RENAULT Onzichtbaar beter horen! Garage Stam RONDOM DE WET OM DE NIEUWE HUURVERHOGING. DAUPHINE Waardedaling Franse franc een droef symptoom SOEST. ROUW- eo TROUW- Voor de verkoop van uw oud papier, „CIBAS" - BUSCH ZONEN Gazelle - Raleigh - Locomotief [UGERS RIJWIELEN De jongste huurverhoging heeft alweer veel pennen in beweging gebracht en het einde is nog niet in zicht. Er doen zich allerlei problemen voor. Wij willen hier eens enige nieuwe bepalingen be kijken, waarmee wij een greep doen uit de vele vragen. 1) Wanneer gaat bij weekwoningen de huurverhoging in Dit is een probleem waarover veel mis verstand bestaat. Verscheidene huur ders ontvingen bericht, dat verhoging hun over de dagen van 1 tot en met 4 augustus 1957 in rekening zou wor den gebracht. Zij zijn echter van mening dat de verhoging pas is ingegaan op de eerste dag van de volle week in augus tus, dus 5 augustus. Dit is in zoverre onjuist, dat men onder scheid moet maken tussen woningwet woningen en particuliere woningen. De huurverhoging voor beide groepen werd van kracht op 1 augustu 1957, maar voor de woningwetwoningen stond de minister van Volkshuisvesting en Bouw nijverheid toe, dat de verhoging inging met het begin van de eerste volle week in augustus. Voor particuliere woningen kon de huis eigenaar, die niet tat de eerste volle week wilde wachten, de verhoging vra gen van 1 augustus 1957 af. 2) Wat betreft de afronding naar bo ven op een veelvoud van 5 cent kan worden opgemerkt, dat deze afronding pas mag plaats hebben nadat de totale huurprijs opnieuw is vastgesteld, dus na de vermeerdering met eventuele eerstafgetrokken vergoedingen. 3) Moet men beslist 25 °/o huurverhoging nemen, luidt een volgende vraag. Het antwoord hierop luidt neen, par tijen zijn vrij om lagere huurprijzen overeen te komen dan die wettelijk toe laatbaar zijn. Hierbij kan worden aan getekend, dat de verhoging der huren geldt onafhankelijk van hetgeen in een mogelijk huurcontract is bepaald. Verhuurders zijn niet verplicht tot huur verhoging over te gaan. 4) Woning en bedrijfspand. De huur verhoging heeft alleen betrekking op zelfstandige woningen (niet op winkel woningen) en op woningen, die met een bedrijfsruimte een zelfstandig geheel vormen, dit laatste echter alleen indien het woongedeelte meer dan 60 °/o van het totale vloeroppervlak beslaat. Een pensionhoudster, die b.v. een woning heeft met 8 kamers en daarvan 6 ver huurt, valt echter wel onder de huur verhoging, ondanks het feit dat het grootste deej van haar huis voor 't be drijf in gebruik is. Hier is van toepas sing het begrip „woonhuis" zonder meer. Onder geen beding kan een ka- merverhuur- of pensionbedrijf gere kend worden onder een „bedrijfspand", waarvoor uiteraard met 15 huur verhoging kan worden volstaan en geen blokkering. Die pensionhoudster is dus wel degelijk 25 huurverhoging ver schuldigd als de eigenaar/verhuurder deze huurverhoging wil toepassen. 5) Deel- en onderhuren. Bij huur van een deel van een woning, hetzij recht streeks van de eigenaar (deelhuur) of van de huurder (onderhuur) geldt, dat de huurprijs van dat deel stijgt in even redigheid met de huurprijs van het gehele pand. Ingeval de eigenaar of de huurder zelf hoofdbewoner is, mag de ze de evenredige onderhuur met 20 °/o verhogen als vergoeding voor het onge rief, dat hij een deel van de woning aan anderen heeft afgestaan. De eige naar van een huis, die zijn bezit niet zelf bewoont, doch heeft verhuurd aan anderen, kan geen recht doen gelden op de hiervoor genoemde vergoeding van 20 wegens ongerief. 