mm VENEMA TWEEDE BLAD MOORD IN DE WILDBAAN. KLAAS DE RUITER Brandstoffenhandel. BESTEL HEDEN NOG UW BRANDSTOFFEN. SOEST KLAAS DE RUITER Brandstoffenhandel no3 floteie VOLDOENING Kapsalon W. A. BUTZELAAR Radio - Televisie RUIME VOORRAAD ENGELSE STOFFEN Voor de verkoop van uw oud papier, „CIBAS" - BUSCH ZONEN DE SCHAT VAN DE ZEEROVER DE FLAMINGOPLANT. VAN DE „SOESTER COURANT" VAN VRIJDAG 30 AUGUSTUS 1957. Ons land heeft de wilde dieren reeds lang uitgebannen en de dierenvrien den onder ons hebben zelfs de groot ste moeite om de fauna van vriende lijke beesties en logge goedzakken, die onze bossen en heidevelden nog be volken, voor uitsterven te behoeden. Zou er een massale slachting worden gehouden onder het bij ons nog le vende „wild", dan zou het ons nog resterende recreatiegebied dood en le venloos zijn, soms zelfs triest als een graf. "Wie dit beaamt zal met pijn in het hart hebben vernomen, dat men op nieuw honderd herten wil doden, die nu nog 2400 hectare bos en heide be- verven, persen, stoppage, repareren van Uw kleding. volken in de omgeving van Ede. Mag men de berichten geloven, die het vonnis over de herten - uitgesproken door de gemeente Ede - vergezelden, dan heerst daar in de buurt een „her- tenplaag" en mogen wij de schade, die een hert kan aanrichten, niet on derschatten. Een enkel exemplaar van deze edele dieren heeft zo'n 70 h.a. nodig om te leven, menen deskundigen. De beesten moeten zich ruim kunnen bewegen en voeden. Nu heeft niemand er waarschijnlijk bij stil gestaan, dat op dit ogenblik 150 edelherten hun vertier vinden in de genoemde bossen en dat zij per beest maar 16 h.a. tot hun beschikking heb ben en nochtans leven. Wat hebben ze misdaan Jawel, zegt de verantwoordelijke auto riteit, maar op kosten van de veluwse boeren. Intussen zou er geen graan korrel meer in Ede te vinden zijn en geen veld meer onbeschadigd staan als men de verhalen mocht geloven over Overal waar herten leven in ons vader land heeft men de grootste moeite om overbevolking te voorkomen. Vervoer en verplaatsing op grote afstand zou den te kostbaar worden en het zou ook geen geringe taak zijn om de beste, die groot en sterk zijn, te vangen. Hier mee is de mogelijkheid om de bees ten te doen migreren of te emigreren van de baan. Men zal zich bij dit oor deel van deskundigen moeten neer leggen. Vergoeding van de schade. Bij het afwegen van het voor en tegen der hertenlevens heeft men enkele economische gewichten op de balans gelegd, die daarna doorsloeg in de rich ting van het doodvonnis. Heeft men daarbij ook de belangen van de toeris ten in acht genomen Duizenden ste delingen komen elk jaar de Veluwe bezoeken. Zij willen wel uren in de heide zitten om enkele seconden een hert in de natuur te zien en niet in een hertenkamp. Bij enkele tochten, die onlangs in het nationale park „De Hoge Veluwe" in de vroege ochtenduren, onder leiding van een boswachter, werden gemaakt, vormde zich 's morgens om vijf uur een kilometers lange optocht van fiet sers, die allen eens een hert in de wild baan wilden zien. Men moet zich in dit verband afvragen of het verant- 1 SEPTEMBER GAAN DE WINTER- PRIJZEN IN. Kerkpad N.Z. 1 F. C. Kuijperstr. 4 Telefoon 2788. levert ook PAM-GASOLIE HUISBRANDOLIE en PETROLEUM voor haarden, kachels en cen trale verwarming. GEEFT EEN BETERE VLAM. Kerkpad N.Z. 1 F. C. Kuijperstr. 