NcüS 4 l Fa. Van de Wijngaart De ware artiest verloochent zich niet. DAM PO flames}*re huid? HUIZEN EN KAPITAAL ERKENDE A. N. W. B. AUTORIJSCHOOL VAN DOOREN verkouden HUISBRANDOLIE No. 1 DE WITTE POMPEN C. DE RADIO - JONGH TELEVISIE SOEST. DE RENTE ZAL VERDER STIJGEN. De landsbegroting bevat ditmaal enige belangrijke passages, die het financieel beleid van de toekomst in de sfeer van bedrijfsleven en particulier merkbaar zullen beïnvloeden. We denken in de eerste plaats aan de belofte van de mi nister van financiën aan de gemeenten, dat nieuwe kapitaalbehoeften tegen marktvoorwaarden zullen kunnen wor den opgenomen. Dit betekent, dat de gemeenten en an dere lagere publiekrechtelijke organen straks bij obligatieleningen van het be staande rentegamma zullen worden ver lost. Bij de vraag naar langlopend geld zullen ze dus met particulieren en be drijfsleven kunnen concurreren. Deze maatregel is gunstig, want men moet voor een artikel, ook het geld, de prijs betalen, die een evenwicht in vraag en aanbod schept. Dit betekent in feite, dat de rentestand, zoals die nu is, nog verder zal stijgen. Beneden de vijf procent is er geen lang lopend krediet beschikbaar. We komen dus met de rente in hogere regionen terecht en dit zal zeker van invloed zijn op de bereidheid om geld op te nemen. De remmen zijn vooral te verwachten in particuliere kringen. Daar wordt voor al geld opgenomen voor woningbouw. Minder huizen De vraag van particulieren naar nieuw bouw is de laatste maanden beslist af genomen. Dit is te wijten aan dezelfde reeds in gang zijnde rentestijging. Enke le jaren geleden kon men tegen 3Va Makelaars- en Assurantiekantoor PLASWE8 83 - SOEST - TELEFOON 2064 KOOP EN VERKOOP Taxaties - Hypotheken - Assurantiën - Expertise GALLENKAMP PELSWEG 14 SOEST-ZUID - TELEF. 3823 procent zoveel geld krijgen als men wilde. Thans moet men heel beleefd naar een levensverzekeringsmaatschap pij wandelen, die in vele gevallen van de gelegenheid gebruikt maakt om te gelijker tijd een levensverzekering te slijten. Het aantal verplichtingen, dat vooral jonge mensen op deze wijze moeten aanvaarden, is zo groot, dat velen zeer terecht gaan aarzelen om een woning te bouwen. Toch komt de regering met een plan tot de bouw van 36.000 wo ningen met een premie, waarvan dus de basis-financiering door particulieren moet geschieden. De vraag naar dit soort woningen ligt voornamelijk in de mid denstandssector en zonder enige lust tot overdrijven kan men in de meeste delen van ons land beneden de 22.500,- geen behoorlijke middenstandswoning meer kopen. Tegen de bestaande rentevoet van 5 °/o zal een liefhebber reeds nu minimaal een bedrag van 100,per maand op tafel moeten leggen, wil hij een eigen huis bewonen. Men dient daarbij reke ning te houden met de grond- en andere lasten, die ook ten laste van de eige naar komen, terwijl over onderhouds kosten dan nog niet wordt gesproken. Beziet men deze cijfers dan is het dui delijk, dat twee dingen zullen gebeuren. In de eerste plaats zal de aankoop van nieuwbouw veel trager verlopen dan tot op heden. De sterk gestegen rente lasten hebben trouwens reeds nu velen, die destijds hun berekening op een ren te van 3!