Hoe buitenlanders Holland zien* V.V.V. - SOEST. Onze jeugd heeft vele kansen. Foto van Essen Fa. Van de Wijngaart SOEST. Uw Rheumatische Pijnen wijken voor een bloedzuiverende kuur. Vaa& (UimtiteiUuoed&i, Makelaars- en Assurantiekantoor PLASWE0 63 - SOEST - TELEFOON 2064 VRAGENDIENST~ ZATERDAG 27 JULI 1957 BLOEMENCORSO ZOMERAVONDFEEST Zaterdag, 3 augustus, 's middags 2.30 uur, KINDERVOORSTELLING GROTER EN SCHERPER Voor de verkoop van uw oud papier, „CIBAS" BUSCH ZONEN is om op te noemen. Tekenen wij daar bij nog aan dat iedere verstandige werkgever zijn personeel tegemoet komt hetzij in tijd, hetzij in geld ofwel zijn medewerkers stimuleert door promo tie in uitzicht te stellen, dan is daar mee voldoende bewijs geleverd dat het oude woord van Napoleon„iedere soldaat heeft de maarschalkstaf in zijn ransel", zeer zeker voor het maatschap pelijk leven van nu nog betekenis heeft. Ten slotte mogen wij er op wijzen, dat bijna elke personeelsafdeling van industriële en handelsbedrijven open staat om de jongeren alle inlichtingen over de verschillende bedrijfstakken te geven. En wie deze wereld van de praktijk alom met open armen uitge strekt ziet staan wachten op hen, die de bloem der natie van morgen zullen zijn, die moet met ons van oordeel zijn, dat de jeugd van nu op allerlei terrein kansen te over heeft, mits zij met verstand kiest en met hoofd en handen van aanpakken weet. DE IJSSELMEERTOCHT. Morgenmiddag (zaterdag) starten de A-toeristen, die deelnemen aan de jaar lijkse IJselmeertocht van Tempo. Zij vertrekken om half zes bij „Onder de Linden" in Baarn voor de rit van 360 kilometer, die in 5 etappes verreden wordt. Het gemiddelde is 18 km. per uur. Om 8 uur starten de B-toeristen, die met een gemiddelde van 24 km, per uur de afstand .rond het IJselmeer zullen rijden. Er gaan motorrijders mee om een vlot verloop van de rit te krijgen, de brok- kenwagen is present en ook de E.H.B.O. is er weer bij, zoals ieder jaar bij de vierpaleizentocht en de IJselmeertocht. De eerste etappe brengt de rijders naar Hoorn. De tocht gaat door Amsterdam. De tweede etappe gaat van Hoorn naar Wieringerwerf en zij wordt helemaal in het donker gereden. De organisa toren van de rit verzoeken de deelnemers dan ook dicht bij elkaar te blijven. De derde etappe gaat van Wieringerwerf ever de afsluitdijk naar Heerenveen, waar zondagmorgen om 7 uur gearri veerd wordt. Hier is gelegenheid tot kerkbezoek. Om 9 uur wordt gestart voor de vierde etappe naar Hattumer- broek, waar men omstreeks 1 uur aan komt. Na een rust van drie kwartier volgt de laatste sprong naar Baarn en omstreeks 6 uur is de rit geëindigd. Het wordt geen race, deze rit van 360 kilometer, want voor beide kategorie- en zijn rusttijden verplicht. De A-toe risten hebben voorrijders, die 18 km. per uur rijden en de deelnemers zijn verplicht achter deze deelnemers te blijven. WEEKENDWIJDING IN DE JULIANAKERK. In de Julianakerk wordt a.s. zaterdag avond weer een korte wijdingsdienst gehouden met het volgende programma Orgel a. Vater Unser im Himmelreich, J. S. Bach. b. Allein Gott in der Höh sei Ehr, J. S. Bach. Viool Adagio uit een sonate van Pie- drolocatelli. Declamatie Najaarslaan, J. v. d. Waals. Viool Adagio uit concert G dur, W. A. Mozart. Orgel a. Wunderbarer König, Max Reger. b. Pastorale over Ps. 23, Adr. C. Schuurman. GECOMPLICEERDE BOTSING. Uit de richting Soesterberg kwam een Volkswagenbusje, waarvan de bestuur der bij garage Van Kooij geen voor rang verleende aan een vrachtauto, die uit de richting Amersfoort kwam. De bestuurder, C. S. uit Purmerend, zag tijdig genoeg het onverantwoorde lijke rijden van de chauffeur van de kleine bus en remde krachtig. Achter hem reed een peronenauto, bestuurd door C. B. uit Amsterdam. Ook hij rem- Met Kruschen Salts - iedere dag die kleine dosis. Waarom er niet morgen reeds mee begonnen Iedere dag verder leven in ondragelijke pijnen betekent voor U een verloren dag. U weet uit eigen ervaring, hoe die pijnen Uw hele gestel ondermijnen. En 't gaat van kwaad tot erger, tenzij ge de bloed zuiverende organen die nieuwe stimu lans geeft, waardoor 't bloed weer jeugdig snel door de aderen vloeit FA. SPRUIT FA. OP 'T LAND BEUKENLAAN 54 TELEF. 