DERDE SOESTER BLOEMENCORSO GESLAAGD GEEN TOEKOMST VOOR „ZAKEN OVER ZEE". 4 IN DE HOEK. BRANDWEER TELEF. 3333 DINSDAG 30 JULI 1957. 35e JAARGANG No. 58. SOESTER f[OURANT Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2.10 - per post 2.25 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT 35, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 Wanneer het er om gaat een toekomst te scheppen voor ons nageslacht zijn wij niet klein. Temidden van een alge meen wantrouwen in de wereld op politiek en economisch gebied durven wij het nog wel aan onze toekomst op het spel te zetten met een plan als de Euromarkt, die door de regeringen der betrokken landen in beginsel reeds is aanvaard en binnenkort in de parlemen ten aan de orde zal worden gesteld. Niemand weet bij dit plan precies hoe de uitkomst zal zijn, omdat er teveel onberekenbare factoren zijn. De gun stige stemming in Europa dankt de komende eenheidsmarkt alleen aan de wil, die er bestaat om in eenheid het hoofd te bieden aan de bedreiging van ons werelddeel door het oostelijk blok en Amerika, waarbij Europa zo niet militair of politiek dan toch economisch een tweederangs gebied wordt. Wat gebeurt in Guinea en Suriname Hebben wij alleen nog supra-nationaal een toekomst Is er binnen onze eigen gebiedssfeer en het daarmee verbon dene niets meer te doen Onze gedachten gaan uit naar Nieuw Guinea, naar de Antillen en Suriname. Vooral naar het laatste land, welks pre mier, dr. Ferrier, kortelings nog in Nederland was om daar belangstelling te vragen voor enige Surinaamse le vensproblemen, het Brokopondo-plan en het tienjarenproject. Men heeft dr. Ferrier eigenlijk met lege handen naar Paramaribo laten teruggaan. Is dat niet vreemd voor een land, welks volksvertegenwoordigers deels pleiten voor stortingen van miljoenen in fond sen voor onderontwikkelde gebieden, welke ons vreemd zijn, terwijl wij die gebieden zelf binnen het rijksverband kennen Wij hebben toch ook nog een ministerie voor Zaken Overzee. Die za ken zijn toch onze eigen vraagstukken In Suriname is men doende het land economisch op hoger plan te brengen. Dit is niets biezonders en valt binnen het kader van de verheffing der econo misch minder ontwikkelde volken. Voor Suriname heeft men daartoe twee plan nen ontworpen, waarvan de uitvoering niet bepaald glad verloopt. Het eerste plan is het Brokopondo-project. Dit voorziet in de vorming van een gewel dig stuwmeer, dat voedingsbodem moet zijn voor de productie van electrische stroom, die gewonnen wordt uit water kracht. Wanneer de Surinaamse water kracht wordt omgewerkt tot stroom, kan dit land een groot-leverancier van ener gie worden. Deskundigen hebben dit toegegeven, waaronder de Amerikanen en die steken geen geld in ondernemin gen zonder levensvatbaarheid. Van vreemden voor vreemden. De krachtbron Brokopondo kan alleen worden gebouwd als er afzetmogelijk heid voor de electriciteit is. De stroom werd aangeboden aan de Nederlandse Aluminium Maatschappij, die wegens gebrek aan investeringsmiddelen voor ertswinning bedankte, maar het haar gedane aanbod doorgaf aan de Alumi nium Company of Amerika. Deze maat schappij wil 92 °/o van de stroom af nemen en nog kon men in Nederland geen geldschieters voor het stuwmeer plan vinden. De afzet is reeds gegaran deerd door een vreemde maatschappij, nu moet de financiering ook nog door vreemdelingen geschieden De uitvoering van het Brokopondo- project is voor Suriname een levens belang. Er moet een verbindingsweg worden aangelegd met een aantal brug