DERDE BLAD OVERTREDINGEN VAN HET ZIEKENFONDSBESLUIT. UcwA thuiaÜteiUv-aed&i Vrouwen aan het stuur zijn niet belacheliik. SOEST. SOESTERBERG MENINGEN VAN ONZE LEZERS. Officiële Mededelingen. HOOFDPIJN? -f> YRAGENDIENST. VAN DE „SOESTER COURANT" VAN VRIJDAG 4 OKTOBER 1957. De noodzaak aan te melden. Het is gebleken dat er onjuiste hande lingen plaats hebben, voorzover betreft de aanmelding van verzekeringsplich- tigen bij de algemene ziekenfondsen. Iemand die in loondienst is, is in de meeste gevallen verzekeringsplichtig. Hieronder valt ook huishoudelijk per soneel, dat tenminste 5 dagen per week, ook indien slechts enkele uren, werk zaam is. Huishoudelijk personeel dat in dienst is „voor dag en nacht" valt er steeds onder. Nu komt het voor, dat b.v. een meisje beneden 16 jaar, wier vader verplicht verzekerd is, in dienst gaat voor dag en nacht. Dit meisje wordt niet ingeschre ven als verplicht verzekerde en loopt dan door de kaart van haar vader. Wij spreken nu verder niet over het al dan niet toelaatbare van een dergelijke handelswijze en ook niet over 'de kon- sekwenties, die het niet laten inschrij ven bij de betrokken bedrijfsvereniging met zich mede kan brengen. Doel van dit artikel is te wijzen op de verplich tingen die deswege in het leven zijn ge roepen. Verplichtingen. Een verzekeringplichtige is verplicht, op straffe van onthouding van het recht op verstrekking en verlies van rechten op ziekengeld, dat ingevolge de ziekte wet moet worden uitgekeerd, zich aan te melden bij een algemeen ziekenfonds, onder opgave van zijn gezinsleden, die voor indirect verplichte verzekering in aanmerking komen. Hieruit volgt, dat geen aanspraak op de door het ziekenfondsbesluit gewaar borgde verstrekking kan worden ge maakt, indien rechtstreeks- of indirect verzekerden niet bij een fonds zijn aan gemeld en ingeschreven. In de keuze van fonds is de verzekerde vrij, behalve wanneer hij in dienst is van een of meer werkgevers, die een toegelaten ondernemingsfonds in stand houden. Voor zover de man en vrouw uit een gezin in loondienst werkzaam zijn, moeten zij zich ieder afzonderlijk aanmelden als rechtstreeks verplicht verzekerde. Ook beneden de 16. Dit laatste geldt ook voor een kind beneden 16 jaar, dat in loondienst „treedt. .Nu. .zij hier vermeldt, dat wan neer een vader zijn kind, dat 16 jaar geworden is, niet in loondienst laat FA. SPRUIT FA. OP T LAND BEUKENLAAN 54 TELEF. 2105 gaan, hij niet verplicht is, dit kind voor ziekte te verzekeren. Hierin staat hij natuurlijk geheel vrij hij draait in voorkomende gevallen dan natuurlijk ook op voor alle ziektekosten, maar hij mag een 16-jarig kind, dat noch stu deert, noch geheel of gedeeltelijk in valide is, niet langer op zijn kaart een gratis behandeling wegens ziekte doen geven, dus op kosten van een fonds. Wijzigingen. Verandert een werknemer van betrek king dan dient die werknemer een nieuwe werknemersverklaring over te leggen, waarvoor hij bij het algemeen ziekenfonds een afzonderlijk formulier verkrijgbaar is. Indien een vrijwillig verzekerde ver zekeringsplichtig wordt, dat wil zeg gen dat hij of zij in loondienst treedt, dan dient hij zich als zodanig aan te melden bij zijn fonds uiterlijk in de zesde administratieweek na die, waar in de werkzaamheden zijn aangevangen. Geschiedt dit niet, dan kan geen resti tutie van doorbetaalde premies van de vrijwillige verzekering plaats hebben. Vrijwillig verzekerden, op grond waar van zij als verplicht verzekerden kun nen worden ingeschreven, kunnen van de datum van ingang