REGERING REKENT ZICH RIJK! DE ZEEPBEL VOOR 1958. SPORT. IN DE HOEK. BRANDWEER TELEF. 3333 DINSDAG 17 SEPTEMBER 1957. 35e JAARGANG No. 70. OURANT Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2.10 - per post 2.25 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT 35, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 KAN DEZE MILJOENENNOTA ONS UIT DE PUT HELPEN? Met meer spanning dan in andere jaren hebben wij ditmaal gewacht op het moment, dat de rijksaap uit de staatsmouw zou komen. Niemand zal daarbij een zeer gunstige begroting hebben tegemoet gezien. Zijn er wel eens jaren geweest, waarin het budgetbeeld ongustiger werd voorgesteld dan in de werkelijke uitkomsten mocht worden verwacht, dit jaar lijkt het meer op een prijsvraag, getiteld „reken u rijk". Men heeft zich im mers bij het samenstellen der begroting gebaseerd op een aantal veronder stellingen, die zo moeilijk zullen zijn te verwezenlijken, dat men ze nau- nauwelijks serieus mag nemen. Het mag bekend worden verondersteld, dat wij onze bestedingen moeten beper ken en dat wij dat niet doen, zolang wij er door de omstandigheden niet toe worden gedwongen. Minister Hofstra erkent dit, maar hij is van mening, dat de huurverhoging en verder reeds ge nomen maatregelen in het tweede half jaar meer merkbaar zullen zijn. Toch is de in gang gezette beperking nog niet voldoende. Daarom wenst de regering verder inkrimping van de be stedingen door verhoging van omzet belasting op sigaretten, personenauto's en televisietoestellen. Ook wordt voorgesteld om de vermo gensbelasting maar met een vijfde te verhogen. In hoeverre een bezit aan vermogen de consumptie beperkt, is ons met duidelijk. Het is altijd zo geweest, dat vermogensvorming de bestedingen vermindert. Wie dus voortaan een be hoorlijk vermogen bij elkaar wil spa ren, wordt daarbij niet aangemoedigd door de voorgestelde verhoogde ver mogensbelasting Paard achter de wagen. Wij achten dit het paard achter de be sparingswagen spannen. En dit is dubbel betreurenswaardig, omdat de minister op de toelichting bij de ingediende be groting nog eens duidelijk laat uitko men, dat het percentage bespaard na tionaal inkomen beslist te laag is. Wat de cijfers zelf betreft, poogt de minister aan te tonen, dat zijn begro ting sluit op een „aanvaardbaar" te kort van 535 miljoen na. Dit tekort zal deels worden gedekt uit kapitaal middelen, die het rijk rechtstreeks uit voorinschrijvingen zullen bereiken. Ook het Grootboek Woningverbetering zal 60 miljoen opbrengen. De rest moet komen uit een verlaging van de rijksbijdrage aan de werkloosheidswet 23 miljoen) en uit de reeds genoemde belastingver hogingen. Inflatiegevaar erkend. Hoewel wij vooropstellen, dat er in een tijd van inflatie als deze niet met ka pitaalsinkomsten als de voorinschrijvin gen mag worden gewerkt, doet het toch deugd, dat de overheid de ernst van het inflatiegevaar inziet. Zij wil nu streven naar behoud van de bestaande toestand. Verdere geldontwaardiging zal worden bestreden. Dit is het eerste grote winstpunt, dat met de verwerkelijking van deze begroting zal worden bereikt. Als men dit stuk waar kan maken. Het tweede zeer gunstige aspect ligt in de aangekondigde financiering van de woningbouw uit rijksmiddelen, waarvoor 540 miljoen gulden is uitgetrokken. Er zullen 80.000 woningen worden gebouwd, waarvan 40.000 woningwetwoningen. De gemeenten behoeven de bouw dus niet meer met leningen te financieren, al thans voor zover dit niet kan geschieden uit de reeds bekende overeenkomsten met de Bank voor Nederlandse Gemeen ten en de institutionele beleggers. Het geld komt voortaan uit belasting middelen en als men er in slaagt dit te bereiken is dat een voorbeeld van zeer juiste financiering. Aan de gemeenten wordt verder lucht geboden in hun be narde positie door de