NIEUW-GUINEA TOT IN DEN TREURE SOEST. IN DE HOEK. VRIJDAG 27 SEPTEMBER 1957. 35e JAARGANG No. 73. SOESTER OURANT Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2.10 - per post 2.25 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT 35, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 Ondanks de zwakte van haar positie, ondanks het feit, dat zij haar eigen rijk voor haar ogen ziet uiteenscheu- ïen, viert de indonesische regering nog steeds de politiek van de afleidings manoeuvre. Opnieuw brengt zij haar vordering op Nieuw-Guinea voor de Verenigde Naties en zij heeft reeds het succes geboekt, dat de zaak is geplaatst op de agenda der vergadering en dit zelfs met een aanzienlijke meerderheid van stemmen. Dit besluit kan Nederland voor moei lijkheden plaatsen. Want de kans, dat op deze uitspraak een nieuwe uitspraak volgt, waardoor ons land op enigerlei wij ze gedwongen zal worden zich aan de tussenkomst van de volkerenorganisatie te onderwerpen, is niet uitgesloten. Zijn de Verenigde Naties in staat recht vaardige arbiters te zijn in 'n conflict tussen twee harer leden Wij krijgen de indruk, dat vele leden van dit inter- rationale college meer gedreven wor den door algemene gezindheden dan dat zij de beoordeling van een kwes tie op haar feitelijke inhoud in be schouwing nemen. Dit is in het bij zonder het geval, wanneer er verschil van mening aan de orde is tussen een westerse en een oosterse mogendheid. Daarbij moet men acht geven op de ontwikkeling van de Verenigde Naties, die steeds worden aangevuld door aziatische en afrikaanse staten, zodat het oosterse element voortdurend wordt versterkt. Staten die zojuist geboren zijn, zitten als gelijkwaardigen tezamen met staten, die over een politieke er varing van eeuwen beschikken en daar door de wereldsituatie beter overzien en tot billijker en zakelijker beoordeling kunnen komen. Een toevallige combi natie van staten-leden kan tot een be sluit geraken dat in zijn gevolgen neil- loos is. De gedachtengang, die door de neder- landse afgevaardigden werd gevolgd - daar is geen speld tussen te krijgen. Aan de nederlandse zijde deed men uitkomen, dat Nederland de plechtige belofte had gegeven, alle maatregelen te nemen, die tot ontvoogding kunnen leiden van de inheemse bevolking en het woord niet kan breken, dat in die belofte is vervat en minister Luns voegde daaraan toe, dat de wederzijdse samenwerking tot opbouw van de eco nomische en sociale structuur der over zeese gebieden eerder een vorm is van ontkolonisatie dan van kolonialisme. Is de bevolking van Nieuw-Guinea in de gelegenheid gesteld, zich uit te spre ken over de bestuursregeling en de nationaliteit, die zij wenst? Neen. Waarom niet Omdat dezelfde indo nesische minister, die thans als afge vaardigde de annexatie van Nieuw- Guinea door Indonesië gaat bepleiten, zich tegen een vrije uitspraak van de inheemse bevolking heeft verzet. Wij citeren de uitspraak van minister Luns „Het is werkelijk verbazingwekkend, dat de indonesische vertegenwoordiger, die nog slechts drie dagen geleden van dit spreekgestoelte voor het zelf- bestemmingsrecht opkwam, thans de Algemene Vergadering verzoekt om handlangersdiensten te verrichten bij het onthouden aan de bevolking van Nieuw-Guinea van de uitoefening van het zelfbestemmingsrecht, dat