DE FOUT VAN DE TELEVISIE. SOEST. IN DE HOEK. VRIJDAG 6 SEPTEMBER 1957. 35e JAARGANG No. 67. SOESTER OURANT Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2.10 - per post 2.25 UITGAVEDRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIEVAN WEEDESTRAAT 35, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 Het nationale programma, dat op de verjaardag van prinses Wilhelmina door de televisie werd uitgezonden, heeft terecht alom in den lande ergernis verwekt. Het is te betreuren, dat er geen voldoende controle op deze uit zendingen bestaat, waardoor fouten en mistastingen zouden worden voorkomen. De minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen heeft inlichtingen ge vraagd en acht de kwestie thans geslo ten. Men kan het zich voorstellen, dat de re gering wil voorkomen, dat deze pijn lijke geschiedenis langer blijft rond dwalen door de publiciteit, maar wij verwachten en vertrouwen, dat zij zich van de inlichtingen die haar thans ver strekt zijn zal bedienen en spoedig vele leemten, die onze radio-wetgeving nog vertoont, zal aanvullen. Controle op radio- en televisie-uitzen dingen houdt het gevaar in zich beslo ten van een breideling der vrije me ningsuiting. Maar er geldt bij de samen stelling van een nationaal programma een ander begrip dan bij de samenstel ling van de programma's der afzonder lijke omroepverenigingen. Kritische opmerkingen tegen het rege ringsbeleid' of tegen de daden en in zichten van andersdenkenden zijn, bin nen het kader der overtuiging die de omroepvereniging voorstaat, in Neder land op overmatige wijze toegestaan. Misschien behoort het tot de voordelen van het huidige omroepstelsel, dat het vrijheid geeft tot het uiten van sterke en gepeperde meningen, zo gepeperd soms, dat het andersdenkenden ergert. Maar wie tot taak heeft, een nationaal programma op te bouwen, moet be denken „ik spreek tot het hele volk, ik richt mij tot Nederlanders van zeer verschillende overtuiging, ik wil de nationale gedachte, die ons allen ver enigt, uitdragen". De grootste fout, die een nationaal pro grammaleider kan maken, is dat hij zich laat richten door een bepaalde gezind heid. Die bepaalde gezindheid kan zich openbaren in het woord, in het beeld en in het object der uitzending. Het is even gevaarlijk of nog gevaar lijker wanneer de gezindheid zich doet gelden in het object der uitzending dan in het woord. Het getuigt van een verbijsterend ge mis van psychologisch inzicht van een ontstellend wanbegrip van onze volks ziel, wanneer men op de verjaardag van de eerbiedwaardige vrouw, die ons volk een halve eeuw als koningin heeft geregeerd, die het heeft gesteund, ge troost en bemoedigd in zijn dagen van nood en die nu in alle rust haar ver jaardag viert, met alle afwending van luidruchtig feestbetoon een televisie programma aan de toeschouwers aan bieden dat niet het grote en gezegende uitbeeldt, dat tijdens haar regerings periode is tot stand gekomen, maar dat de herinnering doet herleven aan mui ters en landverraders en aan een anti- orangistische stemming, die bij enkelen aanwezig was in een lang geleden tijd. Heel het volk van uiterst rechts tot uiterst links heeft liefde en bewonde ring voor onze koninklijke familie. Wij vinden onze eenheid in de kroon. Dit machtige volksgevoel gaat men nu bezoedelen, door op de 31e augustus de dag die ons een dierbare herinnering is. te ironiseren op een kleinzielige ma nier. „Dag, koninginnedag", dat wil zeggen „wij hechten er geen betekenis meer aan". Het is de bedoeling van de „na tionale programma-commissie" de na tionale feestdagen in ere te houden de commissie heeft thans haar plicht verzaakt en haar taak weerstreefd. Het is onduidelijk, waarom de nationale programma-commissie voor de televi sie haar werk kan overdragen aan een enkele omroepvereniging. Een nationaal programma in handen te geven van een instantie, die het over levert aan een paar snaakse jongens, die op hun manier grappig