DE BEZUINIGING. 31 AUGUSTUS. SOEST. HOELANG RIJDEN WE NOG OP AARDOLIE IN DE HOEK. VRIJDAG 30 AUGUSTUS 1957. 35e JAARGANG No. 65. SOESTER OURANT Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2.10 - per post 2.25 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT 35, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 De bestedingsbeperking is aan de gang en er lekt iets over uit, waarop men bezuinigen zal. Wij wisten al, dat het wegennet niet zal worden uitgebreid, dat verkeersvoorzieningen zullen achter wege blijven, wij kennen de moeilijk heden met de IJ-tunnel. Thans hebben wij vernomen uit de nota, die minister Suurhoff bij de Tweede Kamer heeft ingediend en waarvan de hoofdzakelijke inhoud in de couranten is verschenen, dat het hakmes wordt gezet in de uit gaven voor sociale doeleinden. De mi nister is er waarschijnlijk met tegenzin toe overgegaan, want wat is smarte lijker dan op sociale uitgaven te moe ten beknibbelen, wanneer men zich de sociale opbouw als levensdoel heeft ge steld Bezien wij echter achtereenvolgens de verschillende punten van het bezuini gingsprogram van het departement van sociale zaken en volksgezondheid. De minister is blijkbaar onder de in druk geweest van de teruggang der tuberculose. Drie van de bezuinigings voorstellen raken de tuberculose-bestrij- ding. De bewindsman wil de aanschaf fing der röntgen-apparatuur voor de afweer van die kwaal beperken, hij wil het subsidie aan de centrale ver eniging en van de plaatselijke vereni gingen voor tuberculose-bestrijding doen teruglopen. Houden wij er rekening mee, dat ons volk inderdaad minder dan vroeger door de tuberculose wordt be dreigd, hetgeen ook met de geslachts ziekte het geval schijnt, welker bestrij ding ook lager wordt gesubsidieerd, dan moeten wij daartegenover vaststel len, dat dergelijke ziekten toch blijven vreten aan de basis van onze volksge zondheid en dat verslapping van de af weer het gunstige resultaat dat wij be reikten weer kan verloren doen gaan. Bedenkelijker is nog te achten, dat de minister het aantal wijkverpleegsters wil laten verminderen. De wijkverpleeg ster is een der nuttigste en zegenrijkste figuren in de lande. Wat zij weet op te bouwen is met geen pen te beschrij ven. Zij brengt orde en rust in de volksgezinnen, zij geneest en zij troost, zij steunt de kinderrijke families van werkende mensen, die een moeilijk lot hebben en die, wanneer er zieken in huis zijn, extra worden bezwaard. Ook de afschaffing van een geneesheer in volledige dienst voor de kinderhy- giëne is een betreureenswaardige ach teruitgang. De gezondheid van het kind betekent de gezondheid van het volk. Door goede kinderverzorging kan men latere kwalen voorkomen en werkt men preventief ten bate van de algemene volksgezondheid. Maar het kind schijnt de dupe van de bezuinigingsnota, waar over wij schrijven. De verpleging van astmatische kinderen wordt besnoeid. Het is verbazingwekkend, dat de rege ring, op het ogenblik waarin zij de kin derverlamming in grote stijl gaat be strijden, op dit gebied een bezuiniging zoekt, door besnoeiing van de appara tuur, die in dienst staat van het bekam pen der kwaal. En het is rechtuit an tipathiek, dat men de bezuiniging ver halen wil op het verplegend personeel. Onze verpleegsters en verplegers hebben een hard, doodvermoeiend en opoffe rend beroep en zij worden slecht betaald. Hoeveel verwachting wordt in deze nota met één pennestreek vernietigd. Ook het instituut der schoolartsen is het slachtoffer van deze bestedings- d' Een en dertigste augustus Waait van toren en gebouw Niet meer, als in vroeger dagen, Het oranje, rood, wit, blauw, d' Een en dertigste augustus Wordt geen feestlied meer gehoord, Maar toch leeft in Neerlands harten De herinnering