SYRIë BRENGT NIEUWE SPANNINGEN. Protest der ambtenaren. Rookbelasting omhoog IN DE HOEK. SOESTERBERG VRIJDAG 13 SEPTEMBER 1957. 53e JAARGANG No. 69. SOESTER OURANT Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2.10 - per post 2.25 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT 35, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 De protestvergadering, die de belas tingambtenaren in Den Haag hebben gehouden tegen de geringe salariëring en tegen het promotiebeleid van hun werkgever, de overheid, heeft in de lande de aandacht getrokken. De actie komt uit het midden der lagere amb tenaren van de belasting, maar het ver zet gold eigenlijk ook de positie van de lagere ambtenaren in het algemeen. De klachten komen tot de regering op een zeer ongelegen ogenblik. Zij is juist bezig met bezuiniging en beste dingsbeperkingen en met het probleem hoe wij de lege schatkist weer vol moeten krijgen. De financiële nood van ons land is hoog en dit maakt de angst kreet van de honger lijdende lagere regeringsdienaar te schrijnender. De ellende van deze mensen te lenigen is, naar ons inzien, de plicht van de staat. Hier staan wij voor een geheel ander verschijnsel dan dat der voort durende loonronden. Hier zien wij een groep voor ons, die lijdt aan een mi nimum bestaan, een groep van misdeel- den en alle versoberingen moeten zijn uitgeput alvorens men de verbetering van haar lot mag afweren. De kleine ambtenaar is een figuur van grote waarde voor de staatsbe diening. De nauwkeurigheid waarmee schijnbaar onbelangrijke dingen worden behandeld kan moeilijkheden voorko men, die altijd op de loer liggen bin nen het ingewikkeld bestel der admi nistratie. De vak-ervaring, de techni sche vaardigheid, de scherpe herinne ring waarover de kleine ambtenaar moet beschikken is even onontbeerlijk voor de goede gang van zaken als de beleidstaak van de hogere functiona rissen. In het biezonder geldt dit voor de la gere ambtenaren der belasting. Zij hebben de ongunst tegen zich van het publiek, dat nu eenmaal ongaarne be lasting betaalt, zij moeten over een biezondere tact beschikken, over een biezonder geduld, over een biezondere mensenkennis, die de onwillige van de onvermogende belastingschuldige weet te onderscheiden. Zij brengen het geld binnen, dat de staat meer dan ooit no dig heeft. Men moet zelf ambtenaar geweest zijn om alle zielelijden te kunnen begrijpen, waartoe de kleine ambtenaar is ge doemd. Zonder levensvreugde voert hij zijn bestaanhij wordt gekweld door schuldeisers, omdat hij zelfs het eerste nodige niet kan betalen. Hiertegenovei staat, dat in het algemeen deze mensen voorbeeldig hun plicht doen. Er is nog iets. Het is een fout in de structuur van de ambtenarij, wanneer er geen evenredigheid is in de ambte lijke salarissen. Wij gunnen de hogere ambtenaren hun promotie en hun ver hogingen, die ook zij nodig hebben. Maar het is onbehoorlijk indien men de hogere ambtenaren de redding uit de nood schenkt en haar aan de lagere onthoudt. Voor allen, die de financiële toestand van het land willen, redden door dras- O, wat hebben de niet-rokers Toch een rijkeluisbestaan Van tabaksbelasting trekken Zij zich geen u-wéét-wel aan; Nóóit een brandgat in een kleedje, Géén gezeurmors niet met as En zij houden kapitalen Geld voor lucifers in kas. Waarom dragen die niet-rokers Oók niet een steentje bij Zit er niet een fiscus winstje In de kauwgomkauwerij 'k Denk voortaan bij ieder trekje Aan mijn fiscus-sigaret Zó, ik heb wéér een klein zoodje Aan de zoodjesdijk gezet; 'k Hielp al weer aan de verkleining Van het stijgende te-kort, 'k Heb, ten koste van mijn longen, Wéér mijn penningske gestort. Rokers Rookt voor 't heil van Nêerland Ondanks 't