RR39 Soest voor 30 jaar. TWEEDE BLAD Philips 43 cm. f 775.- FUGERS RADIO KERKSTRJ TEL276Ó UW SUCCES IS ONZE RECLAME. AUTORIJSCHOOL D. ENGEL V uil ver werkingsinstallatie in aanbouw. HULDIGING VAN PROF. MR P. J. OUD 0LIEST00KKACHELS HUISBRANDOLIE No. 1 DE WITTE POMPEN DE SCHAT VAN DE ZEEROVER „PRINSJESDAG". VAN DE „SOESTER COURANT" VAN VRIJDAG 13 SEPTEMBER 1957. In augustus 1927 werd de vlieger Geysendorffer in Baarn gehuldigd na zijn geslaagde vlucht naar Indië. De Amerikaanse Communisten Sac- co en Vanzetti brachten ook in Neder land de gemoederen in beweging, zodat de Soester Courant van 19 augustus 1927 een foto kon plaatsen van het gebouw van het Amerikaanse consu- 1 verven, persen, stoppage, repareren van Uw kleding. is vast geen echte heer geweest. De juffrouw die dit schoons rijmde zal wel nooit getrouwd zijn. Met die prijzen leek het dertig jaar geleden soms nergens op. Handschoenen kon je vanaf 39 cent kopen en als je een schoon boord nodig had dan stapte je maar naar een winkel, legde een dubbeltje neer en dan kreeg je een boord en een cent terug. Wandelstok ken waren al vanaf 29 cent te koop en broeken voor corpulente heren kostten toch maar 2,50 ondanks de grotere hoeveelheid stof die nodig was om de corpulentie te bedekken. De gemeentelijke keuringsdienst had het in Soest maar druk, want over de maanden juli, augustus en september 1927 werden 2 koeien, 2 graskalveren, 1 nuchter kalf, 3 varkens, 1 paard en 1 geit afgekeurd. Van koeien verder 12 levers, 12 uiers, 1 borstvlies, 1 buikvlies, 1 maag, 4 keelgangklieren en 32 kg. vet. Van varkens 11 levers, 17 harten, 54 laat, bewaakt door enkele agenten. Ook in Soest bemoeide men zich er mee en een boze lezer schreef in een ingezon den stuk, dat alleen de Amerikaanse justitie en de Soester Courant blijk baar van mening waren, dat de beide Amerikanen ter dood veroordeeld wa ren voor een moord die ze begingen. Alle andere wisten wel beter, want ze moesten sterven omdat ze anarchist wa ren. De Soester Courant moest zich schamen, vond die meneer, want zij toonde zich een bewonderaar van de doodstraf en de klassejustitie. De verjaardag van H.M. de Koningin werd op 31 augustus 1927 gevierd. Om 9 uur luidden de klokken en om 10 uur was er samenzang met begeleiding van P.V.O. om 10 uur begonnen de fees ten voor de kinderen op het terrein aan de Talmalaan. Alle kinderen kwa men lopend hier heen, maar van de school in Hees werden ze per autobus gehaald. Meneer Williams uit Amsterdam gaf een poppenspel te zien en op een ander deel van het terrein haalde de oeroude Jan Klaassen zijn streken uit. Ouden van dagen maakten in de middag een auto rit, terwijl het kinderkoor van de zang vereniging „Apollo" op het feestter rein een uitvoering gaf. Hierna weer meneer William, die Pietje Bell meege bracht had. Om twee uur ringrijden in tweewielige wagentjes en 's avonds een uitvoering van de plaatselijke koren „Apollo" en „Crescendo", afgewisseld door openluchtbioscoop. Op het feestprogram stonden deze wen- NIEUWEWEG 97 TELEFOON 2543 kenWeest vrolijk doch niet uitge laten maakt geen misbruik van ster ke drank. „Tot ambtenaar ten kantore van de gemeente-ontvanger, alhier, is benoemd de heer Th. J. Regter, thans klerk bij de Centrale Boekhouding der gemeente bedrijven te Den Helder." Door pastoor Vossenaar werd in augustus 1927 het nieuwe terrein van de voetbalvereniging „De Ploeg" te Soesterberg in gebruik gesteld. De Ploeg is weg en het terrein zal intus sen wel bebouwd zijn. De