HET NIJPENDE TEKORT. DE HORECA BEDRIJVEN EN HET BLOEMENCORSO. IN DE HOEK. VRIJDAG 2 AUGUSTUS 1957. SOESTER Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. 35e JAARGANG No. 59. OURANT Abonn. p. kwart, 2.10 - per post 2.25 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT 35, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 Wij leven maar rustig door, maar zijn wij ons wel voldoende bewust van de gevaarlijke toestand, waarin wij Neder landers op het ogenblik leven Wij zijn dicht bij het punt gekomen, waarop de staat niet meer kan worden gefinancierd. De voorspelling van een naderend staatsbankroet wordt luid uitgesproken en zij bereikt ons uit de klingen van de financiële experts en economische deskundigen. Wie kennis genomen heeft van de verslagen der algemene vergadering van de Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Handel, die in het midden der vorige maand te Haarlem is gehouden, is vervuld ge worden van klimmende bezordheid over de geldelijke toestand van ons land. Er wordt in Nederland te veel gecon sumeerd, met als gevolg, dat de invoer veel sneller stijgt dan de uitvoer. De handelsbalans voor het eerste halfjaar van 1957 geeft een deficit te aanschou wen van over de twee miljard. Te midden van deze zorgelijke toestand zucht de regering onder de betalingen die zij heeft te verrichten. Uiterlijk woensdag moest de staat 250 miljoen gulden betalen aan de nederlandse ge meenten. In de loop van augustus moet 350 miljoen worden opgebracht aan ver vallend schatkistpapier en rente voor uitstaande leningen. Maar de schatkist is leeg en het voorschot bij de Neder landse Bank staat vrijwel op zijn maxi mum. Hoe redden wij ons De regering zoekt naar twee middelen. Een buitenlandse lening en belastingverhoging. Wat het eerste middel betrefthet verkrijgen van credieten is uiterst moeilijk, voor al nu de gulden elke dag daalt. Wij lazen, dat de Duitsers bereid zou den zijn ons te helpen, maar onder be paalde voorwaarden. Hoe: zijn die voor waarden Men zou ze moeten kennen om te kunnen weten of zulk een lening te aanvaarden is En zal zulk een lening voldoende zijn om de ontzaglijke uit gaven, waartoe de staat geroepen wordt, te bestrijden Zal men, ook wanneer men een lening verkregen heeft, waar schijnlijk op korter termijn dan wij kunnen dragen, toch niet ook nog zijn toevlucht moeten nemen tot het hef fen van speciale belastingen Belastingverhoging is fnuikend voor on ze welvaart, voor ons spaar-vermogen, voor de ontwikkeling van onze bedrij ven, zij hebben behoefte aan meer me chanisering, Om die mechanisering te verwerkelijken, om de machines te ver nieuwen en ze te doen toenemen in doel matigheid, om dus de productie te be vorderen, hebben zij geld nodig. Dat wil zeggen crediet. De crediet-verle- ning, die de kapitaalsbesparing moet vervangen, neemt steeds grotere afme tingen aan en de kosten en de prijzen stijgen zodanig, dat de reële productie niet meer toeneemt. Het productievraagstuk is van ingrij pende betekenis voor het geheel van financiële moeilijkheden, waarin wij ons bevinden. De inflatie, die zich op het ogenblik voordoet, is een loon- inflatie. Behoeven de hogere lonen te leiden tot hogere kosten Neen, indien er een corresponderende arbeidsproduc tiviteit was. Maar er is geen directe be trekking tussen productiviteit en loon peil. Het loonpeil wordt beheerst door de samenwerking tussen de georgani seerde arbeid (de vakbeweging) en de werkgevers, die de hogere loonkosten aanvaarden, maar ze afwentelen op het publiek, dat de rekening heeft te betalen. Moderne arbeidsbesparende machines zouden de balans tussen lonen en pro ductiviteit kunnen herstellen, indien voorkomen kon worden, dat door de combinatie van krap geld, stijgende prij zen en dalende bedrijvigheid onze eco nomie naar de toestand werd geleid, waarin zij zich nu bevindt. Wij komen terug op het redmiddel van verhoogde belastingen. Er is al vaak geschreven, dat ons volk nieuwe belas tingverhoging niet meer kan dragen en wij willen die uitroep nog eens herha len. Er is een derde oplossing van het fi nanciële vraagstuk die tot dusver ver waarloosd werd onbarmhartig bezui nigen, de lonen op het huidige peil houden, maar ook grote matiging be trachten bij het verlenen van subsidies en het te veel aan ambtenaren