dreigend duurte-spook; 't Geld voor alle sigaretten Gaat in rook óp, hoe dan ook CLINGE DOORENBOS. tische bezuiniging ook voor ons is een der bezuinigingen, die het eerst aan de orde komen de besparing op de ambtenarij. Maar hoe bedoelen wij dat Wij bedoelen, dat men het corps amb tenaren moet inkrimpen, dat men veel minder ambtenaren moet benoemen, maar zeker niet, dat men de ambte naren die in functie zijn lager moet betalen en hen aan de honger moet prijsgeven. Wij zijn er niet van over tuigd, nu wij gelezen hebben wat over de begroting is uitgelekt, dat er vooral wordt bezuinigd op het overbodige. Wij geloven, dat er andere posten te vinden zijn die kunnen worden ge schrapt en dat men dan niet zijn toe vlucht hoeft te zoeken in de besten diging van de ellende van de kleine ambtenaar. Een merkwaardig bijkomstig verschijn sel is, dat de belastingambtenaren geen vertrouwen meer hebben in de kracht en het beleid hunner vakverenigingen. Men vergeleek het overleg, dat de vak verenigingen met de regering voer den met een kip die op stenen eieren broedt. Hoe zit dat De vakvereniging is het schild van de werknemer. Is het juist, dat hier zo weinig gedaan is en, zo ja, waarom waren de heren zo traag Er zal thans waarschijnlijk een com missie komen, die de problemen van de kleine ambtenaar bestudeert. Onze wens is, dat die commissie snel moge studeren en dat zij zeer spoedig tot daden komt. ZONDAGSDIENST ARTSEN EN APOTHEKEN. De zondagsdienst wordt waargenomen door dr. W. J. Schutte, Burg. Grothe- straat 65, telefoon 2333 en dr. G. van Beurden, Steenhoffstraat 12, telefoon 2667. Zondag is geopend apotheek Soestdijk, Van Weedestraat. DRIE AANRIJDINGEN OP DE VREDEHOFSTRAAT. Het natte, gladde wegdek van de Vre- hofstraat veroorzaakte niet minder dan 3 aanrijdingen, waardoor 6 auto's wer den beschadigd. Bij de eerste aanrijding botste A. v. H. alhier tegen de auto van A. H. uit Amersfoort. Tijdens het tweede ongeval werd de bestelauto van J. W. uit Blaricum ge ramd door de auto van G. S. uit Nij- kerk, terwijl later nog een militaire vrachtauto tegen 'n personenauto botste. SPORTPROGRAMMA. S.E.C. Zaterdag Victoria A-S.E.C. A te 4 uur. S.E.C. B-Eemnes A te 4 uur. Welpen Quick 1-S.E.C. 1 te 2 uur. Welpen S.E.C. 2-B.D.C. 2 te 2 uur. Zondag: V.V.IJ. 1-S.E.C. 1 te 2.30 uur. S.E.C. 2-B.F.C. 2 te 2.30 uur. S.E.C. 3-Quick 4 te 12 uur. B.D.C. B.D.C. komt zondag met 3 elftallen uit. Het eerste elftal speelt tegen Donar 1, B.D.C. A tegen B.H.C. A en B.D.C. a tegen E.M.M. a. Handbal. Donar 1-B.D.C. 1. B.H.C. A-B.D.C. A. E.M.M. a-B.D.C. a. Korfbal. Het tweede twaalftal van K.V.S. be gint zondag a.s. de competitie. Om twee uur wordt op het terrein achter hotel „De Schouw" tegen Vogel 5 uit Utrecht gespeeld. In de afdeling van K.V.S. 2 spelen de volgende verenigingen Samos 9. Filo's 2. Biko 3. Olympia 4. Vogel 5. S.K.V. 4. Excelsior 4. Edo 2. Hockey. Op zondag 22 september begint voor de Mixed Hockey Club Soest de com petitie en zondag 15 september worden als laatste training de volgende wed strijden gespeeld DamesSoest 1-Soest 2 te 11 uur (Schrikslaan). Soest 3-Kameleon 3, te 13.15 uur (Schrikslaan). Heren Soest 2-Soest 3, te 11 uur (Birkt- straat). Soest 1-Voordaan 2, te 14 uur (Birktstraat). Het wedstrijdprogramma van dames 1 ziet er als volgt uit 22 sept. Gooi 3, uit. 29 sept. Schearweijde 1, thuis. 6 oct. Voordaan 2, uit. 13 oct. H.I.C. 2, thuis. 20 oct. Kampong 2, thuis. 