steeds voort Aan een vrouw van grote gaven, Eén met ons in lief en leed, Aan een vrouw, wier werk en daden Niemand onzer ooit vergeet, d' Een en dertigste augustus Denkt ons Nederlands gezin Dankbaar en met beste wensen Aan zijn Moeder Koningin. CLINGE DOORENBOS. beperking. Wederom het kind dat ge troffen wordt. En een nuttige, een on ontbeerlijke instelling wordt terugge duwd. De door de minister voorgestelde maat regelen leveren een besparing op van 1,3 miljoen op een begroting van 969 miljoen. Men vraagt zich af is dit nu spijkers met koopen slaan Deze belasting beperking maakt de in druk, dat er gepulkt is aan de begro ting, ten koste van zaken van sociale betekenis. Maar een uitvezelende bezui niging is iets anders dan een drastische, principiële en systematische bezuiniging. Waarom zoekt men het in kleine on derdelen, die tezamen het resultaat net opbrengen, dat door de nood van de schatkist wordt geëist Wij vrezen dat de regering dit lepel- tjeswerk zal verrichten om daardoor te pogen ons te redden. Als op de aanstaande vergadering van de Wereldbank in september tot deva luatie besloten wordt, dan kan de rege ring er zich op beroepen, dat zij daar toe door grote mogendheden gedwon gen wordt, maar tot zolang moet de gulden kunstmatig zijn waarde hand haven. Zal dat gelukken Wij houden ons hart vast. De lezer roept uit kritiek op bezuini gingen, dat is allemaal goed en wel. Maar de beste stuurlui staan aan wal, wijs nu eens één object aan, waardoor een radicale bezuiniging wordt bereikt Wij komen tot een oud thema terug. Het is ieder bekend, dat de enorme kosten voor de defensie de voornaamste oorzaak zijn van onze financiële misère. Is het nodig dat wij ons stelselmatig verarmen voor een hersenschim Engeland wil zijn troepen terugtrekken, Frankrijk moet zijn militaire macht in Europa verminderen, in Duitsland wenst een groot deel van de bevolking een militaire neutraliteit. Moeten wij ons dan weerloos overleveren aan de gevaar- liike, immer dreigende Sowjet-Unie Dat niet, maar een moderne oorlog, als hij - wat God verhoede - ontstond, wordt met vliegtuigen en technische wapenen uitgevochten, de waarde van de legers is verkleind. Het mag niet zó zijn, dat de nederlandse mankracht voor de belangen van vreemde mogend heden verbloedt, terwijl die vreemde mogendheden ons onze onafhankelijk heid niet kunnen verzekeren. Kan onze bijdrage voor de bondgenootschappelij ke zaak niet wat bescheidener Hoe het zij, wat er tot dusver uitgelekt is over de bestedingsbeperking is onbevredigend. B.B.-OEFENINGEN. Opnieuw hebben enige blokploegen van de B.B. een oefening gehouden. Dit maal werkten de blokploegen 24, 25 en 26 in combinatie onder leiding van het plaatsvervangend blokhoofd, de heer Driessen, en de blokhoofden de heren Hendriksen en Muller. Van blokploeg 25 en 26 waren tevens de plaatsver vangende blokoofden de heren Kene- mans en Gijzen, aanwezig. De instruc teur, de heer P. de Bos woonde de oefe ningen bij. Door een neerstortend vliegtuig ont stonden twee branden, die door de blus- ploeg met hun primitieve handspuiten, die bij het materieel van de blokwagen horen, op verrassend snelle wijze ge blust werden. Op een eerste etage was een gaslei ding lek geraakt, waardoor een schijn dode en een bewusteloze de hulp van de E.H.B.O. nodig hadden, evenals de twee gewonden uit het vliegtuig, waar van er één een wervelfractuur had. De gewonden werden langs twee ladders naar de begane grond getransporteerd. In de nabeschouwing prees de heer J. van Leeuwen het voortreffelijk werk van de E.H.B.O.-sters en E.H.B.O.