JUNIOR IS 75 DE VERKIEZINGEN IN INDONESIë. H.V.C.-T GOOI IN DE HOEK. VRIJDAG 16 AUGUSTUS 1957. 35e JAARGANG No' 61 SOESTER(f)OUBANT Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2.10 - per post 2.25 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT 35, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 Voor de oorlog was Indonesië, toen Nederlands-Indië, een welvarend, goed bestuurd land. De bevolking was ons welgezind. De opstand kwam niet voort uit de volkswil, maar werd kunst matig door een vreemde mogendheid (Japan) verwekt. Te kwader ure vond de souvereiniteitsoverdracht plaats, on der druk van vreemde mogendheden (Engeland en Amerika) en ten gevolge van een reeks van fouten, door de nederlandse staatslieden begaan. Sedert kwam het onheil over Indonesië los. De nieuwe bewindhebbers zochten hun kracht in grote buitenlandse rei zen met veel vertoon, in het vernie tigen van de federalistische bewegin gen op eigen gebied, in het vervolgen, gevangen nemen en pijnigen van ne- derlanders en in het eindeloos voort zetten van een onrechtmatige vorde ring op Nederlands Nieuw-Guinea. Maar zij wisten hun gezag niet te handhaven op eigen gebied; het volk van Indonesië verkommerde en ver hongerde, de ellende steeg bij de dag, de revoltes waren niet van de lucht, het leger verzette zich en de diepge wortelde drang naar autonomie in de buitengebieden liet niet af. Waar ellende heerst daar heeft het communisme een zekere kans. Alles is beter dan de chaos, waaraan Indone sië ten prooi is gevallen. Het uur na dert, waarin Indonesië een sowjet-re publiek gaat worden onder russische of chinese hegemonie. Op Java vormen de communisten thans reeds de groot ste politieke partij. Wij moeten het af wachten of deze beweging zich even sterk doorzet op de andere eilanden, maar de tekenen van een Sowjet-In- donesië staan aan de wand. Het gevolg van de onbegrijpelijke hou ding van de Verenigde Staten ten aan zien van Indonesië doet zich thans gel den. In zuidoost-Azië brokkelt de macht van het westen zienderogen af. Op de dag, dat de indonesische sow jet-repu bliek wordt uitgeroepen is het westen in Azië teruggedrongen door het hecht aaneengesloten oostelijk blok. De com munistische volken zullen dan weer de leuze aanheffen „weg met het ko lonialisme". Maar het kolonialisme is niet weg. Het is sterker dan het ooit is geweest. Het heeft zich alleen verplaatst van het westen naar het oosten en het heeft veel verschrikkelijker vormen aange nomen dan het vroeger ooit had. Het huidige westelijke kolonialisme bete kent geleidelijke ontwikkeling van de achterlijke gebieden tot zelfbestuur; het oostelijke kolonialisme betekent, dat zij in de vorm van satellieten geringeloord worden door een dictatuur. Het valt te betreuren, dat de Verenigde Staten door hun verzet ook tegen de tegenwoordige, milde vormen van wes telijk kolonialisme, het oostelijk kolo nialisme in de hand werken. De uitslag van de verkiezingen op Ja va is veelzeggend. Op de eerste plaats omdat hij een teken is van vertwijfe ling. Het volk weet geen raad meer en doet nu de sprong in het duister. Op de tweede plaats, omdat een nieuw te vormen indonesische regering reke ning moet houden met de volksuitspraak die, hoe de gang van zaken op de buitengebieden zich voltrekt, zich vóór een versterking van de communistische invloed heeft verklaard. Het is niet meer mogelijk de zaken in evenwicht te houden door afleidings manoeuvres als het kweken van haat tegen de Nederlanders of een voort zetting van het geroep om Nieuw- Guinea. Het volk eist thans voedsel, orde en een beetje geluk. De fopspeen heeft afgedaan. En indien de wassende communistische invloed niet leidt tot de instelling van een sowjet-bewind, dan staat een burgeroorlog voor de deur. Maar Java communistisch