27 oct. Pinoké 2, uit. 3 nov. Amersfoort 3, thuis. BROMFIETSER GEGREPEN. De heer A. v. K. uit Woudenberg, die sergeant-majoor bij het L.S.K. is, stak met zijn bromfiets op de Torenstraat over zonder voldoende op het verkeer te letten. Hij werd aangereden door een personenauto, bestuurd door de heer H. J. V. uit Bussum. Het liep nogal goed af, want het slachtoffer kreeg slechts hoofdwonden, die door dokter Donker verbonden werden. DE BLIKSEM SLOEG IN. In het laatste huis aan de Smitsweg, nummer 38a, waar het gezin Wessels sinds 3 weken woont, is gisteravond, om half zeven, de bliksem ingeslagen. De schoorsteen kwam voor een groot deel naar beneden, pannen vlogen van het dak en drie slaapkamers op de bo venverdieping moesten het ontgelden. Plafonds kwamen omlaag, ook in de kamer, waar de tweejarige Ankie een half uur tevoren nog geslapen had. De brandweer, gewaarschuwd door een buurman, arriveerde met groot mate riaal, maar er was geen brand uitge broken, zodat de arbeid beperkt bleef tot het verwijderen van de schoorsteen- resten, het afhalen van de pannen die gevaar opleverden, het leggen van pan nen, die nog dienst konden doen en het afdekken met zeil van de gaten, die de bliksem in het dak sloeg. De eigenaar van het pand is verzekerd. Het nabije oosten begint langzamer hand een bedenkelijk karakter te krij gen. Niet door de nota, die Rusland tot de geallieerden heeft gericht en die, na de vroeger gemaakte opmer kingen, niets nieuws bevat. Maar wel door het feit enerzijds, dat Jordanië en Libanon zich rechtstreeks bedreigd gevoelen en menen Syrische troepen concentraties aan hun grenzen waar te nemen, anderzijds, doordat president Nasser van Egypte, vermoedelijk als resultaat van zijn besprekingen met Kuwatli, een interview heeft verstrekt aan een vooraanstaand egyptisch blad, waarin hij zegt met alle hem beschik bare politieke, militaire en economische krachten Syrië te zullen steunen, indien het wordt aangevallen. Nu is er uiteraard geen land dat er over denkt om Syrië aan te vallen, maar het is 'n kleine kunst in de tegen woordige omstandigheden om een aan val uit te lokken. Amerika is daaren tegen nu eindelijk in het geweer gekomen. De berichten, die Loy Hen- derson, de speciale waarnemer van Eisenhouwer, mee naar huis bracht, hebben daartoe aanleiding gegeven. Met grote spoed is Jordanië versterkt toezegging aan Libanon en Irak zijn gedaan en Eisenhouwer heeft, als ant woord op de verklaring van Nasser, een zeer duidelijke waarschuwing aan Syrië gezonden, dat, wanneer het Jor danië aanvalt, of eventueel Irak of Libanon, het tussenbeide zal komen. Israël speelt natuurlijk een rol in dit alles, maar gematigd en voorzichtig. Er zijn wel elementen in Israël, die met begrijpelijk leedvermaak zien, dat nu Amerika maatregelen van militaire aard in uitzicht moet stellen, waar voor het Israël mitsgaders Engeland en Frankrijk indertijd veroordeelde, maar de bestuurders van Israël zijn in zoverre reëel, en begrijpen, dat de rode vloot het thans, nu NATO-ma- noeuvres in de Middellandse Zee plaats hebben, nodig acht om een beleefd heidsbezoek te brengen aan Albanië en aan Tito. De Balkan in beroering. Dat Engeland in Joegoslavië vaste voet heeft verloren, is een gevolg van Ame- rika's optreden in Egypte. Minister Lloyd is naar Tito geweest en de cou ranten weten al te melden, dat Tito en notabene ook Nehroe eigenlijk zo'n beetje als scheidsrechter zullen moe ten optreden. Tito ontvangt in deze dagen Gomoelka, hetgeen Rusland na tuurlijk niet met plezier zal zien. Men mag aannemen, dat Gomoelka, welke zijn innerlijke gevoelens ook zijn, 't no dige zal doen om Tito's te grote ijver te temperen. Binnen korte tijd komt nu de assem blee der Verenigde Naties bijeen om het rapport over Hongarije te bespre ken. Dit is een doornig punt, wellicht minder voor de westelijken, maar voor bijv. Joegoslavië en Polen, en ook voor tal van leden, die deel uitmaken van de aziatisch-afrikaanse gemeenschap. De Veiligheidsraad heeft reeds