-ers, terwijl over de gehele linie een aan merkelijke verbetering te zien was. Het tempo van blussen en hulpverle ning lag veel hoger en aan alles is te merken geweest, dat de oefening zeer serieus opgevat was. Het blokhoofd, de heer Hendriksen, werd gecomplimen teerd omdat slechts twee leden van zijn ploeg ontbraken COLONNE RODE KRUIS. Er bestaat in Soest een colonne van het Ned. Rode Kruis. Zoals u elders in dit blad kunt lezen, beginnen in september de oefenavonden weer. Van groot belang is het, dat er in deze plaats een groep voor jonge mannen en vrouwen bestaat, die zich er in be kwamen (in verband) vakkundig te kunnen optreden wanneer dat nood zakelijk is. En dat is noodzakelijk bij gebeurte nissen, die hulpverlening in het groot eisen. Een vliegtuigongeval of een trein- Nederland behoort wat de winning van aardolie betreft tot de „rijke" landen van Europa. Zo nodig kan 20-25 van de binnenlandse behoefte uit de neder landse olievelden worden gedekt, ter- v.ijl dit cijfer voor de rest van Europa slechts gemiddeld 8 °/o bedraagt. Doch de hoeveelheden olie en benzine, die in ons land jaarlijks voor het in bedrijf houden van het autopark nodig zijn, vormen slechts een zeer klein aandeel in het wereld-verbruik per jaar, dat nog steeds toeneemt en - de sowjet- staten buiten beschouwing gelaten - in 1955 bijna 700 miljoen ton bedroeg. Men verwacht echter, dat de vraag naar aardolie-producten de komende jaren snel zal stijgen en dat er in 1975 be hoefte zal bestaan aan 1600 miljoen ton. Eens echter zal onherroepelijk de dag komen, dat de aardoliebronnen zijn uit geput en men voor de vraag komt te staan, hoe nu de behoefte aan energie en transport kan worden gedekt. Slechts voor 70 jaar. In 1932 werd bij Winterswijk de aan wezigheid van aardolie in de aardbo dem aangetoond en sinds het einde van de oorlog wordt bij Schoonebeek in Drente dagelijks een belangrijke hoe veelheid van dit kostbare mineraal aan de oppervlakte gebracht. Ook op andere plaatsen in ons land heeft men nieu we vindplaatsen ontdekt en hoewel de produktie hiervan nog betrekkelijk ge ring is, vormt de totaal-produktie uit eigen bodem toch een belangrijke bij drage in de binnenlandse behoefte. Maar, naar men aanneemt - over een jaar of zeventig - zullen de olievelden bij Schoonebeek zijn opgedroogd en ook in de rest van de wereld zal men dan heel wat minder kwistig met de aard- el ie moeten zijn dan thans het ge val is. Hoe groot zijn de reserves Wanneer men het uitsluitend zou moe ten hebben van de reserves, die momen teel aantoonbaar zijn, zag het er niet al te rooskleurig uit. Aantoonbaar is n.1. een totaalvoorraad van ca. 25.000 miljoen ton, weliswaar een hele plas, doch - de steeds toenemende vraag naar aardolieproducten meegerekend - slechts toereikend tot 1975. Er zijn echter ook nog verschillende oliegebieden, welke nog niet in exploi tatie zijn gebracht en wanneer men ae schattingen van de geologen beziet met betrekking tot de totale olie-reser ves, dan blijkt daaruit dat men zich voorlopig nog niet bevreesd behoeft te maken voor een benzine- en olietekort. In 1945 raamde men de totale reser ves over de gehele wereld, met uit zondering van de Sowjetstaten, op ca. 70.000 miljoen ton. Tien jaar la ter schatte men 85.000 miljoen ton in ae bodem aanwezig en wanneer men trans nogmaals een zo nauwkeurig mo gelijke berekening opstelt komt men tot ca. 140.000 miljoen ton. Natuurlijk kan dit niet zo doorgaan. Men maakt bij deze ramingen gebruik van de meest moderne middelen en daaruit bleek dan telkens weer, dat men te laag had geschat. Hoewel de toestand er dus op het mo ment allerminst alarmerend uitziet, houdt men zich toch wel bezig met de toekomst. Stelt u zich eens voor wat het zou betekenen als er geen vervan gingsmiddelen beschikbaar zouden zijn, Niet alleen dat er dan geen autover keer meer mogelijk zou zijn, maar ook andere facetten van de sa menleving zouden volkomen