betekent al één voet van de communistische beer in zuid-Azië. De javaanse verkiezingen hebben het vertrouwen in een regel matige ontwikkeling verzwakt. De zo genaamde „bevrijding" van Indonesië kan in laatste aanleg leiden tot het ontstaan van een broeinest van ur gente problemen. Moeten de westelijke mogendheden in grijpen wanneer het grote gebied van de archipel in de armen valt van de oostelijke groep En zo het javaans communisme en centralisme leidt tot een burgeroorlog met de andere isla mitische en federatief-gezinde gebieden, kunnen de mogendheden zich dan ont houden Indonesië kan wel. eens een even ge vaarlijk gebied worden voor de we reldvrede als thans het nabije oosten. De politieke weervoorspellers, die de gevaren voorzagen, welke een schei ding tussen Nederland en Indonesië zou te weeg brengen, beginnen gelijk te krijgen. De geschiedenis van Indonesië is één grote tragedie. De slachtoffers zijn de wereldmogendheden, die zich wederom voor ontstellende moeilijkheden zullen zien geplaatst. Maar de slachtoffers in het eerste gebied dat zijn de Indo nesiërs zelf. Dr. P. H. Ritter Junior, die ons zoveel gaf en geeft van zijn literaire gaven, heeft al driekwart eeuw geleefd. Altijd vol enthousiasme, altijd boeiend, interessant, werd hij een figuur, een huisvriend voor ons hele vaderland. Radiospreker, boekbespreker, oordeelkundig, vakbekwaam, Zó werd Ritter ónze Ritter, zonder vrees en zonder blaam. Onze dank en onze hulde en een hartelijke wens gaan uit naar de literator en vooral ook naar de mens. Hoe bleef P. H. Ritter junior steeds zo jeugdig en zo fris Doordat hij, par droit d'essence nog steeds Ritter junior is. CLINGE DOORENBOS. In een vlotte aantrekkelijke wedstrijd zonder veel hoogtepunten heeft H.V.C. gisteravond voor ruim 2000 toeschou wers van 't Gooi gewonnen. Drie van de vier doelpunten, die door de Amersfoorters gescoord werden, kwa men van de kleine Markus en het vierde was een goal van Wout Heinen, de Spakenburger, die aanvankelijk, bij zijn debuut in het H.V.C.-elftal, de nieuwe midvoor van het Nederlands elftal scheen te worden, maar de belofte in zijn spel niet helemaal waar maakte. Direct na het beginsignaal van scheids rechter Vlak ging H.V.C. op het doel van Bals af en Maarschalkerweerd sloot dit af met een tam schot. Een rustige aanval van 't Gooi had even min resultaat en aan de andere kant hadden Heinen en Nederhand pech met Ihun schoten. Een vrije schop, die door Sleeking genomen werd, ging net over de lat. Het zag er in het eerste kwartier niet naar uit, dat hier twee eerste klassers aan het werk waren, want het ging allemaal wat stroef. Ook een soloren van Heinen, besloten met een stuntelige voorzet, die onderschept werd. Een kop bal van Maarschalkerweerd ging hoog over het Gooi-doel. Een combinatie van Sleeking en Nederhand, een voor zet naar Heinen en met een machtige zwaai van zijn linkerbeen bewees hij zijn klasse, vooal toen hij even later blijk gaf rechts even goed te kunnen schieten. Beide schoten werden door de keeper van 't Gooi gestopt. Toen er tien minuten gespeeld was drong de Gooi-middenvoor Klinkenberg door. Hij speelde de bal naar de Zoete, die Burgers in staat stelde via het been van Van de Biezenbos het eerste doel punt te scoren. Nog geen minuut la ter gaf Nederhand van de rechter vleu gel zo'n forse voorzet, dat linksbuiten Markus hem op de linker helft van het veld stevig kon inkoppen en daarmee gelijk maken. (1-1). H.V.C. drong gevaarlijk ver op en de achterhoede en middenlinie hielden de voorhoede enige tijd aan het werk. Heinen struikelde toen hij wilde schie ten, maar kon toch nog een corner forceren. Kuus schoot naast en Neder hand zocht het doel op de verkeerde plaats. 't Gooi maakte zich vrij van de H.V.C.