gen. Een nieuw gebied moet tot ont wikkeling worden gebracht. Er komen scholen en er is werk aan de winkel voor een aantal mensen, die nu werkloos in het land rondlummelen. Er moest 60 miljoen dollar op tafel komen voor Brokopondo en dan garan deren de Amerikanen de stroomafname. Dr. Ferrier ging met lege handen naar huis. Wat hebben wij een goodwill ver speeld bij de Surinamers en wat laten wij ons binnen ons eigen rijksverband door de Amerikanen de kaas van het brood eten. Wanneer we weten, dat wij in het Eu ropa-plan ook miljoenen dollars moe ten investeren (die er blijkbaar wèl zijn) en dat wij in de Tweede Kamer uitvoe rig durven te debatteren over onder ontwikkelde gebieden, dan moet ons het schaamrood naar de rijkskaken stij- Zaterdagmiddag, tegen 3 uur, klom de kleine Guus Terhorst, vermomd als agent, uit het versierde politiezijspan en wandelde met een ernstig gezicht naar het bordes van het gemeentehuis om een ruiker bloemen aan te bieden. Mevrouw Bentinck, voor wie de bloemen bestemd waren, de burgemeester, de wethouders De Haan en v. d. Arend, de gemeentesecretaris, het bestuur van V.V.V., het plaatselijke hoofd van de B.B., de heer J. van Leeuwen en de heer Pauw, de organisator van het derde bloemencorso, vonden deze kleine agent leuk en toen hij het aanbieden van de bloemen, het salueren en het groeten terwille van een fotograaf moest over doen, vonden deze grote mensen dit ook heel aardig, maar Guus kon echt niet uit de plooi komen en doodernstig herhaalde hij de handelingen want po litie zijn is een ernstige zaak. Dit politiezijspan, versierd met gladio len, opende.de kleine maar selecte stoet van de ruim 20 auto's die deelnamen aan het derde corso, dat aanvankelijk dreigde te mislukken, maar dank zij de gen en dan is het geen wonder dat er met steeds meer spot wordt gesproken over het gesol met de zaken overzee, die ons klaarblijkelijk niet meer inte resteren. Men schijnt van de moei lijkheden op dit terrein niets te weten, want de voorzitter van de controle-missie moet minister Hel ders eerst komen inlichten, terwijl dr. Ferrier in Suriname verslag moet uit brengen. Wij geloven wel, dat de Suri naamse minister naar huis gaat met de gedachte van een nieuw geleverd be wijs hoezeer ons de zaken van Suriname aan het hart gaan. |Wij zouden tenslotte willen vragen of wij bereid zijn de West tot ontwikke ling te brengen of dat wij op het ogen blik zitten te wachten, dat men ons niet meer zien kan. Of zijn er onder onze Tweede Kamerleden soms nog liefhebbers om onze bijdrage aan onder ontwikkelde gebieden te verhogen. Men kan geen betere besteding vinden, want dr. Ferrier is naar huis. Zonder geld, maar ook zonder hoop op een toekomst met Nederland. Verdediging - ook overzee. Onze verdediging kost 400 miljoen dol lar per jaar. Daarmee houden wij ons een mogelijke vijand in Europa van het lijf, zo beelden wij ons in NATO-ver- band in, maar in Suriname halen wij het paard van Troje binnen, wanneer wij daar door een amerikaanse maat schappij de lakens laten uitdelen. Ook dr. Ferrier was niet blind voor het ge vaar, dat de Amerikaanse aluminium- maatschappij een soort staat in de staat zou gaan vormen. Is het wonder, dat zo'n man niet met een gevoel va>n verbonden heid met het oude „moederland" naar huis gaat De teleurstelling in Suriname moet des te groter geweest zijn omdat wij blijk baar ook met het tienjarenplan een zeer slome houding aannemen. Reeds enkele jaren geleden werd tot uitvoe ring van dit project besloten op basis van een