inkrim pen. En, tenslotte, die objecten buiten H.K.H. Prinses Irene, die maandag haar 18e verjaardag viert. Foto M. C. Meijboom. cifi bestedingsbeperking te houden, wel ke volstrekt noodzakelijk zijn. Het leven zal op de duur niet meer te dragen zijn als de toestand zo voort gaat als hij is. Het dure leven blijft duur en wordt steeds duurder, ondanks de zoethoudertjes van prof. Zijlstra, die zo nu en dan optimistische berich ten de wereld inzendt over de ontwik keling der kleinhandelsprijzen. Niette min is na zijn laatste bericht de prijs van de suiker, een uiterst belangrijk volksvoedsel, alweer aanmerkelijk ge stegen. Moge de regering de moed vinden tot drastisch handelen en drastisch onthou den en zich het woord herinneren, dat prof. S. Posthuma sprak in de verga dering die hierboven werd vermeld „Een gezonde democratie verdraagt zich niet met een uitgavenpolitiek die het geld in zijn waarde aantast." En laat ons in ons persoonlijk leven niet in de fout vervallen, die wij de regering verwijten. Indien het neder landse volk verstandig is in zijn indi viduele bestedingen, dan verbetert het daardoor niet alleen de slechte situatie, maar dan geeft het ook een voorbeeld en vertoont het een wil, die kan leiden naar een beter economisch stelsel. Het derde Soester bloemencorso is ach ter de rug en iedereen met belangstel ling voor het plaatselijk gebeuren heeft wel een mening over dit V.V.V.-ge- beuren, dat bedoeld is als een jaar lijks terugkerend evenement. Ditmaal ging het organiseren wat moei lijker dan in 1955 en 1956 en het aan tal deelnemers was nu geringer dan vorig jaar, toen tweemaal zoveel wa gens door Soest trokken. Wij hebben het oordeel over het corso gevraagd van de 15 eigenaren van de Horeca-bedrijven, die langs de route van het corso lagen en de algemene indruk is dat het dit jaar een wat so bere vertoning was, maar dat het van belang is door te gaan en te trachten van het corso een jaarlijkse gebeurte nis te maken die de belangstelling van het centrum van Nederland trekt. De heer Voortman van pension ,,'t Son- nehoogt" in Soestduinen is heel tevre den. Niet omdat het een geweldig cor so geweest zou zijn, maar omdat Soest duinen ditmaal betrokken werd in de route. De gasten konden nu vanuit de tuin zien, dat de Soester V.V.V. iets doet voor de vreemdelingen in Soest en dit is gewaardeerd. En misschien nog wel het meest d' hen, die het vorig jaar teleurgesteld werden omdat het corso in snelle vaart naar Soesterberg verdween. Wel is het gewenst het vol gend jaar wat meer reclame te maken, zodat de mensen weten wat er gebeuren gaat. De meeste Horeca-bedrijven zullen wei nig profijt van 't bloemencorso trekken, maar dit mag ook niet het belangrijkste zijn. Het Corso is een zaak voor de Soester gemeenschap en ten behoeve van de gasten. Eventueel materieel voordeel is meegenomen, maar het moet bijzaak blijven. Ook de heer v. d. Brug van „De Soes ter Duinen" vindt de nieuwe route een grote verbetering. Het vorig jaar was het corso inderdaad indrukwekkender dan nu, maar het was toch nog een groot corso voor een kleine plaats. Over het algemeen was er extra waarde ring voor de moed waarmee de muziek corpsen de grote afstand liepen. Het vorig jaar waren er meer mensen op de been dan nu, maar als doorgezet wordt dan kan het mogelijk zijn steeds meer vreemdelingen Soest te leren ken nen, want er zijn er nog heel veel, die totaal geen begrip hebben van Soest als vacantie-oord en die, bij een nadere kennismaking met onze gemeente, ver rast zijn over het natuurschoon. Het bloemencorso is een aardige trek pleister en als het voor de middenstand geen direct voordeel oplevert dan toch zeker indirect en dit kan steeds verbe teren mits men er van overtuigd is, dat trekken van steeds meer mensen door middel van een corso onze ge meente meer bekend maakt. De heer Assink van „Duinhof" ziet weinig heil in het corso, zoals het nu gehouden wordt. Het vorig jaar zijn er veel meer mensen geweest dan nu. Het schijnt, dat dit jaar de grote be langstelling in Soesterberg was. Er is nauwelijks reclame gemaakt, dus te weinig mensen wisten dat er hier een corso was. Reclame maken voor de mooie omgeving is veel belangrijker. Mensen, die het bloemencorso gaan zien, blijven hier niet en het staat te bezien of de