OOK DE AUTOMATISATIE HEEFT GRENZEN. GOEDE REIS? SOEST m DE HOEK. Officiële Mededelingen. DINSDAG 20 AUGUSTUS 1957. 35e JAARGANG No. 62. SOESTER OURANT Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2.10 - per post 2.25 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT 35, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 NEDERLAND STAAT ER SLECHT VOOR. Twee onbekende en ongrijpbare pro blemen bedreigen de mens, althans dat meent hij. Het ene vraagteken is het atoomtijdperk, dat voor ons ligt en dat meestal meer in de vorm van een dreigende paddestoel-gedaante in onze hersenen rondspookt dan in de ver schijning van auto's en motoren, die lopen zonder benzine of verwarmings installaties zonder kolen of stookolie. Het staat wel als een paal boven water, dat wij met het atoom en zijn zege ningen veel meer en op veel grotere schaal zullen kennis maken dan met zijn vloek, al was het alleen maar hierom, dat de mens de paddestoel wolk van de atoombom slechts één of enkele malen kan waarnemen, omdat zij de vernietiging van het mensdom betekent nadat een klein aantal .padde stoelen" op serieuze wijze boven de bewoonde wereld hebben gestaan. Laten wij ons daarom liever bezig houden met de aangename zijde van het atoomvraagstuk. Het ander mysterieuze vraagteken zit opgesloten in het woord automatise ren. Ook dit voelt men als een bedrij- ging van zijn bestaan, omdat men al leen maar vage verhalen heeft gehoord over het uitschakelen van mensen door machines en omdat men zich nimmer of onvoldoende heeft verdiept in de zeer opgewekte zijde, die ook deze boe man heeft. Zo oud als de mechanisatie. Wanneer we ons de tijd gunnen een eenvoudig boekje over het grote tech nische en economische vraagstuk der automatisering te lezen, dan zullen we spoedig ontdekken, dat het proces al zo oud is als de mechansatie en dat de automatie er eigenlijk een verlengstuk van is. Bij mechanisatie gaan we han denarbeid door een machine vervangen. Pessimisten zullen ons tegenwerpen, dat het hier alleen nog gaat om werk waar niet bij gedacht behoeft te wor den. Bij automatisering wordt ook de denkarbeid door de machines overgeno men, evenals de contole. De „gedachten" van een machine zijn echter nooit schep pend. Ze draait altijd een bekend wijs je af of ze blijft steeds heen en weer lopen in hetzelfde gedachtenstraatje. Iedereen heeft van ver of nabij de au tomatisering in werking gezien, want we kennen allen de automaat voor si garetten of versnaperingen. Hier werpt men een bepaald muntstuk in, dat door de automaat gecontroleerd wordt. Het apparaat stoot immers een verkeerde munt naar buiten. Daarna wordt men door de automaat bediend op dezelfde wijze als bij verkoop over de toonbank. Het angstaanjagende zit hem nu in de perfectie van de voortgeschreden tech niek, die gehele productieprocessen heeft geautomatiseerd. Als de wijzer der stationsklok Zonder woorden zegt't is tijd, Als de chef zijn schijf omhoog steekt En de trein 't station uitglijdt, Kijken wij op ons horloge Mooi op tijd vertrekt de trein En 't is verder héél natuurlijk Zó laat zullen wij er zijn. Als we dan ineens weer lezen Van die wonderlijke macht, Die al in zo menig reisplan Onverwacht verandering bracht, Leren wij wij moeten vragen Bij 't vertrek van onze trein Niet hoe laat w'er zullen wézen, Maar óók waar wij zullen zijn. Bij 't vertrek der diligence In de goeie ouwe tijd Werd steeds wèlgemeend en hart'lijk, Ernstig „goede reis" gezeid. Wij waarderen deze wens niet, Vinden 't ouwerwets, onwijs Onze luxe trein betekent Automatisch goede reis. Steeds meer snelheid, steeds meer luxe Het gaat écht voor ons plezier, Maar het Noodlot, zonder kaartje, Reist als blinde passagier.... CLINGE DOORENBOS. Levend of dood. Bijna klassiek kan men het voorbeeld noemen van de geautomatiseerde auto industrie. Voorheen ging een motor blok door ongeveer 700 paar handen voordat het gereed stond