willen zijn, zonder iets van hun verantwoordelijk heid te beseffen, dit is de volstrekt ver keerde manier. VERLICHTING NAKIJKEN. Opnieuw zijn vele tientallen fietsers en bromfietsers bekeurd omdat de ver lichting niet in orde was. Opgepast dus. FLORALI A-TENTOONSTELLING. Evenals vorige jaren zal ook dit jaar weer een tentoonstelling gehouden wor den van de plantjes, welke in het voor jaar door de vereniging „Floralia" aan de schoolkinderen zijn uitgereikt. Het vorig jaar waren het er 1650, en dit jaar 2140. Op dinsdag 10 september moeten de planten voor 8 uur s'avonds in het ge bouw „Cred.o" aan de Julianalaan zijn. De leerlingen van drie scholen op 't Hart, van de chr, school Prins Bern- hardlaan en de v. d. Huchtschool moe ten de plantjes naar "Credo" brengen, van de andere scholen worden ze dins dagmiddag gehaald. Woensdag worden ze gekeurd door een jury en 's middags te half vier wordt de tentoonstelling geopend. De prijsuitreiking heeft donderdagmid dag 12 september na 3 uur plaats. De plaatselijke bloemisten zullen de ze tentoonstelling weer met bloemen en planten opluisteren, terwijl de kin deren ook veldboeketten en fantasie stukjes mogen inleveren. De tentoonstelling wordt woensdagmid dag, om half drie, door een vertegen woordiger van B. en W. geopend en is vanaf half vier voor het publiek toe gankelijk. HET NEEFJE. De Limburger J. G. heeft een tante in Soest en omdat hij erg op zijn fa milie gesteld is zocht hij haar op. Hij vertelde, dat het hem uitstekend ging en dat hij als coupeur een goed be staan had. Tante vond het leuk haar neef een nog beter bestaan te bezor gen door hem een lap stof mee te ge ven, om daar een kostuum van te ma ken. De neef kwam nooit terug en de stof ook niet. Omdat G. meer van deze streken uitgehaald heeft, werd hij ge arresteerd. JAARVERGADERING S.P.S.V. In hotel „De Schouw" is de jaarver gadering van S.P.S.V. gehouden onder voorzitterschap van de heer H. G. Scholtmeijer, die een overzicht van het afgelopen verenigingsjaar gaf. Secretaris P. Bergman, die al tien jaar deze functie bekleedt, werd door de voorzitter toegesproken en bedankt voor het vele werk, dat hij voor S.P.S.V. verrichtte, waarna hij hem een klein geschenk overhandigde. Uit het finan cieel overzicht van de penningmeester K. den Ouden bleek, dat er een batig kassaldo is. De aftredende bestuursle den, de heren P. Bergman en A. de Raadt, werden herkozen en de heer Fennema dankte het bestuur voor de werkzaamheden in het afgelopen jaar. Het bestuur zal binnenkort een volley bal- en 'n schietcommissie samenstellen. De jaarlijkse feestavonden zullen half november worden gehouden en het ligt in de bedoeling dat een cabaretge zelschap optreedt. GESLAAGD. Onderstaande personen behaalden het rijbewijs B-E (auto) Mevr. P. van Rouwendaal-Hovius, mevr. G. Palte- Martens, mevr. J. van Coeverden-Van Breugen, mevr. C. Jansen-Van Raven- steijn en de heren J. Botterblom, W. de Bruin, C. Nieberg, F. Adelaar, A. Appel hof, M. v. d. Heiden, J. Ramselaar, S. Vonk, J. van Coeverden, H. Kuijer, J. Sandbrink, J. Blok, P. Schaafsma, N. de Klerk en P. van Baelen. Rijbewijs A. (scooter-motor) de heren M. de Zoete, W. Vliek, N. Sukel, C. Hilhorst, J. v. Wijk, E. Westeneng, A. Keereweer, A. Doorenspleet, J. Sta lenhoef, C. Schoemeijer, C. Nolten, F, Bremer, W. van Vulpen, J. Ringeling, L. v. d. Brink, G. Schimmel en M. Serphos. Allen genoten hun opleiding bij Baten- burg's Erkende Auto- en Scooterrij school, Parklaan 33, alhier. BIOSCOOPPROGRAMMA. Ook ditmaal draaien er drie films in het City-theater, n.1. „Straat der ge verfde lippen" van heden tot en met zondag, „Kinderogen" van maandag tot en met woensdag en „Lach dan Paljas" in de donderdagcyclus. Het is ditmaal een romaans programma voor de volle 100 °/o, want het zijn twee italiaanse en een franse film. In „La rue de bouches peintes" neemt een nobel journalist het op voor een vrouw, die in een min der deftige buurt aangerand