DE A-GRIEP IN SOEST. 0, DIE MODE SOEST. IN DE HOEK. Officiële Mededelingen. DINSDAG 8 OKTOBER 1957. 35e JAARGANG No. 76. SOESTER OURANT Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2.10 - per post 2.25 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIEVAN WEEDESTRAAT 35, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 Nederland gaat diep gebukt onder de gevolgen van de A-griep en ook in Soest weten velen er van mee te praten. De patiënten van Zonnegloren echter nauwelijks, want zij ondervinden na genoeg geen last van de onaangename gast, terwijl van het verplegend perso neel ongeveer 10 °/o ziek werd. Bij de Ceramiek Van Breugel zijn af delingen met geen enkele zieken, maar er zijn er ook waarvan 60 °/o thuis moest blijven. Het gemiddelde is 1 op 5 en dat valt eigenlijk nogal mee, want er zijn bedrijven, waarvan meer dan een derde van het personeel ziek is. Stagnatie heeft de A-griep hier niet veroorzaakt, maar verbetering in de toestand is nog niet best te zien, zodat het bedrijf voorlopig nog wel ge handicapt zal blijven. Bij het Van Arkel Instituut is de situ atie al heel vreemd. Nagenoeg iedereen heeft de griep gehad, sommigen zelfs tweemaal als de eerste periode van een dag of vijf overwonnen was. Er heb ben zich weinig complicaties voorge daan en enkele oorontstekingen als be geleidend verschijnsel zijn ook tot te vredenheid verlopen. Veertien dagen geleden was de helft van de bewoners van het instituut ziek, maar nu is haast iedereen weer beter. Slechts één pa tiënt moest naar het ziekenhuis, maar hij was binnen een week weer terug. Mevr. Nita Badoux geeft les in ballet en ritmische gymnastiek en zij kan niet precies zeggen welke invloed de A-griep op haar leerlingen heeft, om dat zij op doktersadvies zelf enige tijd het werk moest staken. Zij acht niet de A-griep in de eerste plaats de belager van de gezondheid, maar de spanningen en de oververmoeidheid, waaronder de meesten gebukt gaan. Daardoor krijgt de griep kans, want het weerstandsvermogen is verminderd. Het is opmerkelijk, dat er klassen op de scholen zijn, waarvan de kinderen na genoeg allen thuis zijn en andere klas sen met maar enkele patiënten. Mis schien komt het wel, doordat de kin deren in de ene klas meer onder span ning werken dan in de andere, waar door de A-griep meer kans heeft zijn slachtoffers te maken. Ha Ha Ha - Die malle mode Ha Ha Lacht meneer de Man Jullie (Da's meneers mevrouwtje) Trekken toch ook alles an Wat zo'n malle modemaker Met zijn mooie modebrein Ook ontwerpt van vorm of kleuren Of impressionistenlijn. Jullie blijven zwaar betoverd Voor de etalage staan, Vier en twintig uren later Hebben jullie 't op of aan. Hoedjes van patent-formatie, Een chinese lampion, Een gedeukt sardienenblikje, Bodem uit een boterton. Zijn wij mannen, soms niet net zo Zijn wij ook geen modeslaaf Zijn de mannenhersenpannen Op dat punt volkomen gaaf Wij staan ook voor winkelruiten En ook ons oog is gericht Op zo'n wassenbeelden-dandy Met zo'n stom en strak gezicht. Ook wij laten ons bepraten, Leggen ons er zó bij neer, Als „men" zegt 't moet voortaan „zó" zijn, Want „zus" draagt „men" het 6 niet meer. Wijde broeken, nauwe broeken, Zó het vest en zó de jas, Nee meneer, nee, dat bestaat niet, „Men" draagt nu een spikkeldas. Wat zegt u, weer nét zo'n pakje, Omdat het u makk'lijk zit Nee, dat wordt niet meer gedragen, „Men" draagt enkel deze snit. En meneer de modekoning Zegt bevelend wat en hoe Wij, de Heren van de Schepping, Taaklen ons gedweeïg toe. Ook wij kennen modekleuren, Coupe en grillen en dessins Ons ontbreken modeshoowtjes Met wat mannenmannequins. CLINGE DOORENBOS. Bij de Dalco schijnt het ergste achter de rug te zijn. Een gemiddelde van 20 