Ploeg speel de op die dag gelijk tegen „Saestum" uit Zeist. Dat mannen helemaal niet deugen toonde die dame met haar wonderscho ne Versjes in de Soester Courant van eind augustus 1927 Het begin. Wat zag die heer haar vriend'lijk aan. Hij vond haar zo lieftallig. Hij prees haar blik, haar vorm. haar gang als ongewoon bevallig. Hij sprak haar van een mooier kleed, een kleed, haar schoonheid waardig en bracht haar zelfs een gouden ring, wat was die heer toch aardig. Het einde. Haar deugd is weg, haar eer besmet, haar zielerust verloren. Haar ouders wenen om de stond, toen zij hun werd geboren. En zij vertwijf'Iend noemt zij zich de naam huns kinds onwaardig Och aardig heer, och kom en kijk. Ge hebt gemaakt een levend lijk. Ik vind het maar griezelig en die heer longen, 13 nieren, 2 milten, 3 magen, 2 kaakklieren en 2 kg. vet. Van kalveren 6 nieren, 1 hart, 1 lever. Het moet wel eetlustbevorderend zijn geweest dit zo af en toe eens in de krant te lezen. Veel Soestenaren zullen niet eens we ten waar de Maatweg is en dus ook niet dat daar, tegen de grens van Baarn aan, de vuilverwerkingsinstallatie voor Soest en Baarn in aanbouw is. Het gaat hard met de bouw en over enkele maanden zal vanuit Breda de enorme trommel van 26 meter in twee delen verzonden worden om in het ge bouw, dat 7,50 meter hoog wordt, als silo te dienen, waarin het vuil op een wijze, die volledig bio-chemisch is, tot compost verwerkt wordt. Jaren geleden, toen onze voorvaderen nog in de goede oude tijd leefden, was het allemaal veel gemakkelijker en wie vuilnis had smeet die maar naast z'n deur. Dat lag dan wel te stinken en te vergaan tot er niets meer van over was, maar steeds was er weer ander vuil, dus het bleef een rommel. Wat later is men op de gedachte gekomen, dat deze rottende afval niet bepaald bevorderlijk was voor de volksgezond heid en wie in deze tijd zijn vuilnis zo maar langs de straat deponeert kan een procesverbaal oplopen. Drie vuilnisauto's zorgen er dagelijks voor, dat het Soester huisvuil wegge haald en buiten de gemeente gedepo neerd wordt. Lieden, die het recht had den uit de grote vuilnishoop te zoeken wat van hun gading was, hadden te vens de verplichting het restant on der de grond te spitten, maar daarmee kun je niet altijd doorgaan, zodat een andere oplossing gezocht en gevonden werd. Uit Marshall-gelden stelde de stichting Compost een bedrag beschikbaar en de gemeenten Soest en Baarn sloegen de handen ineen en lieten door een commissie, bestaande uit de heren P. de Bos en J. J. Gerritse van gemeente werken Soest en H. Janse en J. Ver- bruggen van publieke werken Baarn een rapport samenstellen, betreffende de technische financiële mogelijkheden van een vuilverwerkingsinstallatie voor de twee gemeenten samen. Dit gebeurde drie jaar geleden en nu zijn we dan al zover, dat de installatie over enkele maanden in gebruik genomen wordt. Zij zal dienen voor 26000 inwoners van Soest en 20000 inwoners van Baarn, die samen 13500 vuilnisemmers twee maal per week aan de straat zetten. Met dit grote aantal emmers wordt per jaar 8000 ton vuilnis opgeruimd en de Dano-installatie, die aan de Maat- LUISTERT NAAR DE RADIOUITZENDING VAN DE op zaterdagmiddag 14 september a.s., van 35 uur, over Hilversum I (402 M.). Tot U spreken o.m. drs H. A. Korthals; het le Kamer lid mevr. dra Schouwenaar-Franssen; H. H. Jacobse, voorz. der jongerenorganisatie en Prof. Oud. weg komt, zal ervoor zorgen, dat van al dit vuil 7000 ton compost gemaakt