Wagenziekte, luchtziekte, zeeziekte Officiële Mededelingen, MENINGEN VAN ONZE LEZERS. HOE ZIT DAT. GIREREN VAN ABONNEMENTSGELD. U KUNT NIET ALLES WETEN. waarin de Tempo-leden een goede par tij meebliezen. Tot een afscheiding kwam het echter niet. Een valpartij gooide enkele renners uit de strijd, waaronder Wim v. d. Bremer, die op gaf en Adri v. d. Burgt, die door Men- ze van de Broek werd opgehaald. La ter, met fiets verwisselen, haalde Nico Westhof v. d. Burgt nog eens op. Vier ronden voor het einde stond West hof zijn fiets nog eens af aan Menze v. d. Broek, maar deze was veel te hoog, zodat hij in de eindsprint niet mee kon komen. De eindsprint was pen fel gevecht, die door Adri v. d. Burgt met een wiellengte op Jan Boog (Ade laar) werd gewonnen. Uitslag 1. Adri v. d. Burgt (Tempo), 40 km. in 1 uur 5 V* minuut. 2. Jan Boog (Adelaar) op 1 wiel. 3. P. Wijnands (Pedaalridders). 4. J. Rijn (Amersfoort). 5. B. Dolleman (Adelaar). 6. Wout van 't Klooster (Tempo). 7. H. Veerman (Adelaar). 8. N. de Vries (Pe daalridders). 9. Adri Doekemeijer (Tem po). 10. Bart de Wolf (Tempo). 11 Men ze v. d. Broek (Tempo). Bij de seniores gingen 33 renners van start voor 65 km. Ook hier diverse uit looppogingen. Tenslotte hadden Mer- tens en Schaap, beide van de Adelaar, succes. Bij de achtervolging viel het peleton in stukken. Het tweede pele- ton van acht renners, met o.a. Gerrit Ruttenberg (Tempo) en Hip de Boer (Adelaar), wist na een rondelang ge vecht mede op kop te komen. Toen bleken enkele renners te veel te heb ben gegeven de twee eerste weglopers stapten af en tenslotte bleven vier man op kop, n.1. Gerrit Ruttenberg, Teus v. Tol, Krijn Voorn en C. Speksnijder, ter wijl het tweede peleton bestond uit acht man, waaronder Bep Kriek en Jaap v. d. Burgt. Toen de kopgroep deze acht man in liep, kreeg v. d. Burgt een inzinking. Bep Kriek haalde zijn clubmakker op, maar v. d. Burgt moest een paar ronden later toch opgeven. Opnieuw lag alles weer uit elkaar en de laatste ronden brachten veel spanning. Uitslag 1. Krijn Voorn (Adelaar), 65 km. in 1.40.24. 2. Teus van Tol (Adelaar), op een half wiel. 3. L. de Boer (Adelaar). 4. Gerrit Ruttenberg (Tempo). 5. C. Speksnijder (Amersfoort). 6. Hip de Boer (Adelaar). 7. C. van Dijk (Amers foort). 8. Bep Kriek (Tempo). 9. W. Brehler (Amersfoort). 10. D. Vervloet (Amersfoort). Het is met wagenziekte hetzelfde als met ellendige toestanden, die kunnen optreden bij zee- en luchtreizigers. Samenvattend worden deze aandoenin gen „reisziekte" genoemd. Beter zou er echter over bewegingsziekte kunnen worden gesproken. Het zijn namelijk de schokkende, bon zende, stampende, slingerende of rol lende bewegingen van de verschillende vervoermiddelen, die voor de ziekte verschijnselen verantwoordelijk zijn. In de speeltuin. Niet iedereen krijgt last van de reis ziekte. Onder mensen, die er wel ge voelig voor zijn, bestaan grote individu ele verschillen. Het is bekend, dat men sen, die al akelig worden bij schomme len of wippen in een speeltuin of bij het gebruik van een lift in een kan toorgebouw, op reis spoedig klachten hebben. Er treedt bij hen hoofdpijn, duizeligheid en braakneiging op. Bij zulke perso nen is het z.g. evenwichtszintuig - dat zich bevindt in het slaapbeen, tegen het inwendige gehoororgaan aan - blijkbaar zeer gevoelig. Mensen, die in dit opzicht robuster