Kqu Leven in het rampgebied. PURO I- DERDE BLAD DE KLEINE MIDDENSTAND GAAT LANGZAAM ONDER. Huid genezing FALCON REGENKLEDING VENEMA UW SUCCES IS ONZE RECLAME. AUTORIJSCHOOL D. ENGEL SOESTER NAMEN. UcwJi (LuLatiteülu&edeA C. DE JONGH RADIO - TELEVISIE SOEST D A M PO VRAGENDIENST. VAN DE „SOESTEK COURANT" VAN VRIJDAG 20 SEPTEMBER 1957. De ontwikkeling van het sociaal- eco nomisch leven in ons land geschiedt in deze dagen met een tempo, dat in en kele maanden tijds een positiewijzi ging kan teweeg brengen in het wel vaartsniveau, waarop een bepaalde groep in ons volk zich bevindt. Daalt b.v. de geldswaarde snel, dan komen de trekkers van pensioenen en genieters van kleine inkomsten uit ka pitaalopbrengst spoedig in het gedrang. Stijging van de kosten van levensonder houd treft de grote gezinnen het eerst en het meest. Kleine zelfstandigen zijn de economisch zwaksten onder de middenstanders. Hun inkomen ligt beneden de welstands- grens, die thans op 6900.per jaar is gesteld en we mogen thans aannemen, dat ca. 85 procent van de middenstand tot deze groep behoort. Immers de sta tistiek wijst uit, dat het aantal midden standers met een inkomen beneden 7000.dit hoge percentage benadert. Wanneer men ons dus zou tegenwerpen, dat er rissen middenstanders zijn, die uit de gunstige conjunctuur een in komen halen van vijftien- tot twintig duizend gulden, dan heeft men een be voorrechte minderheid op het oog. De kleine zelfstandigen hebben in de e rste plaats de nieuwe ouderdomsver- zekering te verwerken gekregen. Deze betekende voor hen een aanzienlijke lastenverzwaring, die zij niet konden doorberekenen in een verhoging van de bruto-winstmarges. Deze immers wor den nauwlettend in het oog gehouden door het ministerie van economische zaken, dat een politiek voert van prijs- bewaking. De hogere huren. De huurverhoging betekende een nieu we financiële aderlating. Onder de klei ne zelfstandigen treft men de mees te huurders van bedrijfspanden en het gros van hen zal 15 °/o huurverhoging moeten verwerken, plus de huurver hoging van de evt. afzonderlijke wo ning. Dit zou minder moeilijk te accepteren zijn, als de bruto-winstmarges zich daarbij aangepast hadden. Ook zou de lastenverzwaring gemakkelijker zijn op te vangen, wanneer de prijzen van schoeisel, kleding en vooral de eerste levensbehoeften naar verhouding wa ren gestegen en dus ook de daaruit voortvloeiende winst. In zijn totaliteit kan dit zeker niet worden gezegd, waar de overheid er nog steeds naar streeft, de primaire kosten van le vensonderhoud laag te houden. Prijs verhogingspogingen worden om de be kende stabilisatie- en bewakingspoli- tiek afgewezen. De partiële belasting verhoging, zoals afschaffing van de investeringsaftrek, de verhoging van de vennootschapsbelasting en de ge- Huidzuiverheid -Huidgezondheid Puistjes verdrogen door Purol poeder VOOR DAMES EN HEREN IN TWEED - EG. LINNEN GABARDINE DE NIEUWSTE MODELLEN F. C. Kuijperstraat 10 - Tel. 2803 NIEUWEWEG 97 TELEFOON 2543 van deze vacantie zullen door de werk gevers moeten worden gedragen. Daar bij komt nog de vakantietoeslag. In cijfers. Het is duidelijk, dat de kleine zelfstan dige hun werknemers deze vakantie gunnen, maar dat velen de daaraan verbonden kosten niet kunnen betalen uit de winst van het bedrijf, zoals de overheid wel zal wensen. Buitendien moet de hard zwoegende middenstander zijn eigen vakantie inclusief inkomsten derving ook nog financieren. De las ten zijn door deze sociale ontwikkeling zeer sterk gestegen. Er zijn berekeningen gemaakt, die ons vertellen van de