/t baseerden, in financiële moeilijkheden gebracht. Vervolgens zal de stijgende rente opnieuw de drang tot verdere huurverhoging van reeds gebouwde huizen versterken. Loonfront wankelt. Deze twee factoren zullen alleen op het gebied van de woningbouw de be groting van minster Hofstra reeds ern stig bedreigen. Want èn de stijgende lasten van particuliere! bouwers èn de verdere huurverhoging zullen di rect het loonfront doen wankelen. Minister Hofstra gaat er van uit, dat in 1958 geen algemene loonronde zal komen. Dan zullen in dat kader de huishuren ook niet hoger kunnen wor den en komt het goede beheer van het bestaande woningbezit opnieuw ernstig in gevaar. Worden de gemeenten in staat gesteld tegen hogere rente nieuwe leningen op te nemen, dan zullen zij hiermee de be staande kortlopende bankschuld wil len delgen. De nederlandse banken heb ben op het ogenblik voor een bedrag van ruim 2700 miljoen te vorderen op publiekrechtelijke lichamen. Houdt men de grootte van ons totale natio nale inkomen in het oog, dan is het niet mogelijk dit binnen een jaar om te zetten in langlopende leningen. Zou hiertoe een matige poging worden gedaan, dan zouden ook die gemeen ten weer hogere huren moeten vragen om hun exploitatiekosten van in wo ningen gedane investeringen te dekken. Dit alles zou bij een gelijkblijvend loon niveau tot ondraaglijke spanningen lei den. Onze conclusie is geen andere dan dat de regering met de voorstellen van thans de zaken slepende wil houden om eerst de gemeenteraadsverkiezingen van 1958 af te wachten, waarna nieuwe lasten zullen opdoemen. Kapitaal gevraagd. Die kapitaalmarkt wordt op het ogen blik geplaagd door een geweldig tekort aan besparingen. Om hierin verbetering te brengen en "de weg naar verdere in dustrialisatie te openen gaat de over heid de woningbouw uit belastingmid delen financieren, want hierdoor wordt de kapitaalmarkt ontlast. Waar ech ter op de obligatiemarkt van de staats- en gemeentelening weldra een rente van meer dan 5 zal worden geboden, is het vanzelfsprekend dat de bedrij ven een hoger dividend dan 6 of 7 °/o in het vooruitzicht zullen moeten stellen willen zij liefhebbers vinden, die hun geld risico-dragend willen beleggen. Want wanneer een aanbieder van spaar geld ruim 5 °/o van een obligatie dus zonder risico kan krijgen, dan zal hij van een riskante belegging méér wensen. Het vanzelfsprekende gevolg is dan ook, dat de koersen van aandelen in de naaste toekomst aan verdere druk on derhevig zullen zijn. Roet in het eten. Zelfs wanneer er aan de aanbodszijde geen remmen waren te vinden is het probleem aan de vraagzijde nog niet opgelost. Is het aan te nemen, dat in een economisch klimaat, zoals het nu is, de ondernemers plannen tot geweldi ge investeringen gaan maken Het komt ons voor, dat zij door meer dan één omstandigheid tot nadenken worden gestemd. Zal men een dividend van voldoende hoogte aan de aandeelhou ders kunnen toezeggen Zal de Euro- markt, die wel zal doorgaan, geen roet in het industriële en commerciële ren dement gooien, althans in de eerste ja ren Heeft de regering nog meer plan nen gereed liggen om vermogensbezit- ters het leven zuur te maken? Er zijn vele vragen te beantwoorden rond de industriële toekomst van ons land. Zeker is, dat de thans abnormale snelle stijging van. de rente de vrucht is van de goedkoop-geldpolitiek der re gering in het verleden. En de wrange vrucht van deze steriele financiële po litiek moet straks worden opgegeten door een snel toenemende beroepsbe volking, die in de rij zal moeten staan om een plaats aan werkbank of kantoor kruk te veroveren. Want de regerings- politiek van heden en verleden is er oorzaak van, dat industrie en handel zich niet snel genoeg zullen kunnen uitbreiden om de geweldige bevolkings toeneming een goede toekomst te verze keren. EEN LEVEN IN DIENST DER LICHTE MUZE. „Het is eigenlijk allemaal van zelf ge gaan. Het heeft mij van jongsaf gepakt en ik rolde er in," vertelt ons de heer J. P. J. H. Clinge Doorenbos, de be kende journalist, dichter, zanger en