bedrijven van dit bezoek profijt zullen gaan trekken. Het corso in andere vorm, waarbii meer vrijheid gelaten wordt, heeft meer kan sen. Het is nu te eenzijdig en ook veel te duur. Als de deelnemers zelf mogen versieren dan kan iedereen bepalen wat hij besteden wil. Keuring kan dan voor komen dat onvolwaardige wagens deel nemen. De heer v. d. Brink van Hotel v. d. Brink vond het corso aardig, maar dui delijk van minder kwaliteit dan het vorig jaar. Ook wat de versiering be treft, die soms wat goedkoop aandeed en te duidelijk op de smalle beurs wees. Als het corso gehouden wordt dan moet het ook stijlvol zijn. Wanneer dit te veel geld kost dan moet het op een an dere manier geprobeerd worden en de Soester bloemisten hebben hier een taak. Ze weten nu hoe het moet. De heer v. d. Sommen van ,,De Bosvijver" vond het corso veel te klein. Praal wagens moeten een corso aantrekkelijk maken en die waren er veel te weinig. Soest kan zoiets niet omdat er te wei nig mogelijkheden zijn en de enige op- lossing voor een corso van formaat is samenwerking met Baarn en Amers foort. Gebeurt dit niet dan zal het cor so volgend jaar nog meer afzakken en spoedig verdwenen zijn. De heer A. Stalenhoef van restaurant „Zonneheuvel" is enthousiast en hij is er van overtuigd, dat dit derde corso nog door vele andere gevolgd kan wor den als men inziet, dat het voor Soest van groot belang is. Er waren veel vreemdelingen op de been en door steeds te werken aan de verbetering van het corso kan dit uitgebreid wor den. Niet alle Horeca-bedrijven zullen profijt getrokken hebben van het corso, maar over het algemeen heeft het de zaken, die enigszins gunstig in de route lagen, voordeel opgeleverd. Mocht dit niet het geval zijn dan is dit niet onoverkomelijk, want het belangrijk ste is toch dat Soest bij de vreemdelin gen in de belangstelling komt. De heer P. Stalenhoef van „De Gouden Ploeg" vindt het corso geslaagd, maar het aantal deelnemers te gering. Er is eens een avond van de Soester bloemis ten geweest, waarbij werkstukjes ge toond werden van klasse. Deze bloe misten zijn heus wel in staat een groot werkstuk een auto tot iets bij zonders te maken en als de versieringen in eigen hand gehouden worden dan zal het beslist niet zo duur hoeven te zijn. Veel firma's hebben om de kosten van deelname moeten afzien en niet om dat ze geen belangstelling hadden. Wanneer de bloemisten de versiering verzorgen en er wordt een prijs beschik baar gesteld voor de bloemist die de mooiste wagen weet te maken, dan zal deze wedstrijd prima resultaten ople veren. Het corso moet dan meer in de geest van de wagen van de firma Ree horst zijn, omdat personenwagens het te eenzijdig maken. De heer K. Muller van „De Kleine Witte" vond het een sierlijk geheel, maar teveel het product van één man, zodat alles volgens een bepaald patroon ver sierd was. Het particulier initiatief krijgt op deze manier 'geen kans iets moois of origineels te brengen. In som mige gevallen wordt het dan misschien niet zo mooi maar sprekender en er zal meer afwisseling zijn. Nu was het ene bedrijf slechts door een bordje van het andere te onderscheiden en het moet juist de bedoeling zijn, dat door de wa gen uitgebeeld wordt welke bedrijven meedoen. Dit kan als men iedereen de vrije hand laat. De heer F. Heeremans vond het tegen vallen omdat er teveel luxe wagens wa ren. Op deze manier wordt er voor de middenstand geen reclame gemaakt en dat moet toch de bedoeling zijn. Het is gewenst, dat het corso door blijft gaan, want er worden mensen door getrokken, maar dan veel meer reclame en als het corso achter de rug is moeten de auto's op eigen gelegenheid door de straten trekken waar het corso niet komt. De heer A. Verkerk van café „Centraal" vond het corso veel te kort. Ook hier de wens de vrije hand te laten, omdat de kosten veel te hoog zijn. Zo krijgt men een veel grotere deelname en ook veel meer afwisseling. Een goed corso zal veel mensen trekken en zij moeten met feestelijkheden vastgehouden wor den, want anders heeft de middenstand er nog niets aan. Mejuffrouw Lolkus van Hotel Eemland meent, dat het allemaal teveel op el kaar leek. Een wagen van de Horeca bedrijven had een voorstelling moeten geven van een vorm van het Horeca bedrijf, zodat de branches beter tot ui ting hadden kunnen komen. Voor het zelfde geld had men veel meer afwis seling kunnen brengen en tevens veel meer reclame voor de middenstand kun nen maken. Ook de heer Taskin van „De Vergul de Pollepel" vond dat er veel teveel luxe wagens van dezelfde aard waren. Het moet mogelijk zijn veel meer fir ma's van het gehalte van Hero te inte- Het loonconflict tussen de K.L.M.