belofte van de minister, dat zij langlopende leningen tegen marktvoorwaarden zullen kunnen opnemen. De vlottende schuld zal hier mee kunnen worden afgelost. De rente zal dus een verdere stijging ondergaan. Vele tarieven omhoog. Tenslotte zullen de gemeenten verder orde op hun financiële zaken kunnen stellen door verhoging van de leges en de tarieven der openbare nutsbedrijven. In deze sector zal dus een verdere prijs stijging worden toegelaten. Ditzelfde geldt voor de staatsbedrijven, zoals de P.T.T., die spoedig opnieuw met een verhoging van posttarieven zal komen, omdat de regering zich op het standpunt stelt, dat wanneer onderdelen van de staatsbedrijven met verlies wer ken, dit als subsidie moet worden aan gemerkt, welke niet kan worden toe gestaan. Zo straf is overigens die anti-subsidie- gedachte ook nog niet, want de sub sidies op de melk 180 68 mil joen vlees en aardappelen, zoals die blijken uit een specificatie, blijven ge handhaafd. Men meet rustig met twee maten, naar gelang de politieke gevol gen van een bepaalde stap. Waarom defensie niet beperkt Beschouwen wij de begrotingen van on derwijs en defensie, dan zijn dit weer de twee posten, die met hoofd en schou ders boven de anderen uitsteken. Voor de eerste is een verontschuldiging om dat de bevolking zich snel uitbreidt. Wij achten de militaire uitgaven ech ter beslist te hoog, gezien de benarde toestand van de betalingsbalans. Nu kan men wijzen op onze internationale ver plichtingen en wat dies meer zij, maar andere landen tikken de generaals ook wel op hun dure petten. Het kan heus wel een beetje minder, zonder de vei ligheid van het land in gevaar te bren gen. Heeft minister Staf hier zijn been stijf gehouden en gedreigd met heen gaan Met een begrotingspost van 1779 miljoen bezet hij de „duurste" zetel in het kabinet. Hoewel het verkeer de laatste weken biezonder de aandacht van de bevol king vraagt door het rumoer van de wegenbouwers, die hun orders zien ver minderen, kan men niet zeggen, dat de wegenaanleg bepaald wordt verwaar loosd. Voor het komende jaar wordt er 107 miljoen alleen voor verkeerswegen bestemd, tegen een bedrag van 94 mil joen in het verstreken begrotingsjaar. Het oude zeer. Teleurstellend is nog de bestemming van gelden voor overzeese rijksdelen. Voor Suriname en de Antillen bedraagt de belangstelling per saldo nog 5 mil joen minder dan de reeds magere toe wijzing voor 1957. Nieuw-Guinea krijgt 6 miljoen meer toebedeeld, vermoe delijk omdat men voor dit jaar ook reeds zes miljoen hoger komt te zitten en het heus niet minder kan. Verder kondigt de minister wel aan, dat hij erop uit is het rijkspersoneel zoveel mogelijk te beperken, maar uit de specificatie blijkt dat praktisch al leen minister Zijlstra het mes erin ge zet heeft. De overige bewindslieden heb ben allen een groter aantal slippendra- gers, zodat het totaal begrote perso- neelsgetal in rijksdienst weer 4000 ho ger wordt begroot dan de toestand op 30 juni 1957. Onze staatsschuld is nog steeds enorm hoog. We hebben er dit jaar maar wei nig afgeknabbeld. Slechts 210 miljoen keerde in de eerste helft van 1957 naar de schuldeisers terug. Stinkende wonden. Deze begroting wil ons hoop geven. Mis schien is dit de juiste gedragslijn na dat we zoveel jaren als volk reeds ge ploeterd hebben voor herstel van een gezonde economie. Helaas kunnen wij het hoopgevend geluid geen kracht bij zetten met toejuichingen. Wij achten voor een waarlijk snelle sanering van de financiële toestand ingrijpender maat regelen in de consumptieve sfeer nood zakelijk. Minister Hofstra maakt als zachte heel meester de wonden niet heel. Het spa ren wordt nergens werkelijk aange moedigd, wel bestraft door de verhoog de vermogensbelasting. De cijfers maken op het eerste gezicht een vrij gunstige indruk. De opzet is niet