6) Bedrijfspanden. De huur van be drijfspanden kan maximaal verhoogd worden met 15 °/o, echter alleen door een te treffen overeenkomst tussen par tijen. Tot de bedrijfspanden worden ook gerekenda) winkelwoningen en b) woningen waarin een bedrijf wordt De Aditone-hoorbril geeft U onzichtbaar Uw gehoor terug. Het geluid wordt opgevangen daar, waar het hoort: namelijk aan 't hoofd. Geen zichtbare uiteclijke kentekenen, zoals batterijen en snoeren; geen kledinggeruis, maar vrij en onbelemmerd horen. Zo merkt niemand meer, dat U slechthorend bent. De bekende hoorbrillenspecialist GEERVLIET biedt U een keuze uit de beste hoorbrillen. Er zijn nu dtie modellen, n.1. Standaard model Luxe model met ingebouwde luisterspoel (voor prachtig modern montuur, niet telefoneren, radio en televisie). te onderscheiden van een Voordelig in gebruik. gewone bril. I het gehele, hoortoestel in één oorhaak, gemakkelijke I pasvorm, mogelijkheid tot •,;binauraaT' (met twee oren) horen. Éénzijdig model N.V. Instrumenthandel v/h fa. Q QCTDWI 1CT Keizersgracht 411 - Amsterdam-C. I ULLIyVLILI FiliaalZadelstraat 43 Telefoon 21998 Utrecht Elke vrijdag, van 10 tot 4 uur, zitting in het VolksgebouwV Snouckaertlaan, Amersfoort. Voor de verrassend lage aanschaffingsprijs van 5580. Benzineverbruik 1 15 NIEUWERHOEKPLEIN 1 TELEFOON 2850 uitgeoefend, indien het bedrijf sgedeel- te 40 °/o of meer van het totale vloer oppervlakte beslaat. De onderhuren voor gedeelten van bedrijfspanden wor den op gelijke wijze vastgesteld als die voor gedeelten van woningen (zie hier boven onder 5). Afronding ook hier naar boven op veelvouden van 5 cent. 7) Geen huurverhoging. Indien een ver huurder met zijn huurder overeenkomt geen huurverhoging te vragen, dan behoeft hij ook niets te storten op het „grootboek woningverbetering". Deze verhuurder kan echer op dit be sluit terug komen binnen een periode van een eventuele nieuwe huurverho ging, indien de aard van de overeen komst een dergelijke handelswijze toe laat, maar dan wordt hij wel stortings- plichtig. De franse regering heeft besloten, de franc ten dele een waardedaling te doen ondergaan van 20 Buitenlandse toeristen en exporteurs, die vreemd geld aanbieden, krijgen daarvoor 20 °/o meer dan voorheen. De importeurs, die buitenlands geld aanvragen, moeten daarvoor 20 °/o meer betalen, want dat betekent de verhoging van de invoer rechten in feite. Bovendien moet die import zeer worden beperkt. Versobering en zuinigheid zijn geboden. Het franse volk leefde op te grote voet. De industrie breidde zich elk jaar met ongeveer tien procent uit, maar om de investeringen te betalen is niet ge noeg gespaard. Er is een werkweek van veertig uur, de overige uren gelden als overwerk met toeslag. De minimum vakantie is drie weken. Talloos zijn de subsidies. Dat gaat nu niet meer. „Devaluatie", waarde-vermindering, is geen geneesmiddel. Maar 't is een simp- toom van ziekte. En de inflatie (stijging van lonen en prijzen) gaat verder voort. Maar aangezien op de zwarte markt en bij tal van banken voor de franc al niet meer werd gegeven dan 80 van zijn waarde, het goud elke dag duurder werd en de val niet was te stuiten, heeft de regering de daling officieel erkend. Uitgeput land. Het land is uitgeput. De staat beschikt niet meer over buitenlandse betaal middelen. Massa's particulieren leven zeer goed. Zij moeten nu offers bren gen, omdat de buitenlandse hulpver lening (van de V.S.) is beëindigd. Die werd ruim verleend om de strijd in Indo-China te financieren, doch hield nadien op. Met de militaire actie tegen Egypte was Amerika het niet eens. En het toont zich steeds ongeduldiger wat Algerije aangaat. In de V.S. wenst men klaarblijkelijk dat Algerije zelfbestuur krijgt, al is dat geen onafhankelijkheid. Geen en kele mogendheid zou wensen dat de Fransen uit Afrika verdwijnen, want dan zou een felle strijd ontstaan om de opvolging. Doch om rust en orde en medewerking der Arabieren te ver krijgen, zou men in Amerika wensen dat onderhandelingen worden aange knoopt met algerijnse nationalisten, om tot een staken van de strijd en een