SOEST. IN DE HOEK. DINSDAG 24 SEPTEMBER 1957. 35e JAARGANG No. 72. SOESTER OURANT Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2.10 - per post 2.25 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT 35, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 GEMEENTERAADSVERGADERING. De raad onzer gemeente is in openbare zitting bijeengeroepen tegen vrijdag 27 september, 's avonds te 19.15 uur, ter afdoening van de navolgende agenda 1. Vaststelling van de notulen der ver gadering d.d. 12 juli 1957. 2. Ingekomen stukken. a. Verzoek van het bestuur der vere niging Een Christelijke Kleuterschool te Soesterberg om medewerking, inge volge artikel 50 der Kleuteronderwijs wet, tot aanschaffing van meubelen en ontwikkelingsmateriaal met voorstel van B. en W. om pre-advies. b. Verzoek van het R.K. Schoolbestuur te Soest om medewerking, ingevolge art. 72 der Lager-onderwijswet tot de aanschaffing van een nieuwe bordstel ling ten behoeve van de R.K. Meis jesschool aan de Steenhoffstraat met voorstel om dit verzoek in handen te stellen van B. en W. om pre-advies. c. Voorstel van burgemeester en wet houders tot beschikbaarstelling van een extra krediet voor aanschaffing van een nieuwe taalmethode aan de o,l. school Kerkebuurt. d. Nota inzake een stichting voor het beheer en exploitatie van woningwet woningen met voorstel deze voor ken nisgeving aan te nemen. e. Verzoek om medewerking van het R.K. Schoolbestuur te Soest, ingevolge art. 72 der Lager-onderwijswet, voor de aanschaffing van leermiddelen en zitplaatsen ten behoeve van de R.K. u.l.o.school met voorstel dit verzoek in handen te stellen van burgemeester en wethouders om bericht en raad. f. Verslag van de instelling voor maat schappelijk hulpbetoon Soest over 1956 met voorstel dit voor kennisgeving aan te nemen. g. Aanbieding overeenkomstig art. 22 v«ft- ek.- „Gomzefciischappelijke Regeling met betrekking tot de Bescherming Be volking in de kring U IV", van de 2e wijziging der begroting 1957 met voorstel deze voor kennisgeving aan t.e nemen. b Adres van de heer T. Rietveld met voorstel van burgemeester en wethou ders om dit verzoek voor kennisge ving aan te nemen. 3. Verdeling door loting van de raad in twee afdelingen in verband met de behandeling der gemeentebegroting. 4. Voorstel tot het verlenen van onthef fing van de hinderwetverordening aan de N.V. Chemische Fabriek Pé-Bé te Hilversum. 5. Voorstel tot verlenging van termij nen van ontruiming van a. de onbewoonbaar verklaarde woning Bonifaciusstraat 18, Sterrenbergweg 38 en De Zoom 5. b. de onbewoonbaar verklaarde wonin gen Hertenlaantje 8, 10 en 12. 6. Voorstel tot het vaststellen van de vergoeding als bedoeld in art. 101 bis der Lager-onderwijswet 1920 (vakon derwijzers) over het jaar 1956. 7. Voorstel tot het vaststellen van de gemeentelijke vergoeding a. op grond van art. 103, lid 2, der Lager-onderwijswet 1920 over het jaar 1956; b. op grond van art. 35, lid 2, van het besluit b.l.o. 1949 over het jaar 1956. 8. Voorstel tot intrekking van de 56e begrotingswijziging inzake aankoop van een veegmachine. 9. Voorstel tot aankoop van grond a. gelegen aan de Noorderweg van de erven Van Roomen; b. gelegen aan de Maatweg van het Waterschap „De Langeindsche Maten"; c. gelegen aan de Noorderweg van W. P. Schimmel; d. gelegen ten noorden van de spoor lijn Utrecht-Amersfoort van D. van den Broek; e. gelegen aan de Dorresteinweg van J. Altenburg. 10. Voorstel tot aankoop van berm- sloten langs de Stadhouderslaan van het Waterschap Heiligenbergerbeek te Woudenberg. 11. Voorstel tot beschikbaarstelling van een aanvullend krediet voor de berei ding van de plannen tot de bouw van een rioolzuiveringsinstallatie aan de Maatweg. 