To^r VENEMA ROUW- TROUW- DERDE BLAD Koortsachtige voorbereidingen voor een drukknop-oorlog. HERENMODES KAMERJASSEN FALCON REGENKLEDING ERKENDE A. N. W. B. AUTORIJSCHOOL VAN DOOREN als briljanten fUGERS RIJWIELEN Gazelle - Raleigh - Locomotief SOEST HOOFDPIJN? -§- Voor de verkoop van uw oud papier, „CIBAS" - BUSCH ZONEN C. DE JONGH RADIO - TELEVISIE Australië werd genoemd naar een land, dat men reeds sinds de oudheid zocht. Pracht handen YRAGENDIENST. BRANDWEER TELEF. 33 33 VAN DE „SOESTER COURANT" VAN VRIJDAG 13 SEPTEMBER 1957. Vorige week opende Farnborough in Engeland weer zijn poorten voor de 18e S.B.A.C.-show en trok de bloem der luchtvaart-naties naar dit festijn der aviatiek. Ditmaal werd de hoofdschotel gevormd door de geleide projectielen en dat de belangstelling hiervoor zeer groot is behoeft geen nader betoog. De jongste russische verklaring over het sowjet-intercontinentale ballistische projectiel, dat „elke plaats ter wereld kan bereiken" heeft niet nagelaten al- lerwege reacties te verwekken. Een en ander is door de russische generaal-majoor Pokrofski in het in Moskou verschijnende blad „Sowjets- kaja Aviata" nader uiteengezet. De ra ket zou een hoogte van duizend kilo meter hebben bereikt en een snelheid van 25.000 k.m. per uur kunnen op brengen, waarbij hij in een karakte ristieke ballistische baan op zijn doel zou afgaan. Het projectiel zou van een gemakkelijk te camoufleren plaats kun nen worden afgeschoten. Hoe staat het bij andere landen Van de niet-communistische landen zijn het vooral Amerika en Engeland, die hier het verst gevorderd zijn. Zo is het amerikaanse leger al ten dele met geleide projectielen uitgerust, 0.a. ter vervanging van bepaalde soor ten verouderde artillerie en heeft men al vier categorieën ontwikkeld. Dit zijn 1. projectielen, die van de grond worden afgeschoten en bestemd zijn voor grond doelen op afstanden, die variëren van enkele kilometers tot een goede 7500 km. De snelheden, die hiermee bereikt kun nen worden gaan van Mach 0,9 tot Mach 22.0 (1 Mach ongeveer 1033 km. per uur). Met deze raketten is het amerikaanse leger in west-Duitsland al gedeeltelijk uitgerust. 2. projectielen als afweer tegen vlieg tuigen en vijandelijke raketten. Zelfs kunnen deze van schepen worden af gevuurd. De snelheid gaat hierbij tot 2500 km. per uur. Van de beide laatste typen is nog niet veel uitgelekt, maar wel is bekend, dat het derde type door vliegtuigen wordt gebruikt, om alles wat de vijand de lucht in stuurt te vernietigen, terwijl het vierde de grondtroepen moet steu nen en voor luchtbombardementen op lange afstand moet zorg dragen. In het laatste geval kan de marine hier spe ciaal gebruik van maken ter bestrijding van vijandelijke onderzeeërs. Er staan er echter nog verschillende op stapel, waaraan, na de russische verklaring wel met extra spoed gewerkt zal wor den. Engeland 1960. Ook Engeland heeft niet stil gezeten, afgaande op de berichten, die melding maken van het inrichten van een proef- terrein, dat eigendom is van de „De Havilland" vliegtuigfabrieken. Het pro jectiel, dat hier zal worden gelanceerd zou volgens het engelse ministerie van defensie „meer gevorderd zijn dan enig amerikaanse project", met een bereik van 3200 km. Trekt men nu uit een en ander verge lijkingen, dan zou blijken, dat Rus land alle andere landen de baas is, want geen enkel tot dusver bekend projectiel kan die snelheid opleveren als het russisch ballistische. In amerikaanse kringen twijfelt men Hofleverancier voor de winter. voor dames en heren F. C. Kuyperstraat 10 - Tel. 2803 GALLENKAMP PELSWEG 14 SOEST-ZUID - TELEF. 