de ne derlandse regering haar plechtig heeft beloofd". Terecht concludeerde de minister, dat een discussie door de Algemene Ver gadering of wel onderhandelingen of druk door een commissie van goede diensten geen resultaat kunnen ople veren behalve een slechter worden van de betrekkingen tussen Nederland en Indonesië. Het beroep op de Verenigde Naties kan zijn enige rechtvaardigingsgrond vin den in het zelfbestemmingsrecht der volkeren. Wat Indonesië in feite doet, is dat zelfbestemmingsrecht weerstre ven, niet alleen ten aanzien van Nieuw- Guinea, maar ook ten aanzien van on derdelen van het eigen gebied. Ne derland daartegenover, stelt alles in het werk om de emancipatie van de bevolking te bevorderen. En niet met het woord, maar met de daad. In de laatste troonrede is een wetsontwerp aangekondigd ter regeling van de za ken van Nieuw-Guinea. Maar het lijkt er op, of de Verenigde Naties als een instrument worden be schouwd om, nu het westers kolonialis me aan het verdwijnen is en andere vormen heeft gekregen (de mandaats gedachte) een fonkelnieuw oosters ko lonialisme te vestigen. Afgescheiden van de kwestie of de wensen van Indonesië een voldoende aantal stemmen zullen krijgen om Ne derland te stellen voor een onaanvaard bare beslissing, achten wij het plaat sen van het punt op de agenda reeds een bedenkelijke geschiedenis. Er heeft zich een gebeurtenis voor gedaan, die wij nog willen bespreken in het verband van dit artikel. In enkele bladen komt het bericht voor, dat de vroegere voorzitter van de ministerraad, prof. Schermerhorn, een bezoek heeft gebracht aan pre sident Soekarno. Wij hebben tot dus ver nog geen commentaar in de pres gelezen over dit raadselachtig feit. Juist op het ogenblik, dat Indonesië Nederland aanvecht in de Verenigde Naties en de verhouding tussen de beide scherp is, verlaat de hoogleraar de parlementaire commissie, waarin hij plaats had om de toestand in Nieuw- Guinea te onderzoeken, en meldt hij zich aan in het Merdeka-paleis te Djakarta. Men kan zulk een bezoek van een be kend nederlands politicus niet afhande len met de dooddoener, dat er niet over politiek is gepraat. Het bezoek is opmerkelijk en het sticht verwarring. Wij achten deze daad gevaarlijk en wij menen dat er ten spoedigste ophelde ring over moet komen. RESULTATEN VAN DE VOORTUINKEURING. De Tuinbouwvereniging „Soest" hield vorige week haar derde en laatste voortuinkeuring van dit jaar. De voor tuinen hadden niet veel van het slech te weer te lijden gehad. Opvallend was, dat er dit jaar zeer veel goede tuinen waren, zodat er veel eerste en tweede prijzen werden toegekend. Eerste prijzen F. M. Beek, Ossendam- weg 16. J. Gorter, Vondellaan 22. J. D. Brasem, Bartolottilaan 21a. W. Hofslot, Van Lenneplaan 40. C. Stolker, Ossen- damweg 14. W. C. v. d. Wijngaart, Plasweg 63. J. Kok, Prins Bernhardlaan 46. Mevr. Schut, Duinweg 43. P. Won der, Oude Utrechtseweg 30. C. Kraay- enhagen, Steenhof f straat 1. C. v. d. Made, Soesterbergsestraat 78. W. A. Boogaard, dr s'Jacobstraat 30. A. Tol boom, Spoorstraat 9. J. van Reijen, Vos- seveldlaan 13. H. J. Vos, Lange Brink- weg 8. Tweede prijzenA. van Dijk, Kerk- pad 28 Z.Z. P. H. Segers, Van Lennep laan 46. J. Haspers, Vosseveldlaan 15. C. J. Veelen, Leeuwerikstraat 25. H. v. d. Deijssel, Hartweg 6c. A. v. d. Ham, Van