12. Voorstel tot beschikbaarstelling van een extra-krediet voor a. de aanschaffing van leerlingensets ten behoeve van de openbare lagere school Soest-Zuid; b. de aanschaffing van leermiddelen voor invoering van een nieuwe taal methode aan de openbare lagere school Kerkebuurt. 13. Voorstel tot weigering van de ont heffing van de hinderwet-verordening aan de N.V. O.B.I.M. voor het uitbrei den en wijzigen van de benzine-instal- latie bij het perceel Kerkstraat 38. 14. Voorstel tot het verlenen van me dewerking voor de stichting van een christelijke kleuterschool in de omge ving van de Van Lenneplaan. 15. Voorstel tot het beschikbaarstellen van een krediet i.v.m. immunisatie te gen poliomyelitis. 16. Voorstel tot vaststelling van a. een verordering op de heffing en invordering van schoolgelden aan de gemeentelijke scholen voor kleuteron derwijs in Soest b. regelen betreffende de inning van schoolgelden kleuteronderwijs. 17. Voorstel terzake van advies in ver band met een voorgenomen herziening van de jaarwedden van de gemeente secretaris en de gemeenteontvanger. 18. Voorstel tot wijziging van de in structie voor de keuringsveearts der gemeente Soest. Voorstel tot a. wijziging van de bezoldigingsveror dening 1954 in verband met de richt lijnen gegeven in de circulaire van de Minister van Binnenlandse Zaken; b. wijziging van de rangindeling der bezoldigingsverordening 1954. 20. Voorstel tot wijziging van de kin- dertoel agever ordening 21. Voorstel tot deelneming in het waarborginstituut voor de tuinbouw in de provincie Utrecht. 22. Voorstel tot wijziging van de sta tuten van de „Stichting Openlucht theater Soest". 24. Voorstel tot verkoop van grond a. gelegen nabij de Generaal Win kelmanstraat te Soesterberg aan de P.T.T.; b. gelegen aan de Dorresteinweg aan de N.V. Ceramiek van Breugel. 25. Voorstel tot wijziging van het raads besluit van 26 april 1957, afd. I, nr. 4499, strekkende tot verlening van een zakelijk recht aan de N.V. P.U.E.M. ten behoeve van een transformator- huisje nabij de Schaepmanstraat. 26. Voorstel tot wijziging van de be groting 1957 i.v.m. 42e en 43e begro tingswijziging. 27. Voorstel tot het beschikbaarstellen van een krediet voor de aanschaffing van een nieuwe huistelefooninstallatie voor het gemeentehuis. 28. Voorstel tot het verlenen van sub sidie in verband met de plaatsing van gehandicapten op streekwerkplaatsen. 29.. Voorstel tot het verlenen van een krediet ten behoeve van het aanbren gen van veranderingen in het thans bestaande gashouderverwarmingssy- steem. 30. Voorstel tot wijziging van de voor waarden inzake verhuur van de sport velden aan de Bosstraat aan de voet balvereniging S.E.C. 31. Voorstel inzake het verlenen van te gemoetkomingen als bedoeld in arti kel 13 der Lager-onderwijs 1920. 32. Voorstel naar aanleiding van een kïacht van bewoners van de Praam gracht inzake hinder veroorzaakt door bedrijven. GROTER GEMEENTERAAD. Door het stijgen van het aantal in woners van onze gemeente boven 25000 zal met ingang van de eerste dinsdag van september van het volgend jaar het aantal leden van de gemeenteraad 21 worden. De plaatsruimte in de raad zaal zal dan ook moeten worden uit gebreid. De bestaande ovale tafel zal dan moeten verdwijnen en het gehele interieur zal een wijziging moeten on dergaan. B. en W. achten het raad zaam spoedig tot deze wijziging over te gaan, omdat de huidige ruimte en de akkomodatie voor publiek en pers onvoldoende zijn. Ook de plaats voor de stenografen is weinig gunstig. Bo vendien voldoet de raadzaal niet als trouwzaal. B. en W. stellen dan ook een wijziging voor, die zo weinig mogelijk mag kos ten, gezien de plannen tot verbouw van het raadhuis. De aanwezige arm stoelen zullen ook in het nieuwe in terieur gebruikt worden. De nieuw aan te schaffen tafels dienen zodanig te zijn, dat deze na een vergadering gemak kelijk verwijderd kunnen worden, zodat een ruimte overblijft die voor vele doel einden te gebruiken is. Met de huidige ovale tafel is dit niet mogelijk. Er dient een afscheiding te komen tussen raad zaal-trouwzaal en publiek-pers. Ook moet er een betere verlichting komen. Bovenstaande wijziging is nog niet de ideale oplossing, maar als de schouw afgebroken wordt dan komt er ruimte vrij. B. en W. stellen de raad daarom voor deze schouw te laten verwijderen.