stijging der midden standsinkomens sinds 1948, die 82 pro cent nominaal zou bedragen. Men kan daar in de eerste plaats tegenover stellen, dat de nominale inkomstenstij ging van de werknemers in die peri ode hoger is geweest. Relatief is dus de welvaartspositie van de kleine midden stand reeds achteruit gegaan. De welvaartsvermeerdering van deze groep is geringer geweest dan die van de loontrekkenden. In datzelfde tijd perk bedroeg de lastenverzwaring voor de laatste groep 6.8 °/o, terwijl de kleine zelfstandigen 15 °/o drukvermeerdering kregen te incasseren. Aanpassing nodig De grondoorzaak van deze ontwikkeling ligt in de foutieve kostencalculatie van de kleine middenstand. De inmiddels toegenomen sociale lasten voor ouder- domsverzekering, vakantie en vanzelf sprekend die van de op komst zijnde weduwen- en wezenverzekering zijn niet in de bruto-winstmarges voor de onderscheiden branches verwerkt. Daar werd vroeger niet mee gerekend en het prijsbewakingsbeleid laat dit klaar blijkelijk niet toe. Deze winstmarges dienen aan de gewijzigde omstandighe den te worden aangepast. Twee opmerkingen kunnen hieraan nog worden toegevoegd. Met al die nieuwe sociale voorzieningen wordt het laatste restje spaarcapaciteit aan de kleine zelfstandige ontnomen. Deze spaarca paciteit was reeds te klein. Dit blijkt ook uit de instelling van de stichting „Algemeen Waarborgfonds voor de Middenstand" en van de verschillende branchewaarborgfondsen. Deze hebben ten doel het middenstanders financieel mogelijk te maken met behulp van bie- zondere kredietregeling een nieuw be drijf te vestigen, wanneer ze naar het oordeel van het fondsbestuur aan be paalde eisen van vakbekwaamheid en beheerscapaciteiten voldoen. Ongezonde toestand. Men erkent door het bestaan van waar borgfondsen tevens, dat het praktisch niet meer mogelijk is op eigen kracht en door eigen besparing een zaak te bouwen. Zo ging het voorheen en zo was het enige gezonde standpunt. Laat de overheid met haar midden- standspolitiek daarover eens filosoferen. stegen weelde- en omzetbelasting heeft op de kleine zelfstandigen minder uit werking gehad, hoewel sommige groe peringen er toch gedeeltelijk slachtoffer van werden. Weduwen en wezen. In de naaste toekomst zullen we ge confronteerd worden met een nieuwe algemene weduwen- en wezenverzeke ring, waar ook de kleine zelfstandigen hun deel aan zullen moeten bijdragen. Zij krijgen daarvoor wel iets terug, n.1. bepaalde garanties voor vrouw en kin deren, wanneer zij komen te overlijden. Een onderzoek naar de feiten zou aan het licht brengen, dat dit risico in kringen van de zelfstandigen voorheen praktisch niet gedekt werd. Fout, zal men zeggen, maar de realiteit was toch maar, dat de hiervoor bestemde pre mie tot heden ter versterking van het kleine bedrijfskapitaal werd aange wend, dat door invoering van de ver zekering dus opnieuw wordt verzwakt. De versterking van de sociale positie gaat dan ten koste van de economische, hetgeen per saldo neerkomt op afbrok keling van de economische kracht van de kleine middenstand. In dit verband moet ook zeker de op handen zijnde nieuwe vacantieregeling worden ge noemd. Werknemers zullen minimaal 12 dagen vakantie gaan genieten en de jeugdigen zelfs 18 dagen. De kosten Aan Napoleon hebben wij de achter namen te danken en ook in Soest moest hij, die ruim 150 jaar geleden geen achternaam had, er één kiezen. Mensen, die de zaak niet serieus namen en meenden dat deze achternaam tege lijk met Napoleon weer zouden verdwij nen, vergisten zich en ze bleven met onaangenaamheden, als