slecht. Wanneer men er in slaagt de begroting waar te maken, zoals zij thans is, dan verdient de regering een pluim op de hoed. Hoezeer zij echter door de reali teit wordt bedreigd, blijkt uit de ver onderstellingen, die in vervulling moe ten gaan, wil de fraaie zeepbel niet uit. elkaar spatten. IJdele hoop. Onder die veronderstellingen vindt men de handhaving van het prijspeil (na 1957) -en de verwachting, dat er in 1958 geen algemene loonronden zullen komen. Het zijn schone gedachten. Men vergeet blijkbaar, dat nu de vakbondsleiders zich reeds beroepen op te grote prijs stijging. Noch de huurverhoging, noch de komende prijsstijging van diensten der openbare nutsbedrijven zijn op het prijspeil uitgewerkt. Bij een dergelijke wetenschap is het nauwelijks aanneem baar, dat genoemde veronderstellingen in vervulling zullen gaan. Minister Hofstra koestert fraaie illu sies en kan goochelen met cijfers. Maar én de regering én de bewindsman re- kennen zich rijk met deze begroting. OLYMPIA-WANDELMARS. In de mooie omgeving van Soest zijn zaterdagmiddag de wandelmarsen ge lopen, die georganiseerd waren door de Nederlandse Christelijke Wandel- bond, afdeling Midden-Nederland, in samenwerking met de Chr. Gymnastiek vereniging „Olympia", die zelf deel nam met de jeugd, onder leiding van de heer W. A. Suman, en de nieuwe senioresgroep, onder leiding van de heer H. Albertus. De weersomstandigheden waren de hele dag bedroevend, zodat van de 350 inschrijvingen en de vele toezeg gingen weinig terecht kwam en nog geen tweehonderd deelnemers het par koers liepen, dat een kleine wijziging had ondergaan omdat er zoveel regen gevallen was. Van de Suman-Jeugd ontbraken slechts 3 van de 62 kinderen en met de plas tic-cape j es om staplen ze resoluut naar de 22e eerste prijs in hun bestaan van twee jaar. Het bleek voor de jury, bestaande uit de heren Bruinekool uit Utrecht en v. d. Meer uit Bi.ssem, een vanzelf sprekendheid, dat de meisjes en jongens van „Olympia" de eerste prijs won nen. Zij kregen 777 punten en tweede werd in de klasse van de jongeren de V.G.L.O.-school „Oranje Nassau" met 696 punten. Bij de volwassenen won de reservepo- litie uit Rotterdam, het corps dat, on danks. het slechte weer, volledig was opgekomen. Met 656 punten werden de Rotterdamse politiemannen eerste en „De Wilgenpias" uit Maarssen werd tweede Soester vereniging „Vitess", die vorig jaar opgericht werd, liep eveneens mee. VRACHTAUTO TEGEN BUS. Op de Nieuwe weg botste een vracht auto tegen een bus van Tensen aan doordat de vrachtauto, die een paar fietsers passeerde, moest remmen voor de bus, die van de andere kant kwam. De auto slipte en botste tegen de zij kant van de bus. Mej. B. alhier, die in de bus zat, sloeg door de schok met haar gezicht tegen een leuning en moest met een kaak- fraktuur naar het Stads- en Acade misch ziekenhuis in Utrecht gebracht worden. FLINKE HOOFDWOND. De 13-jarige J. v. A. slipte met zijn fiets op de Julianalaan en viel met zijn hoofd tegen een geparkeerde auto, waarbij hij een flinke hoofdwond kreeg. Een expediteur bracht de jongen met zijn auto naar het politiebureau. De wond werd door dokter Schutte ver zorgd, waarna de jongen per auto naar huis gebracht werd. VIERDE RIT OM DE BECKERINGHBEKER. De vierde rit om de Beckeringhbeker, die door Tempo georganiseerd werd, had waarschijnlijk te lijden onder de krachtsinspanning, die de interclub- ontmoeting de renners gekost had. Enige renners bleven weg, terwijl an deren vrij spoedig opgaven. Bep Kriek gaf na vier ronden op en Gerrit Bun schoten, die weer present was, na zes ronden. Jaap v. d. Burgt kwam in de zevende ronde de man met de hamer tegen. Hij ploeterde nog enige ronden door, maar gaf toen op, omdat hij zijn inzinking niet te boven kon komen. Alleen Gerrit Ruttenberg en Otto de Weerd reden de rit