van de rente of het pensioen af, de premie van de vrij willige verzekering terug krijgen, in dien zij zich bij het fonds als verplicht verzekerde aanmelden voor of in de zesde week na die, waarin de verkla ring is toegezonden. MOEILIJKHEDEN BIJ DE VRIENDSCHAP. Enige maanden geleden zijn de voor zitter en de vicevoorzitter van de ver eniging van postduivenliefhebbers „De Vriendschap" afgetreden, omdat zij van mening waren, dat een lid niet ge heel volgens de regels met zijn klok had gewerkt, terwijl de leden er niet zo'n bezwaar in zagen. Voor de tweede maal is er nu iets gepasseerd en nu heeft het rayonbe- stuur er zich mee bemoeid en te kennen gegeven, dat zij de overige bestuurs leden, uitgezonderd één, niet meer als zodanig erkennen, hetgeen inhoudt, dat de vereniging een ander bestuur moet hebben wanneer men wil deel nemen aan rayonvluchten. De band in een duivenklok kan bre ken en dan is er niemand die aan op zet denkt, mits maar gezegd wordt, dat de band gebroken is. Dit houdt echter in, dat de bezitter van de klok niet mee mag dingen bij de vlucht waar bij de klok onklaar geworden is. Dit breken van de band gebeurde, de band werd gerepareerd en enkele be stuursleden van de vereniging waren hiervan op de hoogte. Dit zint het rayonbestuur echter maar matig, vandaar deze maatregel. In het reglement van de vereniging wordt het breken van een band echter niet be schouwd als noodzakelijke oorzaak van het uitvallen van een deelnemer, dus het laatste woord is hierover nog niet gezegd. PRIJSUITREIKING. Zaterdagmiddag (morgen), om 4 uur, vindt in De Gouden Ploeg de prijsuit reiking plaats van de duivenvlucht van af Vilvoorde, op 15 september j.1. De houder van het lot 1977 heeft een fiets gewonnen en op de volgende num mers vielen tientallen andere prijzen 1978 454 183 1997 1968 119 1104 245 436 296 209 1922 1110 1556 540 1522 1079 1241 689 1502 1967 426 1972 694 1469 1756 649 1251 1439 605 1456 560 975 1650 937 1619 883 340 1768 205 1082 1245 37 1781 4 1404 1842 536 1139 408 583 1597 918 1508 1779 127 1553 220 1527 513 567 268 585 188 722 174 516 194 591 152 1589 1193 476 1504 561 1931 1555 1918 1512 1999 293 1654 435 187 439 508 474 233 1154 254 125 214 284 167 441 779 1491 361 1&47. ZONDAGSDIENST ARTSEN In het komende weekeinde wordt de dienst waargenomen door dr H. G. Rupert, Burg. Grothestraat 49, tel. 3388 en dr H. van Dorssen, Eigendomweg 96, tel. 2119. Geopend is apotheek „Soestdijk", Van Weedestraat. SCHOLEN GESLOTEN. Door de funeste gevolgen van de A- griep is het nodig geweest de Koningin Emma Huishoudschool en de openba re lagere school te Soesterberg te slui ten. Van andere scholen hebben klas sen vrij gekregen omdat er teveel zieke leerlingen zijn of omdat de leerkrach ten te bed liggen. Het zijn vooral de lagere scholen waar de A-griep haar slachtoffers zoekt. J. DE BREE JR. BILJARTKAMPIOEN 5e KLASSE. Twee Soestenaren hebben de toon aan gegeven bij de wedstrijden om het kampioenschap vijfde klasse libre, de heren J. de Bree jr. en C. Graffner. De Bree had steeds de leiding, maar op de voorlaatste avond werd hij ge klopt door de Amersfoorter Vos en Graffner nam de kop, zodat dinsdag avond de beslissing moest vallen in de partij tussen De Bree en Graffner. Beide spelers hadden tien punten. De Bree begon met een kleine voor sprong te nemen. De start van Graffner was bijzonder slecht en in de eerste negen beurten maakte hij slechts 2 caramboles. Langzamerhand begon hij er beter in te komen, maar De Bree had reeds een voorsprong van 10 ca ramboles en