Lenneplaan 78. Mevr. C. Rosenberg, Vondellaan 17. L. de Groot, Plasweg 17. J. S. W. Alderding, Schoutenkampweg 36. Mevr Mets, Duinweg 24. M. A. Her mes, Kerkpad 37 Z.Z. A. Luyben, Eigen domweg 22. J. Meerding, Beetzlaan 80. J. van Woudenberg, Vosseveldlaan 12. G. Mulder, Molenstraat 28. F. H. Neye, Kerkpad 95 Z.Z. C. Kuiperi, Bartolotti laan 26. Mevr. Saai, Beukenlaan 72. A. Roes, dr s'Jacobstraat 37. J. de Bree, Lange Brinkweg 68a. F. J. Adam, Vre dehofstraat 23. J. Lensen, Vredehof straat 19. E. A. Leest, Ossendamweg 32. R. Veenstra, Zwaluwenweg 6. M. J. v. d. Berg, Van Lenneplaan 80. Derde prijzen J. Schuddeboom, Soes terbergsestraat 80. P. Nieuwenhuis, dr s'Jacobstraat 24. G. v. d. Berg, Prins Bernhardlaan 20. C. Oostrom, dr s'Ja cobstraat 4. Th. de Geus, Talmalaan 30. G. J. Oranje, Soesterbergsestraat 80. D. C. van Kooy, Middelwijkstraat 52. L. Kriek, Beetzlaan 74. Vierde prijzen H. J. Kok, Zwaluwen- weg 4. E. J. Brouwer, Ossendamweg 18. W. A. Hilhorst, Vredehofstraat 24. Ch. Schouten, Vredehofstraat 17. J. Rijksen, Beetzlaan 75. C. Sesink, Vredehofstraat 18. H. v. d. Einden, Prins Bernhardl. 26. BIOSCOOPPROGRAMMA. „Gevechtsklaar" draait van vrijdag tot en met zondag in het City-theater. Het is het aangrijpend verhaal van een schip met zijn dappere bemanning. Het schip heet Belinda en het is een bewapend transportvaartuig. Kapitein en bemanning hebben geen ervaring op dit terrein als het schip zee kiest. Oefening en oorlogspraktijk brengen de ze ervaring. De film geeft het relaas van de bele venissen van kapitein Hawks en zijn bemanning en een duidelijk beeld van het harde leven op zee in oorlogstijd. Dan komt de zware aanval van japanse zelfmoord-vliegers en het ziet er naar uit, dat de Belinda verloren is. De ka pitein wordt ernstig gewond als een vlieger zich vlak bij de brug laat neer storten, maar Dave Mc Dougall, offi cier van de Belinda weet het schip in veiligheid te brengen. Jeff Chandler speelt de rol van de kapitein. „Zeg nooit vaarwel" met Rock Hudson in de hoofdrol als dr Michael Parker, draait van maandag tot en met woens dag. Parker heeft jaren geleden zijn vrouw Lisa in Wenen verlaten. Jaloe zie veroorzaakte een misverstand en pas later besefte hij, dat hij een grote domheid beging. Zijn vrouw is echter onvindbaar en met zijn dochtertje trekt hij naar Amerika, waar hij een beroemd specialist wordt. Het kind vertelt hij dat haar moeder gestorven is. Als Parker na enige jaren voor een medisch congres in Chicago is, treft hij Lisa in een café aan, waar zij een variéténum mer verzorgt met Victor, de man die voor de scheiding de jaloezie van Par ker opwekte. Lisa vlucht als zij haar gewezen man onverwacht ziet en zij krijgt op straat een ernstig ongeluk, waarvan zij, mede door Parker's hulp, herstelt. Lisa zal weer bij haar man terugkomen, maar aan het kind zal ge zegd worden, dat zij de nieuwe vrouw van haar vader is. Het kind krijgt een woede-aanval als ze hoort dat haar vader wil hertrouwen en zij blijft de nagedachtenis aan haar vermeende ge storven moeder zo trouw, dat ze ook niet wil toegeven als Lisa zegt haar moeder te zijn. Victor brengt tenslotte redding en het gezin Parker is weer compleet. In de donderdagcyclus „The Killers", die in het nederlands de wat gematigde titel „De wet der onderwereld" heeft. In