voor aflevering. Het grote aantal arbeiders vormde een levende lopende band. Thans geeft die band slechts een dood beeld. Het blok legt evengoed nog een lange weg af. Men kan zeggen, dat het nu door een aantal machines rolt, die op vernuftige wijze aan elkaar zijn gekoppeld. Er zijn nu nog maar enkele paren mensenhanden aan de schakelaars nodig om dat blok gereed te maken. De bijna 700 hande lingen zijn overgenomen door machines. De pessimist zegt nu dat honderden mensen overbodig worden. De realist ziet echter twee enorme voordelen. In de eerste plaats werkt de lopende band regelmatiger, zodat het aantal fouten veel geringer is. Bij de geperfec tioneerde lopende band van mensen handen werd nog één motorblok per 1000 afgekeurd. Dit aantal is nu vermin derd tot één op een half miljoen. Het tempo is opgevoerd tot een pro ductie van 1000 per uur. Het tweede voordeel ligt in de prijs verlaging van dat motorblok. Voorheen kon alleen de beter gesitueerde dit ko pen. Thans kan men spreken van een productie voor de grote massa. En wie even doordenkt zal het geen nadeel vinden, dat die honderden paren men senhanden niet meer nodig zijn voor de lopende band. Zij zullen ander werk kunnen doen, d.w.z. op andere manier hun bijdrage kunnen leveren aan de vermeerdering van de volkswelvaart. Economische problemen. De omschakeling van duizenden naar een andere werkkring betekent stellig een probleem, dat echter van tijdelijke aard is, niet onoplosbaar en bovendien on vermijdelijk. Want niemand zal zo zot zijn om te eisen, dat een productie met mensenhanden die vier of vijfmaal zo duur is als de geautomatiseerde, zal worden gehandhaafd. Het voorgaande is een „eenvoudig" voorbeeld van automatie. In de V.S. heeft men reeds een cementfabriek in werking, die zonder aanraking van men senhanden tweehonderd kubieke meter cement kan vervaardigen in 1500 verschillende varianten, al naar gelang de klant dit wenst. Wij kunnen in dit verband wijzen op de in ons land werk zame reken- en administratiemachines, die per dag duizenden kwitanties uit rekenen voor ontelbare klanten van ?lectriciteitsbedrijven en andere kolossen. Het probleem van de automatisering ligt niet in het technische maar in het economische vlak. De techniek is de economie en de daaraan verbonden so ciale vragen ver vooruitgesneld. Men kan reeds, zo hebben deskundigen uit gerekend, tien procent van de bestaan de productie vol-automatisch vervaar digen. Dit betekent op zich zelf reeds een aanzienlijke beperking van de angst, dat er in de toekomst voor eenvoudige werkers geen plaats meer zou zijn. Maar voor de automatisering van die tien procent is het benodigde geld nog lang niet bijeen. Dit is deels een voor deel, want hiermee is zeker gesteld, dat ook de mogelijke automatisering slechts ze^r langzaam kan worden uit gevoerd. Kan onze gulden het aan? Het nadeel is echter veel tragischer. Het geweldige gebrek aan kapitaal in het bedrijfsleven remt de automatisatie zo zeer, dal een algemeen aanvaard welvaartsproduct van de moderne tijd, als de vakantie, waarvan wij allen zo genieten, erdoor in gevaar kan wor den gebracht. Want het samengaan van het automatisatie- en atomisatie- probleem schept grote gevaren van een achterop rakende industrie. Slechts die bedrijfstakken zullen in het eenwordende Europa een eerste viool spelen, die de modernste en de goed koopste productie hebben. Dat is stel lig de productie met atoomkracht en met automatisatie. Wanneer wij voort gaan met het afromen der winsten van bedrijven voor de staat via hoge belas tingheffing, wanneer we blijven dreigen met onteigening en bezitsspreiding, dan zullen wij nimmer voldoende besparin gen kunnen maken. Wanneer wij volharden in het verkrach ten van onze gulden middels inflatie dan zullen wij nimmer voldoende be sparingen willen maken. Dan raken wij, als natie, achterop in de economische achtervolgingsrit op de ver