stond deze niet meer af. In 33 beurten maakte De Bree de 50 caramboles en daarmee werd hij kam pioen. Uitslagen van de laatste avond 1.04 tegen 50 44 6 1.13. Jansen-Vos G. van Munster-Iiorris 47 40 5 97 tegen 50 40 4 1.04. J. ter Haar-v.d. Schoot 46 44 5 1.04 tegen 50 44 6 1.13. Jan sen-Vos 31 27 7 1.14 tegen 50 27 11 1.85. Graffner-De Bree jr 40 33 7 1.21 tegen 50 33 5 1.51. De eindstand luidt De Bree jr 12 325 255 13 138. Graffner 10 334 238 15 1.40 Vos 8 306 216 11 1.41 Jansen 6 298 228 9 1.50 v. Munster 6 292 275 7 1.06 v. d. Schoot 6 290 276 6 1.05 Horris 4 286 241 11 1.18 J. ter Haar 4 303 273 6 1.10 Vos, Graffner, J. de Bree jr en Jansen promoveren naar de vierde klasse. Voorzitter A. G. Spijker van het dis- trcit Eemland reikte de prijzen uit. Hij toonde zich tevreden over de be langstelling op deze finale-avond, maar betreurde de slechte opkomst op de andere avonden. Er was bij dit toer nooi goed gespeeld met als resultaat cie promotie van vier spelers van de „kleuterklas" naar de vierde klasse. De heer Spijker reikte de kampioens medaille uit aan de heer J- de Bree jr, lid van „De Schouw", en gaf aan alle spelers een prijs van het district.. De voorzitter dankte in het bijzonder de biljartvereniging „De Schouw" voor de prima organisatie en het echtpaar La Grouw voor de gastvrijheid, waardoor dit toernooi zo uitstekend kon slagen. Het organiseren van een toernooi als dit was als het organiseren van een première men weet nooit van te vo ren hoe het afloopt. Hierna overhandig de de heer Van Woensel van Biljart vereniging „De Schouw" eveneens prij zen aan alle deelnemers. BIGGEN- EN EIERMARKT Op de weekmarkt van vrijdag j.1. wer den aangevoerd 219 biggen in prijzen van 38,— tot 50,— en 2 drachtige zeugen van 250,tot 350, Op de eiermarkt werden aangevoerd 200.000 stuks. Hoendereieren van 16,25 tot 17,Henneneieren van 9,tot 14,75. Middenprijs 16,50. Prijs per kg. 2,64 (basis 62Vz gr.). DE DUIVEN VLOGEN. Vlucht van St. Ghislain Hornu, 218 km. Gelost maandagmorgen 9.25 uur. „De Zwaluw". In concours 102 duiven. Aankomst eerste duif 12.19.51. Snel heid 1245,13 meter per minuut. Aan komst laatste pijsduif 12.36.33. Uitslag W. Krijt 1 9 12. A. J. van Dor- restein 2 4 6 10 17 18. C. van Soest 3 5 7 13 19. J. Ottens 8. J. v. d. Belt 11. J. v. d. Brakel 14 15 20. C. A. Beijer 16. „De Vriendschap". In concours 53. Aan komst eerste duif 12.21.31. Aankomst laatste prijsduif 12.40.51. Uitslag Gebr. Rijksen 1 5 6 7 8 11. G. Nieuwenhuis 2 12 13. Z.K.H. Prins Bernhard 4 9 10. Een vrouw achter het auto-stuur is tegenwoordig een normale zaak, on danks het feit dat er nog heel wat mannen zijn, die blijkbaar weinig ver trouwen hebben in deze combinatie. „Zeker weer een vrouw", wordt er al gauw geconcludeerd wanneer er eens ergens een wagen niet helemaal cor rect wordt geparkeerd of iets min der vlot wordt gereden dan gewoon lijk. En toch is een dergelijke conclusie meestal wel zeer voorbarig, want de moderne vrouw en de moderne auto vormen een eenheid die zeer goed denkbaar is en in het geheel geen aan leiding behoeft te zijn voor onoor deelkundig gebriuk van de wagen. In tegendeel, men heeft al verscheidene malen aangetoond dat de gemiddelde automobiliste - wat de rij-techniek be treft - haar echtgenoot de baas is en er is nog nimmer bewezen, dat de levensduur van een auto, bij een uit sluitend gebruik door het zwakke ge slacht, ongunstig wordt beïnvloed. In de eerste plaats is de vrouw van nature fijgevoeliger en voorzichtiger, terwijl bovendien vaststaat dat zij op