4 Telefoon 2788. de verwoesting door herten aan akkers toegebracht. Voor enkele weken had niemand er ooit over gehoord, doch in een door belang hebbenden belegde vergadering werd be sloten om tweederde van de levende her tenstand op de zuidwest Veluwe uit te roeien. Vijftig uitgezochte exemplaren mogen in de toekomst daar het weer op verhaal komende mensdom nog ver maken. In de pers heeft men een aantal ver ontschuldigingen kunnen lezen, die het doden van honderd prachtbeesten moet rechtvaardigen. De argumenten zijn on geveer de volgende. De herten voeden zich met wild weide- en struikgewas. Vinden ze niet genoeg dan „vergrijpen" de beesten zich aan de aanplant van sparren, eiken, beuken enz. (Deze scha de kan beperkt worden door de aan plant van gemengd onderhout). Voor het overige betreden de door de toerist graag geziene viervoeters van zelfsprekend de akkers, die aan de hun toegewezen bossen grenzen. Daar maakt een hert wel eens een pad door het korenveld, daar drijft een bok het door hem uitgezochte wijfje in dolle ren door ons dagelijks brood. De doodstraf. En deze misdrijven zullen nu tweederde van het hertenvolk de kop kosten. Wij kunnen de vernielzucht van de herten alleen afkopen door ze voldoende bij. te voederen, zodat ze geen honger meer hebben. En dat is te duur. Ze zouden ons de oren van het hoofd eten In de tijd dat de roofdieren onze bos sen nog onveilig maakten, zorgden deze er wel voor, dat het hertenvolk zich niet bovenmatig uitbreidde. De zwakste en oudste dieren vielen aan hun vijanden ten offer. Thans is deze taak door de mens overgenomen. Herten liefhebbers kunnen zich troosten, dat van de 150 thans levende herten de vijftig mooiste zullen overblijven. Kan men de stomme beesten niet naar een ander gebied overbrengen Vol gens deskundigen is dit niet mogelijk omdat in ons land nergens plaats is. woord is een honderdtal dieren van de fierste en edelste soort zonder meer af te maken, omdat zij voor enkele dui zenden guldens schade toebrengen Kan men door het organiseren van vroege wildtochten tegen betaling bij voorbeeld geen geld bijeenbrengen op dat de dieren kunstmatig bijgevoerd kunnen worden en daarmee minder vraatzuchtig Waar is de liefde In laatste instantie zullen de jacht- en wilddeskundigen een oordeel moeten vellen over het leven van onze bosbe- volking ongebreidelde uitbreiding van de wildstand kan door hen niet wor den getolereerd. Maar of men nu leek is of deskundi ge, bij het zien van een aantal herten, die voortdraven in vrijheid, moet men als mens nog even het contact voelen, dat zelfs moderne en ontwikkelde schepsels als wij zijn, in de verte nog heeft met de ongerepte natuur. Dan moet de liefde voor 'net natuurschoon en al wat daarbij hoort ons wel tien maal doen bedenken voordat wij het geweer richten op een tijdperk, dat wij met de herten vermoorden. Dat is het tijdvak der waardering voor al het schone dat ook het dier de mensheid heeft te bieden. Zonder dierenwereld of een die nau welijks zichtbaar is zal ons natuur schoon dor en leeg zijn. En even leeg is dan onze ziel. Moge deze gedachte een deel der honderd herten nog het 1 leven redden. „CENTRAAL" BESTAAT 15 JAAR. De biljartvereniging „Centraal" heeft woensdagavond, met een drukbezochte receptie in café „Centraal" te Soestdijk, het 15-jarig bestaan gevierd. Er waren tientallen bloemstukken en geschenken, terwijl verenigingen uit tal van plaat sen hun mondelinge en schriftelijke ge lukwensen aanboden. Als eersten verschenen de heren K. den Ouden en P. J. Bergman om voorzitter R. v. d. Linden en zijn medebestuurs leden namens de