IdilflBW'l \hoemaker Speculaas Soest voor 30 jaar. TWEEDE BLAD MILJOENENDANS EN WONINGBOUW. GIREREN VAN ABONNEMENTSGELD. Kapsalon W. A. BUTZELAAR Banketbakkerij Kruiswijk HUISBRANDOLIE No. 1 DE WITTE POMPEN SOEST. DE SCHAT VAN DE ZEEROVER 'N NIEUWE PHILIPS SUPER-ONTVANGER Erkende Philips-service. Officiële Mededelingen. VAN DE „SOESTEB COURANT" VAN VRIJDAG 20 SEPTEMBER 1957. 80.000 WONINGEN IN 1958 MITS DE OMSTANDIGHEDEN HET TOELATEN. In de troonrede, die niet meer is dan een hart onder de riem, vinden wij de verklaring, dat de regering de strijd tegen de woningnood nu eens grondig wil aanpakken. De woningnood zal ge financierd worden uit rijksmiddelen. Men zal weer overgaan tot het ver- verven, persen, stoppage, repareren van Uw kleding. strekken van voorschotten aan de ge meenten en op alle mogelijke manieren trachten het bouwen te stimuleren, voorzover de omstandigheden dit toe laten. Wij twijfelen in geen enkel opzicht aan de bereidheid der regering, de woningbouw flink aan te pakken, maar of onder de gegeven omstandigheden de geprojecteerde 80.000 woningen in het bouwprogramma 1958 zullen kunnen worden gerealiseerd, is een open vraag. Men ziet dit blijkbaar in en plaatst de restrictie der omstandigheden. De minister van Volkshuisvesting en bouwnijverheid deelt mede, dat van limitering op basis van financiële om standigheden of mogelijkheden is af gezien op grond van de volgende over wegingen. Er bestaat momenteel nog slechts een onvoldoende inzicht inzake de omvang en de duur van de moeilijkheden met de kapitaalsvoorziening. Evenmin kan thans worden overzien welk effect de ter bestrijding daarvan getroffen of nog te nemen maatregelen zullen heb ben. Tenslotte blijft het beleid gericht op voortdurende normale en volledige werkgelegenheid in de bouwvakken. Geen wolkje Hieruit blijkt, dat men de plannen heeft opgesteld alsof er geen wolkje aan de heidsgebouwen, verbouw, weg- en wa terbouwkundige werken. Wijziging subsidieregeling. Tevens werd besloten de subsidierege ling te wijzigen en wel naar onze me ning in gunstige zin. De groep woningen, die gebouwd wordt en bestemd is voor verhuur, is zeer klein, en het zal ieder opgevallen zijn, dat de huurprijzen over het algemeen zeer hoog liggen. Hierdoor wordt niet in een behoefte voorzien, want deze ligt in huurwonin gen van lagere prijsklasse. Om de bouw van dergelijke huurwoningen te sti muleren, heeft men de volgende wij ziging aangebracht. De subsidie zal 125 °/o van de premie bedragen voor woningen, die bij aan vang van de bewoning mogen worden verhuurd voor ten hoogste 120,per maand in de drie grootste steden van ons land en lagere huurprijzen naar verhouding der gemeenteklasse. Voor woningen, die mogen worden ver huurd tegen hogere huurprijzen, zal de subsidie 50 van de premie bedra gen, indien zij mogen worden verhuurd voor maximaal 170,per maand in de drie grootste steden en huurbedra gen in verhouding in de andere gemeen ten. Woningen met een hogere huur als 170,per maand zullen geen sub sidie ontvangen. Hiermee hoopt men de bouw van woningen met een huur, niet hoger dan 120,per maand voor de grootste gemeente te stimuleren. Voor niet-huurwoningen met stichtings- kosten hoger dan 30.000,zal geen subsidie meer worden verleend. Voor woningen beneden deze prijs zullen de normale premies worden toe gekend. Zo zien we, dat de wil goed is. De re gering tracht inderdaad alles te doen om de volkskanker, die woningnood heet, effectief te bestrijden en hiervoor verdient zij lof. Het is echter jammer, dat zij naar onze mening, deze keer de realiteit over het hoofd heeft ge zien en we vragen ons af, hoe de om standigheden zich zullen ontwikkelen. Hopenlijk gunstig, waardoor de plan nen kunnen worden verwerkelijkt. Abonné's, die bet abonnements geld voor het 4e kwartaal van ons blad 2.10 voor Soest en Soesterberg en 2.25 voor an dere gemeenten) wensen te gire ren, verzoeken wij beleefd dit zó vroegtijdig te doen, dat