wordt en in ruil vertelt Lydia hem haar levens verhaal. Zij was getrouwd geweest met een engelse edelman, die veel ouder was dan zij en het bleek al gauw, dat hij meer bruut dan edel was. Zij was in kennis gekomen met een jonge man, verliefd geworden en haar echtvriend zorgde er voor, dat de jongeman in grote moeilijkheden kwam. Hij kon hem in de gevangenis helpen, maar zou dit niet doen als zijn vrouw in de berucht ste wijk van Marokko zou gaan leven, waar zij volgens hem thuis hoorde. Dat deed ze toen maar om haar gelief de te redden. De journalist maakt daar echter gauw een eind aan, de engelse lord krijgt een beroerte van woede en de zon breekt weer door. „Kinderogen" met Vittorio de Sica is het verhaal van de kleine Prico, die door zijn moeder in de steek gelaten wordt. Het kereltje wordt er ziek van, zijn moeder komt terug, maar het heerschap, om wie zij het kind verliet, blijft haar lastig vallen. Weer wordt het jongetje van hier naar daar ge- bi acht en als zijn vader hem op een kostschool gedaan heeft wordt de goede man doodgereden. De moeder zoekt haar kind op, maar Prico geeft de voorkeur aan de zekerheid van de school boven de onzekerheid van een leven met haar. Benjamino Gigli zingt donderdag in de film I Pagliacci en ook Paul Hör- biger vervult een rol in deze film. Canio, die 20 jaar gezeten heeft om dat hij zijn vrouw en haar minnaar doodde, gaat op zoek naar zijn doch ter om te vragen of zij hem vergeven wil. Dit lukt niet zo gauw en op zijn omzwervingen ontmoet hij de compo- ist Leoncavallo, aa i wie hij zijn levens verhaal vertelt. Eei opera is het gevolg en als Canio's dochter deze ziet acht zij de man, die zijn vrouw en haar ge liefde in een wo<?V "aanval vermoordt, niet schuldig. Dii4&vuói* Canio genoeg en zonder zich aan zijn dochter bekend te maken verdwijnt hij weer. H. KURPERSHOEK, ORGANIST ZONDER BETALING. „Beschikt U over een harmonium en kunt U niet spelen Ik speel belange loos voor U. Stijl Feike Asma". Deze advertentie zette de heer H. Kur- pershoek. Van Lenneplaan 8a, in het dagblad Trouw en hij ontving 92 brie ven. Een daarvan was zeer kort en zeer krachtig „Kom en speel. Bach, Handel, Psalmen en gezangen". En dan gaat de heer Kurpershoek en hij speelt. Bach, Handel, Cesar Franck, maar ook de koraalbewerkingen van Jan Zwart en Feike Asma en ook de liederen uit de bundel van Johan de Heer, want hij komt om zijn gastheer of gastvrouw te gerieven en muzikaal genot te schen ken en de één houdt nu eenmaal van Bach terwijl de ander zweert bij Johan de Heer of Worp. Toen wij de heer Kurpershoek opzoch ten was hij thuis en dat was wel heel toevallig, maar de 92 brieven moeten beantwoord worden en het was dus niet vreemd, dat hij met een blocnote voor zich zat om een van de laatsten die reageerden op de advertentie te ant woorden. Er kwamen brieven uit Soest, Bussum, Mijdrecht, Wijk bij Duurstede, Cothen, Zeist en Utrecht en per brom fiets werden reeds bezoeken afgelegd in Zeist, Wijk bij Duurstede en Cothen. Maar nog lang geen 92 orgels werden bespeeld en eigenlijk is de animo wat groter dan de heer Kurpershoek ver wacht had. Hij rekende op een dertig tal brieven en het werden er driemaal zoveel. Vijfentwintig jaar geleden was het Jan Zwart, die de strijd aanbond tegen de afnemende belangstelling voor het kerk orgel en nu is het H. Kurpershoek, die een poging wil doen het huisorgel wat meer in trek te doen komen. Er zijn genoeg jonge mensen, die de trekhar- monica willen bespelen, maar het har monium is in discrediet. Een van de oorzaken is dat het teveel gebruikt wordt om simpele melodieën te spe len en de heer Kurpershoek wil ieder die hiervoor belangstelling heeft tonen, dat er veel meer te halen is uit het doodgewone orgel, dat meestal verge ten in een hoek staat. Hij doet dit gra tis en accepteert alleen de reiskosten wanneer hem die aangeboden worden. Twee en negentig orgels wachten op de bekwame, handen van de jonge orga