Naaktgeboren zitten. In Soest was men echter degelijker en dit komt tot uiting in de oerdegelijke namen die gekozen werden. Vaak hield de naam verband met de hofstede die soms lang in de familie was. Het is dus niet toevallig, dat een bekende modelboerderij „De Schot horst" heet en Schothorst een oude Soester naam is. Met Hilhorst is 't hetzelfde. De namen Hilhorst, Schothorst en Butselaar kwa men in Soest al voor toen er nog geen sprake was van een wet, die het voe ren van een achternaam verplicht stel de, om een eind te maken aan Jan Petersz., Dirk Gerrits, Jan Wouters of Jan Willems, waarvan het tweede deel aangaf wiens zoon men was. Er zijn echter gegevens, die aantonen, dat velen in Soest lang voor Napoleon al van deze gewoonte afgestapt waren en uit 1685 dateert een naamlijst waar op Jan Schouten, Willem Kakel, Jan Steal, Jan Willem Verkerck, Elbert Cool, Cornelis en Willem Bouman, Pe ter den Boer, Peter Baukens en Jan Spruijt voorkomen. Wat later Cornelis Maessen, Jan Gijs- bert Post, Gerrit Hilhorst, Cornelis Bosch, Theunis Kalckbrander, Peter Ruijcht, Reijer Vos, Jan Cock, Gerrit Haes, Dirck Reijers, Aert Roeten, Ger- berfc de Beer, Jan Mets, Peter Roeten, Theunis van de Bor, Jan Hooft, Theunis de Raedt en Hendrik Philips. Het is moeilijk van alle namen na te gaan hoe ze zijn ontstaan, maar de naam Schouten houdt zeer zeker ver band met het beroep van schout, dat men toen nog kende. De Beer doet aan een bijnaam denken voor een man, die zo stevig uit de kluiten gewassen was. Ruijcht kan te maken hebben met een ruige baard of haardos, maar misschien was de man ook wel de bewoner van een huis, dat in de ruigte gelegen was. Mets kan afgeleid zijn van de voor naam Mette, die in oeroude tijden in gebruik was en Verkerk zal ziin samen getrokken uit Van der Kerk. De naam Van Dorresteijn, die ook al heel oud is, houdt zeer waarschijnlijk verband met „dorre stee" (onvrucht bare plaats). Het is niet uitgesloten dat een hoeve een dergelijke naam had. Vele Soester familienamen, die al eeuwen geleden ontstonden, hebben zich gehandhaafd en de Hilhorsten, Koks, Butselaars en Dorresteijns komen nu nog bij tientallen voor. FA. SPRUIT FA. OP T LAND BEUKENLAAN 54 TELEF. 2105 KONING IN NE LAAN 74 - SOESTDIJK TELEFOON 3467 EERVOLLE UITNODIGING VOOR ANIMATO. ^De jonge akkordeonvereniging „Ani- "mato" heeft de uitnodiging ontvangen zaterdag a.s. deel te nemen aan een grote akkordeonshow, welke in de Amersfoortse markthal gehouden wordt. Avanti uit Amersfoort, Fortissimo uit Scherpenzeel en W.A.C. uit Wouden berg doen eveneens mee. Het program ma vermeldt o.m. het optreden van het Hotcha-trio. Twintig Soester meisjes en jongens zullen aan deze show deelnemen. ZONNEHEUVEL VAN 1932 TOT 1957. Een optimistische fietsenmaker-stations- koffiehuishouder in Soestdijk vestigde zich zo'n veertig jaar geleden in de Torenstraat en zijn optimisme bleek uit het feit, dat hij de zaak die hij daar begon „Zonneheuvel" noemde. In die goede oude tijd scheen de zon nog wel eens, dus het kon, maar de laatste maand heeft niemand deze we reldverwarmer gezien, dus de naam doet wat vreemd aan. Toch staat Zonnehpuvel in de belang stelling van velen, want op 5 oktober 1932 nam de huidige eigenaar de zaak van de heer Van Ee over en op dezelfde dag werd het echtpaar A. Stalenhoef- De Bruijn gevormd, zodat het op 5 ok tober a.s. tweemaal feest zou zijn als de dochter, door haar huwelijk, op de zelfde dag niet voor een drievoudig feest zou zorgen. Tien jaar was de heer A. Stalenhoef kelner geweest in Zonneheuvel toen hij het