WANKELENDE VOORSPOED. SOEST. Soest voor 30 jaar. IN DE HOEK. VRIJDAG 23 AUGUSTUS 1957. 35e JAARGANG No. 63. SOESTER OURANT Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2.10 - per post 2.25 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT 35, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 BESTEDINGSBEPERKING EEN MISREKENING! Bij de aankondiging van de bestedings beperking heeft de regering zich uit gesloofd om aan te tonen, dat de „aan passing" niet is bedoeld om de gun stige conjunctuur te matigen of om zelfs de welvaart van de burgers eni ge schade toe te brengen. Alleen moe ten welvaart en conjunctuur worden aangepast aan de werkelijkheid. Wij lieten het, populair gezegd, breder hangen dan wij het hadden. Een deel van de welvaart werd en wordt op krediet genoten en dit nu is op lange termijn onmogelijk. Moet men een dergelijke argumentatie als juist aanvaarden, een daarbij op komende vraag is of door de economi sche operaties, die het kredietgezwel uit de conjunctuur moest nemen, deze laatste niet zodanig wordt aangetast dat zij gaat verschrompelen en in het tegendeel verkeert. Roepen wij met al die correcties geen crisis, sociale on rust en werkloosheid op Deze vraag zullen velen zich stellen. Men behoeft geen vakman te zijn in economische aangelegenheden om te zien, dat de voorspoedige ontwikkeling, die men gunstige conjunctuur noemt, een internationaal verschijnsel is, dat ten dele ontstaat door nog onverklaar de reacties van het publiek. Wanneer wending Een kleine staat als Nederland kan die conjunctuur niet wenden of keren. Duurt de voorspoed van handel en in dustrie in de wereld voort terwijl Ne derland als éénling overgaat tot beste dingsbeperking, dan kan de mate van welvaartstoeneming binnen onze gren zen worden afgeremd, verdwijnen zal zij zeker niet. In zoverre had de rege ring- gelijk met haar stelling. De toe stand wordt echter heel anders als grote naties wijzigingen irt haar wel vaartspatroon aanbrengen en nog scher per wordt de veranderde richting van de conjuncturele lijn indien een aan tal grote landen tegelijkertijd de be stedingskoe een melkverbod opleggen. Deze toestand is op het ogenblik aan wezig. Zij kan een scherpe verandering teweeg brengen in de resultaten, ja zelfs tot een wereldcrisis aanleiding geven en zeker tot een stokken van de gunstige conjuncturele ontwikkeling, zoals wij ook in 1952 gekend hebben. De maatregelen in Frankrijk zijn ons allen bekend. Daar is men overgegaan tot gedeeltelijke devaluatie, tot beper king van de invoer en stimulering van de export door premies. Het zijn ver gaande maatregelen, die op alle landen waarmee Frankrijk handel drijft een nadelige invloed moeten uitoefenen, dus ook op Nederland. De kat in nood. Nu moge Marianne in nood rare spron gen maken, men zal ras tot de conclu sie komen, dat alle regeringen plotse ling overgaan tot een aantal maatrege len, die de inflatie moeten tegengaan. In Amerika, Engeland en alle andere westerse landen, inclusief het voor spoedige Duitsland, is het disconto ver hoogd en zijn credietbeperkende maat regelen genomen, evenals bij ons. Het terstond na de oorlog zo sterk staan de Zweden is evenmin achtergebleven cn zelfs Zwitserland zingt met flinke stem mee in dit anti-inflatiekoor. Te gelijk met onze regering worden plot seling alle ministers van financiën krenterig met staatsuitgaven. Door het wellicht onafhankelijk optreden, doch in feite collectief reageren op de voort gaande muntontwaarding is de reac tie sterker dan men zou verwachten. Een dodelijk gevaar. Algemeen heeft men ervaren dat ren teverhoging op winstverwachting op de duur weinig invloed uitoefent. De in vesteringen kunnen er aarzelend door worden uitgevoerd, maar het inves- teringsproces gaat door. Vandaar dat minister Hofstra ook nog de vennoot schapsbelasting verhoogde om de in vesteringen daadwerkelijk aan te tas ten. Toch heeft de rentestand tijdelijk ge deeltelijk invloed op de