- De daarop voorkomende tekst zal dan in gelijst worden en een plaats in de raadszaal houden. Het lig in de be doeling de publieke tribune van de raadzaal-trouwzaal te scheiden door een ballustrade, die gedemonteerd kan wor den. Aan de ballustrade zullen klap tafeltjes worden gebracht, die plaats bieden aan 7 verslaggevers. Voor het publiek is er dan ruimte aan de straat zijde beschikbaar. Er kunnen dan 11 of 12 personen zitten. Bij een huwe lijksvoltrekking is de publieke tribune ruim voldoende, daar de pers dan ont breekt en de klaptafeltjes niet ge bruikt behoeven te worden. NACHTRIT MOTOR- EN AUTOCLUB. Zaterdag houdt de motor- en autoclub „Soest" een nachtrit voor auto's, moto ren en scooters. Er wordt vanaf 22 uur gestart bij hotel „Bos en Duin". Er zijn twee etappes met een rust van drie kwartier ertussen. De rit is 180 km. lang en er wordt gereden met een gemiddelde snelheid van 36 km. Naast de gewone prijzen zijn er weer de coupes de Zonneheuvel voor de beste kaartlezers. VOLKSPARTIJ VOOR VRIJHEID EN DEMOCRATIE. Hedenavond spreekt de heer J. K. de Bruin, procuratiehouder bij de Neder- landsche Handel Maatschappij, voor de leden van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie, afdeling Soest-Soester- berg en hun introducé's, over de Am sterdamse effectenbeurs. Vooraf wordt een ledenvergadering gehouden. REVISIE BIJ HET GASBEDRIJF. De direkteur van gasbedrijf heeft B. en W. medegedeeld, dat de isolatie van de stoomleidingen, alsmede een groot deel van deze leidingen en in- jecteurs vernieuwd moeten worden. Te vens moeten de twee ketelvoedingwa- terpompen van de stoomketel gerevi seerd worden. Deze revisie wordt op 2000,geschat. De direkteur stelt een ombouw voor, die 4500,zal kos ten en die een grote vooruitgang zal betekenen boven revisie. B. en W. stel len de raad voor een krediet van 4500.voor dit doel te verlenen. VOLKSUNIVERSITEIT. Donderdag a.s. start de Volksuniver siteit met een filmavond in het St. Josefgebouw. „Peppino en Violetta" is gemaakt door Maurice Cloche naar 'n verhaal van Paul Gallico. De film ver telt van een jongetje en zijn ezel, waar bij de belevenissen geheel door het oog van een kind gezien worden. Pep pino wandelt met zijn ezeltje door As- sisi en de twee vrienden beleven vele avonturen. Het ezeltje wordt ernstig ziek en Peppino gelooft dat het be ter kan worden als hij het bij de graf tombe van de heilige Franciscus kan brengen. Kerkdeuren zijn echter niet berekend op ezels en alleen een dicht gemetselde deur kan hem met zijn vriend bij het graf brengen. De paus moet echter toestemming geven de toe gang te openen. Peppino gaat naar Rome en wat onmogelijk lijkt wordt waar, hij heeft succes. COLLECTE RECLASSERING. In de loop van deze week zullen, even als andere jaren, een aantal vrijwilli gers weer een beroep op de inwoners van Soest doen om financiële mede werking, teneinde het reclasseringswerk te kunnen blijven doen. De noodzaak om dit werk te blijven doen behoeft wel niet nader te worden aangetoond. Een ieder heeft er di rect of indirect wel iets mee te ma ken gehad. Ontvang de collectanten dan ook vrien delijk en tast eens extra diep in uw beurs om uw gevallen medemens daadwerkelijk te kunnen helpen. AANKOOP VAN GROND. In het belang van de volkshuisvesting stellen B. en W. de raad voor van de erven Van Roomen een strook grond te kopen ter grootte van ca. 350 m2., gele gen aan de Noorderweg. Voor deze aankoop zal een krediet verleend worden van 1200, Van het waterschap De Langeindsche Maten" wordt een strook grond gekocht van 470 m2., gelegen aan de Maatweg, voor 352,50. Van W. P. Schimmel wordt een strook grond gekocht, groot 291 m2., voor de som van 827,50. Deze grond is even eens gelegen aan de Noorderweg. Voor de aankoop van een strook grond van ca. 108 m2., gelegen aan de Noor derweg, wordt een krediet verleend van 1600.