- druk en het verre opdringen kostte bijna een doelpunt. Op het nippertje redde de H.V.C.-back v. d. Velden. Een puntgave combinatie tussen Heinen en Nederhand werd door de laatste verknoeid, maar Markus dook weer op en scoorde het tweede doelpunt na 25 minuten. Een schot als een explosie van Heinen werd door keeper Bals moedig gestopt. Na een half uur toonde Markus zich bijzonder listig. Hij dreef de bal langs de lijn, terwijl zijn medespelers tege lijk opliepen, koos, positie om voor te zetten en gaf toen een listige boog- bal, die de Gooi-keeper verraste. (3-1). Waterman gaf het antwoord van 't Gooi door een hard schot, dat net naast de paal ging. Bijna scoorde Hei nen het vierde E V.C.-doelpunt, maai de scheidsrechter floot voor rust. 't Gooi begon de iweede helft met uit stekend samenspel. Sleeking greep in, bracht de bal naar voren en gaf een geweldig schot, dat net naast de paal ging. De keeper trapte uit en over vijf hoof den van Gooi-peIe~s kwam de bal voor het doel van Brits, die de aanval onder brak en Heinen aan het werk zette. Die speelde de bal iets te ver voor zich uit, zodat de achterhoede van 't Gooi kon ingrijpen. Burgers deed het aan de andere kant beter en rustig scoorde hij het tweede doelpunt, waarmee de stand op 3-2 voor H.V.C. kwam. Bij een volgende poging schoot hij net naast het doel. Houtveen had voor het H.V.C.-doel evenmin suc ces, maar kort daarop loste hij een goed gericht schot dat Brits met moeite over de lat kon krijgen. Het samenspel werd steeds beter maar het weer slechter. Het regende en het werd heel gauw donker, zodat de witte bal goed werk verrichtte. Markus schooi net over het doel van Bals en Bugers net naast het doel van Brits. Het elf tal uit Hilversum begon een flink of fensief, maar het haalde niets uit om dat de schutters, ontbraken. Heinen zorgde voor het schot van de avond door een voorzet van Nederhand uitstekend te benutten. Hij stond met de rug naar doel en haalde de bal met een machtige beenbeweging over zijn hoofd. Iets lager en het mooi ste doelpunt van de avond zou gemaakt zijn. Vijf minuten later lukte het beter en Heinen scoorde uit een vrije schop van Sleeking het vierde H.V.C-doelpunt. (4-2). Waterman ging direct na de aftrap langs de lijn, stoof watervlug op het doel van Brits af en bracht de stand op 4-3. De H.V.C.-keeper voorkwam de gelijkmaker door een kogel van Bur gers net uit z'n doel te tippen. 't Gooi vocht hard voor een gelijk spel, maar het lukte niet. H.V.C. voelde er niets voor zich te laten insluiten en met aanvallen op beide doelen kwam het einde. DOMME JONGENS. Vier jongens trokken op de Helling- weg met geweld hun gestrande vlie ger uit de electrische bovenleiding. Twee draden kwamen tegen elkaar, er volgde kortsluiting en één draad kwam op straat terecht. Er werd gereoareerd voor er ongelukken gebeuren konden. E.D.O.-LOTERIJ. In verband met de stagnatie in de loten- verkoop door het vacantie-seizoen is de uitloting van de E.D.O.-loterij tot nader datum uitgesteld, ZEEPOST. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie ter post moet zijn be zorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië s.s. „Liberstad", 19 aug. Australië s.s. „Himalaya" 19 aug. Brazilië m.s. „Brasil Star", 20 aug. Canada m.s. Prins Alexander", 20 aug. Canada m.s. „Noordam", 22 aug. Chilivia New York, 22 aug. Indonesië m.s. „Merwe Lloyd", 22 aug. Ned. Antillenm.s. „Themis", 19 aug. Ned. Antillenm.s. „Oranje Nassau", 24 aug. Ned. Nw. Guinea m.s. „Merwe Lloyd", 22 aug. Nieuw Zeeland via Engeland, 24 aug. Suriname m.s. „Hera", 22 aug. Unie van Z. Afrika en Z.W. Afrika m.s. „Jagersfontein", 21 aug. en m.s. „Carnarvon Castle", 24 aug. Brits-O.