compromis te komen. Dan zou Frank rijk op leningen kunnen rekenen, zo verluidt. Op het ogenblik kost de kleine oorlog in Agerije minstens tien miljoen per dag, en volgens velen het dubbele. De Fransen hebben aangeklopt in west-Duitsland en de Ver. Staten om credieten en die niet kunnen krijgen. Men vertrouwde o.a. de franc niet, die voor marken en dollars terug gegeven zouden worden. Nu de franc goedkoper is geworden, zullen er wellicht meer buitenlandse betaalmiddelen voor worden aangebo den. Maar ook moeten de hoge al gerijnse onkosten eindigen. Want na de strijd moet dit gewest worden ge moderniseerd; om blijvend rust te krij gen moeten binnen tien jaar 800.000 mensen aan werk worden geholpen en ook daarvoor is weer ongeveer 50.000 miljoen gulden nodig, als men tege lijk het algemene levenspeil wil ver hogen. Zware offers zullen van de Fransen worden gevraagd, al kan het op leningen rekenen voor een weer rustig Noord-Afrika. JJritten in Arabië. Het is voor de Fransen een schrale troost, dat ook de Ehgelsen hun moei lijkheden hebben in de arabische we reld, al is het niet in Afrika. Die confiikten liggen in Arabië. Daar heeft Engeland maar één kolonie, de haven van Aden. Doch langs de hele kust van de Arabische Zee en de Perzische Golf staan de vorsten onder britse bescher ming. De sjeiks ten noorden van Aden worden opgehitst tegen de Engelsen, of als zij trouw aan Londen blijven, aangevallen door troepen van Jemen. En verder naar het oosten wroet ko ning Saoed tegen vrienden van En geland. Tot die vrienden behoort de sultan van Muskaat en Oman. Dit laatste gebied Oman heeft hij er volgens zijn tegenstanders onwettig bij genomen, en de iman daar (de geeste lijke leider die tegelijk wereldlijk vorst is) is tegen de sultan in verzet gekomen. Hij beweert dat de sultan in 1920 bij een verdrag de zelfstandigheid van Oman heeft erkend. Dat geloven ook de negen landen van de Arabische Liga, die nu bij de Vei ligheidsraad een klacht willen indie nen tegen de sultan van Muskaat, dus in feite tegen de Engelsen, die hem helpen. Russen in Oost-Berlijn. In Oost-Berlijn heeft de russische de legatie van vice-premier Mikojan (de man, die moet beoordelen, hoeveel fi nanciële hulp oost-Duitsland nodig heeft) de partijleider Croesjtsjöw zich gemengd in de westduitse verkiezings strijd, door fel Adenauer aan te vallen. Nu deed de oostduitse premier Grote- wohl dit meer dan Chroestjsjów, maar die deed toch ook een duit in het zakje. Hij richtte zich vooral tegen de NATO en de westduitse herbewapening. Hij zei dat als west-Duitsland neutraal werd, het eerder kon rekenen op her eniging met oost-Duitsland. Duidelijk zei de Rus, dat de Amerikanen uit Europa moesten vertrekken. Dan zou den de Russen ook oost-Europa ver laten. Maar zij zouden natuurlijk van europees Rusland uit, als de grootste mogendheid op het vasteland, Europa veel meer beheersen dan de Amerika nen het van over de oceaan zouden kunnen beschermen. Wat het vleien der Westduitsers betreft had Chroesjtsjów overigens geen ge luk. Want Grothewohl had kort voor hem gezegd, dat de communistische oost-duitse republiek zou blijven, niet zou opgaan in het kapitalistische west- Duitsland en daarmee pas kon worden verenigd, als ook west-Duitsland com munistisch zou zijn. Hij bracht aan de idee der eenheid dan ook een genade slag toe. S.E.C.-GEMEENTE-ZIMMERMANN Dinsdag werd in een buitengewone le denvergadering van S.E.C. beloten de heer Zimmermann in een aangetekend schrijven mee te delen, dat een eventu eel contract, dat de verhouding tussen deze weldoener van S.E.C. en de vere niging duidelijk kan maken, binnen vijf dagen voor de dag zal moeten komen, daar anders aangenomen kan worden, dat er geen contract is. Hetgeen er overigens veel van weg heeft, want er is al lang gepraat over deze zaak en niemand zag het gewichtig papier. S.E.C. was niet in een buitengewone vergadering bijeen om de kwestie Zim- merman-S.E.C. te bespreken, maar om kennis te nemen van het contract, dat de vereniging met de gemeente sluit. Het S.E.C.