nist van „Zonnegloren" en de kerk in Elburg of zij zijn er reeds door be speeld. Er waren orgels bij, die vele jaren niet aangeraakt waren, zodat de trappers het al snel begaven. Er was ook een drieklaviers-huisorgel bij, ge bouwd door een vakman, maar niemand kon er op spelen, zodat men blij was te kunnen schrijven op deze merkwaar dige advertentie en de man te kunnen ontvangen die hem geplaatst had. De heer Kurpershoek vraagt in zijn antwoord op een brief wat de mensen willen horen, zodat het een soort ver zoekprogramma wordt. Het is echter niet in de eerste plaats zijn bedoeling de mensen van de muziek te laten ge nieten, maar hij wil een lans breken voor het harmonium en proberen en thousiasme te kweken voor het bespe len van het harmonium. De grootste kerkorganist is op een huis orgel begonnen en toen Albert Schweit- zer 40 jaar geleden tot de beste kerk organisten van Europa gerekend werd, kon hij er zich niet op beroemen het orgelspelen op een kerkorgel geleerd te hebben, want ook in zijn geboorte huis te Günsbach stond zo'n doodge woon harmonium, waarop hij les kreeg. Dat gewone harmonium heeft de liefde van de heer Kurpershoek en hij be treurt het, dat er in sommige streken van ons land noodtoestanden heersen op het gebied van de orgelbegeleiding in de kerk, want er zijn haast geen amateurorganisten te vinden, die wil len en kunnen spelen. Radio en televisie namen voor een groot deel de lust weg om zelf muziek te maken en als het dan nog gebeurt dan is het harmonium wel het laatste instrument dat gekozen wordt. De heer Kurpershoek wil nu op vele plaatsen laten horen, dat men met het huisorgel veel meer kan doen dan de meeste mensen denken en 8 jaar les van Ida Jongsma doen vermoeden dat hij hiertoe in staat is. Wie zichzelf wil overtuigen kan het horen in een Zonnegloren-kerkdienst of op zaterdagmiddag, tussen 5 en 6 uur, in de Rembrandtlaan, waar de heer Kurpershoek regelmatig het orgel in het gebouw van de Nederlandse Protes tantenbond bespeelt. Dat doet hij met plezier naast de zondagdiensten in El- burg en op Zonnegloren, want op de Van Lenneplaan nr. 8a is geen orgel dus moet buiten de deur geoefend wor den. De werkkring bij Philips in Huizen eist een groot deel van de dag, maar de avonden zijn voor het orgel, het instru ment dat hem lief is. Mozart noemde het de koningin van de instrumenten en de heer Kurpershoek zal dit graag onderschrijven. Iets van dit koninklijke kan ook uit het gewone harmonium gehaald worden en de heer Kurpershoek acht het zijn taak dit te doen en daarmee anderen de ogen te openen voor de schoonheid van orgelmuziek. Bijna honderd brieven tonen, dat men hiervoor belangstelling heeft en met enthousiasme gaat de jonge organist door met het afwerken van de lange lijst van mensen, die wachten op de man, die belangeloos voor hen komt spelen. Niet als een, die het in duistere muzi kale diepten zoekt, maar in de stijl van Feike Asma, rekening houdend met het bevattingsvermogen van de gewone kerkbezoeker. S.E.C.-PROGRAMMA. S.E.C. 1-Amersfoortse Boys 1 te 2.30 u. S.E.C. 2-Quick 2 te 12 uur. L.V.V 2-S.E.C. 3 te 12 uur (vriendschap pelijk). Ook het vorig jaar begon S.E.C. de com petitie met een wedstrijd tegen Amers- foortse Boys en deze wedstrijd werd met 1-3 verloren. Achteraf bleek deze nederlaag van beslissende invloed op de competitieranglijst. S.E.C. was toen in de meerderheid, maar had weinig geluk. Hopenlijk gaat het ditmaal beter. Vóór de wedstrijd S.E.C. 1-Amersfoort se Boys 1 spelen de welpen van beide verenigingen tegen elkaar. AUTO WEG. Het is niet slim je auto met het contact sleuteltje in het dashbord te laten staan zonder de deuren af te sluiten. Meneer v. D. uit Baarn deed dit met zijn wa gen, die hij op de Paulus Potterlaan neerzette. De auto verdween, maar werd later op het Stationsplein in Utrecht terug gevonden. VOLLEYBAL OLYMPIA, De afdeling volleybal van de chr. gymn. ver. „Olympia" zal met een heren en 2 dames