Soester Politie Sport vereniging te feliciteren met het derde lustrum. S.P.S.V. en „Centraal" zijn bu ren en als alle buren zo goed met el kaar overweg zouden kunnen, dan zou het er in de wereld heel anders uitzien. Het bestuur van S.P.S.V. hoopt en ver wacht dat het zo blijven zal. Voor „Zonneheuvel", de zustervereni ging uit de Torenstraat, kwamen voor. zitter A. Saai en secretaris D. Wasse naar. „De Doelen" uit Hilversum werd vertegenwoordigd door voorzitter J. van Dither en zijn medebetuurslid B. Geel en het Soester D.O.S. zond de he ren B. Koppen en H. Deys om de ge lukwensen aan te bieden. De weduwe van de eerste voorzitter van de ver steeds goed advies! Laren - Veldweg 1 - tel. 3025 Soest - Merel weg 10 - tel. 3258 aetfTN STEENHOFFSTRAAT 53 TEL. 2842 eniging, mevrouw W. van Breukelen- Verkerk, bood eveneens haar geluk wensen aan. De heer A. Meeuwissen, voorzitter van de Utrechtse biljartvereniging „Tol steeg" en „Sticht", de heer L. van Gar- dingen namens district 't Gooi, de heer Lamme voor de biljartvereniging „De Roemer" uit Hilversum, L. Wissink, eindredacteur van de Biljartrevue, na mens de Amersfoortse vereniging „Leus- derkwartier", de heren A. Poort en J. Boersma voor „Onder Ons" uit Amersfoort, de heren H. v. d. Sant en J. K. v. d. Veer voor „De Viersprong" uit Hilversum en van de Soester ver eniging „De Nieuwe Viersprong" ver scheen de heer C. G. Blokland. Het district Eemland werd vertegen woordigd door de heer R. Stalenhoef en de heer De Groot bood de gelukwen sen van de vereniging ,,d' Oranjeboom" aan. Hij overhandigde de voorzitter een beker. De heer v. d. Linden dankte en zei te zullen proberen deze beker als prijs te doen dienen bij een tweekamp tussen „Centraal" en ,,d' Oranjeboom". Hierna volgden „V.V.V." uit Amers foort, de heren Eisendorfer en Smit- vink van „Martenshof" uit Hollandse Rading, de heer E. G. A. Smit, namens de Soester Courant en Drukkerij Smit, de heer v. d. Heiden voor „Onder de Linden", Baarn, en namens de jongste Soester biljartvereniging K.W.S. bood de heer F. H. v. d. Berg een taart aan. Dit was een van de vele geschenken en bloemstukken, die ontvangen werden van De Schouw (Soest), K.O.T. (Hilver sum), Recht Vooruit (Hilversum), De Nieuwe Viersprong (Soest), D.O.S. (Soest), Ruimzicht (Spakenburg), De Vergulde Wagen (Amersfoort), De Vaart (Hilversum), Leusderkwartier (Amersfoort), Vriendenschaar (Amers foort), Onder Ons (Hilversum), De Doe len (Hilversum), Ons Genoegen (Hilver sum), mevr. W. van Breukelen-Verkerk, S.P.S.V., Zonneheuvel (Soest), Vier sprong (Hilversum), V.V.V. (Amersfoort), Martenshof (Hollandse Rading) en het district Eemland. Toen allen hun gelukwensen aangebo den hadden nam de voorzitter, de heer R. v. d. Linden, het woord en hij ver welkomde de velen, die hun belang stelling voor de vereniging getoond hadden. Centraal is opgericht in de oorlog, toen iedereen tijd te over had om te biljar ten, omdat het met werken niet zo'n vaart liep. Tegenwoordig moeten we allemaal hard werken en het geeft bij zondere voldoening als er eens een biljartavond op over schiet. Dat er in de afgelopen 15 jaren successen behaald zijn bewijst de gevulde prijzenkast. „Centraal" had nooit te klagen als zij iets organiseerde, want de belangstel ling was altijd groot. Ook van biljar ters, die lid wilden worden, zodat het aannemen van nieuwe leden afgeremd moest worden. Er was bijna een dames team gevormd, maar verder dan de training is het niet gekomen. Centraal