Zwitsaletten SOLEX VENEMA 38w ■MstsBSÊ^' Soest voor 30 jaar. TWEEDE BLAD FA. F. VAN DEN HOVEN Een in de maand betekent ROEST Bescherm Uw auto dus HU met T H C TYL MOTORHUIS MOBI VIERDAG SOEST HERENMODES KAMERJASSEN FALCON REGENKLEDING Voor de verkoop van uw oud papier, „CIBAS" - BUSCH ZONEN UW SUCCES IS ONZE RECLAME. AUTORIJSCHOOL D. ENGEL DE SCHAT VAN DE ZEEROVER - •iSlS Het tandartsenconflict en de getroffen maatregelen. WERELDTAAL. VAN DE „SOESTER COURANT" VAN VRIJDAG 4 OKTOBER 1957. Ze konden toch zo vechten met in gezonden stukken, dertig jaar geleden, en de één ging de ander als volgt te lijf „Ik zwijg nu over alles wat vuil uit stoot, maar waarbij de asmannen zich verschuilen achter de heldenanonymi- teit of zich vermommen als narren on der de mantel van de pseudoniem. Ik ben er van overtuigd, dat het naam loos onder deze artikelen ook het eer loos is. Of vindt u anonyme aantasting van iemands eer en goede naam niet laag? Weet gij wat gij dient? U dient de verdachtmaking. U dient de op rel letjes beluste tuk van Jan Publiek. U schept een geest van achterdocht" enz. enz. O, waren alle mensen wijs Toen de familie L. aan de Bosstraat op een morgen uit de veren kwam en de leden van het gezin optrokken naar de huiskamer om het ontbijt te ge bruiken, zat daar een man, die de ra dio zacht aangezet had en genoot van deze nieuwigheid. Hij was door het raam naar binnen gekflmen en werd door de politie via de voordeur naar buiten gebracht. Er deed echter nie mand lelijk tegen hem, want hij was weggelopen uit Den Dolder en werd netjes terug gebracht. B. en W. stelden 30 jaar geleden de raad voor tegen het einde van het jaar een ford-auto te kopen, die inge richt kon worden tot sproeiwagen. Er was hiervoor een bedrag van 3500 gul den nodig. Tegenwoordig heb je 10 maal het bedrag nodig, maar een sproei- auto kunnen we missen, want het stof spoelt wel met regenwater van de straat. „Het vermoedelijk saldo van de ge meenterekening, dienst 1926, zal volgens de thans door de ontvanger opgemaak te gemeenterekening 9000,bedra gen". Zo'n bericht lezen we de laatste ja ren niet meer. Nu zijn er overal tekor ten. Werkverschaffing. Met betrekking tot de heersende werkloosheid stellen B. en W. voor de gemeentelijke werk verschaffing te doen aanvangen op 15 november en te doen voortduren tot 15 maart 1928. In een reglement, dat B. en W. de raad ter vaststelling aan bieden, zijn verschillende zaken, de werkverschaffing rakende, geregeld. Als loon wordt vastgesteld 2,50 per dag en 15 ct. per dag toeslag voor ieder kind beneden 14 jaar, vanaf het derde kind. Ongehuwde kostwinners verdie nen 2,per dag. De christelijke feest dagen zullen worden uitbetaald. Als objecten voor de werkverschaffing wordt in de eerste plaats genoemd het in be hoorlijke staat brengen van het zoge naamde paardengat. Het ligt in de be doeling van de commissie ter beharti ging van de sport het hooggelegen deel Twee ZWITSALETTEN en vroeg naar bed. Koninginnelaan 25 - Soestdijk als voetbalterrein te laten gebruiken, terwijl op het lage gedeelte een drie tal tennisbanen zullen worden aange legd. Om te voorkomen dat belangrijke schoonheidsmiddelen verloren gaan door de tand des tijds, is het gewenst even 'te wijzen op de belangrijke tip voor dames, die dertig jaar geleden als „toilletge- heimpje" in de krant gezet werd. „Om goed de krul in de haren van uw dochtertje te houden, moet u de haren bij het inzetten bevochtigen met een aftreksel van IJslandse mos. Ten einde dit vocht langere tijd te conser veren, mengt u er wijngeest door." Gelukkig werd er bij vermeld, dat je voor dat mos niet naar IJsland hoefde, want dat kon je bij de drogist kopen. Wijngeest ook, werd er bij gezegd, want anders zouden de mensen een slijterij binnen stappen om hun dochtertjes mooie krullen te bezorgen. Het eerste lustrum van de Soester Vrijwillige Brandweer kwam in zicht en in de afgelopen vijf jaar hadden de mannen, die het vuur met water be- Mghtaólj