2105 KOOP EN VERKOOP Taxaties - Hypotheken - Assurantiën - Expertise Mevr. B. Hoeveel mag een gehuwde vrouw zonder kinderen bijverdienen, voordat zij in de inkomstenbelasting valt AntwoordAls het loon minder be draagt dan 200,83 per maand, be taalt zij geen loonbelasting (wel premie algemene ouderdomswet). De inkomsten die zij echter verwerft, komen ten laste van haar man. Hij krijgt een aanslag in de inkomstenbelasting als zij meer dan 200,per jaar verdient. Onder deze neveninkomsten moeten dan niet alleen haar inkomsten begrepen worden, maar ook zijn eventuele andere inkomsten en b.v. rente van spaarte goed enz. J. V. Is het mogelijk met een bewijs van nederlanderschap per bromfiets één dag Duitsland te bezoeken Zo niet, welke papieren heeft men hiervoor dan nodig en wat zijn zo ongeveer de kosten. Antwoord Er worden wel eens dagpas jes verstrekt, maar dit is onofficiëel. U kunt het echter proberen (bij de grens). Verder moet u een W.A.-verzekering hebben, waarvoor ook wel eens verze keringen kunnen worden gesloten aan de grens. Officiëel is een paspoort zon der visum vereist. Een indentiteitskaart voor de (weder invoer van uw brommer moet u aan vragen bij de inspectie van invoerrech ten en accijnzen. P. A. K. Het draadglas waarmede on ze serre is afgedekt en tegen de warmte was afgedekt met dekens, is een paar uur nadien gebarsten. Kan dat door de warmte komen Antwoord Het is inderdaad zeer waar schijnlijk, dat de draadglasruiten ten gevolgen van de abnormale warmte zijn gesprongen. Waarschijnlijk hebben ze met te weinig ruimte in de sponningen gezeten of is er een plotselinge afkoe ling geweest aan één zijde (tocht L. B. Mijn moeder is voor de tweede keer getrouwd, maar haar man is 7 maanden geleden weggelopen. Het huis staat op haar eigen naam. Is zij nu verplicht die man weer in huis te ne men Antwoord Volgens de wet zijn echt genoten tot samenwoning verplicht. De niet-samenwoning van de man kan in dit geval een z.g. buitensporigheid op leveren op grond waarvan scheiding van tafel en bed kan worden geëist. Een advocaat kan hierin van advies dienen. A. W. Wanneer een automobilist links wil afslaan, moet hij bijtijds richting aangevend, na zich overtuigd te hebben dat dit zonder gevaar kan ge schieden op het linker gedeelte van de rechter weghelft gaan rijden. Moet of mag een fietser dat ook doen Ik zelf doe dat steeds, maar zie het andere fietsers nooit doen. Antwoord Deze kwestie is geregeld in het Wegenverkeersreglement (art 28). De bepaling komt hierop neer, dat het z.g. „voorsorteren" voor auto's ver plicht is en voor het langzame ver keer facultatief is, voor deze laatste bestaat de verplichting dus niet. B. de R. Een jager heeft van de eige naar van de grond het jachtrecht ge huurd. De grond is daarna onder voor behoud van jachtrecht verpacht aan een landbouwer. Moet de betrokken jager nu ook van de pachter vergunning heb ben Antwoord Artikel 5 van de jachtwet vermeldtvoorzover en voorzolang het genot van de jacht ten tijde van de eigendomsoverdracht van de grond of van het aangaan ener pachtovereen komstis verhuurd, blijft deze huur overeenkomst in stand. Dit betekent dus, dat u aan de pachter van de grond geen toestemming behoeft te vragen. U moet evenwel zorgen, dat de huur schriftelijk in een gedagtekende over eenkomst van huur en verhuur is vastgelegd. Bij beschikking van de mi nister van Landbouw, Visserij en Voed selvoorziening van 7 juli 1955 werd be paald, dat deze overeenkomsten, v.z.v. afgesloten na 8 juli 1955, voor de duur van tenminste drie jaren moeten wor den afgesloten, tenzij, op grond van een schriftelijke verklaring van de mi nister, toestemming is verleend tot het aangaan van deze overeenkomst voor een kortere duur op grond van biezon- dere omstandigheden. Vertrek 14.15 uur van de Regentesselaan. Route Rijksweg naar Soesterbergsestraat en Soesterberg. in 't prachtig verlichte Natuurbad. Aanvang 