bedrijfspoli- tiek, zoals gebleken is, met name op de voorraadvorming. Verwacht men een gunstige economische ontwikkeling met stijgende prijzen, dan gaan koop lieden en industriëlen over tot voor raadvorming. Deze steunt de grondstof- fenmarkten en brengt werk aan de winkel voor de vrachtvaart. Het is op merkelijk hoezeer de scheepvaart in de gehele wereld de laatste weken zijn gedaald tot op een derde deel van die aan het begin van het jaar. De prij zen op de goederenmarkten bewegen zich op een aarzelend niveau met voor vele grondstoffen een dalende tendens. Nu mag men dit in het kader van de inflatie-bestrijding een gunstig teken noemen, voor de gunstige conjunctuur betekenen deze bewegingen een dode lijk gevaar. Wordt het vertrouwen in de prijsstabiliteit ernstig geschaad, dan kan dit als een sneeuwbal werken en een golf van zakenpessimisme veroorza ken, die tot een depressie kan leiden. Werkeloosheidsspook dreigt. Wij kunnen nog op enkele andere in ternationale verschijnselen wijzen. In Amerika en enkele andere landen zal dit jaar de nieuwbouw van huizen blijven beneden het niveau van de laatste jaren. De verkopen van nieuwe automobielen blijven in de meeste westelijke landen ver onder de ver wachtingen, hetgeen vroeger al eens een teruggaande conjunctuur heeft aan gekondigd. In de jonge emigratielanden is in ver schillende sectoren een sterke vermin dering van werkgelegenheid geconsta teerd. Voor Canada was dit reeds aan leiding om het aantal toe te laten immigranten te beperken. In Australië heerst een tamelijk lauwe economische stemming omdat drastische krediet beperkingen de expansie remmen. Indien de emigratie, met name in Ne derland, wordt geremd, zal men hier spoedig met werkloosheidszorgen rond- n andelen. Onmogelijke opdracht. Temidden van al deze aarzeling heb ben verschillende europese regeringen nog plannen tot invoerbeperking met gelijktijdige voornemens tot export vergroting. Wanneer alle westelijke landen hiertoe gelijktijdig besluiten, moeten deze voornemens mislukken, want wanneer overal de grenzen dicht gaan, kan men over de gehele linie on mogelijk de uitvoer vergroten. Zelfs de Euromarkt, die voor de deur staat, zal in de aanvang in verschillende landen de handel schade toebrengen, vooral in Nederland, dat zich altijd op een open wereldhandel heeft georiën teerd. Men moet bij dit alles de vraag stel len of de westelijke regeringen niet al te veel beperkingen leggen op de economische aktiviteit. Zij treffen stuk voor stuk incidentele maatregelen, die niet storend doch slechts corrigerend wer ken, zo heet het. Zij werpen een voor een golfbrekers voor de gunstige conjunctuursstroom, maar bouwen te zamen een dam, die de gunst der tijden vernietigt. Wordt het niet hoog tijd, dat de econo mische moeilijkheden, hoofdzakelijk van monetaire aard, eens in een westelijke conferentie van alle belanghebbende landen aan een onderzoek worden on derworpen, voordat men tot zijn schrik ontdekt, dat men met alle partiële cor recties de bloeiende welvaartsboom alle licht en lucht heeft ontnomen Deze ontdekking zou ook de nederlandse regering met haar uitgerekende beste dingsbeperking wel eens voor een mis rekening kunnen plaatsen. SPOORBOMEN GERAAKT. Het is niet bekend welke auto het deed, maar één van de spoorbomen aan de Van Weedestraat werd verbogen. DUO-ENGEL GEWOND. Mejuffrouw I. van H. uit Hilversum zat achter op de brommer van W. F. T. uit Baarn, kreeg de bumper van een auto tegen haar linker been en liep ont vellingen op toen de personenauto van J. N. C. uit Soest vanaf de Koninginne- laan de hoofdweg wilde oprijden en de bromfiets te laat opmerkte. 30 AUGUSTUS FOKVEE-KEURING. Op vrijdag 30 augustus vindt een grote fokveekeuring plaats op het terrein naast het B.D.C.