streden, al zo'n grote populariteit ver worven, dat er een comité gevormd werd om de blussers te huldigen. In die tijd kwam het herhaaldelijk voor, dat een huis tot de grond toe afbrandde, maar dat nam niemand de vrijwillige brandweerlieden kwalijk, omdat het niet aan hun ijver maar aan het wa tergebrek lag. In een romantisch ver haal wekten de comitéleden, de heren C. Uiterwijk, P. J. Drost en H. Vos de burgerij van Soest op te denken aan de jubilerende brandweer en dit te laten blijken door geld te offeren. Dat stuk begon zo „Het is nacht en ieder slaapt rustig. Daar klinkt de sirene en vele moppe ren dat akelige ding, moet dat ons nu storen in onze slaap, waarvan ze menen, dat hij hun toekomt. En toch zijn er enkele inwoners, die op datzelfde geluid hun slaap uit de ogen wrijven, want zij zijn met hart en ziel lid van de vrijwillige brandweer en men kan nooit weten wat er gebeurt. Er dreigt gevaar het vuur één van de grootste elementen is in bewe- Van Weedestraat 8, Soestdijk, Telefoon 2458. kopen is geen kunst. Dat kan ie dereen, maar denk ook eens aan de reparatie die volgt. Kies daarom een vakman. Wij leveren U alles op motor- gebied. KERKSTRAAT 59 - TELEFOON 3830 ging. Dat element moet worden bedwon gen, ook al vraagt het lichaam de no dige slaap. Men zit gezellig bij elkaar en wil aan tafel gaan, maar daar klinkt de sirene. De leden van de vrijwillige brandweer snakt hun tong naar wat hen stond te wachten verlaten de gezelligheid, slikken hun eetlust naar binnen en, niet denkend aan het lekkere hapje, trekken zij hun uniformjas aan en gaan naar de plaats waar de plicht hen roept. Dat ging zo een halve kolom door en tot besluit klonk het vermanend „geef voor de mannen van onze vrijwillige brandweer". En dat gebeurde toen. JAARVERGADERING WINKELIERSVERENIGING. De Soester Winkèliersvereniging heeft in hotel De Gouden Ploeg de jaarver gadering gehouden onder voorzitter schap van de heer A. P. A. Mol, die het in zijn openingswoord betreurde, dat er bijna evenveel leden als be stuursleden waren, hetgeen niet wees op een grote belangstelling voor deze vergadering. Mogelijk was de A-griep hieraan schuld. Hij sprak de wens uit, dat de vergadering een prettig ver loop zou hebben en hij gaf het woord aan de secretaris, de heer Janssen, die le notulen van de vorige vergadering las. Deze is gehouden in september van 't vorig jaar, zodat het niet onbegrij pelijk was, dat een der leden verzocht voortaan per stencil de notulen open baar te maken, zo mogelijk binnen een maand na de vergadering. De voorzitter deed de toezegging, dat voortaan eens per half jaar een vergadering gehou den zou worden, zodat de leden zich beter zouden herinneren wat er gebeurd was en het niet nodig zou blijken een stencil rond te sturen. Uit het achtste jaarverslag, voorgelezen door de secretaris, bleek, dat het aan tal leden van 180 per 31 december 1955 was teruggelopen tot 174 op 31 decem ber 1956. Het zou dan ook aanbeveling verdienen aandacht te besteden aan het werven van nieuwe leden. Voor de ledenvergadering was weinig belang stelling geweest, zodat men zich wel eens afvraagt of het zin heeft door te gaan, vooral nu het er op begint te lijken, dat de bezittingen van de ver eniging langzamerhand bij opbod ver kocht worden. Dit had betrekking op de draaiplateaux, die reeds verkocht waren, en lampjes en snoeren die la ter op de avond verkocht werden. Over de advertentiecampagne, die in 1956 gehouden was, waren de meningen verdeeld geweest, maar niet over het grote succes van de St. Nicolaasactie, die met een toename van 40.000 bonnen op een duidelijke vooruitgang kon wij zen. De voorzitter dankte de secretaris voor zijn jaarverslag en gaf het woord aan de heer Adama, die het verslag van de kascommissie, bestaande uit de heren Beuken, Nieberg en Adama, uitbracht. Deze commissie had waarderende woor den voor het werk van de penning meester. Uit het financieel overzicht bleek, dat er met de St. Nicolaasactie