is in 1942 begonnen met klei ne spelers en heeft nu grote als An- ton Verkerk. De voorzitter "dankte allen, die zich voor de vereniging verdienste lijk hadden gemaakt en in het bijzonder de heer Metzukat, vooy. de wijze waar op hij in de oorlog, met gasgenerator auto's, voor het vervoer van de spe lers zorgde. Er was een brief van de Koninklijke Nederlandse Biljartbond, waarin „Cen traal" geprezen werd als een steunpi laar van de K.N.B.B., een schrijven van de Soester gemeentepolitie, een brief van District Eemland, telegrammen van District Nijmegen en „De Onderlinge" uit Utrecht. De voorzitter van het district Eemland, de heer A. G. Spijker, zond een geluks telegram. Er kwamen brieven van „Gijsbrecht van Amstel" uit Hilversum, van „Ons Ge noegen" en de „Vaart", eveneens uit Hilversum en een telegram van de Utrechtse vereniging „Noord Brabant". Namens het district Eemland voerde de heer R. Stalenhoef het woord. Hij bevestigde de woorden van de voor zitter, waarbij gewezen werd op de vele uren, die tijdens de oorlog aan het biljart konden worden doorge bracht. Toch waren er nog heel wat beprekingen nodig voor „Centraal" opgericht was. Het is vooral de heer Van Breukelen geweest, die hard ijver de voor de oprichting, die dan ook tot stand kwam. En goed, zoals nu gebleken is. De meeste verenigingen hebben wel eens met moeilijkheden te kampen en er zijn er zelfs bij die voortdurend moei lijkheden hebben, maar bij „Centraal" is dat niet het geval. Een prima bestuur en een uitstekende wedstrijdleider. (De heer A. Verkerk, die 4 jaar geleden als se cretaris door de heer H. Kaats opge volgd werd.) „Centraal" brengt ieder jaar een kampioen op en ieder jaar wordt een wedstrijdrooster van formaat afgewerkt. De heer Stalenhoef achtte het dan ook vanzelfsprekend dat „Cen traal" vlotweg de 25 jaar haalt. In zijn antwoord gaf de voorzitter j E22E3I Van Weedestraat 36A Telef. 2792 Erkende Philips Televisie-Service. gaarne toe dat de sfeer in de vereniging inderdaad prima is. Van de 17 leden zijn er meestal 13 of 14 aanwezig. Met de prima wedstrijdleider, de heer A. Verkerk, heeft „Centraal" het wel bij zonder goed getroffen. De heer Stalen hoef schonk namens het district Eem land een beker. De heer A. Meeuwissen van het district Utrecht zei, dat Utrecht zich nauw met Eemland verbonden voelt, zodat het te betreuren is, dat er zo weinig contact is. In beide districten spelen uitstekende biljarters en het is jammer, dat zij niet in de gelegenheid zijn elkaar te ont moeten. Het is de wens van het dis trict Utrecht, dat dit wel gebeuren zal, want Eemland, en in het bijzonder „Centraal", neemt in de harten der Utrechtse biljarters een grote plaats in. De voorzitter deed de toezegging zijn best te zulllen doen om tot deze ont moetingen te komen. De heer L. Wis sink sprak namens de Biljartrevue, waarvan „Centraal" een van de groot ste afnemers is. De heer v. d. Meer van „V.V.V." uit Amersfoort prees de uitstekende sfeer bij de jubilerende vereniging, die maak te dat men er graag speelt. Het zijn vooral de biljarters van middelbare leeftijd, die zich. hier thuis voelen. Er waren veel bloemen en geschenken voor de vereniging en „V.V.V." stelde er prijs op iets aan het bestuur te ge ven, zodat de heer v. d. Meer aan voor zitter v. d. Linden een doos sigaren gaf. Tenslotte dankte voorzitter R. v. d. Linden allen, die met hun aanwezigheid en het geven van geschenken en bloe men van hun belangstelling voor het jubileum van „Centraal" blijk gegeven hadden. Hofleverancier Dames- en Herenkleding naar maat Ook afd. Confectie naar maat. Stalen op aanvraag. Tel. 2803 - F. C. Kuijperstraat 10 LOMPEN, OUD IJZER EN METALEN alsmede diverse opruimingen NAAR SOESTDIJK TELEF. 