3823 echter aan deze berichten uit Rusland en noemt men het commiqué nogal vaag. Daarnaast een bericht uit het west- duitse blad „Die Welt", waarin gewag wordt gemaakt van een verklaring van duitse geleerden, die na de oorlog in (gedwongen) dienst van de Russen wa ren. Volgens dit blad zouden zij verklaard hebben, dat de Russen wel terdege een intercontinentale raket hebben afge schoten. Het zou een z.g. drietraps-pro- jectiel zijn, ontwikkeld uit een geheim duits project, dat in de laatste dagen van Wereldoorlog II zou zijn uitgedacht. In dit kader is het derhalve van het grootste belang te ervaren welke mid delen het westen hier tegenover zal kunnen stellen en hoever zij haar gehei men over deze materie zal willen prijs geven. En hier kan de luchtvaart-show in Farnborough wellicht een tip van oplichten. P 95- 70 ct KERKSTRAAT 3-S0EST-TEL203C ELORALIA-TENTOONSTELLING. In het voorjaar zijn aan kinderen van Soester scholen voor de elfde maal plantjes uitgereikt, met de bedoeling die een half jaar later ten toon te stellen, hetgeen in gebouw Credo ge beurt. Aan 2140 kinderen werden plantjes uitgegeven, maar op de tentoonstelling zijn slechts 400 planten en dat zijn uiteraard de mooisten. Woensdagmiddag werd de tentoonstel ling door wethouder v. d. Arend ge opend. De voorzitter van Floralia, de heer C. v. d. Schoor, verwelkomde de aanwezigen en in het bijzonder de wethouder, de oud-voorzitter, de heer P. H. Segers, en de heer Hofman, die pas aan de school in Soest-Zuid ver bonden is. De heer v. d. Schoor acht te het een grote aanwinst voor de ver eniging, dat de heer Van Elmpt thans secretaris is. Hij bracht dank aan het gemeentebestuur, dat altijd bijzonder veel medewerking verleent. Floralia hoeft maar te kikken en de gemeente staat klaar. En als de directeur van gemeentewerken, de heer Van Noessel, zijn medewerking verleent en dat doet hij ieder jaar dan gaat alles gesmeerd. Bloemisten en hoveniers heb ben de tentoonstelling met behulp van personeel van gemeentewerken inge richt. De heer v. d. Schoor dankte de bloe misten eveneens voor het beschikbaar stellen van een spaarbankboekje als prijs. Ook de medewerking van de hoofden van scholen en het onderwij zend personeel is weer van groot belang gebleken. Het opkweken van kleine Mijnhardt's Hoofdpijnpoeders. Doos 50 cent LOMPEN, OUD IJZER EN METALEN alsmede diverse opruimingen NAAR SOESTDIJK TELEF. 3397 VREDEHOFSTRAAT 32 SNELLE en ACCURATE BEDIENING met eigen geregelde ophaaldienst. 100 SERVICE. plantjes tot planten, die tentoongesteld kunnen worden, heeft opvoedkundige waarde. Wel is het raadzaam dat de kinderen allemaal een kaartje aan de plant bevestigen en de voorzitter vroeg hiervoor medewerking van de school hoofden. De Da Costaschool heeft dit jaar voor de tweede maal de beker gewonnen. Nog eenmaal en hij wordt het eigen dom van de school. De kinderen denken wel eens, dat ze niet zo'n beste plant gekweekt hebben en dan sturen ze maar niet in. Dit is echter niet de bedoeling. Misschien