-veld aan de Ferd. Huycklaan. Deze fokveedag gaat uit van de rundveefok- en controlevereni ging „Soest", in samenwerking met het landbouwcomité van onze gemeente. De organisatie is in handen van een comité, waarvan de heer P. H. Segers voorzitter is. Het vee moet om negen uur aanwezig zijn en de keuring begint om 9.30 uur. De jury bestaat uit de heren H. Brou wer (Hoogland), J. v. d. Goot (Utrecht), H. Snoek (Abcoude), J. v. d. Fliert (Woudenberg), H. H. Paradijs (Utrecht) en J. van Eek (Vleuten). Arbiter is de veeteeltconsulent voor Utrecht, ir W. van Oyen, terwijl als ringmeester de controleur van de fokvereniging Soest, de heer Maatman, optreedt. Het is de eerste maal dat deze fokver eniging een dergelijke fokveekeuring organiseert en het ligt in de bedoeling iedere vijf jaar zo'n dag te houden. De keuring wordt mogelijk gemaakt door belangrijke subsidies van de ge meente Soest, de Coöperatieve Boeren leenbank, de Coöperatieve Landbouw- vereniging, C.M.C., K.I. van Eemland en de melkfabrieken te Hilversum en Amersfoort. Er zijn 85 inschrijvingen binnengeko men, die in diverse rubrieken zijn on dergebracht kalveren, pinken, drach tige vaarzen, melkgevende vaarzen, schotten, droogstaande koeien, koeien van 5 jaar en ouder, 5 kalveren van 1 eigenaar, 3 pinken van 1 eigenaar, 3 koeien van een eigenaar en groe pen afstammelingen van dezelfde K.I.- stier. De rundveefok- en controlevereniging Soest werd opgericht in 1914. Tot de oprichters behoorden de heren W. Wan tenaar, K. Lam en P. van Wegen De voorzitter van het organisatiecomité voor deze fokveedag, de heer P. H. Segers, is gedurende 11 jaar voorzitter van de vereniging geweest. Thans is de heer P. G. Wantenaar voorzitter. De controleur, de heer J. Maatman, is bijna vanaf de oprichting aan de vereniging verbonden geweest. De vereniging begon met 30 leden. In de oorlog daalde dit aantal tot 16 en in 1945 steeg het tot 50. Bij het gebruik van de K.I.-stieren werd het lidmaat schap van een fok- en controlever eniging verplicht gesteld. Het aantal kwam op 100. Dll-L, vüïï de Soes- ter landbouwers. 95 °/o van de leden maakt gebruik van de stieren van de K.I.-vereniging Eemland, die de ge meenten Soest, Baarn, Eemnes en Bun schoten omvat. Door het gebruik ma ken van deze K.I.-stieren sinds 1949 is de veestapel sterk verbeterd. In 1949 bedroeg het gemiddelde vet gehalte van de melk 3.30 met een ge middelde opbrengst van 3000 liter per koe. Thans is het gemiddelde vetgehalte 3.65 met een gemiddelde opbrengst van 4200 liter per koe. BROMFIETSRIT. De aktieve Soester Bromfietsclub heeft opnieuw een rit met start en finish bij hotel „Bos en Duin" georganiseerd. Er waren 37 deelnemers en er werd 26 km. gereden. De verstkomende deelne mer was de heer van Ede uit Scherpen- zeel en M. van Brenneveld uit Baarn behaalde de meeste strafpunten (372). Na afloop werden de prijzen uitgereikt door de voorzitter H. Smit. Uitslag1. Mevr. G. v. d. Broek (5). 2. E. v. d. Broek (6). 3. D. v. d. Broek (9). 4. J. Oosterbeek (14). 5. W. Grift (15). 6. Mevr. E. Grift (23). 7. T. van Slooten (58). 8. J. Floor (58). 9. D. van Barlingen, Amersfoort (60). 10. R. Wehmann (60). S.E.C.-PROGRAMMA. S.E.C.-Baarn te 2.30 uur. S.E.C. 3-K.V.V.A. 2 te 12 uur. K.V.V.A. 3-S.E.C. 4 te 12 uur. S.E.C. 2-Victoria 2 te 12 uur. GEVAARLIJKE HOND. Mevrouw B. de B. van de Stadhouders- laan werd zonder oorzaak in het linker been gebeten door de hond van W. C. J. v. d. S. uit Baarn. Het kwam zo lelijk aan, dat mevr. De B. met een taxi naar het ziekenhuis te Baarn gebracht moest worden. Tegen v. d. S. is proces verbaal opgemaakt. PRIJSUITREIKING CENTRAAL. De jubilerende biljartvereniging „Cen traal" organiseerde nederlaagwedstrij den, waaraan door 18 verenigingen uit de omtrek deelgenomen werd. Dinsdagavond werden in café „Cen traal" door de voorzitter van de ver eniging, de heer R. v. d. Linden, de prij zen uitgereikt. Daarvóór verwelkomde de heer v. d. Linden de aanwezigen en hij dankte voor de grote opkomst bij de wedstrijden, waarop met genoegen kon terug gezien worden. De Roemer uit Hilversum kreeg als eerste prijs een beker. Zij hadden met 12-4 van Centraal gewonnen (31.54 winst). Ook de tweede, derde en vier de prijs, bestemd voor Onder Ons uit Hilversum, Leusderkwartier uit Amers foort en D.O.S. uit Soest, bestond uit een beker. 