teams deelnemen aan het jaar lijks bliksemtoernooi, dat georganiseerd wordt door de afdeling Amersfoort van de Nevobo. De wedstrijden wor den op vrijdag 6 en zaterdag 7 septem- Een tijd geleden, toen ik het eens over kartels had en mij hierover niet zo vriendelijk uitliet, omdat ik nu een maal een hekel aan kartels heb, daar zij het leven onnodig duur en duur der maken tenbate van zichzelf, zei een goede kennis van mij spaar de moeite en het papier, want daar doe je toch niets tegen. Dat weet ik wel, want ook van de door onze minister aangekondigde maatregelen merken we niets. Toch ga ik er nog een keer op door, want deze week was in de dagbladen een niet gering staaltje te lezen van wat een goed werkend kartel vermag. Toen vorig jaar de herrie aan de gang was met het Suezkanaal wer den de prijzen van benzine, petroleum etc. door alle maatschappijen met een gelijk percentage verhoogd „om de ver hoogde transportkosten op te vangen, die het vervoer om de kaap zou ver gen". Dit klonk redelijk, al moeten we ons geen overdreven voorstelling maken van rond de kaap gevoerde vrachten, want de reserves in Europa konden veel opvangen. Het Suezkanaal ging weer open en het hogere transportkosten-argument ver viel hiermee, maar het duurde toch nog geruime tijd voor er een prijsverlaging kwam en toen bleek deze maar een fractie te bedragen van de toegepaste verhoging. Dit nu is de macht van de kartels. Ogenschijnlijk concurrenten, doch dit is maar een opgezette feestneus. Geen enkele maatschappij dacht kom, laat ik nu eens mijn klantenkring pro beren uit te breiden en op het oude prijspeil teruggaan. Geen sprake van. Er was een prijsafspraak gemaakt en daarvan mag niet worden afgeweken. Het publiek betaalt de verhoogde prijs toch, dus waarom zou een der partijen de afspraak doorbreken Gelijk omhoog, gelijk omlaag. Bat heet prima zakelijk inzicht, maar daar ben ik het niet mee eens. Uit een zojuist gepubliceerd ver van zo'n benzine- en oliebedrijf over het eerste halfjaar 1957 blijkt, dat, bij een vrijwel gelijk gebleven omzet, de opbrengst met 20 °/o en de winst met 31 steeg. Daar de normale winst reeds behoorlijk, hoog was, wil dit dus, ontdaan van alle goedpraterij, zeggen, dat de nog gelden de verhoging op iedere ton/km. tran sport ongemotiveerd is en dat in een tijd, dat iedereen pootaan moet spelen om de eindjes bij elkaar te houden. Alleen de inderdaad hoge accijnzen de schuld te geven gaat bij deze cijfers niet op. En dit is maar één kartel lezer. Ons land zit er vol mee op haast ieder gebied. En omdat de fiscus er behoor lijk zij bij spint zal er niet vlug iets veranderen. Iemand, die het Rode Kruis een goed hart toedraagt, verzocht mij er de aan dacht op te vestigen, dat nog gedurende enige tijd de Rode Kruis-zegels in het postkantoor verkrijgbaar zijn. Nou, dat doe ik graag, maar een speci ale opwekking om die zegels te kopen, weet ik niet in een leesbare vorm te gieten, zonder op tenen te trappen. Iedereen weet immers wat het Rode Kruis doet. Iedereen weet, dat het Rode Kruis altijd klaar staat in tijden van nood en ook de meeste van ons kun nen zich de boter en het brood in maart 1945 nog zeer goed herinneren. Eigenlijk moesten we staan te dringen om zegels machtig te worden. H. OEKMAN. ber gehouden. Aan dit toernooi wordt door alle verenigingen deel genomen, die aangesloten zijn bij de afdeling Amersfoort, zodat het een wapenschouw voor de komende competitie is. VALS GELD. Een sluwe Belg wilde aan een benzine pomphouder in de Birkstraat betalen met een bankbiljet dat uit de circula tie genomen is. Hij dacht blijkbaar, dat de mensen in Soest achter lopen. Toen de man van de benzinepomp hem zei, dat hij beter kon betalen met geld dat wel wat waard is, deed hij dit. KLIMMEN MAG NIET. Vijf jongens kwamen op het politiebu reau terecht omdat ze niet ophielden met het klauteren op scholen en fiet senrekken die daarbij staan.

Soester Courant | 1957 | | pagina 1