-direc- tie en haar piloten gaat, naar mijn ge voel, ons allemaal een beetje meer aan dan een arbeidsconflict bij welke onderneming ook. Vooral de oudere K.L.M.-piloten hebben in de dertiger jaren, met vliegtuigen waarnaar nu met huivering wordt ge keken en die alleen nog als „rariteit" de lucht ingaan, een geschiedenis voor de nederlandse luchtvaart geschreven waarop, vooral wij ouderen, trots zijn. Er werden, zonder veel geklets maar met een enorm enthousiasme, moei lijkheden overwonnen, waarvan de ge neratie die nu vliegt met radio, radar etc. geen idee heeft. Wanneer we terug denken aan de vluch ten van de Postduif, de Pelikaan, de Post jager, de Uiver en die moeilijke tocht van Van Weerden Poelman, die, ergens in de Balkan, rustig een week of acht op een andere motor zat te wachten, dan beseffen we, dat er wat veranderd is en dat er met die mecha nische verbetering een andere geest is gaan heersen. Als ik het eerlijk zeggen mag vind ik een looneis van 50 °/o ver hoging op de huidige salarissen, waar bij een 40-jarige piloot, inclusief zijn pensioenpremie, die door de K.L.M. wordt betaald, op ruim 45.000.per jaar komt, een eis van over het paard getilde mensen, die geen enkele ver houding meer zien. Het „modelvliegen", hetgeen m.i. een broertje is van een z.g. „langzaamaan- actie", vind ik bij de bestaande sala rissen een onwaardige vorm van pro testeren. Nu weet ik dat er zullen zijn die zeg gen „ja, maar hun baan is een zeer verantwoordelijke en gevaarlijke". Dat is zo. Zelf zou ik nooit piloot wil len zijn en ik ben blij, dat mijn zoon an dere adspiraties heeft. Doch iemand, die besluit wél piloot te worden, aan vaart deze risico en hij vindt deze ri sico verdisconteert in een zeer hoog sa laris en hoge voorzieningen. Overigens, wat de gevarenfactor be treft, juist in pilotenkringen wordt het luidst verkondigd, dat vliegen minder gevaarlijk is dan de Leidsestraat over steken. Natuurlijk vind ik ook hun verantwoor ding heel groot, doch die van b.v. een treinmachinist niet veel minder. Zeker, er zit nog wel verschil in, doch die zit in de salariëring ook. Een machinist van 50 jaar verdient per jaar nog niet wat een piloot per maand in zijn salariszakje vindt. Wanneer de heren piloten boos op me zijn door deze vergelijking, moeten zij maar denken aan Tijl Uilenspiegel, die het wel door had toen hij zeiik heb het er naar gemaakt. H. OEKMAN. resseren, zodat er meer reclame voor de middenstand gemaakt wordt en er tevens afwisseling in de reclame is. Het maakt zo weinig uit of er 20 of 100 versierde personenauto's meedoen, want ze lijken teveel op elkaar. Het is wel gewenst door te gaan met dit cor so zonder er teveel naar te kijken of het profijt oplevert of niet. De heer Wouters van „De Nachtegaal" meent wel eens betere en grootser corso's gezien te hebben, maar vindt dit geen reden om het Soester corso af te vallen, want het was aardig. Het kan beter, maar dit zal in de loop der jaren heus wel komen. De heer Van Munster van het „Oranje Hotel" vjndt, dat een auto van de Hero in een Soester corso niet thuis hoort, want het moet een zuiver Soester corso zijn. De auto van de Horeca-bedrijven heeft hij echt niet gezien, omdat er te veel auto's waren die er precies op le ken. Wagens als die van Tensen en de B.B. beantwoorden aan het doel, orndat men hieraan kan zien waar het om gaat en het hele corso dient zo te zijn. Als de collega's van de verschillende branches de handen ineenslaan, dan moet het mogelijk zijn een goed Soes ter bloemencorso te krijgen. De heer Beyer van „Soestdijk" lag net even buiten de route en dit kan slechts schade brengen, maar dit acht hij geen bezwaar om zijn stem te geven aan het blijven bestaan van het corso, dat ten minste vertier in Soest brengt en men sen naar hier doet komen. Soest kan best wat vertier gebruiken en een traditio neel bloemencorso zal van waarde voor de bevolking zijn.

Soester Courant | 1957 | | pagina 1