uit. Ruttenberg won in 1.42.25 en De Weerd deed 1 uur 47 minuten 28 seconden over de 60 kilometer. Bij de juniores, die 6 ronden (30 km.) reden, was weer volop spanning, Adri v. d. Burgt reed de eerste ronde in 8.11 en Nic Westhof in 8.14. Na de tweede ronde waren deze tijden 16.29 en 16.32 en na de derde ronde werd voor Nic Westhof 24.54 genoteerd en voor Adri v. d. Burgt 24.55. Na de vierde ronde voor Nic Westhof 33.25 en voor Adri v. d. Burgt 33.27. Toen nam Adri v. d. Burgt de leiding en hij won. De andere renners maakten minder goede tijden, maar gezien de weers omstandigheden ging het toch nog snel. Adri Doekemeyer moest de strijd door pech opgeven. Uitslag 1. Adri v. d. Burgt, 30 km. in 50.05. 2. Nic Westhof, (50.44V2). 3. Wout van 't Klooster, (52.44). 4. Bart de Wolff, (53.39). 5. Menze v. d. Broek, (53.48). 6. Wim v. d. Bremer, (57.02). 7. Ant. Snijders (59.11). B.D.C. HANDBAL. Alleen het eerste elftal van B.D.C. heeft gespeeld en met 2-1 van Donar uit Hilversum gewonnen. De wedstrijd van de juniores en de adspiranten werden afgelast. HET VOORLOPIG WINTERPROGRAM- MA DER SOESTER VERENIGINGEN. Het winterseizoen is weer begonnen, maar het wil nog niet erg met het be spreken van zalen voor uitvoeringen. Alleen restaurant Eemland, waarvan de grote zaal, de foyer en de kleedka mers een hele goede beurt krijgen, heeft al de toezegging van heel wat verenigingen. Vrijdag start de Nederlandse reisver- eniging, afdeling Soest, met een film avond en op 28 september opent de vereniging Soestdijk het toneelseizoen met een voorstelling. Op 4 oktober geeft de firma Hilhorst een corsetten- show en op 23 oktober wordt een avond van 't Nut gehouden. De Gouden Snaar laat op 26 oktober haar akkordeonis- ten spelen en waarschijnlijk wordt ook in oktober de jaarlijkse Rode Kruis- avond gehouden, maar de juiste da tum staat niet vast. Op 19 oktober to neel van Ons Genoegen. In november de S.E.C.-feestavond, de jaarlijkse uitvoering van „Animato" en de feestavond van K.P.S., waarvoor altijd bijzonder veel belangstelling is omdat een uitstekend programma ge bracht wordt. Op 9 november een avond van de Anker-Emaille fabrie ken op 23 oct. en 14 nov. de twee avonden, die de Soester Politie Sport vereniging haar leden en donateurs ieder jaar aanbiedt.' Ook hiervoor zal animo genoeg zijn, want de politie weet eveneens een uitstekend programma te bieden. De Soester Vogelvrienden houden van 20 tot en met 24 november een tentoon stelling en op 30 november is er een personeelsa'vond van de Ceramiek van Breugel, terwijl Soester werknemers van de Ocrietfabriek te Baarn belang hebben bij de avonden, die door deze onderneming georganiseerd worden. De eerste is op 7 december. Voor het volgend jaar staat nog wei nig vast, maar toneelavonden en le zingen van 't Nut en de Nederlandse Reisvereniging staan al genoteerd. Voor de zalen van St. Josef en het Ludgardisgebouw is nog niet zo veel belangstelling. Op 29 september be gint een Instuif voor jeugdige Katho lieken en op 13 en 27 oktober en 10 november vinden deze eveneens plaats. Op 26 september een filmavond van de Volksuniversiteit en op 23 oktober films voor kinderen en volwassenen van de paters van Scheut. Op de instuifavonden zullen sprekers en artisten de jeugd bezig houden, ter wijl met een gezellig samenzijn beslo ten wordt. In het Ludgardusgebouw speelt „Shot" enkele dagen van de week en „Kunst naar Kracht" heeft de zaal voor een toneeluitvoering besproken op 29 sept. Het Ned. Motet en Madrigaal Koor houdt de wekelijkse repetitieavond voor een in dit seizoen te geven concert en voor de Mis van Scarlatti, welke door de K.R.O. zal worden uitgezonden. SUCCESSEN VOOR SOESTER GEITENHOUDERS. In Utrecht is de provinciale fokvee- dag gehouden en opnieuw bleek, dat de Soester geiten en bokken van uit stekend gehalte