-terrein aan de Bosstraat werd steeds van de heer M. Bergers gehuurd, maar voortaan zal de gemeente dit doen en S.E.C. huurt dan weer van de ge meente. Voorzitter Wilhelm wees erop, dat deze wijziging geen verband houdt met on enigheid, die tussen de heer Bergers en S.E.C. zou zijn gerezen, maar een ge volg is van de gewijzigde verhouding. S.E.C. bespeelt nu twee velden en de gemeente onderhoudt deze. Sinds jaren heeft de vereniging met terreinnood te kampen. Twee jaar gele den speelden 7 elftallen op één veld en S.E.C. pleegde hiermee roofbouw. De training werd verlegd naar het N.W.O.- terrein en later naar het veld achter de Schouw, maar met het laatse ter rein hadden de spelers niets op, omdat er geen kleedgelegenheid is. Vorig jaar 9 elftallen en in deze competitie wordt met elf elftallen gestart5 seniores en 6 jeugdteams. Dit betekent; dat er iedere zaterdag en zondag minstens 2 wedstrijden gespeeld moeten worden en daarnaast getraind, zodat het hoofdveld totaal afgeschre ven zou kunnen worden als de gemeente, op verzoek van de vereniging, geen redding gebracht had. Een tweede veld werd aangelegd en beschikbaar gesteld. Het gemeentebestuur had blijkbaar ver trouwen in de vereniging, want het werd aan de vereniging afgestaan voor er een contract was. Inmiddels is dit in orde gekomen en na enkele wijzigingen definitief vastgesteld. De huur zou aanvankelijk ieder jaar verlengd worden, maar dit wordt vijf jaar met een opzeggingstermijn van 3 maanden. Door de voorzitter werd het contract artikelsgewijs aan de vergadering voor gelegd. Het heeft betrekking op de huur van twee velden, 2320 en 2680 vierkan te meter, die door de club voor 350, per jaar van de gemeente worden ge huurd. Alle opstallen en getimmerten zijn ei gendom van de vereniging. klassement van dit half dozijn tochten bezetten M. Teeken en G. van Nimwe- gen de eerste plaats. Zij wonnen, een beker. De tweede prijs, een lauwertak, was voor C. en A. van Dijk. De laatste rit leverde het koppel G. Sta- rink-R. Wehmann een eerste prijs op met 17 strafpunten. 2. W. van Hees en zoon, 41 p. 3, Dames v. d. Flier en Fid- der, 43 p. 4. J. Steendelaar, 51 p. 5. P. 't Lam en W. van Dijk, 61 p. 6. C. en A. van Dijk, 63 p. De rit was 14,4 km. lang en er werd met een gemiddelde van 12 km. gere den. De troostprijs was voor het koppel A. Kamerbeek-C, Kraayenhagen met 175 punten. De heer Stempvoort reikte de prijzen uit. In september zullen zij, die aan deze rit ten deelnamen, een revancherit organi seren, waaraan de organisatoren van de zes ritten, die nu achter de rug zijn, zullen deelnemen. ZONDAGSDIENST ARTSEN EN APOTHEKEN. De zondagsdienst wordt waargenomen door dr. W. J. Schutte, Burg. Grothestr. 65, telefoon 2333 en dr H. v. Dorssen, Eigendomweg 96, telefoon 2119. Zondag is geopend apotheek Soestdijk, Van Weedestraat. MISLUKTE BROMFIETSRIT. Veertig deelnemers gingen woensdag avond met hun brommer op stap voor de rit van de Soester Bromfietsclub over 23,2 km. met start en finish bij hotel „Bos en Duin". De start verliep uitste kend maar van de finish kwam niets terecht. Op de hoek van de Soesterbergsestraat en de Heideweg had een bord gestaan, dat een aanknopingspunt in de rit vorm de. Toen er gereden werd was het bord echter weg en alle deelnemers kwamen in Soestduinen terecht, waar ze niets te zoeken hadden en de kluts kwijt raakten. In minder goed humeur werd terugge reden naar „Bos en Duin", waar het ie dereen al gauw duidelijk was, dat de or ganisatoren er niets aan konden doen. Woensdag a.s., om 7.15 uur, zal de rit overgereden worden. Uto adres voor hot kmnm wmm kleding B