procent bracht geen stagnatie, maar werkte toch remmend, omdat de perso neelsbezetting toch al te wensen over laat. Het ziet er niet naar uit, dat de 20 procent spoedig tot niets zal zijn teruggebracht, maar niets wijst erop dat het percentage hoger zal worden. De Koningin Emma Huishoudschool sloot de deuren vorige week. Niet al leen omdat er veel zieke meisjes waren, maar de A-griep had ook huisgehouden onder het onderwijzend personeel. Gis teren is het weer eens geprobeerd. Bij de sluiting van de school waren onge veer 40 van de 115 meisjes ziek en ook de directrice moest de strijd tegen de griep opgeven en capituleren. Bij motorenfabriek Bach sloeg men zich aan het begin van de vorige week op de borst, want er was geen enkele pa tiënt. Dat veranderde gauw, want bin nen enkele dagen was driekwart van het magazijn personeel thuis en van het bedrijf zelf een derde. Het kantoor personeel liet zich niet in de war bren gen en zaterdag was nog niemand af wezig. Bij de firma Tensen heerst een ideale toestand op het A-griep-terrein. Eén zieke is er, terwijl men toch zou mo gen aannemen, dat chauffeurs en con ducteurs, die de hele dag tussen het pu bliek zijn, het eerst in aanmerking zouden komen. Even waren er vijf maar 4 van hen waren spoedig terug. Bij het Technisch Bureau voor Giet ijzerproducten houdt men moedig stand. Er zijn enkele zieken onder de 54 man personeel, maar daaronder zijn hoog stens 3 patiënten, die door de A-griep op bed liggen. Modeatelier Soestdijk heeft allemaal meisjes in dienst en zij bleken niet zo best bestand tegen de griep, want van de 60 bleven er 22 thuis. Zaterdag wa ren het er al veel minder en toen gis teren begonnen werd was het nog maar ongeveer 12 procent. Een meisje moest opgenomen worden in het ziekenhuis, maar dit liep best af. Op het gemeentehuis is men wel erg gelukkig. Eén dame moest een week thuis blijven omdat ze A-griep had, maar ze is inmiddels terug en verder was er niemand, die de modernste ziekte kreeg, die we kennen. DUITSE PERS NAAR SOEST. Bij het bezoek van de Soester meisjes en jongens, die verschillende sporten vertegenwoordigden, aan Soest in West- falen, ging een deel van de plaatselijke pers mee en de ontvangst in het duit- se Soest was uitstekend. In een brief aan het gemeentebestuur van Soest (Ned.) heeft de heer K. Hilse, Ver- kehrsdirektor van het Duitse Soest, meegedeeld, dat het goede onthaal, dat de duitse jeugd het vorig jaar in onze gemeente had en het prettige bezoek van onze sportlieden in de afgelopen zomer aan het duitse Soest, voor de plaatselijke pers van die gemeente aan leiding is naar onze gemeente te komen. Op 6 en 7 november gaat P.V.O. naar duitsland en het ligt in de bedoeling, dat het bezoek van de duitse pers aan onze gemeente voor die datum plaats vindt. Zij meent, dat dit ertoe kan bij dragen de prettige verstandhouding tussen de beide gemeenten nog meer te verdiepen en de heer Hilse wil trach ten Stadtdirektor dr Groot voor dit bezoek aan onze gemeente te interes seren, zodat het meer het karakter van een officieel bézoek zal kunnen krij gen. Twee auto's met 8 bezoekers zullen komen en het gemeentebestuur heeft in een brief meegedeeld, dat de dames en heren van harte welkom zijn, met het verzoek zo spoedig mogelijk de juiste datum mede te delen, zodat de nodige voorbereidingen voor de ont vangst getroffen kunnen worden. MOTOR TEGEN AUTO. De militair K. van 't Kl. reed op zijn motor op de Beukenlaan in de richting Soest. Voor hem reed een personen auto. Toen hij deze inhaalde ging de wagen juist naar links en de motor botste tegen de linker zijde van de auto. De* berijder viel en werd ernstig aan het rechterbeen gewond. Per auto van de E.H.B.O. werd hij