3397 VREDEHOFSTRAAT 32 SNELLE en ACCURATE BEDIENING met eigen geregelde ophaaldienst 100 °/o SERVICE. MOTOREN BOTSTEN. Twee motorrijders kwamen in botsing toen een van hen een hek op de Middel wijkstraat uitreed, terwijl de ander van de Kerkstraat naderde. De eerste, M. B. uit Wageningen, kreeg verwondingen aan zijn knie en schouder, de ander, C. V. uit Huizen, mankeerde niets. De motoren werden licht beschadigd. openliggen 49. Korte tijd later kwamen de vijf mannen weer binnen met een menge ling van vrees en bluf op het gelaat. Een van hen werd door de anderen naar voren geduwd en deze overhan digde iets aan Zilver. Deze keek er naar. De zwarte vlek dus, riep hij uit. Ik wordt dus weggezon den. Dat is volgens de regels, maar het is tegen de regel, dat dit papier uit het grote boek gesneden wordt. Dat zal jullie allemaal aan de galg brengen. Daarna begon hij te razen en te vloeken op de manier die wij van hem gewend waren. Hij toonde aan hoe verstandig hij hen geleid had, dat zij gevoel noch geduld hadden en dat zij al zijn plan nen op de stomste manier bedorven hadden. En nu gaan jullie Jim vermoorden. Begrijpen jullie dan niet, dat hij als gijzelaar onze laatste kans is als een schip ons kan redden. De vijf schavuiten werden steeds neerslachtiger terwijl hij sprak en toen Zilver tenslotte de kaart, waarop de plaats van de schat stond aangegeven, op de grond wierp, was het resultaat verbluffend. Als u thans een flamingoplant koopt, zult u er de eerste jaren nog wel ple zier van hebben, maar daarna gaat ze zienderogen achteruit. Om de twee jaar dient u haar daarom te verpot ten in een speciaal grondmengsel van gelijke delen oude koemest, veenmos, varenwortels, houtskool en verteerde bosgrond. De pot moet goed van pot scherven voorzien zijn. Natuurlijk is het niet nodig uw gekochte plant met februari a.s. te gaan ver potten. Wel moet u er om denken, dat ze, als elke tropische plant, houdt van warmte, maar daarnaast mag een voch tige warmte niet ontbreken. Voor warm te kan gezorgd worden, doch voor voch tige atmosfeer moet men hulpmidde len te baat nemen, b.v. door plaatsing op een omgekeerd schoteltje, zodat het water de pot niet kan bereiken. Ook kan men tussen de bladeren, die zich ge heel onderaan bevinden, enkele kleine stukjes spons steken, die dan regelmatig nat gehouden moeten worden. Een flamingoplant kan het zomerzon netje beslist niet verdragen, doch dat wil niet zeggen, dat zij genoegen neemt met een donker hoekje in uw kamer. Ze verlangt volop licht en in de win ter zo mogelijk het winterzonnetje. Verder is het van belang, dat de blade ren wekelijks even met een vochtig sponsje, gedompeld in een lauw zeep- sopje, worden afgenomen. Daardoor voorkomt men het optreden van dopluisjes en thrips, twee lastige luissoorten, die veel schade kunnen veroorzaken. In de wintermaanden houdt zij van een verwarmde kamer, liefst niet onder de 65° F., waarbij een plaatsje op het zui den wel het beste is. De plant mag niet in het water blijven staan, dus al het water, dat na een half uurtje nog niet is opgezogen, moet dan verwijderd worden. Wie deze regels in acht neemt, zal veel plezier kunnen hebben van de mooie, maar wel wat dure plant.

Soester Courant | 1957 | | pagina 5