bedrijf zelfstandig voortzette en het was zijn wens volledige ver gunning te krijgen. Het duurde vijf jaar voor de kroon toestemming zou verlenen, maar de aanvraag, die kort voor de oorlog ingediend werd, kon het laatste fiat van de koningin niet krijgen, want die was in Engeland en de procureur-generaal, die de zaak toen moest behandelen, zei nee. Het duurde nog tien jaar en in 1950 kwam de ver langde vergunning af. Vele verenigingen zijn in Zonneheuvel opgericht en vele verenigingen houden er hun vergaderingen en feestavonden. In 1933 werd de biljartvereniging Zonne heuvel opgericht. Zij zal het volgend jaar in september het 25-jarig bestaan vieren. In dat zelfde jaar werd de eerste Soester kanarievereniging op gericht. Die verdween weer en daar voor kwam in 1952 de vereniging „Soester Vogelvrienden", die in novem ber a.s. eeh tentoonstelling in Eemland houdt en tevens dit jaar het vijfjarig bestaan viert. In 1934 werd de vereniging van post- duivenhouders „De Vriendschap" in Zonneheuvel opgericht en toen konden de leden van deze vereniging nog niet weten dat later de eerste man van ons land, Prins Bernhard, lid zou worden. In 1936 werd de buurtvereniging „Ker- kebuurt" opgericht. Zij vierde vorig jaar het twintigjarig bestaan en de heer A. Stalenhoef was twintig jaar bestuurslid van deze vereniging. Heel bescheiden zei hij, bij de kleine hul diging die toen plaats vond, dat hij in deze functie nooit iets uitvoerde. Ook van de biljartvereniging was de eige naar van Zonneheuvel al spoedig be stuurslid. In de oorlog werd de geitenfokvereni- ging opgericht en vlak na de oorlog de motor- en autoclub Soest, die voor on telbare ritten Zonneheuvel als start plaats kpos. Ook hier een bestuurs functie voor de jubilerende restaurant houder. De bridgeclub Zonneheuvel werd in 1945 opgericht en Tempo, de ren- en toeristenvereniging, in 1950. In dat zelfde jaar werd de visclub „De Hom- melberg" geboren met als favoriet vis water de waai aan de Melm, die in de oorlog ontstaan was, toen er grond no dig was voor de bouw van de Eembrug te Baarn. Vissen is een hobby van de jubilaris, die met twee snoeken van 17V2 en bijna I8V2 pond, gevangen in één week, een paar jaar geleden een extra beroep op de kookkunst van zijn vrouw deed. Tenslotte werd in 1952 de Soester Bromfietsclub opgericht, die, na een noodlijdend bestaan van enkele maan den, in het afgelopen jaar opnieuw is gaan bloeien. De J.B.T.B., de Soester Vogelvrienden, Over de hele wereld vinden meer mensen baat bij RENNIES dan bij enig ander maagtablet Rennies blussen brandend maagzuur onmiddellijk. Gewoon laten smelten op de tong en Uw pijnen verdwijnen in korter tijd dan U nodig had om deze advertentie te lezen. We leven snel - we vergeten vlug. Wie denkt er nu nog aan het Rampgebied in Zeeland Het is alweer ruim vier jaren geleden, dat de grote overstro ming plaats had. Maar de bewoners van de streken, die door het water geteisterd zijn, verge ten die dagen niet. Als er eensklaps een zware storm opsteekt, slaat hen de schrik om het hart. Zullen de dijken het nu houden „Het is merkwaardig te zien hoe de angst er al bij heel jonge kinderen inzit", vertelde ons een fröbelonder wijzeres uit Bruinisse. „Hummels van vier jaar speelden op school „waters nood je". Van zand bouwden ze dij ken, die de huisjes omgaven. En dan opeens begonnen er een paar angstig te roepen „Het water komtHet water komtHet was verbijsterend om de vrees en schrik te zien op de gezicht jes van die kinderen, volkomen ver diept in hun spel. Dat was in 1954-'55; de kinderen, die nu