-Afrika via Frankrijk 24 aug. Inlichtingen betreffende de verzending van postpakketten geven de postkan toren. P.V.O. GEEFT CONCERT IN BAARN. Zaterdag (morgen), 's avonds te 8 uur, geeft de Soester harmonie P.V.O. een concert in de Pekingtuin te Baarn. WEEKENDWIJDING SOESTDIJK. A.s. zaterdagavond wordt er in de Juli- anakerk aan de Julianalaan weer een weekend wij ding gehouden van acht uur tot halfnegen. Onderstaand programma, waarin muziek, zang en declamatie el kaar afwisselen, wacht de bezoekers. 1. Orgel Koraalbewerkingen, a. Wir glauben all' an einen Gott, J. S. Bach. b. Och ruf' zu Dir, Herr Jesu Christ, J. S. Bach. 2. Zang (sopraan), a. Brich entzwei, men armes Herze, J. S. Bach. b. Bist Du bei mir, J. S. Bach. 3. Declamatie De Liefde (1. Kor. 13). 4. Zang (sopraan) Aria uit Exsultate Jubilate, W. A. Mozart. 5. Orgel Koraalfantasie, a. Ich bete an die macht der Liebe, Jan Zwart, b. Als ik hem maar kenne, Han Hooge- woud. B.B. OEFENING. De blokken 23, 26, 28 en 29 van de Soester B.B. hebben woensdagavond, onder leiding van het blokhoofd, de heer W. Schimmel, gezamenlijk geoefend. De E.H.B.O.-afdeling stond onder lei ding van de heer P. W. Hilhorst. Aangenomen werd, dat een aangescho ten vliegtuig zijn bommenlast liet val len en daarna bij een noodlanding ver ongelukte. De piloot en de waarnemer werden zwaar gewond. Direct nadat de melder dit ongeluk doorgegeven had, gingen de redders op zoek naar gewonden, die zich op het dak bevonden en de aard der verwon dingen maakte het noodzakelijk, dat het transport horizontaal met twee ladders naar de begane grond plaats vond. Na afloop van de oefening sprak het plaatselijk hoofd, de heer J. van Leeu wen, die te kennen gaf, dat er nog altijd wel het een en ander te verbeteren viel. Hij spoorde aan op de ingeslagen weg voort te gaan daar slechts oefe ning de nodige routine bezorgt om doel treffend hulp te kunnen bieden. De in structeur, de heer De Bos, prees het enthousiasme waarmee gewerkt was, maar er moet veel geleerd en geoefend worden. Het is nodig tot de juiste werk verdeling te komen zodat ieder zijn eigen taak heeft. Het transport van de gewonden langs de ladder liet nog wat te wensen over. Het wijkhoofd, de heer Kloet, prees in het bijzonder de E.H.B.O. voor de se rieuze manier waarop gewerkt is. De leider van de oefening, de heer W. Schimmel, was van mening, dat er, ondanks tekortkomingen, gesproken kon worden van een prettig verlopen oefe ning. In zijn slotwoord dankte de heer Van Leeuwen de deelnemers aan het bloemencorso. De wijze waarop de B.B. deelgenomen had was door vele bij zonder gewaardeerd. GESLAAGD. Onderstaande personen, allen opge leid door het Handelsinstituut „Prac ticum" alhier, zijn geslaagd voor het Unie-praktijkexamen. Stenografie Ned. 130 lettergrepende dames E. Wijntjes, A. v. Heiningen, D. de Bruin en W. Stegman. Machineschrijven de dames M. M. Hoksbergen, P. de Smidt, T. Zwartjes, C. Uhlenbeck en S. van Kleef. Stenografie Duits 100 lettergrepen mej. R. van Schalkwijk. Voor het middenstandsexamen 1957 slaagden de dames I. Vernooy. C. J. Verzaal, P. G. Hey, H. A. Jansen en Schuijt-Zwart en de heren A. van 't Klooster, W. J. Mulder, E. Lenarduzzi, P. Ammerlaan, J. B. J. Kagenaar, G. Vervat, A. J. v. d. Werf, J. R. Timmer, J. v. d. Breemer, P. Veldkamp en S. van Beusekom. Voor de praktijkexamens Boekhouden de heren C. Hilhorst en W. C. Hilhorst. Ned. Handelscorrespon dentie mej. Beuken. Duitse Handels correspondentie mevr. Tabois en mej. A. Bosboom. Engelse Handelscorrespon dentie mej. I. Kronemeijer. SLOTSTAND JUBILEUMTOERNOOI CENTRAAL. Achttien biljartverenigingen uit het dis trict Eemland speelden tegen de Soest- dijkse vereniging „Centraal" nederlaag wedstrijden ter gelegenheid van het 15- jarig jubileum van deze vereniging. Dins dag a.s. worden in Centraal de prijzen uitgereikt. De eindstand is 1. De Roemer, H'sum, 31,54 °/o winst. 