wordt. Deskundigen hebben uitgemaakt, dat onze bodem langzamerhand uitge mergeld raakt, zodat het bijzonder raadzaam is, dat men thans overgaat tot het gebruiken van afval om deze grond door middel van compost opnieuw te voeden. Drie auto's uit Soest en voorlopig twee uit Baarn zullen dagelijks enkele malen de Maatweg oprijden naar het gebouw met zijn installatie, die 855000 gulden kost. Als de Maatweg tot een behoorlijke rijweg gemaakt zou moeten worden dan zou dat ongeveer een ton kosten en bij de huidige bestedingsbeperking is er weinig kans, dat dit geld er snel zal komen. Evenmin als de bedragen, die nodig zijn voor de rioolzuiverings installatie, die dicht bij de vuil- steeds goed advies! tartn Veldweg I - fel. 302.5 Soesf - Mtrelweg 10 - tel. 2'lSó verwerkingsinstallatie zou komen, waar door slechts één laboratorium, één kan tine en één transformatorruimte nodig zouden zijn. Nu komt er geen laboratorium en ook geen cantine, want bij het nieuwe vuil- verwerkingsbedrijf zullen slechts drie mensen werkzaam zijn. De transforma torruimte wordt een provisorische van hout, want eens zal het toch wel in orde komen met de installatie, die het rioolwater zal zuiveren. Dan kan het natte slib door de vuilverwerkingsinstal latie gevoerd worden en is het niet no dig, zoals nu, dat water ingespoten wordt omdat door afkoeling het fermen- teringsproces het juiste verloop moet hebben. Dit proces vindt door het vuil, dat in de trommel van 26 meter lengte en 3 Yz meter doorsnee gebracht wordt, gedurende 5 dagen plaats. Het gaat versneld biologisch en in tegenstelling tot andere systemen dan de Dano komt het vuil na 5 dagen als direct bruik bare compost uit de installatie. Deze compost zal voor 3 Vz a 4 gulden per ton verkocht worden en dat kon wel eens een voordeel blijken voor hen die het gebruiken kunnen, want de „winkelprijzen" liggen ongeveer 35 Uw brcndstofrekening is van veel belang. Meer nog'Jan de aanschaf kosten art uw kachel Hujsorandolie is veel „goed icop£.r dan petroleum en geelt meer warmte. Huisbrandolie is de aange-, wezen brandstol voor onze kachels Meo'e daarom zegt men. Kenners kiezen maal zo hoog. Dat deze wijze van vuil verwerking en de verkoop van het com post geen winstgevend bedrijf is, blijkt wel uit het feit, dat men begroot 1,10 per inwoner per jaar uit gemeente gelden te moeten toeleggen. Als het vuil aangevoerd is en een band voor het transport naar de trommel zorgt, dan zal een sorteerder zorgen voor het verwijderen van voorwerpen, die niet geëigend zijn om tot compost verwerkt te worden en een magneet zal het ijzer uitsorteren. Dat is wel no dig, want men heeft uitgerekend, dat ieder bewoner per jaar bij 175 kg. vuil nis, waarvan hij afstand doet, 6 kilo ijzer wegdoet, zodat de magneet on geveer 276 ton ijzer per jaar uit het vuil zal halen. Een hamerslagmolen zal zorgen voor vergruizen van het glas dat er tussen het vuil zit en zonder stank, zonder stof en zonder lawaai wordt de afval gedurende vijf dagen in de trommel tot compost verwerkt. Deze trommel, die in Breda gemaakt wordt, zal niet steeds draaien, maar er kan wel steeds doorgestort worden, terwijl aan de andere kant de compost - klaar voor het gebruik - opgevan gen kan worden. Alle ziektekiemen zijn in de trommel door bacteriewerking gedood. De gehele installatie en het gebouw worden geleverd door de firma Matepa in Den Bosch en de firma T. Hooge- vest uit Amersfoort is de aannemer. Directeur van het bedrijf zal de heer J. Th. A. van No.esel, directeur van gemeentewerken Soest, zijn en admi nistrateur de heer J. Verbruggen van publieke werken te Baarn. Het bestuur, dat de belangen van dit zeer moderne vuilverwerkingsbedrijf behartigt, bestaat uit wethouder W. le soort PETROLEUM voor oliestook- haarden. - BENZINE. - Allen Caltex produkten. - BEL OP No. 2185. STEENHOFFSTR. 