20 uur. Optreden van een bekend DANSORKEST, een TIROLER DUO en MONS PAULO, ACROBATEN. Entree 1,50. in het Openluchttheater door CHRIS HOFLAND met het sprookje ASSEPOESTER. Entree 40 cent. Voorverkoop van kaarten voor beide voorstellingen aan het Ver- keershuis. De schooltijd is voorbij en opnieuw vloeit de jaarlijkse stroom van nieuwe jeugdige arbeidskrachten naar de maat schappij, die haar als een dorstige spons absorbeert. Wij leven nog in een tijd van arbeidsschaarste en deze brengt zijn eigen problematiek met zich ten aanzien van de beroepskeus of de ver dere studierichting waarin men zich wenst te bekwamen. Deze arbeids schaarste tezamen met de snelle ont plooiing van vérgaande mechanisatie en automatisatie, waarbij ook reeds het komende atoomtijdperk zijn in vloed doet gelden, maakt de keuze van een afgepaalde carrière voor onze jongeren niet eenvoudig. De beroepskeuze is in de moderne tijd een zaak van gewicht. Reeds is de spe cialisatie zo ver voortgeschreden, dat men ook als jongere slechts met moei te terug kan, wanneer men eenmaal een bepaald pad heeft gekozen. Met elke opleiding, in welke richting ook, MAKEN WIJ UW FOTO'S DOOR HET NIEUWE PRINT SYSTEEM. GEEN PRIJSVERHOGING. Birkstraat 2 Telefoon 2874 Wij hebben reeds de nieuwe snelle kleurenfilms in voorraad 6/e - 6/a en klein beeld. LOMPEN, OUD IJZER EN METALEN alsmede diverse opruimingen SOESTDIJK TELEF. 3397 VREDEHOFSTRAAT 32 SNELLE en ACCURATE BEDIENING met eigen geregelde ophaaldienst. 100 °/o SERVICE. is veel tijd en geld gemoeid. Beide zijn kostbare zaken, waarvan de verspil ling veel leed kan veroorzaken, zoveel zelfs, dat men er zijn leven lang de nadelige gevolgen van ondervindt. Veel kosten en tijd, ook geofferd van de zijde yan het bedrijfsleven, hebben tot gevolg, dat men op jongere leef tijd dan voorheen aan zijn maatschap pelijke positie wordt vastgeklonken. Kiest men dus zijn toekomst, dan dient de keuze positief te zijn en moet men zich met volharding aan de eenmaal aangevatte taak wijden. Moderne ar beidsvoorwaarden completeren dit beeld. Veel meer dan enige tientallen jaren geleden is men er op uit de werknemers aan een bepaalde bedrijfstak of een be paald bedrijf te binden, o.m. door be drijfsopleidingen en de opname in pen sioenfondsen. Op een ruime arbeidsmarkt is het niet gemakkelijk een plaats te vinden. Men moet zich werkend met handen en voe ten een positie veroveren. Men slaagt daarom niet behoorlijk of men moet bewezen hebben op het gekozen terrein capaciteiten te bezitten. Heeft men na vechten iets bereikt, dan zal men niet terug willen, omdat men weet hoeveel inspanning het heeft gekost om een zeker punt te bereiken. Te kust en te keur. Op een schaarse arbeidsmarkt ligt het keuzeprobleem geheel anders. Het aan bod van jongeren wordt direct opgeno men. De nieuwe deelhebbers aan het maatschappelijk leven kunnen hun keus maken uit een veelvoud van aanbie dingen, waaronder er zijn met verlok kende toekomstbeelden, die stellig niet alle in waarheid zullen verkeren. Men dient zich ook als jongere dus goed een beeld te vormen van de wer kelijke toekomstkansen en dan is het meer dan eens verstandig een beter betaald baantje op jeugdige leeftijd, dat na enige jaren op een dood spoor eindigt, te laten schieten voor een toekomst, die in de aanvang slechts „bloed en tranen" kan bieden, maar die op de langere termijn een beter fundament geeft voor een zinvolle le venspositie. Ook nu zal de aankomen de generatie moeten beseffen dat men het juk in zijn jeugd moet dragen en wij willen er aan toevoegen meer dan ooit. In een gunstige conjunctuur wordt iedereen min of meer bevangen door de gedachte dat men een graantje moet meepikken uit de welvaartsschuur. Dit kweekt het materialisme aan, dat ook bij de jeugd thans duidelijk waarneem baar is. Men is geneigd goed betaalde werkzaamheden te zoeken waarbij een minimum aan vakkennis nodig is. Dit standpunt moge voor tijdelijk baten afwerpen, men komt er én als natie én als enkeling niet ver mee. Dit mogen zij bedenken, die als jongeren door hun ouders