autogebied veel gauwer iets aanneemt dan de manlijke bestuurder. Wie zijn echtgenote eenmaal op een bepaalde rij-fout heeft geattendeerd, kan er van verzekerd zijn, dat deze fout nimmer meer gemaakt zal worden. Uitzonderingen. Natuurlijk zijn ook hier uitzonderingen, doch dit neemt niet weg, dat de vrouw zich doorgaans niet aan drank te bui ten gaat of andere risico's neemt. Aan de hand van een aantal in de Verenigde Staten verzamelde statis tische gegevens, heeft met kunnen vaststellen, dat vrouwelijke automobi listen beneden de 25 jaar de meest voorzichtige en veiligste weggebruikers zijn. Het gebrek aan technische kennis en technisch inzicht van de meeste vrouwen is daaraan niet vreemd. Ook bij de mannen vindt men de beste auto-bestuurders onder hen, die abso luut niet weten wat er gebeurt wan neer ze de pedalen van hun wagen intrappen of de versnellingshandle be dienen. Deze, laten we het maar „on kunde" noemen, heeft een bepaalde mate van voorzichtigheid en „eerbied voor het onbekende" tot gevolg, die de rij kwaliteiten slechts ten goede komt. Niet voor niets hebben sommige ame- rikaanse verzekeringsmaatschappijen kortingen op de verzekeringspremies ingesteld wanneer de betrokken auto door een vrouw onder de 25 jaar wordt bestuurd. En dat deze kortingen niet gering zijn wordt wel bewezen door de maatschappijen, die tot 35 of 40 °/o gaan. Koninklijk voorbeeld. In de afgelopen oorlog werd, vooral in Engeland, wel zeer duidelijk bewe zen, dat een vrouw in de auto tot zeer veel in staat is. De tegenwoordige koningin van Engeland, destijds nog prinses Elisabeth, gaf hier het voor beeld, dat door duizenden vrouwen werd nagevolgd en vele officiële re- gerings- en legerdiensten waren voor een groot deel afhankelijk van de vrouw achter het stuur. En dat een dergelijke combinatie in een drukke stad niet op haar plaats is, is al evenzeer onjuist. In Parijs b.v. (en als er sprake is van een drukke stad denkt men toch in de eerste plaats aan Parijs) zijn dagelijks vijftig vrou welijke taxi-chauffeurs in dienst en de resultaten die hierbij worden ver kregen doen beslist niet onder voor die van hun mannelijke collega's. Dat het onderwerp „de vrouw achter het stuur" in de loop van de jaren een dankbaar object is gaan vormen voor spotternij en critiek, is zeker niet te wijten aan de onmacht van de vrouw om naar behoren een auto te besturen. Veeleer ligt de oorzaak hier bij de man, die nu eenmaal graag op tech nisch gebied zijn meesterschap wil tonen. Overal worden fouten gemaakt, zelfs door beroepschauffeurs met ja renlange ervaring en ook de vrouwe lijke automobilist maakt fouten. Maar belachelijk is deze combinatie zeker niet, alle moppen-tapperij ten spijt. MEDISCHE DIENST. Dokter Splinter, Amersfootsestraat 3, Soesterberg, tel. K 3403-432, zal het a.s. weekeinde de artsendienst waar nemen. VERLOTING UITGESTELD. Zoals reeds eerder werd medegedeeld, organiseert de Handbalvereniging „Vli- do" een verloting om haar leden aan trainigspakken te helpen. Het lag in de bedoeling om in het laatst van septem ber de trekking te doen plaats hebben. Daar echter nog niet alle loten werden verkocht, heeft het bestuur gemeend, behoudens goedkeuring van B. en W., de trekking op te schuiven naar eind decemger van dit jaar. Men hoont dan de resterende loten kwijt te raken. VICARIS VAN DEUNEN BEROEPBAAR. Vicaris T. A. C. van Drunen, die al een jaar pastorale arbeid in de Ned. Herv. Gemeente van Soesterberg verricht, is thans beroepbaar gesteld als predikant. HANDBAL. Zondag j.1. zouden de