voorliggen de techniek. Dan zullen misschien onze kinderen aan verouderde machines blij ven werken, terwijl buurvolken (men lette op de Duitsers ons stukken voor zijn in het genieten van meer comfort en meer vrije tijd. Daarom is de strijd tegen een nog hoger belastingtarief ons aller strijd. En daarom moeten onze nationale kosten omlaag en de produc tie gestimuleerd. SCHIEDAMS FEEST. Vrijdagavond kwamen ze samen aan rijden in een auto en ze stopten voor een hotel op de Soesterbergsestraat. Ze kropen meer uit de auto dan goed was om niet de aandacht te trekken en toen ze samen het hotel binnen strui kelden hadden ze veel weg van de drie mannen, waarover Max Tailleur ver telde. Drie strompelden een bar binnen en een van hen viel languit op de grond, omdat dit hem de aangewezen plaats leek om zijn roes uit te slapen. De twee anderen prutsten net zo lang en net zo hardnekkig tot ze op een bar kruk zaten. „En heren vroeg de barkeeper. „Een borrelvonden ze. „En die me neer daar vroeg de barkeeper, wij zende op het mannetje, dat op de grond wilde gaan slapen, maar zich bedacht en weer overeind krabbelde. „Die mag niets hebben, want hij moet rijden", meenden zijn vrienden. De twee in Soestduinen belandden vei lig op een stoel en bestelden jenever. De eigenaar zou het volste recht ge had hebben vreselijk hard om dié grap jassen te lachen, maar hij toonde zich heer en zei alleen maar dat dit niet doorging, want naar zijn mening hadden ze al genoeg van dit 4vocht naar binnen gewerkt. Koffie konden ze wel krijgen. Of des noods limonade, melk, of een handje pinda's uit de dubbeltjesautomaat. Soep moesten ze hebben. Ook dat ging wel. En toen koffie. En toen zagen ze ineens veel heil in biefstuk met brood. Een beste remedie tegen alkohol, dus ook dat mocht. Het ging echter niet door, want ze kregen ineens het idee, dat een zacht gekookt ei veel lekker der smaakte. Nu moest je als restauranthouder zul ke lieden direct een dreun geven, maar de eitjes werden opgezet. Een van de twee kreeg een groepje hondendresseurs in de gaten, die met twee honden op pad waren geweest voor het afleggen van proeven. De lob bessen lagen aan een riem en leken ongevaarlijk. Oi' er voor die mannen maar een bor reltje ingeschonken kon worden, want terwijl er op het eitje gewacht werd, moest er beslist getracteerd worden. Dat kon ook nog wel, al blijft het een beetje raar als je zo maar borrel tjes weggeeft aan wildvreemden. Na deze bestelling, die niet uitgevoerd werd, schoof de man naar de deur en zijn vriendje maakte eveneens aanstal ten te verdwijnen. Dat was meer dan het hotelpaar wen selijk achtte, want de eitjes stonden nog te sudderen en er moest het een en ander betaald worden. „Zet me maar op m'n kop, ik heb geen geld", zei de een. En de ander toonde zich eveneens arm. Na veel ge wurm kwam er eindelijk een gulden voor de dag, maar daarmee konden de kosten niet gedekt worden. Het hele gedoe begon de hondenvrienden te vervelen en een van hen deed de twee lieden het voorstel te betalen of zich door de twee lieverdjes in stukken te laten scheuren. Dat was nog eens man nentaal en er kwam een tientje voor de dag. De honden maakten intussen kabaal voor tien, want ze roken blijk baar een hartige hap. Helaas kregen ze die niet, want toen er ten volle be taald was strompelden de gezellige gas ten naar de auto en vakkundig slinger den ze over de weg in de richting Soest. Snel werd het politiebureau getelefo neerd dat twee wegpiraten brokken konden gaan maken en de surveillance volkswagen ging de twee lieden tege moet. Ze werden van schrik bijna nuch ter toen ze de politieauto zagen, zet ten hun eigen wagen op het voetpad en namen de benen. Ver kwamen ze niet en de politie haalde hen uit een tuin, waar ze onder de heg verstop pertje speelden. Mee naar het bureau, auto in beslag, enige tijd in de cel en een procesverbaal was het eind van het dronkemanslied. S.E.C.