in de gelegenheid gesteld worden nog voortgezet onderwijs te genieten, maar die er nu de voorkeur aan geven zelf geld te gaan verdienen. De eisen stijgen. Ook mag dit wel in overweging geno men worden door hen, die weliswaar een werkkring moeten zoeken uit fi nanciële noodzaak, maar die daarnaast een zee van vrije tijd verknoeien. De eisen van vakkennis zullen steeds hoger worden naarmate de techniek, de we tenschap der chemie en de rationali satie van het productieproces voort schrijden. Wie de lectuur over de komende auto matisatie volgt, kan er duidelijk uit con cluderen, dat de eisen van geschoold heid en vakkennis zullen toenemen. Wie er zich nu op voorbereidt, moge lijk met een minder betaalde maar wel leerzame baan, kan er in de toekomst rijke, ook financiële, vruchten van pluk ken. In dit verband mag de aandacht er op gevestigd worden, dat er in de gehele westelijke wereld, ook in Nederland, een geweldig gebrek is aan voldoende onderlegde technische krachten op al lerlei terrein en dat wij daarin zelfs een achterstand dreigen te boeken met de landen achter het ijzeren gordijn. Is dit tekort wellicht mede ontstaan omdat technische opleiding veelal een lange aanloop en veel leertijd eisen met een matig inkomen In de techniek komen uiterste bekwaam heid en bijgevolg hoge betaling pas na nogal veel praktijkjaren. Wordt hierdoor de toeloop naar technische beroepen misschien nadelig beïnvloed Wij zijn eens op stap gegaan om de vreemdelingen hun oordeel over Neder land te horen uitspreken. Onze vraag luidde„Waarin ligt het biezondere van Nederland Wij bezochten de buitenlanders, die hun vacantie in Nederland doorbrengen. En het is geen wonder, dat wij onze aan dacht daarbij vooral gericht hebben op de Amerikanen, zij die het verst komen en dus met geheel aparte blik onze bo dem betreden. Zij verschillen in zoveel opzichten hemelsbreed van ons, dat juist zij de moeite waard zijn om mee te spreken. En hun antwoorden hebben ons bevestigd, dat de inwoners der oude en nieuwe wereld twee geheel verschil lende soorten wezens zijn. De hoofdstad blijkt wel biezondere aan trekkingskracht uit te oefenen en dat is begrijpelijk. Amsterdam is een stad met wereldnaam. De musea, haven, grachten en oude geveltjes brengen zelfs ons Nederlanders telkens weer in verrukking en wanneer de statistie ken dan aanwijzen, dat 40 der ameri- kaanse toeristen in de stad Amsterdam toeft, wekt dit geen verbazing. Merkwaardig genoeg is hun mond niet zo vol van geveltjes en grachten als men wel zou denken, want de Amerikaan zoekt naar de grappige zijde van het leven, vooral als hij vacantie heeft. Wat zoeken ze Het aantrekkelijke van ons land ligt in de vele dingen, die „funny" zijn. Laat men de familie van „Uncle Sam" een mooie fabriek zien of onze moderne luchthaven, dan prijst hij ons uit be leefdheid, maar zegt er dan bij, dat Amerika er zo wel honderden heeft en zo hij zijn mond houdt, dan denkt hij het zeker. Niet overdreven is het verhaal van een argeloos meisje, dat een inwoner van New York meenam naar de „amsterdamse wolkenkrabber" en toen de amerikaan dat gebouw wel een aardig schuurtje vond, diep ver ontwaardigd was. Een specialist in het rondleiden van overzeese gasten meende, dat men ze het best kan meenemen naar de musea, daar voelen ze veel voor. Maar onder weg doet men soms de eigenaardigste er varingen op. Wanneer je alle moeite doet om ze de schoonheid en de fraaie architectuur van bijvoorbeeld het Cen traal Station te laten zien, dan komt het voor, dat er gasten zijn, die met hun rug naar je toe staan en vol stille aanbidding kijken naar iets heel won- Dit zou van kortzichtigheid getuigen. Het is onze vaste overtuiging, dat ons land en de wereld in de komende jaren om de meest uiteenlopenden soorten vak mensen en beoefenaars der technische wetenschappen zullen bedelen. Met de maarschalkstaf in de ransel. Is dit pleidooi voor meer theoretische voorbereiding en -aanvulling van het praktisch leven niet desillusionerend voor hen, die zelf geld moeten ver dienen en geen langdurige