de over schrijving voor het einde dezer maand in ons bezit is. Bij latere overschrijving kunnen wij niet voorkomen, dat een kwi tantie wordt aangeboden, daar de abonnementskwitanties dan in handen zijn van de incasseerders. Administratie SOESTER COURANT. terwijl een stoof maar 52 cent kostte. Een salamanderkacheltje kon je al voor drie rijksdaalders kopen en haarden in drie kleuren vanaf 43 gulden. Mevrouw Jo van Delden experi menteerde met gesloten clubs om Soes- ter mensen het dansen te leren en ook konden zij terecht die liever alleen waren als ze aan het stoethaspelen gingen. Van 10 uur 's morgens tot 10 uur 's avonds was Jo in restaurant „Eemland" aanwezig, dus iedereen kon steeds goed advies! laren - Veldweg 1 tel. 3025 Soest - Merelweg 10 - tel. 3258 QEITTN Hccjictele VOLDOENING STEENHOFFSTRAAT 53 TEL. 2842 VOOR AMANDEL f GEVULD OF DIK Soesterbergsestraat 28 - Tel. 2532 financiële lucht zou zijn. „Men heeft nog een onvoldoende inzicht", en daar om stelt men plannen op als onder nor male omstandigheden. Dit lijkt op het beloven van koeien met gouden horens, want het ligt in de gang van zaken besloten, dat men de 80.000 geprojec teerde woningen niet zal kunnen re aliseren. Men hoopt slechts op een wonder, een biezonder gunstige ont wikkeling van een en ander, waardoor de plannen zullen kunnen worden ver wezenlijkt. Gunstige facetten. De sector, waarin de grootste behoefte bestaat, is wel de woningbouw. De regering heeft dit ingezien en 60 °/o van het budget hiervoor bestemd tegen 56 °/o in 1957v Deze in 1958 naar ver wachting gereedkomende woningen zul len waarschijnlijk als volgt zijn onder verdeeld (tussen haakjes de raming, zoals deze met betrekking tot de pro ductie voor 1957 was opgesteld) 40.000 (40.000) woningwetwoningen 36.000 (36.000) premie- en herbouw- woningen 4.000 (4.000) woningen in de zogenaamde vrije sector. Totaal dus 80.000 woningen voor 1958, tegen 75.000 geprojecteerde in 1957. De 5.000 wo ningen meer liggen dus geheel in de bouw van woningwetwoningen. De overige 40 °/o van het budget is verdeeld over de bouw van boerde rijen en overige agrarische gebouwen, nijverheid, handel en verkeer, gezond heidszorg en hygiëne, kerken, scholen, overige biezondere gebouwen, over- le soort PETROLEUM voor oliestook- haarden. - BENZINE. - Allen Caltex produkten. - BEL OP No. 2185. STEENHOFFSTR. 25 SOEST Een magnetiseur kondigde 30 jaar geleden per advertentie aan, dat het helemaal niet nodig was een bepaalde kwaal te hebben. „Zijt gij aanborstig of hebt gij asthma, het wordt door na tuurkrachten verwerkt". Tot wat het verwerkt werd zette de goede man er niet bij. Van een radiotoestel werd beweerd, dat het geen accu nodig had en geen roosterbatterij, dat de spoe len niet verwisseld behoefden te wor den en dat het zeer selectief was. Een soliede geldbelegging was de lening van 200.000 gulden voor de bouw van Nieuw Mariënburg. Zij werden in stuk ken van 1000,—, 500,— en 100,— uitgegeven, tegen 5 °/o rente. Wie een flesje balsamine kocht kreeg een fijn stuk zeep cadeau. En toch kostte dat flesje maar 30 cent. Het was bijzonder goed voor het opknappen van ruwe handen en deed kloven en kepen als sneeuw voor de zon verdwijnen. De advertenties voor winterartike- len kwamen tegen het eind van septem ber los en bedkruiken waren te geef, gemakkelijk aan de beurt komen. Oppassende echtgenoten, die hun betere helft een bontmantel cadeau wilden geven, hadden al genoeg aan 50 gulden en als ze er een avondjapon bij wilden geven, moesten ze 6 gulden meer meebrengen, dus geen enkele vrouw hoefde te zeggen, dat ze niets had om aan te trekken, want alles was goedkoop genoeg. Jammer alleen dat er niet zoveel verdiend werd. Luitenant Koppen, wiens naam enige weken geleden, bij de ongelukkige te levisie-uitzending over de muiterij op de Zeven Provinciën, genoemd werd, vloog naar Indië m,et „De Postduif" en in Soest werd een comité gevormd om hem te huldigpn. Burgemeester Deketh, Overste Hafdenberg en pas toor Mokking maakten deel uit van het erecomité en het sub-comité, dat de huldiging regelde, bestond uit de raadsleden mr. Van Doorne, Koenders, De Bruin en Doorman. Een paar jaar later stond luitenant Koppen er min der prettig voor, want toen ging hij op weg om een bom op De Zeven Pro vinciën te gooien, en dat is altijd min der aangenaam dan het middelpunt zijn van een huldiging. Dertig jaar geleden, in september 1927, werden hulpvaardige mensen in geschreven als eerste cursisten van een E.H.B.O.