zijn. Bij de lammeren kreeg Jopie S 71 van G. v. d. Craats te Soesterberg het predikaat la, bij de geiten van 1954 werd Augustus U 455 van C. Schaatsbergen la. Geiten van 1955 Toosje 2 U 488 van W. v. d. Grift la. Geiten van 1956 Tineke U 482 van M. Bos la. Zij werd reservekampi- De oren van B. en W. en onze gemeen teraad moeten gisteren wel zeer hard hebben getuit, want zij gingen op be hoorlijke wijze over de tong. Voor de zoveelste maal namelijk lag, bij het beruchte hek op het fietspad in de Van Weedestraat, iemand voor pampus. Toen deze iemand, een bromfietsrij der, met een sierlijke zwaai om het op het rijwielpad staande hek wilde draaien, tornde hij tegen een boom en trok daarbij aan het kortste eind. Hij had nog in zoverre geluk, dat hij, al vallende, niet op de rijbaan van de hoofdweg terecht kwam, want dan was er misschien werk aan de winkel ge weest voor een begrafenisondernemer. Nu bleef het bij een rijkelijk bloedende hoofdwond, vrees voor een hersenschud ding enzo, maar alles bij elkaar mocht het slachtoffer niet mopperen. Daar had hij trouwens geen fut voor en letterlijk en* figuurlijk wel wat an ders aan z'n hoofd. Het slachtoffer kan overigens, wat dat gemopper betreft, gerust zijn, want dat deed het aanwezige publiek behoorlijk voor hem. Niemand begrijpt veel van de situatie aldaar. Toen in het vroege voorjaar de uit zetting van de bewoonster nogal stam pij verwekte, had vrijwel iedereen vrede met de gezochte oplossing in de hoop, dat er eindelijk een einde zou komen aan deze levensgevaarlijke si tuatie en een bevredigende oplossing voor de bewoonster zou worden ge vonden. Nu er nog steeds niets is gebeurd, gaat men zeggen als dan toch alles bij het oude blijft, waarom dan een half jaar geleden al dat demonstratieve gedoe. Er werden toen door het publiek ver schillende oplossingen aan de hand ge daan. De meeste juridisch natuurlijk onbruikbaar. B. en W. mogen echter weten, dat, ondanks de erkenning van de moeilijk heden in verband met onteigening of ruil, het publiek gaarne ziet, dat er nu op korte termijn iets afdoende gaat gebeuren. H. OEKMAN. oen van de provincie. Bij de melkgeiten van voor 1954 ver kreeg Nellie U 418 van Jv Woudenberg het predikaat la. OPENINGSAVOND NEDERLANDSE REISVERENIGING. De Nederlandse Reisvereniging, afdeling Soest, begint het winterseizoen met een filmavond in restaurant Eemland, welke vrijdag a.s. gegeven wordt. Onder de regie van de heer C. H. Groen is een film door de cameraman Ed van Ellinckhuysen opgenomen, die tot titel kreeg „Tussen Lago Maggiore en Gardameer" en deze film wordt vrijdag gedraaid. De tekst en de mu ziek van deze film werden verzorgd door de heer J. F. van Lunteren, die ook de inleiding zal houden. Zon, bloemen, blauwe meren en nog blauwer luchten, die samen het ver haal brengen van een verrukkelijke vakantie. Lugano, Locarno, Stresa, Como, Verona, Milaan en zelfs Vene tië komen in deze film voor en er wordt een bezoek gebracht aan de Dolomie ten. KOLENDAMP. Het is heel gewoon, dat nu al de ka chel aangemaakt wordt, maar voor het echtpaar P. aan de Van Weedestr. werd dit bijna noodlottig, want zij kre gen een lichte kolendampvergiftiging. De heer P. waarschuwde snel de boven bewoners, zodat op tijd alle ramen en deuren opengezet konden worden en dokter Tervoert kon constateren, dat het nog goed afgelopen was. BIGGEN- EN EIERMARKT TE AMERSFOORT. Op de weekmarkt van vrijdag j.1. wer den aangevoerd 295 biggen in prijzen van 40,tot 55,en 6 drachtige zeugen van 275,tot 425, Op de eiermarkt werden aangevoerd 200.000 stuks. Koendereieren van 16,25 tot 17, Henneneieren van 9,tot 14,50. Middenprijs 16,60. Prijs per kg. 2,68 (basis 62 gr.). De handel op de eiermarkt was vlug, terwijl de verkopen op de biggen- markt traag tot stand kwam.

Soester Courant | 1957 | | pagina 1