oëtmoti van £ssen WE MOETEN INFLATIE VOORKOMEN. SOESTERBERG SOEST Officiële Mededelingen. Predi kbeurten. PEcm Enigste speciaal-zaak ter plaatse. VRAGENDIENST. UW SUCCES IS ONZE RECLAME. AUTORIJSCHOOL D. ENGEL BANKETBAKKERIJ 19 tot en met 24 augustus de Broodbakkerij is gesloten. De banketbakkerij en winkel blijven geopend. EVENTJES TERZIJDE. Voor de vierde maal binnen een tijds bestek van anderhalf jaar heeft de Nederlandse Bank besloten het discon to te verhogen. Het is duideliik dat deze maatregel voortvloeit uit de moei lijke toestand waarin 's lands financiën verkeren. Wat bereikt men eigenlijk met deze verhoging van het officiële percentage van de leidende bankinstel ling Het mag als algemeen bekend worden verondersteld dat het bankwezen in Nederland credieten verleent aan han del en industrie. Zij kan hiermee zover gaan als de likwiditeitspositie het toe laat. Nu hebben de banken steeds zo wei nig mogelijk likwide middelen omhan den, omdat deze geen of weinig winst afwerpen. Zij beleggen vrijkomende mid delen in allerlei papieren, waaronder het schatkistpapier een belangrijke plaats inneemt. Door opvraging van geld 1 verven, persen, stoppage, repareren van Uw kleding. of door credietaanvragen kunnen de particuliere banken plotseling voor een te kort komen te staan. Er is dan geen noodtoestand, want deze instellingen kunnen de effecten en andere papieren, waarin ze hun geld belegd hebben, steeds belenen bij de nationale bank te gen betaling van een zekere rente, het disconto. Stijgt nu het disconto van de Neder landse Bank dan zijn andere banken wel gedwongen ook de gevraagde ren te te verhogen, anders zou de toestand kunnen ontstaan dat de banken voor het geld, dat ze van de nationale bank vragen, nog meer moeten betalen dan ze zelf als opbrengst van hun klanten krijgen. Deze toestand is te meèr on denkbaar omdat de Ned. Bank door manupilaties de geldruimte bij de ban ken kan verminderen om ze langs deze weg te dwingen haar rentepolitiek te volgen. De schroef aangedraaid. Een discontoverhoging betekent der halve een renteverhoging over de ge hele linie. In de eerste plaats worden daarmee handel en industrie getroffen, die voor hun uitbreiding enz. een be roep doen op de banken. Langs deze weg worden dus de investeringen beperkt. Slechts op bescheiden schaal, want de ondernemers, die winstkansen zien, laten zich door een procent meer of minder niet zo gemakkelijk afschrikken. Echter ook de hypotheekrenten en alle andere credieten, waaronder het af- betalingscrediet worden door de discon to-verhoging duurder en men kan dus zeggen, dat er indirect wel een druk op de consumptie wordt uitgeoefend. De praktijk heeft echter bewezen, dat het hanteren der discontoschroef een minimale uitwerking heeft. Nog on langs heeft minister Hofstra verklaart, dat de investeringen van de industrie in het eerste half jaar van 1957 niet noemenswaard zijn verminderd verge leken met 1956. Sinds die tijd is het disconto reeds verhoogd. De uitwerking is dus van weinig waarde. De kip en de eieren. Pas langs een verre omweg treedt een prijsdaling in. De industrie van machi nes en kapitaalgoederen moeten eerst minder orders krijgen. Zij sturen dan een deel van hun arbeidskrachten naar huis. Deze hebben dan minder koop kracht en treffen dan de consumptie goederen-industrie, die op haar beurt mensen afstoot. Langs deze weg wordt de activiteit van het economisch leven afgeremd, maar het is duidelijk dat wij dit niet wensen. Hiermee slacht men de kip met gouden eieren, want de productie moet niet omlaag, de consumptie moet vermin deren. Bij de bestaande toestand in de industrie kan men nog wel een tijd wachten voordat de activiteit in de ka pitaalgoederen-industrie vermindert, want men heeft nog vele orders uit het verleden. Bovendien neemt de koop kracht van de bevolking bij werkloos heid in het eerste half