deskundig rapport, dat door experts van de wereldbank was opge steld. Zoals men weet, is de wereld bank een internationaal lichaam, dat in onderontwikkelde gebieden levens kansen opspoort, aanbevelingen doet en zijn bemiddeling verleend bij de finan ciering. Voor Suriname heeft zij een plan uit gedokterd om bouwland, tropische bos sen en ertslagen tot ontwikkeling te brengen. Een derde deel zou voor re kening van Nederland komen. Wij wa ren accoord, maar zonden prompt een missie naar Suriname om toezicht te houden. Geen geld - geen Zwitsers. Begint men met werken, die in de ogen van „Den Haag" geen genade kunnen vinden, dan kunnen we mede-finan ciering weigeren. De missie, die wij zonden, werkt zo traag en heeft zo wei nig bevoegdheden, dat de Surinamers graag willen weten, welke zeggenschap zij heeft. Men is daar reeds met de uit voering van werken begonnen, waar voor later geen toestemming werd gege ven. Is er geen toestemming, dan komt er ook geen geld en de Surinamers komen in moeilijkheden door een stroeve or ganisatie, die op een onsympathieke wij ze schijnt te werken. aktiviteit van het V.V.V.-bestuur, de werkkracht van de heer Pauw, en het gunstig dalen van de bloemenprijzen, toch doorging en zo de weg openliet voor de traditie. Achter de Politie marcheerde de Har monie „St. Jozef" uit Soesterberg, keu rig in groene uniformen en extra at- traktief door de zes tamboermeisjes met de sjako's van groot formaat. De V.V.V. had drie auto's nodig want iedere letter is een auto waard. Ook hier vormden gladiolen de versiering. Door Garage Tensen werd een onder stel van een bus gebruikt en daarop stonden de vervoersmiddelen waarop wij ons voortbewegen. „Het wegver keer mag zonder jokken ruim 1 mil joen per dag aan de fiscus dokken" stond er op de wagen en menigeen schudde zijn hoofd over dit hoge bedrag. De auto kreeg in de afdeling praalwa gens de tweede prijs, in de auto die meegevoerd werd zat ons oudste raadslid, de heer van Wely, die van mening was dat een hoge leef tijd helemaal geen beletsel mag zijn om belangstelling te tmen voor de dingen die wijzen op akuvhieit in de gemeente. De Horeca-bedrijven hadden grif hun aandeel betaald in de kosten van een wagen en mejuffrouw Stalenhoef kon trots achter het stuur zitten, want een derde prijs was de beloning voor deze saamhorige gemeenschapszin die zich in gele anjers uitte. Naast haar kon de heer Bergers tevreden lachen. De Soesterbergse Middenstandsvereni ging kreeg een eervolle vermelding voor de wagen met rode anjers. „Actief en Coulant" stond er op de auto en dit is gebleken want de Soesterbergse midden standers Hebben het bij dit corso wel gewonnen van Soester collega's, die op de banketbakkers en de bloemisten na nergens waren. De drumband van Crescendo, in korte tijd een band van formaat, liep voor de B.B. en de majorette was even moedig als steeds. Achter het slagwerkgedeelte, onder leiding van de heer Cammenga, liepen de kleine gymnasten met voor zitter Schoonhoven. „Beter een B.B. zonder oorlog dan een oorlog zonder B.B." is als slagzin op gevolgd door de vondst „Dient allen de B.B., de B.B. dient allen" en het begint er op te lijken dat dit in Soest voor 100 °/o werkelijkheid gaat worden. Vijf tig telefonistes, redders, brandweerlie den en E.H.B.O.