medewerker aan ons blad, die deze maand het feit herdenkt, dat hij 50 jaar op de planken staat. In verband met dit jubileum zochten wij deze ras-artiest op om eens een praatje met hem te ma ken over verleden en heden en wij kwa men niet bedrogen uit, want de heer Clinge Doorenbos is een gezellig cau seur. „Mijn vader was dokter en de bedoe ling was wel, dat ik ook de nodige ontwikkeling zou krijgen, want mijn ou ders zonden mij naar het gymnasium." „Had u toen al artiestenplannen vroe gen wij. „Neen, eigenlijk heb ik die nooit gehad, want zoals ik reeds zei, het is eigenlijk allemaal vanzelf ge gaan. Wel had ik de kwaal, alles in dichtvorm neer te schrijven, hetgeen mij zo gemakkelijk en vlot afging, dat ik er erg veel plezier in had. Op school resulteerde dat in gedichtjes op lera ren en schooltoestanden. Maar mede hierdoor wilde het op school niet zo erg vlotten. Nota's in dichtvorm. Mijn moeder was een twentse fabri kantendochter en daarom werd ik van school als facturist op het kantoor van een textielfabriek geplaatst. Daar zet te ik tot groot vermaak van de cliënten de facturen op rijm. Maar de pret duur de niet lang, want de fabriek brandde af. Ik werd toen tijdelijk bij een textiel- agent in Engeland geplaatst, waar ik spoedig in contact kwam met de Music l Hall. Ik kreeg daar op dit gebied en- kele relaties, maar voordat het gevaar lijk kon worden, werd ik overgeplaatst Gevestigd vanuit Leeuwarden G. KONING Dollardstraat 192 (£5oesterkwartier) AMERSFOORT Telefoon 4513-K 3490 Musicus met diploma van het Am sterdamse Conservatorium. Dirigent en paedagoog piano, orgel, directie en theoretische vakken. - Opleiding voor staatsdiploma's L.O. en M.O. Moderne, aantrekkelijke lesmetho de, ook voor jeugdige leerlingen, met behulp van bandopnamen en weergave-apparatuur. - Desgewenst les aan huis van de leerling. naar Gent. Het lot heeft het echter gewild, dat ik daar in België op een goede avond een vlaams-franse auteur van een revue ontmoette, die in de put zat, omdat op het laatste nippertje een scène van zijn revue was vervallen. Ik schreef voor hem een stukje en toen wenste hij, dat ik dit zelf voor het voetlicht zou brengen. Dit was mijn eerste contact met het grote publiek. Voordien had mijn optreden altijd voor besloten kringen plaats gevonden, maar nu werd ik opgenomen in het echte vakwerk. Alles was in het grootste geheim ge gaan en mijn familie wist er niets van. Ten slotte kwamen ze er achter en mijn moeder kwam persoonlijk naar België om mij op het toneel te zien." Begeleidster voor het leven. „Inmiddels was de fabriek weer opge bouwd en ik kwam weer terug naar Nederland. Maar na een half jaar ging de fabriek failliet en was het uit met de pret. Daarna kreeg ik een veelvou dige, zeer interessante werkkringik werd particulier secretaris van wijlen ce bekende Dr C. W. Janssen, direc teur der Senembah Maatschappij, kreeg een uitgebreide „praktijk" van gelegen heids- en reclame„gedichten" en gaf mijn voordrachtsavonden. Ik heb het geluk gehad, dat ik nooit om werk ver legen was, men vroeg mij overal. Toen ik op een goede avond in Nij megen moest optreden, was mijn be geleider plotseling verhinderd en reeds besloot ik het maar zonder piano te doen, toen men mij een begeleidster aanbood, een dochter van een dokter uit Hees. De samenwerking beviel ons zo goed, dat we besloten een verbond voor het leven te sluiten en zo werd zij mijn vrouw. We hebben er nooit le soort PETROLEUM voor oliestook- haarden. - BENZINE. BEL OP no. 2185. STEENHOFFSTR. 