AA RTL TEL. 2783 De heer J. de Jong vroeg hoe men dan met de heer Zimmermann aan moest. Er wordt immers gefluisterd dat er een con tract is. De heer Wilhelm meende dit te moeten betwijfelen, want niemand kon zeggen waar het is en wat er in staat. De heer De Jong bezat notulen van 1949, waarin deze kwestie behandeld werd, maar de voorzitter accepteerde deze niet, omdat ze nooit op een verga dering ter tafel zijn geweest, dus moei lijk als officiële notulen beschouwd kunnen worden. De heer F. Verwoerd wist zeker één van de ondertekenaars van het contract geweest te zijn. Hierna werd het besluit genomen de heer Zimmerman te schrijven en spoe dig zal nu blijken of het contract inder daad bij de Nederlandsche Midden- standsbank in de safe ligt, zoals som mige menen. De heer Wilhelm voorzag moeilijkheden als er inderdaad sprake is van een con tract en als dit te voorschijn komt, maar ook dit zal wel in orde komen. TEEKEN EN VAN NIMWEGEN BESTE PUZZELAARS. De zesde en laatste puzzelrit van „Olympia" is verreden en in het totaal- LOMPEN, OUD IJZER EN METALEN alsmede diverse opruimingen SOESTDIJK TELEF. 3397 VREDEHOFSTRAAT 32 SNELLE en ACCURATE BEDIENING met eigen geregelde ophaaldienst. 100 SERVICE. KERKSTRAAT 3 -S0EST«TEL2030 INBRAAK. Na de inbraak in de gasfabriek, die niets opleverde, heeft een onbekende het bij Artimeta aan de Braamweg geprobeerd. Hij is met een valse sleu tel binnen gekomen en heeft een geld kistje met 150 gulden gestolen. Het kistje is leeg in de tuin gevonden, maar geld en dader zijn spoorloos. BIOSCOOPPROGRAMMA. De vorige winter werd er in Soest een film gedraaid met Norman Wisdom, die anderhalf uur lang een warenhuis op stelten zette. Nu komt hij van vrij dag tot en met woensdag in het City theater met de lagzin „Je komt er wel uit" en wie eens hard lachen wil om gezonde kolder moet niet verzuimen de ze super-dwaas te gaan zien. Norman is glazenwasser op een land goed en hij heeft veel last van het ont aard vervelend zoontje Reginald, die iedereen zo nodig voor de gek moet houden. Norman wast als maar glazen, maar hij wordt uit zijn baantje gewerkt omdat onverlaten zijn ladders nodig hebben voor het ontvoeren van Regi nald. De jongen wordt echter niet ont voerd, want de kidnappers kapen de verkeerde mee en intussen zetten Nor- man en Reginald in een nachtclub de boel op stelten. Reginald wordt nu wel ontvoerd en Norman wordt tot vele jaren gevange nisstraf veroordeeld, omdat hij het hoofd van een geraffineerde bende zou zijn. Norman ontsnapt uit de gevangenis en hij gaat op zoek naar Reginald, de enige, die kan verklaren dat Norman nooit het hoofd van de bende kan zijn die hem ontvoerde. Natuurlijk komt alles op zijn pootjes terecht en en passant trouwt Norman nog even met het kamermeisje Jeannie. Een film met Norman Wisdom op zijn best in 1001 koldersituaties. In de donderdagcyclus „Het moeder hart spreekt", een ontroerend verhaal uit deze tijd. Pleegouders krijgen op de verjaardag van hun pleegkind te horen, dat de moeder van de jongen nog in leven is. Als een schuchter kind van 3 is de jongen door zijn pleegouders ge adopteerd en nu hij 10 jaar is zullen zij hem weer moeten afstaan. Een gerechtshof zal moeten beslissen aan wie de jongen toegewezen wordt. Zijn pleegouders zijn alles voor hem, want zijn eigen moeder kent hij niet meer. Tijdens de zitting van het gerechtshof maken moeder en zoon kennis. Als de zitting hervat wordt en de beslissing zal moeten vallen zijn de meningen ver deeld. De rechter moet nu besluiten en hij neemt het op voor de werkelijke moe der, hoewel de jongen haar helemaal niet kent. Als Tony heeft hij 7 jaar lang in een Beiers dorpje bij zijn pleeg ouders gewoond, als Iwan gaat hij met zijn onbekende moeder mee naar het onbekende Joego-Slavië, zijn geboor teland.

Soester Courant | 1957 | | pagina 6