-. Eigenaar van deze grond is D. v. d. Broek. FIETSPAD BERIJDEN. Vele mensen trekken zich er weinig van aan, dat er op de Stadhouderslaan een fietspad is en zij berijden met hun fietsen de grote weg. De politie zal hierop streng gaan toezien. RIOOLZUIVERINGSINSTALLATIE. In 1953 werd door de raad een krediet verleend van 20.000.voor plannen ten behoeve van de bouw van een ri oolzuiveringsinstallatie. Uit dit krediet werd voor grondboringen 1976,- be taald en 5540,46 extra kosten, die voortvloeiden uit de gewijzigde opzet in verband met de combinatie met de Dano-installatie. Het restant-krediet be draagt nu nog 12.483,14. Het ingeni eursbureau stuurde een declaratie van 29501,56, zodat B. en W. de raad om een aanvullend krediet van 17020, vragen. ANTHONV VAN KAMPEN VOOR 'T NUT. Donderdagavond spreekt Anthony van Kampen in het gebouw van de Ned. Prot. Bond aan de Rembrandtlaan over Groenland. Er wordt ook een film over dit land gedraaid. FILM NED. REISVERENIGING. De heer J. H. Raven, consul van de Ned. Reisvereniging, afdeling Soest, verwelkomde vrijdagavond ruim 150 belangstellenden in de kleine zaal van restaurant Eemland, die haast te klein was voor dit grote aantal bezoekers. De grote zaal, die thans belangrijke ver anderingen ondergaat, was nog niet klaar. Het ledental van de N.R.V. steeg in Soest tot 525, maar de leden uit Soester berg voegden zich bij Zeist. Hierdoor werd het aantal met 78 verminderd en thans zijn er 447 leden. De heer J. F. van Lunteren verzorgde de tekst en de muziek van de film „Tussen Lagio Maggiore en Gardameer", die, onder regie van de heer C. H. Groen, door cameraman Ed. van El- linckhuysen werd opgenomen. De film toonde vele bekende meren en plaatsen en er werd een bezoek gebracht aan de imposante bergwereld van de Dolo mieten. Beelden van Lugano en de Luganersee, van Locarno, Ascona, Bris- sago, Baveno, Stresa, Milaan, Verona, Padova en Venetië. POLITIECONTROLE. Er wordt een strenge controle uitge oefend op de conditie van de motor voertuigen, die zich op de weg bevin den. Een drietal wagens werd uit het verkeer genomen. Slechte banden, te veel ruimte in de lagers, slechtwerkende richtingaanwijzers en een gebroken voorwielblad behoorden tot de euvels. Er werden tevens mensen bekeurd, die hun auto's 's nachts zonder verlich ting parkeerden en anderen, die zonder licht reden. VEEGMACHINE IN BERAAD. In december van het vorig jaar werd met de 56e wijziging van de gemeente begroting een krediet van 54.000. verleend voor het aanschaffen van een veegmachine voor gemeentewerken. Gedeputeerde Staten hebben de goed keuring van dit besluit aangehouden in verband met financieringsmoeilijkheden en beperking van de investeringen. De dienst 1956 is inmiddels afgesloten, zo dat B. en W. de raad voorstellen dit be sluit in te trekken, daar bij eventuele aankoop de uitgaven ten laste van de dienst 1957 zou komen. NED. CHR. VROUWENBOND. In de zaal van de Emmakerk sprak mevr. Ds. A. J. Meerdink-v. d. Ban, Doopsgezind Predikante te Baarn. In een korte inleiding besprak spreek ster het grote voorrecht in een Chr. land te mogen leven. Ook de Christen vrouw is een zegen van het Chr. geloof. Wij hebben de opdracht met woord en daad te getuigen. Aan de hand van een grote reeks ge kleurde lichtbeelden vertelde zii van haar reis naar het verre Oosten. Vooral daarbij de nadruk leggend op de vrouw in verschillende landen. Opge groeid en levend onder Boedisme, Hin- In vrijwel ieder dag- en