kun nen de ouders eens een handje helpen als het niet zo best gaat met de plant en raad geven. Er is enthousiasme ge noeg, gezien de 2140 planten die uitge reikt werden, maar deze stijgende be langstelling (500 meer dan vorig jaar) heeft toch niet kunnen verhinderen, dat er dit keer minder planten op de tentoonstelling kwamen als vorig jaar. Er zijn mooie fantasiestukjes ingele verd en deze hebben vooral waarde om dat zij het kind de gelegenheid geven de fantasie te ontwikkelen. Er zijn 49 prijzen toegekend. Aanvan kelijk was gedacht dat de zaal te klein zou zijn voor de tentoonstelling, maar door de geringere inzending was dit niet het geval. Wethouder v. d. Arend verontschul- KONINGINNELAAN 74 - SOESTDIJK TELEFOON 3467 digde de burgemeester, die verhinderd was de opening te verrichten. Met ge noegen nam hij echter de taak van het hoofd der gemeente over, daar hij een zwak voor bloemen en planten heeft. Er is een gevleugeld woord, zegt het met bloemen, maar helaas moet gecon stateerd worden, dat de jeugd hieraan wel eens een verkeerde uitleg geeft door met voetballen en ruw spelen veel te vernielen. Dit is te betreuren, omdat de gemeente vrij veel aan bloe men en planten ten koste legt. Ondanks politietoezicht komen vernielingen nog voor en de wethouder sprak de wens uit, dat hierin spoedig verandering zou komen. Het gemeentebestuur is de vereniging Floralia zeer erkentelijk voor de wijze waarop zij belangstelling kweekt voor bloemen en planten. De V.V.V. werkt hieraan ook mee door het jaarlijkse bloemencorso. Ook op deze wijze wordt aan de ouderen en de jeugd de belang stelling voor bloemen en planten bij gebracht. De wethouder sprak dan ook de wens uit, dat Floralia en V.V.V. voort zullen gaan met het stimuleren van de liefde voor wat groeit en bloeit. Door de scholen werden de volgende prijzen behaald Da Costaschool 14 prijzen en 3 eervolle vermeldingen. School Beetzlaan 6 prijzen en 1 spaar bankboekje. v. d. Huchtschool geen prijzen. Katholieke meisjesschool geenprijzen. Hoe komt Australië toch aan haar naam Dat is een vraag die velen niet weten te beantwoorden. Men zal daarbij soms denken aan Oostenrijk, dat wel Austria wordt genoemd, maar in wezen heeft dit er niets mee te maken. Neen, Au stralië dankt zijn naam aan de uithoek, waarin het ligt. Hiertoe moeten we ons even verdiepen in de klassieke oudheid. Verstandige Grieken kwamen reeds snel tot een idee over de wereld. Het zou een schijf of bol zijn en Europa lag in het mid den en had het gunstigste klimaat. Naar het noorden werd het kouder en naar het zuiden steeds warmer. In het uiterste noorden konden geen mensen leven en in het uiterste zuiden even min. Dit onbekende zuidelijke gebied nu noemde de Grieken Australis en wel naar de zuiden wind die Auster heette. Terra Australis betekende niets minder dan Zuidland. Aanvankelijk meende men dit te vin den in de omstreken van het zuidelijk ste deel van Afrika. Doch toen Kaap de Goede Hoop werd ontdekt, sneuvelde deze theorie. Men legde Terra Austra lis nu ergens anders, nog zuidelijker. Op zoek naar Australië. Magalhaen voer rond het zuidelijkste puntje van Zuid-Amerika en zag aan zijn linkerhand een onherbergzaam ge bied liegen, dat wij tegenwoordig ken nen als vuurland, doch toen meende men te doen te hebben met een