-cursus. De eerste lessen wer den gegeven in oktober. „Hedenmiddag circa 12 uur, is te Soesterberg een vliegtuig omlaag ge stort. De inzittende vliegenier, luite nant Blik, en de sergeant mecaniciën Van Geest werden beiden zwaar ge wond naar het ziekenhuis te Utrecht vervoerd. Het vliegtuig is geheel ver brand. Omtrent de oorzaak tast men nog in het duister." Ook dit stond in de courant. Een ander vliegtuig moest een nood landing maken en de vliegers Rad- stake en Van Roor kwamen met hun toestel op een weiland aan de Dorre- steinweg terecht. Bij de landing werd de linker vleugel zwaar beschadigd. Dertig jaar geleden waren er heus ook wel kleine bandieten de vaders van de huidige lieverdjes misschien. Drie van die knaapjes klommen in een boom, trokken daar stevige takken af en maakten hiervan flinke projectie len, waarmee ze voorbijgangers beko gelden. Een juffrouw kreeg een stuk hout op haar oog en de politie verzocht de kereltjes uit de boom te komen en even mee te gaan naar het bureau. Het rijmen van de lezers werd be vorderd door het uitloven van premies door de redactie van de Soester Cou rant. Schone liederen werden gewrocht en wie het 't mooist of 't origineelst deed kreeg een rijksdaalder. Sommige mensen zaten waarschijnlijk uren te zwoegen op zo'n gedicht, maar de man die een tragedie in elf woorden inzond deed het slimmerEen auto een smak een salto een kwak daarna gesis begrafenis. Hij kreeg z'n rijksdaalder. In 1927 ging het nog maar erg kalm met de gasvoorziening in onze gemeen te en het gasbedrijf maakte reklame met een toonkamer, waar men kennis kon nemen van alle nieuwigheden op gasgebied. De installateurs protesteer den omdat ze zich bedreigd voelden, maar dat was helemaal niet nodig, want het gasbedrijf gaf de orders netjes door. Toch bleef er protest, want ze konden niet allemaal tegelijk een or der krijgen. MARTINI VERGADERDE. De Groninger vereniging „Martini" ver gaderde in De Gouden Ploeg, onder voorzitterschap van de heer K. Veen- kamp. Na het openingswoord van de voorzit ter en het zingen van het Groninger volkslied, werd de jaarlijkse uitvoering besproken, die ditmaal in november gehouden zal worden. Er is echter nog niet bekend welk stuk opgevoerd zal worden en in welke zaal de uitvoering gegeven wordt. Het ligt in de bedoeling te proberen, in samenwerking met de Friese vereni ging, de nylonfilm van de Enka fa brieken in Soest te laten draaien. Op 12 oktober wordt er een uitstapje gemaakt naar Amsterdam en Volen- dam. In het theater Carré zal 's avonds de Snip en Snaprevue bezocht worden. De rest van de avond werd doorge bracht met gezelschapsspelen. ZONDAGSDIENST ARTSEN EN APOTHEKEN. De zondagsdienst wordt waargenomen door dokter P. Donker, Middelwijkstr. 34, telefoon 2815 en door dokter J. C. Rip, Soesterbergsestraat 16, telefoon 2423. Zondag is geopend apotheek „Soest", Soesterbergsestraat. 0LIEST00KKACHELS Een fabrikaat met wereldreputatie. Beschermd door diverse patenten. Brandt roetloos met huisbrandolie. Uw leverancier zal het onderschrijven: Mevrouw, „er is geen betere" dan l Vraagt gratis prijscourant met afbeelding bij uw bandelaar of bij Fa. Joh. Gielen, Hoofd dealer Coleman produkten, Turfstraat 30, Baarn. 