jaar nauwelijks af, want het inkomen wordt nog vrij goed op peil gehouden door de wer king der wachtgeld- en werkloosheids wet. Men moet dus volop blijven produce ren, waarbij men de binnenlandse con sumptie moet verminderen, zodat de lust om te exporteren groter wordt. Dit doel wordt met discontoverhoging niet bereikt. Wel maakt men het de industrie moeilijker om te moderni seren en kostprijsverlagende methoden toe te passen. Wel treft men duizenden mensen, die hypotheken hebben geno men om nieuwbouw te financieren. Wel treft men de particulier, die een huis wil laten bouwen met crediet en veel meer door hoge rente wordt afgeschrikt dan een ondernemer. Marshall-hulp opgepeuzeld. De bouwactiviteit kan dus wel een deuk krijgen door discontoverhoging. Bij de nog verschrikkelijke woningnood is dit niet bepaald aan te bevelen. De grote consumenten worden allerminst in de kraag gegrepen. Hiertoe behoort ook de overheid zelf, die met één hap ons reservepotje uit de tij.d der Marshall-hulp oppeuzelde teneinde haar verplichting aan de ge meenten na te komenHierdoor werd er geld in circulatie gebracht waar geen productie tegenover staat. Ook heeft het rijk het reeds gepresteerd om ruim 72 miljoen van de Nationale Bank te lenen, waardoor ook de geldcirculatie toenam. Het rijk consumeert blijkbaar voort of er hoge rente betaald moet worden of niet. Dit is ook geen wonder, want de hoge rente in de kas van de Ned. Bank komt weer in de staatskas terecht, omdat de winst van de genationaliseer de bank aan de staat komt. Met deze vestzak-broekzak-politiek wordt ter loops nog een nadeel van de nationali satie genoemd. Naar de inflatie. Ons land vaart de dikke mist van ern stige inflatie en devaluatie regelrecht tegemoet. Noch de disconto-verhoging, noch verhoging van de vennootschaps belasting of de huurverhoging met ge lijktijdige compensatie levert ook maar de geringste oplossing tot het beste- dingsvraagstuk. Men tast slechts het spaarniveau aan, omdat het voor con sumptie bestemde gedeelte van ons in- vakman vcor Uw kleding Hilversum - langestraat 99 - tel. 8889 Bussum - Melkweg 11 - tel. 9705 komen niet wordt aangetast uit poli tieke overweging. Zelfs wanneer de geruchten over de gedwongen staatslening juist zijn komt men daarmee niet uit de impasse. Slechts wordt de credietwaardigheid van de staat een nieuwe slag toegebracht. Er wordt gefluisterd dat ook minister Hofstra deze mening is toegedaan, zo dat van een gedwongen lening zou worden afgezien. Slechts impopulaire maatregelen kunnen redding brengen. Langs drie wegen kun nen deze in werking treden. Wat te doen Men kan de prijzen rustig laten stij gen zonder dat er looncompensatie wordt gegeven. In dit geval neemt de consumptie vanzelf af via een daling van het reële inkomen. Men kan ook overgaan tot verhoging van loon- en inkomstenbelasting, mits dit geschiedt over de gehele linie en niet alleen bij le hogere inkomens. Want met belasting verhoging op hogere inkomens treft men de besparing, niet het verbruik en dan bereikt men niets. MEDISCHE DIENST. Dokter Jellema, Paltzerweg 173, Den Dolder, telefoon K 2402-4555, zal het a.s. weekeinde de artsendienst waar nemen. VLIEGTUIG-WEDSTRIJDEN. De traditionele vliegtuigwedstrijden van ..Soesterberg" zullen dit jaar gehouden worden op zondag 18 en 25 augustus. Het programma voor 18 augustus is als volgtSoesterberg-En Avant, 13.30 uur. Minerva-Vreeswijk, 15.30 uur. Zondag 25 augustus wordt een zeer be langrijke wedstrijdmiddag. Dan komen V.V.Z. uit Zaandam en Wilskracht uit Amsterdam, beiden 3e klassers K.N.V.B., hun krachten meten met de winnaars van 18 augustus. TOESTAND VAN MEVR. V. D. HORST REDELIJK WEL. De toestand van mevr. Van der Horst uit Soesterberg, die maandagmorgen, bij de vreselijke treinramp bij Woensel, ernstig werd gewond, is naar omstandig heden redelijk wel. Mevr. Van der Horst