uitspringend deel van het zo lang gezochte Terra Australis. Men redeneerde verder en meende, dat dit Zuidland door het ge hele zuiden moest voortlopen en dat zelfs Java er een deel van zou uitma ken, want de zuidkust van dit eiland kende men toen nog niet. Dat deel van Azië was trouwens nog vrij duister gebied voor de zeelieden in die tijd en toen Nieuw-Guinea werd ontdekt meende men, dat ook dit ge bied' deel uitmaakte van Terra Incogni- ta Australis. Omdat men hier een zwar te bevolking met kroeshaar aantrof, dacht men aan Afrika en weer kwam de gedachte op, dat dit Australis op een of andere onbekende manier met Afrika in verbinding moest staan. Toch gevonden. Zo vond men ook delen van het echte Australië en heel groot deel er van kreeg de naam Nieuw-Holland. Hoe groot was de desillusie, toen men na vele jaren tenslotte tot de ontdekking kwam, dat al die ontdekte gebieden eilanden waren, tot zelfs het heel grote Nieuw-Holland, en dat ze geen groot geheel vormden. Weer was de illusie van het zo lang gezochte Australis ver dwenen. Maar men wilde er nu een ein de aan maken en zo werd tenslotte het geweldige eiland, dat het meest zuide lijk ligt en een werelddeel op zich vormt begiftigd met de naam Terra Austra lis, of zoals de Engelsen het noe men Australia waarvan wij vormden Australië. Zo kwam ons vijfde wereld deel aan zijn naam. Maar men is voorbarig geweest, want het echte Terra Australis blijkt toch te bestaan al ligt het nog wat zuide lijker en al heeft men dit later pas ontdekt. Het gehele uitgestrekte gebied van de zuidpool bestaat uit vast land, een barre sneeuw- en ijswoestenij, een enorm gebied, eigenlijk een zesde we relddeel. Dit gebied heeft eigenlijk recht op de naam uit de klassieke oudheid Terra Australis. Maar de naam is reeds vergeven en daarom noemt men het Antarctia. Groen van Prinstererschool 4 prijzen en 1 eervolle vermelding. Mariaschool 6 prijzen en 1 spaarbank boekje. School Kerkebuurt 2 prijzen. Katholieke jongensschool 5 prijzen. School Soest-Zuid 3 eervolle vermel dingen. Bonifaciusschool 3 prijzen en 2 eer volle vermeldingen. Veldboeket 1. Rietje van de Bunt. 2. Willie van Diermen. Fantasiestukjes 1. Joke Kaldeway en Dick v. d. Veer. 2. Henk Verkerk en Marijke Egtberts. 3. Rietje v. d. Bunt. 4. Corrie Schippers en Guus Massop. 5. Corrie Heus. Het spaarbankboekje van de bloemisten werd gewonnen door Harrie Hosper. Salvia 1. Maddie Kruitbos, 2. Winnie v. Deijssel. 3. Margreet Veerman. 4. Ineke Duys. Eervolle vermelding Hans Jansen. Fuchsia 1. Suzanne de Jong. 2. Thijs Ruyzendaal. 3. Margreet Veerman. 4. Greetje Klein. 5. Theo v. Deijssel. 6. Hans Jansen. 7. Wim Ruijzendaal. Eer volle vermelding Ria Buitenhuis en Adriaan Berghauser Pont. Begonia 1. Willie van Diermen. 2. An neke Veerman. 3. Marian Overeem. 4. Ria Haks. 5. Pietje van Hees. 6. Aagje Nijhoff. 7. Jaap van Kampen. Eervolle vermeldingPeter ten Broeke en An- nie Koppen. Margriet1. Suzanne de Jong. 2. Jan- nie Voet. 3. Ria van Dijk. 4. Jannie de Graaf en Mieke Beerling. 5. Anneke Veerman. 6. Johan van Kampen. Eer volle vermelding Thijs Schlebaum en Ben Zijtveld. Spaarbankboekje van de gemeente Jan Haks. Coleus 1. Harrie Hosper. 2. Corrie van Schaffelaar. 3. Ina Beernink. 4. Henk Verkerk en Jan van Kempen. 5. Dini Samson. Eervolle vermelding. Henk Akkerman. Calceolaria 1. Winnie v. Deijssel. 