-ZIMMERMANN. Het is allemaal een beetje ingewikkeld en er heerst enig misverstand bij ve len, die zich interesseren voor de kwes tie, die de voetbalvereniging S.E.C. en de heer Zimmermann, de oud-voorzit ter en weldoener van de vereniging, aangaat. S.E.C. speelde aan de Schrikslaan en dat veld was niet zo groot en niet zo best. De grond deugde niet en het ter rein was ook te klein. Op de Kostver- lorenweg werd ook gespeeld, maar dit terrein werd opgezegd, zodat voorzit ter Zimmermann op een ledenvergade ring zei, dat er iets gebeuren moest en dat er iets gebeuren zou. „Er is een man in Soest, die voor jul lie het terrein aan de Bosstraat in orde wil maken en dit zal goed gebeuren", zei de voorzitter, en ieder wist dat hij zelf die man was. En het gebeurde goed. Het veld werd van de heer Bergers gehuurd voor 30 jaar met de bepaling, dat de eerste paar jaar geen huur be taald zou worden. Hiervan werd een contract opgemaakt, waarvan sommigen denken dat het zoek was, maar het kwam in bespreking op de laatste leden vergadering van S.E.C. Dit contract zal afgedaan hebben als het contract tussen de gemeente en S.E.C. en tussen de gemeente en de heer Ber gers getekend zal zijn. Er zijn er ook, die denken, dat het contract van S.E.C. met de heer Zimmermann zoek is, maar dat contract is nooit opgemaakt. De oude tribune ging van de Schriks laan naar de Bosstraat, zij werd uitge breid en van betonnen zitplaatsen voor zien. Er kwamen banken langs de lij nen, de afrastering werd in orde ge maakt, er kwam een uitstekende kleed gelegenheid en het entreegebouw werd in Zeist gekocht en onder politiegeleide op een grote auto naar Soest gebracht. Over de Eem werden zoden aangekocht, die als een opgerolde grasmat naar de Bosstraat getransporteerd werden. De staanplaatsen langs de lange zijden van het veld kregen betonplaten en dit alles werd in orde gemaakt door personeel van het Technisch Bureau voor gietijzerproducten, waarvan de heer Zimmermann directeur is, met be hulp van S.E.C.-leden. Het terrein werd officieel geopend door de burgemeester, S.E.C. speelde de eer ste wedstrijd tegen de Zebra's en won met flinke cijfers. Een bulldozer ging aan het werk om het tweede terrein een voorbewerking te laten ondergaan en al deze werk zaamheden en aankopen kostten onge veer dertigduizend gulden. Op een ledenvergadering werd aange nomen, dat S.E.C. aan de heer Zim mermann gedurende dertig jaar 400 gulden per jaar zou betalen, te begin nen na enkele jaren. Dit moet in de notulen staan, die de toenmalige secre taris, de heer Uiterwijk, maakte. Of die notulen er nog zijn of niet, er zijn ge noeg leden van S.E.C., die weten dat dit besloten is en het is helemaal niet nodig te wachten tot er een contract voor de dag komt waarin dit staat, want dat contract is er niet. Wel is er een morele verplichting, want dit besluit is nu eenmaal genomen. De heer Zimmermann laat zich over deze kwestie weinig uit. S.E.C. heeft een bespreking voorgesteld, maar het is er steeds niet van gekomen en eigen lijk wordt er gewacht op dat roem ruchte contract dat niet bestaat. De schoonzoon van de heer Zimmer mann, de heer Uiterwijk, is niet de enige die weet dat het besluit genomen is 12000,in dertig jaar tijds aan de heer Zimmermann te betalen. Ook weet hij, dat dit genotuleerd is, want hij deed het zelf en het is niet zo erg belangrijk of die noulen er wel of niet zijn, want er zijn genoeg mensen, die kunnen bevestigen, dat dit beluit ge vallen is. En als er S.E.C.-leden zijn, die zich herinneren, dat zij een paar jaar geleden het contract Zimmermann- S.E.C. als bestuurslid tekenden, dan moeten zij abuis zijn, want het bestaat niet. Het gemeentebestuur staat geheel bui ten de kwestie S.E.C.-Zimmermann, want slechts de verhouding S.E.C.