ontwricht geraken. De bewapening moest op ge heel andere leest worden geschoeid, de landbouw moest in plaats van tracto ren weer tot de paarden-tractie terug keren en zo zijn er nog talloze voor beelden te noemen. Hoe dit alles zich in de toekomst zal ontwikkelen laat zich nu nog slechts raden, maar het staat wel vast, dat de kern-energie hier een belangrijke taak te vervullen krijgt. ramp een natuurramp, waarbij vele slachtoffers vallen en niet het minst de medische hulpverlening voor de bur gerbevolking ten tijde van oorlog. Als zodanig is de Rode Kruis-colonne ook ingeschakeld in de Bescherming Bevolking. De colonneleden besteden één avond (twee uur) per week om zich, onder leiding van een dokter en een verpleeg ster, op deze taak voor te bereiden. De heren in het verlenen van eerste hulp en het vervoeren van gewonden, de dames daarnaast ook nog in een voudige verpleegkunde. De colonne, die uit plm. 40 leden be staat, behoeft elk jaar aanvulling om op permanente sterkte te blijven. Wie voor dit werk mocht voelen, leze nauwkeurig de advertentie van het Rode Kruis in dit blad. K.N.Z.B.-DIPLOMA'S. De heer Heugen uit Hilversum nam voor de K.N.Z.B. de examens af in het Soester natuurbad voor de diploma's A en B van de Koninklijke Nederlandse Zwembond. Voor het diploma A slaag den de volgende meisjes en jongens E. Stroband, E. de Buizer, J, W. M. van Asch, A. Groenestein, K. van Riemsdijk, A. Kudders, G. v. d. Bunt, R. P. Ruize naars, J. Schelvis, W. J. van Hornsveld, J. P. v. d. Linden, C. J. Louman, C. v. d. Deijssel, F. van Ginkel, J. L. van Dijk, F. M, Verhoef, E. A. Heuten, S. Berg man, G. van Duinen, T. de Bos, S. Foe- ken, J. A. de Graaf, M. E. Rijk, J. A. Westerhof, G. Kaspers, J. de Goed, M. Niels, E. L. van Tol, F. Schokker, J. W. M. van Ledden. Diploma B E. Kaspers, H. C. de Rooij, M. Gallé, H. Stomp. DE POLITIE VOETBALT. Bussum, Hilversum, Utrecht en Zeist zullen op 3 september, van 12 tot 5 uur, met het gecombineerde elftal Soest- Baarn spelen in de voorronde om de beker van de Nederlandse Politie Sport bond. Ook in Rotterdam, Haarlem en Kat wijk worden wedstrijden gespeeld, die elk tweemaal een kwartier duren. De finale wordt op 10 september in Katwijk gespeeld. ZEEPOST. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentiës.s. „Highland Brigade", 3 sept. Australië via Engeland, 31 aug. en 7 sept. Braziliës.s. „Highland Brigade", 3 sept. Canada m.s. „Prins W. van Oranje", 31 aug. Canada m.s. Luksef jell", 4 sept. Canada s.s. „Nieuw Amsterdam", 7 sept. Chili via New York, 5 sept. Indonesië m.s. „Oranje", 7 sept. Ned. Antillen m.s. „Telamon", 3 sept. Nieuw Zeeland via Engeland, 31 aug. en 7 sept. Suriname m.s. „Mentor", 4 sept. Unie van Z. Afrika en Z. W. Afrika m.s. „Edinburg Castle", 31 aug. en m.s. „Winchester Castle", 7 sept. Brits-Oost-Afrika via Frankrijk, 7 sept. KEURING POLITIEHONDEN. Op de jaarlijkse keuring van politie honden, te Huis ter Heide gehouden, hebben twee leden van de vereniging „De Bewaker" met hun honden een certificaat weten te behalen. De heer M. Kok bracht het met zijn hond tot 275 punten waardoor hij in aanmerking kwam voor een certificaat, terwijl de heer P. Bajema met 269 pun ten een certificaat A kreeg toegewezen. WANDELTOCHT IN SOEST. De Nederlandsche Christelijke Wandel sportbond organiseert op 14 september in onze gemeente een wandeltocht in sa menwerking met de christelijke gym nastiekvereniging Olympia. Er worden meer dan 1000 deelnemers verwacht en men hoopt de deelname aan de Barti- meustocht te Zeist (1400) te overtref fen. Deze tocht is opengesteld voor alle verenigingen, militairen, semi-militai- ren, scholen enz. enz. In de afdeling A kunnen groepen met deelnemers bo ven de 16 jaar inschrijven. De afstand bedraagt 20 km. In