van 1955 394.000 bonnen waren uitgegeven en in 1956 433.000. De winst van deze actie bedroeg in 1955 1445,04 en in 1956 1919,33. Na enige informaties over de bestede bedragen dankte de voorzitter de pen ningmeester en werd overgegaan tot bestuursverkiezing. De heren J. Verlinden en J. C. Brou wer waren periodiek aftredend en zij werden bij akklamatie herkozen. In de plaats van de heer B. W. Niehoff Wer- ning, die zich niet herkiesbaar stelde, bracht het bestuur de heer R. Adema naar voren. De heer Quelle, die kort te voren de Hofleverancier voor de winter. voor dames en heren F. C. Kuyperstraat 10 - Tel. 2803 LOMPEN, OUD IJZER EN METALEN alsmede diverse opruimingen NAAR SOESTDIJK TELEF. 3397 VREDEHOFSTRAAT 32 SNELLE en ACCURATE BEDIENING met eigen geregelde ophaaldienst. 100 °/o SERVICE. NIEUWEWEG 97 TELEFOON 2543 Stichting Winkelbeurzen zonder suc ces wilde opdoeken, bleek nu voorstan der van het inkrimpen van het be stuur. In plaats van 9 leden zag hij graag 5 leden achter de bestuurstafel. steeds goed advies! Laren - Veldweg 1 - tel. 3025 Soest - Merelweg 10 - tel. 3258 De voorzitter zette uiteen, dat met de St,-Nicolaasactie ieder de handen vol heeft, zodat een klein bestuur het werk niet zou afkunnen. De vergadering voelde niets voor het inkrimpen tot vijf en ook niet tot zeven, zodat de heer Adema gekozen werd. Het ligt in de bedoeling, dat hij de secretaris zal bijstaan. De heren Beuken en Adema traden af als leden van de kascom missie, die voor 't volgend jaar bestaat uit de heren Nieberg, Middelman en Nilsson. Unaniem was men van mening, dat de subsidie voor de V.V.V. voor 1 jaar op 250,gebracht moest worden, hetgeen 100,meer is dan vorig jaar. Na de pauze vormde de St. Nicolaas actie, zoals ieder jaar, gedurende lange tijd onderwerp van discussie. Dit jaar is de actie van 20 november tot en met 5 december, behoudens goedkeuring van het college van B. en W. Het vorig jaar werden de baten be schikbaar gesteld voor een expositie van Soester kunstschilders en dit jaar zal overleg gepleegd worden met de burgemeester welk doel het meest in aanmerking komt te profiteren van deze actie. Dit kan charitatief of cul tureel zijn. Er werd besloten een ver zoek in te dienen om de zaken geopend te mogen houden tot 's avonds 9 uur van 28 november tot en met 4 december. Het voorstel van een der leden, om dit jaar waardebonnen ter beschikking te stellen, die genomen kunnen worden in- plaats van de 'hoofdprijzen, had voor een groot deel de goedkeuring van de vergadering. Wie dus een televisietoestel of een wasmachine wint kan van deze prijs afstand doefi en inplaats hiervan bonnen ontvangen, die besteed moeten worden bij de winkeliers. Maar dit kan alleen wanneer B. en W. hieraan hun goedkeuring hechten. De heren Brouwer en Van Essen wer den in de prijzencómmissie gekozen en de heren Quelle en Ten Berge in de advertentiecommissie. Dit jaar zullen de winkeliers geen ex tra prijzen beschikbaar stellen, maar het bestuur trekt 1000.meer voor prijzen uit, zodat een bedrag van onge veer 3400 gulden besteed zal worden. Na de rondvraag sloot de voorzitter de vergadering. 58 58. We waren aan. de genade van de mannen overgeleverd, maar plotseling veranderde de situatie. Drie musket schoten vielen in het kreupelhout. Twee Copyright P I B *-60» 6 CopenhogTi mannen lieten zich in het gat vallen om dekking te zoeken en de andere drie namen de vlucht. Op het laatste ogen blik waren wij gered en wij wisten niet door wie. Zilver riep de vluchtelingen een paar scheldwoorden achterna die zij waar schijnlijk nauwelijks verstonden. De ziekenfondsraad heeft een besluit gepubliceerd, waarbij de meeste zie kenfondsen zich hebben neergelegd, zo dat per 4 september 1957, de werk zaamheden door de tandartsen weder om zijn hervat. De tandheelkundige hulp, die verzeker den zullen ontvangen, is geheel gelijk aan die, welke vóór 1 april 1957 werd verleend. Verzekerden in het bezit van een gel dige