MEER ZELF DOIN! RASSENHAAT. DIERENDAG. SOEST. IN DE HOEK. VRIJDAG 4 OKTOBER 1957. 35e JAARGANG No. 75. SOESTER OURANT Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2.10 - per post 2.25 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT 35, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 De mens heeft zich te schamen dat hij, na twintig eeuwen christendom, altijd opnieuw zich vergrijpt aan de mede mens, die een andere huidskleur heeft. Een diep verdriet, een hevige ontstel tenis, komt over ons, wanneer een land wederom in deze zonde vervalt. Ons oog is thans gericht op de verenig de Staten van Amerika. De gebeurte nissen, welke te Little Rock zijn voor gevallen, zijn mensonterend. Men hui vert bij de gedachte aan soldaten met bajonetten gewapend, die optreden in een school van kinderen. Hetgeen zich thans afspeelt in de zui delijke staten is echter niet alleen mens onterend, maar ook in hoge mate ge vaarlijk. Onze aandacht is in de laat ste maanden zó vervult geweest van internationale gebeurtenissen en inter nationale spanningen, dat wij ons niet bezig hielden met de inwendige toestan den in de Verenigde Staten, die toch van zo groot belang zijn voor de bui tenlandse politiek van deze grote mo gendheid. Het verzet van het zuiden is daarom zo ernstig, omdat het blijkbaar is voort gekomen uit de bevolking. Gouverneur Faubus zou zijn grondwettelijke plich ten niet hebben weerstreeft, indien hij niet een stuwing in de richting van rasdiscriminatie achter zich had gewe ten. Historische oorzaken geven van de stemming die in het zuiden heerst een aannemelijke verklaring. De slavenar beid van negers is indertijd een belang rijk moment geweest in de economie der zuidelijke staten. De afschaffing der slavernij is door het noorden ge redelijker aanvaard dan door het zui den. Er heeft een burgeroorlog tussen de beide landen gewoed. Hangt er nog iets van de tweedracht Hoe heeft de tegenstelling nieuw le ven gekregen Wanneer de zaken zo strak gehouden worden als in het zui den geschiedt, dan behoort een nieuwe burgeroorlog tot de denkbaarheden. President Eisenhower's snel en kras op treden tegen de revolte van het zuiden is welsprekend. Hij zou geen sterke mi litaire macht hebben gezonden om het verzet van de rebellerende gewesten te bedwingen, als het gevaar niet ern stig was. Men heeft de maatregelen van de president zo driest gevonden, dat men hem met Hitier heeft vergeleken. Maar de president heeft geantwoord, dat Hitier militaire macht gebruikte om zijn dictatoriale ambities te verwe zenlijken, terwijl zijn zenden van troe pen naar Little Rock diende ter ver zekering van de amerikaanse vrijheden. Als een staat probeert de bevelen van een federaal hof te dwarsbomen door groepen extremisten aan te moedigen en als 'n staat weigert zijn politie te ge bruiken om mensen, die hun grondwet telijke rechten benutten, tegen extre misten te beschermen, dan is de pre sident volgens zijn ambtseed verplicht die bescherming te verschaffen. Wij zoeken naar de onmiddellijke oor zaken van deze vernieuwde opleving van rassenhaat. En wij vinden in de uit- Heden krijgen vele poezen Stukjes haring, hom of kuit En menéér Poes mag misschien wel Na tien uur nog even uit. Heden krijgen vele pukkies 'n Extra schepje jus er bij En de arme kettinghond mag Héél misschien eens even vrij. Lichtpunt in het dierenleven, Dat doorgaans vrij sober is Vanaf morgen maar weer wachten Tot 't weer 4 oktober is. Wij, beschaafde, brave mensen, Vol van superioriteit, Zijn ver boven 't dier verheven Dank zij onze mens'lijkheid. Wij, beschaafde super-dieren, Dragen 't hoofd heel hoog en fier, Schoon de stand wel eens één-nul is In het voordeel van het dier. Moederloze veulens worden Door een and're ma gevoed, Al is ma een blanke schimmel En het kind