5. De Doelen, Hilversum 6. Vrienden schaar, Amersfoort7. V.V.V., Amers foort 8. Maartenshof, Hollandse Ra ding 9. De Nieuwe Viersprong, Soest 10. De Vaart, Hilversum11. Soester- kwartier, Amersfoort12. De Vergul de Wagen, Amersfoort13. Zonneheu- vel, Soest14. Gijsbrecht van Amstel, Hilversum15. Recht Vooruit, Hilver sum 16. O.D.L., Baarn17. De Vier sprong, Hilversum 18. 't Gooi, Hilver sum. De Leeuw van De Roemer kreeg een prijs omdat hij de hoogste serie (22) maakte in verhouding tot zijn moyenne (1,1). Hij speelde uitstekend, want zijn moyenne bij de wedstrijd was 4,25. Van de Broek van Maartenshof kreeg een prijs voor de grootste overwinning en B. Versteeg van Gijsbrecht van Am- stel voor de grootste nederlaag, gele den tegen A. Verkerk van Centraal. A. Beitler van V.V.V. maakte de hoog ste serie van acquit (moyenne 2,2) en Laarhoven van De Viersprong, Hilver sum de hoogste slotserie (12) bij een moyenne van 1.09. Er zijn 146 partijen gespeeld. Centraal behaalde 127 punten en de tegenstan ders gezamelijk 165. Er zijn 26746 ca ramboles gemaakt in 9292 beurten. Het algemeen gemilddelde was 2.87. In zijn slotwoord wekte de voorzitter de aanwezigen op tot het bezoeken van de receptie op woensdag 28 augustus, die ter gelegenheid van het 15-jarig bestaan in café Centraal gehouden wordt. Voor de verkiezing van de gemeente raad van Soest, dertig jaar geleden, kwamen 11 lijsten uit en de A.R. Kiesvereniging „Nederland en Oranje" liet een namaak stembiljet verspreiden door middel van de Soester Courant, waarop precies stond hoe men het doen rnoest„Gij moogt maar één blokje rood maken en niets erbij schrijven, want anders is Uw biljet ongeldig". Natuurlijk werd erbij verteld dat het 't beste was nummer 1 van lijst 2, de heer A. Endendijk, te kiezen. Ook de andere lijsten waren op het biljet afgedrukt en daaruit bleek, dat de aanvoerders van deze lijsten waren Mr J. H. van Doorne, G. J. Grootewal, S. F. Besselsen, W. F. H. Busch, P. C. W. Foeken, W. van Eek, mevr. L. H. Droste-Wilmans, R. L. v. d. Berg, J. J. A. de Koning en H. van Klooster. Nummer 3 van lijst 6 was mevr. S. G. Landweer-de Visser, die thans nog voor de prot.chr. fractie in de raad zitting heeft. Tante Freddy was dertig jaar ge leden populair bij de kinderen en zij schreven haar brieven, die in het kin derhoekje behandeld en beantwoord werden. Polly schreef, en Rozeknopje, Korenbloem, Bruidsroosje, Lucky en Pammie, maar ook een jongeling met geschiedkundige inslag, want die broe keman noemde zich Xerxes. Ook in Soest vond de legendarische gebeurtenis plaats, die een ring na vele jaren terugbrengt. Meneer D. van H. uit de Veenhuizerstraat, nu Koninginne- laan, had in 1912 zijn ring met spitten in zijn tuin verloren en in 1927 bracht D. van H. jr. het gouden voorwerp met spitten weer naar boven. Jongetje X toonde zich een Spar taans mannetje. Hij kwam op zijn fiets de Emmalaan afstuiven en vloog met geweld tegen een personenauto, be stuurd door mevr. L. Hij kreeg een flink gat in zijn hoofd en zijn kleren werden danig toegetakeld. Voordat ie mand hulp kon bieden zat hij alweer op zijn fiets en was verdwenen. Mevrouw Loten Van Doelen Grothe- Van Weede gaf een stuk grond bij Nieu- werhoek voor het bouwen van een kerk. Deze schenking werd bijzonder op prijs gesteld, maar toch werd overwogen, door ruiling van de grond, een plaats te krijgen, die meer in het centrum lag, want dertig jaar geleden was Soest in de omgeving van Nieuwerhoek nog maar schaars bevolkt. Koninginnedag 1927 viel natuurlijk op 31 augustus en opnieuw zou deze dag feestelijk gevierd worden. Er werd een comité gevormd bestaande uit de burgemeester, mr G. Deketh, J. S. van Duren Sr., J. C. C. Phaff, mevr. J. J. C. v. d. Kooy, mevr. A. J. Budding, mej. M. J. E. Orth, L. den