op de kleuter school komen, zijn na de „Ramp" ge boren. Zij spelen weer normale kin derspelletjes". Bij de volwassenen merkt men er op het eerste gezicht niet veel van. Tenzij men bij hen binnen komt. „Ons huis staat al een jaar of twintig", vertelde de fröbelonderwijzeres. „Na de „Ramp" is het helemaal schoonge maakt en opnieuw geverfd en behangen. Maar de muren „zweten" als het ware het zoute water nog uit. Ziet U die lijn daar op het nieuwe behang Dat is de waterlijn; tot zo hoog heeft het water gestaan. En die lijn is er pas ingekomen, nadat het water al lang weg was. Degenen, die na de „Ramp" een nieuw huis hebben gekregen, heb ben daar natuurlijk geen last van. Maar in de oudere huizen treedt overal het zelfde verschijnsel op. En het is ook moeilijk om levensmiddelen goed te houden. Het zijn de naweeën van de „Ramp". Ze zweeg even. Door het venster keken we uit over het Zeeuwse land. Het was weer groen en vruchtbaar. „Weet U wat we op ons eiland zo missen De bomen. Er zijn vele jonge bomen aangeplant en op de duur zul len we daar weer luwte en schaduw van hebben. Natuurlijk raak je eraan gewend om in een dorp met uitsluitend jonge boompjes te wonen. Zo lang je er niet uitkomt, heb je er niet zoveel last van. Maar als ik eens in Bergen op Zoom kom en ik zie dat heerlijke hoog opgaande geboomte, dan ver adem ik. Teruggekeerd in Bruinisse is het net of er de eerste dagen een druk op me ligt. Alles is er even kaal. Wonderlijk dat bomen zo belangrijk in je leven zijn; dat bemerk je pas als je ze mist, zoals met zoveel trouwens, dat je op eens niet meer hebt. Toch heeft de „Ramp" ook haar goede zijden gehad. Er is een frisse geest in de Zeeuwse dorpen gekomen; mis schien waren we een beetje ingedom meld. Vóór de „Ramp" waren er nog heel wat inwoners op Duiveland, die het deden zonder het moderen comfort een toilet met stromend water, een stofzuiger, een wasmachine. En ze mis ten het ook eigenlijk niet. Dat is na de „Ramp" radikaal veranderd. In de nieuw-gebouwde huizen werden de he dendaagse gemakken aangebracht. Daardoor zijn de bewoners van de ou dere huizen als het ware wakker ge worden. Ze kunnen er nu niet meer buiten. En het trammetje, dat tot fe bruari 1953 nog op ons eiland reed, heeft plaats gemaakt voor bussen. Ook daarin manifesteert zich het moderne leven" op ons eiland. Maar dit alles heeft in zekere zin slechts betrekking op uiterlijkheden. Van veel meer belang is de verbonden heid met overig Nederland, die er door de „Ramp" is gegroeid. In de nood leer je je vrienden kennen. Wij hebben ver schrikkelijke dagen doorleefd, maar wat zijn we geholpenDe bewijzen van liefde en hartelijkheid uit heel Nederland waren overstelpend. Dat zul len we niet licht vergeten. de Bond van Vervoerspersoneel, de A.B.V.A., Kerkebuurt, de Federatie van Buurtverenigingen, de Geitenfokver- eniging, de Sigarenwinkeliers en de Bakkers, houden in Zonneheuvel hun vergaderingen en De Vriendschap de vergaderingen en de jaarlijkse feest avond. Er wordt gebiljart voor de competitie en er wordt gebridged en menig paar heeft in Zonneheuvel een huwelijks herdenking gevierd. Zoiets kon ook wel eens een vergissing in de hand werken, zoals het abuis met de hoge ambtenaar van de Turkse am bassade, die met secretaris en echtge note kwam om te eten en voor de hoog ste chef van de bruidegom aangezien werd, zodat hij tussen de gasten neer gezet werd. De secretaris sprak genoeg hollands om duidelijk te maken dat ze wel pro fijt wilden hebben van de goede keu ken van restaurant Zonneheuvel, maar dan liever apart. En dat