zo zwart als roet CLINGE DOORENBOS. lating van de burgemeester van Little Rock houvast voor een veronderstelling. Over de incidenten in zijn gemeente zegt hij „Bedreven agitatores zijn ver antwoordelijk voor de ongeregeldheden, die een spontaan karakter droegen. Misschien wel communisten." Het is niet ontdenkbaar, dat de ernstige ondermijning van de amerikaanse staat door Moskou zou zijn aangestookt. Dan zou Mac Carthey gelijk krijgen, die te gen russische infiltranten in Amerika gewaarschuwd heeft. Het ligt in de lijn der russische politiek, de strijd voor het wereldcommunisme te winnen door ondermijning van zijn tegenstanders, terwijl de Sowjet in het openbaar van zijn vredelievendheid getuigt. Maar zelfs als deze hypothese onjuist zou zijn, zou Rusland alleen maar kun nen gebaat zijn door amerikaanse ver zwakking. Als het de president niet zou gelukken aan de grondwet te doen gehoorzamen, dan komen de Verenigde Staten in een uiterst gevaarlijke situatie. Amerika heeft zich de houding aangemeten van overal zich de paladijn te tonen van de verdrukten. Het zal veracht en verdacht worden, wanneer het geen orde kan houden in eigen land, ten gevolge van een „Rassenkwestie". De strijd van Eisenhower heeft tot in zet de handhaving van het aanzien van Amerika als democratische mogendheid en als drager van humane beginselen. Als het aanzien van Amerika verdwijnt, wee dan het hele westen Niet alleen omdat wij de rassen-discriminatie ver foeien, maar ook om de ernstige gevol gen, die zijn gelegen in een Amerika dat met zich zelf overhoop ligt, hopen wij, dat de president even voortva rend als wijs moge blijven. STEP CONTRA BROMFIETS. Een vijfjarig jongetje stak onverwacht met zijn autoped de Vredehofstraat over toen uit de richting Soest een bromfiets kwam, bestuurd door J. V. uit Baarn. De bromfiets probeerde de jongen te ontwijken, maar dat lukte niet. De jongen en de bromfietser vie len, waarbij de jeugdige autopedbe rijder schaafwonden aan handen en benen kreeg. Dr Schutte verleende de eerste hulp. NEVOBO-COMPETiTIE BEGINT. Op 10 oktober begint de competitie van de Nevobo, afdeling Amersfoort, en de Soester volleybal-verenigingen S.V.V. en Olympia nemen hieraan deel. Heren le klasse Vios 1, Wilhelmina 2, D.G.T. 1, Olympia 1, V.V.A. 1, Spirit 2, Vios 2, Giraffes 2, S.V.V. 1, Olympia 2. Heren tweede klasse Wovo 1, Spirit 3, P.S.V.A., Spirit 4, V.V.A. 2, B.G.S.V. 1, Vios 3, S.P.V.S., Giraffes 3. Heren derde klasseVios 4, Spirit 5, Wovo 2, V.V.A. 3, D.H.V., S.V.V. 3, B.G.S.V. 2, S.V.V. 2. Dames eerste klasse Olympia 1, Vios 1, Spirit 1, Wilhelmina 1, S.V.V., Giraffes, B.G.S.V., V.V.A. 1, Vios 2. Dames tweede klasse Spirit 2, Wovo 1, Vios 3, Spirit 3, V.V.A. 2, Wilhelmina 2, V.V.A. 3. Dames derde klasse B.G.S.V. 2, Olym pia 2, Wovo 2, Vios 4, Meteoor 1, Vios 5, V.V.A. 4, V.V.A. 5. POSTNIEUWS. De brievenbus aan het perceel Steen- hoffstraat is verplaatst naar het naast dit pand gelegen perceel van de heer C. J. van Hengstum, Middelwijkstraat 1. Bestedingsbeperking is een ander woord voor aanpassing, zoals dit in de der tiger jaren tijdens de grote crisis moest geschieden. Het is een zeer impopu laire reactie op een tijd van grote voorspoed. Bij de actie op de van re- geringwege gewenste inkrimping van de vertering, werpen velen de bal te rug en wijzen de overheid op de dure staatszorgen en hoge overheidsuit gaven. Behalve de uitgaven, die gedaan worden om de dagelijkse gang van zaken in de overheidshuishouding gaande te houden, worden er door het centrale gezag tal van bijdragen uitgekeerd aan tal van economische, sociale en culturele in stellingen, die een doel nastreven welk geacht wordt het algemeen belang te dienen. Zeer bekend in dit verband is geworden het landbouw-egalisatie- fonds, dat meer dan eens is gehanteerd