zijn hebben vrijwel nooit last van wagen ziekte. Zij worden alleen zee- of lucht- ziek als het schip of het vliegtuig al te vreemde capriolen maakt. Aan dek blijven. Het maakt veel verschil of men uitge rust en opgewekt op reis gaat, dan wel vermoeid of heftig geëmotioneerd. In het laatste geval komt het veel eerder tot narigheden dan wanneer lichaam en geest in goede conditie zijn. Verder is de toevoer van veel zuur stof, dus het toelaten van frisse lucht, van grote betekenis. Zo mogelijk zal men daarom een raam openhouden in auto of trein en op een schip doet men er goed aan, aan het dek te vertoeven. Wie speciaal op zee een grote kans op ziek worden heeft, kan aan boord maar het beste veel gaan liggen. Direct bij het begin van de reis kan daar al mee begonnen worden. Zwaar weer op komst. Gelukkig bestaan er tegenwoordig mid delen, waarmee de meeste lucht- en zeezieken van hun akelige verschijn selen af te helpen zijn. Deze medikamenten kan men ook in nemen uit voorzorg, dus vóórdat de reis begint. Dat is soms nog beter. Men moet dit laatste echter alleen doen, indien men tot de zeer gevoeligen be hoort óf wanneer er op zee of in de lucht zwaar weer op komst is. De ta bletjes tegen reisziekte bevatten name lijk een stof, die krachtig werkt en die bij onnodig en overmatig gebruik scha delijk zou kunnen zijn. Daarom moet men ook nauwgezet de aanwijzingen volgen, die op de verpakking vermeld staan. HINDERWET. Burgemeester en wethouders van Soest brengen, overeenkomstig het bepaalde in artikel 9, lid 1, sub b, der hinderwet, ter algemene kennis, dat ter gemeente secretarie van Soest ter inzage is ge legd een verzoek met bijlage van G. v. d. Pol, Van Lenneplaan 69 te Soest, om vergunning tot het oprichten in werking brengen en in werking houden van een loodgieterswerkplaats, op het perceel Van Lenneplaan 69, kadastraal bekend gemeente Soest, sectie c, nr. 2213 (ged.) Gedurende tien dagen na de dagteke ning van deze bekendmaking bestaat voor een ieder de gelegenheid schrif telijk bezwaren tegen het verlenen der vergunning in te brengen bij het ge meentebestuur Bovendien zal op dinsdag 15 oktober a.s., des voormiddags 11.00 uur, in het gemeentehuis een openbare zitting wor den gehouden, alwaar mondeling be zwaren tegen de inwilligiing van dit verzoek kunnen worden ingebracht. Soest, 24 september 1957. GEDIENSTIGHEID VAN DE JEUGD. En wel een misplaatste gedienstigheid in dit geval, daar het nog wel betreft de jeugd tussen acht en twaalf jaar, die zich tegenwoordig bekommert om het binnen brengen van „lege" vuil nisemmers om dan na deze behulp zaamheid heftig aan te bellen, het e.e.a. mede te delen, je dan met grote ogen aan te s.taren, waar tegelijkertijd op het voorhoofd staat te lezen „Krijg ik niets Denk niet dat u. er af komt met een stuk chocolade of snoep als beloning, of „Dank je wel zusje, een volgende keer hoef je dit heus niet te doen hoor Neen, hun vraag is naar een fooi Ouders van deze kinderen, bent u hiervan op de hoogte Lezers, wanneer ook uw vuilnisemmer een beurt krijgt, wat doet u dan Ik meen elke Soestenaar te mogen vra gen niet mede te werken aan dit soort „Heitje voor een karweitje". Een ingezetene van Soest-Zuid. MET HET BIER? Abonné's, die het abonnements geld voor het 4e kwartaal van ons blad 2.10 voor Soest en Soesterberg en 2.25 voor an dere gemeenten) wensen