weekblad in ons land is en wordt het nodige gezegd over de weerstand, die de blanke be volking, in een paar zuidelijke staten van Amerika, biedt tegen het toelaten van negerstudenten op de hogere scho len Over het algemeen mogen we zeggen, dat de sympathie aan de kant der ne gerbevolking is. Dat is op zich zelf een goed verschijnsel. Het is te waarderen, dat de vrije pers het opneemt voor hen die denken dat zij achtergesteld worden bij gelijkgerechtigden. Toch moeten we voorzichtig zijn met een al te schep standpunt in te nemen in deze kwestie, waarvan wij in feite heel weinig afweten. Er zijn over de amerikanen in deze aangelegenheid harde noten gekraakt en minder vleiende dingen gezegd, maar toch zouden we ons kunnen afvragen of deze zaak door de negerbevolking niet onnodig op de spits wordt gedreven en spanningen worden gekweekt, die, zij het ook met het recht aan de zijde der negers, achterwege hadden kunnen blij ven, omdat de tijd een betere gelijkrich- ter zou zijn geweest in deze voor beide partijen nare zaak. Ik heb reeds lang uitgezien naar een negervoorman, die zo zeggen „kijk, wij mogen volgens de wet van gelijk gerechtigdheid op die blanke school, maar die hoogstaande blanke mensen hebben iets tegen onze huidskleur ze zijn blijkbaar bang, dat wij hen op ver schillend gebied gaan overvleugelen en laten onze kinderen daarom niet op hun scholen toe. Wel, laat ze hun scho len houden. We stichten zelf scholen voor onze eigen kinderen, waar des noods ook blanke kinderen op mogen komen. Professoren en leerkrachten hebben we genoog, dus wat let ons De negerbevolking verkiest deze weg kennelijk niet. Zij verkiest de botsing om eens en voor altijd te laten vast stellen, dat gelijkgerechtigdheid voor ne gers en blanken in Amerika niet be staat. H. OEKMAN. doeisme, Mohammedanisme enz. Met dankbaarheid maakte spreekster melding van veel zege op 't Zendings werk en blijmoedige vreugdevolle chris tenen, die zij ontmoette. Van uit Baarn maakten de toehoorsters de reis mee over Honkong, Celebes, Suma- tra, Zuid-Afrika, eindigend bij ons Ko ninklijk Palijs te Soestdijk op 30 april. De warme saamhorigheid en schone natuur van onze eigen omgeving be hoefde niet onder te doen voor de wis selende bekoring van verre landen. Het was voor de presidente, mevr. Knol, niet moeilijk een hartelijk dankwoord te spreken tot mevr. Meerdink en een welgemeend applaus onderstreepte hoe ieder had genoten. BROMFIETSER VERDWEEN. Een bromfietser in werkkleding en met z.g. vechtpet je op reed zaterdagavond, in de Parklaan de gebr. H. van de fiets en gedrieën kwamen ze op straat te recht. Een van de twee broers, die op één fiets reden, krabbelde overeind en ging de politie bellen. Toen die kwam was de bromfietser allang verdwenen en de politie zou graag weten wie deze man is, die een groengelakte brom mer heeft. De twee broers kregen ont- velllingen en schaafwonden. Wie inlich tingen over deze bromfietser kan ge ven wordt verzocht zich op het poli tiebureau te melden. VERHUUR S.E.C.-TERREIN. Het bestuur van S.E.C. heeft het col lege van B. en W. verzocht het terrein aan de Bosstraat te verhuren voor 20 jaar met een optieperiode van 10 jaar. B. en W. achten dit een te lange tijd en stellen 5 jaar voor, ingaande 1 ja nuari j.1. Deze periode wordt stilzwij gend verlengd tenzij één der partijen opzegt. DOMME JONGEN. Het regende zondagmiddag zo hard, dat de 12-jarige H. J. S., die op de Esdoorn laan liep, een tas over zijn hoofd trok en zo verder wandelde. Hij stak de weg over zonder iets te zien en kwam vlak voor de auto van J. J. W. uit Hilver sum, die niet hard reed, maar toch niet kon voorkomen dat hij de jongen met zijn bumber aan het rechter been raakte. De jongen werd licht gewond en verbonden door een Tilburgse arts, die juist passeerde.

Soester Courant | 1957 | | pagina 1