meisjes adspi- ranten van „Vlido" uitkomen tegen U.D. te Utrecht, wat echter in verband met het grote aantal zieken, moest worden afgelast. Zondag 6 oktober ho pen zij echter weer op sterkte te zijn en uit te komen tegen „Dorestad" te Wijk bij Duurstede. Aanvang 14.15 uur. Vervolgens hopen de heren om 9.30 uur op eigen terrein hun krachten te meten met de heren van Ar ma. UITVOERING S.G.K. Soesterbergs Gemengd Koor, onder lei ding van Theo de Vries, heeft „Das Lied von der Glocke" van Max Bruch voor soli, koor en orkest in studie ge nomen. De uitvoering zal op 27 november e.k. plaats vinden in de grote ontspannings zaal van het officierscasino aan de Kampweg. Geachte Redactie. Mogen wij u beleefd verzoeken een plaatsje in te ruimen voor onderstaan de. Tijdens de rondvraag in de raadsver gadering van vrijdag 27 september brak mevr. Polet een lans voor „Rus tenburg", waarvoor wij haar alle lof toezwaaien, omdat het bouwen van bejaarden woningen zeer urgent is, en deze in bijna iedere gemeente ge bouwd zijn. Wij nemen aan, dat met „zij", in het antwoord van wethouder De Haan, niet bedoeld worden de bestuursleden van „Rustenburg", omdat wij zeer goed weten, dat zelfs een éénkamerwoning met keukentje niet voor 6.ver huurd kan worden. Daar er een bespreking met wethou der Van Zadelhoff gaande is, hopen wij te zijner tijd op de volle mede werking van Gemeentebestuur en Ge meenteraad en dat er spoedig een groot aantal bejaardenwoningen zul len komen, hetgeen in grote mate de woningnood zal verlichten. Met dank voor de door u verleende plaatsruimte. Namens bestuur van „Rustenburg", J. NIELSEN, Secretaris. GEEN SPREEKUUR. Het gemeentebestuur van Soest brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de wethouder van openbare werken alsmede de wethouder van so ciale zaken en onderwijs verhinderd zijn resp. op maandag, 7 en dinsdag, 8 oktober a.s. hun wekelijkse spreekuur te houden. BOUW KLEUTERSCHOOL. Burgemeester en wethouders van Soest gelet op artikel 53 der kleuteronder wijswet brengen ter algemene kennis, dat door de raad dier gemeente, in zijn vergadering van 27 september 1957, de wettelijk voorgeschreven medewerking is verleend ten aanzien van het verzoek van het bestuur der vereniging „De School met de Bijbel", gevestigd te Soest, voor de bouw van een kleuter school in de omgeving van de Van Len- neplaan. Soest, 2 oktober 1957. ONTEIGENING KRACHTENS DE WEDEROPBOUWWET. De burgemeester van Soest brengt hier door, ter voldoening aan het bepaalde in artikel 10, lid 3, der Wederopbouw- wet, ter openbare kennis, dat van 8 oktober 1957 t.m. 28 oktober 1957 ter secretarie dier gemeente (afd. algeme ne zaken), op werkdagen van 9 tot 12.30 uur, voor een ieder ter inzage zullen liggen een uitgewerkt plan van onteige ning met uitvoerige kaarten en grond- tekening, waarop de te Soestdijk, aan de Schaepmanstraat en Thorbeckestraat, in verband met een bouwplan, strek kende tot leniging van ae wonin^.iood, ten name van de gemeente Soest te onteigenen percelen, met vermelding hunner kadastrale nummers, zijn aan gewezen, en andere bijbehorende be scheiden. Gedurende genoemde termijn kunnen belanghebbenden schriftelijk hun bezwa ren tegen de voorgenomen onteigening bij het gemeentebestuur indienen. Soest, 4 oktober 1957. Mtjnhardt's Hoofdpijnpoeders. Doos 50 cent J. de R. Van onze groen emaille kachel is hier en daar de emaillelaag beschadigd. Hoe kunnen wij dit her stellen Antwoord Hiervoor moet u zijn bij een kachelsmid of grote zaak in verwar mingsartikelen. Veel zal er niet