-ers vormden onder lei ding van het wijkhoofd, de heer F. J. H. W. Kloet, een groep van formaat. Ordonnansen maakten natuurlijk ook deel uit van het gezelschap en de dienst so ciale voorzieningen had gezorgd voor de cantinewagen die met de blokwagen in de stoet meereed. De blauwe uni formen zagen er keurig uit bij de start en ze waren droog, maar in Soester berg veranderde die blauwe kleur wat door het vele regenwater dat met bak ken vol uit de lucht viel. Muziekcorp sen moesten hun deftige uniformen redden maar de B.B. liet zich rustig natspoelen, want B.B.-ers moeten tegen een stootje kunnen. Kleine meisjes en jongens van de Ker- kebuurt liepen vol trots met de nieuwe vlag te Aapoen en zij kunnen er zich op beroepen dat ze de toren van de oude kerk de hele gemeente doorge dragen hebben. Een mooie platina-blonde dame zat in de auto van Turkstra en het is moge lijk dat ook door haar een eervolle ver melding behaald werd maar de open oldsmobiel met anjers was het ook waard. De M.G. van de heer Hesp van café terras „De Eendenhof" te Soesterberg kreeg niet alleen de hoogste onderschei ding van de kleine luxe-wagens maar tevens de prijs voor de mooiste auto van het geheel. De dealer Grund en Co be zette de eerste olaats bij de grote luxe wagens en achter dit glanzende geval reed de praalwagen, die door de N.V. Ceramiek van Breugel aangeboden was aan de E.H.B.O. „Wordt nu lid van de E.H.B.O." stond erop, maar ook „Brok- ken op straat, E.H.B.O. paraat". Twee zwaar gewonde motorrijders lagen naast hun verkreukelde voertuigen op de wa gen, die getrokken werd door een trak- tor en de E.H.B.O. bood de arme slacht offers hulp. De E.H.B.O. kreeg evenals de B.B. een eervolle vermelding. Ook „De Stichtse Schoenenhuizen", met een wagen versierd met gladiolen kreeg deze onderscheiding. Een sierlijke schoen in bloemen wees op de branche. De banketbakkers Dogterom, Kruiswijk en Verkley staken de koppen bij el kaar en met dahlia's en tifa's werd de auto versierd die de tweede prijs haal de bij de kleine luxe wagens. Droste mocht over deze wagen niet mopperen want heel wat bonbondozen dienden als versiering. ..Concordia" uit Baarn met voorop een miniatuurmuzikant in uniform blies de hele lange weg met grote volharding en achter dit corps reed de auto van Gebr. Van Kooy die de tweede prijs behaalde bij de grote luxe-auto's. Het Natuurbad kreeg met een auto, versierd met witte chrysanten, plus deftige chauffeur en mejuffrouw Vee- nendaal als anonieme badschone, een derde prijs en vele bruidsboeketten sier den de bloemist-winkeliers, die een deel van de vrijdag tot diep in de nacht met de bloemsierkunstenaars gewerkt had den in de garage's van Houdijk, Tensen, Gemeentewerken en Gebr. Van Kooy, om de auto's klaar te krijgen. Een eer volle vermelding was het resultaat. Van de Soester deelnemers sloot de firma Reehorst de rij en de wagen van „De Primeur" voerde niet alleen een ijsbeer in bloemen mee maar ook een grote sortering fruit. De opmaak van de wagen bewees dat Soest niet per ongeluk bijna ieder jaar een landskam pioen heeft op het gebied van fruitop- maak. De Hero sloot de rij met de enorme reclamewagen die geen corso wil mis sen. Johnny Jordaan, Tante Leen, Zwar te Riek en Maria Zamora hadden hun stemmen per gramofoonplaat beschik baar gesteld om de staart van de stoet van muziek te voorzien. Het was een hele lange tocht die begon in de Regentesselaan waar de juryleden P. J. Bothof, T. Oostveen en B. G. Kroe ze voor het vertrek uitmaakten wie de mooiste wagens hadden en er kwamen steeds meer mensen naar Nieuwerhoek om te zien wat geboden werd. De spoor wegen werkten onbewust mee, want de bomen bleven open vanaf het passeren van de politiemotor als nummer één tot Al weten we dan ook allemaal wel dat een huurverhoging