-Ber- gers is van belang bij het opmaken van een contract tussen de gemeente en S.E.C. en de gemeente en de heer Ber gers, maar de heer Uiterwijk is van mening, dat het wel gewenst geweest zou zijn als de gemeente even con tact met de heer Zimmermann opge nomen had voordat het contract S.E.C.- Bergers vervangen werd door de con tracten gemeente-S.E.C. en Bergers-Ge meente, daar bij B. en W. toch heel Een poosje geleden haalde ik mij het ongenoegen op de hals van meerdere dorpsgenoten toen ik beweerde „Snel verkeer op zichzelf is niet zo gevaar lijk als het voor een leek lijkt, maar een groot aantal Nederlanders, en uiter aard ook buitenlanders, deugt men taal niet voor het snelverkeer." Een paar van hen meenden dit als een onvriendelijkheid ten opzichte van het Nederlandse volk te moeten uitleggen en het kostte mij moeite hen van hun dwaling te laten terugkeren. Van heel nabij weet ik, dat veel keu rige mensen, die zich nooit aan iets te buiten gaan en de vriendelijkheid zelve zijn, tot niets ontziende onuit staanbare vlegels worden wanneer zij het stuur van een auto in handen hebben. Alle hoflijkheid is hen dan vreemd. Ze eisen en nemen voorrang, ook als het niet gaat, schelden luidkeels uit hun portierraam tegen een ieder die zich anders gedraagt dan zij willen en wan neer zij onvermijdelijk hier of daar brokken maken is het steevast de schuld van „die suffert", ook al heeft de rech ter later een heel ander oordeel. De rechter is trouwens volgens dit soort lieden ook maar iemand, die er met zijn pet naar gooit, met niet het minste benul van het verkeer en hen alleen maar als de schuldige aanwees, om dat zij zo „flink" hadden verteld hoe zij over zijn opvattingen dachten. Het ware te hopen, dat de wetenschaps mensen nog eens een bruikbare onder scheidingsnorm vonden, om te hante ren bij het toekennen van een rijbe wijs, zodat we deze mensen kunnen onderkennen. We zouden deze lieden, die overigens van zichzelf vinden dat ze „goede" rijders zijn, b.v. alleen ver gunning kunnen geven om in een knal gele auto te rijden. We weten dan wanneer we dubbel op onze hoede moeten zijn. H. OEKMAN. goed bekend was, dat de heer Zimmer mann als voorzitter van S.E.C. veel meer voor de vereniging gedaan heeft dan voorzitters in het algemeen kunnen doen. Er is dus nog altijd een kwestie S.E.C.- Zimmermann, die om een oplossing vraagt en rustige besprekingen zullen die oplossing wel kunnen brengen. ZWARTE LIJST Een bewoner van Soest, die op de zwar te lijst staat, werd in een café aange troffen. Hij werd bekeurd en ook de caféhouder kreeg een procesverbaal. MOTOR-SUCCESSEN. Onze plaatsgenoot Mobi Vierdag nam zondag j.1. deel aan terrein wedstrijden te Gent in België. In deze wedstrijd voor 250 c.c.-motoren, welke meetelt voor het wereld-kam pioenschap, wist hij zich uit een veld van 32 renners, als 5e te plaatsen, terwijl zijn zoon, R. Vierdag, als 11e eindigde. UITBREIDINGSPLAN. De burgemeester der gemeente Soest geit op artikel 37, lid 4, der woningwet brengt ter algemene kennis, dat de hieronder vermelde, door de raad dier gemeente in zijn vergadering van 22 maart 1957 vastgestelde uitbreidings plannen door gedeputeerde staten zijn goedgekeurd en wel bij besluit van 29 juli 1957 a. een partieel uitbreidingsplan rege lende de bestemming van het aan de Koninginnelaan en Eikenhorstweg ge legen perceel, kadatraal bekend als sectie H, nr. 7621 b. een wijziging van de bebouwings voorschriften behorende bij de uitbrei dingsplannen Rijksweg, Lazarusberg en Amersfoortsestraat c. een uitbreidingplan, regelende de be stemming in onderdelen van gronden gelegen nabij het station Soestduinen en wel bij besluit van 5 augustus 1957 gedeeltelijk d. een uitbreidingsplan regelende de be stemming van de kadastrale percelen sectie E, nrs. 2332, 2412, 2413 (ged.) en 2482, gelegen aan de Amersfoortsestraat (uitbreiding van Cenakel en dienstge bouw Genie). De uitbreidingsplannen zijn ter gemeen tesecretarie voor een ieder ter inzage gelegd. Soest, 20 augustus 1957.

Soester Courant | 1957 | | pagina 1