had bij dit onge luk een zware hersenschudding opgelo pen en enkele ribben gebroken. Zij werd ter verplegig opgenomen in het Binnengasthuis te Eindhoven, waar zij voorlopig een drietal weken zal moeten verblijven. POLLY NAM WEER DE VLUCHT. De mascotte van het 322ste squadron van de vliegbasis Soesterberg, de grij ze papegaai Polly, is er weer eens van door gegaan. Maandagmiddag is zij uit gevlogen en sindsdien nog niet terug gekeerd. Dit is al de tweede maal dat Polly en uitstapje maakt. Een anderhalf jaar geleden deed zij dit ook al, maar werd toen spoedig in een tuin te Soesterberg aangehouden. nn 0LIEST00KKACHELS De vakman zegt: ,,Als ik een normaal trekkende schoorsteen heb, brandt de Cole man prima. Ik verkoop het merk graag, want ik heb er geen omkijken naar. In Amerika kennen ze het vak inderdaad. Ik voel me veilig met Er is geen ander middel dan het bren gen van een offer door het gehele volk. Dit offer kan ook worden opge bracht door verhoging van omzetbe lasting, mits dit ook over de gehele lijn geschiedt. Want men mag niet een deel van onze industrie de dupe laten worden van de financiële politiek, die uitmunt door lasten en monetair ge knoei. Wanneer zal ons volk eindelijk inzien, dat het regeren bij een politiek van compromis, waarbij kool en geit beide worden gespaard, tot een bankroet leidt Moeten we daarvoor een tweede Frank rijk worden Hoeveel en welk soort arbeidsonrust moet ons overvallen om de chaos tot een feit te maken. De rege ring tone op korte termijn dat zij nog ies anders kan dan geld uitgeven. CONTROLE. Er rijden heel wat mensen vooral motorrijders zonder rijbewijs. Een deel van hen kreeg een bekeuring. Ook controle van licht en achterlicht bleek voor sommige mensen niet zo prettig. perceel Laanstraat 2, kadastraal bekend gemeente Soest, sectie G, nr. 4520 ged. en 4521, te mogen uitbreiden. c) Steenkolen Handelsvereniging N.V., Rijnkade 1, Utrecht, om een benzine pompinstallatie, bestaande uit een tank met een inhoud van 6000 liter alsmede een electrische aftapinrichting, op/in het perceel Nieuweweg 64a, kadastraal be kend gemeente Soest, sectie G, nr. 3942, te mogen oprichten, in werking brengen en in werking houden. d) Tricotage- en confectiefabriek „Pri- bor", Van Weedestraat 43a, Soest, om een lingerie-atelier met 30 stikmachines met een gezamelijk vermogen van 15 p.k. op/in het perceel gelegen achter de Steenhoffstraat, kadastraal bekend gemeente Soest, sectie H, nr. 7950, te mogen oprichten, in werking brengen en in werking houden. e) H. van den Bos, Luitenant-Kolonel der Genie te Amersfoort, om een keu ken- en badgebouw met electromotoren met een gezamelijk vermogen van 12,1 p.k. in de Dumoulinkazerne gelegen aan de Amersfoortsestraat, kadastraal be kend gemeente Soest, sectie E, nr. 2411, te mogen oprichten, in werking brengen en in werking houden. Soest, 16 augustus 1957. steeds goed advies! aren - Veldweg - rel. 3025 Soevt - Merelweg 10 - fel. 3258 HINDERWET. Burgemeester en wethouders van Soest maken bekend, dat door hen de na volgende verzoeken voorwaardelijk zijn ingewilligd a) N.V. Flagship, Baarsjesweg 225/230, Amsterdam, om een raode-atelier, waar voor laatstelijk bij WShiit d.d. 3 juli 1956, afd. I, nr. 3751, vergunning is verleend op/in het perceel gelegen Laan- straaat 2, kadastraal bekend gemeente Soest, sectie G, nr. 4521, te mogen uit breiden. b) N.V. Mode-atelier Flagship, Baars jesweg 225-232, Amsterdam, om een mode-atelier door het plaatsen van een opslagtank voor huisbrandolie met een inhoud van 10.000 liter op/in het NED. HERV. KERK. Oude Kerk 10.15 uur ds, A. C. Jalink 7 uur Sluitingsdienst Bidstond Restau ratie. Voorgangers ds D. van Krugten, ds B. Maarsingh en ds W. R. Ambrosius. Emmakerk 10.15 uur ds. J. Groeneveld. 7 uur geen dienst, neeskapel 10 uur ds. W. R. Ambrosius. Zonnegloren 10 uur ds. D. M. Jalink. HERV. (GEREF.) EVANGELISATIE Chr. Geref. Kerk, Julianalaan. 