te gire ren, verzoeken wij beleefd dit zó vroegtijdig te doen, dat de over schrijving voor het einde dezer maand in ons bezit is. Bij latere overschrijving kunnen wij niet voorkomen, dat een kwi tantie wordt aangeboden, daar de abonnementskwitanties dan in het bier is al zeer oud. We moe ten terug gaan tot 4000 vóór Chr., toen in het oude Babylonië langs de Tigris en Euphraat de graanbouw zich reeds in een vroeg stadium ontwikkel de en het bier, dat grotendeels in huis gemaakt werd, de dagelijkse drank werd. deze uitgebreide bierindustrie werd doorvrouwen gedreven. Het wa ren de vrouwen, die zowel het bier maakten, als het verkochten. De be reidingswijze was vrij eenvoudigon- gerezen gebakken brood werd in wa ter gelegd om te gisten. Het produkt was een licht soort bier, dat een ge ring percentage alcohol bevatte. de graanvoorraden, die in grote silo's werden verzameld en van daaruit gedistribueerd, stonden grotendeels on der controle van de priesters. Zij vaar digden allerlei verordeningen uit met betrekking tot het bier. Eén van die verordeningen was, dat het verboden was in café's over politiek te praten en de vrouwelijke kastelijn had er voor te zorgen, dat dit ook niet ge beurde. ook Egypte, graanland bij uitne mendheid in de oudheid, produceerde omstreeks 3000 jaar vóór onze jaar telling bier. Een vijfde van de graan opbrengst werd tot dit geestrijk vocht verwerkt. Reeds het bieraccijns was hier bekend. Men verkocht papyrus- vellen, die verdeeld waren in een aan tal bonnetjes. Wie nu bier wilde drin ken moest een of meer van die bon netjes afgeven. Hoe de verdere controle werkte is helaas niet bekend. al spoedig ging men over tot het brouwen van verschillende biersoorten en zo waren omstreeks 2000 vóór Chr. reeds een twintigtal soorten bekend, waaronder ook medicinale. omstreeks 200 na Chr. begon het bier in Europa zijn intrede te doen. Uit Gallië en Spanje zijn gegevens be- handcn zijn van de incasseerders. Administratie SOESTER COURANT. kend, dat het daar de volksdrank bij uitnemendheid was. Men dronk bier, omdat water besmet was. Van Karei I is bekend, dat hij weigerde te over nachten in een plaats waar geen bier was te krijgen. Ook in de middeleeuwen was het bierbrouwen een huisbedrijf, dat in boerenhofsteden, in de kastelen en kloosters werd beoefend. Aldus ont stonden veel brouwerijen, die bierac cijnzen moesten betalen. Zo zou de 80-jarige oorlog grotendeels uit bier accijnzen gefinancierd zijn de handel van Amsterdam kwam uit het bier voort. De bisschop van Utrecht gaf in de 12de eeuw aan het dorpje Amsterdam vrijdom van in voerrechten op geïmporteerd bier om de graaf van Holland te Haarlem een stuk van de handel te ontfutselen. Vloten vissersscheepjes togen nu Am sterdam uit om in Hamburg het bier te halen. de bierbrouwerij kon zich pas tot een grote industrie ontwikkelen toen in 1860 het aan Louis Pasteur gelukte die gistcel af te zonderen, die bij 6° C. kan groeien, waardoor men de kans kreeg om helder bier te produceren. Indien de eigenaar van de door u ge huurde woning deze woning wil doen bewonen door een zoon of dochter van hem die gaat trouwen, neem dan geen genoegen met de huuropzegging. U kunt de huuropzegging rustig laten be slissen door de kantonrechter, die de belangen van beide partijen tegen el kaar zal afwegen.

Soester Courant | 1957 | | pagina 6