aanbe volen de nieuwe federatie van Malakka als lid der V.N. te aanvaarden, dat dan weer bijv. een gelijke stem krijgt als Amerika. Maar dan zal in deze groep toch niet onopgemerkt kunnen blijven, dat het nieuwe Ghana krachtens de bevelen van zijn overigens taktische president een regime voert, dat veel van het dictatoriale weg heeft. Het rapport Hongarije valt ook samen met de verschijning van het politiek gedeelte van het verslag van Ham- marskjöld, secretaris-generaal. Deze legt daarin nadruk op de niet te ont kennen politieke betekenis, die het voortbestaan van de Verv Naties heeft. Hij oordeelt en veroordeelt Rusland in zake Hongarije nietwel echter tracht hij de V.N. ietwat te zuiveren van de blaam, dat zij in dit onmenselijk op treden geen vinger hebben uitgestoken. Het is aannemelijk, dat het verslag over de gruweldaden in Hongarije in grote trekken onveranderd zal worden aan genomen. Maar wat dan nog Geen ontwapening. De ontwapeningsconferentie in Londen is nu definitief opgeschort. Engeland heeft daartoe practisch het initiatief genomen, nadat minister Mac Millan een vrij duidelijk antwoord heeft ge geven op de laatsté brief van Boelga- nin, feitelijk onder het motto laten we elkander niet langer voor de gek hou den. Want de zaak zit nu zo, dat duide lijk is gebleken, dat het Rusland slechts om één ding ging het staken van de proefnemingen, waardoor Rusland óf zijn voorsprong zou behouden óf zijn achterstand zou verkleinen. Tot ontwapening was men van weste lijke zijde bereid, maar alleen wan neer zij niet zou leiden tot feitelijke versterking van de russische militaire positie, maar inderdaad de ontwapening zou dienen. Daarom bepaalde men ter mijnen, waarin die ontwapening zou moeten worden afgemaakt en waardoor dus voor de westelijken gelegenheid bestond om, zou Rusland zijn afspraken niet nakomen, tijdig in te grijpen. Dat nu inmiddels de belangstelling uit gaat naar de ballistische raketten, waar van Rusland zo hoog heeft gewaagd en waarin sommige Amerikanen menen, dat Rusland de westelijken voor is, spreekt wel haast van zelf. Daarbij komt, dat nu weer een projectiel Thor, dat door de luchtmacht is ontworpen, is mislukt, terwijl een nieuwe Jupiter, het projectiel van de landmacht, heeft voldaan. Eisenhouwer heeft geruststel lende verklaringen uitgegeven, ook in verband met de geheimzinnige oefe ningen, die de russische vloot houdt in de moeilijk bespioneerbare Noordelij ke IJszee. Maar zowel in Amerika als in Engeland wordt de nadruk gelegd op de noodzakelijkheid om vooral de middelen tot onderscheppen van derge lijke geleide projectielen te versterken. Of het alleen maar bluf is, gelijk in de strijd met Rusland zou passen, om het te doen voorkomen alsof men een pro jectiel, daartoe in staat, reeds heeft gevonden, is een andere zaak Duitsland en Frankrijk. De Duitse verkiezingsactie loopt ten ein de. De verwarring is wat groter gewor den, doordat de F.D.P., onderling ver deeld in de verschillende Lander, een programma van 10 punten hebben be kend gemaakt, waarop zij met de C.D.U. willen samenwerken, terwijl het nog geenszins vaststaat, dat zij zoveel ze tels krijgen, dat hun medewerking iets waard is. Een vooraanstaand lid van de Duitse Partij heeft een wat dwaas ar tikel tegen Engeland geschreven, waar door Adenauer in het gedrang komt met zijn buitenlandse politiek, maar dat overigens nauwelijks de aandacht heeft getrokken. Het officiële duitse orgaan maakt dui delijk, dat de Bondsweermacht ook raketten verlangt en in elk geval be scherming tegen raketten. De kansen van beide partijen worden nog steeds ten gunste van de C.D.U. geoordeeld de vraag is alleen of zij een meerder heid kan krijgen, die haar volledige