Bliek, J. G. A. Batenburg, J. v. d. Flier en D. Dijkstra. „Luitenant-vlieger Koppen uit Soes- Door een woordvoerder van de heren doktoren werd enige tijd geleden gezegd, dat de verhouding dokter-patient er niet beter op geworden is. Dat is heel voorzichtig gezegd, want we kunnen rustig zeggen, dat de verhouding slechter is geworden en ieder, die zich de moeite van het luis teren geeft, wist dit allang. De oorzaken Ik kijk wel uit me daar aan te wagen, al geloof ik ook wel, dat deze materialistische tijd er debet aan is. Als uitvloeisel hiervan komen mis schien uit Leiden afgestudeerde artsen, die beter naar de handelshogeschool hadden kunnen gaan. Natuurlijk ben ik helemaal uit de tijd met mijn opvat ting, maar naar mijn gevoel moet „dokter zijn" altijd nog iets met „roe ping te maken hebben. De tijd dat de mensen over hun moeilijkheden, ook van andere aard dan lichamelijke, met hun dokter spraken, ligt achter ons. Gelukkig is dit soort doktoren nog niet helemaal uitgestorven, maar zij gaan, helaas, tot de uitzonderingen behoren. In deze tijd van perfectie en specialisatie gaat men de dokter, ook al zal dit de doktoren die nog iets van „roeping" in zich voelen tegen de borst stuiten, steeds meer als een geneesma- chine zien. Dit doet aan de kunde als geneesheer natuurlijk niets af, integendeel geloof ik dat die veel groter is dan vroeger, maar „binding" is er niet meer zo. Ik weet trouwens niet of de doktoren daar zelf nog prijs op stellen. Wan neer u het mij eerlijk vraagt, geloof ik het niet. Mocht ik hiermee de plank misslaan, dan kunnen alleen de dok toren zelf weer zorgen dat de verhou dingen, die hun, gezien de uitlatingen van hun woordvoerder, aan het hart gaan, weer „vóóroorlogs" worden. H. OEKMAN. terberg, zal 1 oktober a.s. van Schip hol vertrekken met een driemotorig Fokker-vliegtuig voor zijn tocht Am- sterdam-Batavia. Volgens de „Avond post" zal de filmman Willy Mullens luitenant Koppen vergezellen en deze tocht op de film vastleggen. Er zal te vens gelegenheid zijn post met dit vlieg tuig mee te geven. De tocht zal 20 dagen duren". Ook dit stond 30 jaar geleden in de courant. Dat dichten van 30 jaar geleden was niet veel zaaks, maar het volgende is wel helemaal brandhout, als u het mij vraagt Niet de pest heeft de meeste verwoesting gemaakt, niet het vuur, niet de brullende stromen, niet de hagel, de bliksem, de lava, d' orkaan, dat was alles te boven te komen. Maar de macht, die 't meeste verkwijnde en verstierf, en waar 't krachtigste volk door lijdde en bedierf, dat was de zoete en wulpse weelde, die met fluwelen hand hen streelde. De sterkste Simson wordt een kind, als hij die Delila bemint. Wartaal, want als je die lieve Delila met die fluwelen hand tegenkomt, dan loopt niemand weg als ze begint te strelen. Alleen de dicher wel natuur lijk; dat was een flinke vent. Een paar weken geleden was hier bloemencorso. Dat was op een zater dag, maar de maandag daarop hingen de spandoeken nog. Dertig jaar ge leden was er ook een kinderfeest en een paar dagen later stond in de Soes ter Courant dat het wel tijd werd het grote spandoek met de aankondiging van het kinderfeest weg te halen. Ook in Soest herhaalt de geschiedenis zich dus. Een kleine jongen had zo'n klein voetje, dat hij op de Burgemeester Grothestraat tussen de spijlen van een putrooster klem raakte. Hij schreeuwde moord en brand, maar tientallen men sen moesten ervaren, dat dat kleine been wel de heenweg gevonden had maar niet terug kon. En het jochie maar brullen. Er moest een smid aan te pas komen om het been en daarmee de jongen te bevrijden. G. J. van Vliet bood varkens „in alle soorten" te koop aan en G. de Bree bezorgde panklare hanen voor drie kwartjes thuis. Op 29 juli werd Wilhelmus Gerardus Bartholomeus geboren en de advertentie waarin dit werd aangekondigd stond onder de aankondiging dat er een an der kereltje geboren was, die dood gewoon Jan heette.

Soester Courant | 1957 | | pagina 1