10.30 en 5 uur ds. Van Dieren van St. Philipsland. GEREFORMEERDE KERKEN. Julianakerk. 9.30 en 5 uur ds. H. de Bruin van Rotterdam Zuid. Wilhelminakerk 10 en 5 uur ds. K. A. Firet van R'dam. GEREFORM. KERK (geb. „Eltheto") 8.30 en 3 uur ds. W. Borgdorff. CHR. GEREFORMEERDE KERK. 9 uur leesdienst. 10 en 5 uur ds. M. Vlietstra van Eemdijk. GEREFORMEERDE GEMEENTE Kleine Rembrandtzaal. 10 en 5 uur leesdienst. VER. VAN VRIJZ. GODSDIENSTIGEN Kerkgebouw Rembrandtlaan 20. 10.30 uur ds. Mr G. D. Boerlage (N.H.) van Amsterdam. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Eemnesserweg 63b, Baarn. 10.30 uur ds. A. J. Meerdink v. d. Ban. EVANG. LUTH. GEMEENTE. Chr. Ulo-school, Pr. Bernhardlaan 21a. 10.30 uur ds. K. Berveling v. d. Ban. kanaal. VRIJ EVANG. GEMEENTE. Prins Bernhardlaan 2, Soestdijk. 10.30 uur Zondagsschool. BAARN. EVANG. LUTH. GEMEENTE. Kapelstraat 7, Baarn. 10.30 uur ds. J. N. Bieger van Baarn. LAGE VUURSCHE. NED. HERV. KERK. 10 en 6.30 uur ds. J. A. de Bruin. TO.-GEtföOR/fr PARATE ■IHKSTAAAT2 TEL: 2874 SOEST Zeiss Panktal-Depót. Abonnee. Ik heb een woning ge huurd, welke ik op eigen kosten heb laten schilderen, behangen en witten. Is verhuurder of vorige huurder voor slechte toestand van de woning aan sprakelijk Antwoord Als u iets huurt, moet u weten wat u huurt en u had, kennis nemende van die toestand, terzake een afspraak met uw verhuurder kunnen maken. Wij vragen ons af, waarom dat niet tijdig is gebeurd. De gevolgen dat u de zaak hebt gelaten zoals zij was zijn nu naar onze mening dat de verhuurder de schade niet meer op de vorige huurder kan verhalen en voorts dat nu verondersteld kan worden, dat u (blij zijnde met dat huis) de gebre ken op de koop toe hebt genomen, zodat uw verhuurder terzake tot niets (meer) verplicht is. Zonodig vernemen wij nog gaarne de achtergrond van deze kwesie, opdat wij u zonodig ver der van advies kunnen dienen. S. D. Is de kerk een publiekrechte lijk lichaam (in de zin der wet) of daar mede gelijk te stellen Antwoord Kerkgenoodschappen staan tussen de publiekrechtelijke en de pri vaatrechtelijke corporaties in. De wet van 10 september 1853 houdt terzake een regeling in. C. B. G. Wij hebben inwoning. Moe ten deze bewoners ook huurverhoging betalen Antwoord U bent hierin vrij natuur lijk, maar u moogt de huur verhogen naar evenredigheid van het gehuurde. Indien u b.v. precies de helft van uw huis verhuurd hebt en u moet zelf 10,per maand meer betalen, dan rnoogt u de onderhuurder 5,laten betalen. Het is dus niet zo, dat u de huuri die de bewoners nu betalen en die veelal niet in overeenstemming is met de wettelijke bepalingen, gewoon met 25 °/o kunt opslaan, want dan zou de gehele huurverhoging door de on derhuurders worden betaald en dat is niet de bedoeling. J. D. S. In mijn katoenen kleding zitten vlekken van zwavelzalf, hoe zijn deze te verwijderen Antwoord Vermoedelijk bereikt u reeds een behoorlijk resultaat met een beetje tetra. De middelen waarin zwavel op lost, zijn erg brandbaar, nl. benzeen of zwavelkoolstof, dus raden wij u aan deze middelen niet te gebruiken. Ook een lauw sopje van synthetisch was middel zal wel helpen, echter zult u dit wel twee keer moeten doen. 2. Wat betreft de overgelegde zegel, merken wij op, dat vele deskundigen, die wij geraadpleegd hebben over deze zegel, deze niet als postzegel herken nen. Men kan dan ook veilig aannemen, dat het geen postzegel is maar óf een gewone sluitzegel ter herinnering aan het 25-jarig bestaan van een luchtver- voermaatschappij, óf het is een vracht zegel, deze niet als postzegel herken- J. D. S. Er wordt wel beweerd, dat veelvuldig nuttigen van gestoomd voed sel (warm eten) schadelijk zou zijn voor de gezondheid. Gaarne wil ik weten, in hoeverre dit op waarheid kan be rusten. Antwoord Waarschijnlijk heeft u ge hoord, dat het