de hoofdrollen Burt Lancaster en Ava Gardner. He* ;'s een ruw verhaal naar Ernest Hemmingway. BAZAR VOOR ORGEL JULIANAKERK. Het is gewenst, dat het orgel van de Julianakerk uitgebreid wordt en hier voor is een bedrag van ongeveer 4000 gulden nodig. On 8, 9, en 10 november zal ten bate van het orgelfonds een bazar gehouden worden in „Credo". BROMFIETSRIT. Het bromseizoen nadert zijn einde, maar opnieuw organiseert de Soester Brom fietsclub een rit. Deze wordt maandag a.s. gehouden. De eerste rijder start om 7.15 uur bij „Bos en Duin". De rit is bijna 30 km. lang. AANVULLINGSAGENDA VOOR DE RAADSVERGADERING. 33. Voorstel inzake delegatie van de bevoegdheid tot benoeming van kleu terleidsters, met uitzondering van hoofd leidsters. 34. Voorstel tot ruiling van grond ge legen aan de Laanstraat en het le en 2e Weteringpad met Mevr. P. H. de Haan- Deutekom. 35. Voorstel tot het verlenen van een krediet voor de bouw van 36 woning wetwoningen te Soest en Soesterberg en voor de aankoop van grond voor deze woningen. NAJAARSSHOW VAN „PARIS MARCILE". In Hotel Zeiler te Baarn toonde Mode huis Paris Marcile woensdagmiddag en -avond voor de talrijke Soester en Baarnse bezoeksters haar nieuwe win tercollectie, waarvan speciaal de man tels zéér geslaagd genoemd mogen wor den. Vlotte modellen, prima coupe en prach tig materiaal. We zagen geklede model len, afgezet met zilvervos, alsook spor tieve modellen zoals een Aledon camel jas met rond gesneden ceintuur. De mantelcostuums van Aledon vielen op door hun prima snit. Het nieuwste ontwerp had een rok met uitspringen de waaierplooitjes. Paris Marcile toonde ook enkele spor tieve ensembles. Rokken van terrylene, wol en itali- aanse tinneroy, gecombineerd met we- venit blouse, nylon-velours sweater of mandarijnkleurig vest, Ook in japonnen was veel moois te zien. Voor de jeugd viel een tomaatkleurig exemplaar bijzonder op, met ruim ge plooide rok en zwart lederen ceintuur. Voor het volslanke figuur voldeed de nieuwe kleurencombinatie, groen met blauw, uitstekend. Een enorme variatie was er in deux- pièces en trois-pièces, veelal vervaar- digd van een prachtige kwaliteit we- venit in jaquard patroon. Ook enkele peignoirs waren op deze modeparade present. De cocktail japonnen, met of zonder jas jes, waren meer of minder gekleed, naar gelang het gebruikte materiaal. We zagen er van wevenit, maar ook van damastine, wollen georgette en zijde met zilverdraad doorweven. De hoeden, die Maison van Doorn toon de, waren zeer modieus. Er waren sportieve mutsen en baretten, geklede hoedjes al of niet met ve ren met de moderne teruggeslagen randen en snoezige stelletjes van imi tatie hermelijn en ocelot. De belangstelling voor de beide sohws was ook van de Soester dames bijzonder groot. Een bewijs, dat modehuis Paris Marcile een eigen plaats in Baarn en Soest heeft verworven. GESLAAGD. Voor het eindexamen van de derde leerkring (nieuwe hoofdakte) slaagden mej. I. W. J. Esch en de heren W. J. Kagenaar en C. J. M. Nieberg alhier. OLYMPIA GAAT WEER WANDELEN. Op zaterdag 5 oktober wandelen de Olympia-meisjes en jongens (60 in ge tal) onder leiding van de heer W. A. Suman. Zij nemen deel aan de jaar lijkse Dudok de Witmars in Baarn, een afstand van 15 km., terwijl de Olympia- seniores, onder leiding van de heer