2. Robbie v. Knobelsdorf. 3. Harm Schuur. Ageratum 1. Jan Haks. 2. Anneke Veerman. 3. Diek van Breukelen, 4. Henk Berghauser. Eervolle vermelding Corrie van Brummelen. BIJTENDE HONDEN. Op de Van Weedestraat ging een hond de bromfietser A. uit Hilversum te lijf. De man viel en kreeg lichte verwon dingen, evenals zijn vrouw die op de duo zat. In de Burg. Grothestraat viel een hond de fietser W. T. aan, die eveneens viel. Hij kneusde een been en zijn fiets en kleding werden beschadigd. SCOOTER TEGEN VRACHTAUTO. De duitser W. uit Düsseldorf reed op de Torenstraat met zijn scooter tegen de vrachtauto van de Soestenaar J. A. V., die de Stationsweg wilde inrij den. De vrachtauto, die duidelijk rich ting aangaf, werd bij het naar links afslaan door de scooter aan de linker kant gepasseerd, waardoor de botsing ontstond. De scooter werd beschadigd. Uen nimmer ruw of schraal s) n Het is de Hamamelis die het 'm doet kleding BA ARM. TEL. 27B3 door kinderverlamming en haar car rière is ten einde. Als zij het gebruik van haar armen herwint en het blijkt dat haar stem niet geleden heeft, treedt ze in een rolstoel op voor gewonde militairen. De militaire autoriteiten bieden haar nu een tournee voor de strijdkrachten aan en een nieuwe car rière begint. In de donderdagcyclus Joan Crawford als misdadige vrouw, beschuldigd van moord. Als kind is haar gezicht door brandwonden mismaakt en haar on aantrekkelijk uiterlijk maakte haar een vijandin van de mensheid. Een chirurg geneest haar van de lidtekens, die de brandwonden veroorzaakten. De vrouw, die eerst van afpersing leefde, voelt niets meer voor het misdadige leven dat zij leidde, maar zij kan zich niet losmaken van haar handlanger Torsten, die haar wil dwingen een kind te do den. Zij doodt Torsten echter als hij dr Segert wil aanvallen. Aanvankelijk acht de rechtbank haar schuldig, maar een brief brengt uitkomst. BIOSCOOPPROGRAMMA. Van vrijdag tot en met zondag draait in het City-theater de film „Kruispunt Bhowani" met Ava Gardner en Ste- wart Granger. Het verhaal speelt in 1947, het jaar, waarin de Engelsen voorbereidingen maakten om India de onafhankelijkheid te geven. Communisten proberen een opstand in Brits-Indië te laten uitbreken. Op het belangrijke spoorwegknooppunt Bhowani is het kolonel Savage (Ste- wart Granger), die de rust moet hand haven. Hij maakt kennis met Victoria Jones, luitenant in het vrouwelijk hulp korps (Ava Gardner). Victoria, die een Anglo-Indische is, voelt zich aange trokken tot de inheemsen en zij kiest de zijde der nationalisten. Zij komt er echter achter, dat de leiding in han den van een communist is. Zij vertelt Savage alles. De communistenleider Davay ontvoert haar. Hij neemt haar mee op een goederentrein en bereidt een aanslag op de trein voor waarin Ghandi reist. Savage zet de achter volging in, de treinramp wordt voor komen en Savage vraagt Victoria ten huwelijk, waarin zij toestemt. Van maandag tot en met woensdag „Onderbroken Melodie" met Glenn Ford en Eleanor Parker. De geschiedenis van een meisje, dat een beroemde zangeres wil worden. Het gelukt haar, maar zij wordt getroffen L. K. 