aan te doen zijn, vermoeden v/ij. H. B. Kan een echtpaar, dat in al gehele gemeenschap is gehuwd, een zo danige beschikking maken, dat zijn na latenschap geheel aan de langstlevende echtgenoot komt, ook als er kinderen zijn AntwoordUw vraag komt eigenlijk neer op de kwestie of kinderen ont erfd kunnen worden. Het antwoord luidtneen, want zij hebben recht op hun wettelijk erfdeel. Wij raden U aan eens contact met de notaris op te ne men voor het vragen van nadere in lichtingen met het oog op uw om standigheden. H. K. Is het beroep van accountant een beschermd beroep AntwoordtNog niet. Men is reeds se dert 1925 hiermede bezig. Er bestaat wel een vereniging van accountants, de N.I.V.A., waarvan de leden voldoen aan de bepalingen, voorgeschreven door die vereniging. Ook bestaat er een ver eniging van academisch gevormde ac countants, de z.g. V.A.G.A. Abonnee W. Is het mogelijk in de avonduren een cursus te volgen voor steward Antwoord Dat zal niet gaan. U kunt hierover inlichtingen verkrijgen aan de vakschool tot opleiding voor civiel per soneel ter koopvaardij, Kloveniersburg wal 87-89 te Amsterdam. Indien het be treft een baan als steward bij de K.L.M. dan moet u zich wenden tot de afdeling personeelszaken, vliegend personeel, Schiphol. W. B. Kunt u mij zeggen of de blik sem in een rijdende of stilstaande wagen of autobus slaat of niet Antwoord Binnen in een auto of bus zit men veilig, ook als de voertuigen getroffen worden. Dit komt omdat de carrosserie van de auto de gehele lading opneemt en afvoert naar de aarde. K. Valt consumptie-ijs onder half weelde goederen of weeldegoederen, wat betreft de omzetbelasting Antwoord Vroeger viel het wel onder het weeldetarief, thans noch onder weelde noch onder tussentarief, dus gewoon 5 °/o. V. Als ik 65 jaar word, houd ik dan mijn weduwerente als ik uitkering krijg van de Ouderdomswet Antwoord Ja zeker, maar de toeslagen gaan er af. L. B. Ik heb staatspensioen hoeveel mag ik biiverdienen Antwoord Zoveel als u wilt en kunt. Bijverdiensten blijven buiten beschou wing. K. H. Hoe kan ik levertraanvlekken verwijderen uit een grijze wollen jer- seyrok Antwoord Levertraanvlekken zijn zeer moeilijk te verwijderen. Het enige af doende middel is zeepspiritus, maar daardoor worden kleur en vezel sterk aangetast, zodat wij u met klem aan raden de rok in behandeling te geven bij een goede chem. wasserij. B. G. S. Wordt kostwinnersvergoe ding betaald naar het gemiddelde in komen van het vorige jaar AntwoordNeen, voor de berekening van kostwinnersvergoeding gaat men uit van het bedrag der inkomsten dat opgeroepene onmiddellijk voor zijn op komst aan het gezin ten goede deed komen. H. M. Hoeveel geld mag worden achtergelaten bij overlijden van een weduwnaar, vader van 4 kinderen, al len gehuwd, zonder dat daarvan door schuldigd zijn laatst genoemde successierechten ver- Antwoord Hier geldt een vrijstelling van 5.000,per kind. J. G. de B.-L. Wanneer ik mijn huis door verbouwing geschikt maak voor twee gezinnen, heb ik dan recht op vergoeding van rijk of gemeente en hoeveel bedraagt de vergoeding. Antwoord Ja, de mogelijkheid bestaat hiervoor een vergoeding te ontvangen van 60 °/o en ten hoogste 2100.van de bouwkosten. Wanneer de bouwkos ten meer dan 5500.bedragen wordt geen vergoeding gegeven. Bovendien moet voldaan worden aan de bepalingen in de bouwverordening en het moet een volwaardige woning worden. Wij raden U aan eens te gaan praten op het bureau Bouw- en Woningtoezicht aan de Lange Brinkweg.

Soester Courant | 1957 | | pagina 8