afdeling B jeugd groepen en scholen met deelnemers beneden de 16 jaar. Afstand 10 km. In Vandaag had ik uw aandacht willen vragen voor de bijeenkomst die in Den Haag is gehouden en waar uit de bus kwam, dat het melkverbruik se dert de laatste nogal forse prijsver hoging met 5 achteruit liep. Ik had u willen vragen wat we nu moeten doen. Moeten we binnenpret hebben over die vermindering, moeten we het betreuren, of moeten we zeggen goed zo leiders in de zuivel, jullie zijn op de goede weg. Maak de melk ge rust nog duurder, het verbruik zal dan evenredig minder worden en er blijft nog meer grondstof over om andere zui velproducten te maken, 'die met ver lies aan het buitenland kunnen wor den verkocht. Dat de bevolking van het land van melk en boter dan nog minder (afge roomde) melk drinkt en minder boter eet, mag de pret niet drukken. Maar juist toen ik zover met m'n kladje was gekomen, werd er op mijn schrijftafel een brief gedeponeerd van een dame, die zich, zoals zij ieder jaar doet, opgaf voor collectrice voor de door het Wilhelminafonds in de vol gende week te houden collecte. Zij vraagt mij of ik op deze plaats nog eens wil uiteen zetten welk doel het Wilhelminafonds nastreeft. Nu lijkt mij dit nogal overbodig, want ik geloof niet, dat er nog één Neder lander is, die niet weet, dat het geld, dat via het Wilhelminafonds binnen komt, gebruikt wordt om Staatsvijand No. 1, de kanker, te bestrijden. Iedereen zal hier volgende week natuur lijk naar vermogen aan geven. Wanneer we dus de collectanten ont moeten, of wanneer zij bij ons aanbel len, laten we dan, in het geval we on ze gift reeds gaven of wanneer het niet gelegen komt, niet vergeten, dat de collectanten hun vrije tijd geheel be langeloos voor het mooie doel geven, wat, gek genoeg, toch nog niet ieder een schijnt te weten. Dus lui, geen snibbige afwijzingen en geen deuren- smijterij. H. OEKMAN. afdeling C individuële deelnemers van alle leeftijden met naar keuze 10 of 20 km. Het startbureau zal gevestigd zijn in hotel „De Soester Duinen". Het is ge opend vanaf 2 uur. Om half drie star ten de deelnemers aan de 20 km.-mars en om kwart voor drie de deelnemers aan de 10 km.-mars. Het inschrijfgeld bedraagt voor deelnemers onder de 16 jaar 75 cent en daarboven een gul den. Wie de tocht volbrengt ontvangt een medaille en voor de groepen zijn er groepsprijzen. Extra prijzen worden uitgereikt aan de groepen, die volgens de jury de beste indruk maken. De medische verzorging tijdens deze mars is in handen van het Rode Kruis, afdeling Soest. OPGEPAST. Het is gewenst dat de ouders de kinde ren erop wijzen, dat er in de omstreken van Soest ongure individuën rondlopen, belust op minder oorbare dingen, zo dat het geen kwaad kan de jeugd hier van op de hoogte te stellen. HEES IN DE COMPETITIE. Ook voor de voetbalvereniging Hees begint de competitie spoedig en de jon gens van de Wieksloterweg en omge ving spelen in de derde klasse C van de zaterdagmiddagcompetitie met Be- verwijkse Boys, Bunnik, D.V.S.A., Lek- vogels, R.S.V., S.V.M.-boys, Valken- heide en Wit-Rood. DUBBELE BOTSING. Op de Soesterbergsestraat reed de heer P. O. met zijn personenauto en voor hem reed een vrachtauto, die het no dig vond onverwacht te remmen. De heer O. remde ook, maar een vrachtau to, bestuurd door B. G. uit Utrecht, die achter hem reed, deed dit niet en hij botste op de personenauto, die hij tegen de eerste vrachtauto duwde, zodat de wagen voor en achter beschadigd werd. FIETS OP SLOT. De politie heeft geen zin nog langer onbeheerd staande fietsen mee te ne men naar het bureau en daarna een oogje dicht te knijpen. De fiets moet op slot staan en wie het niet nodig vindt dit te doen kan op een procesverbaal rekenen.

Soester Courant | 1957 | | pagina 1