in deze tijden tot een der onvermijdelijke dingen behoort, toch hebben velen onder ons nog de (valse) hoop gekoesterd, dat de Eerste Kamer de moed zou opbrengen de huur verhoging, om de monsterlijke blokke ring, weg te stemmen. Geen van de mannen, die zo vol (ge speelde) verontwaardiging de huurver hoging en de blokkering in hun rede voeringen verwierpen, omdat een blok kering te diep in het eigendomsrecht ingreep, dorst de konsekwentie uit ei gen beweging te aanvaarden. Met de haast grootst mogelijke meerderheid kwam de huurverhoging er met de blokkering door. En zo zullen we vrijwel allemaal, met ingang van 1 augusus, voor onze huis heer dieper in de geldbuidel moeten tasten. De looncompensatie vangt wel iswaar in de meeste gevallen de huur verhoging op er zijn zelfs gevallen waarbij de compensatie méér dan de verhoging is maar ondanks dit ge loof ik dat we een nare tijd met aller lei haken en ogen tegemoet gaan. De huurverhoging is in een wet opge nomen, maar de uitwijkmogelijkheden zijn vaag en moeilijk en bieden hier en daar kansen aan slimmelingen. Ik heb het idee dat de te benoemen Gemeentelijke beoordelingscommissie handen vol werk krijgen, want reeds zijn er huurders die te kennen hebben gegeven, dat zij er iets voor voelen, de verhoging te gaan betalen. Er zijn er onder hen, die er zonder meer geen zin in hebben meer te betalen, waarbij de verhouding met de huiseigenaar de hoofdoorzaak is. Laten we bedenken, dat wanneer we aanstonds onze verhoogde huur hebben te betalen, de huiseigenaren om deze verhoging niet hebben gevraagd. Dat zij liever een verhoging van 10 °/o zon der blokkering hadden gekregen, dan nu deze 25 °/o mét blokkering. Verge ten we verder niet, dat de huiseigenaar ons in de eerste levensbehoefte voor ziet en dat hij met een niet eens zo'n grote reparatie aan zijn door ons be woond eigendom gauw een jaar huur kwijt is. Over renteverlies praten we dan niet eens. H. OEKMAN. de muzikale Herowagen, maar toen gin gen ze dan ook direct dicht. Misschien waren er het vorig jaar meer mensen op de been dan nu, maar over al was er belangstelling en in Soest- duinen stonden velen die vorig jaar mopperden omdat ze slechts flitsen zagen, terwijl nu het gehele corso langs kwam. Bussen brachten de deelnemers naar Soesterberg waar de regen hinderlijk was, maar al dit water kon toch niet voorkomen dat het corso slaagde, al waren er dan ook minder wagens dan het vorig jaar. Het bestuur van V.V.V. heeft dan ook het vaste voornemen ook het vierde bloemencorso te organiseren en daarna nog velen. Met het derde dreigde het aanvankelijk mis te lopen, maar nu de meesten die het zagen tevreden waren kon het wel eens gebeuren, dat dit dieptepunt het begin van een opbloei is. Het moet mogelijk zijn dat de organisa toren van de show ieder jaar kunnen rekenen op een vaste kern van wagens, beschikbaar gesteld door groepen. Dat kost per hoofd niet veel en Soest heeft een aardig jaarlijks evenement dat men sen trekt. GESLAAGD. De heer J. Groart slaagde voor het Bovag-patroonsexamen afdeling zware motoren en scooters. BIGGEN- EN EIERMARKT TE AMERSFOORT. Op de weekmarkt van 26 juli j.1. wer den aangevoerd 257 biggen in prijzen van 40,tot 50,8 drachtige zeugen van 275,tot 475,en 2 guste zeugen van 230,tot 250, Op de eiermarkt werden aangevoerd 197.000 stuks. Hoedereieren in prijzen van 16,75 tot 17,75. Henneneieren van 10.tot 15,Middenprijs 17,10. Prijs per kg. 2,76 op basis 62 gram. De handel op beide markten was matig.

Soester Courant | 1957 | | pagina 1