naar De Lich tenberg gebracht. Volgens ooggetuigen zou de autobestuurder de verandering van richting niet hebben aangegeven. BOTSING. Op de viersprong Zwaluwenweg, Peli- kaanweg, Leeuwerikweg en Albert Hahnweg verleende de automobilist A. C. uit Soest geen voorrang aan zijn plaatsgenoot D. J. v. d. B., die even eens een auto bestuurde. Bij de botsing werden beide auto's beschadigd. DE NUTSSPAARBANK TE SOEST GEDURENDE HET DERDE KWAR TAAL 1957. Bij de Nutsspaarbank te Soest, bijkan toor van de Nutsspaarbank te Amers foort, werden gedurende het 3e kwar taal 1957 behandeld 5480 posten van in leg met 'n totaal-bedrag van 762.253,08 en 2789 posten van terugbetaling met een totaal van 746.651,98. Er werd dus meer ingelegd dan terugbetaald 15.601,10. Het aantal nieuw uitgegeven spaarbank boekjes bedroeg 121. Het totaal-aantal inleggers bedraagt thans 5.726, met een totaal-tegoed van 3.287.320,90. 941 inleggers maken gebruik van gra tis door de spaarbank in bruikleen ver strekte spaarbusjes. Er werden 397 busjes ter lediging aangeboden met een inhoud van 13.436,87. CORSETTENSHOW. De mannequins Sylvana, Hetty, Carla, Eline en Vera hebben vrijdag in res taurant „Eemland", in een corsetten- show, het belang van een goed corset voor de moderne vrouw benadrukt. Deze show werd georganiseerd door magazijn „De Ster", in samenwerking met de Iduna Corset Industrie N.V. te Uden en vele dames toonden hun be langstelling. Na een diepgaand wetenschappelijk on derzoek naar „de juiste maat" van de nederlandse vrouw heeft men de ver zamelde gegevens gebruikt bij de ver vaardiging van cor^tten, zodat slechts een zeer gering percentage van de da mes genoodzaakt is een maatcorset te nemen. Drie van de mannequins waren slank maar de andere twee konden zich mollig noemen en zij toonden, dat er vooor ieder figuur passende corsetten zijn. Mevrouw M. Anspach gaf tijdens de show toelichting en het poppentheater van Bert Brugman zorgde met een ope ra in poppenland voor afwisseling. DRIEVOUDIG FEEST. Het is niets bijzonders 25 jaar getrouwd te zijn, 25 jaar in dezelfde zaak te zitten of in het huwelijksbootje te stap pen, maar als deze feiten op één dag plaats vinden dan wordt het anders. Dit ondervond het echtpaar Stalenhoef- De Bruijn van „Zonneheuvel". Zaterdag werd het 25-jarig huwelijks feest gevierd, het feit herdacht dat op 5 oktober 1932 de zaak overgenomen werd, terwijl op dezelfde dag de doch ter in het huwelijk trad. Honderd bloemstukken, veertig tele grammen, twintig fruitmanden en vele geschenken gaven blijk van de belang stelling van velen. Vele firma's kwamen gelukwensen, maar ook vele vereni gingen. S.P.S.V. was vertegenwoordigd door de heren Scholtmeijer en Bergman, voor V.V.V. waren de heren Scholtmeijer en Goudriaan aanwezig, de biljartvereni ging Zonneheuvel, Kerkebuurt, D.O.S., Sociëteit Amicitia, Tempo, De bijen vereniging en niet te vergeten Eb, Dick, Co, Gerrit en Frits van de roemruchte club van vijf. MOTOR LIEP DOOR. In de nacht van zaterdag op zondag constateerden surveillerende agenten, dat in een gebouw van het Technisch bureau voor gietijzerproducten een mo tor liep. Zelf konden zij hieraan weinig doen, zodat zij een lid van het personeel uit bed haalden, die de motor stil zette. ONGELUKKIGE VAL. Een bromfietser slipte op de Van Wee- destraat in een hoopje straatvuil. Het was C. B. P. uit Alkmaar. Hij klaagde over inwendige pijnen en had ver moedelijk zijn schouderblad gebroken. Per auto is hij naar De Lichtenberg gebracht. MOOI RESULTAAT. De heer C. Kraaijenhagen heeft zondag deelgenomen aan een grote autorallye, georganiseerd door de Amsterdamse Bloemistenvereniging. Er waren 70 deel nemers, die een rit van 127 km. door Noord-Holland