schadelijk is om alleen maar opgewarmd eten te gebruiken. Inderdaad zou dat verkeerd zijn, want dergelijk voedsel heeft belangrijke be standdelen, met name vitamine, verlo- NIEUWEWEG 97 TELEFOON 2543 ren. Er moet dus naar gestreefd worden dat dagelijks vers toebereide maaltijden worden genuttigd. B. J. N. Ik ben ontslagen wegens ge brek aan orders, maar niet georgani seerd. De werkgever wil mijn vacantie- toeslag niet uitbetalen. Tot welke in stantie kan ik mij wenden AntwoordDaar zitten we dan weer met een moeilijkheid, niet aangesloten bij een bond, duswie moet mij nu uit de put helpen U kunt uw geluk eens beproeven bij de arbeidsinspectie te Utrecht, Maliebaan. Ook kunt u als nog lid worden van een vakbond, maar naast dit alles, waarom komt u nu eerst met uw verzoek, terwijl u einde decem ber 1956 reeds ontslagen bent U werk te toch zeker onder C.A.O., dus kunt u de voorschriften nakijken, zoals die voorkomen in die C.A.O., of anders kan uw gewezen werkgever u wellicht even de C.A.O. ter inzage geven. Er zijn honderden C.A.O.'s en u kunt niet van ons verlangen, dat wij al deze C.A.O.'s hier afdrukken. En een actie instellen is een kwestie, die uw bond volgaarne wil behandelen, maar daar staat tegenover, dat u er een kleine ver goeding voor over moet hebben. G. R. Heb ik het recht op doorbeta ling van loon als ik een vrije dag neem bij het huwelijk van een eigen zuster of broer Geeft het niet of men in een bouwbedrijf of een zuivelbedrijf werkt Antwoord In deze gevallen heeft men recht op een vriie dag met behoud van loon. Burgem Grothestraat 57 Telef. 2835 deelt U mede, dat, door de vacantie- regeling in de week van VERKEERSONGEVAL. Niet ver van de beruchte berenkuil bij Utrecht stond hij langs de kant van de weg en maakte het liftersgebaar. Het gutste van de plaatselijke buien, zo midden in de nacht en waarschijnlijk koos hij uit wanhoop maar een motor om te liften omdat de auto's schaars waren en blijkbaar weinig voor stoppen voelden. Of ik hem mee kon nemen naar Zeist. Dat kon ik niet want ik moest naar Soest, maar mijn hart is als marsepein, dus ik zou hem wel even thuis brengen. Als je piepjong bent kijk je niet op zo'n extra stukje. De man scheen niet bepaald over een uitpuilende kleerkast te beschikken, want hij had geen jas aan. Ik zei hem dat het wel koud zou zijn, maar dat gaf niet, beweerde hij. Ook kende hij nog een aardig trucje tegen de wind en de regen. Hij trok z'n natte colbertje uit, draaide het om, schoot er met zijn armen in en verzocht mij het jasje op zijn rug vast te maken. Met de kraag, die nu aan de voorkant zat, beschermde hij zijn gezicht. Slimme man. Hij klom op de motor, klemde zich met een vast alsof we al honderd reden en daar gingen we. Ik reed stevig door om de man snel thuis te bezorgen en dan zelf de haardstee op te zoeken. In Zeist stopte ik om te vragen waar hij precies moest zijn, maar hij gaf geen antwoord. Zeker in slaap gesukkeld. Ik draaide me om en schrok, want er was geen man te bekennen. Dat betekende dus dat ik mijn duorijder in volle vaart verloren had. Met bonzend hart reed ik terug, want ik kon het niet verstouwen, dat hij misschien ergens dubbel gevouwen langs de weg lag. Pas na tien minuten zag ik wat mensen op de berm staan. Ik stopte bij vier mannen die acht klompen droegen. Ze beraadslaagden in het een of ander duister dialect over een man die op de grond lag. Dat was natuurlijk mijn ongelukkige lifter. Ik informeerde voorzichtig wat er gaande was. „Een man die uit een auto gevallen is", was het antwoord. „Leeft hij nog „Toen wij hier langs kwamen man keerde hij niets. Hij was alleen maar een beetje geschrokken en zijn hoofd stond achterstevoren. Dat hebben we even rechtgezet". „En nu Er werden schouders opgehaald en ik begreep het. Een goed idee was dat geweest, die jas achterstevoren.

Soester Courant | 1957 | | pagina 2