25 SOEST spijt van gehad en nog altijd treden we samen op." Nadat de thee geserveerd was, infor meerden we „Wat zijn wel uw aan genaamste herinneringen uit uw loop baan Muiterij gesmoord. „Dat is soms zo moeilijk te zeggen", antwoordde onze gastheer bedachtzaam. „Er zijn veel prettige herinneringen, maar twee zijn er die ik u niet wil ont houden, omdat ze mij zelf zo getroffen hebben. Het was aan het einde der eerste we reldoorlog, dat wij optraden voor de militairen. Vlak voordat de avond be gon kregen we een spoedbericht, dat we dadelijk naar de Harskamp moesten, omdat daar moeilijkheden waren uitge broken. In een legerauto gingen we op weg en toen we bij het kamp aankwa men, vonden we de commandant bui ten het hek, die ons daar opwachtte en ons vertelde, dat we niet naar binnen konden gaan. Het was helemaal fout. We hoorden het al. Uit de barakken klonk groot tumult, de internationale werd gezongen en gestampt, kortom het zag er beroerd uit. Wat te doen Officieren wilden ze niet zien. Ik zelf was maar doodgewoon korporaal en dat bracht mij op een idee. Mij zouden ze wel accepteren, hoopte ik. Op eigen risico mocht ik naar bin nen en miin vrouw volgde mij op de voet. Binnengekomen heb ik de jongens in hun eigen taal toegesproken, u be grijpt me wel. Ik heb ze duidelijk ge maakt, dat dit geen optreden was, dat ik zelf het soldaatje spelen ook niet leuk vond, maar dat het nu eenmaal moest en daarmee was de kous af. Ge lukkig wist ik ze mee te krijgen, ik begon wat te zingen en voor te dragen en de zeer geanimeerde avond eindigde met het Wilhelmus. Het mobilisatiekruis. „En het tweede", informeerden we nieuwsgierig. „Dat dateert ook uit die tijd, of eigen lijk er na. Op een dag bracht de post mij een pakje, waarin ik een brief ont dekte en een mobilisatiekruis. De brief heeft een diepe indruk op mij gemaakt. Hij was van een man, die in de mobilisatie van 1914-T8 ergens in een klein gat in Zeeuws-Vlaanderen lag en het daar niet kon uithouden. De eenzaamheid en alles wat daarmee samenhangt, hadden hem zodanig aan gepakt, dat hij van plan was er een eind aan te maken. Zijn voornemen stond vast, doch voordat hij zijn plan KONINGINNELAAN 74 - SOESTD1JK TELEFOON 3467 Babydecmrxeep kon uitvoeren, woonde hij toevallig een optreden van ons bij, toen wij een be zoek aan deze militairen brachten en mijn liedjes en voordrachten hadden hem zo opgebeurd en doen lachen, dat hij over zijn depressie heen was ge raakt. Nu was hij gelukkig getrouwd en vader van enige kinderen. Uit dank stuurde hij mij zijn mobilisatiekruis. Nog steeds actief. Ik heb alle bekende zangers van het levenslied gekend, zoals Dirk Witte, Speenhof, Davids, Jan van Riemsdijk, Pisuisse en gaat u maar door. Ik ben er bij geweest, toen d'e radio zijn eerste wankele schreden zette en nog steeds doe ik mee." „U treedt dus nog steeds op vragen wij verwonderd. „Ja, natuurlijk", antwoordt onze gast heer lachend. „En hebt u nog steeds succes bij het publiek „Nog steeds," bevestigt de dichter-zanger. „Wij tre den wel niet meer zo vaak op als vroe ger, maar op uitnodiging van bepaal de instellingen of verenigingen komen we toch nog altijd op de planken en over succes hebben we beslist niet te klagen en dat is ook begrijpelijk, want de humor is van alle tijden. Je moet het alleen aanpassen aan de moderne tijd, maar de kern is gelijk. Toon de mensen een spiegel en zij zullen lachen wanneer zij zichzelf zien. Dat is wat wij doen. Daarnaast bestaat mijn werk .eigenlijk voor het grootste deel uit het schrijven in opdracht. De bekende gedichtjes voor de krant en, voor reclamedoeleinden en wat al niet. We zijn dubbel en dwars tevreden met dit leven en zouden het als het kon, weer precies zo