D. v. d. Kamp, 20 km. lopen. MET ANTHONY VAN KAMPEN NAAR GROENLAND. De schrijver Anthony van Kampen en ce radioreporter Siebe van der Zee vatten het plan op naar Groenland te gaan en zij zijn er een half jaar ge veest, Gisteravond heeft de heer Van Kampen over deze tocht gesproken voor de leden van 't Nut, dat hiermee het seizoen begon. De heer J. v. d. Berg sprak het welkomstwoord. Toen de twee Groenland-reizigers hun plan bekend maakten en hun naar het motief gevraagd werd, gaven zij ten antwoord, dat zij de overblijfselen van de Viking-nederzettingen en de ruïnes van de kathedraal in Zuid-Groenland wilden bezoeken, in het noorden kennis wilden maken met de Eskimo's en de noordelijkst bewoonde plaats ter we reld, Thule, wensten te bezoeken en als eerste nederlanders een kijkje wilden nemen op de ijskap van de Noordpool. Twaalf dagen duurde de tocht van Ko- penhage naar de hoofdstad van Groen land Godthaap. Daar waren de deense bestuurders hoogst verwonderd over het reisdoel van de twee nederlanders, want ze zouden met een schip verder moeten en er was geen schip. Tijdens het wachten hierop maakten Van Kam pen en v. d. Zee kennis met de be volking van Groenland. Het zijn af stammelingen van Eskimo's en Europea nen, terwijl de werkelijke Eskimo's, die in het noorden nog in het stenen tijdperk leven, van indiaanse afstam ming zijn. Vol trots vertelden de twee nederlanders dat zij afstamden van de oude walvisvaarders, maar de Denen raadden dit af, want deze pioniers staan er niet zo best bekend, omdat men van overlevering weet, dat ze graag van alles kochten maar weinig of liever niets betaalden of in ruil gaven. Eindelijk kwam de 25-jaar oude coaster, waarop de bemanning 25 jaar voer en de tocht naar het zuiden begon. De ruïnes werden bezocht en toen ging het 2500 km. noordwaarts. Enorme ijs bergen, soms 300 tot 400 m. lang en breed en 125 m. hoog werden ont moet en zij waren niet wit maar rose, geel, blauw en violet door de midder nachtzon. Voor het beklimmen van de ijskap hadden zij de hulp nodig van trucks op rupsbanden, waarover een iranse expeditie beschikte en het laat ste deel van 800 meter moest beklom men worden. Toen bevonden zij zich op het grootste in elkaar geperste sneeuwblok ter wereld. Er leeft geen mens, geen plant, geen dier en het is er volledig windstil. 2V2 miljoen km.2 omvang en tot 3200 meter dik is deze ijskast van moeder aarde. Er zijn ra vijnen van 3600 meter diep en de sneeuw van eeuwen is er opgestapeld. Met de deense ijsbreker Julius Thomp son gingen de twee nederlanders te rug naar Thule, maar de Eskimo's waren weg. De Amerikanen hadden er een basis voor straaljagers aangelegd en nadat eerst de dieren gevlucht wa ren gingen de Eskimo's er achter aan om niet te verhongeren. De heer Van Wanneer U maandag a.s. koelhuisbo- ter koopt voor de spotprijs van 90 a 95 cent per pondspakje, mogen we ei genlijk niet blij zijn, want bij elk pakje eten we een sof van ca. 30 cent op, die het Productschap voor de zuivelindus trie mag incasseren. Mij persoonlijk laat het buitengewone koopje van de roomboter koud, want mijn smaak op dit gebied is reeds lang zodanig gedegenereerd, dat ik niet meer aan echte boter denk. Bovendien wil ik niet het gevaar lopen, dat mocht de roomboter mij wél smaken, ik aan stonds, wanneer het