55. Een ding scheen Zilver toch te be vreemden. Niemand op dit eiland heeft ooit van Anton gehoord behalve wij. Wel Hans van Amers, maar die is niet meer in leven. Het leek er op dat de mannen weer moed kregen en Zilver commandeerde dat we vooruit moesten. Na een paar keer verdwaald te zijn geweest kwa men wij bij een reusachtige boom, zo dik en hoog, dat een vergissing uit gesloten was. Daar onder zijn enorme schaduw, lag de onmetelijke rijkdom vele honderdduizenden guldens be- gevonden zou zijn, graven. Zilver ging, evenals'de anderen, op in de gedachte aan dit fortuin en rukte woedend aan het touw waaraan ik vastzat. Daarbij was ik niet gerust op de afloop met mij als de schat eenmaal 17 TX 180 U - Beeldbuis 43 c.M. 775,-. Kom deze prachtige nieuwe super-ont vanger bij ons even kijken en vraag ons dajj tevens U de hele Philips- tfievisje-SL'rie '58 te tonen. Van Weedestraat 36A Telef. 2792 BILJARTNIEUWS. Er is dit jaar buitengewoon veel be langstelling voor de districtskampioen schappen van de eerste tot en met de vijfde klasse libre, want van het district Eemland schreven 144 deel nemers in. Van de vijfde klasse zijn de finalis ten thans bekend. Het zijn G. van Mun ster, T. v. d. Schoot, J. de Bree jr. en A. Jansen van De Schouw, H. Horris (O.D.L.), C. Graffner (Zonneheuvel), E. Vos (Vergulde Wagen) en J. ter Haar van Vriendenschaar. Eerste reserve is A. Hazekamp van Leusderkwartier, tweede reserve D. Waal van Centraal. De eindstrijd begint op 23 september in De Schouw. Van de 22 deelnemers aan de wedstrijden voor de vijfde klas se is W. Visser van Vriendenschaar reeds gepromoveerd. De eindstrijd 4e klasse begint 7 okto ber. Het district Eemland heeft twee nieuwe leden opgenomen, n.1. de verenigingen De Kleine Witte (Soest) en Princesse (Nijkerk). De spelers A. v. d. Heiden en A Verkerk zullen deelnemen aan het invitatietoer- nooi om Het Zilveren Biljart te Am sterdam. L. van Gils uit Rotterdam, kampioen van Nederland eerste klasse kadre, A. Brandburg uit Den. Haag, J. Boerma, Rotterdam, G. Beekhof, N. Vos en C. Trimbos uit Amsterdam ne men eveneens deel. De wedstrijden worden georganiseerd door de vereniging Rappèl te Amster dam. DRIE TOERRENNERS NAAR BELGIË. De toerrenners Cor Vervat (41), Co Blankenstein (19) en P. v. d. Broek (23) gaan naar België om zondagmorgen te starten voor de rit door België van Knocke naar Aubagnes. De afstand moet in 18 uur gereden worden. De start vindt zondagmorgen, om 8 uur plaats, zodat een dag en een deel van de nacht aan deze rit besteed worden. Het gehele jaar door kan men deze tocht maken en de rijder, die de afstand het snelst aflegt, krijgt een prijs. Er er zijn gewone en geheime controles tij dens de rit. De heren Gerritse en Schle- baum, bestuursleden van „Tempo", gaan als verzorgers mee en zij zullen de drie renners met de auto volgen. KNOLLEN STELEN. Jongens, die op de Eng knollen stelen, kunnen daar beter direct mee ophouden, want de politie zal er strenger op gaan letten en met honden surveilleren. HINDERWET. Burgemeester en wethouders van Soest brengen, overeenkomstig het bepaalde in artikel 9, lid 1, sub b, der Hinder wet, ter algemene kennis, dat ter ge meente-secretarie van Soest ter inzage is gelegd een verzoek met bijlagen van Drukkerij „De Nieuwe Soester" N.V., Middelwijkstraat 27, Soest, om vergun ning tot het uitbreiden van de drukke rij, waarvoor laatstelijk, bij besluit d.d. 23 februari 1934, 1ste afd. nr. 7/113, vergunning is verleend en waardoor het gezamenlijk vermogen van de in de inrichting geplaatste electromotoren 12 p.k. zal bedragen, op/in het perceel Middel wijkstraat 37, kadastraal bekend gemeente Soest, sectie A, nr. 1833. Gedurende tien dagen na de dagteke ning van deze bekendmaking bestaat voor een ieder de gelegenheid schrif telijk bezwaren tegen het verlenen der vergunning in te brengen bij het ge meentebestuur. Bovendien zal op dinsdag, 1 oktober a.s., des voormiddags 11.00 uur, in het gemeentehuis een openbare zitting wor den gehouden, alwaar mondeling be zwaren tegen de inwilliging van dit verzoek kunnen worden ingebracht. Soest, 17 september 1957.

Soester Courant | 1957 | | pagina 7