doen." Zo namen we afscheid van de in ons land zo bekende en gewaardeerde ar tiest Clinge Doorenbos, die een carrière van vijftig jaar gedenkt, er bij toeval in terecht raakte en dankbaar is, dat hij in deze richting werd gestuwd. Een mens zijn lust is een mens zijn leven en de ware artiest verloochent zich nooit DE ZAAL VAN EEMLAND. leder jaar komen velen van de 26000 Soestenaren in de zaal van restaurant Eemland. De een voor jolijt van het genre Johnny Jordaan en Tante Leen, de andere voor de ernst van een toneel drama en weer een ander ter verrij king van de kennis wanneer een lezing gehouden wordt of een film gedraaid. Tweemaal per jaar schrijden manne quins door de zaal en enkele malen per seizoen ontmoet men elkaar bij de feestavonden van S.P.S.V., Brandweer, K.P.S. en andere verenigingen, waar van velen lid of donateur zijn. De grote zaal, de foyer en de kleed kamers waren niet gerieflijk, maar daarin is al heel wat verandering geko men, sinds de nieuwe eigenares twee jonge enthousiaste mensen, die in Am sterdam een reclamebureau hebben, aangezocht heeft de zaal, de foyer en de kleedkamers grondig te wijzigen en te moderniseren. De foyer was het eerst aan de beurt en de heren A. Rats en F. A. Leynse hebben met pastel kleuren een aantrekkelijke ruimte ge maakt. Een foyer heeft namelijk de taak naast het bieden van consumpties de bezoeker van een uitvoering even tot rust te brengen en dit bereikt men niet met schreeuwende kleuren of op windende muurschilderingen. Het is ech ter wel mogelijk dat er nog een kleine muurschildering aangebracht wordt om de grote vlakken te breken. Enige tijd geleden kregen de heren Rats en Leynse van de gemeente Eind hoven de opdracht 13 wandschilderingen aan te brengen en in een Eindhovense katholieke kerk werd het laatste avond maal geschilderd. Bij deze opdrachten gold, meer dan in Soest, dat de mid denweg gevonden moet worden tussen hetgeen verantwoord is en hetgeen in de smaak van het publiek ligt, maar ook bij de modernisering van de grote zaal van Eemland moest hiermee re kening gehouden worden, zodat de fantasie de teugels aankreeg. De akoes tiek is bij een dergelijke zaal zeer belangrijk en met grof tamponeren van de want is heel veel berei&t. Zacht board en daaroverheen isolerend ma teriaal in grote ruiten met kleine bol len, die de grote vlakken nog meer breken, doen de zaal groter schijnen, terwijl men toch niet langs ellenlange wanden kijkt, daar de ruiten dit voor komen. De ivoren kleur van de wan den bepaalden de kleur van de lam pen, terwijl voor de lambrizering twee tinten blauw gekozen werden. De deu ren zijn tomaatkleurig en de heer Leynse presteerde het in een dag het plafond met isolerende verf af te wer ken. Straks komen de kleedkamers aan de beurt en ook hier zal zoveel mogelijk aan de smaak van het publiek tegemoet gekomen worden, terwijl het toch ook vaktechnisch verantwoord zal zijn. Bei de kanten zijn de twee reclamemensen wel toevertrouwd, want zij maakte af fiches voor duitse stations, die door miljoenen gezien,en gewaardeerd moe ten worden en als binnenkort een nieuwe opname van Beethoven's ne gende symphonie door Philips zal wor den uitgegeven, dan zal deze plaat ver pakt zijn in een hoes met de afbeel ding van een kop, die gemaakt werd door de twee, die de zaal Eemland een ander aanzien gaven. LEZING VOOR 'T NUT. De heer H. Kraan uit Almelo, recher cheur bij de rijkspolitie, spreekt maan dagavond in restaurant „Eemland" voor leden van 't Nut, over de prosti tutie in verleden en heden onder de titel „De rode lamp". ZEEPOST. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Australië s.s. „Oronsay", 5 okt. Brazilië s.s. „^lhena", 5 okt. Nieuw Zeeland via Engeland, 5 okt. Br. O. Afrikavia Frankrijk, 5 okt. Inlichtingen betreffende de verzendings data van postpakketten geven de post kantoren. VOGELLIEFHEBBERS VERGADERDEN De vereniging „Vogelvreugde" verga derde in café Middelwijk, maar de A-griep gooide roet in het eten, want de heer Vroegop, die spreken zou over tropische vogels was ziek. Nu werd be raadslaagd over de tentoonstelling die binnenkort in „De Viersprong" gehou den wordt en het praatje van de voor zitter A. Th. van Klooster ging over in een prettige discussie over de liefheb berij van de leden. De Soester Vogelvrienden vergaderden in restaurant „Zonneheuvel" en zij spra ken eveneens over de tentoonstelling. Deze wordt in restaurant Eemland ge houden en heeft een bijzonder karak ter door het vieren van het eerste lustrum van de vereniging. Bloemisten en fruithandelaren hebben evenals de vereniging Zilver Tetra, toe zegging gedaan te zullen medewerken aan deze tentoonstelling. OPSTANDINGSKERK. Nu, door het kappen van bomen en het egaliseren van de grond, een terrein gereed gemaakt wordt voor de bouw van de Opstandingskerk van „Zonne gloren", begint er lijn te komen in de plannen voor de stichting van deze kerk-rekreatieruimte. De bouw is ech ter nog niet aanbesteed. BUSLICHTING VERVROEGD. Met ingang van a.s. zaterdag wordt de laatste lichting van de brievenbus aan het postkantoor en de bij bussen in de gemeente alleen op zaterdag één uur vervroegd. KOLLEKTE. In de komende week wordt in onze gemeente de jaarlijkse kollekte gehou den ten bate van de Vereniging „Het Zonnehuis". Deze vereniging beoogt christelijke verpleging van lijders aan een chronische of langdurige ziekte. GEPROMOVEERD. Mej. C. Isings alhier promoveerde he den tot doktor in de letter- en wijsbe geerte op het proefschrift „Roman Glaes". BIOSCOOPPROGRAMMA. Van vrijdag tot en met zondag draait in het City-theater de film „Gaby", met uitzondering van zondagmiddag, 2 uur en 4.15 uur. Dan zijn Stan Lau- rel en Oliver Hardy te zien in de klucht „Niets dan pech". De film Gaby heeft in de hoofdrol Leslie Caron. Het ver haal speelt in London, een keine 15 jaar geleden, toen de bombardementen van de Duitsers op Londen steeds he viger werden. Gaby is een francaise, die naar de engelse hoofdstad uitge weken is en optreedt bij een ballet groep. Een amerikaans soldaat maakt kennis met haar en zij besluiten te trouwen. Voor echter de toestemming afgekomen is begint de invasie en de jongen sneuvelt. Gaby stort zich in een roes van vermaak en schenkt haar gunsten aan iedere soldaat die er prijs op stelt. Dan komt het bericht, dat haar aanstaande man niet gesneuveld is en tijdens een bombardement wordt alles weer goed. Van maandag tot en met woensdag een cowboyfilm met James Gagney, die de rol speelt van Jeremy, eigenaar van een boerderij in het wilde westen. Jeremy heeft de oorlog verklaard aan alle paardendieven en hij maakt jacht op hen. Daarnaast wordt hij verliefd op Jocasta, die al vereerd wordt met de gunsten van twee andere mannen. Ten slotte is het toch Jeremy, die het hart van Jocasta weet te winnen, maar voor het zover is wordt er heel wat met paardendieven en andere ongure ele menten huisgehouden. In de donderdagcyclus „Meisjes zonder moraal" met Lana Turner en Pier Angeli. Damesblouse, In een modern fris ruitdessin, de grote mode voor dit seizoen. Een blouse, die tTüïtermate 4 f\ÏS chic zal staan V Rok, van prachtige kwa liteit flanel. Zeer mooi, geheel doorgeknoopt model. Voortreffelijke pasvorm j ^75

Soester Courant | 1957 | | pagina 6