevelt", 31 juli. Canada s.s. „Groote Beer", 3 aug. Chilivia New York, 31 juli. Ned. Antillen m.s. „Willemstad", 30 juli. Suriname m.s. „Nestor", 7 aug. Unie van Z. Afrika en Z.W. Afrika m.s. „Pretoria Castle", 3 aug. Brits-Oost-Afrika via Frankrijk, 3 aug. Inlichtingen betreffende de verzendings data van postpakketten geven de post kantoren. De vakanties zijn weer begonnen en dus dienen de verplicht verzekerden, die in het buitenland hun vakantie doorbren gen, als voorzorgsmaatregel ook te den ken aan eventuele optredende ziek ten e.d. Verplicht verzekerden hebben b.v. in het buitenland geen recht op vergoeding van kosten voor vervoer met enig ver voermiddel van hun verblijfplaats in het buitenland naar de woning of een ziekenhuis in Nederland. Alleen mogen worden vergoed de kosten voor medisch noodzakelijk vervoer per auto naar en van een specialist of een ziekenhuis in of nabij de verblijfplaats in het buiten land. Het ziekenfonds gaat echter slechts tot vergoeding over, nadat het de con trolerende geneeskundige heeft gehoord. Een afwijkende bepaling in dit opzicht bestaat, indien een verplicht verzeker de inzake geneeskundige verzorging een recht jegens derden heeft. Men gelieve hieromtrent echter inlichtingen in te winnen bij zijn fonds. Voor beroepswerkzaamheden. Verplicht verzekerden, die voor beroeps werkzaamheden in het buitenland rei zen, hebben recht op volledige vergoe ding van de kosten voor geneeskundige verzorging. Deze vergoeding zal echter en dit geldt ook voor het verzeker de binnenscheepvaartpersoneel niet meer mogen bedregen dan a) voor huisartsenhulp 5,voor een bezoek op het spreekuur van de arts en 8 voor een bezoek van de arts ten huize van de patiënt b) voor specialistische hulp 2V2 maal het in Nederland geldende ziekenfonds tarief, zowel voor poliklinische als voor klinische hulp c) voor ziekenhuisverpleging het tarief van de laagste klasse van het zieken huis waarin de patiënt opgenomen is geweest, tot ten hoogste 13,per dag, eventueel verhoogd met bijkomende kos ten voor het gebruik van de operatie kamer, voor genees- en verbandmid delen, enz. d) voor tandheelkundige hulp twee maal het voor fondspatiënten in Neder land geldende tarief. Als u met vacantie bent Verplicht verzekerden, die niet voor beroepswerkzaamheden in het buiten land vertoeven, hebben recht op een vergoeding voor de kosten van genees kundige verzorging, genoten gedurende de eerste dertig dagen van hun ver blijf iil kuitêlüand, met dien ver stande, dat géén aanspraak bestaat, in dien de verzekerde ziek naar het bui tenland is vertrokken. De vergoeding mag niet meër bèdrageft dan de kosten welke in de woonplaats in Nederland voor rekening van hét fonds zouden zijn gekomen, met dien verstande, dat voor huisartsenhulp 2,50 mag worden vergoed, indien men de arts bezoekt op zijn spreekuur en 5,- als deze arts ten huize van de patiënt komt. Voor avond- nacht- en zondags bezoek geldt een dubbele vergoeding. De vrijwillig verzekerden. Indien men vrijwillig verzekerd is, vra- ge men inlichtingen aan zijn fonds het hangt n.1. van dat algemene zieken fonds af of de hiervoor omschreven re gelingen ook vali toepassing zijn voor deze categorie verzekerden. Voor allen geldt echter deze raad neem een bewijsstuk mede, waaruit blijkt, dat men verzekerd is, opdat men zich kan legitimeren als verzekerde Die ziekenfondskaart neme men ook mee op reis in eigen land. Men kan immers onverwacht doktershulp nodig hebben

Soester Courant | 1957 | | pagina 2