vrijheid van handelen geeft. De kie zers kunnen echter verrassingen geven, omdat er sedert 1953 3'A miljoen zijn bijgekomen, ten dele Saarlanders, maar vooral jongeren. Het mag dan waar zijn, dat er voor zwartkijkers wel eens redenen waren te zeggen, dat wij in Soest achterlopen, maar wanneer aanstonds aan de Maat- weg de vuilverwerkingsinstallatie gaat draaien en we het aan de voorkant ingeworpen vuil er aan de achterkant als prima compost uit zien rollen, heb ben we alle reden ons op de borst te slaan, want dat leveren we 'm toch maar. Weliswaar zijn er lieden, die zeggen dat het prettiger zou zijn geweest voor onze gemeente, wanneer we eerst onze riolering voor elkaar hadden gekregen en daarna deze compostfabriek, maar zo blijft er gelukkig altijd wat te wen sen. Laten we blij zijn, dat de centen voor deze installatie gevoteerd waren voor dat de bestedingsbeperking werd uit gevonden, want dan zouden we niets hebben gehad. Wat mij echter trof in een door de gemeente vrijgegeven beschouwing over deze installatie, was, dat reeds nu be kend is, dat we op de exploitatie 50.600,per jaar zullen moeten toe leggen. Daar behoeven we natuurlijk niet van te schrikken, want zolang dat geen 50 miljoen is doen we dat tegen woordig niet meer. Ik vraag me alleen af hoe dit nu reeds zo op de cent af nauwkeurig bekend kan zijn. Ik snap natuurlijk wel, dat er begro tingen zijn gemaakt en ik kan het waarderen, dat niet een weg is bewan deld om de zaken mooier voor te stel len dan ze zijn. In het verhaal over onze installatie; waarmee wij een primeur in Nederland hebben en waarbij op de prima kwa liteit en de uiterst lage prijs van de compost werd gewezen, vond ik een reeds bij voorbaat aangekondigd exploi tatietekort echter een kleine wanklank. Uiteraard is het „tekort" maar een schatting, maar wanneer ik die schat ting had moeten maken dan had ik gezegd we stellen de prijs van die prima compost, die uit onze Dano-ma- chine komt, een dubbeltje per kilo hoger, we gooien er desnoods, net als bij de margarine, wat vitaminen in om de rommel nog verkoopbaarder te maken en we hebben exploitatiewinst. Misschien klopt het later allemaal niet, dat is best mogelijk. Dat zal wel van een e.v. verkooporganisatie afhangen. Maar we hadden dan ook niet, terwijl het zaakje nog niet eens draait, al ge confronteerd behoeven te worden met een (geschat) nadelig exploitatiesaldo. We praten er niet meer over. We zijn met de Maatweg op de goede weg en we tippelen door. H. OEKMAN. MEDISCHE DIENST. Dokter Splinter, Amersfoortsestraat 3, Soesterberg, tel. K 3403-432, zal het a.s. weekeinde de artsendienst waar nemen. YOUTH FOR CHRIST. Zondag 15 september a.s., om 11,30 uur, wordt in het kampeercentrum „De Meijerei" in plaats van de gewo ne kerkdienst een Youth for Christ- samenkomst gehouden. MedewerkendenHermien Kant, pia no Joost Kant, sprekerYouth for Christ-jeugdkwartet. ZangleidingDick Wels. KORFBALNIEUWS. Het afgelopen weekend zijn 21 K.V.O.- leden op stap geweest naar Lunteren, naar de jeugdherberg „De Poelakker". Om 3 uur vertrok de stoet per fiets uit Soesterberg en kwam na enkele rustpauzen om half zes in Lunteren aan. Het avondprogramma bestond uit een gezellige bonte avond, gevuld door eigen krachten, en een nachtwande ling, die geleid werd door de vader van het tehuis. De zondagochtend stond in het teken van de speurtocht, uitgezet door de heren Stoof en Kwint en werd gewon nen door de groep van Th. Moget. De middag, hoewel voor iedereen vrij, werd toch samen doorgebracht, opmer kelijk was het goede pianospel van mej. Steenbergen. Om 7 uur keerde de schare voldaan huiswaarts. Zondag a.s. begint voor K.V.O. de com petitie.

Soester Courant | 1957 | | pagina 1