om de kosten van levensonderhoud bin nen de perken te houden. Zo werden er o.m. na de oorlog subsidies ver strekt op margarine, suiker, vlees en melk. Deze subsidies waren geheel en al een instrument ten diensten van de eco nomische politiek. Om verschillende redenen zijn deze sub sidies zoetjes aan verminderd om de lonen in overeenstemming te brengen met de werkelijkheid. Te grote spanning. In het nieuwe begrotingsjaar zal de ze subsidie praktisch geheel uit de staatsrekening verdwijnen. Het komt ons voor, dat ook de subsidie op con- sumptiemelk en de toeslag op de basis melkprijs op de nominatie hebben ge staan om te verdwijnen. Aan deze twee posten zal het komende jaar nog voor ongeveer 250 miljoen uit de staats kas worden betaald. Men verleent daar mee steun aan de toenemende span ning aan het loonfront. Ook de sub sidie op voedergranen kan nog niet verdwijnen om onze veeteelt niet in gevaar te brengen. De bijstand of subsidie op sociaal ter rein is nog veel omvangrijker. Wij den ken aan de regeringssteun voor de werkloosheidsverzekering, aan steun voor de terugkerende ambtenaren uit Indonesië (ongeveer 200 miljoen) aan de gezondheidszorg en de emigratie. Het zijn taken, waarvan de verwezen lijking door de overheid zo belangrijk wordt gevonden, dat men ze niet kan laten verdwijnen. Subsidie op het gebied van onderwijs en cultuur is veel kwetsbaarder en daar wordt ook het langst over ge discussieerd. Principieel wordt thans gesteld, dat het onderwijs een zaak is van de overheid. De vorming van de jeugd wordt voor de toekomstige volkskracht zo belang rijk geacht, dat men, met het voorbij zien van financiële draagkracht, rang of stand, iedere jongere in staat wil stellen zich zoveel mogelijk te bekwa men. Ook de noodzaak tot subsidieverlening aan allerlei culturele doeleinden is gro ter geworden. Zo dacht men er vroeger niet aan om kunstenaars te steunen. Dit geschiedde uitsluitend door het particuliere initiatief. Nu geeft de re gering er 10 miljoen per jaar voor uit. Bejaardenzorg, wijkverpleging, vrije tijdsbesteding door jong en oud, waren onderwerpen, die vroeger op een de partement of in een ministerraad nim mer ter sprake kwamen. Het behoorde tot de sfeer van het gezins- en familie leven. Wij weten allen hoe de ge- dachtengang daarover wijziging heeft ondergaan. De eerste slachtoffers. Waarop zal in de naaste toekomst worden bezuinigd Deze vraag zal ve len bezig houden. De verschillende mi nisters gaan stap voor stap de onder hen ressorterende uitgaven na en zo nu en dan zullen we een bekendmaking lezen over een ingetrokken subsidie of bijstartd. Reeds vielen enkele onderwerpen van sociale zaken ten offer, w.o. expansie van de wijkverpleging. Ook op het culturele terrein vielen de eerste slacht offers. Zo werd de subsidie aan het instituut „Film en Jeugd" ingetrokken Men kan ervan verzekerd zijn, dat meer bijdragen zullen vervallen. Film en verantwoordelijkheid. De opvoeding der jeugd om het gopd en kwaad van de film te kennen is zeer belangrijk. Maar die taak kan worden uitgevoerd door de ouders. En zo zijn er meer zaken waar we zelf de schouders onder zouden kunnen zetten, waardoor de overheidsbemoei ing en dus de begroting wordt verlicht. Zelf doen. Onze leuze zal moeten worden min der hulp uit de gemeente-, provincie- en staatskas en meer gemeenschapsbesef door vrijwillige hulpverlening. VRIJGELATEN. Een inwoner van Soesterberg heeft een volière en daar zaten goudvinken en bostortels in. Dat is verboden omdat deze dieren onder de vogelwet vallen. De politie heeft de deur van de volière opengezet, de vogels zijn weggevlogen en de man kreeg een procesverbaal. NED. CHR. VROUWENBOND. Dinsdag werd het jaarlijks uitstapje gemaakt door de afd. Soest-Soestdijk van de N.C.V.B. Vanaf Nieuwerhoek ging het via