kon toen. Op 5 oktober is het feest in Zonne heuvel. Een drievoudig feest en het is nu maar te hopen, dat de zon er zich van bewust zal zijn haar deel te moe ten bijdragen aan de feestvreugde, om dat haar naam al bijna veertig jaar door een Soesters restaurant gebruikt wordt. en pijn weg- wrijven met ATTENTIE Meerdere malen komt het voor, dat aan ingezonden vragen enkele gege vens ontbreken, 'waardoor slechts een voorlopig of onvolledig antwoord mo gelijk is. Het verdient daarom aanbe veling zoveel mogelijk biezonderheden te vermelden. Tevens verzoeken wij inzenders, bij gelijktijdige inzending van meerdere vragen, elke vraag op een afzonderlijk vel papier te schrijven, daar het vaak voorkomt, dat wij, voor een juiste be antwoording, vragen aan verschillende deskundigen moeten voorleggen. Onze „vragendienst", welke wij heb ben ingesteld als een belangrijke dienst aan onze abonné's, brengt voor ons grote kosten mee. Daarom worden al leen vragen beantwoord van hen, die bij ons als abonné staan ingeschreven. Vragen, welke niet voorzien zijn van naam en adres of waarvan naam en adres onleesbaar zijn, worden terzijde gelegd. Redactie Soester Courant G. R. Welke opleiding is nodig om journalist te worden AntwoordWilt U kans van slagen hebben, dan is volledig M.U.L.O.-on- derwijs, maar liever H.B.S.-opleiding nodig. Verder moet u beschikken over uithoudingsvermogen, scherp kunnen op merken, vasthoudendheid, begrip van politiek en wetten, liefst stenografie en gedegen kennis van de franse, duitse en engelse taal. Tenslotte journalistieke praktijk, want zonder die scholing be reikt u niets. D. D. Kunt u mij precies vertellen hoeveel of ik aan huurverhoging moet betalen Ik heb 3 gemeubileerde ka mers op huurovereenkomst gehuurd te gen 40,per maand. AntwoordWij kunnen U dat helaas niet vertellen, omdat wij uw woon- gerief niet kunnen bepalen. Richt u zich tot de huuradviescomm. met een ver zoek om uw betalingsverplichting te berekenen. Het advies kost U 2.50, bij vooruitbetaling te voldoen. De no dige aanvraagformulieren worden U op verzoek toegezonden. Het secretariaat van deze commisie is Oudegracht 129, Utrecht. J. J. S. U. Het huis, dat ik gehuurd heb, vertoont vele onderhoudsgebre- ken. Ik heb Bouw- en Woningtoezicht reeds ingeschakeld, maar er zijn nog vele dingen, die buiten deze dienst om gaan. Wat raadt U mij aan te doen Antwoord Rekening houdende met het geen de dienst van Bouw- en Woning toezicht reeds onder de aandacht van verhuurder heeft gebracht, kunt u nu het beste het oordeel van de kanton rechter vragen. U dient daartoe bij de griffie van het kantongerecht te Amersfoort een ongezegeld verzoek schrift in, waarbij u de kantonrechter verzoekt een dag te bepalen, waarop de zaak ter terechtzitting wordt be handeld. Het verzoekschrift moet op gave bevatten van naam en woon plaats van de verzoeker en de weder partij, verder een mededeling van het geen u vordert (dus reparatie van enz.) en van de gronden, waarop deze vordering steunt (dusde niet-nako- ming van zijn onderhoudsplicht door de verhuurder). De rechter kan de huur der machtigen, bepaalde onderhouds werken of reparaties op kosten van de verhuurder te doen uitvoeren en voorts bepalen tot welk bedrag de huurder de gemaakte kosten met de huurprijs kan verrekenen. Vermelden wij nog tot slot, wat in gevolge het Burgerlijk Wetboek voor rekening van huurder komtgeringe en dagelijkse reparaties, behalve als een en ander wordt veroorzaakt door de vergane toestand van het gehuurde of door overmacht.

Soester Courant | 1957 | | pagina 5