maakten. De heer Kraaijenhage kreeg de tweede prijs. PROMOTIE. Zoals reeds gemeld is onze plaatsge- note mej. C. Isings, vrijdag j.1. gepro moveerd tot doctor in de letteren en wijsbegeerte. Zij promoveerde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht op een proefschrift „Roman glass dated finds". Deze promotie geschiedde cum laude. Promotor was proffessor J. H. Jongkees. Mejuffrouw dr Isings behandelde in haar dissertatie de geschiedenis vanaf de romeinse tijd, met vermelding van de vondsten, die een inzicht geven in de historie van het glas vanaf de oud heid. LUSTRUMVIERING MIXED HOCKEY CLUB. De Mixed Hockeyclub Soest heeft in hotel „Bos en Duin" het eerste lustrum gevierd met een feestavond, die ver zorgd werd door de „Vethvlekken", onder leiding van Wim Veth. Aan het programma werkten mee mevr. Win- terwerp, mej. Timmermans, mej. Haring en de heren van Gemerta, Pontsteen en Berends, terwijl de heer en mevr. v. d. Poort als gasten optraden. De heer L. Mimpen, voorzitter van de lustrumcommissie, verwelkomde de aan wezigen en gaf een overzicht van de af gelopen 5 jaar. In het begin was het niet allemaal op rolletjes gegaan en als de heren Stroink en Schunselaar er toen de brui aan gegeven hadden zou niemand hen dat kwalijk genomen heb ben. Zij hebben echter doorgezet en het resultaat is een vereniging, die een le denstop moest aangrijpen om het tekort aan speelvelden op die mannier te be strijden. Na het terrein aan de Birkstraat kwam het veld aan de Schrikslaan en bin nenkort zal een derde terrein in ge bruik genomen worden voor de training. De vereniging is de werkers voor de bloei van de Mixed Hockeyclub zeer dankbaar en ook hun echtgenoten, want zij zaten vaak alleen als er voor de ver eniging geijverd moest worden. De heer Mimpen gaf deze dames bloemen en mevr. Schunselaar, de eerste, die op het idee kwam dat het in Soest moge lijk moest zijn een hockeyclub op te richten, werd extra bedacht. Met sketches, muziek, zang en panto mime hielden de Vethvlekken tot aan de pauze de aanwezigen bezig, waar na de voorzitter van de Soester Sport Federatie, de heer W. J. van Schaffe- laar, de vereniging geluk wenste. De S.S.F. heeft met bewondering en veel belangstelling de ontwikkeling van de vereniging gadegeslagen en zij is er van overtuigd, dat het voortbestaan en de verdere bloei van de Mixed Hockeyclub verzekerd is, omdat het bestuur over veel enthousiasme be schikt. De heer J. C. Louman dankte de lus trumcommissie voor het vele werk dat verzet is en hen, die met bloemen hun gelugwensen bekrachtigd hadden, waar onder hotel „Bos en Duin", de tennis club Soest en de zustervereniging Ka meleon. Na de pauze het tweede optreden van Wim Veth met zijn groep en tot besluit een bal met muziek van The Playing Spark Plug o.l.v. Jan Schilperoort. COLLECTE DIERENBESCHERMING. De collecte voor de Dierenbescherming, welke zaterdag gehouden is, bracht 1357,in Soest op. Het vorig jaar wa shet 925, MOTOR TEGEN AUTO. Op de Soesterbergsestraat reed L. H. M. uit Zeist met zijn auto. Toen hij de Den- neweg wilde inrijden ging hij tijdig naar het linker deel van de rechter weghelft. De motorrijder D. v. D.^ even eens uit Zeist, met mej. W. V. op de duo, passeerde echter niet rechts maar links en botste tegen de auto aan toen deze afsloeg. Later bleek, dat het knip perlicht van de auto defect was, zodat de motorrijder niet had kunnen zien, dat de auto wilde afslaan. De duorijd ster van de motor, die, evenals de be stuurder, viel, werd licht gewond en per auto van haar plaatsgenoot L. H. M. werd zij naar Zeist gebracht. ZEEPOST. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentiniës.s. „Highland Princess", 8 okt. Australië s.s. „Oronsay", 9 okt. Omdat onze gemeente boven de 25.000 inwoners is uitgegroeid, wordt de ge meenteraad uitgebreid met twee leden en krijgen we ook een wethouderszetel te vergeven. Welke tak of takken van dienst deze wethouder onder zich krijgt is nog niet bekend, maar dat is van minder belang. Als het zover is zien we dat nog wel en als we helemaal niets weten, dan is „algemene zaken" altijd nog een bruikbaar hoofd of we kunnen zien hoe andere gemeenten dit vraagstuk oplossen. Ik vind het nu toch wel jammer (en dat zeg ik u nu maar eerlijk, zodat u weet waar u met mij aan toe bent), dat ik op geen enkele politieke ledenlijst voorkom, laat staan op de nominatie voor een raadszetel, met een kans op die vierde wethoudersstoel, waarvoor ook de raadszaal moet worden uitge broken. Het had mij anders best ge leken. Alle mensen op straat mij groe tend „dag meneer de wethouder" en bovendien een niet te versmaden bij— salarisje en straks, naast mijn A.O.W., een pensioentje. Jammer, maar die kans is voor mij verkeken. Misschien ben ik er, bij nader inzien, toch wel een beetje blij om ook, want ik blijf toch maar liever Oekman, niets meer dan Oekman, met het recht te mopperen als me iets niet aanstaat. En nu ik het toch over de raad heb, wanneer we aanstonds de candidaten voor de nieuwe periode gaan stellen, laten we dan een uiterste selectie toe passen. Vooral niet die mensen nemen, die zich, van het moment dat ze opstaan tot ze weer naar bed gaan, raadslid voelen. We moeten mensen hebben, die zich, zonder meer, afgevaardigden van een groep weten. Niet mensen, waar we de kans bij lopen, dat zij zich, bij gelegen heden, die in de verste verten ook maar iets met gemeentezaken te maken heb ben, voorstellen als „Jan Klaasen, raadslid", alsof zij bij voorbaat al een beetje gewicht in de schaal willen wer pen door hun raadslidschap. Wij kiezen onze raadsleden alleen maar voor gemeentezaken. Anders niets. H. OEKMAN. Canada m.s. „Prins Willem van Oranje", 8 okt. Chilivia New York, 9 okt. Indonesië m.s. „Bali", 10 okt. Ned. Antillen m.s. „Jason", 7 okt. Nieuw Zeeland via Engeland, 12 okt. Surinamem.s. „Oranjestad", 9 okt. Brits-O-Afrika via Frankrijk, 12 okt. Inlichtingen betreffende verzendingsda ta van postpakketten geven de postkan toren. HINDEKWET. Burgemeester en Wethouders van Soest brengen, overeenkomstig het bepaalde in artikel 9, lid 1, sub b, der Hinder wet, ter algemene kennis, dat ter ge meente-secretarie van Soest ter in zage zijn gelegd verzoeken met bijlagen van a. Gulf Oil (Nederland) N.V., Blaak 32, Rotterdam, om vergunning tot het op richten, in werking brengen en in wer king houden van een fillingstation, be staande uit een 10.000 liter tank voor benzine met een electrische pomp, een 3.000 liter tank voor superbenzine met een electrische pomp alsmede een com pressor van 3 p.k. op/in het perceel Middelwijkstraat 40-42, kadastraal be kend gemeente Soest, sectie H, nr. 7995. b. J. Meerding, Beetzlaan 80, Soest, om vergunning tot het uitbreiden van de instrumentmakerij en bankwerkerij, waarvoor laatstelijk vergunning is ver leend bij besluit d.d. 20 maart 1956, afd. I, nr. 3510, bij het perceel Wal deck Pyrmontlaan 67, kadastraal be kend gemeente Soest, sectie H, nr. 5913. Gedurende tien dagen na dagtekening van deze bekendmaking bestaat voor een ieder de gelegenheid schriftelijk be zwaren tegen het verlenen der vergun ning in te brengen bij het gemeentebe stuur. Bovendien zullen op dinsdag, 22 oktober a.s. des voormiddags resp. te 11 en 11.30 uur, in het gemeentehuis openbare zit tingen worden gehouden, alwaar mon deling bezwaren tegen de inwilliging van deze verzoeken kunnen worden in gebracht. Soest, 8 oktober 1957.

Soester Courant | 1957 | | pagina 1