saneringskaart, afgetekend in maart 1957, kunnen normaal in sep tember voor halfjaarlijkse controle te recht. Verzekerden in het bezit van een tand- artskaart met de controlemaand april, mei, juni en juli of augustus, die zich in de periode april-september toch heb ben gemeld voor halfjaarlijks onder zoek en daarbij gecontroleerd en be handeld zijn en aan wie door de tand arts een saneringskaart is afgegeven, behouden het recht van gesaneerd pa tiënt. Zij dienen zich voor halfjaarlijks onderzoek weer te melden respectieve lijk in oktober, november, december 1957 en januari en februari 1958. Wie niet ging. Aan verzekerden in het bezit van een tandartskaart, die zich in de maanden april tot en met augustus 1957 hadden moeten melden voor halfjaarlijks on derzoek, doch dit niet hebben gedaan, wordt verlenging verleend van het recht op hulp als gesaneerd patiënt voor de duur van 6 maanden. Om een grote toeloop te voorkomen zullen deze ver zekerden zich een half jaar na het verstrijken van de controlemaand bij de tandarts aanmelden. Dus verzekerden, die zich moesten mel den in april komen derhalve in ok tober 1957, mei in november 1957, juni in december 1957, juli in januari 1958 en augustus in februari 1958. Deze verzekerden kunnen zich uiter aard eerder melden als zij pijnklachten hebben of zelf menen tandheelkundige hulp nodig te hebben. Zes maanden uitstel. Verzekerden, die zich voor het eerst voor sanering melden, of wier sane ring vóór 1 april verlopen was, komen slechts dan voor sanering in aanmer king, indien de tandarts daarvoor tijd beschikbaar heeft. De mogelijkheid van uitstel van sanering geldt voor ten hoogste zes maanden te rekenen van 4 september 1957 af. Inzake restitutie van door verzeker den in de contractloze periode aan tandartsen betaalde bedragen, is thans beslist dat geen teruggave wordt ver strekt. Indonesië. De „Haagsche Courant" pu bliceerde een uitgebreid rapport over de resultaten van het onderwijs in het Engels, dat in Indonesië het Neder lands heeft vervangen. Het onderzoek werd geleid door mej. Sutherland, die in dienst is van de Indonesische rege ring. Het onderzoek betrof leerlingen, die van 1 tot meer dan drie jaar les in de Engelse taal hadden gehad. Zij liet 670 leerlingen een proef afleggen. De leerlingen moesten een opstel in het Engels schrijven binnen een bepaalde tijd. De uiteindelijke conclusie was, dat 71 °/o van de leerlingen geen enkele goede zin in het hele opstel had, of ten hoogste 1 of 2. In Engeland neemt men sedert enkele jaren proeven met Esperanto als eer ste taal. Eén groep leerlingen begint direct met Frans, een andere groep gaat na 1 jaar Esperanto op Frans over. Het blijkt steeds weer, dat laatstge noemde groep in korte tijd beter re sultaten met het Frans boekt. Parijs. In een petitie aan het Franse ministerie van onderwijs verzoeken 164.890 personen om de invoering van Esperanto op de middelbare scho len als facultatief vak. Onder de on dertekenaars bevinden zich 55 parle mentsleden, 3 rectoren van universi teiten en 8.259 leraren en onderwijzers. Bombay. De geestelijke leider van het Buddhisme, de Dalai Lama, heeft ter gelegenheid van zijn bezoek aan een tempel in Bombay het beschermheer schap aanvaard van de Buddhisiischc Esperanto-Liga. Bij zijn vertrek werd aan de Dalai Lama Buddhistische lec tuur in het Esperanto aangeboden. Literatuur. De bekende dichtbundel „Les Fleurs du Mal" (de bloemen van het kwaad) van de Franse schrijver Charles Baudelaire is nu ook in het Esperanto verschenen. Vertolkers wa ren de Hongaarse dichter Dr K. Kaloc- say en de Franse Sorbonne-professor Dr G. Waringhien. Dr Kalocsay heeft onlangs 77 fabels van de Griekse schrij ver Ezopus uit het Grieks in het Es peranto vertaald. In Rotterdam ver schijnt vóór Kerstmis de „Angla An- tologio". een bloemlezing van Engelse proza en poësie in de internationale taal Esperanto. .Berichten van de Esperanto-persdienst te Rotterdam.) y

Soester Courant | 1957 | | pagina 5