25 SOEST G. van Zadelhoff, Soest, voorzitter, v/ethouder A. W. Ros, Baarn, vice- voorzitter, en de gemeenteraadsleden J. Z. de Bruin en P. v. d. Broek te Baarn en A. P. Hilhorst en dr D. J. P. Oranje te Soest. Het dagelijks toe zicht op de bouw heeft de heer F. J. D. Heesbeen. Binnenkort zullen er advertenties ge plaatst worden, waarin een werkmees ter en twee arbeiders voor de reini gingsdienst gevraagd worden en zij zullen het nieuwe bedrijf, dat het mo dernste van ons land is, draaiende houden. Het huisvuil van 46000 inwoners van Soest en Baarn zal nu niet meer op een belt geworpen worden, maar het zal verwerkt worden tot voedsel voor de bodem en vooral de Soester bodem zal dit best kunnen gebruiken. Hoe de verkoop van de compost gere geld zal worden is nog niet bekend, omdat het bedrijf eerst in het gebruik moet zijn voor men te weten komt wie belang heeft bij deze compost, maar als het even mogelijk is dan zal men ook rekening houden met de kleine afnemer, die geen weg weet met een ton, maar al gebaat is met 25 of 50 kilo. Als een ton bij de vuilverwerkings installatie 3% tot 4 gulden kost en men in de winkel voor dezelfde hoe veelheid in gedeelten 140 gulden be taalt, dan is niet alleen de volks gezondheid gebaat met deze installatie, waarmee de gemeente Soest en Baarn andere gemeenten ver vooruit zijn. 53. We waren ongeveer een kilometer verder, toen de man aan het hoofd van de groep een kreet slaakte. Iedereen rende vooruit. In het gras lag een menselijk skelet, met wat zeemans- kleding er bij. Klaarblijkelijk is het een zeeman ge weest, zei een van de mannen. Ja, dacht je dat je hier een rentenier zou vinden, zei Zilver, maar wat liggen die botten vreemd. Zie je dat, ze lig gen Zuid-Zuid-West. Dit is vast en zeker een van Flints grappen. Deze man is hier neergelegd volgens het kompas, om de richting van de schat aan te geven. Er werden verhalen opgehaald over Flint, over zijn gemene liederen en zijn enorme drankzucht. Maar Zilver maakte er een eind aan en zeiKom mannen, Flint leeft niet meer en we zullen hem hier niet tegenkomen. ZEEPOST. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië s.s. „Highland Chieftain", 17 sept. Argentiniës.s. „Westland", 19 sept. Argentiniës.s. „Mendoza", 21 sept. Australië s.s. „Iberia", 19 sept. Brazilië m.s. „Uruguay Star", 17 sept. Canada m.s. „Prins Johan Willem Friso", 18 sept. Canada m.s. „Noordam", 19 sept. Chilivia New York, 19 sept. Indonesiës.s. „Laertes", 16 sept. Indonesiëm.s. „Japara", 19 sept. Ned. Antillenm.s. „Attis", 16 sept. Ned. Antillen s.s. „Bennekom", 17 sept. Ned. Nw. Guinea s,s. „Rondo", 19 sept. Nw. Zeeland via Engeland, 21 sept. Suriname m.s. „Hecuba", 17 sept. Unie van Z. Afrika en Z.W. Afrika m.s. „Bloemfontein", 18 sept. en m.s. „Stirling Castle", 21 sept. Brits-O-Afrika via Frankrijk, 21 sept. Inlichtingen betreffende de verzending van postpakketten geven de postkan toren. Volgende week dinsdag is het weer Prinsjesdag. De plechtige opening van de zittingsperiode der Staten-Generaal. Deze opening dateert van 5 november 1814, doch aanvankelijk was de ceremo nie vastgesteld op de eerste maandag van