Utrecht naar Den Haag en vervolgens naar Kijkduin, waar een bezoek werd ge bracht aan het Julianakamp, waar de Milva's worden opgeleid. Na een hartelijke ontvangst door een leidster werd op prettige wijze leven en streven der Milva's uiteen gezet. Een rondwandeling, het bijwonen van een les en enkele mooie films gaven te- samen een goede indruk van dit onder deel van ons Ned. Leger en het bleek hoe een meisje zich hier nuttig kan maken. Vandaar werd via Wassenaar naar Noordwijk aan Zee gereden, waar, door de juist doorgekomen zon, een gezel lig uurtje op de boulevard kon#worden doorgebracht. De terugtocht ging langs Schiphol en door het Gooi. PROF. DR W. H. v. d. POL SPRAK VOOR DE V.U. Prof. dr W. H. v. d. Pol van de Nijmeeg se universiteit heeft voor de leden van de Volksuniversiteit gesproken over het onderwerp „Wat de christenen vere nigt en wat hen verdeelt". Het is de wens van vele christenen een eind te maken aan de verdeeldheid en prof. v. d. Pol achtte het een dank bare taak hierover te spreken, maar de moeilijkheid is, dat het vrijwel on mogelijk is een dergelijk onderwerp objectief te behandelen. Dit geldt voor iedereen, daar niemand onbevooroor deeld is. Ieder heeft zijn eigen visie op deze aangelegenheid. Het lijkt alsof er geweldig veel ver schillen bestaan tussen de christelijke kerken, maar bij nader inzien blijft er van al hetgeen verdeelt niet zoveel over, want meestal zijn het verschillen die een gevolg zijn van bekrompenheid en het meeste is niet de moeite waard. Vaak lijkt het alsof er een verschil is tussen het inzicht van de een en dat van de ander, maar dan blijkt dat het zelfde bedoeld wordt. Wij zijn er allemaal op uit de waar heid te doorgronden en nu kan men er over twisten wat waarheid is, maar dit zoeken naar het ware is hetgeen de christenen bindt. Wat hen scheidt is daarbij vergeleken voor het grootste deel van geringe waarde. Door overtuiging wil de een de ander van zijn visie op deze waarheid in ken nis brengen en wij zijn zo subjectief, dat we het van de ander vaak zieltjes- winnerij noemen en bij ons zelf nobele motieven veronderstellen. In de laatste halve eeuw is in deze kortzichtige houding enige verandering gekomen door de oecumenische ge dachte en de oecumenische beweging, die door gesprek en inzicht voor eikaars overtuiging de christenen tot een een heid willen vormen. Het is niet nodig dat de christenen van verschillende kerken als vijanden te genover elkaar staan. De waarheid en de eenheid gaat allen ter harte, ondanks de verdeeldheid, die nu nog bestaat. Iedere christen is verantwoordelijk voor de ander en in onderling over leg is de weg te vinden, die leidt tot eenheid. Prof. v. d. Pol, die tot 1940 protestant was en toen katholiek werd, behandel de uitvoerig de verschillen tussen de katholieke kerk en de kerken van de reformatie. De accidentele verschillen zijn niet on belangrijk te noemen, maar zij raken de kern niet zozeer als de essentiële ver schillen, die vaak samenhangen met het zijn of niet zijn van een kerk. De moei lijkheid is echter, dat men niet kan spreken van vaststaande verschillen, omdat er steeds sprake is van wijzi ging. Het grote onderscheid tussen de katholieke kerk en de protestantse kerk ligt in de positie van Petrus, die tot de erkenning komt, dat Christus niet al leen profeet en een goed mens is, maar de zoon van de levende God en het antwoord van Jezus „Gij zijt Petrus en op deze petra zal ik mijn kerk bou wen". Op dit moment is de kerk in het leven geroepen en voor de katholieke kerk is dit het moment, waarop de positie van Petrus als hoofd van de kerk be paald wordt. Vele pausen zijn na hem zijn opvolger geweest en de positie van de paus op de apostolische stoel is een van de In de tweede kamer zijn momenteel de debatten gaande over de