schoolop leiding kunnen kiezen Dit menen wij te moeten ontkennen. Uitblinkers op elk gebied komen zeker niet alleen van de hogeschoolbanken. In onze tijd is de vraag zelfs aan de orde of het onderwijs niet te veel is verstard in theorie en of de theore tische vorming niet voor een groter deel dan thans moet worden aangevuld met de praktische toepassing, ook tij dens de leertijd. Deze wetenschap en de drang naar kortere werktijden, die steeds meer succes heeft, geeft iedereen zijn kans op stijging op de maatschap pelijke ladder. Deze kansen zijn veel groter dan in het verleden toen de genen, die eenmaal in het arbeidspro ces waren opgenomen, lange werkdagen maakten met weinig kans op bij studie. De ontwikkeling van het onderwijs in de loop der jaren presenteert in de moderne tijd avondscholen op bijna elk gebied. Tal van instituten en par ticuliere leraren belasten zich daarenbo ven met opleidingen voor diploma's, waarvan de verscheidenheid te groot derlijks voor hen, dat wij heel gewoon vinden, namelijk de brievenbus op de amsterdamse tram, die na elke rit wordt gelicht. Dat is voor hen iets aparts, om dat ze zoiets in hun land van onbegrens de mogelijkheden niet kennen. „Look here V' In een grote fabrieksstad in ons land deed een directeur zijn best om in zijn fraaiste schoolengels de amerikaanse gasten het productieproces uit te leggen, toen- zijn gehoor plotseling tot enkelin gen werd gereduceerd.... omdat de fabriek uit ging. Tientallen Amerikanen waagden hun veelbelovend leven door drie hoog uit de ramen te hangen en foto's te maken van dichte drommen fietsende arbeiders, die door de nauwe straat naar huis vertrokken. Zoiets had den ze nog nooit beleefd Uiteraard is de belangstelling voor klederdrachten groot en een tocht door Volendam en Marken heelt dikwijls veel van de wond der teleurstelling, dat iedere Nederlander nu eenmaal niet in een wijde broek met klompen loopt. Vooral die klompen zijn een zeer ge wild en geliefd artikel. De foto. Zo vertelde ons een prominente figuur in het vreemdelingenwezen van een amerikaanse journalist, die ergens in Zuid-Holland een foto maakte van een klompenmaker, werkend aan een grote klomp, terwijl zijn dochtertje naast hem zit met het tweede exemplaar van ons nationaal schoeisel aan haar voet. Deze foto ging naar Amerika en werd in tientallen kranten gepubliceerd. De gevolgen waren verrassend. Ontel bare lezers vroegen naar de naam van het meisje, dat nadien karrevrachten cadeaus kreeg met het verzoek de af zender toch een klomp te willen sturen. De vader plukte de vruchten en vele exportorders waren zijn deel. De haringkar in de hoofdstad is een ander touristisch object en menige dol larkoning laat heel plechtig, als ware het een grote eer, een door uien ge wentelde haring langzaam in zijn keel gat glijden, daarbij de traditionele hou ding aannemend. De nederlandse samenleving, waargeno men door een vreemde bril, trekt de aandacht juist op punten waar wij dat niet verwachten. Daarom stellen de buitenlanders ons dagelijks voor ver rassingen in positieve en negatieve zin. Het is moeilijk de toeristenbranche daarop af te stemmen de, maar A. P. M. uit Hilversum, die met grote snelheid de tweede auto van achteren naderde, zag geen kans tijdig te remmen en botste er tegen aan. C. B. zag dat zijn auto tegen de vracht auto zou botsen als hij niet snel uit week en deze manoeuvre gelukte en hij ging er links langs. Tot zijn geluk kwam er geen tegenligger aan. De auto van A. P. M. was echter nog niet klaar met botsen, want hij schoof door tegen de vrachtauto aan, zodat de voorzijde flink beschadigd werd. De andere twee auto's werden aan de achterzijde be schadigd maar persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. PREMIEKEURING. Op de te Hoogland gehouden premie keuring behaalde de heer N. van Dijk alhier met de 2-jarige bles „Urma" een eerste premie. Mevr. Wed. H. Hartman behaalde met de 4-jarige bles „Saskia" een tweede premie en met een hengstveulen een premie voor aanhouding als dekhengst.

Soester Courant | 1957 | | pagina 6