november. Reeds in 1815 veran derde koning Willem I dit in de derde woensdag van oktober, welke regel gold tot 1848, toen de zittingen een maand eerder begonnen en voortaan de derde maandag in september werd aan gehouden. Teneinde de kamerleden het reizen op zondag te besparen, werd bij de grondwetwijziging van 1887 vast gelegd, dat de plechtige opening in den vervolge zou geschieden op de der de dinsdag van september. Tot 1829 be stond de regel, dat de koning om het jaar te Brussel, of te 's Gravenhage zijn troonrede uitsprak. De eerste zitting vond plaats in 1815 te Brussel in het fraaie stadhuis aan de Grote Markt. Tot 1850 waren in de stoet ook pages opgenomen. Koning Willem I droeg over zijn uniform de hertogelijke man tel van Brabant. In oktober 1829 weer spiegelde zich de afscheiding van de zuidelijke Nederlanden in de Staten- Generaal door de afwezigheid van de afgevaardigden uit drie provinciën en een proclamatie van Willem I „dat het noodzakelijk is, thans uitsluitend be dacht te wezen op het welzijn van die deelen van het rijk, wier onwankel bare trouw aan ons huis en aan de in stellingen eener welgeordende maat schappij, ook nu weder zo ondubbel zinnig aan de dag is gelegd." De Oran jevorsten hebben zich altijd per rijtuig naar de verenigde vergadering van de Staten-Generaal begeven met uitzon dering van de oorlogsjaren en de peri ode 1945 tot en met 1947 toen konin gin Wilhelmina tot de uiterste soberheid besloot en zonder escorte of eerbetoon per auto naar het Binnenhof reed. In 1948 werd de oude luister ter ge legenheid van haar troonsafstand en de inhuldiging van koningin Juliana in volle glorie hersteld. Van Willem II is bovendien nog bekend, dat hij zich in de jaren van zijn regering (1840- 1849) te paard naar het Binnenhof be gaf, doch wel vergezeld van een escor te. Dit gebruik gaf vaak aanleiding tot heftige discussies tussen degenen, die dit „krijgshaftig vertoon" soldatentrots en minachting voor het burgerschap noemden en anderen, die begrepen, dat zijne majesteit zich beter thuis voelde in het zadel dan in de zachte kussens van een statiekaros. Momenteel bestaan er geen strijdvragen meer rond Prins jesdag, slechts vraagt het publiek zich tevoren af of de rit gemaakt zal wor den in de befaamde glazen koets of in de gouden koets. Vanwege de luister prefereren de mees te toeschouwers het gebruik van de laatste, die een geschenk is van de amsterdamse burgerij aan koningin Wilhelmina bij haar troonsbestijging (inhuldiging te Amsterdam, 1898), die de karos evenwel aanvankelijk niet wenste te gebruiken en pas na herhaald verzoek in 1903 het vorstelijk rijtuig bezigde voor de openingsceremonie op Prinsjesdag. Bij minder gunstige weers omstandigheden wordt echter de voor keur gegeven aan de glazen koets, teneinde de gouden koets met zijn alle gorische voorstellingen niet bloot te stellen aan de invloed van ons klimaat. De glazen koets dateert van 1826 en is vervaardigd door meester-wagen- maker Simons te Brussel voor de prijs van 16.000. De koets werd steeds in Brussel gebruikt en werd pas na de afscheiding in 1840 naar Den Haag overgebracht. De naam „Prinsjesdag" is moeilijk verklaarbaar, omdat nimmer prinsen de vergadering van de Staten openden. Vermoedelijk gaf de bevol king de naam van 's prinsen verjaar dag, die in de franse tijd een demon stratief karakter aannam, aan deze dag, waarop weer getuigenis kon worden af gelegd van de verknochtheid aan het Oranjehuis.

Soester Courant | 1957 | | pagina 7