productschap zijn sof heeft geloosd en de prijzen weer stij gen, roomboter wil blijven eten, want dat kan bruin niet trekken. Ook voel ik er niets voor een gelegen- heids-roomboter-eter te worden en ie der jaar weer te moeten hopen, dat het produktschap geen kans ziet z'n pro- dukt kwijt te raken, zodat er weer met verlies aan het nederlandse volk moet worden verkocht. Intussen lijkt het mij toch wel gewenst, dat de heren produktschapleiders zich er op gaan bezinnen hoe het mogelijk is, dat Nieuw-Zeeland, Australië en nog een paar landen goedkoper kunnen pro duceren dan wij. Wanneer we door moe ten gaan met er ieder jaar een be hoorlijk aantal millioenen bij te leggen, kunnen we, een beetje gek gezegd, de tent beter sluiten. Ik heb op deze plaats al eens meer be weerd, dat tussen koe en consument te veel obstakels zitten. Tegengesproken ben ik hierin nog niet en 'n oud spreek woord zegt „wie zwijgt stemt toe". Ik heb maar zo het idee, dat, wanneer de zuivelindustrie los kwam van al die officiële banden en de zuivelhandel in particuliere handen lag, de cijfers an ders zouden komen te liggen. En per slot mogen we nog iets eisen ook, daar de tekorten uit overheidsmid delen worden betaald. H. OEKMAN. Kampen noemde het de vlucht van de laatste vrije mensen voor de be schaving. Als ze dit hadden kunnen verfilmen dan zouden ze een wereld primeur hebben gehad. De film „Het continent der eenzamen", met commentaar van Siebe v. d. Zee, werd gedraaid en daarna een kleuren film over Groenland. STOERE RENNERS SLAAGDEN. De toerrenners Cor Vervat, Co Blan- kestein en Piet v. d. Broek zijn erin geslaagd de 400 k.m. van Knocke naar Aubanges in Zuid-België binnen de vereiste tijd per fiets af te leggen nadat zij zondagmiddag, om 3 uur, ge start waren en maandagmorgen, om 9 uur, arriveerden. Het was hondeweer en het werd een vreselijke rit, maar zij hebben moedig volgehouden, even als de verzorger Herman Schlebaum, die per auto meereed en eveneens de zwaarste tocht van zijn leven maakte. Hij is er verwonderd over, dat de drie dapperen zich niet lieten verleiden het bijltje erbij neer te gooien en bij hem in de wagen te kruipen. Ze deden het echter niet en wonnen daarmee ieder een zilveren schaal. Vierhonderd kilometer met veel pech en een moeilijk stuk, waarbij Blankestein voor op de fiets van Vervat zat en v. d. Broek de defecte fiets van Blan kestein meetorste. Het is echter gelukt en dat is een compliment waard. KON. NED. VER. E.H.B.O. Belangstellenden verwijzen wij naar een advertentie in dit nummer, waar in de aanvang van de nieuwe cursus voor het Eenheidsdiploma E.H.B.O. wordt aangekondigd tegen vrijdag 4 october a.s. CONTROLE OP RIJWIELEN. In verband met het nu vroegtijdig in treden van de duisternis zal de politie strenge controle uitoefenen op de ver lichting van rijwielen en bromfietsen. WEGGELOPEN MEISJE AANGEHOUDEN. Een meisje, dat verpleegd wordt in een inrichting in het oosten van het land, verkoos de vrijheid en ging op bezoek bij haar ouders te Soest. Zij is door de politie aangehouden en naar de inrichting teruggebracht. OVERTREDING WONINGWET. Tegen een bewoner van een onbewoon baar verklaarde woning heeft de po litie procesverbaal opgemaakt, daar hij het desbetreffende bord van z'n wo ning had verwijderd.

Soester Courant | 1957 | | pagina 1