Euromarkt en de Euratoom, die van zo ingrijpen de betekenis voor ons land zijn, dat we voor het nieuws hierover eigenlijk moesten staan te dringen. Wanneer aanstonds onze deelname aan die twee Euro's vaststaat (en die staat al vast, want onze le en 2e kamer zul len alleen nog maar ja en amen mogen knikken), heeft ons landje het zoveel ste blok aan het been en gaan we nog een beetje meer van de grote broers afhangen. Voor de zoveelste keer kreeg onze volks- v( rtegenwoordiging weer een ontwerp ter goedkeuring voortgezet, die zij in goed fatsoen niet kan terugwijzen, om dat onze regering heeft staan dringen bij het tot stand komen van een en ander, gedreven door een mijn in ziens, onpractisch idealisme. Benelux, Europese Kolen- en Staal gemeenschap, Euromarkt, Euratoom en nog zo het een en ander moge schoon klinken, we zijn er mee aan handen en voeten gebonden en het gaat alleen goed zolang het de partners naar de zin gaat. Wanneer er echter maar iets scheef gaat of het komt beter in de kraam te pas, dan worden fluks over eenkomsten vergeten ten koste van de financieel zwaksten (en die zijn wij he laas). In de Benelux zijn daar al enige voorbëelden van. Overigens hoeven we niet altijd de fou ten bij anderen te zoeken, want wij zijn zelf ook zo lekker niet. Reeds nu, ter wijl het zaakje nog niet eens voor el kaar is, wordt al gezocht naar uitwijk mogelijkheden, zoals dit heet. Nogal openlijk is er immers gezegd, dat, wan neer wij door onze verbintenissen te veel in de klem zouden komen, we nog altijd in de vrijhandelszone van Enge land, die met de Euro's nier meedoet, kunnen vluchten. Daar we mogen aannemen, dat ook de politici van de andere landen zoeken naar vluchthaventjes, kan het een leu ke boel worden, welke Engeland wel eens ten goede kan komen. We wachten nu maar af. Aan de deel name is toch niet te ontkomen zeggen de mannen die het weten kunnen. Veel in de melk te brokkelen hebben we niet met onze 14 stemmen van de 142. Leuk lijkt het ook niet garant te moeten zijn voor de financiële opbouw van Frankrijks koloniën, met Ned. Indië nog zo vers in ons geheugen. Dat verder onze kosten van levensonderhoud door de Euroverbindingen zullen stijgen, is ook niet om te dansen van plezier, want daar moeten we weer een paar loon- ronden tegenaan smijten, met alle nare gevolgen van dien. Maar alle gewik geeft niets, wanneer er reeds is beschikt. H. OEKMAN. meest essentiële verschillen tussen het katholicisme en het protestantisme. Daarnaast is er de plaats van Maria in het verlossingsverhaal, de mis, de biecht en zovele andere zaken, maar de grootste moeilijkheid is de positie van Petrus en zijn opvolgers, die voor de katholiek het wezen van de katholieke kerk raakt en voor de protestant van geheel andere betekenis is. Dit grote verschil neemt echter niet weg, dat er veel is wat de katholiek en de protestant bindt. Het geloof aan God, het deel hebben aan Christus en het be zit van hetzelfde Evangelie. Dit bin dende maakt het mogelijk, dat katho lieken en protestanten steeds meer naar elkaar toegroeien, waarbij blijken zal, dat van de kleine verschillen weinig over hoeft te blijven, wanneer oprecht getracht wordt met begrip voor eikaars overtuiging te streven naar het herstel van de christelijke eenheid. PROEF SIRENES B.B. De eerstvolgende proef met de sirenes van de Organisatie Bescherming Be volking wordt in onze gemeente gehou den op maandag, 7 oktober a.s., des middags te 12 uur. BOTSING. Enige auto's op weg naar Amsterdam, stopten bij de Soesterbergsestraat, maar de laatste wagen remde niet op tijd en botste tegen de voorlaatste op. De twee auto's, bestuurd door P. de V. uit Bus- sum en J. van A. uit Amsterdam, wer den zwaar beschadigd. De auto van De V. moest weggesleept worden.

Soester Courant | 1957 | | pagina 1