2. Onder Ons, H'sum, 22,10 winst. 3. Leusderkwartier, A'foort 20,94 winst. In uw huis duldt gij geen prullen, op uw vloer geen vuil papier, wilt ook daarmee 't bos niet vullen, wat in huis geldt, geldt ook hier. Wat ge in uw huis als regel stelt, bedenk, dat dat in 't bos ook geldt. Papieren, schillen, eierschalen vindt ge op uw vloer terecht schandalen. Houdt steeds aan deze regel vast, dan blijft ge een gewenste gast. Deze twee versjes, te lezen, respectie velijk in de Haarlemmerhout en het Spanderswoud te Hilversum, kreeg ik toegezonden door een lezer, die mij schreef naar aanleiding van mijn op merking over het water in het natuur bad. „Wanneer u", schrijft deze lezer, „nog eens iets over het Soester Natuurbad schrijft, laat dan ook uw licht eens schij nen over het oeverland van het bad, want het is daar ronduit gezegd een zwijnepan". Nou, dat is niet mis te verstaan en de lezer heeft helaas gelijk. Opvoedende poëzie, zoals hierboven afgedrukt, vin den we in ons natuurbad niet. Wel een groot aantal keurige stalen papierman den, maar een groot deel van onze zin delijke landgenoten deponeren bij voor keur de rommel die ze kwijt willen op de plek waar ze toevallig staan. Ik ben er echter van overtuigd, dat, als op iedere vierkante meter een bordje zou staan met een vriendelijk verzoek, de bende evengroot zou zijn. Bordjes met spreuken en platen doen het niet meer in deze tijd en een po litieagent meegeven aan iedere bezoe ker is niet mogelijk in deze tijd van bestedingsbeperking. Een kleine kans lijkt mij te zitten in een geluidsinstallatie, zoals in Baarn, en de bezoekers tot in den treure ver zoeken mee te werken het terrein schoon te houden. En omdat dit ook nog niet voldoende zal zijn, een mannetje aanstellen, die met een prikstok de ergste rommel op ruimt. H. OEKMAN. 4. D.O.S., Soest, 15,84 winst. 5. De Doelen, H'sum, 12,50 winst. 6. Vriendenschaar, A'foort, 8,90 winst. 7. V.V.V., A'foort, 3,92 winst. 8. Maartenshoef, Hol. Rading, 1,54 winst. 9. De Nieuwe Viersprong, Soest 1,20 w. 10. De Vaart, H'sum, 1,66 verlies. 11. Soesterkwartier, A'foort, 5,34 v. 12. Vergulde Wagen, A'foort, 8,24 v. 13. Zonneheuvel, Soest, 8,27 v. 14. G. van Amstel, H'sum, 8,67 v. 15. Recht Vooruit, H'sum, 8.99 v. 16. O.D.L., Baarn, 10,29 v. 17. De Viersprong, H'sum, 11,11 v. 18. 't Gooi, H'sum, 12,32 v. RODE KRUIS POSTZEGELS. Netto opbrengst voor Soester chronische patiënten. Vanaf maandag 19 augustus a.s. tot 19 october zullen op de postkantoren Rode Kruis postzegels verkrijgbaar zijn in 5 verschillende waarden, van 4 tot 30 cent, met een kleine toeslag ten bate van het Rode Kruis. De plaatselijke afdeling zal gedurende bovengenoemde periode een „stand" op het postkantoor alhier inrichten. Vrien delijke dames zullen u verzoeken i.p.v. de gewone zegels de Rode Kruis post zegels te kopen. De netto opbrengst te Soest zal de af deling bestemmen voor de uitzending van Soester chronische patiënten. Gebruik dus in de genoemde periode voor uw brieven zoveeï mogelijk Rode Kruis postzegels, want U helpt daarmee de chronische patiënten in Soest. En de zakenmensen en directies van fabrieken en bedrijven zouden we wil len vragen gebruik in deze 2 maanden eens gedurende 2 weken voor al uw post alleen Rode Kruis zegels. U helpt dan mede om uit de onkosten van uw zaak, bedrijf of fabriek een on gelukkig medemens een week vacantie te bezorgen. AUTO'S BOTSTEN. De automobilist v. d. V. zag zich don derdagmiddag, toen hij op de Nieuwe- weg reed, plotseling de weg versperd door een kleine bestelwagen, welke uit de Eigendomweg kwam. De heer v. d. V. trachtte nog door krachtig remmen de wagen te ontwijken. Door het natte wegdek slipte de wagen echter en een botsing was onvermijde lijk. De schade werd onderling geregeld.

Soester Courant | 1957 | | pagina 1