'Mijn hospita beweert dat ik bij vakantie van 2 weken een week geheel moet doorbetalen, ik ben bij haar in de kost. Nu ben ik ziek en lig bij mijn ouders thuis, waar ik ook moet betalen. Hoe zit dat nu Antwoord Regel is, dat bij afwezigheid van meer dan vijf dagen, volstaan kan worden met tweederde van de be dongen kostgeldprijs. J. v. E. Betreft vlek in gekleurde, zijden japon. AntwoordIn verband met de stof kunt u zelf deze vlek niet verwijderen. Wij raden uw aan, uw japon ter be handeling te geven aan een goede che mische wasserij. V. d. N. Komt een vernieuwing van een waterkraan voor mijn rekening of moet de huiseigenaar er voor zorgen De kraan is totaal versleten. Antwoord In feite komt het vernieu wen van versleten kranen voor reke ning van de verhuurder, maar de ge woonte is tegenwoordig, dat de huur der de kosten draagt. Om over dit bedrag te gaan procederen loont de moeite niet. Er zijn wel huiseigenaren, die voor vernieuwing zorgen, maar de meesten doen het niet. Mevr. G. E. L.Op welk kasteel ver bleef maarschalk Foch in de eerste wereldoorlog AntwoordOp het kasteel van Bom- bon in de nabijheid van Melun, van 24-7-1918 af en voorts op kasteel van Senlis, ingaande 19-10-1919. J. H. Wij bewonen een huurhuis, dat zeer slecht is onderhouden. Er wordt nu het een en ander aan hersteld, maar nu beweert de eigenaar, dat wij boven de 25 nog wat moeten betalen „voor het vertimmeren". Hoe zit dat Antwoord Wij hebben zo'n vermoeden dat het hier gaat om gewoon onder houdswerk, waartoe de eigenaar uiter aard verplicht is. Is dit het geval, dan mag hij u voor de kosten die daardoor ontstaan, niets in rekening brengen. Stelt u eens in verbinding met de dienst van Bouw en Woningtoezicht ter plaatse. Daar kunnen ze de kwestie beter beoordelen omdat ze ter plaatse een onderzoek kunnen instellen. Het is nl, zo, dat alleen als er verbeteringen worden aangebracht, een bepaalde ver hoging gedurende een bepaald aantal jaren in rekening mag worden gebracht. Mevr. v. N. Ik heb nog 4 zonen in huis, waarvan 2 van 19 jaar, 1 van 18 jaar en 1 van 15 jaar. Welke zonen moeten er nu dienen Antwoord Als ze goedgekeurd worden, de tweelingen en de zoon van 18 jaar. Indien de tweeling als derde moest dienen, kan een van twee vrijgesteld worden. Het is dus niet zo, dat van een tweeling altijd één vrij is. Uw stude rende zoon, die van 18 jaar, kan uit stel vragen, als zijn studie aan de uni versiteit is aangevangen in het jaar, waarin hij 18 jaar wordt. Als men 9 zonen heeft behoeven er inderdaad slechts 3 te dienen. Abonnee. Als u wilt bedanken voor de kerk, dan schrijft u een aangeteken de brief aan de diaconie der kerk. De reeds verschenen belasting moet u wel betalen. A. H. Ik wens te corresponderen met iemand in het buitenland, om te beginnen met iemand in Frankrijk om mijn frans te onderhouden. Tot wie kan ik mij wenden Antwoord U kunt zich in verbinding stellen met postbus 529, Amsterdam. M. W. Een duitse vrouw met 2 min derjarige kinderen (uit haar eerste huwelijk met een Duitser) trouwt met een Nederlander. M.i. wordt de vrouw nederlandse en blijven de kinderen duitsers. Later scheidt de vrouw van echt, wegens overspel van de man. Zij blijft toch nederlandse AntwoordUw veronderstellingen zijn juist, doch in het tweede geval komt er een restrictie bij, nl. deze, tenzij zij binnen het jaar daarna verklaart de nederlandse nationaliteit niet te wil len behouden.

Soester Courant | 1957 | | pagina 5